ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 листопада 2023 року м. ПолтаваСправа № 440/10505/23
Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Канигіної Т.С., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Київської районної в м. Полтаві ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача - Головне управління Національної гвардії України про визнання протиправним та скасування розпорядження,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Київської районної в м. Полтаві ради про визнання протиправним та скасування розпорядження, а саме просить:
- визнати протиправним та скасувати розпорядження управління соціального захисту населення виконавчого комітету Київської районної в м. Полтаві ради від 21.06.2023 про відмову ОСОБА_1 у встановленні статусу члена сім'ї загиблого (померлого) Захисника чи Захисниці України та видачі посвідчення з написом "Посвідчення члена сім'ї загиблого Захисника чи Захисниці України";
- зобов'язати Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Київської районної в м. Полтаві ради встановити ОСОБА_1 статус члена сім'ї загиблого (померлого) Захисника чи Захисниці України та видати посвідчення з написом "Посвідчення члена сім'ї загиблого Захисника чи Захисниці України".
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що звертався до Управління соціального захисту населення із заявою про встановлення статусу члена сім'ї померлого ветерана війни та видачі посвідчення члена сім'ї загиблого (померлого) Захисника чи Захисниці України, оскільки є батьком померлого ОСОБА_2 , який захищав незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України. Вважає відмову відповідача протиправною та такою, що порушує її законні права щодо встановлення статусу члена сім'ї загиблого (померлого) Захисника чи Захисниці України та видачу посвідчення.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 31.07.2023 позовну заяву прийнято до розгляду; відкрито провадження у справі №440/10505/23, вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні).
У наданому відзиві представник відповідача зазначив, що в управління відсутні підстави для встановлення позивачу статусу члена сім'ї загиблого Захисника України відповідно до пункту 5 частини першої статті 10-1 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту". Враховуючи зазначене, у задоволенні позовних вимог просить відмовити.
01.09.2023 позивач скористався правом подання відповіді на відзив, у якому підтвердив позовні вимоги.
05.09.2023 представником Головного управління Національної гвардії України подано клопотання про залучення до участі у справі в якості третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Головне управління Національної гвардії України.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 11.09.2023 залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача - Головне управління Національної гвардії України.
04.10.2023 Головним управлінням Національної гвардії України надані пояснення, у яких зазначено, що розпорядження Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Київської районної в м. Полтаві ради від 21.06.2023 про відмову у встановлені позивачу статусу члена сім'ї загиблого (померлого) Захисника чи Захисниці України є протиправним та таким, що підлягає скасуванню.
Відповідно до частини восьмої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України при розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, а у випадку розгляду справи з повідомленням (викликом) учасників справи - також заслуховує їхні усні пояснення. Судові дебати не проводяться.
Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, оцінивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
З матеріалів справи вбачається, що позивач звернувся до Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Київської районної в м. Полтаві ради з заявою від 29.05.2023 про надання статусу члена сім'ї загиблого (померлого) Захисника чи Захисниці України.
Розпорядженням Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Київської районної в м. Полтаві ради від 21.06.2023 №80 відмовлено ОСОБА_1 у встановленні статусу члена сім'ї загиблого (померлого) Захисника чи Захисниці України відповідно до пункту 5 частини першої статті 10-1 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" на підставі Порядку надання статусу члена сім'ї загиблого (померлого) Захисника чи Захисниці України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.09.2015 №740 (зі змінами), листа Міністерства у справах ветеранів України від 13.06.2023 №5264/1.5/4.1-23.
У листі Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Київської районної в м. Полтаві ради від 23.06.2023 №05-46/5662 зазначило, що надана довідка ВЛК з висновком "поранення, так, пов'язане з виконанням обов'язків військової служби" не дає підстав для встановлення статусу члена сім'ї загиблого (померлого) Захисника чи Захисниці України. Вирішення питання встановлення статусу члена сім'ї загиблого (померлого) Захисника чи Захисниці України відповідно до пункту 5 частини першої статті 10-1 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" можливе в разі винесення рішення ВЛК про причинний зв'язок смерті ОСОБА_2 відповідно до підпунктів "а" або "г" пункту 21.5 розділу ІІ Положення та надання документів про його безпосередню участь в антитерористичній операції.
Вважаючи зазначене розпорядження відповідача протиправним, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам та відповідним доводам сторін, суд дійшов таких висновків.
Правовий статус ветеранів війни, забезпечення створення належних умов для їх життєзабезпечення, сприяння формуванню в суспільстві шанобливого ставлення до них визначаються Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 22.10.1993 №3551-XII (далі за текстом - Закон №3551-XII).
Відповідно до пункту 5 частини першої статті 10-1 Закону №3551-XII до сімей загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України належать: сім'ї військовослужбовців (резервістів, військовозобов'язаних, добровольців Сил територіальної оборони) Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, військовослужбовців військових прокуратур, осіб рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, державну політику у сфері державної митної справи, поліцейських, осіб рядового, начальницького складу, військовослужбовців Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Державної пенітенціарної служби України, особи, які входили до складу добровольчого формування територіальної громади, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України та загинули (пропали безвісти), померли внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, під час безпосередньої участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, у забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, під час безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, а також сім'ї працівників підприємств, установ, організацій, які залучалися до забезпечення проведення антитерористичної операції, забезпечення здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, до здійснення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, та загинули (пропали безвісти), померли внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час забезпечення проведення антитерористичної операції безпосередньо в районах та у період її проведення, забезпечення здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, здійснення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів.
Частиною четвертою статті 10-1 Закону №3551-XII передбачено, що до членів сімей загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України, зазначених у цій статті, належать: батьки; один із подружжя, який не одружився вдруге, незалежно від того, виплачується йому пенсія чи ні; діти, які не мають (і не мали) своїх сімей; діти, які мають свої сім'ї, але стали особами з інвалідністю до досягнення повноліття; діти, обоє з батьків яких загинули або пропали безвісти; утриманці загиблого (померлого), яким у зв'язку з цим виплачується пенсія.
Матеріалами справи встановлено, що позивач має статус члена сім'ї загиблих (померлих) ветеранів війни, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 , виданим Управлінням праці та соціального захисту ветеранів виконкому Київської районної в м. Полтаві ради 26.05.2015.
Відповідно до довідки Військової частини НОМЕР_2 Національної гвардії України від 04.03.2019 №249 син позивача - ОСОБА_2 захищав незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України та загинув ІНФОРМАЦІЯ_1 під час безпосередньої участі в антитерористичній операції в с. Червоносільське Донецької області.
Згідно з постановою Військово-лікарської комісії від 29.04.2015 №17 поранення ОСОБА_2 - розтрощення головного мозку, наскрізне вогнепальне поранення голови, що призвело до смерті, ТАК, пов'язане з виконанням обов'язків військової служби.
Суд звертає увагу, що відповідно до частини п'ятої статті 18 Закону №3551-XII особам, які мають право на одночасне отримання посвідчення члена сім'ї загиблого (померлого) ветерана війни та члена сім'ї загиблого (померлого) Захисника чи Захисниці України, видається одне посвідчення за їх вибором.
Водночас, відповідно до пункту 2 Положення про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.1994 №302 (далі за текстом - Положення №302), посвідчення є документом, що підтверджує статус ветеранів війни, членів сімей загиблих (померлих) ветеранів війни, членів сімей загиблих (померлих) Захисників чи Захисниць України, на основі якого надаються відповідні пільги і компенсації.
Згідно з пунктом 4 Положення №302 членам сімей загиблих (померлих) ветеранів війни, зазначеним у статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", видаються посвідчення з написом "Посвідчення члена сім'ї загиблого", а членам сімей загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України, зазначеним у статті 10-1 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", видаються посвідчення з написом "Посвідчення члена сім'ї загиблого Захисника чи Захисниці України".
Абзацом другим пункту 7 Положення №302 передбачено, що "Посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни", "Посвідчення учасника війни" і відповідні нагрудні знаки, "Посвідчення члена сім'ї загиблого", "Посвідчення члена сім'ї загиблого Захисника чи Захисниці України" видаються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у місті (у разі їх утворення) рад (далі - органи соціального захисту населення) за місцем реєстрації громадянина.
Відповідно до пункту 12-1 Положення №302 особам, які одночасно мають право на встановлення правового статусу згідно із статтями 10 і 10-1 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", видається одне посвідчення за їх вибором.
Пунктом 13-1 Положення №302 зазначено, що у разі виникнення підстав, за якими особа втрачає право на статус, визначений Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", видане їй раніше посвідчення вилучає уповноважений на видачу посвідчень орган, з повідомленням органу, який видав таке посвідчення, та інформує у триденний строк Мінветеранів з дотриманням вимог законодавства у сфері охорони інформації з обмеженим доступом за формою згідно з додатком 2.
Враховуючи, що позивач є батьком учасника бойових дій, який помер внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, суд вважає, що позивач відповідно до вимог пункту 5 статті 10-1 Закону № 3551-XII має право на встановлення статусу члена сім'ї померлого ветерана війни та отримання посвідчення, а тому відповідач неправомірно відмовив у задоволенні заяви про видачу такого посвідчення.
Посилання відповідача на обов'язок наявності у позивача доказів причинно-наслідкового зв'язку між смертю померлого та його захворюванням, у результаті якого настала смерть, суд відхиляє, оскільки пункт 5 статті 10-1 Закону України № 3551-XII, який поширюється на позивача, не містить вимоги доказування зазначеного зв'язку.
Отже, позов підлягає задоволенню в повному обсязі.
Позивач від сплати судового збору звільнений, доказів щодо понесення інших судових витрат позивачем не надано.
Таким чином, підстави для розподілу судових витрат відповідно до вимог статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України відсутні.
Керуючись статтями 2, 9, 77, 243-246, 250, 255, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_3 ) до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Київської районної в м. Полтаві ради (вул. Ст. Халтуріна, 13, м. Полтава, Полтавська область, 36014, код ЄДРПОУ 03195240), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - Головне управління Національної гвардії України (вул. Святослава Хороброго, буд. 9-А, м. Київ, 03151, код ЄДРПОУ 08803498) про визнання протиправним та скасування розпорядження задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати розпорядження Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Київської районної в м. Полтаві ради від 21.06.2023 №80.
Зобов'язати Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Київської районної в м. Полтаві ради встановити ОСОБА_1 статус члена сім'ї загиблого (померлого) Захисника чи Захисниці України та видати посвідчення з написом "Посвідчення члена сім'ї загиблого Захисника чи Захисниці України".
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною 8 статті 18, частинами 7-8 статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, а також з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених підпунктом 15.5 підпункту 15 пункту 1 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Т.С. Канигіна