справа № 165/1805/21
провадження №2/165/30/23
НОВОВОЛИНСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 жовтня 2023 року м. Нововолинськ
Нововолинський міський суд Волинської області в складі:
головуючого судді Ференс-Піжук О.Р.,
за участю секретаря Король І.С.,
представника позивача ОСОБА_1 ,
представника відповідачів ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Нововолинську цивільну справу за позовом Виконавчого комітету Нововолинської міської ради в інтересах малолітніх: ОСОБА_3 , ОСОБА_4 до ОСОБА_5 , ОСОБА_6 про відібрання дітей без позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів-
встановив:
03.06.2021 Виконавчий комітет Нововолинської міської ради звернувся в суд з позовом до ОСОБА_5 , ОСОБА_6 з позовом про відібрання без позбавлення батьківських прав малолітніх дітей: ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та стягнення аліментів на утримання малолітніх дітей.
Вимоги мотивує тим, що відповідачі ОСОБА_5 та ОСОБА_6 є батьками малолітніх ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . 25.05.2021 працівниками служби у справах дітей спільно з провідним фахівцем центру соціальних служб та поліцейським СРПП під час візиту до зазначеної сім'ї, за адресою: АДРЕСА_1 , встановлено, що батьки не могли здійснювати належного догляду за дітьми, мали явні ознаки алкогольного сп'яніння, батько поводив себе агресивно, мати спала. Під час обстеження у будинку був присутній стійкий запах алкоголю та тютюну, було не прибрано, на підлозі були розкидані речі та порожні пляшки з під алкоголю. Вказує, що діти перебували під наглядом осіб з наявними ознаками алкогольного сп'яніння, що було загрозою для їхнього життя та здоров'я. Тому комісією було прийнято рішення, що малолітнім ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , дуже небезпечно в зазначеній сім'ї, і було прийнято рішення про негайне відібрання дітей у батьків та затверджено висновок про доцільність відібрання від ОСОБА_5 , ОСОБА_6 малолітніх дітей без позбавлення їх батьківських прав.
Зазначає, що малолітні діти ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , були взяті на облік дітей, які залишились без батьківського піклування служби у справах дітей виконавчого комітету Нововолинської міської ради.
Наголосила, що здійснювався соціальний супровід сім'ї ОСОБА_5 , під час якого з відповідачами проводилася робота щодо удосконалення навиків відповідального батьківства щодо профілактики негативного впливу алкоголю на стан виховання та догляд за дітьми. Неодноразово ОСОБА_7 мотивовано до офіційного працевлаштування.
Із листа Центру соціальних служб від 26.04.2021 вбачається, що під час візиту батьки ОСОБА_5 , ОСОБА_6 мали ознаки алкогольного сп'яніння. При спілкуванні з ОСОБА_6 , батьком дітей з'ясовано, що мати ОСОБА_5 , неодноразово залишала місце свого постійного проживання, без узгодження з родиною, по декілька днів не перебувала вдома. Вказує, що поведінка батьків негативно впливає на емоційний стан розвитку та виховання дітей.
Також зазначає, що до служби у справах дітей періодично зверталася бабуся дітей ОСОБА_8 , в яких вказувала, що її дочка та зять уже тривалий період зловживають алкогольними напоями. При цьому вихованням та утриманням дітей абсолютно не займаються. Діти належним чином не одягнені, у будинку відсутні продукти харчування, їхнім навчанням та розвитком ніхто не займається.
Вказує, що з ОСОБА_5 та ОСОБА_6 неодноразово проводились профілактичні роботи щодо недопушення зловживання алкогольними напоями та про його негативний вплив на сімейні стосунки.
Стверджує, що саме через винну поведінку батьків діти не можуть нормально розвиватись та виховуватись, така атмосфера негативно впливає на фізичне та психічне здоров'я малолітніх дітей та створює загрозу для їхнього життя та здоров'я.
У судовому засіданні представник позивача ОСОБА_9 позовні вимоги підтримала в повному обсязі, просила позов задовольнити з підстав, викладених у позові.
Відповідач ОСОБА_6 у судове засідання не з'явився, оскільки на даний момент перебуває на військовій службі в ЗСУ по мобілізації (а.с.175,176).
Відповідач ОСОБА_5 у судове засідання повторно не з'явилася, про час та місце розгляду справи повідомлялася належним чином, про причини неявки суд не повідомила.
Представник відповідачів ОСОБА_5 , ОСОБА_6 адвокат Свередюк Ю.А. у судовому засіданні звернула увагу суду на те, зо відповідач ОСОБА_6 не бажає скористатися своїм правом на зупинення провадження у справі в зв'язку з його перебуванням в ЗСУ, і просив продовжувати судовий розгляд за участю його представника - адвоката, повноваження якого не обмежені. Представник відповідачів ОСОБА_2 позов не визнала з підстав, наведених у відзиві (а.с.69-74). Вважає, що позивачем не доведено факту умисного ухилення від виконання відповідачами своїх обов'язків по вихованню дітей. Наголошує, що твердження позивача про те, що основною підставою для відібрання дітей є зловживання відповідачами алкогольними напоями, що негативно впливає на фізичне чи психічне здоров'я дітей та створює загрозу життю та здоров'ю дітей, не відповідає фактичним обставинам справи. Також наголосила, що згідно з актами обстеження від 28 липня 2020 року, 28 серпня 2020 року, 23 жовтня 2020 року, 26 квітня 2021 року, умови проживання дітей задовільні, наявні меблі та електропобутові прилади для вжитку. Для дітей облаштована окрема кімната, де є місце для спання та для одягу, дозвілля. Наявні речі особистого вжитку та продукти харчування. У акті обстеження від 28 серпня 2020 року вказано, що діти доглянуті, мають охайний зовнішній вигляд. Лише в акті від 25 травня 2021 року вказано, що на час обстеження в будинку було брудно, розкидані речі та були відсутні продукти харчування. Зазначає, що лише на підставі одного акту обстеження, в якому було встановлено відсутність продуктів харчування, не можливо стверджувати, що діти перебувають у небезпеці. Вказує, що діти постійно забезпечені продуктами харчування, так як в будь який момент на прохання дітей відповідачі можуть приготувати їжу. В будинку завжди є запаси круп, макаронів, в морозильнику є м'ясо, готові пельмені та вареники. Відповідно до актів проведення рівня безпеки дитини, за зовнішніми ознаками, діти відповідачів мають задовільний стан здоров'я.
Стосовно посилання, що під час обстеження умов проживання дітей, було встановлено, що відповідачі перебувають в стані алкогольного сп'яніння, вважає такий факт не доведеним оскільки позивач висловив свою суб?єктивну думку, без результатів освідування осіб у встановленому порядку. Вважає, що відібрання дітей можливе лише у тому випадку, коли батьки є хронічними алкоголіками чи наркоманами. Згідно з довідками, які були видані КНП «Нововолинська центральна міська лікарня», ОСОБА_5 , ОСОБА_6 не перебувають на обліку в лікаря-нарколога та лікаря-психіатра.
Згідно з довідкою, виданою директором Нововолинського закладу дошкільної освіти №1, ОСОБА_3 приводили в садок і забирали в більшості тато і бабуся. Дитина була завжди була охайна, причесана, чисто вдягнута. Ніколи не скаржилася на поведінку батьків щодо неї або щодо недостатнього харчування чи догляду за нею вдома.
Згідно з характеристикою ОСОБА_4 , яка підписана класоводом і т.в.о. директора Нововолинського ліцею №1, Каміла гарно навчається, виконує домашні завдання, соціально контактна, має друзів. Батьки приділяли увагу вихованню доньки, відвідували батьківські збори, цікавилися успіхами у навчанні та поведінкою дитини.
Директор Нововолинського міського центру соціальних служб у відповіді від 28 травня 2021 року повідомила, що після здійснення соціального супроводу сім'ї ОСОБА_10 батьки намагалися виконувати рекомендації працівника центру соціальних служб, за час соціального супроводу вплив складних життєвих обставин, було мінімізовано.
У висновку оцінки потреб сім'ї від 27 липня 2020 року та від 26 квітня 2021 року зазначено, що батько здатний забезпечувати потреби дітей, а мати лише потребує підтримки. При цьому випадок кваліфіковано, як середньої складності.
Вважає, що діти повинні проживати разом з батьками, які можуть забезпечити їм усі необхідні умови для проживання. При цьому наголосила, що ОСОБА_8 (мати відповідачки ОСОБА_5 ) відмовилася утримувати своїх онуків, вони разом з нею більше не проживають. На даний момент діти проживають з бабусею, матір'ю відповідача ОСОБА_6 . У разі відібрання дітей і відмови матері ОСОБА_6 влаштувати внуків у свою сім'ю, діти будуть змушені проживати у дитячому будинку, що є надто радикальною мірою і не буде забезпечувати інтереси дітей.
Наголосила, що ОСОБА_6 працював на підприємстві «Нововолинськводоканал», характеризувався виключно позитивно. За останні роки покращив житлові умови своєї сім'ї, а саме збудував новий будинок, де вони разом проживали з дітьми. На даний момент відповідач ОСОБА_6 перебуває на службі в ЗСУ по мобілізації, має достатній заробіток для утримання своєї сім'ї. Також зазначила, що відповідач ОСОБА_6 перераховує кошти на утримання дітей, які тимчасово проживають з його матір?ю та батьком у квартирі останніх.
Представник відповідачів вважає, що позивач не довів обставин на підтвердження того, що діти перебувають у небезпечних умовах, що батьки умисно ухиляються від виконання своїх обов'язків з виховання дітей, а тому відібрання дітей буде суперечити їх найвищим інтересам. Просить у задоволенні позову відмовити за недоведеністю позивачем винної поведінки відповідачів.
У судовому засіданні свідок ОСОБА_11 показала, що у її посадові обов'язки входить ведення обліку малолітніх дітей, які опинилися у важких життєвих обставинах. На такому обліку перебувають діти відповідачів. Показала, що 25.05.2021 комісією було зафіксовано випадок перебування відповідачів у нетверезому стані, у квартирі був безлад, ОСОБА_7 спала на дивані, мала синець на все обличчя, як наслідок домашнього насильства від неправомірних дій чоловіка. Був відсутній запас продуктів харчування. У зв'язку з цим, прийнято рішення про відібрання дітей і влаштування їх у сім'ю до родичів. Після цього батьки не зверталися до ССД з питаннями щодо повернення дітей батькам. Зазначила, що з 16.09.2020 малолітні діти відповідачів перебували на обліку в ССД як такі, що опинилися в складних життєвих обставинах, а тепер мають статус як такі, що залишились без батьківського піклування і влаштовані у сім'ю родичів, зокрема до батьків відповідача ОСОБА_6 , оскільки бабуся по лінії матері ОСОБА_8 відмовилася виховувати внуків.
Допитана у судовому засіданні свідок ОСОБА_8 , що після одруження її дочки ОСОБА_12 з ОСОБА_6 у них були гарні стосунки, міцна сім?я, вони жили у достатку побудували будинок, мали усе необхідне, побутову техніку, меблі, продукти харчування. Однак відповідачі почали зловживати спиртними напоями, що стало причиною занепаду сім'ї та розладу стосунків. Вказала, що відповідач ОСОБА_13 , до його мобілізації в ЗСУ, вчиняв домашнє насильство щодо її дочки ОСОБА_5 . Ствердила, що у неї з ОСОБА_14 неприязні стосунки, оскільки на її думку, він спонукав її дочку зловживати спиртним. Зазначила, що коли вилучили дітей 25.05.2021, то на той час, відповідачі обоє зловживали спиртними напоями. Вказала, що малолітні діти проживали нетривалий час у неї, однак старша онука ОСОБА_15 погано поводилась, тому вона написала відмову від їхнього утримання. На даний час діти проживають у батьків відповідача ОСОБА_6 . Зазначила, що діти не хочуть, щоб матір позбавили батьківських прав, так як не бажають, щоб їх влаштували в дитячий будинок. Зазначила, що її донька відповідач ОСОБА_5 зараз не проживає у своєму будинку, місце її перебування невідоме, на телефонні дзвінки вона не відповідає.
Свідки ОСОБА_16 та ОСОБА_17 - батьки відповідача ОСОБА_6 у судовому засіданні показали, що ще після народження першої дитини їхня невістка ОСОБА_7 почала зловживати спиртними напоями. Зазначили, що матір останньої ОСОБА_8 возила ОСОБА_5 на лікування від алкогольної залежності, після чого чотири роки вона не виживала алкоголь. Показали, що коли будувався будинок для сім??ї відповідачів, ОСОБА_12 знову почала випивати, тому ОСОБА_13 знову завіз її на лікування. Усі намагалися допомогти відповідачці, зокрема влаштували на роботу в шкільний комбінат викладати медсестринську справу, потім придбали необхідний інвентар для роботи масажистом. Однак через зловживання алкоголем, відповідачка перестала працювати. Ствердили, що в дошкільний заклад мати до дітей не приходила, завжди забирав із садочка дітей відповідач ОСОБА_18 , працюючи на двох роботах, Зі школи дітей забирав дід ОСОБА_16 . До моменту вилучення дітей, ОСОБА_6 здійснював належний догляд за ними, давав їм кишенькові гроші, а відповідач ОСОБА_19 забирала у них ці кошти та витрачала на спиртне. Діти не хочуть спілкуватися з мамою, так як вона поводить себе неадекватно, у нетверезому стані приходить до дітей. Відповідач ОСОБА_13 спілкується з дітьми, перебуваючи на службі в ЗСУ, перераховує кошти на утримання дітей, оформив картку на дочку, та перераховує їй також кошти, нічого дітям не шкодує, цікавиться їхніми успіхами та розвитком. Діти люблять батька, роблять аплікації з зображенням тата, чекають у відпустку, перед його приїздом прикрасили кімнату кульками та плакатами. Зазначили, що діти вже два з половиною роки проживають з ними, з ОСОБА_20 проживали діти лише трохи більше місяця, після чого вона відмовилась здійснювати догляд за дітьми. Також зазначили, що коли відповідач приїжджав зі військової служби у відпустку, то проживав разом з дітьми в квартирі своїх батьків, де і на даний час проживають дочки відповідачів. Також у період відпустки влітку 2023 року відповідач ОСОБА_6 організував відпочинок на озері ОСОБА_21 разом з дітьми та відповідачкою ОСОБА_19 . По приїзду з відпочинку, ОСОБА_18 дав кошти дружині на послуги стоматолога, однак вона їх витратила на алкоголь. Коли закінчилась відпустка відповідача, дружина не проводжала його на службу і з цього часу по тепер до дітей не приходить. Батьки ОСОБА_12 неодноразово подавали її в розшук, оскільки не знали де іона перебуває тривалий час. Зазначили, що відповідачка ОСОБА_7 вже півроку не проживає за місцем реєстрації, перебуває за адресою: АДРЕСА_2 , в сумнівній чоловічій компанії. має стосунки з іншим чоловіком, якого приводить в спільний з ОСОБА_14 родинний будинок. Ствердили, що ОСОБА_19 ніколи не виконувала належним чином своїх батьківських обов'язків, веде антиморальний спосіб життя, не піклується про дочок, а відповідач ОСОБА_22 служить в ЗСУ, а до цього тривалий час працював у КП «Нововолинськводоканал», виконував покладені на нього обов'язки, і позитивно характеризується керівництвом підприємства. Батько повністю утримує дітей та дбає про їх виховання, навчання та розвиток.
Суд, заслухавши пояснення представника позивача ОСОБА_9 , представника відповідачів ОСОБА_2 , заслухавши показання свідків, з'ясувавши обставини справи, дослідивши письмові докази в їх сукупності, вважає, що позов підлягає до задоволення частково у зв'язку з таким.
Судом встановлено, що відповідачі ОСОБА_5 та ОСОБА_6 є батьками малолітніх ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується копіями свідоцтв про народження дітей (а.с. 4,5).
27 серпня 2020 року ОСОБА_8 - мати відповідачки ОСОБА_5 звернулася до органу опіки та піклування виконавчого комітету Нововолинської міської ради із заявою про невідкладне вжиття заходів щодо перевірки умов проживання родини ОСОБА_10 , оскільки вважала, що малолітні діти ОСОБА_4 та ОСОБА_3 знаходяться в небезпеці (а.с.30).
Як вбачається з актів обстеження умов проживання малолітніх дітей ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , за адресою: АДРЕСА_1 від 27 липня 2020 року, 28 серпня 2020 року, 23 жовтня 2020 року, 26 квітня 2021 року (а.с. 7-10), умови проживання дітей задовільні, наявні меблі та електропобутові прилади для вжитку. Для дітей облаштована окрема кімната, де є місце для спання та для одягу, проведення дозвілля. Наявні речі особистого вжитку та продукти харчування. Також зазначено, що на момент обстеження 28.07.2020, 26.04.2021 та на напередодні обстеження 23.10.2020, мати малолітніх ОСОБА_5 , перебувала в стані алкогольного сп'яніння, 28.08.2020 вона знаходилась на лікуванні від алкогольної залежності.
Висновком оцінки потреб сім'ї, соціальна картка №108 від 28.07.2020 (а.с.26) встановлено, що у сім'ї ОСОБА_10 наявні складні сімейні обставини, зокрема зловживання матір'ю алкогольними напоями, втрата роботи, низький виховний потенціал. Стан батька забезпечувати потреби дітей ОСОБА_3 , ОСОБА_4 : здатний; стан матері забезпечувати потреби дітей - потребує підтримки.
Згідно з повідомленням ВП №1 (м. Нововолинськ) Володимирського РВП ГУНП у Волинській області від 02.09.2020 №2388/63/01-20 (а.с.29) під час рейду за адресою проживання: АДРЕСА_1 , було встановлено, що ОСОБА_5 перебувала на лікуванні від алкогольної залежності в приватній клініці ОСОБА_23 , на телефонні дзвінки не відповідала.
Висновком оцінки потреб сім'ї, соціальна картка №117 від 26.04.2021 (а.с.25) встановлено що у сім'ї ОСОБА_10 наявні складні сімейні обставини, зокрема вживання батьками алкоголю, що негативно впливає на емоційний стан розвитку та виховання малолітніх дітей ОСОБА_3 , ОСОБА_4 . Стан батька забезпечувати потреби дитини: здатний; стан матері забезпечувати потреби дитини - потребує підтримки.
Відповідно до акту обстеження умов проживання малолітніх дітей ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , за адресою: АДРЕСА_1 від 25 травня 2021 року (а.с.6) на час обстеження в будинку перебували батьки малолітніх, за зовнішніми ознаками мали ознаки алкогольного сп'яніння. У квартирі було брудно, розкидані речі та були відсутні продукти харчування.
Згідно з актами проведення оцінки рівня безпеки дитини, проведених 25.05.2021 (а.с. 11-20) рівень безпеки дітей : дуже небезпечно, необхідно негайно відібрати дітей у батьків.
Наказом Служби у справах дітей Виконавчого комітету Нововолинської міської ради від 25.05.2021 (а.с.31) тимчасово влаштовано малолітніх ОСОБА_3 , 2015 року народження, ОСОБА_4 , 2012 року народження, в сім'ю громадянки ОСОБА_8 , за її заявою (а.с.32), що проживає за адресою: АДРЕСА_3 .
Рішенням Виконавчого комітету Нововолинської міської ради від 26.05.2021 №190 (а.с.21) затверджено висновок про доцільність відібрання від ОСОБА_5 та ОСОБА_6 малолітніх дітей ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 без позбавлення батьківських прав (а.с.22).
З повідомлення Нововолинського міського центру соціальних служб від 28.05.2021 №390/02-10, 26.04.2021 № 321/02-10 (а.с.23,24) вбачається, що під час здійснення соціального супроводжу з матір'ю ОСОБА_5 , батьком ОСОБА_6 проводилася робота щодо удосконалення навиків відповідального батьківства, щодо негативного впливу алкоголю на стан виховання та догляд за дітьми. Неодноразово ОСОБА_5 мотивовано до офіційного працевлаштування. Крім того, було встановлено, що маітр малолітніх ОСОБА_5 неодноразово залишала місце постійного проживання, без узгодження з родиною, по декілька днів не перебуває вдома. З батьками проведено роз'яснювальну роботу щодо належного виконання ними батьківських обов'язків.
Відповідно до акту обстеження умов проживання малолітніх дітей ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , за адресою: АДРЕСА_1 від 16 листопада 2021 року (а.с.65), на час обстеження в будинку перебували батьки малолітніх, мати ОСОБА_5 мала ознаки алкогольного сп'яніння. Діти перебували у батьків ОСОБА_6 , оскільки ОСОБА_24 , до якої тимчасово були влаштовані діти, перебувала на лікуванні.
Як вбачається з повідомлення начальника Володимир-Волинського РВП ГУНП у Волинській області Майданюка В. (а.с.66) на ОСОБА_5 неодноразово, а саме 07.09.2020, 10.03.2021, 26.04.2021, 31.05.2021 були складені адміністративні протоколи за ст. 184 КУпАП та її притягнуто до відповідальності за неналежне виконання батьківських обов'язків. На ОСОБА_6 був складений 08.09.2021 адміністративний протокол за ч. 1 ст. 184 КУпАП та його було притягнуто до відповідальності за неналежне виконання батьківських обов'язків.
Постановами Нововолинського міського суду Волинської області від 05.10.2020, 10.08.2021, 10.08.2021 (а.с.109,110,111) ОСОБА_5 було визнано винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 184, ч. 2 ст. 184 КУпАП.
Із характеристики ОСОБА_4 , 2012 року народження, (а.с.80), вбачається, що дитина має навчальні досягнення достатнього та середнього рівня, батьки займаються вихованням дочки, відвідують батьківські збори, цікавляться успіхами дочки.
Як вбачається з довідки Нововолинського ЗДО №1 №31 від 29.09.2021 (а.с.81) ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , відвідувала заклад дошкільної освіти №1 міста Нововолинська з 01.09.2017 по 31.07.2021. Протягом останнього навчального року ОСОБА_25 приводили в садок і забирали в більшості тато дівчинки і бабуся по лінії матері. Дитина була доглянута, однак замкнута і засмучена.
Згідно з вимогами статті 150 Сімейного кодексу України батьки зобов'язані виховувати дитину в дусі поваги до прав та свобод інших людей, любові до своєї сім'ї та родини, свого народу, своєї Батьківщини. Батьки зобов'язані піклуватися про здоров'я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток. Батьки зобов'язані забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя. Батьки зобов'язані поважати дитину. Передача дитини на виховання іншим особам не звільняє батьків від обов'язку батьківського піклування щодо неї. Забороняються будь-які види експлуатації батьками своєї дитини. Забороняються фізичні покарання дитини батьками, а також застосування ними інших видів покарань, які принижують людську гідність дитини.
Відповідно до ч.4 ст.155 СК України, ухилення батьків від виконання батьківських обов'язків є підставою для покладення на них відповідальності, встановленої законом.
Відповідно до статті 12 Закону України «Про охорону дитинства» виховання в сім'ї є першоосновою розвитку особистості дитини. На кожного з батьків покладається однакова відповідальність за виховання, навчання і розвиток дитини. Батьки або особи, які їх замінюють, мають право і зобов'язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров'я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці. Виховання дитини має спрямовуватися на розвиток її особистості, поваги до прав, свобод людини і громадянина, мови, національних історичних і культурних цінностей українського та інших народів, підготовку дитини до свідомого життя у суспільстві в дусі взаєморозуміння, миру, милосердя, забезпечення рівноправності всіх членів суспільства, злагоди та дружби між народами, етнічними, національними, релігійними групами. Батьки або особи, які їх замінюють, несуть відповідальність за порушення прав і обмеження законних інтересів дитини на охорону здоров'я, фізичний і духовний розвиток, навчання, невиконання та ухилення від виконання батьківських обов'язків відповідно до закону.
Відповідно до частини 1 Статті 9 Конвенції про права дитини від 20 листопада 1989 року, держави-учасниці забезпечують те, щоб дитини не розлучалася з батьками всупереч їх бажанню, за винятком випадків, коли компетентні органи згідно з судовим рішенням, визначають, відповідно до закону і процедур, що таке розлучення необхідне в якнайкращих інтересах дитини. Таке визначення може бути необхідним у тому чи іншому випадку, наприклад, коли батьки жорстоко поводяться з дитиною, або не піклуються про неї, або коли проживають роздільно і необхідно прийняти рішення про місця проживання дитини.
Відповідно до ч.1 ст.170 СК України суд може постановити рішення про відібрання дитини від батьків або одного з них, не позбавляючи їх батьківських прав, у випадках, передбачених пунктами 2-5 частини першої статті 164 цього Кодексу, а також в інших випадках, якщо залишення дитини у них є небезпечним для її життя, здоров'я і морального виховання. У цьому разі дитина передається другому з батьків, бабі, дідові, іншим родичам - за їх бажанням або органові опіки та піклування. Під час ухвалення рішення про відібрання дитини від батьків або одного з них без позбавлення їх батьківських прав суд бере до уваги інформацію про здійснення соціального супроводу сім'ї (особи) у разі здійснення такого супроводу.
Як встановлено судом, відповідач ОСОБА_5 належним чином не виконувала своїх батьківських обов'язків по вихованню малолітніх дітей ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , не доглядала за дітьми, неодноразово перебувала в стані алкогольного сп'яніння, створювала несприятливі умови для виховання, проживання та розвитку малолітніх дітей, що негативно впливало на їх фізичне та психологічне здоров'я та створювало загрозу їхньому життю та здоров'ю, що підтверджено відповідною вищезазначеною інформацією про здійснення соціального супроводу сім'ї ОСОБА_10 .
Враховуючи вищенаведене, суд позов задовольняє частково та приймає рішення про відібрання малолітніх дітей ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , від матері ОСОБА_5 , не позбавляючи її батьківських прав стосовно дітей.
До такого висвновку суд прийшов, враховуючи досліджені докази, які підтверджують факт умисного ухилення матері від виховання дітей, свідчать про її винну поведінку, яка згубно впливає на формування дитячого світогляду, життя малолітніх доньок та служить негативним прикладом для їх майбутнього життя.
Як встановлено судом, відповідач ОСОБА_6 виявляє бажання приймати участь у вихованні малолітніх дітей ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , вживає дієвих активних заходів до утримання дочок. До призову по мобілізації, постійно тривалий час працював старшим диспетчером диспетчерської служби Підприємства «Нововолинськводоканал» (а.с.75), отримував заробітну плату (а.с.76), по місцю роботи характеризується виключно з позитивної сторони, згідно з виробничою характеристикою зарекомендував себе кваліфікованим, ініціативним працівником, який відповідально ставиться до виконання покладених на нього обов'язків, користується авторитетом та повагою серед працівників підприємства (а.с.79). На даний час ОСОБА_6 перебуває на військовій службі по мобілізації (а.с.175,176), утримує дітей матеріально, повністю забезпечує їхні потреби, перебуваючи у короткостроковій відпустці, проводив час з дітьми, проживав разом з ними у квартирі своїх батьків, які виховують малолітніх ОСОБА_26 та ОСОБА_27 прихильні до батька, чекають його з війська, між ними існують справжні сімейні стосунки.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що у задоволенні позову в частині відібрання малолітніх дітей від батька ОСОБА_6 без позбавлення батьківських прав та стягнення з ОСОБА_6 на утримання дітей аліментів, слід відмовити.
Згідно з ч.4 ст.170 СК України при задоволенні позову про відібрання дитини від матері, батька без позбавлення їх батьківських прав, суд вирішує питання про стягнення з них аліментів на дитину.
Відповідно до ч.1 ст.182 СК України при визначенні розміру аліментів суд враховує: стан здоров'я та матеріальне становище дитини; стан здоров'я та матеріальне становище платника аліментів; наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина; наявність на праві власності, володіння та/або користування у платника аліментів майна та майнових прав, у тому числі рухомого та нерухомого майна, грошових коштів, виключних прав на результати інтелектуальної діяльності, корпоративних прав; доведені стягувачем аліментів витрати платника аліментів, у тому числі на придбання нерухомого або рухомого майна, сума яких перевищує десятикратний розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи, якщо платником аліментів не доведено джерело походження коштів; інші обставини, що мають істотне значення.
Відповідно до ч.2 ст.182 СК України, розмір аліментів має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини. Мінімальний гарантований розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. Мінімальний рекомендований розмір аліментів на одну дитину становить розмір прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку і може бути присуджений судом у разі достатності заробітку (доходу) платника аліментів.
Відповідно до ч.1, ч.2 ст.27 Конвенції ООН про права дитини від 20 листопада 1989 року, яка ратифікована Постановою Верховної Ради України № 789ХІІ (78912) від 27 лютого 1991 року та набула чинності для України 27 вересня 1991 року, держава визнає право кожної дитини на рівень життя, необхідний для фізичного, розумового, духовного, морального і соціального розвитку дитини. Батьки або інші особи, які виховують дитину, несуть основну відповідальність за забезпечення в межах своїх здібностей і фінансових можливостей умов життя, необхідних для розвитку дитини.
Беручи до уваги, що відповідач ОСОБА_5 є працездатною, має можливість утримувати своїх малолітніх дітей, суд, відповідно до ст.183, ст.184 Сімейного Кодексу України, призначає до стягнення з відповідача ОСОБА_5 на користь особи або закладу, де будуть утримуватись діти, аліменти в розмірі 1500 (одна тисяча п'ятсот) гривень на кожну дитину, але не менше 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, щомісяця нз індексацією відповідно до закону, починаючи з 03 червня 2021 року до досягнення дітьми повноліття.
Відповідно до вимог ст.141 ЦПК України, Закону України «Про судовий збір» з відповідача ОСОБА_5 підлягає стягненню в дохід держави судовий збір у розмірі 2270 грн.
Керуючись ст.ст. 12, 13, 81, 89, 141, 263, 264, 265, 268, 272, 273 ЦПК України, ст.ст.150, 164, 165, 166, 167, 170, 180, 183, 184, 191 СК України, суд,-
На підставі ч. 6 ст. 259 ЦПК України суд, -
вирішив:
Позов задоволити частково.
Відібрати від ОСОБА_5 малолітніх дітей: ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , без позбавлення її батьківських прав.
Стягувати з ОСОБА_5 на користь особи або закладу, де будуть утримуватись діти, аліменти в розмірі 1500 (одна тисяча п'ятсот) гривень на кожну дитину, але не менше 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, щомісяця нз індексацією відповідно до закону, починаючи з 03 червня 2021 року до досягнення дітьми повноліття.
Стягнути з ОСОБА_5 в дохід держави судовий збір в розмірі 2270 (дві тисячі двісті сімдесят) гривень.
Попередити ОСОБА_5 про необхідність змінити ставлення до виховання дітей.
Покласти на орган опіки і піклування Виконавчого комітету Нововолинської міської ради контроль за виконанням ОСОБА_5 своїх батьківських обов'язків щодо малолітніх дітей ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
У задоволенні позовних вимог щодо відібрання від ОСОБА_6 малолітніх дітей: ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , без позбавлення його батьківських прав та стягнення з ОСОБА_6 аліментів на утримання малолітніх дітей ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до Волинського апеляційного суду. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач: Виконком Нововолинської міської ради, код ЄДРПОУ 04051342, проспект Дружби, 27, м. Нововолинськ Волинської області, 45400;
відповідач: ОСОБА_5 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП невідомий;
ОСОБА_6 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_4 .
Повний текст рішення суду виготовлений 06 листопада 2023 року.
Головуючий підпис Орися ФЕРЕНС-ПІЖУК