Справа № 420/14288/23
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 листопада 2023 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Попова В.Ф., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС в Одеській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомленні-рішення,
встановив:
Позивачка звернулася з позовною заявою до Головного управління ДПС в Одеській області, в якій просить:
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС в Одеській області № 0010123305 від 01.04.2020 року на суму 122691,82 грн.;
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС в Одеській області № 0010133305 від 01.04.2020 року на суму 170,00 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що оскаржувані рішення податкового органу є необґрунтованими, оскільки винесені на підставі акта, складеного за результатами документальної перевірки, проведеної із порушенням вимог законодавства.
12.07.2023 відповідачем подано до суду відзив на позовну заяву, зі змісту якого вбачається, що останній позов не визнає. Позиція обґрунтовується тим, що відповідачкою не подано податкову декларацію про майновий стан і доходи за 2013 рік, загальний оподатковуваний дохід занижено на суму 98153,46 грн, з якого не нарахований та не сплачений податок на доходи фізичних осіб до бюджету. Податковим органом дотримано вимоги Податкового кодексу України щодо вручення оскаржуваних податкових-повідомлень рішень відповідачці.
За змістом додаткових пояснень відповідачка вважає, що їй не вручено у встановлений законом спосіб оскаржувані податкові повідомлення-рішення, тому вони є неузгодженими. Жодних документів на проведення перевірки ОСОБА_1 не вручали. Окрім того, позивачка не визначала суму податкового зобов'язання, що вказує на знову ж таки неузгодженість цього податкового боргу.
23.06.2023 року ухвалою суду у справі відкрито спрощене провадження без повідомлення сторін.
24.07.2023 року ухвалою суду у справі зупинено провадження до набрання законної сили судовим рішенням у справі № 420/556/23.
11.10.2023 року ухвалою суду провадження у справі поновлено.
Розглянувши надані сторонами документи, з'ясувавши фактичні обставини справи, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду спору по суті, проаналізувавши норми законодавства, які регулюють спірні відносини, суд приходить до таких висновків.
З матеріалів справи вбачається, що 01.04.2020 року Головним управлінням ДПС в Одеській області складено податкове повідомлення-рішення №0010123305 про нарахування ОСОБА_1 грошового зобов'язання на загальну суму 122 691,82 грн, яке складається з податкового зобов'язання 98 153,46 грн та штрафних санкцій 24 358,36 грн, та податкове повідомлення-рішення №0010133305 про нарахування штрафних санкцій у сумі 170 грн.
Вищенаведена заборгованість з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується за результатами річного декларування, виникла в результаті проведення документальної невиїзної перевірки, за результатами якої складено акт № 90/15-32-33-05/ НОМЕР_1 від 20.02.2020 року.
Рішенням Одеського ОАС від 15.03.2023 року по справі №420/556/23 адміністративний позов Головного управління ДПС в Одеській області до фізичної особи-платника податків ОСОБА_1 про стягнення суми податкового боргу - задоволено.
Стягнуто з фізичної особи-платника податків ОСОБА_1 суму заборгованості з податку на доходи фізичних осіб, що сплачуються за результатами річного декларування, у розмірі 122 861,82 грн.
Судом встановлено, що податковий борг ОСОБА_1 за податковими повідомленнями-рішеннями №0010123305 від 01.04.2020 року на суму 122 691,82 грн та №0010133305 від 01.04.2020 року на суму 170,00 грн є узгодженим.
Питання узгодженості податкового боргу вже було предметом судового розгляду, оскільки позивачка у апеляційній скарзі зазначала, що задовольняючи позов, суд першої інстанції не врахував, що не отримувала від позивача, а ні акт перевірки від 20.02.2020, а ні податкові повідомлення-рішення від 01.04.2020, а ні саму податкову вимогу від 14.05.2020 року, що порушена процедура проведення перевірки, а тому наявні підстави для скасування податкової вимоги.
Постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 12.09.2023 року рішення залишено без змін.
На підставі ч. 4 ст. 78 КАС України обставини щодо узгодження оскаржуваних податкових повідомлень-рішень із урахуванням обставин встановлених в межах розгляду адміністративної справи №420/556/23 доказуванню не підлягають.
Вважаючи ППР протиправними та такими, що підлягають скасуванню, позивачка звернулася до суду із цим позовом.
Вирішуючи спірні правовідносини, суд враховує наступні приписи законодавства.
Відповідно до ст. 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Нормативно-правовим актом, який регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, є Податковий кодекс України (далі - ПК України).
Статтею 16 ПК України передбачено, що платник податків зобов'язаний, зокрема 16.1.3. подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів; 16.1.4. сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Так, відповідно до пп. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 ПК України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом; пп. 14.1.7 п. 14.1 ст. 14 ПК України оскарження рішень контролюючих органів - оскарження платником податку податкового повідомлення - рішення про визначення сум грошового зобов'язання платника податків або будь-якого рішення контролюючого органу в порядку і строки, які встановлені цим Кодексом за процедурами адміністративного оскарження, або в судовому порядку.
З огляду на встановлені судом обставини, позовні вимоги у цьому спорі задоволенню не підлягають, оскільки у судовому порядку в межах розгляду адміністративної справи № 420/556/23 встановлено, що податковий борг позивачки, який нарахований на підставі оскаржуваних у цьому спорі податкових повідомлень-рішень є узгодженим, а рішення про його стягнення вступило в законну силу.
За таких обставин, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні адміністративного позову.
Керуючись статтями 9, 14, 73 - 78, 90, 139, 143, 242 - 246, 250, 255, 257 - 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Відмовити у задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління ДПС в Одеській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 01.04.2020 року № 0010123305 та № 0010133305.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя В.Ф. Попов