Справа № 484/4429/23
Провадження № 3-в/484/33/23
Постанова
іменем України
15.11.2023 року м. Первомайськ
Суддя Первомайського міськрайонного суду Миколаївської області Максютенко О.А., розглянувши заяву ОСОБА_1 про розстрочку виплати штрафу за вчинення адміністративного правопорушення передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП
встановив
18.08.2023 року постановою Первомайського міськрайонного суду Миколаївської області ОСОБА_1 було визнано винуватим у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП та призначено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 17 тис грн., з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 1 (один) рік, стягнуто судовий збір в сумі 536.80 грн.
03.10.2023 року ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою про розстрочку виконання постанови від 18.08.2023 року Первомайського міськрайського суду в частині накладення адміністративного стягнення у виді штрафу у розмірі 17 тис грн. строком на п'ять місяців з виплатою штрафу по 3400 грн щомісяця.
В обґрунтування заяви зазначено, що на теперішній час ОСОБА_1 не має фінансової можливості за один раз сплатити всю суму штрафу у розмірі 17 тис. грн., оскільки на його утриманні знаходиться матір ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка з серпня 2023 року перенесла хірургічну операцію. Матір потребує постійного лікування та стороннього догляду. Грошового забезпечення, яке він отримує як військовослужбовець, не вистачає на придбання ліків та оплату осіб які доглядають за матір'ю
В судове засідання представник ОСОБА_1 не з'явився про слухання справи повідомлений належним чином.
З матеріалів справи встановлено, що постановою Первомайського міськрайонного суду Миколаївської області 18.08.2023 року ОСОБА_1 визнано винуватим у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП та призначено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 17 тис грн з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 1 (один) рік та стягненням в дохід держави судового збору. Вказана постанова набула законної сили.
Порядок провадження по виконанню постанови про накладення штрафу визначеноглавою 27 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Відповідно до положень ст.307 КпАП України штраф має бути сплачений не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Доказом виконання постанови, а саме сплати штрафу, являється квитанція банківської установи, оригінал якої необхідно надати до секретаріату суду, у разі добровільної сплати штрафу.
Згідно ч. 1ст. 308 КпАП Україниу разі несплати правопорушником штрафу у строк, установленийч. 1ст. 307 КпАП України, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби, за місцем проживання порушника, роботи або за місцем знаходження його майна.
Згідно ч. 2ст. 308 КпАП Україниу порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується:
- подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статтіКпАП Українита зазначеного у постанові про стягнення штрафу;
- витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.
Тобто, після закінчення строку для добровільної сплати штрафу, суд, яким винесено постанову, звертається до виконання постанови про накладення адміністративного стягнення у виді штрафу, шляхом надсилання для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби, за місцем проживання порушника, роботи або за місцем знаходження його майна, а відділ державної виконавчої служби уповноважений приступити до примусового стягнення подвійного розміру накладеного штрафу.
Згідно ст.304КУпАП питання, пов'язані з виконанням постанови про накладення адміністративного стягнення, вирішуються органом (посадою особою), який виніс постанову.
Відповідно до ч.2 ст.301КУпАП відстрочка виконання постанови про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу (за винятком стягнення штрафу на місці вчинення адміністративного правопорушення) здійснюється в порядку, встановленому законом.
Відстрочення виконання постанови у справі про адміністративне правопорушення є винятком із загального правила.
Воно можливе, наприклад, у звязку з тяжкою хворобою особи, яку притягнуто до відповідальності, якщо цей факт підтверджено документом лікувальної установи; у звязку зі складними сімейними обставинами або іншими серйозними причинами, що об'єктивно перешкоджають невідкладній реалізації постанови.
До матеріалів справи автор заяви надав довідку про те, що ОСОБА_2 жителька села Гойдаї Первомайського району Миколаївської області по 14.08.2023 року знаходилась на стаціонарному лікуванні в хірургічному відділенні Кривоозерської багатопрофільної лікарні, та потребує стороннього догляду в після операційний період; копію свого свідоцтва про народження, де матір'ю записана ОСОБА_2 ; довідку про заробітну плату та копію посвідчення учасника бойових дій.
Таким чином, за станом здоровя ОСОБА_1 у працездатності не обмежений, не має інших виключних обставин, що давали б підстави для висновку про скрутне матеріальне становище та фінансову неспроможність сплатити штраф у передбачений законом строк.
Доказів того, що його мати ОСОБА_2 знаходиться на його утриманні та потребує постійного догляду заявник не надав. Відсутні належні докази, які містять інформацію щодо предмета доказування.
Крім того, штраф як вид адміністративного стягнення полягає в грошовому стягненні й накладається судом у випадках і розмірі, установлених законом, з урахуванням законодавчо визначених його розмірів.
По суті штраф є заходом примусу, що застосовують від імені держави за постановою суду до особи, визнаної винуватою у вчиненні адміністративного правопорушення, і полягає в передбаченому законом обмеженні її права власності на певну суму грошових коштів, цей вид стягнення спричиняє істотні матеріальні наслідки, невигідні для винуватої особи.
Відтак, призначене стягнення у виді штрафу спрямовано саме на створення істотних матеріальних наслідків для винуватої особи, який за змістом клопотання хоче їх уникнути шляхом сплати у вигідний для нього спосіб, що зводить нанівець саму суть такого стягнення, запропонований засудженим механізм розстрочки штрафу взагалі протирічить приписамКУпАПщодо строків його сплати.
За таких обставин, задоволення заяви ОСОБА_1 про безпідставне розстрочення сплати штрафу допускає можливість невиконання судового рішення, що протирічить приписам ст.23 КпАП України про те, що адміністративне стягнення застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, запобігання вчиненню нових правопорушень.
Керуючись ст.ст.33-35,301-304 КУпАП,суддя
постановив
у задоволенні заяви ОСОБА_1 про розстрочку виплати штрафу за постановою Первомайського міськрайонного суду Миколаївської області від 18.08.2023 року у справі про адміністративне правопорушення № 484/4429 /23 - відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Миколаївського апеляційного суду протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя