ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 683/2242/23
Головуючий суддя 1-ої інстанції - Кутасевич О.Г.
Суддя-доповідач - Шидловський В.Б.
16 листопада 2023 року
м. Вінниця
Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Шидловського В.Б.
суддів: Боровицького О. А. Курка О. П. ,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Старокостянтинівського районного суду Хмельницької області від 06 жовтня 2023 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління патрульної поліції в Одеській області Департаменту патрульної поліції про визнання протиправною та скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності,
ВСТАНОВИВ:
у червні 2023 року ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом до Управління патрульної поліції в Одеській області Департаменту патрульної поліції про скасування постанови інспектора УПП в Одеській області від 14 червня 2023 року серії ЕАС 7164906 про притягнення його до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.121 КУпАП.
В обґрунтування позову зазначено, що фактичні обставини вчиненого ним адміністративного правопорушення зазначено інспектором не коректно, зокрема вказано, що він керував транспортним засобом що був переобладнаний без відповідного дозволу та порушив вимоги п.31.3а ПДР тоді як ч.1 ст.121 КУпАП передбачає відповідальність за експлуатацію такого транспортного засобу без відповідного дозволу, вимога щодо якого передбачена п.32.2 б ПДР України.
Крім того вказував на порушенням інспектором поліції Інструкції з оформлення поліцейським матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, зокрема, в постанові про притягнення до адміністративної відповідальності не зазначено місце вчинення правопорушення, не долучено докази щодо невідповідності параметрів борту його транспортного засобу, параметрам, передбаченим технічною документацією заводу виробника та параметрам відповідних правил та стандартів, а також показник зміненої повної маси. Вважав, що факт візуального спостереження інспектором без належної фото та відео фіксації, зазначення технічного пристрою, на який здійснюється відеозапис у постанові про адміністративне правопорушення, не може доводити його винуватість.
Рішенням Старокостянтинівського районного суду Хмельницької області від 02 жовтня 2023 року у задоволенні адміністративного позову відмовлено.
Не погоджуючись із прийнятим судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, у якій просив скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове, яким задовольнити позовні вимоги.
В обґрунтування апеляційної скарги апелянт послався на неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального права, порушення норм процесуального права, що, на його думку, призвело до неправильного вирішення спору.
Ухвалою суду від 09.11.2023 справу призначено до апеляційного розгляду в порядку письмового провадження.
Проаналізувавши вимоги та підстави апеляційної скарги, вивчивши матеріали справи в їх сукупності, проаналізувавши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін, з огляду на наступне.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено під час апеляційного розгляду справи, постановою інспектора УПП в Одеській області від 14 червня 2023 року серії ЕАС 7164906 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.121 КУпАП ОСОБА_1 із застосуванням до нього адміністративного стягнення у виді штрафу в розмірі 340 грн.
Згідно оскаржуваної постанови, 14 червня 2023 року близько 11 години 39 хвилин керував транспортним засобом VOLVO FM 450 НОМЕР_1 , що був переобладнаний без відповідного дозволу поліції, а саме, встановлено на напівпричіп ВХ7245 ХР борти, що призводить до збільшення повної маси, чим порушив вимоги п.31.3а ПДР (експлуатація транспортного засобу у разі їх виготовлення, переобладнання з порушенням вимог стандартів, правил і норм, що стосуються безпеки дорожнього руху.
Вважаючи прийняту постанову протиправною, позивач звернувся з позовом до суду для її скасування.
Ухвалюючи оскаржуване рішення, суд першої інстанції виходив з того, що викладені в оскаржуваній постанові обставини щодо місця вчинення адміністративного правопорушення та інших фактичних обставин підтверджуються відеозаписом події, наданого відповідачем до відзиву. Крім того, судом першої інстанції не взято до уваги наданий позивачем протокол перевірки технічного стану транспортного засобу №00787-02043-23 від 15 червня 2023 року, оскільки вказана перевірка була проведена на наступний день після вчинення правопорушення і як убачається із фотозображення технічного засобу, що проходив перевірку, на ньому вже відсутні борти, які зображені на відеозаписі події від 14 червня 2023 року.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції по суті спору, виходячи з наступного.
Порядок дорожнього руху на території України, відповідно до Закону України "Про дорожній рух", встановлюють Правила дорожнього руху, затверджені Постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року № 1306.
Пунктом 1.9. Правил дорожнього руху передбачено, що особи, які порушують ці Правила, несуть відповідальність згідно із законодавством.
Згідно із п.31.3.а ПДР України забороняється експлуатація транспортних засобів згідно із законодавством у разі їх виготовлення або переобладнання з порушенням вимог стандартів, правил і нормативів, що стосуються безпеки дорожнього руху.
Частиною 1 статті 121 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за керування водієм транспортним засобом, зокрема, переобладнаним з порушенням відповідних правил, норм і стандартів.
Згідно ст.32 Закону України "Про дорожній рух" переобладнання транспортних засобів, тобто зміна типу або марки (моделі), призначення чи параметрів конструкції транспортних засобів, що перебувають в експлуатації, шляхом установки кабіни, кузова чи їх деталей, спеціального обладнання і номерних агрегатів, не передбачених нормативно-технічною документацією на даний транспортний засіб, повинно відповідати встановленим правилам і нормативам.
Переобладнання транспортних засобів, що призводить до зміни повної маси та її розподілу по осях, розміщення центру ваги, типу двигуна, його ваги і потужності, колісної бази чи колісної формули, системи гальмового і рульового керування та трансмісії повинно бути погоджене з виробниками транспортних засобів або спеціально уповноваженими на це Кабінетом Міністрів України організаціями, до яких належать ДП "ДержавтотрансНДІпроект" та Головний сервісний центр УМВС.
Відповідно до п.8 ч.1 ст.23 Закону України "Про Національну поліцію" поліція відповідно до покладених на неї завдань у випадках, визначених законом, здійснює провадження у справах про адміністративні правопорушення, приймає рішення про застосування адміністративних стягнень та забезпечує їх виконання.
За приписами п.11 ч.1 ст.23 Закону України "Про Національну поліцію" поліція відповідно до покладених на неї завдань регулює дорожній рух та здійснює контроль за дотриманням Правил дорожнього руху його учасниками та за правомірністю експлуатації транспортних засобів на вулично-дорожній мережі.
Відповідно до ч.5 ст.14 Закону України "Про дорожній рух" учасники дорожнього руху зобов'язані знати і неухильно дотримувати вимог цього Закону, Правил дорожнього руху та інших нормативних актів з питань безпеки дорожнього руху.
В силу положень ст.222 КУпАП органи Національної поліції розглядають, в тому числі, справи про порушення правил дорожнього руху, правил, що забезпечують безпеку руху транспорту, правил користування засобами транспорту, тощо. Від імені органів Національної поліції розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право працівники органів і підрозділів Національної поліції, які мають спеціальні звання, відповідно до покладених на них повноважень.
Згідно ст.280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи
Статтею 251 КУпАП передбачено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються в тому числі показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото - і кінозйомки, відеозапису, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото - і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Положеннями п.п.3, 11 ч.1 ст.23 Закону України від 02 липня 2015року "Про Національну поліцію" визначено, що поліція відповідно до покладених на неї завдань: вживає заходів з метою виявлення кримінальних, адміністративних правопорушень; припиняє виявлені кримінальні та адміністративні правопорушення; регулює дорожній рух та здійснює контроль за дотриманням Правил дорожнього руху його учасниками та за правомірністю експлуатації транспортних засобів на вулично-дорожній мережі.
Згідно зі ст.31 Закону України "Про Національну поліцію" поліція може застосовувати такі превентивні заходи, серед яких: перевірка документів особи, опитування особи, зупинення транспортного засобу, застосування технічних приладів і технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, засобів фото- і кінозйомки, відеозапису.
Відповідно до ст.40 Закону України "Про Національну поліцію" поліція для виконання покладених на неї завдань та здійснення повноважень, визначених законом, може застосовувати такі технічні прилади, технічні засоби та спеціалізоване програмне забезпечення: фото- і відеотехніку, у тому числі техніку, що працює в автоматичному режимі, технічні прилади та технічні засоби з виявлення та/або фіксації правопорушень.
Поліція може використовувати інформацію, отриману за допомогою фото- і відеотехніки, технічних приладів та технічних засобів, що перебувають у чужому володінні.
Аналізуючи доводи апеляційної скарги стосовно безпідставності винесення оскаржуваної постанови, колегія суддів враховує наступне.
Так, як вірно встановлено судом першої інстанції, як на підставу свого позову ОСОБА_1 зазначав неправильно кваліфіковано виявлене правопорушення, що потягло за собою протиправне притягнення його до відповідальності за правопорушення, якого він не вчиняв.
Як вбачається із змісту оскаржуваної постанови, яка складена за місцем вчинення адміністративного правопорушення в Одеській області Суворівський район автодорога М14 21 км 900 м ОСОБА_1 керував транспортним засобом автомобілем VOLVO FM 450 НОМЕР_1 , причіп якого з номерним знаком НОМЕР_2 був переобладнаний без відповідного дозволу поліції, а саме, на нього встановлено борти, що призводить до збільшення повної маси.
Оглянувши в ході апеляційного розгляду справи долучений відповідачем відеозапис, колегія суддів в повній мірі погоджується з позицією суду першої інстанції, що викладені в постанові обставини щодо місця вчинення адміністративного правопорушення та інших фактичних обставин підтверджуються відеозаписом події, наданого відповідачем до відзиву.
Також при вирішенні питання про достатність та допустимість як доказу відеозапису події, долученого до відзиву відповідача, судом першої інстанції обґрунтованого враховано, що за приписами частин 2, 3 та 9 ст.283 КУпАП постанова повинна містити: найменування органу (прізвище, ім'я та по батькові, посада посадової особи), який виніс постанову; дату розгляду справи; відомості про особу, стосовно якої розглядається справа (прізвище, ім'я та по батькові (за наявності), дата народження, місце проживання чи перебування; опис обставин, установлених під час розгляду справи; зазначення нормативного акту, що передбачає відповідальність за таке адміністративне правопорушення; прийняте у справі рішення.
Постанова по справі про адміністративне правопорушення у сферах забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, крім даних, визначених частиною другою цієї статті, повинна містити відомості про: дату, час і місце вчинення адміністративного правопорушення; транспортний засіб, який зафіксовано в момент вчинення правопорушення (марка, модель, номерний знак); технічний засіб, яким здійснено фото або відеозапис (якщо такий запис здійснювався); розмір штрафу та порядок його сплати; правові наслідки невиконання адміністративного стягнення та порядок його оскарження; відривну квитанцію із зазначенням реквізитів та можливих способів оплати адміністративного стягнення у вигляді штрафу.
Постанова по справі про адміністративне правопорушення підписується посадовою особою, яка розглянула справу.
Із аналізу зазначених норм КУпАП убачається, що вимога стосовно наявності в постанові у справі про адміністративне правопорушення відомостей щодо фіксації правопорушення в режимі фотозйомки (відеозапису), викладена в частині 4 ст.283 КУпАП, стосується постанови по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване в автоматичному режимі.
Проте у справі, винесена постанова по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі.
Вказана правова позиція викладена в постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 14 лютого 2018 року у справі № 536/583/17.
Відтак, посилання апелянта на те, що зазначений відеозапис є неналежним доказом по справі суд апеляційної інстанції відкидає за безпідставністю, оскільки останній містить інформацію щодо предмета доказування та є допустимим, оскільки отриманний у відповідності до вимог ст.ст.31, 40 Закону України "Про Національну поліцію".
При цьому, судом першої інстанції в повній мірі зазначено мотиви відхилення наданого позивачем протоколу перевірки технічного стану транспортного засобу №00787-02043-23 від 15 червня 2023 року, оскільки вказана перевірка була проведена на наступний день після вчинення правопорушення. Крім того, як убачається із фотозображення технічного засобу, що проходив перевірку, на ньому вже відсутні борти, які зображені на відеозаписі події від 14 червня 2023 року.
Дані висновки суду першої інстанції жодним чином не спростовуються доводами апеляційної скарги позивача.
Відтак, колегія суддів приходить до переконання, що доводи апеляційної скарги ґрунтуються на невірному трактуванні норм матеріального та процесуального права та спрямовані виключно на уникнення позивачем відповідальності за порушення ПДР.
Положення ст.2 КАС України та ч.4 ст.242 КАС України вказують, що судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, а саме бути справедливим та неупередженим, своєчасно вирішувати спір у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Згідно із п.41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.
Враховуючи зазначене, колегія суддів дійшла висновку, що доводи апеляційної скарги не ґрунтуються на вимогах законодавства та не спростовують висновків суду першої інстанції щодо відсутності підстав для задоволення позовних вимог, у зв'язку із чим оскаржуване судове рішення ухвалено з дотриманням норм матеріального та процесуального права, а тому підстави для його скасування або зміни відсутні.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.315, ст.316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а рішення Старокостянтинівського районного суду Хмельницької області від 06 жовтня 2023 року - без змін.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає.
Головуючий Шидловський В.Б.
Судді Боровицький О. А. Курко О. П.