РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
ЄУН № 337/6591/23
Провадження № 2-о/337/324/2023
15.11.2023 м.Запоріжжя
Хортицький районний суд м. Запоріжжя в складі:
головуючого - судді Мальованого В.Л., за участю секретаря - Пекній Т.В., розглянувши в порядку окремого провадження заяву заявника ОСОБА_1 (далі - заявник, ОСОБА_1 ) (місце проживання: АДРЕСА_1 ), заінтересованої особи Оріхівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Пологівському районі Запорізької області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) (м. Запоріжжя, просп. Інженера Преображенського, буд. 15) про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, в порядку ст. 317 Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК України),
ВСТАНОВИВ:
15.11.2023 заявник звернувся до суду із заявою про встановлення факту смерті його бабусі ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 , (далі - померла особа), яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 у АДРЕСА_2 . Причини смерті: хронічна серцева недостатність, кардіосклероз, хронічна ішемічна хвороба серця (відповідно до медичного свідоцтва про смерть серія № 31, виданого 07 листопада 2023 року).
В обґрунтування заяви зазначено.
Заявник є рідною онукою померлої особи, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 у АДРЕСА_2 . Причини смерті: хронічна серцева недостатність, кардіосклероз, хронічна ішемічна хвороба серця (відповідно до медичного свідоцтва про смерть серія № 31, виданого 07 листопада 2023 року).
Вказує, що ця місцевість є тимчасово окупованою територією України російськими загарбниками, внаслідок чого неможливо отримати українське свідоцтво про смерть.
Зважаючи на те, що будь - які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, будь - який акт (рішення, документ), виданий цими органами та/або особами, є недійсними і не створюють правових наслідків, заявник звернувся до суду, адже встановлення даного факту є життєво необхідним заявнику.
Ухвалою суду від 15.11.2023 відкрито провадження по справі за правилами окремого провадження.
В судове засідання заявник, заінтересована особа не з'явились, будучи належним чином повідомленими про дату, час і місце судового розгляду справи. Заявник просив розглядати заяву без його участі, вважає її підставною.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, в зв'язку з неявкою сторін, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, всебічно та повно з'ясувавши обставини, на яких ґрунтуються вимоги, об'єктивно оцінивши в сукупності докази, які мають значення для розгляду справи, суд дійшов висновку, що вимоги, викладені в заяві, обґрунтовані та підлягають задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 89 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Згідно статті 263 ЦПК України, судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.
Згідно з п. 8 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Положеннями ст. 317 ЦПК України передбачено, що заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України. Справи про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду.
Правовий режим тимчасового окупованої території визначає Закон України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України». Згідно з ч. 1 ст. 1 цього Закону, тимчасово окупована Російською Федерацією територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Зважаючи на викладене, даний випадок зумовлює необхідність застосування передбаченого ст. 317 ЦПК України порядку встановлення факту смерті рідної бабусі заявника ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 у АДРЕСА_2 .
Заявник є онукою померлої особи, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 у АДРЕСА_2 . Причини смерті: хронічна серцева недостатність, кардіосклероз, хронічна ішемічна хвороба серця (відповідно до медичного свідоцтва про смерть серія № 31, виданого 07 листопада 2023 року). Дана місцевість є тимчасово окупованою територією російськими загарбниками, внаслідок чого неможливо отримати українське свідоцтво про смерть бабусі заявника.
Встановлення даного факту заявнику необхідно для подальшої реалізації своїх спадкових прав, та отримання допомоги на поховання.
Відповідно до пункту 1 глави 5 розділу III Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затвердженого наказом Міністерства юстиції України № 52/5 від 18.10.2000 (у редакції наказу Міністерства юстиції України від 02.10.2020) підставою для реєстрації смерті є: а)лікарське свідоцтво про смерть (форма № 106/о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08.08.2006 № 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 за № 1150/13024 (далі - лікарське свідоцтво про смерть); б) фельдшерська довідка про смерть (форма № 106-1/о), форма якої затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08.08.2006 № 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 за № 1150/13024 (далі - фельдшерська довідка про смерть); в) лікарське свідоцтво про перинатальну смерть; г) рішення суду про оголошення особи померлою; ґ) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час; д) повідомлення державного архіву або органів Служби безпеки України у разі реєстрації смерті осіб, репресованих за рішенням несудових та судових органів; е) повідомлення установи виконання покарань або слідчого ізолятора, надіслане разом з лікарським свідоцтвом про смерть.
Положеннями ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» (далі - Закон України) передбачено, що будь - які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому Законом. Будь - який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсними і не створюють правових наслідків.
Відповідно до ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.
На підставі вищенаведеного, суд приходить до переконання, що на теперішній час заявник не має іншої можливості одержати документ, що посвідчує факт померлої особи. Враховуючи, що заявником були надані докази, які в повній мірі підтверджують цей факт, заяву слід задовольнити.
При цьому, суд даючи оцінку допустимості наданих заявником письмових доказів, виданих на тимчасово окупованій території, бере до уваги практику Європейського суду з прав людини (далі - ЄСПЛ), яка відповідно до українського законодавства має застосовуватись судами при розгляді справ як джерело права. Зокрема, ґрунтуючись на консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібіє (Namibiacase) Європейський суд з прав людини наголосив, що першочерговим завданням щодо прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної Сторони. Такий висновок ЄСПЛ слід розуміти в контексті сформульованого у згаданому Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії так званого «намібійського винятку», який є винятком із загального принципу щодо недійсності актів, у тому числі нормативних, які видані владою не визнаного на міжнародному рівні державного утворення. Зазначений виняток полягає в тому, що не можуть визнаватися недійсними всі документи, видані на окупованій території, оскільки це може зашкодити правам мешканців такої території. Зокрема, недійсність не може бути застосована до таких дій, як наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів, невизнання яких може завдати лише шкоди особам, які проживають на такій території. Застосовуючи «намібійський виняток» у справі «Кіпр проти Туреччини», ЄСПЛ зокрема, зазначив, що виходячи з інтересів мешканців, що проживають на окупованій території, треті держави та міжнародні організації, особливо суди, не можуть просто ігнорувати дії фактично існуючих на таких територіях органів влади.
Враховуючи практику ЄСПЛ, суд оцінює надані заявником письмові докази та приходить до переконання щодо необхідності задоволення заяви, так як встановлення факту смерті має для заявника юридичне значення.
Керуючись ст. ст. 13, 89, 259, 263-265, 293, 315 - 319 ЦПК України, суд, -
УХВАЛИВ:
Заяву ОСОБА_1 , заінтересованої особи Оріхівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Пологівському районі Запорізької області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України - задовольнити.
Встановити факт смерті громадянки України ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_4 , уродженки с. Дніпровка, Василівський район, Запорізька область, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , у АДРЕСА_2 .
Причини смерті: хронічна серцева недостатність, кардіосклероз, хронічна ішемічна хвороба серця.
Відповідно до вимог ч. 4 ст. 317 ЦПК України рішення суду підлягає негайному виконанню.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до Запорізького апеляційного суду.
Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Суддя В.О. Мальований