Справа № 495/12005/23
Номер провадження 2-а/495/76/2023
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 листопада 2023 рокум. Білгород-Дністровський
Білгород-Дністровський міськрайонний суд Одеської області у складі:
головуючого судді - Савицького С.І.,
за участю секретаря судових засідань - Гасанзаде М.Р.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Білгород-Дністровському справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Білгород-Дністровської міської ради про визнання бездіяльності Виконавчого комітету Білгород-Дністровської міської ради протиправною та про зобов'язання нарахувати, сплатити страхові внески, подати скореговані відомості, -
ВСТАНОВИВ:
В провадженні Білгород-Дністровського міськрайонного суду Одеської області перебуває справа за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Білгород-Дністровської міської ради про визнання бездіяльності Виконавчого комітету Білгород-Дністровської міської ради протиправною та про зобов'язання нарахувати, сплатити страхові внески, подати скореговані відомості.
Ухвалою Білгород-Дністровського міськрайонного суду Одеської області від 06.11.2023 року було відкрито провадження по зазначеній вище справі.
В судове засідання позивач ОСОБА_1 не з'явився, проте надав на адресу суду заяву, згідно якої просив розглядати справу за його відсутності, просить задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
В судове засідання представник відповідача - Виконавчого комітету Білгород-Дністровської міської ради не з'явився, проте надав на адресу суду відзив, згідно якого просив розглядати справу за відсутності представника відповідача, прийняти законне та обґрунтоване рішення.
Дослідивши матеріали справи, надавши правову оцінку доводам сторін, суд приходить до наступних висновків.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 19 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема: спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Частиною 1 ст.20 КАС України визначено, що місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні: 1) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності; 2) адміністративні справи, пов'язані з виборчим процесом чи процесом референдуму, щодо: оскарження рішень, дій чи бездіяльності дільничних виборчих комісій, дільничних комісій з референдуму, членів цих комісій; уточнення списку виборців; оскарження дій чи бездіяльності суб'єктів у сфері медіа, підприємств, установ, організацій, їх посадових та службових осіб, творчих працівників суб'єктів у сфері медіа, що порушують законодавство про вибори та референдум; оскарження дій чи бездіяльності кандидата у депутати сільської, селищної ради, кандидатів на посаду сільського, селищного голови, їх довірених осіб; 3) адміністративні справи, пов'язані з перебуванням іноземців та осіб без громадянства на території України, щодо: примусового повернення в країну походження або третю країну іноземців та осіб без громадянства; примусового видворення іноземців та осіб без громадянства за межі України; затримання іноземців або осіб без громадянства з метою їх ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України; продовження строку затримання іноземців або осіб без громадянства з метою їх ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України; затримання іноземців або осіб без громадянства до вирішення питання про визнання їх біженцями або особами, які потребують додаткового захисту в Україні, або особами без громадянства; затримання іноземців або осіб без громадянства з метою забезпечення їх передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію; 4) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання ними рішень судів у справах, визначених пунктами 1-3 частини першої цієї статті; 5) адміністративні справи щодо оскарження рішень Національної комісії з реабілітації у правовідносинах, що виникли на підставі Закону України «Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років».
Окружним адміністративним судам підсудні всі адміністративні справи, крім визначених ч. 1 ст.20 КАС України.
Предметом спору у даній справі є оскарження дій суб'єкта владних повноважень - Виконавчого комітету Білгород-Дністровської міської ради з приводу нарахування, сплати Єдиного внеску на загальнообов'язкове державне страхування за позивача ОСОБА_1 на заробітну плату за період з 18 вересня 2018 року до 17 березня 2019 року, яку він отримував за виборною посадою секретаря Білгород-Дністровської міської ради, що є справою іншої категорії, ніж передбачено пунктами 1-5 ч. 1 ст. 20 КАС України.
За вказаними позовними вимогами між сторонами виник публічно-правовий спір, пов'язаний зі здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій з приводу нарахування та сплати Єдиного внеску на загальнообов'язкове державне страхування за позивача ОСОБА_1 на заробітну плату за період з 18 вересня 2018 року до 17 березня 2019 року, яку він отримував за виборною посадою секретаря Білгород-Дністровської міської ради.
Тобто, із системного зв'язку норм частини першої статті 19 та частини другої статті 20 КАС України випливає те, що публічно-правові спори за позовами фізичних осіб із суб'єктами владних повноважень, що виникають з приводу оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг, зокрема, із приводу нарахування, сплати Єдиного внеску на загальнообов'язкове державне страхування - законодавцем віднесено до предметної підсудності окружних адміністративних судів, оскільки такі у вичерпний перелік справ, які підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам не входять.
Таким чином, заявлений позов за своєю предметною підсудністю повинен розглядатися не місцевим загальним судом, а окружним адміністративним судом.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до обґрунтованого висновку, що справа за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Білгород-Дністровської міської ради про визнання бездіяльності Виконавчого комітету Білгород-Дністровської міської ради протиправною та про зобов'язання нарахувати, сплатити страхові внески, подати скореговані відомості не підсудна Білгород-Дністровському міськрайонному суду Одеської області як адміністративному суду.
Прийняття судом рішення з порушенням правил юрисдикції (підсудності), визначених статтями 20, 22, 25-28 КАС України, є підставою для скасування такого рішення апеляційною інстанцією відповідно до ст.318 КАС України.
В той же час ст. 29 КАС України не передбачено і можливості передачі адміністративної справи з одного адміністративного суду до іншого відповідно до предметної юрисдикції.
У зв'язку з викладеним, оскільки чинним законодавством не визначена процедура передачі адміністративної справи на розгляд іншому адміністративному суду у випадку порушення правил предметної підсудності, необхідно застосовувати до правовідносин аналогію закону, визначену ч. 6 ст. 7 КАС України.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 29 КАС України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо після відкриття провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
За таких обставин, справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Білгород-Дністровської міської ради про визнання бездіяльності Виконавчого комітету Білгород-Дністровської міської ради протиправною та про зобов'язання нарахувати, сплатити страхові внески, подати скореговані відомості, слід передати за предметною підсудністю до Одеського окружного адміністративного суду.
Керуючись ст.ст.19, 20, 25, 29, 287, 292-295, 297 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Білгород-Дністровської міської ради про визна ння бездіяльності Виконавчого комітету Білгород-Дністровської міської ради протиправною та про зобов'язання нарахувати, сплатити страхові внески, подати скореговані відомості передати за підсудністю до Одеського окружного адміністративного суду.
Ухвала може бути оскаржена до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її отримання.
Передача адміністративної справи з одного суду до іншого на підставі відповідної ухвали, яка підлягає оскарженню, здійснюється не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження такої ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.
Суддя Савицький С.І.