П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
---------------------
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 листопада 2023 р.м. ОдесаСправа № 420/12083/23
Перша інстанція: суддя Бутенко А.В.
П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
судді-доповідача Домусчі С.Д.
суддів: Семенюка Г.В., Шляхтицького О.І.,
розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу Департаменту патрульної поліції на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 31 липня 2023 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання нарахувати та виплатити доплату за службу у нічний час за період з 07.11.2015 до 31.03.2018,
ВСТАНОВИВ:
Позивач, ОСОБА_1 звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з позовом до Департаменту патрульної поліції, в якому просив суд:
- визнати протиправною бездіяльність Департаменту патрульної поліції щодо не нарахування та невиплати на користь ОСОБА_1 грошового забезпечення у вигляді доплати за службу в нічний час за період з 07.11.2015 року по 31.03.2018 року;
- зобов'язати Департамент патрульної поліції нарахувати та виплатити на користь ОСОБА_1 невиплачене грошове забезпечення у вигляді доплати за службу в нічний час за період з 07.11.2015 року по 31.03.2018 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказував, що він проходив службу у Департаменті патрульної поліції Національної поліції України. При цьому, за період з 07.11.2015 по 31.03.2018 йому не була нарахована та виплачена доплата за службу в нічний час. Позивач звернувся до відповідача із заявою про виплату доплати за службу в нічний час за період з 07.11.2015 по 31.03.2018 включно. Однак, листом відповідач повідомив про відсутність правових підстав для нарахування та виплати доплати за роботу в нічний час, оскільки у зазначений період позивач не залучався до роботи у нічний час.
Вважаючи таку бездіяльність відповідача протиправною та такою, що порушує встановлене статтею 43 Конституції України право на заробітну плату, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 31 липня 2023 року, ухваленим в письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадежння, частково задоволений позов ОСОБА_1 .
Визнана протиправною бездіяльність Департаменту патрульної поліції щодо не нарахування та невиплати на користь ОСОБА_1 грошового забезпечення у вигляді доплати за службу в нічний час за період з 07.11.2015 до 31.03.2018.
Зобов'язано Департамент патрульної поліції нарахувати та виплатити на користь ОСОБА_1 невиплачене грошове забезпечення у вигляді доплати за службу в нічний час за період з 07.11.2015 до 31.03.2018.
Не погоджуючись із зазначеним судовим рішенням, Департамент патрульної поліції подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати оскаржуване рішення та ухвалити нову постанову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги апелянт зазначає, що суд першої інстанції приймаючи судове рішення у справі не врахував того, що позивач звернувся до відповідача за відповідними виплатами з порушенням строку встановленого п.11 Розділу I Порядку №260, а отже підстави для виплати йому компенсації за службу в нічний час за період з 07.11.2015 до 30.04.2018 відсутні.
Позивач своїм процесуальним правом подання відзиву на апеляційну скаргу не скористався.
Апеляційний суд, заслухавши суддю-доповідача, вивчивши матеріали справи, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Суд встановив, що ОСОБА_1 з 07.11.2015 до 31.03.2023 проходив службу в Управлінні патрульної поліції в Одеській області Департаменту патрульної поліції.
Наказом «По особовому складу» № 347 о/с від 28.03.2023 року старшого лейтенанта поліції ОСОБА_1 звільнено зі служби в поліції відповідно до п.2 ч.1 ст. 77 Закону України «Про Національну поліцію».
06.04.2023 позивач звернувся до Департаменту патрульної поліції із запитом щодо виплати у період з 07.11.2015 до 31.03.2023 доплати за службу в нічний час.
Листом від 13.04.2023 року Департамент патрульної поліції повідомив, що у період з 07.11.2015 по 31.03.2018 року до служби у нічний час ОСОБА_1 не залучався. Тому відсутні підстави для нарахування та виплати зазначеної доплати. Доплата за службу в нічний час за період з 01.04.2018 року по 31.03.2023 рік нарахована та виплачена у розмірі 12 360,00 грн.
Вирішуючи спір, суд першої інстанції виходив з того, що відповідачем було допущено протиправну бездіяльність щодо нездійснення нарахування та доплати позивачу за службу в нічний час за період з 07.11.2015 до 31.03.2018.
Перевіривши повноту встановлення судом першої інстанції фактичних обставин справи та правильність застосування норм матеріального і процесуального права, апеляційний суд дійшов такого висновку.
Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно по ч. ч. 1, 2 ст. 94 Закону України «Про Національну поліцію», поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання. Порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України.
Відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (надалі Постанова №988), грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Згідно пп. 3 п. 5 вищевказаної Постанови №988, визначено обов'язок виплачувати доплату за службу в нічний час - у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час.
Відповідно до статті 94 Закону України «Про Національну поліцію», Постанови №988, з метою впорядкування структури та умов грошового забезпечення поліцейських та курсантів вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських - затверджений Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (наказ Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 №260 (надалі Порядок №260).
Згідно п. 5 Розділу І Порядку №260 грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання. До складу грошового забезпечення входять: 1)посадовий оклад; 2)оклад за спеціальним званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); 4)премії; 5) одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Пунктом 11 Розділу І Порядку №260 визначено, що грошове забезпечення, виплачене поліцейському несвоєчасно або в меншому розмірі, ніж належало, виплачується за весь період, протягом якого поліцейський мав на нього право, але не більше ніж за три роки, що передували зверненню за одержанням грошового забезпечення.
Відповідно до п. 11 Розділу ІІ Порядку №260 поліцейським, які виконують службові обов'язки в нічний час, виплачується доплата за службу в нічний час у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час. Годинна ставка обчислюється шляхом ділення місячного посадового окладу на кількість годин фактичного часу служби з урахуванням норми тривалості службового часу за відповідний місяць при 40-годинному робочому тижні.
Підставами для виконання службових обов'язків у нічний час є графіки нарядів та чергувань, затверджені наказами керівників підрозділів органів поліції.
Облік фактичного часу служби в нічний час для нарахування доплати здійснюється шляхом оформлення довідки обліку несення поліцейськими служби в нічний час за формою, визначеною у додатку 1 до цих Порядку та умов.
Поліцейським, що залучалися до служби в нічний час, виплата доплати за службу в нічний час за минулий місяць здійснюється одночасно з виплатою грошового забезпечення за поточний місяць.
Як правильно встановив суд першої інстанції, ОСОБА_1 за період з 07.11.2015 до 31.03.2018 відпрацював у ДПП 26 нічні зміни, що підтверджено наявною у матеріалах адміністративної справи копією довідки обліку несення служби про кількість фактично відпрацьованих годин (нічні зміни) (а.с.28-34).
Доказів здійснення ОСОБА_1 , доплати за службу в нічний час за період з 07.11.2015 до 31.03.2018 відповідач не надав а ні до суду першої інстанції, а ні до суду апеляційної інстанції.
Як вбачається із відомостей про грошове забезпечення ОСОБА_1 за період з 07.11.2015 до 31.03.2018, відповідач всупереч наведеним приписам законодавства нарахування та доплату за службу в нічний час не здійснював (а. с. 18-26).
Також апеляційний суд вважає, що суд першої інстанції посилаючись на положення ч. 2 ст. 233 КЗпП дійшов обґрунтованого висновку про наявність у позивача права на отримання доплати за службу в нічний час за спірний період без обмеження трирічним строком.
Доводи апеляційної скарги не заслуговують на увагу, оскільки зводяться до незгоди з оскаржуваним судовим рішенням.
Доводи апеляційної скарги не містять належних та обґрунтованих міркувань, які б спростовували висновки суду першої інстанції.
У ній також не наведено інших міркувань, які б не були предметом перевірки судом першої інстанції та щодо яких не наведено мотивів відхилення наведеного аргументу.
Відповідно до ст. 242 КАС України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених такими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Таким чином, апеляційний суд вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи, та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, внаслідок чого апеляційна скарга залишається без задоволення, а оскаржуване судове рішення суду першої інстанції - без змін.
Керуючись ст. 19 Конституції України, ст. ст. 2-12, 72-78, 242, 257, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328 КАС України,
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Департаменту патрульної поліції залишити без задоволення.
Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 31 липня 2023 року у справі № 420/12083/23 залишити без змін.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає, за виключенням випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України, за наявності яких постанова апеляційного суду може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст судового рішення складено 14.11.2023
Суддя-доповідач С.Д. Домусчі
Судді Г.В. Семенюк О.І. Шляхтицький