ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа № 620/791/23
УХВАЛА
15 листопада 2023 року м. Київ
Шостий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Судді-доповідача: Кузьмишиної О.М.,
суддів: Кобаля М.І., Костюк Л.О.,
розглянувши заяву ОСОБА_1 щодо встановлення судового контролю за виконанням судового рішення в адміністративній справі №620/791/23 за позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціальної політики Чернігівської міської ради про визнання протиправними дій та стягнення коштів,
ВСТАНОВИВ:
Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 26 липня 2023 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволено частково, рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 17 березня 2023 року у справі №620/791/23 скасовано, ухвалено нову постанову, якою адміністративний позов ОСОБА_1 до Департаменту соціальної політики Чернігівської міської ради про визнання протиправними дій та стягнення коштів задоволено частково, визнано протиправною бездіяльність Департаменту соціальної політики Чернігівської міської ради щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 разової грошової допомоги до 5 травня 2022 року у розмірі, передбаченому Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», зобов'язано Департамент соціальної політики Чернігівської міської ради нарахувати та виплатити ОСОБА_1 щорічну разову допомогу до 5 травня за 2022 рік у розмірі 5 мінімальних пенсій за віком, з урахуванням раніше виплаченої частини такої грошової допомоги. У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Позивач звернулася до апеляційного суду з клопотанням про встановлення судового контролю за зазначеною вище постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 26 липня 2023 року у справі №620/4991/23.
У клопотанні позивач зазначає, що відповідач не виконує зобов'язальну частину постанови апеляційного суду, внаслідок чого судове рішення не виконано. Також позивач зазначила, що відділом примусового виконання рішень у Чернігівській області відкрито виконавче провадження ВП №72710271 (постанова від 06.09.2023) за зазначеною вище судовою постановою.
Відповідачем заперечень на клопотання не подавалося.
Розглянувши наявні у справі матеріали щодо поданого позивачем клопотання, судова колегія зазначає, що згідно статті 124 Конституції України судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України. Суб'єктами, на яких поширюється обов'язковість судових рішень являються всі органи державної влади і органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, посадові чи службові особи та громадяни.
Положеннями частини другої статті 14 КАС України також передбачено, що судові рішення, які набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.
Відповідно до частин першої, другої статті 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
За наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Зазначені норми права у своїй сукупності вказують на те, що судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим до виконання. Водночас суд наділений повноваженнями вживати додаткових заходів контролю за виконанням судового рішення окремими категоріями осіб - суб'єктами владних повноважень, не на користь яких ухвалене судове рішення.
Окрім кола відповідачів, щодо яких суд може встановити додаткові заходи контролю, Кодекс адміністративного судочинства України не визначив інших критеріїв, які слід враховувати при вирішенні питання щодо встановлення судового контролю за виконанням рішення, залишивши це питання на розсуд суду.
Верховний Суд неодноразово зазначав, що адміністративним процесуальним законодавством регламентовано право суду застосовувати інститут судового контролю шляхом зобов'язання відповідача подати звіт про виконання рішення суду, визнання протиправними рішень, дій. Для застосування наведених процесуальних заходів мають бути наявні відповідні правові умови. У свою чергу, правовою підставою для зобов'язання відповідача подати звіт про виконання судового рішення є наявність об'єктивних підтверджених належними і допустимими доказами підстав вважати, що за відсутності такого заходу судового контролю рішення суду залишиться невиконаним або для його виконання доведеться докласти значних зусиль. Суд, встановлюючи строк для подання звіту, повинен враховувати особливості покладених обов'язків згідно із судовим рішенням та можливості суб'єкта владних повноважень їх виконати.
Як вбачається із заяви позивача, відділом примусового виконання рішень у Чернігівській області відкрито виконавче провадження ВП №72710271 (постанова від 06.09.2023) за постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 26 липня 2023 року у справі №620/791/23.
Разом з тим, колегії суддів не надано відомостей стосовно руху виконавчого провадження, здійснених в його рамках дій, включно з підставами закриття виконавчого провадження, а також не представлено доводів стосовно використання усіх можливих заходів, передбачених Законом України «Про виконавче провадження», та неможливості виконання судової постанови в іншій спосіб, ніж передбачають повноваження державного виконавця.
Виходячи з наведеного, судова колегія дійшла висновку, що за наявної інформації та матеріалів, що містяться у справі, у межах спірних правовідносин відсутні достатні підстави для встановлення судового контролю за виконанням постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 26 липня 2023 року, що у свою чергу унеможливлює накладення на керівника суб'єкта владних повноважень штрафу відповідно до положень статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись статтями 249, 243, 321, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, Шостий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів, -
УХВАЛИВ:
У задоволенні заяви ОСОБА_1 щодо встановлення судового контролю за виконанням судового рішення в адміністративній справі №620/791/23 за позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціальної політики Чернігівської міської ради про визнання протиправними дій та стягнення коштів відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддями.
Касаційна скарга на рішення суду апеляційної інстанції подається безпосередньо до Верховного Суду у порядку та строки, визначені статтями 328-331 КАС України.
Суддя-доповідач О.М. Кузьмишина
Судді М.І. Кобаль
Л.О. Костюк