Справа № 420/12251/23
УХВАЛА
14 листопада 2023 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючої судді Бойко О.Я.,
розглянувши у порядку письмового провадження питання про витребування доказів по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 , Регіонального управління морської охорони Адміністрації Державної прикордонної служби України (Військова частина НОМЕР_2 ), Військової частини НОМЕР_3 (1 загін морської охорони Регіонального управління морської охорони Адміністрації Державної прикордонної служби України) про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 , Регіонального управління морської охорони Адміністрації Державної прикордонної служби України (Військова частина НОМЕР_2 ), Військової частини НОМЕР_3 (1 загін морської охорони Регіонального управління морської охорони Адміністрації Державної прикордонної служби України) про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії.
Під час дослідження матеріалів справи суд встановив, що предметом розгляду вказаної справи є, в тому числі, питання щодо нарахування та виплати позивачу грошової компенсації невикористаної щорічної додаткової оплачуваної відпустки, як одинокій матері за 2020, 2021, 2022 та 2023 роки при звільненні з військової служби.
В обґрунтування заявлених позовних вимог в цій частині позивач зазначив, що за період з 2021 по 2023 роки відповідна грошова компенсація позивачу взагалі не нарахована та не виплачена.
Зокрема, суд встановив, що відповідно до витягу з наказу начальника Регіонального управління Морської охорони Адміністрації Державної прикордонної служби України від 06.03.2023 за № 50-ОС позивача виключено зі списків особового складу та всіх видів забезпечення. При цьому, вказаним наказом, крім іншого, встановлено виплатити позивачу грошову компенсацію за 100 календарних днів невикористаної щорічної додаткової оплачуваної відпустки, як одинокій матері, передбаченої статтею 19 Закону України «Про відпустки», строком 10 календарних днів на рік, за період з 2014 року по 2023 рік.
При цьому, позивач звернув увагу, що відповідно до грошового атестату № 14 від 06.03.2023 на користь позивача нараховано компенсацію за невикористану додаткову відпустку, як військовослужбовцю-жінці, яка має двох дітей віком до 15 років, лише за період з 2014 по 2020 року.
З аналізу вказаного грошового атестату суд встановив, що дійсно відповідно до п.9 позивачку задоволено компенсацією за невикористану додаткову відпустку, як військовослужбовцю-жінці, яка має двох дітей віком до 15 років за 2014-2020 роки у сумі 87446,67 грн.
При цьому, у п.14 наголошеного атестату вказано про виплату такої компенсації у аналогічному розмірі 87446,67 грн., проте вже за період 2014-2023 роки.
Таким чином, з урахуванням вказаних розбіжностей, суд вважає за доцільне витребувати у відповідача, Військової частини НОМЕР_3 (1 загін морської охорони Регіонального управління морської охорони Адміністрації Державної прикордонної служби України), інформацію та її документальне підтвердження щодо розрахунку компенсації за невикористану додаткову відпустку, як військовослужбовцю-жінці, яка має двох дітей віком до 15 років, із зазначення періоду, за який вказана компенсація була виплачена позивачу при звільненні.
Відповідно до ч. 3. ст. 80 КАС України, про витребування доказів за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи, або про відмову у витребуванні доказів суд постановляє ухвалу.
Приписами ч. 4 ст. 9 КАСУ визначено, що суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.
Зупинення провадження в адміністративній справі - це тимчасове припинення вчинення у справі будь-яких процесуальних дій у зв'язку з обставинами, що перешкоджають розглядові справи, до моменту, коли ці обставини перестануть існувати або будуть вчинені необхідні дії.
З урахуванням того, що судом витребувані документи, підготовка яких займе певний час, суд вважає за необхідне зупинити провадження по справі з метою дотримання процесуальних прав осіб, що приймають участь у справі, а також надання сторонам можливості бути обізнаними, про докази, які наявні у спірних правовідносинах та не надані відповідачем по справі, як того вимагає закон (ст. 162 КАСУ).
З огляду на необхідність дотримання судом вказаних процесуальних гарантій, з метою забезпечення принципу рівності сторін по справі та забезпечення справедливого балансу, суд приходить до висновку про необхідність зупинення провадження по справі.
Статтею 236 КАС України визначено, що суд зупиняє провадження у справі в разі: направлення судового доручення щодо збирання доказів - до надходження ухвали суду, який виконував доручення, про виконання доручення або неможливість виконання доручення.
Положення цієї норми передбачає обов'язок суду зупинити провадження у разі об'єктивної неможливості розгляду справи.
При цьому, ця норма також передбачає умову - коли зібрані докази дозволяють встановити та оцінити обставини (факти), які є предметом судового розгляду.
На думку суду, витребування зазначеного рішення становить об'єктивну неможливість розгляду справи без отримання цих доказів.
Аналогія закону - це засіб заповнення прогалин у законодавстві, який полягає в застосуванні до нього іншої норми закону, яка регламентує подібні відносини.
На другій стадії процесу правозастосування - при виборі та аналізі норми права, яка має бути застосована до конкретного випадку, іноді виявляється відсутність такої норми. Тобто, виникає ситуація, в якій конкретне рішення спірного питання повністю або в якійсь частині законом не передбачено - є прогалина в законодавстві.
Способи ж подолання прогалин - це ті правові інструменти, які дозволяють в процесі правозастосування миттєво вирішити казус, що перебуває у сфері правового регулювання, якщо нормами права його безпосередньо не передбачено. Правозастосувач - долає прогалину. Тому суду надається право вирішувати такого роду справи за допомогою аналогії закону.
Вказане знайшло своє відображення у ч.6 ст. 7 КАС України, яка визначає, що у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права). Аналогія закону та аналогія права не застосовується для визначення підстав, меж повноважень та способу дій органів державної влади та місцевого самоврядування.
Отже, застосовуючи аналогію закону, суд вважає за необхідне зупинити провадження по справі № 420/12251/23 до отримання витребуваних доказів на підставі п. 6 ч. 2 ст. 236 КАС України з метою дотримання конвенційних принципів щодо забезпечення справедливого балансу і рівності сторін.
Керуючись ст. ст. 80, 236 КАС України, суд, -
УХВАЛИВ:
1.Витребувати у Військової частини НОМЕР_3 ( НОМЕР_4 загону морської охорони Регіонального управління морської охорони Адміністрації Державної прикордонної служби України), інформацію та її документальне підтвердження щодо розрахунку ОСОБА_1 грошової компенсації за невикористану додаткову відпустку, як військовослужбовцю-жінці, яка має двох дітей віком до 15 років, із зазначення періоду, за який вказана компенсація була виплачена при звільненні.
2.Витребувані докази по справі надати до суду до 24 листопада 2023 року.
3.Зупинити провадження по справі № 420/12251/23 до моменту отримання витребуваних доказів.
Ухвала в частині витребування доказів не належить до окремого оскарження.
Ухвала набирає законної сили у строки, визначені ст.256 КАС України.
Ухвала в частині зупинення може бути оскаржена до П'ятого апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо ухвалу прийнято в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя О.Я. Бойко