Рішення від 10.11.2023 по справі 191/5067/23

Справа № 191/5067/23

Провадження № 2-о/191/119/23

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 листопада 2023 року м. Синельникове

Синельниківський міськрайонний суд Дніпропетровської області в складі:

головуючої судді Окладнікової О.І.,

за участі секретаря судового засідання Заламай О.Ю.,

заявниці ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Синельниківський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Синельниківському районі Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), про встановлення факту смерті,

ВСТАНОВИВ:

09.11.2023 року до суду звернулася ОСОБА_1 із заявою, в якій просить встановити факт смерті її чоловіка - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , з метою подальшої реєстрації в органах державної реєстрації актів цивільного стану для отримання відповідного свідоцтва про смерть та вирішення питання щодо оформлення належним чином спадщини.

Заяву обґрунтовує тим, що ОСОБА_2 , який доводився заявнику чоловіком, помер у м. Вугледар Донецької області Україна, однак, у заявника відсутні будь-які документи, що підтверджують факт смерті чоловіка, оскільки на день смерті останнього велись активні бойові дії у м. Вугледар Донецької області.

Ухвалою суду від 09.11.2023 року відкрито провадження у справі та призначено до слухання у судове засідання на 10.11.2023 року.

У сьогоднішньому судовому засіданні заявниця підтримала свою заяву та просила її задовольнити, пояснивши, що вони проживали у м.Вугледар. Її чоловік пішов у справах о 9.00 годині 13.03.2022 року. Приблизно о 13.00 годині вона йому зателефонувала і сказала, щоб вже йшов додому, бо від обстрілів їй дуже страшно. Потім зв'язок пропав. Після 15.00 годин розпочався сильний обстріл. Вона просиділа в коридорі всю ніч, а він так і не повернувся. Зранку він також не прийшов. Вона його по всьому місту шукала приблизно тиждень, доки якась бабуся сказала, щоб подивилась біля посадки за містом, бо там було тіло чоловіка за зовнішністю схожого на азербайджанця. Там вона його і знайшла, загорнутого в килим. У нього були рани на голові і на животі та був вже припухлим. Вона із зятем спочатку тягнули його так, а потім хтось дав тачанку і вже на ній довезли до під'їзду їхнього будинку. Сусіди вийшли. Донька була там також. Потім з зятем повезли до церкви і там його поховали. Там вже було багато свіжих могил. Поховали його не глибоко - скільки змогли викопати яму, бо йшли обстріли. І вимушені були тікати з міста, бо обстріли посилювались.

Представник заінтересованої особи в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлялися належним чином, про причини неявки суду не повідомили.

Допитана у судовому засіданні свідок ОСОБА_3 пояснила, що все відбувалось у м.Вугледар Донецької області. Вже розпочалась війна. Знала довгий час ОСОБА_4 , яку всі називали ОСОБА_5 , і її чоловіка, якого називали ОСОБА_6 . 10.03.2022 року пропав дядя ОСОБА_7 . Тьотя ОСОБА_5 його шукала тиждень і знайшла його тіло за містом. Чоловік свідка, зять заявниці та вона привезли дядю ОСОБА_8 на тачанці до під'їзду, всі вийшли, щоб попрощатися з ним. І його швидко повезли, щоб поховати, до церкви. Це все відбувалося під постійними обстрілами. Свідок зазначила, що бачила тіло померлого і підтверджує, що це був чоловік заявниці. У нього була кров на одязі, на голові, а обличчя було вже припухле.

Допитана у судовому засіданні свідок ОСОБА_9 суду пояснила, що вона проживала у м.Вугледар. Також вона знала заявницю та її чоловіка, яких всі звикли називати ОСОБА_5 та ОСОБА_7 , через незвичність їхніх справжніх імен. Розпочалася війна і в березні ОСОБА_5 довго шукала чоловіка, який пішов і не повернувся додому, а на той час місто вже було під сильними обстрілами. Знаю, що вона сказала, що їй повідомила якась жінка, щоб вона подивилася за містом біля посадки. Вона його там і знайшла. Після чого вона з зятем забрали його і на тачанці привезли до їхнього під'їзду. Вони з донькою вийшли, щоб хоч якось попрощатися з ОСОБА_6 . Він лежав на тачанці, загорнутий в якийсь килим, на голові і на одязі була кров, а обличчя вже було обпухле, бо, мабуть довго пролежав після загибелі. Всі з ним попрощалися і його повезли на інший край міста до церкви, щоб поховати, бо цвинтар вже не працював, а загиблих людей було багато, тому вже ховали їх біля церкви. Це все відбувалось дуже швидко, бо були постійні обстріли міста. Підтвердила, що бачила померлого і впевнена, що це він був.

Заслухавши пояснення заявника, допитавши свідків ОСОБА_9 та ОСОБА_3 , дослідивши письмові докази, суд вважає заяву такою, що підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ст.1 Закону України "Про правовий режим воєнного стану" від 12 травня 2015 року №389-VIII, воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.

3 24.02.2022 року відповідно до Закону України «Про правовий режим воєнного стану» в Україні введено режим воєнного стану, термін якого, відповідно до Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» від 08.11.2023 року за №3429-ІХ, продовжено з 05 години 30 хвилин 16 листопада 2023 року строком на 90 діб.

Відповідно до ст.12-2 Закону України "Про правовий режим воєнного стану", в умовах правового режиму воєнного стану суди, органи та установи системи правосуддя діють виключно на підставі, в межах повноважень та в спосіб, визначені Конституцією України та законами України.

Повноваження судів, органів та установ системи правосуддя, передбачені Конституцією України, в умовах правового режиму воєнного стану не можуть бути обмежені.

Відповідно до ч. 1 ст.4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором (ч. 1 ст. 5 ЦПК України).

Як визначено ст.293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

Окреме провадження - це самостійний вид цивільного судочинства, у якому суд при розгляді безспірних справ встановлює юридичні факти або обставини з метою захисту охоронюваних законом інтересів громадян і організацій.

Відповідно до ст. 294 ЦПК України, справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені цим розділом.

Суд розглядає в порядку окремого провадження справи про: встановлення фактів, що мають юридичне значення (п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України).

Згідно ст.315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.

Відповідно до ч.1 ст.317 ЦПК України, заява про встановлення факту смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути подана членами сім'ї померлого, їхніми представниками або іншими заінтересованими особами (якщо встановлення факту смерті особи впливає на їхні права, обов'язки чи законні інтереси) до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника.

Враховуючи вищенаведене суд вважає, що ОСОБА_1 , як дружина особи, щодо якої вирішується питання про встановлення юридичного факту (факту смерті), має право на звернення до суду з такою заявою.

Судом встановлено, що заявник ОСОБА_1 є дружиною ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується копією свідоцтва про укладення шлюбу серії НОМЕР_1 разом із офіційним перекладом з азербайджанської мови від 20.08.2019 року.

Відповідно до довідки від 09.02.2017 року №0000110676 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, ОСОБА_2 був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 ; фактично проживав за адресою: АДРЕСА_2 .

25 квітня 2022 року Мінреінтеграції наказом від 25.04.2022.№75 у редакції наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 30 листопада 2022 року № 280) затвердило Перелік територіальних громад, що розташовані в районах проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), відповідно до якого станом на 23 листопада 2022 року Вугледарська міська територіальна громада, до якої відноситься м. Вугледар, є територією, яка розташована в районі проведення воєнних (бойових) дій.

Відповідно до ч.1 ст.17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або оголошення її померлою.

Відповідно до п.1 Розділу І Правил державної реєстрації актів громадянського стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України 18 жовтня 2000 року №52/5, державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті. Згідно вказаних Правил державної реєстрації актів цивільного стану в України у зв'язку з неможливістю виконувати повноваження відділами державної реєстрації актів цивільного стану Автономної Республіки Крим, міста Севастополя та на тимчасово окупованих територіях, та території проведення АТО, проведення державної реєстрації актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення, анулювання здійснюються відділами державної реєстрації актів цивільного стану за межами цієї території за місцем звернення заявника.

Пунктом 1 глави 5 розділу III Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні передбачено, що підставою для проведення державної реєстрації смерті є лікарське свідоцтво про смерть (форма №106/о), фельдшерська довідка про смерть (форма №106-1/о), рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час.

Згідно даних відкритого доступу інформаційних агентств України та офіційних повідомлень посадових осіб органів державної влади України в м. Вугледар Донецької області на час смерті ОСОБА_10 проходили активні бойові дії та органи державної влади не мають можливості функціювати. Отже, відсутня можливість в отриманні свідоцтва про смерть та довідки про причини смерті.

Відповідно до ст. ст. 3, 8, 9 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права, утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави, а чинні міжнародні договори, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства України.

Смерть фізичної особи громадянина України на території ведення бойових дій, є юридичним фактом, що має наслідком виникнення, зміни або припинення особистих чи майнових прав такої фізичної особи громадянина України.

Відповідно до п. 1 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 31.03.1995 року № 5 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян.

Для заявника встановлення такого факту, що має юридичне значення, а саме факту смерті її чоловіка, є необхідним для отримання свідоцтва про смерть та оформлення спадщини.

За таких обставин суд дійшов висновку, що заява ОСОБА_1 про встановлення факту, що має юридичне значення (факту смерті), підлягає задоволенню.

Відповідно до ч.4 ст.317 ЦПК України, ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, підлягає негайному виконанню.

Відповідно до ч.7 ст.294 ЦПК України при ухваленні судом рішення судові витрати не відшкодовуються, якщо інше не встановлено законом.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 258, 259, 263, 264, 265, 293, 294, 315, 317, 319 Цивільного процесуального кодексу України, суд

УХВАЛИВ:

Задовольнити заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Синельниківський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Синельниківському районі Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), про встановлення факту смерті.

Встановити факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с.Фарзали Кедабекського району Азербайджану, громадянина України, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 ; місце смерті - м. Вугледар Донецької області, Україна, дата смерті - ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Допустити негайне виконання рішення.

Копію рішення негайно направити до Синельниківського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Синельниківському районі Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) для державної реєстрації смерті ОСОБА_2 .

Рішення може бути оскаржене до Дніпровського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Повне рішення складене 15.11.2023 року.

Суддя О.І. Окладнікова