П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
________________________________________________________________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 листопада 2023 р.м. ОдесаСправа № 400/8458/23
Перша інстанція: суддя Ярощук В.Г.,
повний текст судового рішення
складено 14.08.2023, м. Миколаїв
П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
судді-доповідача: Танасогло Т.М.,
суддів: Димерлія О.О., Крусяна А.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Миколаївського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки на рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 14 серпня 2023 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Миколаївського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
У липні 2023 року ОСОБА_1 (позивач) звернувся до Миколаївського окружного адміністративного суду з позовом до Миколаївського обласного територіального центра комплектування та соціальної підтримки (відповідач, Миколаївський ОТЦКта СП) про:
-визнання протиправними дій відповідача щодо обчислення розміру грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача з 01.01.2022 в оновленій Довідці, виданій на виконання рішення суду від 23.12.2022 у справі № 400/5104/22, без урахування рішення суду від 05.08.2020 у справі № 400/282/20 щодо заниження відсоткових розмірів надбавки за особливості проходження служби та премії станом на 01.01.2022;
-зобов'язання відповідача виготовити та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області нову Довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2022 для перерахунку пенсії позивачу з 01.02.2022 з урахуванням розмірів складових грошового забезпечення (згідно з Довідкою № 9/1/3765 від 12.05.2023): - посадовий оклад в розмірі 6950,00 грн; - оклад за військовим званням в розмірі 1890,00 грн; - надбавки за вислугу років (50 % від посадового окладу та окладу за військовим званням) в розмірі 4420,00 грн; - надбавки за роботу в умовах режимних обмежень (15 % від посадового окладу) в розмірі 1042,00 грн; - надбавки за кваліфікацію (7 % від посадового окладу) в розмірі 486,50 грн; - надбавки за особливості проходження служби 100 % (з урахуванням посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років 50 %); - премії 130 % від посадового окладу.
Обґрунтовуючи свої вимоги позивач вказав, що на виконання рішення Миколаївського окружного адміністративного суду 23.12.2022 у справі № 400/5104/22, яке набрало законної сили, виготовив оновлену довідку від 12.05.2023 № 9/1/3765 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача, внісши до неї неправильні дані про розміри надбавки за особливості проходження служби і премії, суттєво занизивши їх розмір.
Відповідач проти задоволення позову заперечував, мотивуючи тим, що відсоткові розміри складових грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії з 01.02.2022р., зокрема й додаткових видів грошового забезпечення, до довідки №9/1/3765 від 12.05.2023р. були внесені у розмірах відповідно до приписів Постанови Кабінету Міністрів України “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” №704 від 30.08.2017р. (надалі - постанова №704). Підстав для застосування в цій справі рішення Міністра оборони України, на які посилається позивач не має, оскільки такі не є рішеннями Кабінету Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення або про введення нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премій, із прийняттям яких пов'язаний обов'язок відповідача оформити нову довідку про розмір грошового забезпечення.
Рішенням Миколаївського кружного адміністративного суду від 14 серпня 2023 року, позов ОСОБА_1 задоволено частково.
Визнано протиправними дії Миколаївського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки у складанні Довідки про розмір грошового забезпечення від 12.05.2023 № 9/1/3765 в частині зазначення у ній надбавки за особливості проходження служби в розмірі 1 % та премії - 10 %.
Зобов'язано Миколаївський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки підготувати і надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Миколаївській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2022 для здійснення обчислення та перерахунку пенсії з 01.02.2022 із зазначенням розмірів надбавки за особливості проходження служби та премії в середніх розмірах за відповідною або аналогічною посадою та військовим званням, з якої ОСОБА_1 звільнено на пенсію, з урахуванням правової оцінки, зазначеної в цьому рішенні.
У решті позовних вимог відмовлено.
Стягнуто на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень Миколаївського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки судовий збір у розмірі 1073 (Одна тисяча сімдесят три) гривні 60 копійок.
Не погоджуючись з вказаним рішенням, відповідачем Миколаївським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки подано на зазначене судове рішення апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, апелянт просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове, яким відмовити ОСОБА_1 у задоволенні його позовних вимог у повному обсязі.
В обґрунтування скарги вказує, що відповідно до норм чинного законодавства, на відповідача покладена функція із складання довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень). В спірних правовідносинах таким рішенням є Постанова Кабінету Міністрів України №704, відповідно до якої мінімальний розмір надбавки за особливості проходження служби - 0% посадового окладу, окладу за військовим званням і надбавки за вислугу років, премії - 10% посадового окладу. За вказаного, на думку скаржника, відсоткові розміри складових Довідки №9/1/3765 від 12.05.2023р., а саме додаткових видів грошового забезпечення: надбавка за особливості проходження служби -1% та премії - 10%) вказані у зазначеній Довідці правомірно, у відповідності до приписів Постанови №704. Апелянт також зауважує, що застосування в даній справі рішень Міністерства оборони України на яку посилається позивач в обґрунтування вимог щодо зазначення конкретних відсотків додаткових видів грошового забезпечення є неможливим, оскільки такі є відомчими внутрішніми документами, носять тимчасовий характер, не містять нормативно-правових приписів, не є рішеннями КМ України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення або про введення нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премій, з прийняттям якого пов'язаний обов'язок відповідача оформити нову довідку про розмір грошового забезпечення, та не можуть бути підставою для перерахунку пенсій відповідно до приписів ст.63 ЗУ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.
Від позивача надійшов відзив на апеляційну скаргу Миколаївського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, у якому вказуючи про хибність та необґрунтованість доводів апелянта, просить відмовити у задоволенні апеляційної скарги, судове рішення залишити без змін, мотивуючи загалом тим, що апеляційна скарга не містить ані спростувань висновків суду першої інстанції в частині задоволених позовних вимог, ані обґрунтованих доводів порушення чи неправильного застосування судом першої інстанції норм матеріального або процесуального права.
13.11.2023р. від позивача додатково надійшло клопотання про приєднання документів до матеріалів справи, в якому просить долучити в якості доказу копію листа директора департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України №423/6682 від 13.10.2023р. Також, до клопотання додано копію листа помічника командувача - начальника фінансово-економічного управління Командування Сухопутних військ збройних сил україни №737/2/3564 від 14.10.2023р.
Згідно з ч.ч. 1,3 ст. 308 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї.
Справу розглянуто судом апеляційної інстанції в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами на підставі ст.311 КАС України.
Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги та відзиву, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з огляду на наступне.
Як встановив суд першої інстанції та підтверджується наявними в матеріалах справи письмовими доказами, Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Миколаївській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ).
На виконання рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 05.08.2020 у справі № 400/282/20 відповідач видав позивачу довідку від 10.12.2020 № 9/1/1001 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії 01.04.2019. У цій довідці розмір надбавки за особливості проходження служби зазначений у розмірі 100 % і премії - 130 %, загальний розмір грошового забезпечення - 26303,60 гривні.
Поряд з цим, на виконання рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 23.12.2022 у справі № 400/5104/22 відповідач видав позивачу довідку від 12.05.2023 № 9/1/3765 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії 01.02.2022. У цій довідці розмір надбавки за особливості проходження служби зазначений у розмірі 1 % і премії - 10 %, загальний розмір грошового забезпечення - 15616,60 гривні.
Конкретний розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії для обчислення та перерахунку пенсії позивачу не були предметом розгляду в справі № 400/5104/22.
06.06.2023 позивач звернувся до відповідача із зверненням щодо надання довідки станом на 01.01.2022 із зазначенням у ній, зокрема, надбавки за особливості проходження служби в розмірі 100 % (13260,00 грн) і премії - 130 % (9035,00 грн).
Листом від 28.06.2023 № 9/1/5387 відповідач відмовив у задоволення вищевказаного звернення, аргументуючи тим, що попередніми рішеннями судів, ухвалених на користь позивача, в яких Миколаївський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки виступав відповідачем, надбавка за особливості проходження служби у розмірі 100 % та премії 130 % при обчисленні премії грошового забезпечення, не встановлювались.
Відповідач також зазначив про відсутність у нього законних підстав для оформлення та направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2022 для перерахунку позивачу пенсії з 01.02.2022 з урахуванням нових розмірів щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.
Вважаючи такі дії відповідача протиправними, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Частково задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції, проаналізувавши зокрема приписи ЗУ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 09.04.1992 № 2262-XII (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, надалі Закон № 2262-ХІІ), Постанови №704, виходив з того, що в оновленій довідці №9/1/2275 від 31.03.2023р. про грошове забезпечення для перерахунку пенсії позивача з 01.02.2022р. відповідач протиправно зазначив відсотковий розмір надбавки за особливості проходження служби - 1% та відсотковий розмір премії - 10%, тобто у мінімальних розмірах встановлених Постановою №704, в той час як зобов'язаний був зазначити розмір надбавки за особливості проходження служби та премії, яку отримували чинні військовослужбовці у січні 2022р. за посадою, яку обіймав позивач перед звільненням, або аналогічною посадою та військовим званням.
При цьому, розмір інших складових грошового забезпечення, з висновком суду першої інстанції, зазначено відповідачем у довідці від 31.03.2023р. №2275 вірно.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам та обґрунтованості висновків суду першої інстанції у межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів виходить з наступного.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи відповідають вони встановленим ч.2 ст.2 КАС України вимогам.
Згідно з ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч.3 ст.43 Закону №2262-XII пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством.
Приписами ч.2 ст. 51 Закону №2262-XII, перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів ПФУ та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
У відповідності до ст.63 Закону № 2262-ХІІ, перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Механізм проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-XII, визначений відповідним Порядком проведення перерахунку пенсій, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008р. №45 (Порядок №45), пунктами 1,3 якого передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Отже, підставою для проведення перерахунку пенсії особам, які отримують пенсію за нормами Закону №2262-ХІІ, є зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, або введення для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення на підставі рішення Кабінету Міністрів України, якому законодавчо надано право як на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, так і розмірів грошового забезпечення для такого перерахунку.
Перерахунок пенсії здійснюється головними управліннями Пенсійного фонду після надходження від уповноваженого органу відповідної довідки.
Апеляційний суд також враховує, що у відповідності до п.4 ст.9 ЗУ "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" ,грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності.
30.08.2017р. Кабінет Міністрів України прийняв Постанову № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” (Постанова №704, набрала чинності 01.03.2018р.) якою затверджено затверджені тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років.
Згідно з п. 2 Постанови №704, грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Відповідно до пункту 5 Постанови №704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання:
- установлювати, зокрема, надбавку за особливості проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) та особам рядового і начальницького складу в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років. Порядок та умови виплати такої надбавки визначати керівникам державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов'язків за посадою;
- здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків (для військовослужбовців розвідувальних органів - не менш як 30 відсотків) посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.
При цьому, як вірно врахував суд першої інстанції, згідно п. 5 Порядку №45 (в редакції, що діє з 05.03.2019р. згідно рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018, залишеного без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, в адміністративній справі № 826/3858/18), для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:
-посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;
-надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання “заслужений” чи “народний”, службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;
-щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;
-інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію;
-щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об'єктах «С», у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром «Байконур», якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення із служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися до 1 січня 2008 р. для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства.
Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
Також, суд апеляційної інстанції враховує, що безпосередньо механізм та умови виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України, Державної спеціальної служби транспорту України та деяким іншим особам визначає Порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затверджений наказом Міністерства оборони України від 07.06.2018 №260 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 26.06.2018 за №745/32197, далі Порядок №260).
Так, механізм та умови виплати надбавки за особливості проходження служби визначено розділом VI Порядку №260.
В силу приписів п.п.1, 2, 3, 5 розділу VI вказаного Порядку №260, військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) щомісячно виплачується надбавка за особливості проходження служби в розмірах до 100 відсотків посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років залежно від складності та важливості виконуваних обов'язків.
Виходячи з наявного фонду грошового забезпечення на відповідний рік надбавка за особливості проходження служби окремим категоріям військовослужбовців збільшується на відповідний коефіцієнт згідно з Переліком окремих категорій військовослужбовців, яким збільшується розмір щомісячної надбавки за особливості проходження служби відповідно до мінімального розміру залежно від складності та важливості виконуваних обов'язків (додаток), або може встановлюватися за окремим рішенням Міністра оборони України у фіксованому розмірі до 100 відсотків посадового окладу, окладу за військовим званням і надбавки за вислугу років.
Розмір щомісячної надбавки за особливості проходження служби розраховується від мінімального розміру цієї надбавки, який встановлюється Міністром оборони України, у відсотках для осіб офіцерського складу та окремо для осіб рядового, сержантського та старшинського складу виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України.
Мінімальний розмір щомісячної надбавки за особливості проходження служби не може перевищувати 65 відсотків.
Залежно від складності та важливості виконуваних обов'язків розмір щомісячної надбавки за особливості проходження служби збільшується на відповідний коефіцієнт від 1 до 1,55.
Надбавка за особливості проходження служби у встановлених розмірах виплачується щомісяця з дня вступу до виконання обов'язків за посадою, у тому числі й у разі тимчасового виконання обов'язків за посадою, до дня звільнення від виконання обов'язків за посадою, яка передбачає цю надбавку.
Порядок преміювання військовослужбовців визначає розділ ХVІ Порядку №260, окремими пунктами якого передбачено, що командири (начальники) військових частин, військових навчальних закладів, установ та організацій Збройних Сил України мають право щомісяця здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби) відповідно до їх особистого внеску в загальні результати служби.
Розмір щомісячної премії, але не менше 10 відсотків посадового окладу, встановлює Міністр оборони України для відповідних категорій військовослужбовців виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України, та особливостей проходження військової служби.
Виплата щомісячної премії військовослужбовцям здійснюється на підставі наказу командира військової частини, який видається до 05 числа місяця, наступного за місяцем преміювання, з урахуванням військової дисципліни, наявності дисциплінарних стягнень, показників виконання службових обов'язків.
Крім того, розділом XVI передбачені випадки відсоткового зменшення розміру щомісячної премії при порушенні військової дисципліни та випадки, коли військовослужбовцям щомісячні премії не виплачуються.
Аналізуючи наведені норми Постанови №740 та Порядку №260 можна дійти висновків, що надбавка за особливості проходження служби та премія мають щомісячний характер. Виплата надбавки за особливості проходження служби здійснюється на підставі наказу командира про встановлення цієї надбавки, а її розмір залежно від складності та важливості виконуваних обов'язків за посадою розраховується шляхом множення мінімального розміру щомісячної надбавки (65%) на відповідний коефіцієнт від 1 до 1,55. Виплата щомісячної премії військовослужбовцям також здійснюється на підставі наказу командира військової частини відповідно до їх особистого внеску в загальні результати служби.
Колегія суддів також враховує, що Телеграмою Департаменту фінансів Міністерства оборони України від 18.01.2022 №248/269 доведено рішення Міністра оборони України, яким з метою належного соціального захисту військовослужбовців Збройних Сил України та Державної спеціальної служби транспорту у 2022 році з 01.01.2022 встановлено: надбавку за особливості проходження служби в мінімальному розмірі - 65 відсотків посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років; щомісячну премію - у розмірах згідно з Додатком 1 до цієї телеграми; виплати окремим категоріям військовослужбовців у розмірах згідно з Додатком 2 до цієї телеграми.
Як видно з Додатку №1 до телеграми, мінімальний розмір премії становить 35% посадового окладу.
Отже, такі додаткові види грошового забезпечення військовослужбовців як надбавка за особливості проходження служби та премія, є складовими грошового забезпечення військовослужбовців та належать до щомісячних додаткових видів грошового забезпечення.
Колегією суддів з матеріалів справи встановлено, що у Довідці від 12.05.2023р. №9/1/3765 про грошове забезпечення позивача станом на 01.01.2022р. для перерахунку його пенсії з 01.02.2022р., відповідач визначив відсоткові розміри додаткових видів грошового забезпечення у мінімальних розмірах які передбачені Постановою №705, а саме надбавки за особливості проходження служби - 1% та премії - 10%, з приводу яких і виник даний спір.
Однак, на думку колегії суддів такі дії відповідача не узгоджується з приведеними вище приписами чинного законодавства, оскільки, як вірно зауважив суд першої інстанції, у довідках про розмір грошового забезпечення відповідач зобов'язаний зазначати розміри додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим званням, звідки особа звільнилася на пенсію, про що ґрунтовно вказав суд першої інстанції у своєму рішенні.
В свою чергу, як видно з матеріалів справи, відповідач зазначив у Довідці від 12.05.2023р. №9/1/3765 відомості про відповідні складові грошового забезпечення не за відповідною або аналогічною посадою та військовим званням, з якої позивач звільнився на пенсію, а у мінімальних розмірах.
Між тим, на думку колегії суддів такі дії відповідача з визначення у Довідці від 12.05.2023 №9/1/3765 мінімальних відсоткових розмірів надбавки за особливості проходження служби та премії, які встановлені Постановою № 704 є хибними та необґрунтованими, адже таке, як ґрунтовно указав суд першої інстанції, суперечить чинному законодавству.
В контексті надання оцінки доводам апеляційної скарги, апеляційний суд також звертає увагу, що Постановою № 704 не встановлено конкретних розмірів надбавки за особливості проходження служби і премії, а лише визначено їх межі.
Кабінет Міністрів України у Постанові №704 встановив максимальний розмір надбавки за особливості проходження служби (до 100 відсотків посадового окладу, окладу за військовим званням і надбавки за вислугу років) та мінімальний розмір премії (не менше 10 відсотків посадового окладу); право визначати їх конкретні розміри делеговано, зокрема, Міністру оборони України, яким установлено мінімальний розмір надбавки за особливості проходження служби на 2022 рік (з урахуванням кошторисних асигнувань) 65 відсотків та мінімальний розмір премії 35 відсотків.
При цьому, як вже було зазначено вище, у відповідності до пп. 1 та 2 пункту 5 Постанови №705 надано право керівниками державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, установлювати надбавку за особливості проходження служби - в розмірі до 100 відсотків посадового окладу, в залежності від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов'язків за посадою, а також здійснювати преміювання військовослужбовців - в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.
Підсумовуючи усе наведене вище у сукупності, колегія суддів вважає, що відповідач не довів правомірність визначення у Довідці від 12.05.2023р. №9/1/3765 розміру надбавки за особливості проходження служби 1 % посадового окладу та премії 10% посадового окладу, адже таке не відповідає приписам Постанови №704 та Порядку №260.
За вказаного, є вірним висновок суду першої інстанції про протиправність дій відповідача щодо зазначення у Довідці №9/1/3765 відсоткових розмірів таких додаткових видів грошового забезпечення позивача, як надбавка за особливості проходження служби 1 % посадового окладу та премія 10% посадового окладу та наявність підстав для задоволення позовних вимог в частині визнання протиправними дій відповідача при обчисленні розміру грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача з 01.01.2022 в оновленій Довідці, виданій на виконання рішення суду від 23.12.2022 у справі № 400/5104/22, шляхом заниження відсоткових розмірів надбавки за особливості проходження служби та премії станом на 01.01.2022, є обґрунтованими і підлягають задоволенню.
З тих же підстав, є ґрунтовною позиція суду першої інстанції стосовно недоведеності позивачем вимоги щодо необхідності зазначення у довідці про грошове забезпечення за січень 2022 року розмірів надбавки за особливості проходження служби та премії у розмірах, що вказані у довідці відповідача від 10.12.2020 № 9/1/1001 за березень 2019р., адже така не стосується предмету даного спору.
Правильно також, на думку колегії суддів було відхилено судом першої інстанції аргументацію позивача про необхідність зазначення в оновленій довідці надбавки за особливості проходження служби та премії на підставі телеграм Міністра оборони України, оскільки з матеріалів справи не вбачається чи визначався розмір грошового забезпечення позивача за посадою, яку він займав при звільненні з військової служби, доданими до позову телеграмами або іншими телеграмами Міністра оборони України, що могли передбачати інші розміри додаткових видів грошового забезпечення для посади, яку обіймав позивач.
З огляду на викладене, колегія суддів оцінює критично також і додатково надані позивачем до матеріалів справи документи, які надійшли до апеляційного суду 13.11.2023р. При цьому, апеляційний суд також звертає увагу, що в силу вимог ч.4 ст.308 КАС України, докази, які не були подані до суду першої інстанції, приймаються судом лише у виняткових випадках, якщо учасник справи надав докази неможливості їх подання до суду першої інстанції з причин, що об'єктивно не залежали від нього. Втім, таких виняткових обставин позивачем не зазначено у своєму клопотанні.
Суд першої інстанції також вірно виснував, що відповідач в оновленій довідці про грошове забезпечення для перерахунку пенсії позивача з 01.02.2022 зобов'язаний зазначити розмір надбавки за особливості проходження служби та премії, яку отримували чинні військовослужбовці у січні 2022 року за посадою, яку обіймав позивач перед звільненням, або аналогічною посадою та військовим званням. Розміри інших складових грошового забезпечення зазначено відповідачем у довідці від 12.05.2023 № 9/1/3765 вірно.
Згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі «Серявін та інші проти України» від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі Руїс Торіха проти Іспанії від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).
Загалом доводи апеляційної скарги є несуттєвими, встановлених обставин справи, висновків суду першої інстанції не спростовують та не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи, зводяться лиш до переоцінки встановлених судом обставин справи.
В свою чергу, установлені під час розгляду даної справи фактичні обставини та зроблені судом апеляційної інстанції висновки у повному обсязі спростовують наведені відповідачем в апеляційній скарзі доводи.
Підсумовуючи усе викладене вище, доводи апеляційної скарги не ґрунтуються на вимогах чинного законодавства, яке регулює спірні правовідносини, та повністю спростовуються встановленими у справі обставинами.
Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов'язаний оцінити, виконуючи свої зобов'язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Судове рішення відповідає зазначеним вимогам ст. 242 КАС України.
Колегія суддів підтверджує, що судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи та ухвалено рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, у зв'язку з чим підстави для його скасування відсутні.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 315 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.
Враховуючи все вищевикладене, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи та ухвалено судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, тому, відповідно до ст.316 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції залишає вказану апеляційну скаргу без задоволення, а рішення суду - без змін.
Керуючись ст. ст. 241-243, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Миколаївського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки - залишити без задоволення.
Рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 14 серпня 2023 року у справі №400/8458/23 - залишити без змін.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів.
Суддя-доповідач Т.М. Танасогло
Судді О.О. Димерлій А.В. Крусян