Рішення від 06.11.2023 по справі 120/16834/21-а

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

06 листопада 2023 р. Справа № 120/16834/21-а

Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Заброцької Людмили Олександрівни, розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Луганській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Вінницького окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач) з адміністративним позовом до Головного управління ДФС у Луганській області (далі - відповідач) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що наказом ДФС України від 20.09.2021 року №1329-о позивача 30.09.2021 року звільнено з посади начальника другого відділу УОЗ зон проведення АТО ГУ ДФС у Луганській області. В наказі від 27.09.2021 року № 159-0 Головного управління ДФС у Луганській області « Про оголошення наказу» зазначено, що станом на дату звільнення ОСОБА_1 має вислугу років у календарному обчисленні 23 роки 10 місяців 15 днів, у пільговому обчисленні 33 роки 01 місяць 23 дні, загальний страховий стаж для призначення пенсії складає 33 роки 06 місяців 24 дня.

Відповідачем направлено до органів пенсійного фонду документи для призначення пенсії позивачу згідно з пунктом "б" ст. 12 ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби".

Як зазначає позивач, 01.11.2021 він звернувся із відповідною заявою до відповідача з проханням підготувати та направити документи до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області для призначення пенсії на підставі пункту "а" ст. 12 ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби".

Разом з тим, позивачем отримано лист - відповідь від 15.11.2021 №688/14/12-97-05, у якому зазначено, що станом на 30.09.2021 вислуга років позивача у календарному обчисленні становить 23 роки 10 місяців 15 днів, у пільговому обчисленні 33 роки 01 місяць 23 дні, загальний страховий стаж 33 роки 06 місяців 24 дня. У зв'язку з чим, за результатами розгляду його заяви у нього відсутні підстави щодо підготовки та направлення документів для призначення в подальшому пенсії за вислугу років у відповідності до пункту “а” статті 12 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, у зв'язку з тим, що у ОСОБА_1 на дату звільнення не достатньо календарної вислуги років, яка встановлена нормою пункту «а» ст. 12 Закону № 2262.

З таким твердженням відповідача позивач не погоджується, вважає що дії відповідача щодо відмови у підготовці та направленні документів до відповідного територіального органу Пенсійного фонду України для призначення позивачу пенсії на підставі пункту "а" ст. 12 ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби", є протиправними, такими, що суперечать нормам чинного законодавства України, та порушують право позивача на належне пенсійне забезпечення. Відтак, позивач звернувся до суду з цим позовом за захистом своїх прав.

Ухвалою суду від позовну заяву залишено без руху та надано позивачу 10-денний строк для усунення недоліків.

У встановлений судом строк позивач подав до суду заяву з додатками, відповідно до якої недоліки позовної заяви усунуто, з урахуванням чого ухвалою суду відкрито провадження у даній справі та призначено її до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін; встановлено відповідачу строк на подання відзиву на позовну заяву та витребувано у ГУ ПФУ у Вінницькій області матеріали пенсійної справи ОСОБА_1 .

Копію ухвали суду про відкриття провадження в справі та матеріали позовної заяви відповідач отримав, про що свідчить рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення, однак, своїм правом подати відзив на адміністративний позов не скористався. Заяв щодо неможливості вчасно подати відзив з зазначенням поважності причин та про продовження строку подання відзиву на адресу суду від відповідача не надходило.

Відповідно до ч. 6 ст. 162 КАС України, у разі неподання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Відтак, враховуючи, що відповідач, як суб'єкт владних повноважень, без поважних причин не подав відзиву на позовну заяву, приймаючи до уваги надходження на адресу суду від ГУ ПФУ у Вінницькій області матеріалів пенсійної справи позивача, що витребовувались судом, суд вважає можливим розглянути справу на підставі наявних матріалів.

З'ясувавши доводи, викладені в позовній заяві, дослідивши матеріали справи та оцінивши інші докази ( наявні в матеріалах пенсійної справи ) суд встановив, що наказом ДФС України від 20.09.2021 року №1329-о позивача 30.09.2021 року звільнено з посади начальника другого відділу УОЗ зон проведення АТО ГУ ДФС у Луганській області за пунктом 64 підпунктом «г» ( через скорочення штатів ) відповідно до Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ.

В наказі від 27.09.2021 року № 159-0 Головного управління ДФС у Луганській області «Про оголошення наказу» вказано, вважати таким, що звільнений з посади та податкової міліції ДФС в запас Збройних Сил України ( з постановкою на військовий облік ) 30 вересня 2021 року за пунктом 64 підпунктом «г» ( через скорочення штатів ) полковника податкової міліції ОСОБА_1 начальника другого відділу УОЗ зон проведення АТО ГУ ДФС у Луганській області. Зазначено, що станом на 30 вересня 2021 року ОСОБА_1 має вислугу років у календарному обчисленні 23 роки 10 місяців 15 днів, у пільговому обчисленні 33 роки 01 місяць 23 дні. Загальний страховий стаж для призначення пенсії складає 33 роки 06 місяців 24 дня.

11.10.2021 року відповідачем направлено до органу пенсійного фонду подання про призначення пенсії позивачу за вислугу років згідно з пунктом "б" ст. 12 ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби» , з доданими документами на 30 аркушах.

Відповідно до вказаного подання дата звільнення зі служби, що дає право на пенсію за вислугу років - 30.09.2021, календарна вислуга років станом на 30.09.2021 - 23 роки 10 місяців 15 днів, в тому числі 23 роки 10 місяців 15 днів служба в податковій міліції. Загальний страховий стаж станом на 30.09.2021 року для призначення пенсії - 33 роки 06 місяців 24 дні.

В свою чергу, згідно з відомостями розрахунку вислуги років на пенсію ОСОБА_1 , що долучений до подання, зазначено, що вислуга років на 30 вересня 2021 року для призначення пенсії складає: час служби у календарному обчисленні 23 роки 10 місяців 15 днів, час служби у пільговому обчисленні ( без урахування календарної вислуги ) 00 років 00 місяців 00 днів, час навчання - 08 років 05 місяців 09 днів, загальний трудовий стаж - 01 рік 03 місяці 00 днів. Всього6 33 роки 06 місяців 24 дні.

При цьому, як вбачається з інформації щодо зарахування до вислуги років для призначення пенсії ( в календарному та пільговому обчисленні ) відповідної служби, період служби позивача в податковій міліції з 06.07.2015 по 10.08.2018 обчислений як в календарній вислузі років - 03 роки 00 місяців 24 дні, так і в пільговій - 06 років 01 місяць 14 днів. Аналогічним чином обчислений період служби з 27.02.2020 по 25.09.2021: в календарній вислузі років - 01 рік 06 місяців 28 днів, а в пільговій - 03 роки 01 місяць 24 дні.

Як зазначає позивач, 01.11.2021 він звернувся із відповідною заявою до відповідача з проханням підготувати та направити документи до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області для призначення пенсії на підставі пункту "а" ст. 12 ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби".

Разом з тим, позивачем отримано лист - відповідь від 15.11.2021 №688/14/12-97-05, у якому зазначено, що станом на 30.09.2021 вислуга років позивача у календарному обчисленні становить 23 роки 10 місяців 15 днів, у пільговому обчисленні 33 роки 01 місяць 23 дні, загальний страховий стаж для призначення пенсії 33 роки 06 місяців 24 дня. Вказано, що при звільненні позивачу було враховано в вислугу років в пільговому обчисленні періоди участі в антитерористичній операції з 16.07.2015 по 30.04.2018 та з 30.04.2018 по 10.08.2018, з 27.02.2020 по 24.09.2021, на пільгових умовах у розрахунку один місяць служби за три місяці. В той же час вказано, що підготувати та надати необхідні документи до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області для призначення пенсії за вислугу років на підставі пункту "а" ст. 12 ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби" не вбачається за можливе, зв'язку з тим, що у ОСОБА_1 на дату звільнення не достатньо календарної вислуги років, яка встановлена нормою пункту «а» ст. 12 Закону № 2262.

Не погоджуючись з такою відмовою відповідача, позивач звернувся з цим адміністративним позовом до суду.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами та визначаючись щодо заявлених позовних вимог, суд керується таким.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Згідно зі статтею 64 Конституції України конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у даній справі, є Закон України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 09.04.1992 № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ).

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, визначено положеннями Закону № 2262-ХІІ.

Згідно з пунктом а частини першої статті 12 Закону № 2262-ХІІ пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах б-д, ж статті 1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби: з 1 жовтня 2020 року або після цієї дати і на день звільнення мають вислугу 25 календарних років і більше. До календарної вислуги років зараховується також період, зазначений у частині другійстатті 17 цього Закону.

Стаття 17 Закону № 2262-ХІІ встановлює види служби та періоди часу, які зараховуються до вислуги років для призначення пенсії.

В свою чергу положення статті 17-1 Закону № 2262-ХІІ визначають, що порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Тобто, законодавець чітко встановлює можливість призначення пенсії за вислугу років, із обчисленням та зарахуванням в її період вислуги років на пільгових умовах.

На виконання зазначених вимог Закону № 2262-ХІІ Кабінетом Міністрів України затверджено постанову від 17.07.1992 № 393 “Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей” (далі - Постанова № 393) яка встановлює, що до вислуги років особам офіцерського складу Збройних Сил, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони та інших військових формувань, створених Верховною Радою України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, а також особам середнього, старшого і вищого начальницького складу органів внутрішніх справ, поліцейським, особам, зазначеним у пункті ж статті 1-2 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, особам середнього, старшого і вищого начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту та Державної кримінально-виконавчої служби України при призначенні пенсій згідно з пунктом “а” статті 12 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” додатково зараховується час їхнього навчання (у тому числі заочно) у цивільних вищих навчальних закладах, а також у інших навчальних закладах, після закінчення яких присвоюється офіцерське звання, до вступу на військову службу або призначення на відповідну посаду в межах до п'яти років із розрахунку - один рік за шість місяців.

Відповідно до пункту 3 Постанови № 393 до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах:

один місяць служби за три місяці - час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції (абзац 7 підпункту а);

один місяць служби за півтора місяця: на заставах, постах, у комендатурах, відділеннях КПП, маневрових групах зі змінними заставами, на кораблях і катерах, що несуть службу по охороні державного кордону України, інших підрозділах Державної прикордонної служби за Переліком, затверджуваним Адміністрацією Державної прикордонної служби України (абзац 10 підпункту “в”).

З вказаної постанови слідує, що до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах час проходження служби на встановлених цим Порядком посадах або протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції.

Таким чином, з аналізу викладених положень наведеної Постанови вбачається, що пільгова вислуга враховується саме при призначенні пенсій згідно з пунктом “а” статті 12 Закону № 2262-ХІІ.

Відтак, положення зазначеного вище нормативно-правового акту не ставлять в залежність набуття права на пенсію за вислугою років від наявності відповідної кількості виключно календарної вислуги та не встановлюють те, що вислугу років у пільговому обрахуванні не можна зараховувати до вислуги років для призначення особі відповідної пенсії.

З огляду на викладені норми, слід вказати, що як Законом № 2262-ХІІ, так і Постановою № 393 не визначено та не передбачено таких понять як пільгове обчислення вислуги років, пільгова пенсія, пільгова вислуга років або загальна вислуга років.

Статтею 12 Закону № 2262-ХІІ визначені умови, коли пенсія призначається саме за вислугу років. Стаття 17 Закону № 2262-ХІІ визначає види служби та періоди часу, які зараховуються до вислуги років для призначення пенсії.

В свою чергу стаття 17-1 Закону № 2262-ХІІ регламентує, що обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом встановлюються Кабінетом Міністрів України. Тобто положення статті регулюють питання обчислення саме вислуги років, однак за наявності у конкретної особи певних умов при проходженні служби, які обумовлюють застосування пільг при призначенні пенсії згідно з Законом № 2262-ХІІ.

В свою чергу, згідно з Постановою № 393 пільгами є зарахування до вислуги років, яка надає право на отримання пенсії, у певній кратності тих періодів служби, які відповідають визначеним цією Постановою умовам (конкретні умови передбачають застосування певної кратності).

Поняття вислуга років, яка обчислюється у будь-якому випадку календарними роками та місяцями, застосовується як до осіб, які не мають пільгових умов на призначення пенсії за Законом № 2262-ХІІ, так і до осіб, які мають такі пільгові умови.

З матеріалів справи вбачається, що вислуга років на день звільнення позивача складає станом на 30.09.2021: календарна 23 роки 10 місяців 15 днів, пільгова 33 роки 01 місяць 23 дні. Всього: 33 роки 06 місяців 24 дні.

Як зазначає позивач відповідачем до пільгової вислуги років не зараховано період служби позивача в зоні АТО та ООС з 16.07.2015 по 10.08.2018 та з 27.02.2020 по 24.09.2021, вказані періоди служби підтверджуються довідкою про участь особи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпечення їх здійснення №206/12-97-07 від 04.10.2021 та довідкою про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, забезпечення її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України №205/12-97-07 від 04.10.2021.

Суд зауважує, що, дійсно, в направленому відповідачем 11.10.2021 року до органу пенсійного фонду поданні про призначення пенсії позивачу за вислугу років вказано, що календарна вислуга років станом на 30.09.2021 - 23 роки 10 місяців 15 днів, в тому числі 23 роки 10 місяців 15 днів служба в податковій міліції. Загальний страховий стаж станом на 30.09.2021 року для призначення пенсії - 33 роки 06 місяців 24 дні.

В свою чергу, згідно з відомостями розрахунку вислуги років на пенсію ОСОБА_1 , що долучений до подання, зазначено, що вислуга років на 30 вересня 2021 року для призначення пенсії складає: час служби у календарному обчисленні 23 роки 10 місяців 15 днів, час служби у пільговому обчисленні ( без урахування календарної вислуги ) 00 років 00 місяців 00 днів, час навчання - 08 років 05 місяців 09 днів, загальний трудовий стаж - 01 рік 03 місяці 00 днів. Всього: 33 роки 06 місяців 24 дні.

В той же час, як вбачається з інформації щодо зарахування до вислуги років для призначення пенсії ( в календарному та пільговому обчисленні ) відповідної служби, період служби позивача в податковій міліції з 06.07.2015 по 10.08.2018 обчислений як в календарній вислузі років - 03 роки 00 місяців 24 дні, так і в пільговій - 06 років 01 місяць 14 днів. Аналогічним чином обчислений період служби з 27.02.2020 по 25.09.2021: в календарній вислузі років - 01 рік 06 місяців 28 днів, а в пільговій - 03 роки 01 місяць 24 дні.

Таким чином, суд констатує, що відповідач фактично обрахував пільгову вислугу років позивача, а саме періоди служби позивача в зоні АТО та ООС з 16.07.2015 по 10.08.2018 та з 27.02.2020 по 25.09.2021, проте, зазначаючи в підсумку про наявну в позивача вислугу років для призначення пенсії не вказав її як час служби в пільговому обчисленні, що вплинуло на визначення вислуги років позивача та встановлення наявності підстав для призначення позивачу пенсії на підставі пункту « а» ст. 12 Закону №2262.

Так, навіть в листі - відповіді від 15.11.2021 №688/14/12-97-05 відповідач зазначає, що вислуга років позивача станом на 30 вересня 2021 року становить в календарному обчисленні 23 роки 10 місяців 15 днів, у пільговому обчисленні 33 роки 01 місяць 23 дні, загальний страховий стаж для призначення пенсії 33 роки 06 місяців 24 дня. Вказано, що при звільненні позивачу було враховано в вислугу років в пільговому обчисленні періоди участі в антитерористичній операції з 16.07.2015 по 30.04.2018 та з 30.04.2018 по 10.08.2018, з 27.02.2020 по 24.09.2021, на пільгових умовах у розрахунку один місяць служби за три місяці.

Верховний Суд у постанові від 03.03.2021 у справі № 805/3923/18-а дійшов висновку, що основним актом, на підставі якого здійснюється обчислення періоду проходження військової служби для зарахування його до стажу є Закон №2262-XII. Пільгове обчислення періоду проходження військової служби є похідним від визначальної підстави і може визначатись іншими підзаконними нормативно-правовими актами, зокрема, Постановою №393. Можливість пільгового обчислення вказаного періоду пов'язується, насамперед, зі спеціальним статусом, якого особи набули в результаті виконання відповідної роботи, яка визначена у законодавчому порядку.

Також, Верховний Суд у постанові від 14.04.2021 у справі № 480/4241/18 дійшов висновку про те, що передбачена Постановою № 393 можливість пільгового зарахування окремих видів служби спрямована на реалізацію Закону № 2262-ХІІ і положенням цього Закону не суперечить.

Для призначення пенсій за вислугу років за Законом № 2262-ХІІ календарна вислуга років може бути зарахована на пільгових умовах відповідно до Постанови № 393.

Враховуючи вище викладене, служба позивача в період з 16.07.2015 по 10.08.2018 та з 27.02.2020 по 25.09.2021 є вислугою років, яка повинна бути врахована до вислуги років, та підлягає обчисленню та застосуванню в порядку статей 12, 17, 17-1 Закону № 2262-ХІІ та Постанови № 393.

Таким чином судом встановлено, що вислуга років позивача, з врахуванням часу служби, який підлягає зарахуванню на пільгових умовах, становить більше 25 календарних років, відтак, суд вважає, що позивач на дату звільнення зі служби ( 30.09.2021 року ) набув право на призначення пенсії за вислугу років на підставі пункту “а” статті 12 Закону № 2262-ХІІ.

Пунктом 1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затвердженого постановою Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 № 135/13402 встановлено, що заяви про призначення пенсії за вислугу років та по інвалідності особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із Законом, та особам, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до міжнародних договорів у галузі пенсійного забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, подаються цими особами до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - органи, що призначають пенсії) через уповноважені структурні підрозділи Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства надзвичайних ситуацій України, Міністерства інфраструктури України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної прикордонної служби України, Державної податкової служби України, Державної пенітенціарної служби України, Державної інспекції техногенної безпеки України (далі - міністерства та інші органи).

Згідно з пунктом 12 вказаного Порядку уповноважений структурний підрозділ у 10-денний термін з дня одержання заяви про призначення пенсії оформляє всі необхідні документи і своє подання про призначення пенсії (додаток 2), ознайомлює з ним особу, якій оформлюється пенсія, і направляє до органу, що призначає пенсії за місцем проживання особи. Уповноважений структурний підрозділ надає допомогу особі в одержанні відсутніх на момент подання заяви документів для призначення пенсії. У разі, якщо підготовлені не всі необхідні для призначення пенсії документи, подаються наявні документи, а документи, яких не вистачає, подаються додатково в строки, визначені пунктом 6 цього Порядку.

Положеннями Інструкції про організацію роботи з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” та з інших соціальних питань”, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України 17.09.2018 № 760 (зареєстровано в Міністерства юстиції України 10.10.2018 за №1152/32604 (далі - Інструкція №760; в редакції, чинній на час виникнення спірних відносин), визначено, що уповноважені структурні підрозділи це визначені МВС, ЦОВВ та Національною гвардією України структурні підрозділи, на які покладено функції з підготовки та подання до органів, які призначають пенсії, необхідних для призначення пенсій документів (пункт 3 Інструкції № 760).

У пункті 1 розділу ІІ Інструкції № 760 закріплено, що уповноважені структурні підрозділи: 1) організують роботу з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій особам, які мають право на пенсію відповідно до чинного законодавства; 2) розглядають листи та звернення із питань оформлення документів для призначення та перерахунку пенсій, для отримання пільг, а також здійснюють прийом громадян, які звертаються з цих питань; 3) приймають від підрозділів персоналу (кадрового забезпечення) та фінансового забезпечення (бухгалтерських підрозділів) документи, передбачені Порядком та цією Інструкцією для призначення (перерахунку) пенсій; 4) готують та подають у встановленому чинним законодавством порядку до органів, які призначають пенсії, документи для призначення (перерахунку) пенсій; 5) формують облікові справи та зберігають їх згідно з порядковими номерами, присвоєними в книзі обліку документів для призначення пенсій (додаток 1); 7) ведуть облік осіб, яким призначено пенсію відповідно до Закону; 8) взаємодіють з органами, які призначають пенсії, стосовно осіб, яким призначено (припинено) виплату пенсій, та в межах повноважень з органами державної влади з питань соціального захисту та пенсійного забезпечення тощо.

Щодо повноважень уповноважених структурних підрозділів в частині організації роботи з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, то такі передбачені у розділі ІІІ Інструкції № 760 за приписами яких останні: 1) приймають від особи, яка набула право на пенсію відповідно до Закону, заяву про призначення пенсії, документи згідно з Порядком.

Не пізніше наступного робочого дня інформують письмово в довільній формі підрозділи персоналу (кадрового забезпечення) та фінансового забезпечення (бухгалтерські підрозділи) про необхідність оформлення та подання уповноваженому структурному підрозділу документів для призначення (перерахунку) пенсії; 2) здійснюють перевірку обчислення вислуги років (страхового стажу) для призначення пенсії; 3) здійснюють перевірку поданих для призначення пенсії документів, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта та інших документів; 4) у разі якщо до заяви про призначення пенсії не додано необхідних для цього документів, витребовують їх від відповідного підрозділу персоналу (кадрового забезпечення) та підрозділу фінансового забезпечення (бухгалтерського підрозділу). Витребовувати документи, подання яких не передбачено Порядком, забороняється; 5) у 10-денний строк з дня одержання заяви про призначення пенсії та всіх необхідних документів оформлюють особі, якій оформлюється пенсія, подання про призначення пенсії за формою, установленою Порядком, та направляють до органу, що призначає пенсії, за місцем проживання особи; 6) долучають до облікової справи особи отриману від органів, що призначають пенсії, розписку-повідомлення.

На підставі викладених норм на структурний підрозділ відповідача покладаються функції підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України необхідних документів для призначення (перерахунку) пенсій.

Відтак, саме на вказаний орган покладений обов'язок оформлення особі, яка набула право на призначення відповідного виду пенсії подання про призначення пенсії за формою, установленою Порядком № 3-1, та направлення подання та відповідних документів до органу, що призначає пенсії, за місцем проживання особи.

Таким чином, чинним законодавством на відповідача покладено обов'язок підготувати і направити документи для призначення пенсії, який відповідачем належним чином не виконано.

Відтак, суд приходить до висновку, про визнання протиправними дій Головного управління ДФС у Луганській області щодо відмови у підготовці та направленні необхідних документів до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років, відповідно до пункту “а” статті 12 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.

В свою чергу, виходячи з повноважень суду при вирішенні справи, визначених ст. 245 КАС України, суд вважає, що належним способом захисту порушених прав позивача в спірних правовідносинах буде зобов'язання Головне управління ДФС у Луганській області оформити та направити необхідні документи до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до пункту “а” статті 12 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” в часу набуття на неї права, тобто з часу звільнення зі служби ( 30.09.2021 року ).

Частиною першої статті 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до частини другої статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до частини першої статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, підтверджуються належними доказами, дослідженими в ході розгляду справи, а тому адміністративний позов підлягає задоволенню.

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору і відповідних витрат не поніс, питання про їх розподіл не вирішується.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління ДФС у Луганській області щодо відмови у підготовці та направленні необхідних документів до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років, відповідно до пункту «а» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Зобов'язати Головне управління ДФС у Луганській області оформити та направити необхідні документи до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до пункту “а” статті 12 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” в часу набуття на неї права, тобто з часу звільнення зі служби ( 30.09.2021 року ).

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 );

Відповідач: Головне управління ДФС у Луганській області (вул. Енергетиків, 72, м. Сєвєродонецьк, Луганська область, код ЄДРПОУ 39591445).

Суддя Заброцька Людмила Олександрівна