Справа № 676/6458/22
Номер провадження 2-а/676/16/23
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 жовтня 2023 року м. Кам'янець-Подільський
Кам'янець-Подільський міськрайонний суд Хмельницької області
в складі: головуючої судді Швець О.Д.,
з участю секретаря Чекашкіної О.Л.
розглянувши в письмовому провадженні в м. Кам'янець-Подільському цивільну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Державної служби України з безпеки на транспорті про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення. В обґрунтування позовних вимог зазначає, що 30.11.2022 р. на її поштову адресу надійшла постанова серії АА №00002039 від 23.11.2022 р. яка була винесена старшим державним інспектором відділу провадження систем автоматичної фіксації порушень Департаменту реалізації державної політики та нагляду (контролю) за безпекою на наземному транспорті Соколюком Л.М. Згідно з цією постановою автомобіль марки DAF XF 105.410 Т д.н.з НОМЕР_1 , 16.10.2022 о 12 год. 36 хв. на а/д Н-10 248+935 км, допустив рух із перевищенням нормативних параметрів, зазначених у п.22.5 ПДР, а саме перевищення загальної маси транспортного засобу на 5,2% (2,096 тон) при дозволеній максимальній фактичній масі 40 тон, за що передбачена відповідальність за ч.2 ст. 132-1 КУпАП. Вважає рішення суб'екта владних повноважень незаконним і таким, що було прийнято із недотриманням норм матеріального права з огляну на наступне. Позивач стверджує, що в його діях відсутня об'єктивна і суб'єктивна сторона адміністративного правопорушення, так як вагові показники під час перевезення вантажів були в межах норми, перевищення норм не підтверджено належними доказами. Відповідачем не було враховано, що транспортний засіб позивача є трьохвісним автомобілем (тягач) з двовісним або трьохвісним напівпричепом (контейнеровоз), що здійснює перевезення одного або більше контейренів або змінних кузовів загальною максимальною довжиною 13,716 м, загальна допустима масса 44 т. Відповідач здійснив розрахунок перевищення вагових параметрів як для звичайного велигобаритного трансопртного засобу (загальна нормативна масса 40 т). Винесена постанова не відповідає вимогам ст. 283 КУпАП, Порядку фіксації адміністративних правоопрушень у сфері безпеки на автомобільному транспорті в автоматичному режимі, затвердженого постановою КМУ № 1174 від 27.12.2019 р. та Інструкції з оформлення уповноваженими посадовими особами Державної служби України з безпеки на автомобільному трансопрті матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксовані в автоматичному режимі № 512 від 27.09.2021 р. Позивач є власником зазначеного транспортного засобу, на підставі договору позички передала транспортний засіб марки DAF XF 105.410 Т д.н.з НОМЕР_1 , та причіп KRONE, д.н.з НОМЕР_2 у тимчасове користування ТОВ «ДАБЛ ФЛЕЙМ КОМПАНІ». Згідно технічної характеристики автомобіль є контейнеровоз Е та причіп - платформа. Документом на підставі якого здійснювалось перевезення пшениці 15.10.2022 р., є товарно-транспортна накладна № 16/10 від 16.10.2022 р., яка є основним документом на перевезення вантажів. Вага пшениці, яка перевозилась - 29,2 т. Загальна вага транспортного засобу з вантажем становить 42 100 кг. У постанові вага транспортного засобу зазначена 42150 кг. 14.10.2022 р. між ТОВ «ДАБЛ ФЛЕЙМ КОМПАНІ» та ТОВ «АГРО Н ХОЛДИНГ» було укладено договір на разове перевезення № 14/10 від 14.10.2022 р. 16.10.2022 р. транспортний засіб позивача був завантажений пшеницею у кількості 29,2 т. Документальним доказом є чек зважування на ваговому обладнанні ТОВ «Агро Н Холдинг» № 113812 від 16.10.2022 р. За результатами зважування загальна вага транспортного засобу становила 42 150 кг. (з урахуванням похибки). Ваговий комплекс, який розташований у господарстві має свідоцтво про повірку та сертифікат відповідності UA.TR.113-0076/20F-20. Який чинний до 16.12.2023 р. Відстань від господарства до WIM комплексу становить трохи більше 2 км, різниця між зважуванням в часі 19 хв., що виключає довантаження вантажу в іншому місці в короткий термін. ТОВ «Капітал Дженерейшн» є вантажоодержувачем пшениці. Відповідно до квитанції про розвантаження за 16.10.2022 р. транспортний засіб марки DAF XF 105.410 Т д.н.з НОМЕР_1 , та причіп KRONE, д.н.з НОМЕР_2 розвантажили 29 140 кг. пшениці, тобто відвантажено той самий об'єм пшениці, яка була завантажена (різниця 60 кг. можлива похибка вагового обладнання). Згідно із свідоцтвом про державну реєстрацію транспортного засобу, автомобіль позивача є контейнеровозом, який має три осі. Причіп є причіп- платформа контейнеровоз, який має три вісі. Напівпричіп є змінний і його довжина становить 13 650 м. Тож транспортний засіб позивача в повній мірі відповідає вимогам нової редакції п.22.5 ПДР, а саме загальна нормативно допустима вага - 44 тони, а не 40 як порахував відповідач. З урахуванням наведеного перевищення вагових параметрів не було. Постанова: не містить розмір штрафу та порядок його сплати, правові наслідки невиконання адміністративного стягнення та порядок його оскарження, відривну квитанцію із зазначенням реквізитів та можливих способів оплати адміністративного стягнення у вигляді штрафу, порядок звільнення від адміністративної відповідальності, не зазначені виміри навантаження з урахуванням похибки, дата і час фіксації, смугу руху, напрямок руху, максимальне дозволене навантаження вісь, номерний знак автомобіля та причіпу, інформацію щодо виробника метрологічного приладу, рік виготовлення, метрологічні характеристики, дата повірки, не можливо встановити, що саме цей документ про повірку вагового комплексу відноситься до вагового обладнання, яке розташоване на а/д Н-10. Просить скасувати постанову по накладання адміністративного стягнення АА №00002039 від 23.11.2022, старшим державним інспектором відділу провадження систем автоматичної фіксації порушень Департаменту реалізації державної політики та нагляду (контролю) за безпекою на наземному транспорті Соколюком Любомиром Миколайовичем відносно ОСОБА_1 за ч. 2 ст. 132-1 КУпАП і закрити справу про адміністративне правопорушення. Стягнути з Державної служби України з безпеки на транспорті на користь ОСОБА_1 понесені судові витрати у розмірі судового збору у сумі 992,40 грн.
Ухвалою Кам'янець-Подільського міськрайонного суду від 16.12.2023 р. відкрито провадження у справі та призначений розгляд в спрощеному провадженні.
Позивач в судове засідання не з'явилась, подала клопотання про розгляд справи у її відстуності, позов підтримує, не заперечує проти його задоволення.
Представник відповідача в судове засідання не з'явилася, подала клопотання про розгляд справи у її відсутності, подала відзив на позов. Заперечення обгрунтовує тим, що постановою від 23.11.2022 р № 00002039 зафіксовано перевищення вагових обмежень при здійсненні руху по автодорозі Н-10 транспопртним засобом марки DAF XF 105.410 Т д.н.з НОМЕР_1 , та причіп KRONE, д.н.з НОМЕР_3 , який належить позивачу. Перевищення вагових норм зафіксовано в автоматичному режимі. За результатми автоматичного зважування посадовою особою Державної служби України з безпеки на транспорті складена постанова АА № 00002093 від 23.11.2022 р. У постанові зазначені фактичні парамтери транспортного засобу позивача. Встановлено, що кількість вісей 6 шт, спарені колеса - 2 вісь, відстань між вісями 1-2:4830 мм, 2-3:1410 мм, 3-4: 4900 мм, 4-5: 3910 мм, 5-6: 1230 мм. Навантаження на вісь 1- 7525 кг, 2-10935 кг, 3 - 6588 кг, 4 - 7669 кг, 5 - 6824 кг, 6 - 7232 кг. Загальна масса 46773 кг. Транспортний засіб позивача здійснив перевезення вантажу з перевищенням норми, розрахунок відсоткового перевищення навантаження загальної маси транспортного засобу виглядає наступним чином: % перевищення = (Х факт - Х норм - похибка пристрою) / Х норм * 100% - (46773-40000-10%*46773/40000) х 100% - 5,2%. Постанова АА № 00002039 зафіксована в автоматичному режимі, стосовно особи, яка має реєстрацію місця проживання на території України відповідає вимогам, передбаченими КУпАП, п.17 Порядку № 1174, зміст постанови відображає ознаки складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 132-1 КУпАП. Доказами скоєння адміністратвиного правоопрушення є автоматичні показання технічних приладів, технічних засобів, що працюють в автоматичному режимі та мають функції фото і кінозйомки, відеозапису, фотографії транспортного засобу в момент проїзду через автоматичний пункт (включно з номерними знаками транспортних засобів), інформаційна картка автоматичного пункту габаритно-вагового контролю, сформована автоматичним пунктом при фіксації адміністративного правопорушення. Покази приладу є достовірними, що підтверджується відповідним сертифікатом та свідоцтвом про повірку технічних засобів. Позивач не надала доказів перевезення вантажу контейнеровозом, із фотознімків та долучених позивачем доказів підтверджується, що перевезення вантажу здійснювалось не контейнером, вантаж завантажений насипом. А тому допустима вага транспортного засобу становить 40 тон, а не 44 тони, як вважає позивач. Просить відмовити в задоволенні позову.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, суд встановив наступне.
Судом встановлено, щопостановою серії АА № 00002039 від 23.11.2022 р. ОСОБА_1 притягнута до адміністративної відповідальності за ст. 132-1 ч.2 КУпАП.
Згідно зазначеної постанови відповідальна особа допустила рух транспортного засобу із перевищенням нормативних параметрів, зазначених п.22.5 ПДР України : перевищення загальної маси транспортного засобу на 5,2% (2.096 тони), при дозволеній максимальній фактичній масі 40 тон, відповідальність за яке передбачена ч.2 ст. 132-1 КУпАП. За порушення ч. 2 ст. 132-1 КУпАП на позивачку накладено адміністративне стягнення в розмірі 8500 грн.
Суд враховує, що посадовою особою ідентифікований транспортний засіб позивача, технічні характеристики транспортного засобу, кількість вісей, відстань між вісями, навантаження на вісь, загальна маса, розмір перевищення отриманий в результаті розрахунків згідно формули.
Порядок дорожнього руху на території України, відповідно до Закону України "Про дорожній рух", встановлюють Правила дорожнього руху, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 № 1306 (далі - ПДР).
Пунктом 1.9. ПДР передбачено, що особи, які порушують ці Правила, несуть відповідальність згідно із законодавством.
Пунктами 25, 28 ПДР визначено, що забороняється проїзд великогабаритних та великовагових транспортних засобів без дозволу, зазначеного у пункті 4 цих Правил, або документа, який підтверджує внесення плати за проїзд, що повинні знаходитися у водія і пред'являтися на вимогу уповноважених осіб.
Згідно з пунктом 22.5 Правил дорожнього руху за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів не перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.
Осі слід вважати здвоєними або строєними, якщо відстань між ними (суміжними) не перевищує 2,5 м.
Рух транспортних засобів та їх составів з навантаженням на одиночну вісь понад 11 т, здвоєні осі - понад 16 т, строєні осі - понад 22 т або фактичною масою понад 40 т (для контейнеровозів - навантаження на одиночну вісь - понад 11 т, здвоєні осі - понад 18 т, строєні осі - понад 24 т або фактичною масою понад 44 т, а на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - понад 46 т) у разі перевезення подільних вантажів автомобільними дорогами забороняється.
Забороняється рух транспортних засобів з навантаженням на вісь понад 7 т або фактичною масою понад 24 т автомобільними дорогами загального користування місцевого значення.
Статтею 132-1 КУпАП визначено відповідальність за порушення правил дорожнього перевезення небезпечних вантажів та правил проїзду великогабаритних і великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами.
Частиною другою статті 132-1 КУпАП визначено, що перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм під час руху великогабаритними і великоваговими транспортними засобами автомобільними дорогами, вулицями або залізничними переїздами - тягне за собою накладення штрафу в розмірі:
- п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм від 5 % до 10 % включно;
- однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 10 %, але не більше 20 %;
- двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20 %, але не більше 30 %;
- трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 30 %.
Згідно примітки до наведеної статті, підставою для звільнення від відповідальності, передбаченої частинами першою і другою цієї статті, є наявність дозволу на проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні.
Таким чином, участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові параметри яких перевищують хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 ПДР допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів, а при перевезенні вантажу без відповідного дозволу настає відповідальність передбачена законом.
Відповідно до статті 61 Конституції України юридична відповідальність особи має індивідуальний характер.
Згідно статті 14-3 КУпАП адміністративну відповідальність несе відповідальна особа - фізична особа або керівник юридичної особи, за якою зареєстровано транспортний засіб, а в разі якщо до Єдиного державного реєстру транспортних засобів внесено відомості про належного користувача відповідного транспортного засобу - належний користувач транспортного засобу, а якщо в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань на момент запиту відсутні відомості про керівника юридичної особи, за якою зареєстрований транспортний засіб, - особа, яка виконує повноваження керівника такої юридичної особи.
Як вбачається з матеріалів справи, та не заперечує позивач, транспортний засіб DAF XF 105.410 Т д.н.з НОМЕР_1 , та причіп KRONE, д.н.з НОМЕР_2 , належить ОСОБА_1 , що підтверджується свідоцтвом про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_4 , НОМЕР_5 .
Відтак, позивач є належним суб'єктом відповідальності за правопорушення згідно частини другої статті 132-1 КУпАП.
Згідно статті 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до статті 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Згідно з положеннями статті 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Відповідно до статті 252 КУпАП, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Статтею 280 КУпАП визначено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Притягнення особи до адміністративної відповідальності можливе за умови наявності в її діянні складу адміністративного правопорушення. Під складом адміністративного правопорушення розуміється встановлена в адміністративно правових нормах відповідною статтею Особливої частини КУпАП сукупність ознак, які визначають громадську небезпечність, винність, протиправність вчинку, що призводить до застосування адміністративно правових санкцій. До складу правопорушення входять: об'єкт правопорушення; об'єктивна сторона правопорушення; суб'єкт правопорушення; суб'єктивна сторона правопорушення. Відсутність хоча б одного з елементів складу виключає правову відповідальність.
Механізм фіксації адміністративних правопорушень у сфері безпеки на автомобільному транспорті в автоматичному режимі визначений Порядком фіксації адміністративних правопорушень у сфері безпеки на автомобільному транспорті в автоматичному режимі, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2019 № 1174 .
Згідно з пунктів 2, 16 Порядку посадові особи Державної служби України з безпеки на транспорті, уповноважені розглядати справи про правопорушення, зафіксовані в автоматичному режимі, під час їх розгляду використовують інформаційні файли, тобто упорядковану сукупність відомостей про: транспортний засіб; відповідальну особу, визначену статтею 14-3 КУпАП; наявність/відсутність документа, який підтверджує внесення плати за проїзд, або дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні; метаданих, сформованих автоматичним пунктом.
Пунктом 8 Порядку передбачено, що вимоги до технічних засобів автоматичних пунктів визначаються Технічним регламентом засобів вимірювальної техніки, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2016 № 163.
Відповідно до пункту 9 зазначеного Технічного регламенту засобів вимірювальної техніки, можуть бути надані на ринку та/або введені в експлуатацію в разі, коли вони відповідають вимогам цього Технічного регламенту.
Згідно пункту 2 Порядку система фіксації адміністративних правопорушень у сфері безпеки на автомобільному транспорті в автоматичному режимі - взаємопов'язана сукупність автоматичних пунктів та інформаційно-телекомунікаційної системи.
Фіксація правопорушень в автоматичному режимі здійснюється на автоматичних пунктах, які облаштовані відповідно до вимог, визначених у додатку (пункту 7 Порядку).
Відповідно до пункту 12 Порядку автоматичний пункт може забезпечувати: вимірювання навантажень, що припадають на кожну вісь транспортного засобу; вимірювання загальної маси транспортного засобу; визначення кількості осей транспортного засобу та віднесення транспортного засобу до однієї із відповідних категорій; вимірювання міжосьових відстаней транспортного засобу; визначення кількості коліс (скатності) на осях транспортного засобу; вимірювання габаритів транспортного засобу; фіксацію та розпізнавання державних номерних знаків транспортного засобу, причепу, напівпричепу та інших причіпних пристроїв (у разі використання такого та/або заднього державного номерного знака транспортного засобу); фіксацію фронтального зображення транспортного засобу; фіксацію загального вигляду транспортного засобу (вигляд збоку) в момент проїзду через автоматичний пункт (оглядова фотографія транспортного засобу, на якій відображені його контури та кількість осей); первинне оброблення зібраних даних та передачу інформації до інформаційно-телекомунікаційної системи за допомогою засобів захищених каналів зв'язку із використанням наскрізного шифрування; автентифікацію автоматичного пункту, контроль цілісності, авторства, доступності, а також неспростовності дій щодо інформації, що передається від автоматичного пункту до інформаційно-телекомунікаційної системи.
Відповідно до пунктів 8, 13 Порядку вимоги до технічних засобів автоматичних пунктів визначаються Технічним регламентом засобів вимірювальної техніки, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2016 № 163.
Під час вимірювання габаритно-вагових параметрів транспортних засобів застосовуються засоби вимірювальної техніки, які відповідають вимогам законодавства про метрологію та метрологічну діяльність.
Відтак, технічні засоби, які здійснюють фіксацію порушень в автоматичному режимі, мають відповідати вимогам законодавства про метрологію та метрологічну діяльність та Технічного регламенту засобів вимірювальної техніки.
Як вбачається з оскаржуваної постанови, фіксація порушення здійснено за допомогою технічного засобу WIM. При цьому, відповідний сертифікат та свідоцтво про повірку технічних засобів, який був наданий відповідачем (сертифікат перевірки типу UA.TR.001 76-20 Rev.1 від 17.06.2021 р., чинний до 16.06.2030 р., сертифікат відповідності UA.TR.001 35 72-22 від 03.05.2022 р., сертифікат відповідності UA.TR.001 35 73-22 від 03.05.2022 р.) підтверджують відповідність вказаного технічного приладу вимогам Технічного регламенту.
Згідно з ч. 2 ст. 258 КУпАП протокол не складається у разі вчинення адміністративних правопорушень, частинами другою, третьою статті132-1, статтею 132-2 цього Кодексу, та адміністративних правопорушень у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксованих в автоматичному режимі, а також порушень правил зупинки, стоянки, паркування транспортних засобів, зафіксованих у режимі фотозйомки (відеозапису).
Основним доказом вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 132-2 КУпАП є автоматично внесені до автоматично сформованої постанови показання технічних приладів, технічних засобів, що працюють в автоматичному режимі та мають функції фото і кінозйомки, відеозапису, фотографії транспортного засобу в момент проїзду через автоматичний пункт(включно з номерними знаками транспортних засобів), інформаційна картка автоматичного пункту габаритно-вагового контролю, сформована автоматичним пунктом при фіксації адміністративного правопорушення і долучені до матеріалів справи.
Частинами 2-4 ст. 283 КУпАП встановлено, що постанова повинна містити: найменування органу (прізвище, ім'я та по батькові, посада посадової особи), який виніс постанову; дату розгляду справи; відомості про особу, стосовно якої розглядається справа (прізвище, ім'я та по батькові (за наявності), дата народження, місце проживання чи перебування; опис обставин, установлених під час розгляду справи; зазначення нормативного акта, що передбачає відповідальність за таке адміністративне правопорушення; прийняте у справі рішення.
Постанова по справі про адміністративне правопорушення у сферах забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, крім даних, визначених частиною другою цієї статті, повинна містити відомості про: дату, час і місце вчинення адміністративного правопорушення; транспортний засіб, який зафіксовано в момент вчинення правопорушення (марка, модель, номерний знак); технічний засіб, яким здійснено фото або відеозапис (якщо такий запис здійснювався); розмір штрафу та порядок його сплати; правові наслідки невиконання адміністративного стягнення та порядок його оскарження; відривну квитанцію із зазначенням реквізитів та можливих способів оплати адміністративного стягнення у вигляді штрафу.
Постанова по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване в автоматичному режимі, безпеки на автомобільному транспорті, зафіксоване за допомогою засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі в автоматичному режимі, або про порушення правил зупинки, стоянки, паркування транспортних засобів, зафіксоване в режимі фотозйомки (відеозапису), крім даних, визначених частинами другою і третьою цієї статті, повинна містити відомості про адресу веб-сайту в мережі Інтернет, на якому особа може ознайомитися із зображенням чи відеозаписом транспортного засобу в момент вчинення адміністративного правопорушення, ідентифікатор для доступу до зазначеної інформації та порядок звільнення від адміністративної відповідальності.
Судом встановлено, що постанова АА № 00002039 містить інформацію щодо особи, яка винесла постанову, дату розгляду справи; відомості про особу, стосовно якої розглядається справа (прізвище, ім'я та по батькові, дата народження, місце проживання, транспортний засіб, який зафіксовано в момент вчинення правопорушення (марка, модель, номерний знак); технічний засіб, яким здійснено фото або відеозапис; опис обставин, установлених під час розгляду справи; зазначення нормативного акта, що передбачає відповідальність за таке адміністративне правопорушення; прийняте у справі рішення, відомості про адресу веб-сайту в мережі Інтернет, на якому особа може ознайомитися із зображенням чи відеозаписом транспортного засобу в момент вчинення адміністративного правопорушення, ідентифікатор для доступу до зазначеної інформації та порядок звільнення від адміністративної відповідальності..
Відповідно до п.17 Порядку №1174 у постанові про накладення адміністративного стягнення за правопорушення, зафіксоване в автоматичному режимі, зазначаються виміряні з урахуванням похибки вагові та габаритні параметри транспортного засобу, які перевищили нормативні вагові та/або габаритні параметри транспортних засобів на ділянці автомобільної дороги, а також нормативні габаритно-вагові параметри транспортних засобів на даній ділянці автомобільної дороги.
В постанові зафіксовано фактичні параметри транспортного засобу: кількість вісей, відстань між вісями, навантаження на вісь, загальна маса, формула розрахунку % перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм під час руху великогабаритними і великоваговими транспортними засобами автомобільними дорогами з урахуванням похибки.
Згідно із фотозображеннями транспортного засобу, здійсненими в автоматичному режимі і долученими до постанови, можливо встановити транспортний засіб та його номер в момент вчинення правопорушення.
Отже, фіксація правопорушення відбулась у визначений законодавством спосіб за допомогою використання автоматизованої системи зважування транспортних засобів у русі.
Позивачем не надано доказів, що 16.10.2022 р. під час проведення габаритно-вагового контролю зазначеним транспортним засобом, який належать позивачу, здійснювалися безпечні вантажні перевезення в контейнері, згідно з призначенням та із відповідним маркуванням.
У Правилах перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, затверджених Наказом Міністерства транспорту України від 14 січня 1997 року за № 363 (надалі Наказ № 363), наведено визначення: вантажний контейнер - одиниця транспортного обладнання багаторазового використання, призначена для перевезення та короткочасного зберігання вантажів без проміжних перевантажень, зручна для механізованого навантаження та розвантаження, завантаження та вивантаження (внутрішній об'єм дорівнює 1 куб.м і більше).
Відповідно до п. п. 17.2 - 17.5 Наказу № 363 забороняється перевозити в універсальних контейнерах вантажі, які швидко псуються, сипучі вантажі без тари, вибухові, займисті, їдкі та отруйні речовини, смердючі вантажі та ті, які забруднюють стіни і підлогу контейнера, а також вантажі, які не можуть бути завантажені в контейнер або вивантажені з нього без застосування вантажно-розвантажувальних механізмів. Універсальні автомобільні контейнери, що належать перевізникам, повинні мати єдину нумерацію, а також нанесене фарбою, що контрастно виділяється від кольору контейнера, таке маркування: - розпізнавальний знак; - номер контейнера; - найменування власника контейнера; - вантажність і маса тари контейнера, кг; внутрішній об'єм контейнера, куб.м, місце, місяць і рік виготовлення контейнера; час останнього капітального ремонту і наступного ремонту контейнера. Номер контейнера наноситься на всіх бокових стінках, даху і всередині контейнера. Універсальні автомобільні та спеціальні контейнери, які належать власникам вантажу, повинні мати маркування, яке запроваджене власником майна. При цьому, обов'язково наноситься вантажність і маса тари контейнера, а також внутрішній об'єм контейнера (куб.м).
Крім цього, відповідно до вимог п. 17.15 Наказу № 363 після завантаження вантажу вантажовідправник повинен зачинити контейнер, закріпити ручку замка контейнера дротом діаметром не менше 2 мм, опломбувати контейнер у порядку, передбаченому розділом 9 цих Правил навісити бірку довжиною 120-150 мм і шириною 80-100 мм, на якій зазначаються пункти відправлення та призначення вантажу і найменування вантажоодержувача.
Відповідно до вимог п. 42 Постанови КМУ № 879 забороняється перевезення вантажів у контейнерах, які завантажені з порушенням Міжнародної конвенції щодо безпечних контейнерів.
Згідно свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_6 транспортний засіб DAF XF 105.410 Т д.н.з НОМЕР_1 є контейнеровоз, згідно свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_5 причіп KRONE, д.н.з НОМЕР_2 є причіп платформа.
Причіп не є контейнером в розумінні зазначених норм, не містив пломб, номеру контейнера, найменування власника, зазначення вантажності та маси.
Відсутність контейнеру під час перевезення вантажу 16.10.2022 р. підтверджується фотознімками, зробленими під час фіксації факту порушення.
Відповідно до наданої позивачем копії товарно-транспортної накладної № 15/10 від 15.10.2022, вантаж, який перевозився в транспортному засобі - пшениця, завантажений насипом, не в контейнері.
Таким чином відповідно п. 22.5 ПДР максимально допустиме навантаження для транспортного засобуDAF XF 105.410 Т та причіп платформи є 40 т.
Відповідно до пункту 1 Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, затверджених наказом Міністерства транспорту України від 14 жовтня 1997 року № 363, товарно-транспортна накладна не є первинним документом, що підтверджує фактичну вагу товарно-матеріальних цінностей, що перевозяться, а використовується виключно для обліку таких товарно-матеріальних цінностей в аспекті підтвердження факту надання послуг з перевезення. Тому, сам факт наявності товарно-транспортної накладної не виключає перевезення, одночасно і інших товарно-матеріальних цінностей, не вказаних в первинних документах, що впливає на загальну вагу транспортного засобу.
Таким чином суд приходить до висновку, що подія та склад адміністративного правопорушення, які є обов'язковими умовами для притягнення особи до адміністративної відповідальності, належним чином встановлені та відображені у оскаржуваній постанові.
Оскаржувана постанова відповідає вимогам Інструкції з оформлення уповноваженою посадовою особою Державної служби України з безпеки на транспорті матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксовані в автоматичному режимі, затвердженої Наказом МІУ від 27.09.2021 №512, Інструкцією затверджено лише форму, а не вимоги до змісту постанови. Дана форма визначає перелік інформаційних даних, які можуть міститися в постанові, в залежності від обставин вчинення порушення.
Винесена відповідачем постанова в повній мірі відповідають формі, затвердженій додатком 1 Інструкції.
Крім того, згідно зі змістом ст. 14-3 КУпАП адміністративну відповідальність за правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, передбачену частиною другою статті 132-1 КУпАП, зафіксоване за допомогою засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі в автоматичному режимі (за допомогою комплексу технічних засобів автоматичного визначення вагових, габаритних та інших параметрів транспортного засобу з функціями фотозйомки та/або відеозапису, що функціонують згідно із законодавством про захист інформації в інформаційно-телекомунікаційних системах), несе відповідальна особа - фізична особа. З огляду на викладене, суд приходить до висновку про те, що оскаржувана постанова є законною, в задоволенні позову слід відмовити..
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 77, 90, 286 КАС України, ст.ст. 132-1, 251, 283-284 КУпАП, суд -
УХВАЛИВ:
ОСОБА_1 в задоволенні позову до Державної служби України з безпеки на транспорті про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення - відмовити.
Судові витрати між сторонами не розподіляються.
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_7 , місце проживання: АДРЕСА_1 .
Відповідач: Державна служба України з безпеки на транспорті, ЄДРПОУ 39816845, юридична адреса: вул. Антоновича, 51, м. Київ.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення до Сьомого апеляційного адміністративного суду. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Кам'янець-Подільського міськрайонного суду Швець О.Д.