Рішення від 01.11.2023 по справі 905/555/23

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.:(057) 702-07-99, факс: (057) 702-08-52,

гаряча лінія: (096) 068-16-02, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua,

код ЄДРПОУ: 03499901,UA368999980313151206083020649

_____________________________________________________________________________

РІШЕННЯ

іменем України

01.11.2023 Справа №905/555/23

Господарський суд Донецької області у складі судді Сковородіної О.М.,

секретар судового засідання Фурсов Я.О.,

за позовом: Обласного комунального підприємства “Донецьктеплокомуненерго” (84307, Донецька область, м. Краматорськ, провулок Земляний, 2; код ЄДРПОУ 03337119)

до відповідача: Приватного акціонерного товариства “по газопостачанню та газифікації “Донецькоблгаз” (84105, Донецька область, м. Краматорськ, вул. Південна, 1; код ЄДРПОУ 03361075)

про визнання недійсним та скасування рішення Приватного акціонерного товариства “по газопостачанню та газифікації “Донецькоблгаз” оформлене “Протоколом №9 засідання комісії з розглядання актів порушення” від 10.03.2021

за участю представників сторін:

від позивача: Авчиєв Т.О. - в порядку самопредставництва, за довіреністю (в режимі відеоконференції);

від відповідача: Виноградов В.О. - адвокат, на підставі ордеру (в режимі відеоконференції).

До Господарського суду Донецької області надійшла позовна заява Обласного комунального підприємства “Донецьктеплокомуненерго” до Приватного акціонерного товариства “по газопостачанню та газифікації “Донецькоблгаз” про визнання недійсним та скасування рішення Приватного акціонерного товариства “по газопостачанню та газифікації “Донецькоблгаз” оформлене “Протоколом №9 засідання комісії з розглядання актів порушення” від 10.03.2021.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на незаконність, необґрунтованість рішення Приватного акціонерного товариства “по газопостачанню та газифікації “Донецькоблгаз” оформлене “Протоколом №9 засідання комісії з розглядання актів порушення” від 10.03.2021, вважає його таким, що прийняте з порушенням законодавства.

Ухвалою суду від 15.05.2023 було прийнято позовну заяву до розгляду за правилами загального позовного провадження.

20.06.2023 відповідачем було надано відзив на позовну заяву, в якому останній заперечує позовні вимоги та просить відмовити у їх задоволенні, з огляду на таке:

- вузол обліку газу може вважатись комерційним лише за умови наявності документального підтвердження відомих відповідних характеристик похибок або невизначеності вимірювань такого вузла обліку, оскільки відсутність такого підтвердження унеможливлює гарантування коректності обліку споживання природного газу;

- для ВОГ, введених в експлуатацію з 04.09.2016, характеристики похибок або невизначеність вимірювань повинні підтверджуватись декларацією про відповідність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки;

- зважаючи на те, що під час обстежень ВОГ Позивача, які було проведено Костянтинівським УГГ ПрАТ “Донецькоблгаз” не було надано ані декларацій про відповідність ВОГ вимогам Технічного регламенту законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, ані свідоцтв про державну метрологічну атестацію із атестованими методиками виконання вимірювання, слід констатувати, що відповідачем було правомірно складено акти про порушення, що повною мірою спростовує доводи позовної заяви.

04.07.2023 позивачем було надано відповідь на відзив, в якій вказано, що на момент здійснення перерахунків та до теперішнього часу факт необлікованого чи облікованого частково об'єму розподіленого (спожитого, переданого) природного газу внаслідок позаштатного режиму роботи комерційних ВОГ чи їх складових ніяк не підтверджено.

Згідно з наданими позивачем доказами, а саме звітами за контрактний місяць, повідомлень про наявні аварійні/діагностичні ситуації (несправність) не зафіксовано та не зареєстрованіо. Відповідачем не надано жодних доказів щодо наявності повідомлень про наявні аварійні/ діагностичні ситуації (несправність).

Підпунктом 2 п.1 глави 9 розділу X «Кодексу газорозподільних систем» передбачено, що Оператор ГРМ, в разі виникнення спірних питань щодо результатів вимірювань об'єму природного газу протягом експлуатації комерційного ВОГ та його складових, має право здійснювати з дотриманням вимог цього Кодексу газорозподільних систем перевірку комерційного ВОГ та його складових щодо працездатності та/або придатності ЗВТ до застосування на підставі результатів перевірки їх метрологічних характеристик, зокрема загальної похибки вимірювання. Але даним правом відповідач не скористався.

Несправність комерційного ВОГ чи його складових або позаштатний режим роботи ніяк не підтверджено.

Державна метрологічна атестація ЗВТ та атестація методик виконання вимірювань були передбачені ЗУ «Про метрологію та метрологічну діяльність», який діяв до 31.12.2015р. Відповідно до ч.3 ст.27 цієї редакції закону та ДСТУ 3215-95 (втратив чинність 29.03.2017р.) за позитивних результатів державної і метрологічної атестації ЗВТ оформлювалися свідоцтва про державну метрологічну атестацію. З 01.01.2016 ЗУ «Про метрологію та метрологічну діяльність» не передбачає свідоцтва про державну метрологічну атестацію.

Чинним законодавством України та нормативно-правовими актами визначено що, оцінка відповідності комерційних вузлів обліку природного газу вимогам технічних регламентів проводиться у разі коли вони надаються на ринку та/або вводяться в експлуатацію, але оцінка відповідності комерційних вузлів обліку природного газу, що перебувають в експлуатації не проводиться. Комерційні вузли обліку на котельнях позивача, щодо яких виник спір, на момент складання актів про порушення перебували в експлуатації.

26.07.2023 відповідачем були надані заперечення, в яких вказано, що у відзиві на позовну заяву відповідач наголошував, що станом на дату проведення перевірки позивачем не надано документів, які б підтверджували відомі характеристики похибки або невизначеності вимірювань.

У свою чергу, відсутність таких документів свідчить про неможливість встановити, чи відповідають технічні і метрологічні характеристики ВОГ позивача вимогам п. 10 Правил обліку природного газу під час його транспортування газорозподільними мережами, постачання та споживання, затверджених наказом Міністерства палива та енергетики України № 618 від 27.12.2005, що беззаперечно може вплинути на результати вимірювань, а тому, відповідачем правомірно зроблено висновок про встановлення факту позаштатного режиму роботи ВОГ.

В силу прямої вказівки чинного Кодексу ГРС, позивач зобов'язаний мати у наявності документи, які підтверджують відповідні характеристики ВОГ.

Ухвалою суду від 17.10.2023 було закрито підготовче провадження та призначено розгляд справи по суті на 01.11.2023.

У судовому засіданні 01.11.2023 приймали участь представники сторін в режимі відеоконференції.

Дослідивши документи, наявні в матеріалах справи, судом встановлено наступне.

Публічне акціонерне товариство “По газопостачанню та газифікації “Донецькоблгаз” (у подальшому перейменовано у Приватне акціонерне товариство "По газопостачанню та газифікації "Донецькоблгаз", далі - АТ “Донецькоблгаз”), здійснює діяльність з розподілу природного газу газорозподільною системою, яка знаходиться у його власності або користуванні відповідно до законодавства, та здійснює щодо неї функції оперативно-технологічного управління.

Між ОКП “ДТКЕ” (далі - споживач, позивач) та АТ “Донецькоблгаз” (далі - Оператор ГРМ, відповідач) укладено Договір розподілу природного газу (далі - Договір) шляхом подання споживачем Заяви-приєднання №юр/3019 від 30.12.2015 до умов договору розподілу природного газу для споживача, що не є побутовим.

Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30 вересня 2015 року № 2498, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 06 листопада 2015 за № 1384/27829, затверджено Типовий договір розподілу природного газу, який є публічним та регламентує порядок і умови забезпечення цілодобового доступу Споживача до газорозподільної системи, розподіл (переміщення) природного газу газорозподільною системою з метою його фізичної доставки до межі балансової належності об'єкта Споживача та переміщення природного газу з метою фізичної доставки Оператором ГРМ обсягів природного газу до об'єктів споживачів, а також правові засади санкціонованого відбору природного газу з газорозподільної системи. Умови цього Договору однакові для всіх споживачів України та розроблені відповідно до Закону України "Про ринок природного газу" і Кодексу газорозподільних систем, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 30 вересня 2015 року № 2494 (далі - Кодекс газорозподільних систем, КГС).

Цей Договір є договором приєднання, що укладається з урахуванням вимог статей 633, 634, 641 та 642 Цивільного Кодексу України на невизначений строк. Фактом приєднання Споживача до умов цього Договору (акцептування договору) є вчинення Споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти Договір, зокрема надання підписаної Споживачем заяви-приєднання за формою, наведеною у додатку 1 (для побутових споживачів) або у додатку 2 (для споживачів, що не є побутовими) до цього Договору, яку в установленому порядку Оператор ГРМ направляє Споживачу Інформаційним листом за формою, наведеною у додатку 3 до цього Договору, та/або сплата рахунка Оператора ГРМ, та/або документально підтверджене споживання природного газу.

Відповідно до розділу ІІ “Предмет договору”:

2.1. За цим Договором Оператор ГРМ зобов'язується надати Споживачу послугу з розподілу природного газу, а Споживач зобов'язується прийняти зазначену послугу та сплатити її вартість у розмірі, строки та порядку, визначені цим Договором.

2.2. Обов'язковою умовою надання Споживачу послуги з розподілу природного газу є наявність у Споживача об'єкта, підключеного в установленому порядку до газорозподільної системи Оператора ГРМ.

2.3. При вирішенні всіх питань, що не обумовлені цим Договором, Сторони зобов'язуються керуватися Законом України "Про ринок природного газу" та Кодексом газорозподільних систем. Оператор ГРМ зобов'язується вносити зміни та оновлювати інформацію, що розміщена на його сайті, зокрема, чинну редакцію тексту цього Договору та Кодексу газорозподільних систем.

Абзацом два пункту 3.2 Договору встановлено, що приймання-передача обсягу газу, належного Споживачу, а також перехід експлуатаційної відповідальності за стан газових мереж від Оператора ГРМ до Споживача відбуваються на межі балансової належності об'єкта Споживача.

Згідно з розділом V “Порядок обліку природного газу, що передається Споживачу” Договору:

5.1. Облік (у тому числі приладовий) природного газу, що передається Оператором ГРМ та споживається Споживачем на межі балансової належності об'єкта Споживача, здійснюється відповідно до вимог Кодексу газорозподільних систем.

5.2. Визначення об'єму розподілу та споживання природного газу по Споживачу здійснюється на межі балансової належності між Оператором ГРМ та Споживачем на підставі даних комерційного вузла обліку (лічильника газу), визначеного в заяві-приєднанні, та з урахуванням регламентних процедур, передбачених Кодексом газорозподільних систем та цим Договором. Якщо комерційний вузол обліку встановлений не на межі балансової належності сторін (точка вимірювання не збігається з точкою комерційного обліку), фактичний об'єм природного газу визначається з урахуванням втрат та витрат природного газу між точкою вимірювання і межею балансової належності сторін шляхом їх додавання/віднімання до/від об'єму природного газу, визначеного комерційним вузлом обліку в точці вимірювання, відповідно до вимог Кодексу газорозподільних систем. Для визначення об'єму розподілу та споживання природного газу беруться дані комерційного вузла обліку Оператора ГРМ. У разі відсутності комерційного вузла обліку в Оператора ГРМ беруться дані комерційного вузла обліку Споживача.

5.3. При здійсненні обліку спожитого природного газу Споживачем, що не є побутовим, за розрахункову одиницю розподіленого та спожитого природного газу береться один кубічний метр (м куб.) природного газу, приведений до стандартних умов згідно з вимогами, визначеними в Кодексі газорозподільних систем. У разі виявлення порушень вимог Кодексу газорозподільних систем при обліку спожитого природного газу побутовим Споживачем та Споживачем, що не є побутовим, за розрахункову одиницю розподіленого та спожитого природного газу беруться об'єми природного газу, які нараховуються згідно з вимогами Кодексу газорозподільних систем.

5.4. Порядок визначення об'єму розподіленого Споживачу і спожитого ним природного газу та надання звітності щодо спожитих об'ємів газу за розрахунковий період визначається відповідно до вимог Кодексу газорозподільних систем та з урахуванням вимог цього Договору.

Згідно з розділом VІI “Права та обов'язки Сторін” типового договору розподілу природного газу Оператор ГРМ зобов'язується, зокрема:

проводити на вимогу Споживача перевірку роботи комерційного вузла обліку (лічильника газу) у порядку, визначеному Кодексом ГРС; дотримуватись вимог цього договору та Кодексу ГРС (підп.7, 9 п.7.1.);

Оператор ГРМ має право, зокрема: перевіряти роботу комерційного вузла обліку (лічильника газу), у тому числі встановленого на об'єкті Споживача, у порядку, визначеному Кодексом ГРС; встановлювати на комерційному вузлі обліку (лічильнику газу) засоби дистанційної передачі даних та/або дублюючі чи контрольні засоби вимірювальної техніки, якщо такі заходи здійснюються за рахунок та силами Оператора ГРМ; інші права, передбачені договором та Кодексом ГРС (підп.4, 6, 7 п.7.2.);

Споживач має право, зокрема: ініціювати перевірку роботи комерційного вузла обліку (лічильника газу) у порядку, визначеному Кодексом ГРС; звертатися до Оператора ГРМ зі скаргами та пропозиціями щодо виконання умов договору; інші права, передбачені договором та Кодексом ГРС (підп.4, 5, 7 п.7.3.);

Споживач зобов'язується, зокрема: своєчасно повідомляти Оператора ГРМ про всі зміни щодо позаштатної роботи комерційного вузла обліку (лічильника газу); не перешкоджати Оператору ГРМ у здійсненні заходів щодо вдосконалення обліку природного газу для точності виміру обсягів розподілу та споживання природного газу, у т.ч. встановлення засобів дистанційної передачі даних, установлення дублюючих засобів вимірювальної техніки чи монтажу окремих закладних частин для можливості їх встановлення за рахунок Оператора ГРМ; забезпечувати безперешкодний та безплатний доступ на власні об'єкти чи земельну ділянку представникам Оператора ГРМ за їх службовими посвідченнями для виконання ними службових обов'язків, зокрема для перевірки, повірки та/або експертизи комерційного вузла обліку (лічильника газу), а також перевірки показань лічильників газу; не допускати несанкціонованого відбору природного газу; дотримуватись інших вимог договору та Кодексу ГРС (підп.2-5, 7 п.7.4.).

Комерційні вузли обліку природного газу, які експлуатуються на котельнях Позивача, що перебувають на балансі Позивача, були введені в експлуатацію та прийняті представниками Відповідача у повній відповідності до вимог нормативно - правових актів, чинних на момент введення його в експлуатацію. Під час введення в експлуатацію комерційних ВОГ представникам Відповідача з боку Позивача в повному обсязі була надана документація, перелік якої передбачений пунктом 5.4. Правил обліку природного газу під час його транспортування газорозподільними мережами, постачання та споживання, затверджених наказом Мінпаливенерго України № 618 від 27.12.2005 (далі - Правила 618) та підпунктом 2 пункту 4 глави 4 розділу Х Кодексу газорозподільних систем, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2494 від 30.09.2015 (далі - Кодекс), в тому числі свідоцтва про повірку ЗВТ, які підтверджують що, характеристики похибок або невизначеності вимірювань відомі з певною ймовірністю і не виходять за встановлені границі. З моменту введення в експлуатацію на підставі даних комерційних ВОГ Позивача Відповідачем роками здійснювалося визначення об'єму споживання (розподілу) природного газу по котельням Позивача.

Котельня «МКР Північний» вул. Незалежності, 278- А, Позивачем додані до позову паспорти лічильника газу № 9462, паспорт обчислювача об'єму газу №10767, паспорт перетворювача температури № 3083, паспорт датчика тиску № НОМЕР_1 та паспорт(дублікат) датчика тиску № 05415802 з відмітками про повірку.

Котельня «Білоусова» вул. Білоусова, 6-Б, Позивачем додані до позову паспорти лічильника газу № 7766, паспорт обчислювача об'єму газу №5136, паспорт перетворювача температури № 5493, паспорт датчика тиску № 340048 з відмітками про повірку.

Котельня « 12 квартал» вул. Громова, 6-Т, Позивачем додані до позову паспорти лічильника газу № 4829, паспорт обчислювача об'єму газу №5172, паспорт перетворювача температури № 5488, паспорт датчика тиску № 332279 з відмітками про повірку.

Згідно з Главою X Розділу 9 пункту 4 Кодексу газорозподільних систем Оператор ГРМ при проведенні контрольного огляду вузла обліку має право перевіряти наявність діючих свідоцтв про повірку ЗВТ (відміток про повірку в паспортах ЗВТ) що входять до складу комерційного ВОГ.

Згідно з Главою IV «Порядку проведення повірки законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, та оформлення її результатів» затвердженого Наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України № 193 від 08.02.2016 оформлення результатів періодичної, позачергової повірок та повірки після ремонту здійснюється таким чином: позитивні результати періодичної, позачергової повірок та повірки після ремонту ЗВТ засвідчують відбитком повірочного тавра на ЗВТ чи записом з відбитком повірочного тавра у відповідному розділі експлуатацшнихдокументів та/або оформлюють свідоцтво про повірку ЗВТ за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку.

На всі ЗТВ, які входять до складу ВОГ є у наявності відмітки у паспортах ЗТВ та/або свідоцтва про повірку ЗТВ.

Позивачем на адресу Відповідача щомісячно направлялися у відповідності до вимог пункту 4 глави 3 розділу XI Кодексу ГРС два примірники звітів про дані комерційних вузлів обліку за березень- квітень 2021. Підписані звіти на адресу Позивача Відповідачем не були повернуті. Окрім цього відповідно до Глави X Розділу 3 Кодексу ГРМ на комерційних ВОГ Позивача встановлені засоби дистанційної передачі даних, доступ до цих засобів та інформації для Відповідача не обмежений, тобто Відповідач має технічну можливість здійснити дистанційний доступ до первинної бази даних засобів комерційного вузла обліку.

Об'єм споживання (розподілу) природного газу по котельним позивача, розташованим у м. Костянтинівка Донецької області, який відповідач зазначив у актах, отриманих позивачем, не відповідає фактичній витраті природного газу за даними комерційного вузла обліку, встановленого на котельних.

Костянтинівським УГГ АТ “Донецькоблгаз” 18.02.2021 була здійснена перевірка котельні Позивача «Білоусова» вул. Білоусова, 6-Б, в ході якої зафіксовано, що у зв?язку з відсутністю документального підтвердження відомих відповідних характеристик похибок або невизначеності вимірювань згідно п. 2 ст. 7 Закону України “Про метрологію та метрологічну діяльність” та вимог п. 10 “Правил обліку природного газу” № 618, порушено пп. 1 п. 3 гл. 2 розділу ХІ Кодексу ГРС, а саме нема можливості визначити коректність обліку витрати природного газу ВОГ. Показання лічильника (ЗВТ) на дату складання акта - 72275 м3.

За результатами проведеної перевірки складений акт про порушення № 192/11 від 25.02.2021, засідання комісії з розгляду цього акту буде проведено о 13:00 10.03.2021.

З боку споживача (позивача) даний акт про порушення не підписаний.

Костянтинівським УГГ АТ “Донецькоблгаз” 25.02.2021 була здійснена перевірка котельні Позивача «МКР Північний» вул. Незалежності, 278 - А, в ході якої зафіксовано, що у зв?язку з відсутністю документального підтвердження відомих відповідних характеристик похибок або невизначеності вимірювань згідно п. 2 ст. 7 Закону України “Про метрологію та метрологічну діяльність” та вимог п. 10 “Правил обліку природного газу” № 618, порушено пп. 1 п. 3 гл. 2 розділу ХІ Кодексу ГРС, а саме нема можливості визначити коректність обліку витрати природного газу ВОГ. Показання лічильника (ЗВТ) на дату складання акта - 1436992 м3.

За результатами проведеної перевірки складений акт про порушення № 191/10 від 25.02.2021, засідання комісії з розгляду цього акту буде проведено о 13:00 10.03.2021.

З боку споживача (позивача) даний акт про порушення підписаний представником з зауваженнями наступного змісту: “Обставини і суть порушення зазначені представником оператора ГРМ у цьому акті не відповідають таким, що визначені у главі 2 розділу ХІ Кодексу ГРС, зокрема не було виявлено жодних ознак позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ, визначених абзацом другим пункту 6 глави 6 розділу Х Кодексу газорозподільних систем, також не виявлено пошкоджень ЗВТ. Представникам оператора ГРМ неодноразово було надано оригінали та копії документів, перелік яких визначено п. 4 гл. 4 розділу Х Кодексу ГРС та п. 5.4 Правил обліку природного газу під час його транспортування газорозподільними мережами постачання та споживання, затверджених наказом Мінпаливенерго України 27.12.2005 № 618. Надання оператору ГРМ будь-яких інших документів не передбачено вище згаданими нормативно-правовими актами”.

Костянтинівським УГГ АТ “Донецькоблгаз” 26.02.2021 була здійснена перевірка котельні Позивача « 12 квартал» вул.Громова,6-Т, в ході якої зафіксовано, що у зв?язку з відсутністю документального підтвердження відомих відповідних характеристик похибок або невизначеності вимірювань згідно п. 2 ст. 7 Закону України “Про метрологію та метрологічну діяльність” та вимог п. 10 “Правил обліку природного газу” № 618, порушено пп. 1 п. 3 гл. 2 розділу ХІ Кодексу ГРС, а саме нема можливості визначити коректність обліку витрати природного газу ВОГ. Показання лічильника (ЗВТ) на дату складання акта - 885573 м3.

За результатами проведеної перевірки складений акт про порушення № 199 від 26.02.2021, засідання комісії з розгляду цього акту буде проведено о 13:00 10.03.2021.

З боку споживача (позивача) даний акт про порушення підписаний представником з зауваженнями, вказано, що при складанні акту було внесено до нього завідомо неправдиві відомості. Представникам оператора ГРМ фактично була надана проектна документація на комерційний вузол обліку газу №547/06-04. Під час перевірки представникам оператора ГРМ з боку позивача було надано документальне підтвердження відомих характеристик похибок вимірювання, а саме свідоцтва про повірку законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, які є складовими комерційного вузла обліку природного газу. Представникам оператора ГРМ було надано документи, перелік яких визначено п. 4 гл. 4 розділу Х Кодексу ГРС та п. 5.4 Правил обліку природного газу під час його транспортування газорозподільними мережами постачання та споживання, затверджених наказом Мінпаливенерго України 27.12.2005 № 618.

10.03.2021 за участю представників ОКП “ДТКЕ” відбулось засідання комісії Оператора ГРМ (Костянтинівське УГГ) по розгляду актів про порушення, зокрема актів про порушення: № 191/10 від 25.02.2021, №192/11 від 25.02.2021, №199 від 26.02.2021 за результатом якого комісією прийнято рішення провести нарахування, здійснити розрахунок об?єму споживання за природний газ згідно Кодекса ГРС за номінальною потужністю неопломбованого газоспоживчого обладнання до часу усунення порушень. Дане рішення оператора ГРМ оформлено протоколом № 9 від 10.03.2021.

В подальшому відповідачем були складені акти перерахунку обсягів природного газу.

Ухвалою суду №905/555/23 від 15.05.2023 про відкриття провадження у справі, суд витребував у відповідача: 1) акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об 'єму та обсягу природного газу і його вартості щодо зміни режиму нарахувань по котельні “МКР Північний” м. Костянтинівка, вул. Незалежності, 278-А за березень 2021р. та квітень 2021р.; 2) акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості щодо зміни режиму нарахувань по котельні “Білоусова” м. Костянтинівка, вул. Білоусова, 6-Б за березень 2021р. та квітень 2021р.; 3) акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об 'єму та обсягу природного газу і його вартості щодо зміни режиму нарахувань по котельні “ 12 квартал” м. Костянтинівка, вул. Громова, 6-Т за березень 2021р. та квітень 2021р.

Відповідачем вимоги ухвали суду від №905/555/23 від 15.05.2023 були виконані, витребувані документи надані суду разом з відзивом на позовну заяву.

Котельня «МКР Північний» вул. Незалежності, 278-А, за березень 2021: згідно з даними «Звіту за контрактний місяць» витрачено - 378457,00 м.куб.газу; згідно з Актом приймання-передачі послуг розподілу природного газу витрачено - 520800,00 м.куб.газу.

Різниця між даними позивача та відповідача по витраті природного газу за березень 2021р. - 142343,00 м.куб.газу

За квітень 2021: згідно даних «Звіту за контрактний місяць» витрачено- 65894,00 м.куб.газу; згідно «Акту приймання-передачі послуг розподілу природного газу» витрачено - 79 073,00 м.куб. газу.

Різниця між даними Позивача та Відповідача по витраті природного газу - 13179,00 м.куб.газу.

Котельня «Білоусова» вул. Білоусова, 6-Б, за березень 2021: згідно даних «Звіту за контрактний місяць» витрачено - 71073,00 м.куб.газу; згідно «Акту приймання -передачі послуг розподілу природного газу» витрачено - 96 720,00 м.куб. газу.

Різниця між даними Позивача та Відповідача по витраті природного газу за березень 2021р. - 25647.00м.куб.газу.

За квітень 2021: згідно даних «Звіту за контрактний місяць» витрачено- 11775,00 м.куб.газу; згідно «Акту приймання-передачі послуг розподілу природного газу» витрачено - 2 355,00 м.куб. газу.

Різниця між даними Позивача та Відповідача по витраті природного газу - 2355,00 м.куб.газу.

Котельня « 12 квартал» вул. Громова, 6-Т за березень 2021: згідно даних «Звіту за контрактний місяць» витрачено - 225123,00 м.куб.газу; згідно «Акту приймання -передачі послуг розподілу природного газу» витрачено - 414408,00 м.куб. газу.

Різниця між даними Позивача та Відповідача по витраті природного газу за березень 2021р. - 189285,00 м.куб.газу

За квітень 2021: згідно даних «Звіту за контрактний місяць» витрачено - 49121,00 м.куб.газу; згідно «Акту приймання-передачі послуг розподілу природного газу» витрачено - 58945,00 м.куб. газу.

Різниця між даними Позивача та Відповідача по витраті природного газу - 9824,00 м.куб.газу.

З урахуванням досліджених судом доказів та пояснень, наданих сторонами, судом встановлено, що донарахування згідно спірного рішення здійснені відповідачем у зв'язку з ненаданням позивачем документів підтвердження відомих відповідних характеристик похибок або невизначеності вимірювань на перевірені ВОГ, що, на думку відповідача, свідчить про неможливість підтвердження коректності роботи ВОГ позивача та слід кваліфікувати як позаштатний режим роботи комерційного ВОГ на підставі п.п. 6 п. 6 глави 6 розділу X Кодексу ГРС, а саме як інші ознаки порушень вимог щодо експлуатації ЗВТ, які можуть вплинути на результат, вимірювання.

Відповідачем також було уточнено, що для ВОГ, введених в експлуатацію з 04.09.2016, характеристики похибок або невизначеність вимірювань повинні підтверджуватись декларацією про відповідність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки. У свою чергу, для ВОГ, введених в експлуатацію до 04.09.2016, за позитивних результатів атестації (якщо відносні похибки вимірювань об'єму газу за стандартних умов не виходять за межі допустимих нормованих значень у всіх робочих діапазонах змін параметрів, які впливають на результати вимірювань) територіальним органом Держспоживстандарту оформлювалось: свідоцтво про державну метрологічну атестацію ВОГ встановленої форми (до січня 2008 року); свідоцтво про атестацію методики виконання вимірювання, форма якого наведена в методиці атестації (до листопада 2015 року); свідоцтво про державну метрологічну атестацію ВОГ, форма якого наведена у ДСТУ 3215 (до вересня 2016 року).

Позивач же вважає, що ним надані всі документи, які підтверджують, що вузли обліку газу, які працюють на перевірених котельнях, є комерційними, а відповідач вимагає надання документів, які не передбачені чинним законодавством, при цьому, відповідачем не доведено порушення позивачем п.п. 6 п. 6 глави 6 розділу X Кодексу ГРС, оскільки не встановлено жодної ознаки того, що перевірені вузли обліку газу працюють некоректно чи пошкоджені тощо, відповідачем не була призначена перевірка вузла обліку газу відповідною установою.

З урахуванням викладеного вирішенню підлягає питання про те, чи є відсутність документального підтвердження відомих характеристик похибки або невизначеності вимірювань ВОГ при наявності паспорту та чинних результатів повірок як станом на час введення ВОГ в експлуатацію, так і на час проведення перевірки ознакою позаштатного режиму роботи відповідного ВОГ.

Правовідносини сторін у цій справі виникли з Договору розподілу природного газу для споживача, що не є побутовим, та регулюються положеннями Кодексу газорозподільних систем, затвердженого постановою НКРЕП від 30.09.2015 № 2494 (далі - Кодекс ГРС), який визначає взаємовідносини оператора газорозподільних систем із суб'єктами ринку природного газу, а також правові, технічні, організаційні та економічні засади функціонування газорозподільних систем.

Відповідно до абзацу 1 пункту 2 глави 1 розділу ІХ Кодексу ГРС (в редакції чинній на момент ухвалення рішення) на момент виникнення спірних правовідносин) порядок комерційного обліку природного газу (визначення його об'ємів і обсягів) по об'єктах споживачів, у тому числі побутових споживачів, здійснюється згідно з договором розподілу природного газу, укладеним між споживачем та Оператором ГРМ, та з урахуванням вимог цього Кодексу. Порядок укладання договору розподілу природного газу визначений розділом VІ цього Кодексу.

За приписом абз. 1 п. 4 гл. 3 розд. IX Кодексу ГРС споживач, який є власником комерційного ВОГ, зобов'язаний протягом трьох календарних днів після закінчення розрахункового газового місяця надати Оператору ГРМ у спосіб та за формою, визначеними договором розподілу природного газу, звіт про дані комерційного вузла обліку за розрахунковий період. При цьому якщо комерційний ВОГ обладнаний обчислювачем чи коректором об'єму природного газу, до звіту додаються роздруковані звіти з обчислювача чи коректора об'єму природного газу про добові та/або погодинні дані споживання природного газу, протокол про втручання в роботу комерційного ВОГ та протокол аварійних/діагностичних повідомлень.

Згідно з п. 4 гл. 1 розд. Х Кодексу ГРС передача (розподіл, споживання) природного газу до/з газорозподільної системи здійснюється за умови наявності комерційного вузла обліку природного газу.

Вузол обліку природного газу/вузол обліку/ВОГ, за положеннями пункту 4 глави 1 розділу І Кодексу ГРС, визначається як сукупність засобів вимірювальної техніки, зокрема лічильник газу або звужуючий пристрій, та допоміжних засобів, призначених для вимірювання, реєстрації результатів вимірювання та розрахунків об'єму природного газу, зведених до стандартних умов, визначених законодавством.

За змістом підп. 2 п. 4 гл. 4 розд. Х Кодексу ГРС на дату первинного обстеження вузла обліку на місці його монтажу власником вузла обліку надається така документація для комерційного ВОГ на базі лічильника газу в комплекті з коректором або обчислювачем об'єму газу: робочий проект на вузол обліку, погоджений з Оператором ГРМ; технічні умови щодо приєднання або реконструкції вузла обліку; акт розмежування балансової належності та експлуатаційної відповідальності сторін; оригінали паспортів на ЗВТ, передбачені проектом (лічильник газу, обчислювач або коректор об'єму газу, перетворювач тиску та температури, густиномір, потоковипрямляч тощо); оригінали свідоцтв про повірку ЗВТ, передбачених проектом (лічильника газу, обчислювача або коректора об'єму газу, перетворювача тиску та температури, густиноміра тощо); паспорт (етикетки на прямі ділянки для турбінних та ультразвукових лічильників); оригінал паспорта на фільтр газу (за його наявності).

Абзацами 1, 3 пункту 2 глави 6 розділу Х Кодексу ГРС передбачено, що протягом експлуатації комерційного ВОГ та його складових Оператор ГРМ та споживач (суміжний суб'єкт ринку природного газу) проводять, зокрема, перевірку комерційного ВОГ та його складових відповідно до вимог цього Кодексу, а також контрольний огляд вузла обліку. Контрольний огляд вузла обліку здійснюється Оператором ГРМ за необхідності, але не рідше ніж один раз на шість місяців.

Відповідно до п. 3 гл. 6 розд. Х Кодексу ГРС власники комерційних ВОГ протягом всього строку їх експлуатації повинні мати, зберігати та надавати на вимогу представника Оператора ГРМ при проведенні перевірок ВОГ чи передбачених пунктом 2 цієї глави заходів оригінали документів, які пред'являлися при введенні комерційного ВОГ в експлуатацію та передбачені главою 4 цього розділу. Експлуатація комерційного ВОГ та його складових без наявності визначених в главі 4 цього розділу документів не допускається. У разі втрати будь-якого з документів власник комерційного ВОГ зобов'язаний їх відновити.

Відповідно до абз. 2-8 п. 6 гл. 6 розд. Х Кодексу ГРС у разі виявлення позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ чи його складових власник (користувач), на території або у приміщенні якого встановлений комерційний ВОГ чи його складові, має терміново поінформувати про це Оператора ГРМ. Позаштатний режим роботи комерційного ВОГ, зокрема, включає: 1) витоки газу з елементів та конструкції комерційного ВОГ, у тому числі імпульсних ліній манометрів, датчиків тиску і температури тощо; 2) відсутність зміни показань лічильника газу (обчислювача або коректора об'єму газу), загальмованість або рух з ривками зчитувального механізму при фактичній витраті (споживанні) природного газу; 3) наявність сторонніх шумів та нехарактерних звуків при роботі лічильника газу чи іншого ЗВТ; 4) індикація або наявність повідомлень про порушення в роботі ЗВТ, в тому числі про необхідність зміни елементів живлення; 5) забруднення або відкладання осадів, потрапляння сторонніх предметів до внутрішньої порожнини вимірювального трубопроводу або лічильника газу чи на робочі поверхні первинних перетворювачів; 6) інші ознаки порушень вимог щодо експлуатації ЗВТ, які можуть вплинути на результати вимірювання.

Відповідно до підп. 2 п. 1 гл. 9 розд.Х Кодексу ГРС Оператор ГРМ та споживач протягом експлуатації комерційного ВОГ та його складових, у тому числі в разі позаштатної ситуації чи виникнення спірних питань щодо результатів вимірювань об'єму природного газу, мають право здійснювати з дотриманням вимог цього Кодексу перевірку комерційного ВОГ та його складових щодо працездатності та/або придатності ЗВТ до застосування на підставі результатів перевірки їх метрологічних характеристик, зокрема загальної похибки вимірювання.

За змістом абз.1 п.3 гл.9 розд.Х Кодексу ГРС до проведення перевірок комерційного ВОГ можуть залучатися уповноважені представники національної метрологічної служби (за їх згодою).

Згідно з абз.1, 2 п.6 гл.9 розд.Х Кодексу ГРС за підсумками перевірки комерційного ВОГ та за умови відсутності зауважень представник Оператора ГРМ на місці перевірки повинен скласти відповідний акт обстеження/акт контрольного огляду вузла обліку (по одному екземпляру для кожної сторони), що має бути підписаний споживачем. Якщо під час перевірки комерційного ВОГ (за умови відсутності ознак порушень, передбачених розділом ХІ цього Кодексу) між сторонами виникає сумнів щодо результатів вимірювання об'єму природного газу та/або метрологічних характеристик комерційного ВОГ чи його складових, за домовленістю сторін або за ініціативою однієї зі сторін - Оператора ГРМ чи споживача може бути ініційована їх позачергова чи експертна повірка у порядку, визначеному цим розділом. При цьому в акті обстеження/акті контрольного огляду вузла обліку (або в акті про порушення) Оператор ГРМ має зазначити про проведення певних дій щодо позачергової чи експертної повірки комерційного ВОГ чи його складових.

Відповідно до пп. 1 п. 3 гл. 2 розділу XI Кодексу ГРС до порушень (за умови відсутності несанкціонованого втручання в ГРМ або роботу ЗВТ), що сталися внаслідок пошкодження чи позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ або його складових (які кваліфікуються як “не з вини споживача”), але внаслідок яких споживачу здійснюється перерахунок розподіленого (спожитого) об'єму природного газу, належать пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно.

У разі виявлення Оператором ГРМ несправності лічильника газу або звужуючого пристрою (перетворювача різниці тиску), що сталася внаслідок його пошкодження або позаштатного режиму роботи, за умови відсутності несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ перерахунок об'єму розподіленого (спожитого) природного газу проводиться з урахуванням такого: у разі, якщо при вимірюванні лічильником газу або звужуючим пристроєм та/або датчиком різниці тиску перевищується діапазон вимірювання або вони працюють в позаштатному режимі, про що є зареєстровані та зафіксовані у звітах обчислювача чи коректора об'єму газу повідомлення про наявні аварійні/діагностичні ситуації (несправність), об'єм розподіленого (спожитого) природного газу розраховується за номінальною потужністю неопломбованого газоспоживаючого обладнання - перерахунки проводяться за фактичний час тривалості аварійної/позаштатної ситуації (підп. 2 п. 4 глави 4 розділу ХІ Кодексу ГРС).

Відповідно до п.п. 8, 9, 11 гл. 5 розд.ХІ Кодексу ГРС акт про порушення не пізніше двомісячного строку з дня його складання має бути розглянутий комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо нього відповідне рішення. До складу комісії має входити не менше трьох представників Оператора ГРМ зі складу інженерно-технічного персоналу та юристів. Крім того, Оператор ГРМ офіційним листом має запросити для участі на постійній основі у складі комісії по одному уповноваженому представнику метрологічної організації та територіального органу Регулятора. У разі відмови метрологічної організації або територіального органу Регулятора в делегуванні свого представника для участі на постійній основі у складі комісії комісія створюється без участі такого представника. Остаточний склад комісії з розгляду актів про порушення затверджується наказом Оператора ГРМ. За результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийняте рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення. При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості.

В актах про порушення № 191/10 від 25.02.2021, №192/11 від 25.02.2021, №199 від 26.02.2021 не встановлено пошкодження пломб, несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ та газопроводу, несанкціонованого підключення газових приладів, ознак пошкодження ЗВТ, витоків газу.

Зазначення в актах порушення, що споживачем не надано документального підтвердження відомих відповідних характеристик похибок або невизначеності вимірювань, внаслідок чого ВОГ не може вважатися комерційним та це порушення класифікуються як робота ВОГ в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата природного газу обліковується некоректно - є лише припущеннями відповідача, які не доведені ані перевіркою коректності показників ВОГ, ані їх експертизою, ані змістом звітів про дані обчислювача ВОГ та протоколів конфігурування, поточних значень, про втручання в роботу комерційного ВОГ, аварійних/діагностичних повідомлень за розрахунковий період.

Поданими сторонами доказами не підтверджено пошкодження чи позаштатний режим роботи комерційного ВОГ або його складових, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно.

Суд погоджується з аргументами позивача, що обставини і суть порушення, вказані відповідачем, не відповідають підпункту 1 пункту 3 глави 2 розділу XI Кодексу газорозподільних систем.

Суд вважає, що позивач надав відповідачу документи, які передбачені главою 4 розділу Х Кодексу ГРС, зокрема, паспорти на складові ВОГ та свідоцтва про повірку ВОГ, а оператор ГРМ (відповідач) безпідставно вимагає від позивача документальне підтвердження відомих відповідних характеристик похибок або невизначеності вимірювань ВОГ, що перебуває в експлуатації, при цьому не вказує конкретних норм чинного законодавства, які б покладали на споживача обов'язок надання оператору ГРМ певного переліку документів на підтвердження відомих відповідних характеристик похибок або невизначеності вимірювань ВОГ, що перебуває в експлуатації.

Одночасно суд зазначає, що для ВОГ, які вже перебувають в експлуатації, передбачено проведення саме повірки (повірка після ремонту, періодична повірка, чергова, позачергова повірка тощо). Відповідні положення передбачені як ст. 28 Закону України "Про метрологію та метрологічну діяльність" № 1765-IV (який втратив чинність), так і ст. 17 Закону "Про метрологію та метрологічну діяльність" (який був чинний станом на момент виникнення спірних відносин).

Відповідач не врахував, що відповідні метрологічні характеристики ВОГ були визначені під час проведення відповідних повірок. При цьому у разі, якщо у відповідача були обґрунтовані сумніви щодо відповідних відомостей, він не був позбавлений можливості вирішити це питання шляхом звернення до уповноваженої установи про проведення експертної повірки.

При цьому, відповідно до ст. 22 Закону України "Про метрологію та метрологічну діяльність", який чинний на момент спірних перевірок, під час метрологічного нагляду за законодавчо регульованими засобами вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, у суб'єктів господарювання проводиться перевірка щодо: стану та дотримання правил застосування засобів вимірювальної техніки; додержання вимог до періодичної повірки засобів вимірювальної техніки; застосування дозволених одиниць вимірювання під час експлуатації засобів вимірювальної техніки.

Метрологічний нагляд за законодавчо регульованими засобами вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, здійснюється шляхом проведення перевірок відповідно до Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".

За наявності сумнівів щодо коректної роботи перевірених ВОГ відповідачем не було зазначено про необхідність проведення певних дій щодо позачергової повірки комерційного ВОГ позивача та не ініційовано проведення експертизи ВОГ на відповідність метрологічним характеристикам.

За висновком суду, визначене відповідачем порушення як "відсутність документального підтвердження відомих відповідних характеристик похибок або невизначеності вимірювань" не є позаштатним режимом роботи комерційного ВОГ у розумінні пункту 6 глави 6 розділу Х Кодексу газорозподільних систем.

У разі виявлення Оператором ГРМ несправності лічильника газу або звужуючого пристрою (перетворювача різниці тиску), що сталася внаслідок його пошкодження або позаштатного режиму роботи, за умови відсутності несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ перерахунок об'єму розподіленого (спожитого) природного газу проводиться з урахуванням такого: у разі, якщо при вимірюванні лічильником газу або звужуючим пристроєм та/або датчиком різниці тиску перевищується діапазон вимірювання або вони працюють в позаштатному режимі, про що є зареєстровані та зафіксовані у звітах обчислювача чи коректора об'єму газу повідомлення про наявні аварійні/діагностичні ситуації (несправність), об'єм розподіленого (спожитого) природного газу розраховується за номінальною потужністю неопломбованого газоспоживаючого обладнання - перерахунки проводяться за фактичний час тривалості аварійної/позаштатної ситуації (підп.2 п.4 глави 4 розділу ХІ Кодексу ГРС).

Втім, у даній справі таких обставин не встановлено і відповідачем не доведено.

Також відсутні будь-які підтвердження того, що комерційні ВОГ позивача на перевірених котельнях не обліковували чи обліковували частково природний газ, який проходив через ці ВОГ, що повністю виключає можливість донарахування позивачу об'ємів природного газу на підставі п.п. 1 п. 3 гл. 2 розділу XI Кодексу газорозподільних систем.

За умови відсутності пошкодження лічильника, пропущення строку періодичної повірки лічильника газу з вини споживача або несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ та за наявності справного обчислювача (коректора) об'єму газу, який не містить зареєстрованих та зафіксованих у звітах повідомлень про роботу лічильника газу в позаштатному режимі, несправність лічильника внаслідок його невідповідності нормативним документам у сфері метрології, встановлена за результатами позачергової або експертної повірки, не є підставою для здійснення перерахунку споживачу об'єму розподіленого (спожитого) природного газу відповідно до пункту 4 глави 4 розділу ХІ Кодексу ГРС.

Аналогічна позиція викладена Об'єднаною палатою Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду у постанові від 02.12.2020 у справі №906/962/18.

Проаналізувавши фактичні обставини справи та норми чинного законодавства, суд дійшов висновку про відсутність встановленого в актах про порушення № 191/10 від 25.02.2021, №192/11 від 25.02.2021, №199 від 26.02.2021 порушення і, відповідно, про неправомірність нарахування Оператором ГРМ не облікованого обсягу газу по: котельня «МКР Північний» вул. Незалежності, 278- А, котельня «Білоусова» вул. Білоусова, 6-Б, Котельня « 12 квартал» вул. Громова, 6-Т, яке оформлено протоколом засідання комісії №9 від 10.03.2021 з розглядання актів про порушення.

З огляду на викладене суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову та скасування оспорюваного рішення Оператора ГРМ.

Враховуючи викладене, позовні вимоги підлягають повному задоволенню.

Відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України у разі задоволення позову судові витрати покладаються на відповідача.

Керуючись ст.ст. 129, 236-241 Господарського процесуального кодексу України , суд -

ВИРІШИВ:

Позовну вимогу Обласного комунального підприємства “Донецьктеплокомуненерго” до Приватного акціонерного товариства “по газопостачанню та газифікації “Донецькоблгаз” про визнання недійсним та скасування рішення Приватного акціонерного товариства “по газопостачанню та газифікації “Донецькоблгаз” оформлене “Протоколом №9 засідання комісії з розглядання актів порушення” від 10.03.2021 - задовольнити.

Визнати недійсним та скасувати рішення Приватного акціонерного товариства “по газопостачанню та газифікації “Донецькоблгаз” оформлене “Протоколом №9 засідання комісії з розглядання актів порушення” від 10.03.2021.

Стягнути з Приватного акціонерного товариства “по газопостачанню та газифікації “Донецькоблгаз” на користь Обласного комунального підприємства “Донецьктеплокомуненерго” витрати на оплату судового збору в сумі 2 684,00 грн.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

У судовому засіданні 01.11.2023 складено та підписано вступну та резолютивну частини рішення.

Повний текст рішення складено та підписано 13.11.2023.

Згідно з ст.241 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга відповідно до ст.256 Господарського процесуального кодексу України на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга може бути подана учасниками справи до Східного апеляційного господарського суду.

Позивач: Обласне комунальне підприємство “Донецьктеплокомуненерго” (84307, Донецька область, м. Краматорськ, провулок Земляний, 2; код ЄДРПОУ 03337119).

Відповідач: Приватне акціонерне товариство “по газопостачанню та газифікації “Донецькоблгаз” (84105, Донецька область, м. Краматорськ, вул. Південна, 1; код ЄДРПОУ 03361075).

Суддя О.М. Сковородіна