Рішення від 13.11.2023 по справі 336/2210/22

ЄУН № 336/2210/22

пр. № 2/336/288/2023

РІШЕННЯ

Іменем України

13 листопаду 2023 року м. Запоріжжя

Шевченківський районний суд м. Запоріжжя у складі головуючого судді Дацюк О.І., при секретарі Пустовіт В.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників цивільну справу за позовом Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз» до ОСОБА_1 про стягнення вартості донарахованого об'єму природного газу, -

ВСТАНОВИВ:

Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз» (далі АТ «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз») звернулось з позовом до ОСОБА_1 , вказавши, що відповідач проживає за адресою АДРЕСА_1 та користується природним газом. 15.07.2019 року АТ «Запоріжгаз» виявлено несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ, пошкодження охоронної пломби №С33137352 встановленої в місці приєднання лічильника газу G-4 Галлус, заводський номер U00121435 та складено Акт про порушення №0600243412 від 15.07.2019 року, який було підписано відповідачем без зауважень. За даним фактом на засіданні комісії АТ «Запоріжгаз» було прийнято рішення про задоволення акту про порушення №0600243412 від 15.07.2019 року та за результатами розгляду акту про порушення здійснено розрахунок не облікованого об'єму газу, який становить 24132,29 гривні, який позивач просить стягнути разом з судовим збором.

Ухвалою суду від 30.06.2022 року відкрите провадження по справі та призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Відповідач у наданий судом строк та станом на 13.11.2023 року своїм правом подання до суду клопотань про розгляд справи з повідомленням сторін та відзиву на позовну заяву не скористався, відзив на позов не подав, заперечення щодо розгляду справи в спрощеному порядку подано не було, будь-яких клопотань та заяв від відповідача подано до суду не було, відтак у відповідності до ч. 8 ст. 178 та ч. 5 ст. 279 ЦПК України, суд розглядає справу за наявними у справі матеріалами.

В ході розгляду справи сторонами заяви чи клопотання не подавались.

При вивченні матеріалів справи судом встановлено таке.

За відомостями Департаменту реєстраційних послуг ЗМР, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 з 13.02.1997 року по теперішній час.

21.07.2017 року за участю споживача ОСОБА_2 та двох представників ПАТ «Запоріжгаз» складено акт №014449 про монтаж засобу вимірювальної техніки за адресою: АДРЕСА_1 , а саме газового лічильника G-4 Gallus №U00121435, який опломбовано 21.01.2017 року пломбою №С33137352; Пл-В 9866702; М9903879.

25.06.2019 року представниками АТ «Запоріжгаз», за участю споживача ОСОБА_2 складено Акт про припинення (обмеження) газопостачання за адресою: АДРЕСА_1 на підставі надання постачальником (який уклав з Оператором ГРМ договір на виконання робіт, пов'язаних з припиненням/обмеженням газопостачання споживачам) письмової заяви про припинення газопостачання. Припинення (обмеження) газопостачання проведено шляхом механічного від'єднання (обрізка) в місці приєднання до розподільного підземного газопроводу.

Як зазначено в акті, немає доступу до вузла обліку газу.

Даний акт споживачем підписаний не був.

03.07.2019 року ОСОБА_1 звернувся до АТ «Запоріжгаз» із заявою про виклик контролера для перевірки відключення. Адресою зазначив АДРЕСА_1 .

15.07.2019 року працівниками АТ «Запоріжгаз», за участю споживача ОСОБА_1 складено Акт про порушення №0600243412 за адресою: АДРЕСА_1 , та на дату складання встановлено порушення Кодексу газорозподільних систем: 1) несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ, а також пошкоджена охоронна пломба №С33137352 встановлена в місці приєднання лічильника газу Галлюс G-4 №00121435. 2) Позаштатний режим роботи ЗВТ.

Згідно з п. 4 Акту, порушення усунено шляхом демонтажу ЗВТ №00121435 на експертизу, ЗВТ упакований в пакет, пакет опломбований пл.. №С46716721.

ОСОБА_1 під особистий підпис був ознайомлений з Актом про порушення, будь-яких зауважень споживача до цього Акта про порушення не зазначено.

15.07.2019 року споживачем ОСОБА_1 та представником АТ «Запоріжгаз» підписано Протокол №001953 направлення засобу вимірювальної техніки на експертизу, а саме лічильника газу Gallus G-4 №00124435. ОСОБА_1 під особистий підпис був ознайомлений із датою проведення експертизи газового лічильника, будь-яких зауважень з приводу даного протоколу не зазначив.

Комісією АТ «Запоріжгаз», у присутності ОСОБА_1 складено Акт №0618 експертизи лічильника газу та надано висновок, згідно з яким: виявлено несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ: механічне пошкодження відлікового механізма - підрив скла відлікового механізма з правої сторони. Подряпини та задири корпуса відлікового механізма в районі посадкового місця скла (з правої торцевої сторони посадкового місця). Наявний доступ в роботу відлікового механізма. Лічильник не придатний до подальшої експлуатації, підлягає заміні. Лічильник упаковано в пакет, опломбовано пломбою №С48718306, повернено споживачу.

Згідно з протоколом повірки ДП «Запоріжжястандартметрологія», лічильник газу Gallus 2000-U G4 N U00121435, який був розміщений за адресою: АДРЕСА_1 , непридатний.

19.07.2019 року Протоколом №1350 засідання комісії з розгляду актів про порушення АТ «Запоріжгаз», яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення розглянуто документи/матеріали додані до Акту про порушення №0600243412 від 15.07.2019 року та вирішено Акт про порушення №0600243412 від 15.07.2019 року задовольнити частково в частині несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ.

Відповідач ОСОБА_1 не був присутній на засіданні комісії.

Згідно з розрахунком необлікованого (донарахованого) об'єму (обсягу) природного газу і його вартості за виявлене порушення, за адресою: АДРЕСА_1 нараховано за граничними об'ємами за період з 15.01.2019 року по 24.06.2019 року з урахуванням підключених газових приладів (плита газова - 1 шт., опалювальний прилад - 1 шт.), опалювальна площа - 55 кв.м., кількість зареєстрованих осіб - 2, 24132,29 гривень.

29.08.2019 року АТ «Запоріжгаз» направляло на адресу ОСОБА_1 акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму (обсягу) природного газу, Рахунок на оплату необлікованого (донарахованого) об'єму (обсягу) природного газу та повідомлення про вжиття заходів щодо погашення вартості не облікованого об'єму природного газу в сумі 24132,29 гривні протягом 10 днів з дати отримання даного повідомлення.

Вказані документи були отримані відповідачем 05.09.2019 року, що підтверджується копією поштового повідомлення.

За відомостями АТ «Запоріжгаз», особовий рахунок № НОМЕР_1 відкрито на ім'я ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 .

Представником позивача до матеріалів цивільної справи також були долучені фотознімки газового лічильника Gallus G-4 №00124435, пломбувальних елементів та відеозаписи виїзду працівників АТ «Запоріжгаз» за адресою: м. Запоріжжя, вул. Тимірязєва, 220/вул. Курортна, 72 з вимогою про надання доступу до газового лічильника від 16.05.2019 року та від 05.06.2019 року.

При вирішенні спору суд виходить з наступного.

Відносини між газопостачальними підприємствами та фізичними особами споживачами газу в частині обліку природного газу регулюються Кодексом газорозподільних систем, затвердженим постановою НКРЕКП від 30 вересня 2015 року № 2494, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 06 листопада 2015 року за № 1379/27824, положеннями ЦК України, Законом України «Про житлово-комунальні послуги», Законом України «Про метрологію та метрологічну діяльність».

Згідно п. 3 глави 1 розділу 1 Кодексу газорозподільних систем дія цього Кодексу поширюється на операторів газорозподільних систем, замовників доступу та приєднання до газорозподільної системи, споживачів (у тому числі побутових споживачів), об'єкти яких підключені до газорозподільних систем, та на їх постачальників.

З 01 липня 2015 року позивач на підставі ліцензії з розподілу природного нафтового газу і газу (метану) вугільних родовищ газу серії АЕ №642479 здійснює виключно діяльність з розподілу природного газу газорозподільною системою, яка знаходиться у його власності та користуванні, та здійснює щодо неї функції оперативно-технічного управління, тобто в розумінні Закону України «Про ринок природного газу» та Кодексу газорозподільних систем ПАТ «Запоріжгаз» серед суб'єктів ринку природного газу кваліфікується як оператор газорозподільної системи.

У відповідності до п. 3 глави 3 розділу VI Кодексу газорозподільних систем договір розподілу природного газу є публічним та укладається з урахуванням ст.ст. 633, 634, 641, 642 ЦК Кодексу України за формою Типового договору розподілу природного газу.

Визначення фактичного об'єму споживання (розподілу) природного газу по об'єкту побутового споживача здійснюється на межі балансової належності між Оператором ГРМ і побутовим споживачем на підставі даних лічильника природного газу з урахуванням вимог цього Кодексу та договору. Для визначення фактичного об'єму споживання (розподілу) природного газу приймаються дані лічильника газу Оператора ГРМ. У разі відсутності лічильника газу в Оператора ГРМ приймаються дані лічильника газу побутового споживача. При цьому Оператор ГРМ має право протягом експлуатації лічильника газу та відповідно до вимог цього Кодексу здійснювати контрольне зняття показань ЗВТ (лічильника газу) для контролю та перевірки його показань, відповідно до п. 1 глави 4 розділу ІХ Кодексу.

Як вказують п. 1, 2. Глави 5 розділу Х Кодексу, Комерційний вузол обліку (комерційний ВОГ) та його складові мають бути опломбовані пломбами з тавром відповідного органу, уповноваженого на проведення метрологічних робіт, та пломбами заводу-виробника.

Місця пломбування та реквізити пломб заводу-виробника, а також місця пломбування пломбами органу, уповноваженого на проведення метрологічних робіт, вказуються в технічній документації (паспорті) на кожний ЗВТ або протоколі повірки, якщо така мала місце перед чи під час експлуатації ЗВТ.

Оператор ГРМ під час введення комерційного ВОГ в експлуатацію або під час його експлуатації має право встановлювати власні охоронні пломби на елементах та складових комерційного ВОГ, а також на запірній арматурі обвідних ліній, фланцевих з'єднаннях перед комерційним ВОГ та після нього, а також на інших пристроях і місцях для унеможливлення несанкціонованого втручання в роботу складових комерційного ВОГ або несанкціонованого відбору природного газу.

Власник комерційного ВОГ або сторона, відповідальна за збереження комерційного ВОГ, згідно з відповідним договором про відповідальне зберігання та/або актом про пломбування чи іншим документом, який був оформлений при встановленні пломб/магнітних індикаторів, відповідає за збереження і цілісність пломб (номерних, з відбитками тавр), пломбувального матеріалу, на якому встановлено пломби (дріт, кордова нитка тощо), та гвинтів, на яких закріплено пломбувальний матеріал, про що зазначено в пункті 5 глави 5 розділу Х Кодексу.

Експертиза засобу вимірювальної техніки/експертиза пломб - комплекс заходів, які здійснюються комісією з проведення експертизи ЗВТ та пломб, яка затверджується наказом Оператора ГРМ, або суб'єктами судово-експертної діяльності, діяльність яких регулюється Законом України «Про судову експертизу», з метою отримання даних щодо відповідності засобу вимірювальної техніки/пломб параметрам, визначеним їх виробниками, умовам монтажу та експлуатації, їх цілісності чи відповідності метрологічним характеристикам, а також пересвідчення у відсутності інших ознак впливу на засіб вимірювальної техніки/пломбу, які можуть свідчити про втручання в засіб вимірювальної техніки/пломбу та викривлення результатів вимірювання, про що зазначено у ч. 4 ст. 1 Глави 1 Розділу І Кодексу газорозподільних систем.

Згідно пункту 4 Глави 1 Розділу І Кодексу газорозподільних систем контрольний огляд вузла обліку - виконання комплексу робіт з метою візуального обстеження цілісності ЗВТ (корпусу, скла, кріплення, з'єднання тощо), цілісності встановлених згідно з актом про пломбування пломб та наявності відбитків їх тавр, зняття показань ЗВТ, а також з метою виявлення без використання спеціальних технічних засобів та/або часткового демонтажу будівельних конструкцій чи оздоблювальних матеріалів несанкціонованого втручання в роботу ГРМ та/або ЗВТ/лічильника газу.

Відповідно до пункту 1 глави 2 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем, до порушень споживача, які кваліфікуються, як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об'ємів (обсягів) природного газу, зокрема, належить несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу).

Відповідно до пункту 3 глави 2 розділу ХІ Кодексу, до порушень (за умови відсутності несанкціонованого втручання в ГРМ або роботу ЗВТ), що сталися внаслідок пошкодження чи позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ або його складових (які кваліфікуються як «не з вини споживача»), але внаслідок яких споживачу здійснюється перерахунок розподіленого (спожитого) об'єму природного газу, належать пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно.

Пункт 2 глави 6 розділу Х Кодексу визначені дії споживача та оператора ГРМ протягом експлуатації комерційного ВОГ та його складових частин.

Згідно із 1 пунктом 5 глави XІ розділу Кодексу газорозподільних систем у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 16 до цього Кодексу.

Як вказує глава 5 пункт 6 розділу ХІ Кодексу, у разі незгоди споживача (несанкціонованого споживача) із зафіксованим в акті про порушення порушенням, яке стосується пошкодження пломб (крім факту їх відсутності або спрацювання магнітного індикатора), пошкодження ЗВТ/лічильника газу (крім явних ознак навмисного в них втручання), він може вимагати проведення їх експертизи чи позачергової або експертної повірки у порядку, визначеному цим Кодексом. У такому разі в акті про порушення робиться відповідний запис, при цьому представник Оператора ГРМ здійснює заходи щодо пакування пошкодженої пломби та/або лічильника газу (ЗВТ) та складає відповідний акт про направлення їх на експертизу чи позачергову або експертну повірку. До отримання їх результатів нарахування, передбачені цим Кодексом, не застосовуються.

Пунктом 1 глави 2 Розділу Х Кодексу газорозподільних систем визначено, що до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об'ємів (обсягів) природного газу, належать:

1) наявність несанкціонованого газопроводу;

2) несанкціоноване відновлення газоспоживання;

3) несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу);

4) несанкціоноване підключення газових приладів на об'єкті споживача, який обліковується за нормами споживання;

5) несанкціоноване підключення газових приладів, внаслідок якого перевищується діапазон обчислення вузла обліку (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення вузла обліку);

6) використання природного газу споживачем за відсутності чи після розірвання договору розподілу природного газу.

У разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого відновлення газоспоживання або використання природного газу споживачем за відсутності чи після розірвання договору розподілу природного газу спожитий об'єм природного газу визначається за граничними об'ємами споживання природного газу населенням з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача за період з дня припинення газопостачання (або у разі здійснення попередньої перевірки відключеного стану - з дня такої перевірки, що має підтверджуватися відповідним актом перевірки), а при використанні газу без договору - з дня його закінчення (розірвання) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення, відповідно до п. 2 глави 3 Розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем.

Як вказує п. 10 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРС, у разі неприбуття споживача (несанкціонованого споживача) та/або уповноваженої ним особи на засідання комісії остання розглядає складений акт про порушення без його (її) участі.

Згідно з п. 11 глави 5 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем, За результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення.

При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості.

При складанні акта-розрахунку враховується таке:

1) розрахований відповідно до вимог цього розділу необлікований (донарахований) об'єм природного газу, що припадає на період до 01 числа місяця, в якому прийнято рішення комісії щодо задоволення акта про порушення (тобто до закритого балансового періоду), не потребує коригування (включення до) закритих періодів, а його вартість в повному обсязі має бути компенсована споживачем (несанкціонованим споживачем) Оператору ГРМ. При цьому вартість природного газу визначається за цінами закупівлі природного газу Оператором ГРМ протягом періоду необлікованого природного газу;

2) розрахований відповідно до вимог цього розділу необлікований (донарахований) об'єм природного газу, що припадає на період після 01-го числа місяця, в якому прийнято рішення комісії щодо задоволення акта про порушення, включається в баланс поточного календарного місяця за загальними правилами і вважається об'ємом постачання природного газу споживачу його діючим постачальником. Виключенням є об'єм природного газу, нарахований несанкціонованому споживачу та споживачу, у якого відсутній постачальник, вартість якого має бути компенсована Оператору ГРМ за цінами закупівлі ним природного газу в поточному календарному місяці;

3) при розрахунку необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу має бути віднятий об'єм природного газу, фактично сплачений споживачем протягом періоду порушення. Виключенням є несанкціонований відбір природного газу поза охопленням комерційного вузла обліку;

4) при розрахунку необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу пільги та субсидії, на які має право побутовий споживач, не враховуються.

Відповідно до ст. 16 ЦК України юридична особа має право на захист свого особистого немайнового та майнового права та інтересу в суді, а одним із способів захисту є відшкодування збитків. Ст. 59 Закону України «Про ринок природного газу» передбачено, що суб'єкти ринку природного газу, які порушили законодавство, що регулює функціонування ринку природного газу, несуть відповідальність згідно із законом.

Згідно з ч.1 ст. 526 Цивільного кодексу України зобов'язання мають виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог Кодексу, інших актів цивільного законодавства. Пунктом 8.4. Договору передбачено, що у разі якщо дії однієї зі Сторін призвели до завдання матеріальної шкоди іншій Стороні її відшкодування здійснюється в добровільному порядку згідно з вимогами чинного законодавства, а у разі, якщо не досягнуто згоди, - за рішенням суду.

Ст. 610 ЦК України визначено, що порушення зобов'язання - це його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання.

Відповідно до ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана майну фізичної особи або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Відповідно до ст. 1192 ч.1 ЦК України з урахуванням обставин справи суд за вибором потерпілого може зобов'язати особу, яка завдала шкоди майну, відшкодувати її в натурі або відшкодувати завдані збитки в повному обсязі.

Таким чином, дії позивача в повній мірі узгоджуються з чинним законодавством, відповідач не скористався наданим йому правом надати заперечення проти позову, тому суд дійшов висновку, що позовні вимоги обґрунтовані, підтверджені наданими доказами та підлягають задоволенню.

Також, відповідно до ст. 141 ЦПК України, з відповідача підлягає стягненню судовий збір.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 76-81, 133, 141, 258, 259, 263-265, 279 ЦПК України, -

УХВАЛИВ:

Позов Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз» до ОСОБА_1 про стягнення вартості донарахованого об'єму природного газу задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз» 24132,29 гривні (двадцять чотири тисячі сто тридцять дві гривні 29 коп.) в рахунок погашення вартості донарахованого об'єму природного газу за період з 15 січня 2019 року по 24 червня 2019 року; судовий збір в сумі 2481 (дві тисячі чотириста вісімдесят одна) гривня.

Відповідно до ст. 265 ч. 5 ЦПК України зазначаються наступні відомості:

Позивач - Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз», м. Запоріжжя, вул. Заводська, 7, код ЄДРПОУ 03345716.

Відповідач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 .

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення може бути оскаржене до Запорізького апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Суддя О.І. Дацюк

Повний текст рішення суду складений 13.11.2023 року