МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 листопада 2023 р. № 400/12496/23
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Біоносенка В.В., розглянув у порядку спрощеного провадження без повідомлення сторін, відповідно до процедури передбаченої ст.263 КАС України, адміністративну справу,
за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,
до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1,м. Миколаїв,54008,
провизнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, в якому просив: 1) визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Миколаївській області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку та виплаті пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2020, 2021, 2022 роки з урахуванням раніше виплачених сум; 2) зобов'язати Головне управління ПФУ в Миколаївській області здійснити з 28.08.2023 року перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до ст. 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачені страхові внески за 2020, 2021, 2022 роки, та здійснити виплату перерахованої пенсії.
Обґрунтовуючи свої вимоги, позивач вказує на те, що з 2018 року перебуває на обліку в Головному управління ПФУ в Миколаївській області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". 28.08.2023 позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії як особі, що продовжила працювати після призначення пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2020-2022, а не з урахуванням показника середньої заробітної плати за 2014-201, на що отримав відмову. На переконання позивача, враховуючи, що він продовжував працювати після призначення йому пенсії та згідно положень ст. 42 Закону України №1058 відпрацював 2 роки, у нього є право на перерахунок пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням показника середньої заробітної плати в України, з якої сплачено страхові внески за 2020-2022 роки.
Відповідач позов не визнав, просив відмовити у його задоволенні. В письмовому відзиві зазначив, по-перше, при перерахунку раніше призначеної пенсії на підставі ч. 4 ст. 42 Закону №1058 застосовується показник заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія, а за бажанням пенсіонера здійснюється перерахунок із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст. 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховується під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії. З 01.04.2023 позивачу автоматично перераховано пенсію згідно з ч. 4 ст. 42 Закону №1058, з урахуванням страхового стажу, право на наступний перерахунок позивач набуває через 2 роки після зазначеного перерахунку , з урахуванням набутого стажу. По-друге, із заявою встановленого зразка про перерахунок пенсії позивач не звертався, а на подану у довільній формі заяву від 28.08.2023 відповідачем надано відповідь, яке не є рішенням суб'єкта владних повноважень.
Суд розглянув справу 15.11.2023 в порядку спрощеного провадження, без виклику сторін, відповідно до вимог ст. 263 КАС України.
Дослідив матеріали справи, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з 21.06.2018 перебуває на обліку в Головному управлінні ПФУ в Миколаївській області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
28.08.2023 позивач звернувся до Головного управління ПФУ в Миколаївській області із заявою про перерахунок пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати по України за 2020, 2021, 2022 роки з урахуванням виплачених сум.
Листом від 12.09.2023 Головне управління ПФУ в Миколаївській області повідомило позивача про відсутність підстав застосування показника середньої заробітної плати за 2020-2022 роки, спираючись на те, що виключення щодо можливості застосувати при переведенні на інший вид пенсії середню заробітну плату за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, надається лише при переведенні з пенсії по інвалідності на пенсію за віком.
Не погоджуючись з цим, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, особливості призначення, перерахунку і виплати пенсій врегульовано Законом України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058.
Відповідно до ст. 27 Закону №1058 розмір пенсії за віком визначається за формулою: П= Зп х Кс, де: П - розмір пенсії; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи.
Статтею 40 Закону № 1058 передбачено, що заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки; Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn ); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону №1058 у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.
За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
Органи Пенсійного фонду щороку з 1 квітня без додаткового звернення особи проводять перерахунок пенсії тим особам, які на 1 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на проведення перерахунку, передбаченого абзацами першим - третім цієї частини, на найбільш вигідних умовах. Порядок такого перерахунку пенсії встановлюється правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.
Згідно із п. 3 Порядку проведення перерахунку пенсії без додаткового звернення особи відповідно до частини четвертої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого Постановою правління ПФУ від 18.05.2018 року №10-1, перерахунок пенсії проводиться пенсіонеру, який після призначення (перерахунку) пенсії:
1) продовжував працювати та має не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої (якого) призначено (попередньо перераховано) пенсію або із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону, за даними реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії;
2) продовжував працювати і має менш як 24 місяці страхового стажу. Перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки з дня звернення за призначенням (попереднім перерахунком) пенсії.
Перерахунок проводиться з урахуванням страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) та із заробітної плати (доходу), з якої (якого) призначено (попередньо перераховано) пенсію.
З аналізу наведених вище норм Закону №1058 вбачається, що середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, для обчислення пенсії, обраховується за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.
Однак, у разі, якщо особа продовжила працювати після призначення пенсії, перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
Таким чином, при перерахунку пенсії працюючого пенсіонера, у зв'язку із звільненням з роботи, показник середньої заробітної плати має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Показник середньої заробітної плати для обчислення пенсії підлягає обрахунку при призначенні пенсії, або ж при переведенні особи на інший вид пенсії за нормами іншого Закону, та при переведенні з пенсії по інвалідності на пенсію за віком.
Верховний Суд України від 29 листопада 2016 року у справі № 21-6331а15 та Верховний Суд у Постановах від 22 лютого 2018 року у справі № К/9901/16/17, від 22 січня 2019 року у справі № 577/2457/17 висловили правову позицію стосовно того, що при переведенні з пенсії призначеної згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення" на пенсію згідно із Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" показник заробітної плати має враховуватися за три календарні роки, що передують року призначення нового виду пенсії.
Проаналізувавши зміст норми частини третьої статті 45 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування Верховний Суд зробив висновок, що показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії в межах Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої цим Законом.
Отже, наведені вище норми Закону №1058, , та норми частини третьої статті 45 Закону №1058, яким надав оцінку Верховний Суд, мають однакове застереження щодо незмінності показника середньої заробітної плати, тобто застосування саме того, який був обрахований під час призначення пенсії.
В даному випадку заява позивача не обумовлена бажанням здійснення переходу на інший вид пенсії за нормами іншого Закону, а також позивач не перебував на пенсії по інвалідності, а тому показник середньої заробітної плати, який був обрахований під час призначення його пенсії, є незмінним.
Щодо посилання позивача на ч. 4 ст. 42 Закону №1058, то вказана норма не регламентує право позивача на зміну показника середньої заробітної плати, а передбачає право на перерахунок пенсії з урахуванням набутого після її призначення страхового стажу та заробітної плати.
Відповідачем з урахуванням приписів наведеної норми з 01.04.2023 здійснено перерахунок пенсії позивача, з врахуванням страхового стажу, набутого після призначення пенсії, право на наступний перерахунок у позивача виникне через 2 роки, тобто з 01.04.2025 року.
За таких обставин, відповідач діяв відповідно до норм ст. 42 Закону №1058 та не допустив порушення прав позивача на здійснення перерахунку його пенсії у зв'язку з продовженням трудової діяльності.
Таким чином, позовні вимоги є безпідставними та не підлягають задоволенню.
Судові витрати відшкодуванню не підлягають.
На підставі викладеного, керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246, 257-262, 263 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. В задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1,м. Миколаїв,54008 13844159) відмовити повністю.
2. Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя В. В. Біоносенко
Рішення складено в повному обсязі 15.11.2023