Постанова від 15.11.2023 по справі 361/4908/20

ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 361/4908/20 Суддя (судді) першої інстанції:

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 листопада 2023 року м. Київ

Шостий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Судді-доповідача: Кузьмишиної О.М.,

суддів: Кобаля М.І., Костюк Л.О.,

при секретарі судового засідання Кузьмич М.Б.,

за участі

представника позивача - Куцмиди В.І.,

представника відповідача - Ярмак Т.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Головного управління Держдпродспоживслужби в м. Києві на рішення Броварського міськрайонного суду Київської області від 16 січня 2023 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держпродспоживслужби в м. Києві про визнання протиправною та скасування постанови про адміністративне правопорушення,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Броварського міськрайонного суду Київської області з позовом до Головного управління Держпродспоживслужби в м. Києві з вимогами про скасування постанови від 09.07.2020 №168 про адміністративне правопорушення за ст. 1883 Кодексу України про адміністративні правопорушення за створення перешкод для виконання покладених на посадових осіб Держпродспоживслужби функцій шляхом не надання документів (інформації) необхідних для здійснення позапланової перевірки.

На обґрунтування позовних вимог зазначає, що в його діях відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 1883 КУпАП.

Рішенням Броварського міськрайонного суду Київської області від 16.01.2023 позов задоволено.

Не погоджуючись із судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення суду першої інстанції та постановити нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити. Свою позицію обґрунтовує тим, що суд необґрунтовано здійснив підміну предмету та підстав позову, досліджуючи оскаржувану постанову, а також надаючи оцінку тим обставинам, що перебували поза межами підстав позову, водночас фактично встановив факт вчинення позивачем спірного правопорушення, однак безпідставно скасував оскаржувану постанову. Звертає увагу на порушення строку та порядку розгляду справи.

Ухвалою Шостого апеляційного адміністративного суду від 25 жовтня 2023 року відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою Головного управління Держдпродспоживслужби в м. Києві, призначено розгляд у відкритому судовому засіданні.

Від позивача надійшов письмовий відзив на апеляційну скаргу.

Заслухавши в судому засіданні суддю-доповідача, пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи та доводи скарги, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу потрібно залишити без задоволення, а судове рішення - без змін з таких підстав.

Судом встановлено, що у квітні 2020 року до Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів надійшло звернення ОСОБА_2 , власника квартири АДРЕСА_1 щодо перевірки правомірності нарахування ТОВ «Промінь-С» плати за електроенергію за березень 2020 року за тарифом, встановленим не для населення.

Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів 17.04.2020 направила до ГУ Держпродспоживслужби в м. Києві, зокрема, звернення ОСОБА_2 та зобов'язала перевірити наведені у ньому факти та вжити заходи впливу відповідно до вимог законодавства у разі виявлення порушень.

У зв'язку з викладеним, наказом №2700 від 01.06.2020 ГУ Держпродспоживслужби в м. Києві призначено проведення позапланового заходу (перевірки) ТОВ «Промінь-С» у термін з 02.06.2020 по 16.06.2020 з питань дотримання вимог порядку застосування тарифів на послуги з постачання та розподілу електричної енергії з питань, викладених у зверненні ОСОБА_2 (вих. Г-2435 від 17.04.2020).

На підставі цього наказу видано направлення №1934 від 01.06.2020 на проведення позапланового заходу (перевірки) ТОВ «Промінь-С» з 02.06.2020 по 16.06.2020, яке отримано підприємством 03.06.2020.

Разом з направленнями керівнику ТОВ «Промінь-С» надійшов запит про надання інформації, зареєстрований підприємством 03.06.2020, з вимогою надання для перевірки до 12:00 04.06.2020 завірених підписом уповноваженої особи та печаткою наступних документів:

1) установчі документи та внесені належним чином зміни до них: свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи або виписку з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців; статут/засновницький договір/установчий акт/положення, який діє упродовж звітного періоду; довідку про внесення юридичної особи до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України;

2) підтвердження наявності ліцензії на ведення господарської діяльності: оригінал ліцензії, у разі відсутності ліцензії - довідку про прийняття заяви про переоформлення ліцензії на провадження певного виду господарської діяльності або прийняття заяви про видачу дубліката ліцензії; копію ліцензії - в разі наявності у підприємства філій або інших відокремлених підрозділів, де відповідний ліцензіат буде провадити зазначений у ліцензії вид господарської діяльності, у разі відсутності копії ліцензії - довідка про прийняття заяви про переоформлення або видачу копії ліцензії на провадження певного виду господарської діяльності; інші первинні бухгалтерські документи, банківські виписки, пов'язані з застосуванням державних регульованих цін (тарифів);

3) документальне підтвердження наявності у суб'єкта господарювання інженерних мереж які перебувають у його власності чи користуванні: документ, що підтверджує право власності або користування цілісним майновим комплексом; державний акт на право постійного користування або на право власності на землю; технічний проект на розміщення інженерних мереж, споруд та устаткування;

4) додатково: договір з електроенергопостачальною організацією; договір з водопостачальною організацією; рахунки про сплату за отриману електричну енергію; рахунки про сплату за послугу централізованого водопостачання та централізованого водовідведення; протоколи зборів мешканців щодо повідомлення (про погодження) плати за надання послуги з постачання та розподілу електричної енергії, послуги централізованого водопостачання та централізованого водовідведення; протоколи зборів мешканців щодо визнання ТОВ «Промінь-С» управляючою будинком; інформацію про оприлюднення повідомлення про зміну тарифів; данні про нарахування споживач вартості отриманих послуг з постачання та розподілу електричної енергії; данні про нарахування споживачам вартості отриманих послуг централізованого водопостачання та централізованого водовідведення; копію наказу про призначення на посаду керівника суб'єкта господарювання; копію наказу про призначення; посадової особи відповідальної на підприємстві за формуванням, встановленням та застосуванням цін (тарифів) та/або її посадову інструкцію; копії паспорта (інформацію про особисті паспортні данні): 1, 2, 11 сторінка та відмітку про реєстрацію (керівника, головного бухгалтера, відповідальної за ціноутворення посадової особи).

У зв'язку із ненаданням позивачем станом на 10.06.2020 перелічених вище документів, керівнику ТОВ «Промінь-С» направлено повторний запит про надання наведеної інформації №2 (вх. №119 від 11.06.2020) в строк до 11:00 11.06.2020.

Разом з тим у встановлений у повторному запиті строк суб'єкт господарювання відомостей та копій витребуваних документів відповідачу знову не надав.

16.06.2020 ГУ Держпродспоживслужби в м. Києві складено акт б/н про створення перешкод посадовій особі спеціально уповноваженого органу виконавчої влади з питань дотримання вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін у проведенні перевірки, в якому зафіксовано порушення директором ТОВ «Промінь-С» ОСОБА_1 вимог ст. 11 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», що отримали свій вияв у створенні перешкоди службовим особам центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань дотримання вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих.

Крім іншого посадовими особами відповідача складено акт перевірки дотримання вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін ТОВ «Промінь-С» №2696-10 від 16.06.2020, в якому також зафіксовано обставини створення перешкод для виконання покладених на уповноважені органи функцій у вигляді ненадання документів (інформації), необхідної для здійснення позапланової перевірки на підставі направлення від 01.06.2020 №1934 за зверненням ОСОБА_2 , який є власником квартири АДРЕСА_1 .

У зв'язку з відсутністю керівника підприємства, вказані вище акти направлені на адресу ТОВ «Промінь-С» засобами поштового зв'язку, що учасниками справи не заперечується.

Надалі 17.06.2020 щодо директора ТОВ «Промінь-С» ОСОБА_1. головним спеціалістом відділу контролю за регульованими цінами Бондаренко І.О. складено протокол про адміністративне правопорушення №186, в якому зафіксовано, що 16.06.2020 о 16:30 у приміщенні ТОВ «Промінь-С» за адресою: м. Київ, вул. Гмирі Бориса, 14А, приміщення 217, директор ТОВ «Промінь-С» ОСОБА_1 створив перешкоди для виконання покладених на уповноважені органи функцій, а саме - не надав документи (інформацію), необхідну для здійснення позапланової перевірки на підставі направлення від 01.06.2020 №1934 за зверненням ОСОБА_2 , який є власником квартири АДРЕСА_1 , чим порушив ст. 11 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», за що передбачено відповідальність згідно зі ст. 188-3 КУпАП України. Додатково зазначено про акт від 16.06.2020 №2700-10.

У протоколі зазначено також, що розгляд справи про адміністративне правопорушення відбудеться 09.07.2020 о 14:00 в приміщенні Держпродспоживслужби в м. Києві за адресою: вул. Некрасовська, 10/8, каб. 6.

Матеріали справи свідчать, що ОСОБА_1 відмовився від підписання протоколу та отримання примірника останнього, в зв'язку з чим контролюючим органом було зроблені відповідні відмітки та його примірник направлений засобами поштового зв'язку.

06.07.2020 за вих. №96 та №97 ТОВ «Промінь-С» направило начальнику ГУ Держпродспоживслужби в м. Києві заперечення на акти перевірок, акти без номерів, а також протоколи про адміністративні правопорушення. При цьому, стверджуючи про те, що, зокрема, протокол про адміністративне правопорушення №186 складено з порушенням норм чинного законодавства та не містить відомостей про те, які саме перешкоди були створені у приміщенні ТОВ «Промінь-С» для здійснення перевірки, директор підприємства ОСОБА_1 просив переглянути висновки саме цього протоколу.

За наслідками розгляду справи про адміністративне правопорушення начальником ГУ Держпродспоживслужби в м. Києві Рубаном О.М. прийнято постанову від 09.07.2020 №168, якою визнано ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 1883 КУпАП України, та накладено на нього стягнення у вигляді штрафу у розмірі 850,00 грн.

Не погоджуючись із указаною постановою, позивач звернувся з позовом до суду.

Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що відповідачем безпідставно притягнуто позивача до відповідальності більш ніж як один раз за вчинення одного й того ж самого правопорушення.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, колегія суддів вважає за необхідне зазначити наступне.

Завданням КУпАП є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.

У ст. 7 КУпАП передбачено, що ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.

Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.

Додержання вимог закону при застосуванні заходів впливу за адміністративні правопорушення забезпечується систематичним контролем з боку вищестоящих органів і посадових осіб, правом оскарження, іншими встановленими законом способами.

Відповідно до ст. 9 КпАП України адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Адміністративна відповідальність за правопорушення, передбачені цим Кодексом, настає, якщо ці порушення за своїм характером не тягнуть за собою відповідно до закону кримінальної відповідальності.

Тобто, притягненню до адміністративної відповідальності особи обов'язково повинна передувати належна та вчинена у відповідності до вимог чинного законодавства поведінка суб'єкта владних повноважень, а також встановлення останнім факту вчинення особою адміністративного правопорушення, відповідальність за вчення якого передбачена чинним законодавством.

Відповідно до ст. 188-3 КУпАП невиконання законних вимог посадових осіб центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з контролю за цінами, щодо усунення порушень порядку формування, встановлення та застосування цін або створення перешкод для виконання покладених на них обов'язків - тягне за собою накладення штрафу на посадових осіб від тридцяти до п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Положеннями указаної норми передбачають відповідальність як за невиконання законних вимог посадових осіб центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з контролю за цінами, щодо усунення порушень порядку формування, встановлення та застосування цін, так і за створення перешкод для виконання покладених на них обов'язків.

Відповідно до п. 1 Положення про Головне управління Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів в області, в місті Києві, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 12.04.2017 №209 (далі - Положення №209), Головне управління Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів в області, в місті Києві (далі - Головне управління) є територіальним органом Держпродспоживслужби та їй підпорядковане.

Головному управлінню підпорядковуються установи та організації, що належать до сфери управління Держпродспоживслужби та розташовані на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці.

Повноваження Головного управління поширюються на територію відповідної області, міста Києва.

Згідно з пп. 11 п. 4 Положення №209 Головне управління відповідно до покладених на нього завдань забезпечує реалізацію державної політики, а саме: у сфері дотримання вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін: здійснює державний нагляд (контроль) за дотриманням вимог формування, встановлення та застосування державних регульованих цін; здійснює державний нагляд (контроль) за достовірністю інформації, зазначеної у документах про формування, встановлення та застосування державних регульованих цін; надає органам виконавчої влади, органам місцевого самоврядування, суб'єктам господарювання обов'язкові для виконання приписи про усунення порушень вимог законодавства щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін.

Основні засади цінової політики і регулює відносини, що виникають у процесі формування, встановлення та застосування цін, а також здійснення державного контролю (нагляду) та спостереження у сфері ціноутворення визначає Закон України «Про ціни і ціноутворення» (далі - Закон).

За правилами ст.ст. 16-18 Закону органами державного контролю (нагляду) та спостереження у сфері ціноутворення (далі - уповноважені органи) є: центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з контролю за цінами; інші органи, визначені законом.

Повноваження та порядок діяльності уповноважених органів, права та обов'язки їх посадових осіб, які здійснюють державний контроль (нагляд) за дотриманням суб'єктами господарювання вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін та державне спостереження у сфері ціноутворення, визначаються цим Законом, Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» та іншими законами.

Основними функціями уповноважених органів є: 1) виконання контрольно-наглядових функцій за дотриманням вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін; 2) здійснення державного спостереження у сфері ціноутворення; 3) запобігання порушенням у сфері ціноутворення.

Уповноважені органи мають право, зокрема, проводити у суб'єктів господарювання в установленому порядку планові та позапланові перевірки: достовірності зазначеної у документах інформації про формування, встановлення та застосування державних регульованих цін; бухгалтерських книг, звітів, кошторисів, декларацій, показників реєстраторів розрахункових операцій та інших документів незалежно від способу подання інформації, пов'язаних з формуванням, встановленням та застосуванням державних регульованих цін; наявності виписки або витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, а також документів, що посвідчують особу, в посадових осіб; одержувати відповідно до законодавства у письмовій формі пояснення, довідки і відомості з питань, що виникають під час проведення перевірки; одержувати безоплатно від суб'єктів господарювання, що перевіряються, копії документів та інші відомості, необхідні для здійснення державного нагляду (контролю) за дотриманням вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін, документів, що можуть підтверджувати їх порушення, платіжних доручень, квитанцій, що підтверджують факт перерахування до бюджету коштів у разі застосування адміністративно-господарських санкцій, а також довідки, підготовлені суб'єктами господарювання на їх вимогу.

Крім іншого ст. 11 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» передбачено, що суб'єкт господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) зобов'язаний: допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходів державного нагляду (контролю) за умови дотримання ними порядку здійснення державного нагляду (контролю), передбаченого цим Законом; виконувати вимоги органу державного нагляду (контролю) щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства; надавати документи, зразки продукції, пояснення в обсязі, який він вважає необхідним, довідки, відомості, матеріали з питань, що виникають під час державного нагляду (контролю), відповідно до закону; одержувати примірник акта та/або припису органу державного нагляду (контролю) за результатами здійсненого планового чи позапланового заходу.

Системний аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що відповідач та його посадові особи наділені повноваженнями щодо проведення позапланової перевірки ТОВ «Промінь-С» на підставі звернення фізичної особи, в ході якої мають право витребувати від нього інформацію, необхідну для проведення такої перевірки. У свою чергу реалізації відповідних повноважень кореспондує обов'язок суб'єкта господарювання надавати документи та пояснення на вимогу контролюючого органу.

Матеріали справи свідчать, що суб'єкту господарюванню вручено направлення на проведення заходу від 01.06.2020 №1934 разом із копію звернення ОСОБА_2 , з яких вбачається, що захід стосується саме правомірності застосування тарифів постачання та розподілу електроенергії за конкретно визначеною адресою: АДРЕСА_2 та за визначений період - березень 2020 року.

Суб'єкт господарювання скористався правом щодо надання пояснень з приводу нарахувань за електричну енергію, надавши при цьому документи та матеріали, які відповідач вважав такими, що не у повній мірі відповідають запиту.

Водночас, колегія суддів зазначає, що контролюючим органом не було направлено позивачу окремого запиту щодо звернення конкретного громадянина та у запиті не зазначено, яку саме інформацію має надати позивач щодо звернення саме гр. ОСОБА_2 .

Відтак, колегія суддів висновує, що надаючи відповідь на запити ГУ Держпродспоживслужби в м. Києві від 03.06.2020 та від 11.06.2020 ТОВ "Промінь-С" в особі керівника ОСОБА_1 не створило перешкод посадовим особам органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з контролю за цінами, у проведенні перевірки за зверненням гр. ОСОБА_2 , оскільки запит щодо надання документів саме за його зверненням відповідач до позивача не направляв.

Формування відповідачем 40 матеріалів щодо кожного із звернень громадян, складання протоколу про вчинення адміністративного правопорушення та прийняття постанови про притягнення особи до адміністративної відповідальності за ненадання документів (інформації) необхідних для здійснення позапланової перевірки по кожному із звернень, вимагає направлення по кожному із матеріалів направлення окремого запиту про надання такої інформації та не виконання особою даного запиту і не надання інформації по конкретному запиту.

Даний запит не може носити загального характеру, оскільки не надання відповіді потягнуло за собою притягнення такої особи до відповідальності по 40 окремих адміністративних матеріалах, а не по одному.

Отже, колегія суддів вважає, що контролюючим органом не підтверджено правомірності прийнятої ним постанови щодо притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності на підставі статті 1833 КУпАП.

Викладене, на переконання судової колегії, свідчить, що хоча інші правопорушення були вчинені позивачем в один й той самий день, однак притягнення ОСОБА_1 до відповідальності за кожне з них не відповідає нормам ч. 1 ст. 36 КУпАП та суперечить положенням частини першої статті 61 Конституції України.

Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи вищезазначене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про задоволення позовних вимог ОСОБА_1 щодо скасування постанови в справі про адміністративне правопорушення №168 від 09 липня 2020 року.

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.

Відповідно до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

За таких підстав апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.

Згідно з ч. 1 ст. 271 КАС України у справах, визначених статтями 273-277, 280-289 цього Кодексу, суд проголошує повне судове рішення.

Копії судових рішень у справах, визначених цією статтею, невідкладно видаються учасникам справи або надсилаються їм, якщо вони не були присутні під час його проголошення.

Відповідно до ч. 1, 3 ст. 272 КАС України судові рішення за наслідками розгляду судами першої інстанції справ, визначених статтями 273, 275-277, 280, 282, пунктами 5 та 6 частини першої статті 283, статтями 286-288 цього Кодексу, набирають законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі їх апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції. Судові рішення суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду справ, визначених статтями 273-277, 282-286 цього Кодексу, набирають законної сили з моменту проголошення і не можуть бути оскаржені.

Керуючись статтями 243, 244, 250, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, Шостий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Держпродспоживслужби в м. Києві залишити без задоволення.

Рішення Броварського міськрайонного суду Київської області від 16.01.2023 у справі №361/4908/20 залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та подальшому оскарженню не підлягає.

Суддя - доповідач О.М. Кузьмишина

Судді М.І. Кобаль

Л.О. Костюк