Рішення від 16.11.2023 по справі 140/21891/23

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 листопада 2023 року ЛуцькСправа № 140/21891/23

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Сороки Ю.Ю.,

розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Ковельської міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійні вимоги на предмет спору на стороні позивача ОСОБА_2 про визнання протиправною відмову та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся з позовом до Управління соціального захисту населення Ковельської міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійні вимоги на предмет спору на стороні позивача ОСОБА_2 про визнання протиправною відмову у призначенні ОСОБА_1 соціальної допомоги, компенсації фізичній особі, яка надає соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі ОСОБА_2 .

Зобов'язання Управління соціального захисту населення Ковельської міської ради повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення компенсації фізичній особі, яка надає соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі ОСОБА_2 з урахуванням висновків суду.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач звернувся до Управління соціального захисту населення Ковельської міської ради із письмовою заявою та відповідним пакетом документів стосовно виплати компенсації по догляду на непрофесійній основі.

Проте, 20.03.2023 УСЗН виконавчого комітету Ковельської міської ради позивачу було видано повідомлення про відмову у призначенні соціальної допомоги з підстав визначених пунктом 7 Порядку подання та оформлення документів, призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, затвердженого постановою КМУ від 23.09.2020 року №859. Зокрема, за результатами комплексного визначення ступеня індивідуальних потреб особи, яка потребує догляду складено висновок, яким встановлено, що за оцінкою можливості виконання елементарних та складних дій ОСОБА_2 сума балів становить 65,5, а має бути від 0 до 54 балів. Отже, підстави для надання компенсації відсутні.

На думку позивача, така дії відповідача щодо відмови в призначенні компенсації як фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, є протиправними.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 14.08.2023 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за цим позовом та ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до статті 262 КАС України.

В поданому до суду відзиві на позовну заяву відповідач позов заперечив, мотивуючи тим, що в результаті обстеження визначено ступінь індивідуальних потреб та проведено оцінку можливостей виконання елементарних та складних дій громадянина ОСОБА_2 , який звернувся за наданням соціальних послуг, сума балів за шкалами оцінки виконання елементарних та складних дій склала 65,5.

Крім того встановлено, що гр. ОСОБА_1 і гр. ОСОБА_2 разом не проживають, про що зазначено в акті проведення обстеження сім'ї від 16.03.2023 №27. З актом та шкалою оцінки можливості виконання елементарних та складних дій гр. ОСОБА_1 ознайомлений під особистий підпис.

За результатами комплексного визначення індивідуальних потреб громадянина ОСОБА_2 , який звернувся за наданням соціальних послуг, уповноваженими особами складено висновок про те, що ОСОБА_2 не потребує надання постійних індивідуальних соціальних послуг з догляду, тому його внук ОСОБА_1 немає права на призначення і виплату компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі.

Однак, гр. ОСОБА_2 рекомендовано соціальну послугу догляду вдома. Тому, за отриманням послуги догляду вдома гр. ОСОБА_3 спрямовано до територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) м. Ковеля, яким раніше, до 16.02.2023, така послуга надавалася.

Крім того зазначаємо, що гр. ОСОБА_2 неодноразово самостійно, без сторонньої допомоги, відвідував управління соціального захисту населення з метою з'ясування обставин причини відмови у призначенні компенсації його онуку ОСОБА_1 , що ще раз підтверджує, що особа, яка претендує на отримання соціальної послуги з догляду фактично сама себе обслуговує без сторонньої допомоги.

Враховуючи наведене просить у задоволенні позову відмовити повністю.

Дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що у задоволенні позову слід відмовити з таких мотивів та підстав.

01.03.2023 ОСОБА_1 звернувся до Управління соціального захисту населення Ковельської міської ради із письмовою заявою та відповідним пакетом документів стосовно виплати компенсації по догляду на непрофесійній основі за дідом, гр.. ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

20.03.2023 Управлінням соціального захисту населення виконавчого комітету Ковельської міської ради позивачу видано повідомлення про відмову у призначенні соціальної допомоги з підстав визначених пунктом 7 Порядку подання та оформлення документів, призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, затвердженого постановою КМУ від 23.09.2020 року №859. Зокрема, за результатами комплексного визначення ступеня індивідуальних потреб особи, яка потребує догляду складено висновок, яким встановлено, що за оцінкою можливості виконання елементарних та складних дій ОСОБА_2 сума балів становить 65,5, а має бути від 0 до 54 балів. Отже, підстави для надання компенсації відсутні.

Не погоджуючись із відмовою відповідача у призначенні компенсації як фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Основні організаційні та правові засади надання соціальних послуг, спрямованих на профілактику складних життєвих обставин, подолання або мінімізацію їх негативних наслідків, особам/сім'ям, які перебувають у складних життєвих обставинах визначає Закон України “Про соціальні послуги” від 17.01.2019 №2671-VIII (далі - Закон №2671-VIII).

Згідно п.17 ст.1 Закону №2671-VIII соціальні послуги - дії, спрямовані на профілактику складних життєвих обставин, подолання таких обставин або мінімізацію їх негативних наслідків для осіб/сімей, які в них перебувають. Особі/сім'ї можуть надаватися одна або одночасно декілька соціальних послуг. Порядок організації надання соціальних послуг затверджується Кабінетом Міністрів України.

Частиною 6 ст.13 Закону №2671-VIII передбачено, що фізичні особи, які надають соціальні послуги з догляду відповідно до цього Закону без здійснення підприємницької діяльності, можуть надавати соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі без проходження навчання та дотримання державних стандартів соціальних послуг отримувачам соціальних послуг з числа членів своєї сім'ї, які спільно проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права і обов'язки та є: 1) особами з інвалідністю I групи; 2) дітьми з інвалідністю; 3) громадянами похилого віку з когнітивними порушеннями; 4) невиліковно хворими, які через порушення функцій організму не можуть самостійно пересуватися та самообслуговуватися; 5) дітьми, яким не встановлено інвалідність, але які є хворими на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежні), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, дітьми, які отримали тяжку травму, потребують трансплантації органа, потребують паліативної допомоги. Перелік зазначених тяжких захворювань, розладів, травм, станів дітей, яким не встановлено інвалідність, затверджує Кабінет Міністрів України.

При цьому, ч.7 ст.13 Закону визначено, що фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду відповідно до цього Закону без здійснення підприємницької діяльності, виплачується компенсація за догляд.

Порядок подання та оформлення документів, призначення і виплати компенсації за догляд затверджує Кабінет Міністрів України.

Кабінетом Міністрів України 23.09.2020 прийнято постанову №859 "Деякі питання призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі", яка набрала чинності 25.09.2020.

Так, вказаною постановою затверджено Порядок подання та оформлення документів, призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі (далі - Порядок №859).

Згідно з п.1 Порядку №859 цей Порядок встановлює механізм призначення і виплати компенсації за догляд (далі - компенсація), що призначається фізичній особі, яка надає соціальні послуги з догляду без провадження підприємницької діяльності на непрофесійній основі, без проходження навчання та дотримання державних стандартів соціальних послуг особам із числа членів своєї сім'ї, які спільно з нею проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки та є: особами з інвалідністю I групи; дітьми з інвалідністю; громадянами похилого віку з когнітивними порушеннями; невиліковно хворими, які через порушення функцій організму не можуть самостійно пересуватися та самообслуговуватися; дітьми, яким не встановлено інвалідність, але які є хворими на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, дітьми, які отримали тяжку травму, потребують трансплантації органа, потребують паліативної допомоги відповідно до переліку тяжких захворювань, розладів, травм, станів, що дають право на одержання державної допомоги на дитину, якій не встановлено інвалідність, надання такій дитині соціальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2018 №1161.

Відповідно до п.3 Порядку №859 компенсація призначається і виплачується структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних у м. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчими органами сільських, селищних, міських рад (далі - уповноважені органи) за місцем проживання / перебування осіб, яким надаються соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі.

Пунктом 6 Порядку №859 визначено, що для отримання компенсації фізичною особою, яка надає соціальні послуги, подаються до структурного підрозділу заява про згоду надавати соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі та документи/відомості у паперовій або електронній формі, зазначені в пункті 7 цього Порядку.

При цьому, згідно з п.7 Порядку №859 уповноважений орган перевіряє подані/надіслані фізичною особою, яка надає соціальні послуги, документи/відомості, зазначає кількість прийнятих документів, порядковий номер заяви, дату її реєстрації, кількість неподаних документів, які необхідно подати, і дату, до якої такі документи повинно бути подано.

Повідомлення про прийняття заяви із пакетом документів видається особисто фізичній особі, яка надає соціальні послуги, під час подання заяви або надсилається їй протягом одного робочого дня із дати подання заяви на поштову або електронну адресу заявника.

Якщо до заяви не додано всіх необхідних документів, структурний підрозділ протягом трьох днів з дати отримання заяви надсилає на поштову або електронну адресу заявника повідомлення про те, які документи потрібно подати. Якщо їх буде подано не пізніше ніж через один місяць з дня отримання повідомлення, днем подання заяви вважатиметься день її прийняття структурним підрозділом або відправлення поштою.

Комплексне визначення ступеня індивідуальних потреб особи, яка потребує надання соціальних послуг, здійснюється фахівцями уповноваженого органу разом із представниками закладу охорони здоров'я, надавачів соціальних послуг із залученням особи, яка потребує надання соціальних послуг, та/або її законного представника.

Показники, за якими здійснюється комплексне визначення ступеня індивідуальних потреб особи, яка потребує надання соціальних послуг (додаток до Порядку) визначаються на підставі вивчення питання щодо можливості виконання особою, яка потребує надання соціальних послуг, різних видів життєдіяльності здійснюється за допомогою анкетування, яке проводиться з використанням шкали оцінки можливості виконання елементарних дій (таблиця 1) та шкали оцінки можливості виконання складних дій (таблиця 2) з метою визначення: залежності від будь-якої сторонньої допомоги (фізичної, психологічної, нагляду); можливості самостійно задовольняти свої основні життєві потреби; ступеня залежності та передбачуваної тривалості індивідуальної потреби у сторонній допомозі, причини, що її викликають.

За результатами комплексного визначення ступеня індивідуальних потреб особи, яка потребує надання соціальних послуг, уповноваженим органом готується висновок за формою згідно з додатком.

Особа потребує надання соціальних послуг, якщо за результатами комплексного визначення ступеня індивідуальних потреб особи, яка потребує надання соціальних послуг, їй установлено IV чи V групу рухової активності.

Водночас, згідно висновку, якщо за результатами комплексного визначення індивідуальних потреб сума балів становить більше ніж 54 бали, особа не потребує надання індивідуальних соціальних послуг з догляду, що не дає право на призначення і виплату компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі.

Отже, із аналізу вказаних правових приписів Порядку №859 слідує, що для призначення виплати компенсації заявник подає відповідну заяву про згоду надавати соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі та вичерпний перелік документів, передбачених пунктом 7 Порядку №859.

При цьому, уповноважений орган має обов'язок прийняти та розглянути подані фізичною особою документи з визначенням ступеня індивідуальних потреб особи, яка потребує надання соціальних послуг.

Як вбачається з матеріалів справи, з метою визначення рухової активності громадянина ОСОБА_2 , уповноваженими особами Управління соціального захисту населення Ковельської міської ради здійснено виїзд на обстеження за адресою АДРЕСА_1 .

В результаті обстеження визначено ступінь індивідуальних потреб та проведено оцінку можливостей виконання елементарних та складних дій громадянина ОСОБА_2 , який звернувся за наданням соціальних послуг, сума балів за шкалами оцінки виконання елементарних та складних дій склала 65,5/

Крім того встановлено, що гр. ОСОБА_1 і гр. ОСОБА_2 разом не проживають, про що зазначено в акті проведення обстеження сім'ї від 16.03.2023 №27.

З актом та шкалою оцінки можливості виконання елементарних та складних дій гр. ОСОБА_1 ознайомлений під особистий підпис.

За результатами комплексного визначення індивідуальних потреб громадянина ОСОБА_2 , який звернувся за наданням соціальних послуг, уповноваженими особами складено висновок про те, що ОСОБА_2 не потребує надання постійних індивідуальних соціальних послуг з догляду, тому його внук ОСОБА_1 немає права на призначення і виплату компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі. Прим цьому, гр. ОСОБА_2 рекомендовано соціальну послугу догляду вдома.

Тому, за отриманням послуги догляду вдома гр. ОСОБА_3 спрямовано до територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) м. Ковеля, яким раніше, до 16.02.2023 року, така послуга надавалася.

Також, суд приймає до уваги твердження представник відповідача про те, що гр. ОСОБА_2 неодноразово самостійно, без сторонньої допомоги, відвідував управління соціального захисту населення з метою з'ясування обставин причини відмови у призначенні компенсації його онуку ОСОБА_1 , що ще раз підтверджує, що особа, яка претендує на отримання соціальної послуги з догляду, фактично сама себе обслуговує без сторонньої допомоги.

Протилежного позивачем не доведено.

З огляду на те, що за результатами комплексного визначення індивідуальних потреб громадянина ОСОБА_2 , який звернувся за наданням соціальних послуг, сума балів за шкалами оцінки виконання елементарних та складних дій склала 65,5, суд вважає правомірним висновок Управління соціального захисту населення Ковельської міської ради про те, що ОСОБА_2 не потребує надання індивідуальних соціальних послуг з догляду, що не дає право на призначення і виплату компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, оскільки за результатами комплексного визначення індивідуальних потреб сума балів становить більше ніж 54 бали.

Водночас, як вже зазначалося судом вище, якщо за результатами комплексного визначення індивідуальних потреб сума балів становить більше ніж 54 бали, особа не потребує надання індивідуальних соціальних послуг з догляду, що не дає право на призначення і виплату компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі.

Відтак, суд приходить до висновку, що у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Ковельської міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійні вимоги на предмет спору на стороні позивача ОСОБА_2 про визнання протиправною відмову та зобов'язання вчинити дії, слід відмовити повністю.

Керуючись статтями 243-246, 262, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Ковельської міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійні вимоги на предмет спору на стороні позивача ОСОБА_2 про визнання протиправною відмову та зобов'язання вчинити дії, відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України. У разі подання апеляційної скарги рішення якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ).

Відповідач: Управління соціального захисту населення Ковельської міської ради (45002, Волинська область, м. Ковель, вул. Незалежності, 148, код ЄДРПОУ 03191974).

Третя особа, яка не заявляє самостійні вимоги на предмет спору на стороні позивача: ОСОБА_2 ( АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_2 ).

Суддя Ю.Ю. Сорока