Справа № 565/1821/23
Провадження № 2-а/565/61/23
УХВАЛА
17 листопада 2023 року м.Вараш
Суддя Кузнецовсього міського суду Рівненської області Бренчук Г.В. розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Вараського районного відділу поліції ГУНП в Рівненській області про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Вараського районного відділу поліції ГУНП в Рівненській області про скасування постанови серії ЕАТ №7865186.
Ухвалою від 24 жовтня 2023 року позовну заяву залишено без руху, надано позивачу десятиденний строк для усунення недоліків з дня отримання копії ухвали.
Згідно ухвали від 24 жовтня 2023 року позивачу необхідно було, зокрема, сплатити судовий збір у розмірі 536,80 грн (з розрахунку 2684,00х0,2).
На виконання ухвали від 24 жовтня 2023 року позивачем надано квитанцію до платіжної інструкції на переказ №0.0.3285038434.1 від 03 листопада 2023 року на суму 536,80 грн.
При перевірці зарахування до спеціального фонду державного бюджету сплаченого позивачем судового збору судом встановлено, що станом на 16 листопада 2023 року зарахування сплати судового збору відсутнє, а вказаний судовий збір сплачено на рахунок іншого суду.
Частиною третьою статті 161 КАС України передбачено, що до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Згідно частини десятої статті 169 КАС України заяви, скарги, клопотання, визначені цим Кодексом, за подання яких передбачено сплату судового збору, залишаються судом без руху також у випадку, якщо на момент відкриття провадження за відповідною заявою, скаргою, клопотанням суд виявить, що відповідна сума судового збору не зарахована до спеціального фонду Державного бюджету України. Правила цієї частини не застосовуються до заяв про забезпечення доказів або позову.
Конституційний Суд України у Рішенні від 28 листопада 2013 року № 12-рп/2013 зазначив, що «гарантією реалізації права на судовий захист в аспекті доступу до правосуддя є встановлення законом помірного судового збору для осіб, які звертаються до суду. Це відповідає Рекомендації Комітету Міністрів Ради Європи державам-членам щодо заходів, що полегшують доступ до правосуддя, від 14 травня 1981 року № (81) 7: «У тій мірі, в якій судові витрати становлять явну перешкоду доступові до правосуддя, їх треба, якщо це можливо, скоротити або скасувати» (підпункт 12 пункту D).
Отже, сплата судового збору за подання заяв, скарг до суду, а також за видачу судами документів є складовою доступу до правосуддя, який є елементом права особи на судовий захист, гарантованого ст.55 Конституції України.
Згідно з рішенням Європейського суду з прав людини від 19 червня 2001 року справа «Креуз проти Польщі» «право на суд» не є абсолютним, воно може обмежуватися державою різноманітними засобами, в тому числі фінансовими. Вимога сплатити судовий збір не обмежує право заявників на доступ до правосуддя.
За таких обставин суд вважає за необхідне продовжити позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви на п'ять днів з моменту отримання копії даної ухвали.
Позивачу необхідно подати до суду документу про сплату судового збору у розмірі 536,80 грн за реквізитами: Отримувач коштів: ГУК у Рівн.обл/Вараська м.тг/22030101, Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 38012494, Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), Рахунок отримувача: UA448999980313111206000017471. Призначення платежу: Судовий збір, за позовом ___________(ПІБ), Кузнецовський міський суд Рівненської області.
Суд зазначає, що процедура повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів врегульована Порядком повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 03 вересня 2013 року № 787. Відповідно до пункту 5 цього Порядку повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів, пені, платежів та інших доходів бюджетів здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, а при поверненні судового збору (крім помилково зарахованого) - за ухвалою суду, яка набрала законної сили. Подання на повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету зборів, платежів та інших доходів бюджетів (крім зборів та платежів, контроль за справлянням яких покладено на органи Державної фіскальної служби України подається до відповідного органу Казначейства за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Керуючись статтями 161, 169 КАС України, суддя
УХВАЛИВ:
Продовжити позивачу на п'ять днів строк для усунення недоліків, який рахувати з дня отримання копії ухвали.
Роз'яснити позивачу, що у разі не усунення недоліків в зазначений строк позовна заява вважається неподаною і повертається позивачеві.
Ухвала окремому оскарженню не підлягає, набирає законної сили з моменту її підписання. Заперечення на ухвали, що не підлягають оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Г.В.Бренчук