ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа № 320/16556/21 Суддя (судді) першої інстанції: Лиска І.Г.
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 листопада 2023 року м. Київ
Шостий апеляційний адміністративний суд у складі:
Головуючого суддів Файдюка В.В.,
Суддів Мєзєнцева Є.І.,
Собківа Я.М.,
При секретарі Масловській К.І.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Київської обласної Державної адміністрації на рішення Київського окружного адміністративного суду від 17 квітня 2023 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до комісії Київської обласної державної адміністрації з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та іншим категорія громадян, Київської обласної державної адміністрації про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернулась до Київського окружного адміністративного суду з позовом до комісії Київської обласної державної адміністрації з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та іншим категорія громадян, Київської обласної державної адміністрації, в якому просила:
-визнати протиправним рішення комісії Київської обласної державної адміністрації з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та іншим категоріям громадян, оформлене протоколом засідання комісії №32-21 від 30.07.2021 щодо відмови у визначенні позивачу статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії;
- зобов'язати комісію Київської обласної державної адміністрації з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та іншим категоріям громадян прийняти рішення по заявах позивача від 21.05.2020 та 16.06.2021 з доданими документами про визначення позивачу статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії.
Позов мотивовано протиправністю відмови відповідача у видачі позивачу повторного посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, категорія 2, з огляду на надання відповідачу всіх передбачених законодавством документів, необхідних для видачі повторного посвідчення замість втраченого.
Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 17 квітня 2023 року даний адміністративний позов задоволено повністю.
При цьому, суд першої інстанції виходив з того, що разом із заявою про видачу посвідчення позивачем було надано відповідачу документи, що спростовують зазначений у рішенні Комісії Київської обласної державної адміністрації з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян, оформленому протоколом №32-21 від 30.07.2021, висновок про відсутність передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2018 №551 документів.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції з мотивів порушення судом норм матеріального права та ухвалити нове рішення, яким в задоволенні позову відмовити в повному обсязі.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги зазначено, що на переконання Комісії документи містять ознаки фальсифікації. Апелянт зазначає, що табель обліку робочого часу ведеться виключно установою (організацією), тобто Поліським районним споживчим товариством. Наданий табель обліку робочого часу містить відмітки ВРП УБ ЧАЕС, голови ВК Поліського району та ККП Діброва, що свідчить про невідповідність вимогам кадрового діловодства та вимогам бухгалтерського обліку. Крім того, за твердженням апелянта, про відсутність ОСОБА_1 у смт Поліське як наслідок на робочому місці в Поліському районному споживчому товаристві свідчать наступні документи: диплом НОМЕР_1 , ОСОБА_1 у період з 1984 року по 11 червня 1987 року навчалася у Полтавському кооперативному інституті; довідка Красятицького споживчого товариства від 07 вересня 2010 року № 91 про зберігання книг нарахування заробітної плати Поліського споживчого товариства; довідка Красятицького споживчого товариства 07 вересня 2010 року № 92 про суму заробітної плати, у якій відсутній 1986 рік, і заробітна плата нараховувалася з серпня 1987, що відповідає запису 3 трудової книжки НОМЕР_2 про прийняття на роботу; посвідчення потерпілої категорії 3 (тобто відсутність проживання на території зони безумовного (обов'язкового) відселення на момент аварії, що підтверджується адресною довідкою Міністерства внутрішніх справ від 07 лютого 1993 року про період проживання з 09 листопада 1988 року
Відповідно до п.3 ч.1 статті 311 КАС України суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).
Приймаючи до уваги, що в суді першої інстанції справа розглядалась в порядку спрощеного провадження, враховуючи, що за наявними у справі матеріалами її може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів та з огляду на відсутність необхідності розглядати справу у судовому засіданні, справу призначено до розгляду в порядку письмового провадження.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, дослідивши матеріали справи та обговоривши доводи апеляційної скарги, переглянувши судове рішення суду першої інстанції у відповідності до ч.1 ст.308 КАС України в межах апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджується, що ОСОБА_1 є громадянкою України, що підтверджується паспортом НОМЕР_3 виданий Броварським МВ ГУ МВС України в Київській області.
Позивачка є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 3), що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_4 від 20.12.2002.
21.05.2020 позивачка звернулася із заявою до комісії Київської обласної державної адміністрації щодо видачі посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії. До заяви було додано: копію паспорта; довідку 122 Поліського районного споживчого товариства від 20.12.1988; довідку КПП Діброва від 30.12.1986; табель обліку робочого часу; наказ №88 від 10.05.1986 Поліського районного споживчого товариства; копію трудової книжки.
Згідно витягу з протоколу засідання комісії Київської обласної державної адміністрації з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та іншим категоріям громадян №17-20 від 09.07.2020 вирішено повернутися до розгляду питання визначення ОСОБА_1 після надання документів передбачених Порядком №551.
Позивачка звернулася до суду з позовом та рішенням Київського окружного адміністративного суду від 01.03.2021 у справі №320/8683/20 адміністративний позов задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність Комісії Київської обласної державної адміністрації з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям осіб, щодо не прийняття рішення по заяві ОСОБА_1 від 21.05.2020 з доданими документами про визначення ОСОБА_1 статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії. Зобов'язано Комісію Київської обласної державної адміністрації з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям осіб повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 21.05.2020 з доданими документами щодо встановлення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії та прийняти відповідне рішення з урахуванням правової оцінки, наданої судом у цьому рішенні. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
На виконання вказаного рішення суду позивач знову звернулася до комісії з заявами від 16.06.2021 та 19.07.2021 в яких просила визначити їй статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 2 на підставі поданих нею документів.
У серпні 2021 року відповідач-1 надав позивачу витяг з протоколу засідання Комісії №32-21 від 30.07.2021, відповідно до якого по-суті порушеного позивачем питання комісією вирішено, відмовити у визначенні статусу «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС», у зв'язку з відсутністю документів передбачених Порядком видачі посвідчень, особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2018 №551, а саме: довідки про підвищену оплату праці в зоні відчуження із зазначенням кількості днів і населеного пункту, підтвердженої первинними документами (наказ чи розпорядження про відрядження до зони відчуження із зазначенням періоду роботи (служби) в зоні відчуження, особливого рахунка, табеля обліку робочого часу, посвідчення про відрядження в зону відчуження з відміткою підприємства про прибуття та вибуття працівника, шляхових листів.
Вважаючи, що відповідачем допущено протиправну бездіяльність відносно не прийняття рішення щодо її заяви, позивачка звернулася до суду із даним позовом.
Надаючи правову оцінку обставинам у справі, колегія суддів виходить з такого.
Частиною 2 статті 19 Конституції України, встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах та у спосіб визначений Конституцією та законами України.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я, визначення соціального захисту потерпілого населення визначено Законом України від 28.02.1991 №796-XII «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі також - Закон №796-XII).
Згідно статті 65 Закону №796-XII (в редакції, чинній на час виникнення між сторонами спірних відносин), учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілим від Чорнобильської катастрофи видаються посвідчення, виготовлені за зразками, затвердженими Кабінетом Міністрів України (абзац перший пункту першого).
Посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» та «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи» є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом (пункт третій).
Видача посвідчень провадиться спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською і Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням районних державних адміністрацій.
Порядок видачі посвідчень встановлюється Кабінетом Міністрів України (пункт четвертий).
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2018 №551 затверджено Порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян (далі - Порядок №551).
Згідно пункту 11 Порядку №551, посвідчення видаються уповноваженими органами за місцем проживання (реєстрації) особи на підставі рішень комісій з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян, утворених уповноваженими органами (далі - регіональні комісії) (абзац перший).
У разі встановлення регіональними комісіями факту необґрунтованої видачі посвідчення відповідної категорії таке посвідчення на підставі рішення цієї комісії підлягає вилученню уповноваженими органами (абзац сімнадцятий).
Рішення про видачу або відмову у видачі посвідчення приймається у місячний строк з дня надходження необхідних документів до уповноважених органів (абзац вісімнадцятий).
Розпорядженням голови Київської обласної державної адміністрації від 23.08.2018 №469 затверджено положення про комісію Київської обласної державної адміністрації з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян, зареєстровано в Головному територіальному управлінні юстиції у Київській області 07.09.2018 за №109/1136, яким встановлено, зокрема, що комісія Київської обласної державної адміністрації з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян (далі - Регіональна комісія) - це постійно діючий колегіальний орган, що утворюється розпорядженням голови Київської обласної державної адміністрації (пункт 1.2).
До основних завдань та повноважень комісії входить, зокрема, перевірка правильності визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідних категорій, та іншим категоріям громадян, на підставі первинних документів, які надходять за поданням районних державних адміністрацій Київської області, державних установ, департаменту соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації та опрацювання особових справ громадян (пункт 3.2).
Пунктом 3.3 Положення про комісію Київської обласної державної адміністрації з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян визначено, зокрема, що регіональна комісія відповідно до покладених на неї завдань приймає рішення про визначення/відмову у визначенні статусу осіб, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян; про підтвердження/відмову у підтвердженні статусу осіб, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян; про встановлення факту необґрунтованої видачі посвідчення відповідної категорії.
Відповідно до ст. 14 Закону №796 для встановлення пільг і компенсацій визначаються такі категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи:
1) особа з інвалідністю з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілих від Чорнобильської катастрофи (статті 10,11ічастина третя статті 12), щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, хворі внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу, - категорія 1;
2) учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження:
- з моменту аварії до 1 липня 1986 року - незалежно від кількості робочих днів;
- з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів;
- у 1987 році - не менше 14 календарних днів, а також потерпілі від Чорнобильської катастрофи;
- евакуйовані у 1986 році із зони відчуження (в тому числі особи, які на момент евакуації перебували у стані внутріутробного розвитку, після досягнення ними повноліття);
- особи, які постійно проживали у зоні безумовного (обов'язкового) відселення з моменту аварії до прийняття постанови про відселення, - категорія 2;
3) учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали:
- у зоні відчуження з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - від 1 до 5 календарних днів;
- у зоні відчуження в 1987 році - від 1 до 14 календарних днів;
- у зоні відчуження в 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів;
- на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві - не менше 14 календарних днів у 1986 році.
Посвідчення видаються учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС на підставі одного з таких документів:
- довідки про підвищену оплату праці в зоні відчуження із зазначенням кількості днів і населеного пункту, підтвердженої первинними документами (наказ чи розпорядження про відрядження до зони відчуження із зазначенням періоду роботи (служби) в зоні відчуження, особового рахунка, табеля обліку робочого часу, посвідчення про відрядження в зону відчуження з відміткою підприємства про прибуття та вибуття працівника, шляхових листів (за наявності), трудової книжки (у разі потреби);
- довідки архівної установи про участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в зоні відчуження із зазначенням періоду служби (виконання робіт), днів виїзду на об'єкти або в населені пункти зони відчуження, у разі потреби - довідки командира військової частини, військового квитка, витягу з особової справи військовослужбовця, завіреного в установленому порядку.
Так, системний аналіз положень Закону №796-XII дає підстави для висновку, що до числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС віднесено окремі самостійні категорії громадян, зокрема: - громадян, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів; - громадян, які працювали не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки. При цьому перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.
Згідно з абз.1 п.11 Порядку №551 посвідчення видаються уповноваженими органами за місцем проживання (реєстрації) особи на підставі рішень комісій з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян, утворених уповноваженими органами.
Розпорядженням голови Київської обласної державної адміністрації від 23.08.2018 №469 затверджено положення про комісію Київської обласної державної адміністрації з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян, зареєстровано в Головному територіальному управлінні юстиції у Київській області 07.09.2018 за №109/1136, яким встановлено, зокрема, що комісія Київської обласної державної адміністрації з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян - це постійно діючий колегіальний орган, що утворюється розпорядженням голови Київської обласної державної адміністрації (пункт 1.2).
Рішення про видачу або відмову у видачі посвідчення на підставі абз.18 п.11 Порядку №551 приймається у місячний строк з дня надходження необхідних документів до уповноважених органів.
Отже, належним суб'єктом встановлення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є вищевказана комісія, яка зобов'язана розглядати подані документи щодо встановлення статусу, зокрема учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та за наслідками розгляду таких документів приймати владне рішення організаційно-розпорядчого характеру з такого питання.
Судом першої інстанції встановлено, що за наслідками розгляду заяв та документів позивача щодо встановлення їй статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, комісією вирішено відмовити позивачу у визначенні статусу «учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» у зв'язку з відсутністю документів передбачених Порядком видачі посвідчень, а саме: довідки про підвищену оплату праці в зоні відчуження із зазначенням кількості днів і населеного пункту, підтвердженої первинними документами (наказ чи розпорядження про відрядження до зони відчуження із зазначенням періоду роботи (служби) в зоні відчуження, особового рахунка, табеля обліку робочого часу, посвідчення про відрядження в зону відчуження з відміткою підприємства про прибуття та вибуття працівника, шляхових листів.
Тобто, вищеперераховані документи є додатковими документами, які можуть підтверджувати факт участі особи у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, а основним документом є довідка про участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в зоні відчуження із зазначенням періоду служби (виконання робіт), днів виїзду на об'єкти або в населені пункти зони відчуження.
Судом першої інстанції вірно зауважено, що разом із заявою про видачу посвідчення позивачем було надано відповідачу наступні документи: - довідку про підвищену оплату праці в зоні відчуження із зазначенням кількості днів і населеного пункту, підтвердженої первинними документами (наказ чи розпорядження про відрядження до зони відчуження із зазначенням періоду роботи (служби) в зоні відчуження; довідку КПП с. Діброва від 30.12.1986 про те, що позивач дійсно приймала участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з 10 та 15 травня 1986 року; - табель обліку робочого часу за травень 1986 року; наказ №88 від 10.05.1987 Поліського районного споживчого товариства про створення комісії та направлення її для ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що спростовують зазначений у рішенні Комісії Київської обласної державної адміністрації з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян, оформленому протоколом №32-21 від 30.07.2021, висновок про відсутність передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2018 №551 документів.
Колегія суддів відхиляє доводи апелянта щодо того, що документи містять ознаки фальсифікації. Апелянтом не надано до суду доказів про звернення до правоохоронних органів щодо цього. Таким чином, колегія суддів вважає доводи апеляційної скарги безпідставними та необґрунтованими.
Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про обґрунтованість доводів позивача на підставі відповідних документів про протиправність бездіяльності Комісії Київської обласної державної адміністрації з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян щодо видачі позивачу посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Разом з цим, для відновлення порушеного права позивача колегія суддів вважає за необхідне зобов'язати Комісію Київської обласної державної адміністрації з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян прийняти рішення по заявах позивача від 21.05.2020 та 16.06.2021 з доданими документами про визначення позивачу статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії.
Приймаючи до уваги те, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права, висновки суду доводами апелянта не спростовані, колегія суддів дійшла висновку про відсутність правових підстав для задоволення апеляційної скарги.
За правилами статті 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст. ст. 243, 246, 308, 315, 316, 321, 325, 329, 331 КАС України суд,
ПОСТАНОВИВ :
Апеляційну скаргу Київської обласної Державної адміністрації - залишити без задоволення.
Рішення Київського окружного адміністративного суду від 17 квітня 2023 - залишити без змін.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає, за виключенням випадків передбачених п. 2 ч. 5 статті 328 КАС України.
Повний текст рішення виготовлено 14 листопада 2023 року.
Головуючий суддя: В.В. Файдюк
Судді: Є.І. Мєзєнцев
Я.М. Собків