Справа № 591/9158/23 Провадження № 3/591/3080/23
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 листопада 2023 року м. Суми
Суддя Зарічного районного суду м. Суми Клімашевська І.В., за участю секретаря -Грабар С.Г., розглянувши матеріали, які надійшли від Управління патрульної поліції в Сумській області Департаменту патрульної поліції Національної поліції України, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, місце проживання: АДРЕСА_1 , адвокат,-
за ст. 124 КУпАП -
ВСТАНОВИВ:
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення від 07 жовтня 2023 року серії ААД №619302, ОСОБА_1 07.10.2023 о 17-21 год у м.Суми по вул. Харківська, в районі буд. 4, керуючи т/з Toyota Camry, д.н.з.- НОМЕР_1 , не дотримався безпечного інтервалу та допустив зіткнення з т/з Renault Megane, д.н.з.- НОМЕР_2 , яким керував ОСОБА_2 , та який рухався у зустрічному напрямку. Своїми діями порушив вимоги п. 13.3 ПДД та вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ст. 124 КУпАП.
ОСОБА_1 , будучи належним чином повідомленим, у судове засідання не з'явився. Натомість, надіслав суду письмові пояснення, в яких просив закрити справу про адміністративне правопорушення з підстав, що викладені у них.
Судом досліджені наступні докази: схема місця ДТП від 07 жовтня 2023 року, на якій зафіксовано положення транспортних засобів після вчинення ДТП та не безпосередньо на місці вчинення, а на момент виявлення їх працівниками поліції (а.с.2); письмові пояснення ОСОБА_1 (а.с.3), письмовими поясненнями ОСОБА_2 (а.с.4) та диск з відео реєстратора, який був долучений до матеріалів справи (а.с.11).
Вивчивши матеріали справи, слід зробити такі висновки.
Згідно ст. 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Статтею 251 КУпАП передбачено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності за статтею 124 КУпАП є порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна.
Правила дорожнього руху України, відповідно до Закону України "Про дорожній рух",встановлюють єдиний порядок дорожнього руху на всій території України.
Згідно з п.13.3 ПДР Під час обгону, випередження, об'їзду перешкоди чи зустрічного роз'їзду необхідно дотримувати безпечного інтервалу, щоб не створювати небезпеки для дорожнього руху.
Оцінюючи надані суду докази в їх сукупності, суд керується основними конституційними засадами судочинства, визначеними ст. 129 Конституції України, до яких відноситься забезпечення доведеності вини, змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а також ст. 62 Конституції України та загальними принципами права, згідно яких усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь та доказування не може ґрунтуватись на припущеннях.
Верховний Суд в постанові від 27.06.2019 року зазначив, що висновок про наявність чи відсутність в діях особи складу адміністративного правопорушення повинен бути обґрунтований, тобто зроблений на підставі всебічного, повного і об'єктивного дослідження всіх обставин та доказів, які підтверджують факт вчинення адміністративного правопорушення. Притягнення особи до адміністративної відповідальності можливе лише за умови наявності юридичного складу адміністративного правопорушення, в тому числі, встановлення вини особи у його вчиненні, яка підтверджена належними та допустимими доказами.
Також суд враховує висновки Європейського суду з прав людини, викладені зокрема в рішенні від 09.09.2011 року у справі «Лучанінова проти України», від 15.05.2018 року у справі «Надточій проти України», який неодноразово зазначав, що до провадження в справах про адміністративні правопорушення застосовується кримінальний аспект та відповідні гарантії ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, зокрема згідно яких кожен, кого обвинувачено у вчиненні кримінального правопорушення, вважається невинуватим доти, доки його вину не буде доведено в законному порядку.
Зміст стандарту доведення поза розумним сумнівом надано, зокрема, в постанові Верховного Суду від 04.07.2018 року по справі № 688/788/15-к, згідно якої вказаний стандарт означає, що сукупність обставин справи, встановлена під час судового розгляду, виключає будь-яке інше розумне пояснення події, яка є предметом судового розгляду, крім того, що інкримінований злочин був вчинений і обвинувачений є винним у вчиненні цього злочину.
Оцінюючи надані суду докази на предмет доведеності винуватості ОСОБА_1 поза розумним сумнівом, суд керується таким.
Протокол про адміністративне правопорушення серії від 07 жовтня 2023 року серії ААД №619302, суд не може визнати достатнім та достовірним доказом, який свідчить про наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, оскільки, як вбачається з матеріалів справи, інспектор поліції, який склав протокол, не був безспосереднім очевидцем виникнення ДТП, і відомості по суті правопорушення виклав у протоколі зі слів учасників ДТП. При цьому, складено було протоколи на обох учасників ДТП.
Схема ДТП, що додається до протоколу, містить відомості про розташування на дорозі двох автомобілів на момент приїзду поліції. Як вбачається з дослідженого відеозапису, зіткнення відбулось саме з зустрічним автомобілем, а на схемі транспортні засоби розташовані один за одним.
Крім того, дослідивши наданий суду диск з відеозаписом, слід погодитись з позицією ОСОБА_1 щодо того, що, враховуючи загальну ширину проїзної частини, що становить близько 14,1 метрів, враховуючи вимоги п.1.10 РДР щодо ширини смуги руху, що дорівнює 2,75м, фактично дорога має 14,1/2,75=5,12 смуги руху, тобто 5 смуг для руху.
При цьому, з урахуванням припаркованих автомобілей з обох боків, т/з Toyota Camry, д.н.з.- НОМЕР_1 , під керуванням ОСОБА_1 , рухався по другій смузі руху, тобто у своїй полосі та мав перевагу в русі.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що матеріали не містять доказів, які б доводили те, що ДТП виникло саме внаслідок порушення ОСОБА_1 вказаних вище пунктів Правил дорожнього руху України за обставин, вказаних в протоколі про адміністративне правопорушення, і що в ситуації, яка склалась, саме т/з ОСОБА_3 , повинен був виконувати вимоги ПДР щодо дотримання бокового інтервалу, а не інший автомобіль. Тобто, у даному випадку не доведено події і складу адміністративного правопорушення в діях ОСОБА_1 .
У відповідності до ст. 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Враховуючи наведене, суд закриває провадження в справі про адміністративне правопорушення, передбачене ст. 124 КУпАП, у зв'язку з відсутністю події і складу даного адміністративного правопорушення.
На підставі викладеного, керуючись ст. 124, п. 1 ч. 1 ст. 247, 248-249, 279, 283-284 КУпАП,
ПОСТАНОВИВ:
Закрити провадження у справі відносно ОСОБА_1 за ст. 124 КУпАП у зв'язку із відсутню в його діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена протягом 10-денного строку до Сумського апеляційного суду через Зарічний районний суд м. Суми.
Суддя І.В. Клімашевська