Рішення від 15.11.2023 по справі 420/15758/21

Справа № 420/15758/21

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 листопада 2023 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Свиди Л.І.

розглянувши в порядку письмового провадження справу за позовною заявою Управління житлово-комунального господарства Ізмаїльської міської ради Ізмаїльського району Одеської області до Північного офісу Держаудитслужби про визнання протиправним та скасування висновку, -

ВСТАНОВИВ:

До суду звернулося Управління житлово-комунального господарства Ізмаїльської міської ради Ізмаїльського району Одеської області з позовною заявою до Північного офісу Держаудитслужби про визнання протиправним та скасування висновку про результати моніторингу процедури закупівлі UA-2021-02-09-004572-а, оприлюдненого в єдиній системі закупівель від 13.08.2021 року, інформація про моніторинг оприлюднена в електронній системі закупівель за номером UA-М-2021-07-22-000036.

За цією позовною заявою відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами у відповідності до ст. 262 КАС України та наданий відповідачу строк для подання до суду відзиву на цю заяву, позивачу - відповіді на відзив.

Ухвалою від 02.11.2021 року судом вирішено продовжити розгляд адміністративної справи за позовною заявою Управління житлово-комунального господарства Ізмаїльської міської ради Ізмаїльського району Одеської області до Північного офісу Держаудитслужби про визнання протиправним та скасування висновку за правилами загального позовного провадження.

Справа розглядалася суддею Цховребовою М.Г.

Відповідно до протоколу повторного автоматизованого розподілу справ від 14.09.2023 року справу передано на розгляд судді Свиді Л.І.

Ухвалою від 19.09.2023 року судом прийнято до свого провадження адміністративну справу, визначено розглядати справу в порядку загального позовного провадження, надано відповідачу строк для подання до суду відзиву на позовну заяву, позивачу - відповіді на відзив.

Представник позивача в судове засідання не з'явився, надав заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження за наявними документами. Позов, відповідь на відзив обґрунтовані позивачем тим, що оскаржуваним висновком зобов'язано розірвати договір з урахуванням вимог ЦК України та ГК України та вжити заходів щодо зарахування коштів, проте не конкретизовано з урахуванням яких вимог та яких саме заходів. Позивач вважає цей висновок неконкретизованим, що не містить чітких вимог або рекомендацій щодо способу усунення виявлених під час моніторингу порушень, а його зміст фактично зводиться до спонукання позивача самостійно визначити, які саме заходи слід вжити для усунення виявлених порушень. Позивач вважає, що з моменту визначення переможця торгів та встановлення відповідності пропозиції вимогам тендерної документації та вимогам Закону України «Про публічні закупівлі» неможливо відмінити процедуру закупівлі у порядку, передбаченому статтею 31 Закону України «Про публічні закупівлі», оскільки це нівелює принципи та основні положення Закону України «Про публічні закупівлі», а право на відміну торгів існує лише на стадії до завершення процедури торгів, а не після їх завершення на стадії укладання договору з переможцем. Позивач зазначає, що після укладення договору про закупівлю процедура закупівлі є завершеною та на цей час договір є виконаним та завершеним. Позивач вважає, що висновок відповідача про результати моніторингу процедури закупівлі UA-2021-02-09-004572-а є протиправним та підлягає скасуванню.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився. З відзиву на позовну заяву вбачається, що відповідач позов не визнає та вказує, що за результатами проведеного моніторингу встановлено порушення норм п. 3 ч. 1 ст. 31 Закону України «Про публічні закупівлі», оскільки в порушення вимог п. 5 розділу III тендерної документації та ст. 17 Закону України «Про публічні закупівлі», переможцем не завантажено в електронну систему закупівель документи, що підтверджують відсутність підстав, визначених пунктами 2, 3, 8, 12 статті 17 Закону України «Про публічні закупівлі». Відповідач зазнає, що виходячи із структури та змісту частини 8 статті 8 Закону України «Про публічні закупівлі» саме замовник публічної закупівлі вправі визначати, яким чином він має намір усунути виявлені правопорушення, обираючи один із визначених законом правомірних варіантів поведінки, а варіант усунення порушення шляхом розірвання договору направлений на приведення відносин між сторонами у первісний стан, тобто у разі недотримання учасником процедури закупівлі усіх кваліфікаційних вимог, зазначених у тендерній документації замовника, останній на вимогу Закону України «Про публічні закупівлі» повинен відхилити тендерну пропозицію учасника та відмінити закупівлю, що робить укладання договору неможливим. Відповідач вважає, що позивачем не доведено, що оскаржуваний висновок складено з порушенням норм діючого законодавства та він є незаконним, а отже підстави для задоволення позову відсутні.

Відповідно до ч. 9 ст. 205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Враховуючи вищевикладені приписи КАС України суд прийшов до висновку про можливість продовження розгляду справи в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Дослідивши матеріали справи, а також обставини, якими обґрунтовуються вимоги та заперечення, докази, якими вони підтверджуються, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

09.02.2021 року Управління житлово-комунального господарства Ізмаїльської міської ради Ізмаїльського району Одеської області в електронній системі закупівель оприлюднено інформацію про проведення відкритих торгів UA-2021-02-09-004572-a «Поточний ремонт вулично-дорожньої мережі з твердим покриттям у м. Ізмаїлі Одеської області» код за Єдиним закупівельним словником: ДК 021:2015:45000000-7: Будівельні роботи та поточний ремонт.

03.03.2021 року в електронній системі закупівель оприлюднено повідомлення про намір укласти договір про закупівлю UA-2021-02-09-004572-a з переможцем процедури закупівлі - Товариством з обмеженою відповідальністю «Евродор».

Північним офісом Держаудитслужби згідно з ч. 2 ст. 8 Закону України «Про публічні закупівлі» (виявлені органом державного фінансового контролю ознаки порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель в інформації, оприлюдненій в електронній системі закупівель), п. 9 «Положення про Північний офіс Держаудитслужби», затвердженого наказом Державної аудиторської служби України від 02.06.2016 року №23, та наказу Північного офісу Держаудитслужби від 21.07.2021 року №428 було проведено моніторинг закупівлі.

23.07.2021 року у межах проведення моніторингу цієї процедури закупівлі постала потреба в отриманні пояснення, інформації та документів із наступних питань: яким чином та на підставі яких документів Управлінням житлово-комунального господарства Ізмаїльської міської ради Ізмаїльського району Одеської області здійснено обґрунтування технічних та якісних характеристик предмета закупівлі, розміру витрат та визначено його очікувану вартість. Також надати посилання на сторінку власного веб-сайту, на якому розміщено обґрунтування технічних та якісних характеристик предмета закупівлі, розміру бюджетного призначення, очікуваної вартості предмета закупівлі. Пояснення (інформацію, документи) необхідно надати через електронну систему закупівель протягом трьох робочих днів з дня оприлюднення цього запиту.

У відповідь позивач повідомив щодо обґрунтування технічних та якісних характеристик предмета закупівлі, а саме: послуги повинні бути якісними, надаватись відповідно до встановлених стандартів, норм і правил та «Порядку проведення ремонту та утримання об'єктів благоустрою населених пунктів», затвердженого наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 23.09.2003 року №154 (із змінами), «Технічних правил ремонту і утриманню вулиць та доріг населених пунктів», затверджених наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 14.02.2012 року №54 (із змінами), ДБН В.2.3-5:2018 «Вулиці та дороги населених пунктів», ДБН А.2.2-3:2014 «Склад та зміст проектної документації на будівництво» та іншим встановленим нормативним актам діючого законодавства України та умовам цього Договору. Послуги надаються в межах м. Ізмаїла та включають поточний ремонт вулично-дорожньої мережі з твердим покриттям. Обсяги послуги складають 3810 м2.

Обґрунтування бюджетного призначення: розмір бюджетного призначення сформований з урахуванням наявної потреби в закупівлі даної послуги, бюджетного запиту, та затверджений рішенням Ізмаїльської міської ради Ізмаїльського району Одеської області від 25.01.2021 року №59 «Про затвердження переліку об'єктів поточного ремонту на 2021 рік (код бюджету 1216030)».

Обґрунтування технічних та якісних характеристик предмету закупівлі здійснено на підставі: відповідно до встановлених стандартів, норм і правил та «Порядку проведення ремонту та утримання об'єктів благоустрою населених пунктів», затвердженого наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 23.09.2003 року №154 (із змінами); технічних правил ремонту і утриманню вулиць та доріг населених пунктів, затверджених наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 14.02.2012 року №54 (із змінами); Закону України «Про благоустрій населених пунктів» №2807-IV від 06.09.2005 року; ДБН В.2.3-5:2018 «Вулиці та дороги населених пунктів»; ДБН А.2.2-3:2014 «Склад та зміст проектної документації на будівництво», ДСТУ Б.Д.1.1-1:2013 «Правила визначення вартості будівництва» та на підставі Державних стандартів України та інших встановлених нормативних актів відповідно до діючого законодавства України в залежності від предмета закупівлі.

Очікувана вартість предмета закупівлі визначена: за результатом обстежень об'єкту благоустрою, на підставі якого був складений дефектний акт (додається); згідно програми АВК; на підставі збірника «Аналіз поточних цін на ринку будівельних матеріалів, виробів та конструкцій», що поставляється згідно договору №1/005-Пз від 05.02.2021 року Аналітичним центром «Будівництво-сучасні технології»; моніторингом ринку міста Ізмаїл.

За результатом вищезазначеного даний об'єкт був затверджений рішенням Ізмаїльської міської ради Ізмаїльського району Одеської області від 25.01.2021 року №59 «Про затвердження переліку об'єктів поточного ремонту на 2021 рік (додається) (код бюджету 1216030)».

Обґрунтування технічних та якісних характеристик предметів закупівель, розміру витрат управління житлово-комунального господарства Ізмаїльської міської ради Ізмаїльського району Одеської області розміщує на офіційному сайті Ізмаїльської міської ради Ізмаїльського району Одеської області за посиланням https://www.izmail-rada.gov.ua/2021-02-04-10-31-21.

Додатково повідомлено, що в управлінні житлово-комунального господарства Ізмаїльської міської ради Ізмаїльського району Одеської області проводилася ревізія з 05.05.2021 року по 06.07.2021 року представниками Південного офісу Держаудитслужби за період з 01.09.2019 року по 30.04.2021 року, процедура закупівлі ДК 021:2015:45000000-7 - Будівельні роботи та поточний ремонт (Поточний ремонт вулично-дорожньої мережі з твердим покриттям у м. Ізмаїлі Одеської області) увійшла в даний період.

03.08.2021 року у межах проведення моніторингу цієї процедури закупівлі постала потреба в отриманні пояснення, інформації та документів із наступних питань: надати підтверджуючі документи (акт, витяг з акту, тощо) стосовно перевірки процедури закупівлі за кодом ДК 021:2015:45000000-7 - Будівельні роботи та поточний ремонт (Поточний ремонт вулично-дорожньої мережі з твердим покриттям у м. Ізмаїлі Одеської області), (інформацію опубліковано в інформаційно-телекомунікаційній системі закупівель Prozorro за номером ID: UA-2021-02-09-004572-a). Пояснення (інформацію, документи) необхідно надати через електронну систему закупівель протягом трьох робочих днів з дня оприлюднення цього запиту.

У відповідь позивач повідомив, що за наданням інформації стосовно акту проведеної ревізії в управлінні житлово-комунального господарства Ізмаїльської міської ради Ізмаїльського району Одеської області необхідно безпосередньо звертатися до Південного офісу Держаудитслужби.

На основі проведеного моніторингу Північний офіс Держаудитслужби 13.08.2021 року склав висновок відповідно до ч. 6 ст. 8 Закону України «Про публічні закупівлі» про результати моніторингу процедури закупівлі UA-2021-02-09-004572-a, відповідно до якого: за результатами моніторингу встановлено порушення п. 3 ч. 1 ст. 31 Закону України «Про публічні закупівлі»; за результатами розгляду питання дотримання замовником законодавства у сфері публічних закупівель при визначенні предмета закупівлі, відображенні закупівлі у річному плані, оприлюдненні інформації щодо закупівлі, відповідності вимог тендерної документації вимогам Закону, розгляді тендерних пропозицій, своєчасності укладання договору про закупівлю та його оприлюднення, змін до договору, відповідності умов договору умовам тендерної пропозиції переможця - порушень не встановлено.

З огляду на встановлені порушення законодавства у сфері закупівель, керуючись статтями 2 та 5 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні», Північний офіс Держаудитслужби зобов'язав розірвати договір з урахуванням вимог Цивільного та Господарського кодексів та вжити заходів щодо зарахування коштів у сумі 120000,00 грн., що надійшли як забезпечення тендерної пропозиції, до відповідного бюджету та протягом п'яти робочих днів з дня оприлюднення висновку оприлюднити через електронну систему закупівель інформацію та/або документи, що свідчать про усунення порушення законодавства у сфері публічних закупівель, викладеного у висновку, або аргументовані заперечення до висновку, або інформацію про причини неможливості усунення виявленого порушення.

Позивач, не погоджуючись з висновком відповідача про результати моніторингу процедури закупівлі UA-2021-02-09-004572-a, звернувся до суду.

Відповідно до п. 11 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про публічні закупівлі» моніторинг закупівлі - аналіз дотримання замовником законодавства у сфері публічних закупівель на всіх стадіях закупівлі з метою запобігання порушенням законодавства у сфері публічних закупівель.

Згідно з ч. 1 ст. 17 Закону України «Про публічні закупівлі» замовник приймає рішення про відмову учаснику в участі у процедурі закупівлі та зобов'язаний відхилити тендерну пропозицію учасника або відмовити в участі у переговорній процедурі закупівлі (крім випадків, зазначених у пунктах 2, 4, 5 частини другої статті 40 цього Закону) в разі, якщо: 1) замовник має незаперечні докази того, що учасник процедури закупівлі пропонує, дає або погоджується дати прямо чи опосередковано будь-якій службовій (посадовій) особі замовника, іншого державного органу винагороду в будь-якій формі (пропозиція щодо найму на роботу, цінна річ, послуга тощо) з метою вплинути на прийняття рішення щодо визначення переможця процедури закупівлі або застосування замовником певної процедури закупівлі; 2) відомості про юридичну особу, яка є учасником процедури закупівлі, внесено до Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні або пов'язані з корупцією правопорушення; 3) службову (посадову) особу учасника процедури закупівлі, яку уповноважено учасником представляти його інтереси під час проведення процедури закупівлі, фізичну особу, яка є учасником, було притягнуто згідно із законом до відповідальності за вчинення корупційного правопорушення або правопорушення, пов'язаного з корупцією; 4) суб'єкт господарювання (учасник) протягом останніх трьох років притягувався до відповідальності за порушення, передбачене пунктом 4 частини другої статті 6, пунктом 1 статті 50 Закону України «Про захист економічної конкуренції», у вигляді вчинення антиконкурентних узгоджених дій, що стосуються спотворення результатів тендерів; 5) фізична особа, яка є учасником процедури закупівлі, була засуджена за кримінальне правопорушення, вчинене з корисливих мотивів (зокрема, пов'язане з хабарництвом та відмиванням коштів), судимість з якої не знято або не погашено у встановленому законом порядку; 6) службова (посадова) особа учасника процедури закупівлі, яка підписала тендерну пропозицію (або уповноважена на підписання договору в разі переговорної процедури закупівлі), була засуджена за кримінальне правопорушення, вчинене з корисливих мотивів (зокрема, пов'язане з хабарництвом, шахрайством та відмиванням коштів), судимість з якої не знято або не погашено у встановленому законом порядку; 7) тендерна пропозиція подана учасником конкурентної процедури закупівлі або участь у переговорній процедурі бере учасник, який є пов'язаною особою з іншими учасниками процедури закупівлі та/або з уповноваженою особою (особами), та/або з керівником замовника; 8) учасник процедури закупівлі визнаний у встановленому законом порядку банкрутом та стосовно нього відкрита ліквідаційна процедура; 9) у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань відсутня інформація, передбачена пунктом 9 частини другої статті 9 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» (крім нерезидентів); 10) юридична особа, яка є учасником процедури закупівлі (крім нерезидентів), не має антикорупційної програми чи уповноваженого з реалізації антикорупційної програми, якщо вартість закупівлі товару (товарів), послуги (послуг) або робіт дорівнює чи перевищує 20 мільйонів гривень (у тому числі за лотом); 11) учасник процедури закупівлі є особою, до якої застосовано санкцію у виді заборони на здійснення у неї публічних закупівель товарів, робіт і послуг згідно із Законом України «Про санкції»; 12) службова (посадова) особа учасника процедури закупівлі, яку уповноважено учасником представляти його інтереси під час проведення процедури закупівлі, фізичну особу, яка є учасником, було притягнуто згідно із законом до відповідальності за вчинення правопорушення, пов'язаного з використанням дитячої праці чи будь-якими формами торгівлі людьми; 13) учасник процедури закупівлі має заборгованість із сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), крім випадку, якщо такий учасник здійснив заходи щодо розстрочення і відстрочення такої заборгованості у порядку та на умовах, визначених законодавством країни реєстрації такого учасника.

Відповідно до ч. 3, 5, 6 ст. 17 Закону України «Про публічні закупівлі» учасник процедури закупівлі в електронній системі закупівель під час подання тендерної пропозиції підтверджує відсутність підстав, передбачених пунктами 5, 6, 12 і 13 частини першої та частиною другою цієї статті. Спосіб документального підтвердження згідно із законодавством щодо відсутності підстав, передбачених пунктами 5, 6, 12 і 13 частини першої та частиною другою цієї статті, визначається замовником для надання таких документів лише переможцем процедури закупівлі через електронну систему закупівель.

Замовник не вимагає документального підтвердження публічної інформації, що оприлюднена у формі відкритих даних згідно із Законом України «Про доступ до публічної інформації» та/або міститься у відкритих єдиних державних реєстрах, доступ до яких є вільним, або публічної інформації, що є доступною в електронній системі закупівель.

Переможець процедури закупівлі у строк, що не перевищує десяти днів з дати оприлюднення в електронній системі закупівель повідомлення про намір укласти договір про закупівлю, повинен надати замовнику документи шляхом оприлюднення їх в електронній системі закупівель, що підтверджують відсутність підстав, визначених пунктами 2, 3, 5, 6, 8, 12 і 13 частини першої та частиною другою цієї статті.

Згідно з п. 3 ч. 1 ст. 31 Закону України «Про публічні закупівлі» замовник відхиляє тендерну пропозицію із зазначенням аргументації в електронній системі закупівель у разі, якщо переможець процедури закупівлі: відмовився від підписання договору про закупівлю відповідно до вимог тендерної документації або укладення договору про закупівлю; не надав у спосіб, зазначений в тендерній документації, документи, що підтверджують відсутність підстав, установлених статтею 17 цього Закону; не надав копію ліцензії або документа дозвільного характеру (у разі їх наявності) відповідно до частини другої статті 41 цього Закону; не надав забезпечення виконання договору про закупівлю, якщо таке забезпечення вимагалося замовником.

З матеріалів справи вбачається, що предметом аналізу були питання: визначення предмета закупівлі, визначення очікуваної вартості предмета закупівлі, відображення закупівлі у річному плані, оприлюднення інформації щодо закупівлі, відповідності вимог тендерної документації вимогам Закону України «Про публічні закупівлі», розгляду тендерних пропозицій, своєчасності укладання договору про закупівлю та його оприлюднення, відповідності умов договору умовам тендерної пропозиції переможця, зміни до договору.

Під час моніторингу проаналізовано: річний план закупівель на 2021 рік, оголошення про проведення відкритих торгів, тендерну документацію, затверджену протоколом засідання тендерного комітету від 09.02.2021 року №9 зі змінами (далі - ТД), протокол розгляду тендерних пропозицій від 03.03.2021 року №26, тендерну пропозицію ТОВ «Евродор» (далі - Переможець), повідомлення про намір укласти договір від 03.03.2021 року, договір від 16.03.2021 року №261, додаткова угода до договору від 17.03.2021 року №1, відповідь Замовника на питання від 26.07.2021 року та 03.08.2021 року.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 22 Закону України «Про публічні закупівлі» тендерна документація безоплатно оприлюднюється замовником разом з оголошенням про проведення відкритих торгів в електронній системі закупівель для загального доступу шляхом заповнення полів в електронній системі закупівель. Тендерна документація не є об'єктом авторського права та/або суміжних прав.

У тендерній документації зазначаються такі відомості: 1) інструкція з підготовки тендерних пропозицій; 2) один або декілька кваліфікаційних критеріїв відповідно до статті 16 цього Закону, підстави, встановлені статтею 17 цього Закону, та інформація про спосіб підтвердження відповідності учасників установленим критеріям і вимогам згідно із законодавством. Замовник не вимагає документального підтвердження інформації про відповідність підставам, встановленим статтею 17 цього Закону, у разі якщо така інформація є публічною, що оприлюднена у формі відкритих даних згідно із Законом України "Про доступ до публічної інформації", та/або міститься у відкритих єдиних державних реєстрах, доступ до яких є вільним. Для об'єднання учасників замовником зазначаються умови щодо надання інформації та способу підтвердження відповідності таких учасників установленим кваліфікаційним критеріям та підставам, встановленим статтею 17 цього Закону; 3) інформація про необхідні технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі, у тому числі відповідну технічну специфікацію (у разі потреби - плани, креслення, малюнки чи опис предмета закупівлі). Технічні, якісні характеристики предмета закупівлі та технічні специфікації до предмета закупівлі повинні визначатися замовником з урахуванням вимог, визначених частиною четвертою статті 5 цього Закону; 4) інформація про маркування, протоколи випробувань або сертифікати, що підтверджують відповідність предмета закупівлі встановленим замовником вимогам (у разі потреби); 5) кількість товару та місце його поставки; 6) місце, де повинні бути виконані роботи чи надані послуги, їх обсяги; 7) строки поставки товарів, виконання робіт, надання послуг; 8) проект договору про закупівлю з обов'язковим зазначенням порядку змін його умов; 9) опис окремої частини або частин предмета закупівлі (лота), щодо яких можуть бути подані тендерні пропозиції, у разі якщо учасникам дозволяється подати тендерні пропозиції стосовно частини предмета закупівлі (лота). Замовник може передбачити можливість укладення одного договору про закупівлю з одним і тим самим учасником у разі визначення його переможцем за кількома лотами; 10) перелік критеріїв оцінки та методика оцінки тендерних пропозицій із зазначенням питомої ваги кожного критерію; 11) строк дії тендерної пропозиції, протягом якого тендерні пропозиції вважаються дійсними, але не менше 90 днів із дати кінцевого строку подання тендерних пропозицій; 12) валюта, у якій повинна бути зазначена ціна тендерної пропозиції; 13) мова (мови), якою (якими) повинні бути складені тендерні пропозиції; 14) кінцевий строк подання тендерних пропозицій; 15) розмір та умови надання забезпечення тендерних пропозицій (якщо замовник вимагає його надати); 16) розмір, вид, строк та умови надання, повернення та неповернення забезпечення виконання договору про закупівлю (якщо замовник вимагає таке забезпечення надати); 17) прізвище, ім'я та по батькові, посада та електронна адреса однієї чи кількох посадових осіб замовника, уповноважених здійснювати зв'язок з учасниками; 18) вимога про зазначення учасником у тендерній пропозиції інформації (повне найменування та місцезнаходження) щодо кожного суб'єкта господарювання, якого учасник планує залучати до виконання робіт чи послуг як субпідрядника/співвиконавця в обсязі не менше 20 відсотків від вартості договору про закупівлю - у разі закупівлі робіт або послуг; 19) опис та приклади формальних (несуттєвих) помилок, допущення яких учасниками не призведе до відхилення їх тендерних пропозицій. Формальними (несуттєвими) вважаються помилки, що пов'язані з оформленням тендерної пропозиції та не впливають на зміст тендерної пропозиції, а саме - технічні помилки та описки.

В пункті 5 Розділу 3 тендерної документації зазначено, що переможець процедури закупівлі у строк, що не перевищує десяти днів з дати оприлюднення в електронній системі закупівель повідомлення про намір укласти договір про закупівлю, повинен надати замовнику документи шляхом оприлюднення їх в електронній системі закупівель, що підтверджують відсутність підстав, визначених пунктами 2, 3, 5, 6, 8, 12 і 13 частини першої та частиною другою статті 17 Закону України «Про публічні закупівлі».

На думку відповідача, в порушення вимог п. 5 розділу 3 тендерної документації та ст. 17 Закону України «Про публічні закупівлі» переможцем не завантажено в електронну систему закупівель документи, що підтверджують відсутність підстав, визначених пунктами 2, 3, 8, 12 статті 17 Закону України «Про публічні закупівлі», у зв'язку з чим необхідно розірвати договір з урахуванням вимог Цивільного та Господарського кодексів.

В пункті 2 Розділу 3 тендерної документації зазначено, що замовником вимагається надання Учасником забезпечення цінової пропозиції у формі електронної банківської гарантії (безвідкличної, безумовної).

Згідно з п. 3 ч. 3, ч. 6 ст. 25 Закону України «Про публічні закупівлі» забезпечення тендерної пропозиції/пропозиції не повертається у разі ненадання переможцем процедури закупівлі (крім переговорної процедури закупівлі) у строк, визначений частиною шостою статті 17 цього Закону, документів, що підтверджують відсутність підстав, установлених статтею 17 цього Закону.

Кошти, що надійшли як забезпечення тендерної пропозиції/пропозиції, якщо вони не повертаються учаснику у випадках, визначених цим Законом, підлягають перерахуванню до відповідного бюджету, а в разі здійснення закупівлі замовниками не за бюджетні кошти - перераховуються на рахунок таких замовників.

Відповідач вважає, що оскільки на виконання вимог п. 2 Розділу 3 тендерної документації переможцем було надано банківську гарантію від 19.02.2021 року №016-001-6944-2021 в сумі 120000,00 грн., тому через не надання документів, що підтверджують відсутність підстав, визначених пунктами 2, 3, 8, 12 статті 17 Закону України «Про публічні закупівлі», необхідно вжити заходів щодо зарахування цих коштів до відповідного бюджету.

Відповідно до положень п. 5 Розділу 3 тендерної документації замовник вимагає від учасників торгів подання ними документально підтвердженої інформації про їх відповідність кваліфікаційним критеріям відповідно до статті 16 та вимогам, встановленим статтею 17 Закону.

Замовник не вимагає документального підтвердження інформації про відповідність підставам, встановленим статтею 17 Закону, у разі якщо така інформація є публічною, що оприлюднена у формі відкритих даних згідно із Законом України «Про доступ до публічної інформації», та/або міститься у відкритих єдиних державних реєстрах, доступ до яких є вільним.

Замовник установлює такі кваліфікаційні критерії: 1) наявність в учасника процедури закупівлі обладнання, матеріально-технічної бази та технологій; 2) наявність в учасника процедури закупівлі працівників відповідної кваліфікації, які мають необхідні знання та досвід; 3) наявність документально підтвердженого досвіду виконання аналогічного (аналогічних) за предметом закупівлі договору (договорів) з усіма додатками; 4) наявність фінансової спроможності, яка підтверджується фінансовою звітністю.

Спосіб документального підтвердження відповідності кваліфікаційним критеріям зазначений в додатку 2 тендерної документації.

Якщо для закупівлі робіт або послуг замовник встановлює кваліфікаційний критерій такий як наявність обладнання, матеріально-технічної бази та технологій та/або наявність працівників, які мають необхідні знання та досвід, учасник може для підтвердження своєї відповідності такому критерію залучити потужності інших суб'єктів господарювання як субпідрядників/співвиконавців.

Учасник процедури закупівлі в електронній системі закупівель під час подання тендерної пропозиції підтверджує відсутність підстав, передбачених пунктами 5, 6, 12 і 13 частини першої та частиною другою статті 17 Закону. Спосіб документального підтвердження згідно із законодавством щодо відсутності підстав, передбачених пунктами 5, 6, 12 і 13 частини першої та частиною другою статті 17 Закону, визначається замовником для надання таких документів лише переможцем процедури закупівлі через електронну систему закупівель.

Замовник не вимагає від учасників документів, що підтверджують відсутність підстав, визначених пунктами 1 і 7 частини першої статті 17 Закону.

Замовник не вимагає документального підтвердження публічної інформації, що оприлюднена у формі відкритих даних згідно із Законом України «Про доступ до публічної інформації» та/або міститься у відкритих єдиних державних реєстрах, доступ до яких є вільним, або публічної інформації, що є доступною в електронній системі закупівель.

Переможець процедури закупівлі у строк, що не перевищує десяти днів з дати оприлюднення в електронній системі закупівель повідомлення про намір укласти договір про закупівлю, повинен надати замовнику документи шляхом оприлюднення їх в електронній системі закупівель, що підтверджують відсутність підстав, визначених пунктами 2, 3, 5, 6, 8, 12 і 13 частини першої та частиною другою статті 17 Закону та розрахунок договірної ціни. До розрахунку договірної ціни мають бути надані підтверджуючі розрахунки за статтями витрат договірної ціни у відповідності до державних будівельних норм з урахуванням змін та доповнень, а саме: договірна ціна, локальний кошторис, відомість ресурсів, розрахунок загальновиробничих витрат, розрахунок адміністративних витрат, розрахунок кошторисного прибутку.

У якості документального підтвердження відсутності підстав у відмові в торгах згідно ст. 17 Закону, переможець повинен надати: оригінал або нотаріально завірена копія документа, видана Міністерством внутрішніх справ України, для надання фізичним особам відомостей про притягнення до кримінальної відповідальності, відсутність (наявність) судимості або обмежень, передбачених кримінально-процесуальним законодавством України датованого не раніше дня виходу оголошення про проведення цих відкритих торгів; оригінал або нотаріально завірена копія документа, видана Міністерством внутрішніх справ України на службову (посадову) особу переможця, яка підписала тендерну пропозицію, для надання фізичним особам відомостей про притягнення до кримінальної відповідальності, відсутність (наявність) судимості або обмежень, передбачених кримінально-процесуальним законодавством України датованого не раніше дня виходу оголошення про проведення цих відкритих торгів; довідка, складена учасником у довільній формі, що підтверджує відсутність підстави, передбаченої абзацом 1 ч. 2 ст. 17 Закону, або інформація у довільній формі, що підтверджує вжиття заходів для доведення надійності учасника, згідно абзацу 2 ч. 2 ст. 17 Закону.

З урахуванням зазначеного, в даному випадку документи, що підтверджують відсутність підстав, визначених п. 2, 3, 8 ч. 1 ст. 17 Закону України «Про публічні закупівлі» (відомості про юридичну особу, яка є учасником процедури закупівлі, внесено до Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні або пов'язані з корупцією правопорушення; службову (посадову) особу учасника процедури закупівлі, яку уповноважено учасником представляти його інтереси під час проведення процедури закупівлі, фізичну особу, яка є учасником, було притягнуто згідно із законом до відповідальності за вчинення корупційного правопорушення або правопорушення, пов'язаного з корупцією; учасник процедури закупівлі визнаний у встановленому законом порядку банкрутом та стосовно нього відкрита ліквідаційна процедура), переможцем процедури закупівлі не надавалися, оскільки вказана інформація міститься у відкритих єдиних державних реєстрах, доступ до яких є вільним, а саме в Єдиному державному реєстрі осіб, які вчинили корупційні або пов'язані з корупцією правопорушення та в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

З матеріалів справи вбачається, що в якості документу, який підтверджує відсутність підстави, визначеної п. 12 ч. 1 ст. 17 Закону України «Про публічні закупівлі» (службова (посадова) особа учасника процедури закупівлі, яку уповноважено учасником представляти його інтереси під час проведення процедури закупівлі, фізичну особу, яка є учасником, було притягнуто згідно із законом до відповідальності за вчинення правопорушення, пов'язаного з використанням дитячої праці чи будь-якими формами торгівлі людьми), переможцем замовнику було надано довідку Міністерства внутрішніх справ України №2298115, відповідно до якої директор (засновник, учасник) ТОВ «Евродор» станом на 04.03.2021 року на території України до кримінальної відповідальності не притягувався, незнятої чи непогашеної судимості не мав та в розшуку не перебував.

Таким чином, в Управлінні житлово-комунального господарства Ізмаїльської міської ради Ізмаїльського району Одеської області були відсутні правові підстави для відхилення тендерної пропозиції ТОВ «Евродор» на підставі п. 3 ч. 1 ст. 31 Закону України «Про публічні закупівлі», оскільки цим учасником в даному випадку не порушено п. 5 Розділу 3 тендерної документації та ст. 17 Закону України «Про публічні закупівлі».

Крім того, під час розгляду справи суд встановив, що 05.12.2021 року в електронній системі закупівель оприлюднено звіт про виконання договору про закупівлю UA-2021-02-09-004572-a, яким засвідчено належний факт його виконання.

З урахуванням зазначеного, висновки відповідача про порушення позивачем п. 3 ч. 1 ст. 31 Закону України «Про публічні закупівлі» є необґрунтованими та безпідставними.

Тобто, суд погоджується з позивачем, що оскаржуваний висновок про результати моніторингу процедури закупівлі від 13.08.2021 року UA-2021-02-09-004572-a не відповідає критеріям обґрунтованості, своєчасності та розсудливості, складений без урахування усіх обставин, що мають значення для їх прийняття, та з порушенням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів замовника процедури закупівлі (позивача) та переможця цієї процедури закупівлі, а також суспільними інтересами, і цілями, на досягнення яких вони спрямовані.

Враховуючи викладені обставини, висновок про результати моніторингу процедури закупівлі від 13.08.2021 року UA-2021-02-09-004572-a Північного офісу Держаудитслужби є протиправним та підлягає скасуванню судом.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Згідно з ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Враховуючи вищезазначене та оцінюючи надані докази в сукупності, суд вважає, що позовні вимоги Управління житлово-комунального господарства Ізмаїльської міської ради Ізмаїльського району Одеської області обґрунтовані, відповідають вимогам законодавства та підлягають задоволенню повністю.

Щодо судових витрат, зокрема, сплаченого судового збору, він підлягає стягненню з відповідача за рахунок його бюджетних асигнувань у відповідності до приписів ст. 139 КАС України.

Керуючись ст. 6, 14, 90, 243-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву Управління житлово-комунального господарства Ізмаїльської міської ради Ізмаїльського району Одеської області (вул. Соборна, 31, м. Ізмаїл, Одеська обл., 68600, код ЄДРПОУ 03363772) до Північного офісу Держаудитслужби (вул. Січових Стрільців, 18, м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ 40479560) про визнання протиправним та скасування висновку про результати моніторингу процедури закупівлі UA-2021-02-09-004572-а, оприлюдненого в єдиній системі закупівель від 13.08.2021 року, інформація про моніторинг оприлюднена в електронній системі закупівель за номером UA-М-2021-07-22-000036 - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати висновок про результати моніторингу процедури закупівлі від 13.08.2021 року UA-2021-02-09-004572-a Північного офісу Держаудитслужби.

Стягнути з Північного офісу Держаудитслужби (вул. Січових Стрільців, 18, м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ 40479560) за рахунок його бюджетних асигнувань на користь Управління житлово-комунального господарства Ізмаїльської міської ради Ізмаїльського району Одеської області (вул. Соборна, 31, м. Ізмаїл, Одеська обл., 68600, код ЄДРПОУ 03363772) сплачений судовий збір у розмірі 2270,00 грн.

Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення суду може бути оскаржено в порядку та строки, встановлені ст. 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Леонід СВИДА