КИЇВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА ОДЕСИ
_____________________________________________________________________________________________________________________
Справа № 947/15648/23
Провадження № 2-о/947/556/23
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13.11.2023 року
Київський районний суд м. Одеси в складі:
головуючого судді Петренка В.С.
за участю секретаря Торгонської В.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Одесі цивільну справу за заявою ОСОБА_1 про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території України,
ВСТАНОВИВ:
19.05.2023 року ОСОБА_1 звернувся до Київського районного суду м. Одеса із заявою, в якій просить суд встановити факт смерті його матері ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 у селищі міського типу Старобешеве Донецької області,Україна, у віці 80 років.
Вимоги вмотивовані тим, що заявник є сином ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 у селищі міського типу Старобешеве Донецької області,Україна. Отримати свідоцтво про смерть матері він немає можливості, оскільки місцем її смерті є тимчасово окупована територія України.
Встановлення зазначеного факту смерті в судовому порядку необхідно для внесення відповідно запису до Єдиного державного реєстру актів цивільного стану України та видачі свідоцтва про смерть.
Відповідно до автоматизованої системи документообігу заяву було розподілено судді Київського районного суду м. Одеси Петренко В.С.
Ухвалою Київського районного суду м. Одеси від 30.05.2023 року було відмовлено у відкритті провадження у справі за заявою ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 ), заінтересована особа: Одеський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Одеській області (адреса: 65039, м. Одеса, вул. Середньофонтанська дорога, 30Б) про встановлення факту смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України.
15.06.2023 року до Одеського апеляційного суду надійшла апеляційна скарга ОСОБА_1 на ухвалу Київського районного суду м. Одеси від 30 травня 2023 року у справі за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Одеський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Одеській області про встановлення факту смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України.
Постановою Одеського апеляційного суду від 10.10.2023 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 було задоволено частково, ухвалу Київського районного суду м. Одеси від 30 травня 2023 року про відмову у відкритті провадження було скасовано, цивільну справу за позовом за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Одеський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Одеській області про встановлення факту смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України направлено до суду першої інстанції для продовження розгляду.
Ухвалою судді Київського районного суду м. Одеси Петренка В.С. від 09.11.2023 року було прийнято заяву до розгляду та відкрито провадження у цивільній справі за заявою ОСОБА_1 про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території України. Призначено справу досудового розгляду у відкритому судовому засіданні.
У судове засідання 13.11.2023 року заявник не з'явився, однак в заяві просив розглянути справу за його відсутності, заяву про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території підтримав у повному обсязі, просив суд її задовольнити.
Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши надані докази в їх сукупності, суд вважає, що заява підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
У відповідності до п. 8 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Як роз'яснено у пункті 1 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» від 31.03.1995 року № 5, в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо: згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов'язується з наступним вирішенням спору про право.
Як вбачається з матеріалів справи, заявник є сином ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
ІНФОРМАЦІЯ_3 померла ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть від 01.03.2023 року, що не є документом, що підтверджує факт смерті особи на території України, оскільки не відповідає вимогам чинного законодавства України з оформлення свідоцтва про смерть.
Отримати свідоцтво про смерть матері заявник немає можливості, оскільки місцем її смерті є тимчасово окупована територія України.
За нормою ч. 1 ст. 317 ЦПК України, заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.
За змістом ст. 17 ЗУ «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» № 2398-УІ від 01 липня 2010 року, державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: 1) документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; 2) рішення суду про встановлення факту смерті особи з певний час або про оголошення її померлою. Державна реєстрація смерті проводиться за місцем проживання заявника у разі встановлення у судовому порядку факту смерті. Державна реєстрація смерті проводиться за заявою родичів померлого.
Відповідно до п. 1 Розділу І Правил державної реєстрації актів громадянського стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України 18 жовтня 2000 року № 52/5, державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті.
Пунктом 1 глави 5 розділу III Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України 18.10.2000 року № 52/5 встановлено, що підставами для проведення державної реєстрації смерті є: а) лікарське свідоцтво про смерть (форма № 106/о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08.08.2006 № 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 за № 1150/13024; б) фельдшерська довідка про смерть (форма № 106-1/о), форма якої затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08.08.2006 № 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 за №1150/13024; в) лікарське свідоцтво про перинатальну смерть; г) рішення суду про оголошення особи померлою; г) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час; д) повідомлення державного архіву або органів Служби безпеки України у разі реєстрації смерті осіб, репресованих за рішенням несудових та судових органів; е) повідомлення установи виконання покарань або слідчого ізолятора, надіслане разом з лікарським свідоцтвом про смерть.
Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 № 309 зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23 грудня 2022 р. за № 1668/39004 Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, визначено, щовся територія Донецького району, є тимчасово окупованою Російською Федерацією територією України.
Оскільки в м. Донецьку внаслідок бойових дій і окупації території військами РФ, не працюють органи державної реєстрації актів цивільного стану, тому є всі підстави для винесення рішення суду про встановлення факту смерті. Встановлення факту смерті необхідне для державної реєстрації смерті в органі державної реєстрації актів цивільного стану та для подальшого оформлення спадщини.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що заява ОСОБА_1 про встановлення факту смерті є обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню.
Керуючись ст. ст. 234, 315, 318, 319, 268, 272, 273 ЦПК України,-
ВИРІШИВ:
Заяву ОСОБА_1 про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території Українизадовольнити.
Встановити факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, уродженки м. Донецьк, Пролетарського району Донецької області, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 у селищі міського типу Старобешеве Донецької області,Україна.
Рішення підлягає негайному виконанню. Оскарження не зупиняє його виконання.
Рішення може бути оскаржене до Одеського апеляційного суду протягом тридцять днів з дня його проголошення шляхом подання апеляційної скарги через суд першої інстанції.
Суддя Петренко В. С.