Справа № 127/29476/23
Провадження № 2/127/3789/23
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 листопада 2023 року м.Вінниця
Вінницький міський суд Вінницької області у складі судді Воробйова В.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін цивільну справу за позовом Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів, мотивуючи позовну заяву тим, що в управлінні соціального захисту населення (Правобережне) Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради перебувала на обліку відповідач, яка зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , та отримувала тимчасову державну допомогу дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме відповідно до постанови КМУ №189 від 22.02.2006 року «Про затвердження Порядку призначення та виплати тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме».
Згідно з особовою справою ОСОБА_1 , відповідно до рішення управління соціального захисту населення (Правобережне) від 06.11.2020 року заявниці було призначено тимчасову допомогу на дітей ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , на період з 01.09.2020 року по 28.02.2021 року. Вподальшому виплату допомоги було продовжено на період з 01.03.2021 року по 30.11.2021 року.
04.11.2021 року відповідач звернулась до управління із заявою про призначення тимчасової допомоги та проведення перерахунку розміру автоматично призначеної та виплаченої допомоги під час карантину, починаючи з 01.03.2021 року. Разом із заявою вона надала декларацію про доходи та майновий стан, в якій вказала, що пільгами не користується, інших доходів не має. Разом з тим, в ході здійснення перевірки стало відомо, що заявниця з 30.06.2021 року зареєстрована як фізична особа підприємець третьої групи. В результаті цього, рішенням від 08.12.2021 року їй було відмовлено в призначені допомоги на період з 01.09.2021 року по 30.11.2021 року, оскільки середньомісячний сукупний дохід дорівнює рівню прожиткового мінімуму для сім'ї. Також у період з 01.03.2021 року по 30.11.2021 року з державного бюджету була надміру перерахована сума тимчасової державної допомоги дітям у розмірі 8425,00 грн. Частину коштів відповідач повернула добровільно, проте залишок переплати становить 7725,00 грн. Позивачем вживались заходи досудового врегулювання спору, проте вони не дали результату, тому позивач звернувся до суду з цим позовом та просить стягнути з відповідача на користь позивача кошти надміру виплаченої допомоги за період з 01.03.2021 року по 30.11.2021 року в розмірі 7725,00 грн. та судові витрати.
Ухвалою Вінницького міського суду Вінницької області від 03.10.2023 року відкрито спрощене позовне провадження у справі без повідомлення (виклику) сторін з роз'ясненням процесуальних прав учасників справи, зокрема, щодо надання у визначені строки відповідачем відзиву на позов, а позивачем письмової відповіді на такий відзив.
Відповідач у визначений ухвалою суду строк відзив на позов не подала.
Судом встановлено наступні фактичні обставини справи, яким відповідають правовідносини, врегульовані нормами ЦК України щодо повернення безпідставно набутого майна.
Судом встановлено, що 30.09.2020 року відповідач ОСОБА_1 звернулась до Управління соціального захисту населення (Правобережне) департаменту соціальної політики Вінницької міської ради із заявою про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсації та пільг та рішенням управління від 06.11.2020 року їй було призначено тимчасову допомогу на дітей ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , на період з 01.09.2020 року по 28.02.2021 року в розмірі 1159,00 грн. (а.с. 9). Вподальшому виплату допомоги було продовжено на період з 01.03.2021 року по 30.11.2021 року в розмірі 2395,00 грн. (а.с. 10-15).
04.11.2021 року відповідачем звернулася до управління із заявою про призначення тимчасової допомоги та проведення перерахунку розміру автоматично призначеної допомоги від часу карантину (а.с. 16). Разом із заявою вона надала декларацію про доходи та майновий стан, в якій вказала, що пільгами не користується, інших доходів не має, крім аліментів та стипендії ОСОБА_3 (а.с. 17).
За результатами перерахунку, відповідно до рішення УСЗН від 03.12.2021 року, розмір тимчасової допомоги з 01.03.2021 року по 30.06.2021 року становить 2150,00 грн., а в період з 01.07.2021 року по 31.08.2021 року - 2265,00 грн., що є меншим від фактично виплаченої під час карантину допомоги в розмірі 2395,00 грн. (а.с. 20, 21).
За результатами проведеної перевірки достовірності поданих даних відповідачем було виявлено, що ОСОБА_1 зареєстрована як фізична особа-підприємець з 30.06.2021 року третьої групи оподаткування (а.с. 18, 19), про що остання не повідомила у поданій нею декларації 04.11.2021 року.
Так, рішенням УСЗН від 08.12.2021 року відповідачу було відмовлено у призначені тимчасової державної допомоги на період з 01.09.2021 року по 30.11.2021 року, у зв'язку з тим, що середньомісячний сукупний дохід дорівнює рівню прожиткового мінімуму для сім'ї (а.с. 22, 23). Внаслідок подачі відповідачем недостовірних даних щодо наявних доходів за період з 01.03.2021 року по 30.11.2021 року їй було надміру виплачено кошти державної соціальної допомоги в сумі 8425,00 грн. (а.с. 24). В добровільному порядку останньою було повернуто 700,00 грн. допомоги, залишок становить 7725,00 грн. (а.с. 25).
Постановою КМУ «Про затвердження Порядку призначення та виплати тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме» від 22.02.2006 року № 189 передбачено, що тимчасова допомога призначається у разі, коли відомості про одного з батьків (платника аліментів), які внесено до Єдиного реєстру боржників у зв'язку з несплатою ним аліментів (п. 2).
Для призначення тимчасової допомоги одержувач подає органу соціального захисту населення за місцем проживання (перебування): заяву за формою, затвердженою Мінсоцполітики; копію свідоцтва про народження дитини; декларацію про доходи та майновий стан осіб, що звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім'ї). Інформація про склад сім'ї заявника зазначається в декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги. Залежно від підстав, на яких призначається тимчасова допомога, додатково подаються відповідні документи (п. 6).
Тимчасова допомога призначається кожні шість місяців починаючи з місяця, в якому подано заяву з усіма необхідними документами. У разі, коли до заяви не додані всі необхідні документи, орган соціального захисту населення повідомляє одержувачу про те, які документи повинні бути подані протягом місяця (п. 7).
Розмір тимчасової допомоги розраховується як різниця між 50 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців (п. 8).
Пунктом 8-1 Порядку визначено, що середньомісячний сукупний дохід сім'ї визначається відповідно до Порядку обчислення середньомісячного сукупного доходу сім'ї (домогосподарства) для усіх видів державної соціальної допомоги, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 липня 2020 р. № 632, на підставі довідки про доходи і декларації про доходи та майновий стан осіб, що звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги. До складу сім'ї особи, яка звертається за призначенням тимчасової допомоги, включаються чоловік, дружина, рідні та усиновлені діти віком до 18 років, а також діти, які навчаються за денною формою здобуття освіти в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти (в тому числі у період між завершенням навчання в одному із зазначених закладів освіти і вступом до іншого закладу або в період між завершенням навчання за одним освітньо-кваліфікаційним рівнем і продовженням навчання за іншим рівнем, якщо такий період не перевищує чотирьох місяців) до досягнення 23 років і не мають власних сімей; неодружені повнолітні діти, визнані особами з інвалідністю з дитинства I та II групи або особами з інвалідністю I групи, які проживають разом з батьками; непрацездатні батьки чоловіка та дружини, які проживають разом з ними і перебувають на їх утриманні у зв'язку з відсутністю власних доходів; особа, яка проживає разом з одинокою особою з інвалідністю I групи і доглядає за нею; жінка та чоловік, які не перебувають у шлюбі, але проживають однією сім'єю і мають спільних дітей. При цьому діти, які навчаються за денною формою здобуття освіти в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти до досягнення 23 років і не мають власних сімей, включаються до складу сім'ї незалежно від реєстрації місця проживання чи місця перебування. Особи, які перебувають на повному державному утриманні, до складу сім'ї не включаються.
Органи соціального захисту населення мають право робити запити та у строк до п'яти календарних днів з дня надходження відповідного запиту безоплатно отримувати від ДФС, інших органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, органів Пенсійного фонду України інформацію, необхідну для перевірки достовірності даних, отриманих від осіб, які звертаються за призначенням тимчасової допомоги.
Згідно з п.п. 2 п. 10 Порядку виплата тимчасової допомоги припиняється у разі виявлення обставин, що свідчать про можливість одного з батьків утримувати свою дитини. Про виникнення зазначених у цьому пункті обставин одержувач зобов'язаний повідомити у десятиденний строк орган соціального захисту населення. У разі коли одержувачем навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на тимчасову допомогу та визначення її розміру, а також у разі неповідомлення або невчасного повідомлення про виникнення обставин, за яких виплата тимчасової допомоги припиняється, на наступний строк допомога може бути призначена не раніше ніж через 12 місяців з місяця порушення (виникнення обставин).
Відповідно до вимог п. 12 вказаного вище Порядку, якщо виникла можливість стягнення аліментів з одного з батьків, виявлено, що один з батьків може утримувати дитину, або встановлено місце проживання (перебування) одного з батьків, у зв'язку з чим можливе стягнення з нього коштів на утримання дитини, орган соціального захисту населення:
- визначає суму сплаченої тимчасової допомоги, яка підлягає поверненню, та встановлює строки її повернення (протягом місяця);
- повідомляє одному з батьків про суму сплаченої тимчасової допомоги, яка підлягає поверненню, та строк її повернення;
- у разі неповернення коштів добровільно в установлені строки вирішує питання про їх стягнення у судовому порядку.
Відповідно до ч. 1 ст. 1212 ЦК України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Відповідно до ст. 1215 ЦК України, не підлягають поверненню безпідставно набуті допомоги, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.
За змістом зазначеної норми, допомога, в даному випадку державна соціальна допомога, не підлягає поверненню у випадку, якщо її виплата проведена юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки та відсутності недобросовісності з боку набувача.
Аналіз положень ст. 1215 ЦК України дає підстави для висновку про те, що за загальним правилом безпідставно набута особою допомога не підлягає поверненню, натомість закон встановлює два виключення з цього правила: по-перше, якщо її виплата є результатом рахункової помилки з боку особи, яка проводила цю виплату; по-друге, у разі недобросовісності з боку набувача.
Таким чином, повернення надмірно сплаченої суми державної соціальної допомоги передбачає стягнення зазначеної суми у випадку, якщо така надмірна сплата відбулась з вини набувача, а саме, через зловживання, зокрема у випадку надання недостовірної інформації або взагалі ненадання відповідної інформації.
З врахуванням викладеного, судом встановлено, що ОСОБА_1 вчасно не повідомила позивача про обставини, які припиняють виплату допомоги (можливість одного з батьків утримувати свою дитини), в зв'язку з чим, їй було надміру виплачено кошти у вигляді тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів у розмірі 8425,00 грн.
Окрім цього, відповідач у своїй заяві від 04.11.2021 року зобов'язалась повідомити управління в разі будь-яких змін обставин, що можуть вплинути на отримання допомоги. Між тим, про реєстрацію її як фізичної особи-підприємця вона не повідомила.
Відтак, відповідач знала про обставини, що можуть вплинути на отримання допомоги на дітей, батьки яких ухиляються від сплати аліментів та не повідомила позивача про них, що є зловживанням з її боку.
Отже, кошти в розмірі 7725,00 грн. підлягають безумовному поверненню відповідачем позивачу, як набуті без достатньої правової підстави.
Департаментом соціальної політики Вінницької міської ради листом від 20.03.2023 року № 08-00-008-15424, запропоновано відповідачу повернути надміру виплачені кошти (а.с. 26). Однак, станом на день розгляду справи судом зазначені кошти відповідачем повернуті не були.
Статтею 15 ЦК України визначено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Згідно з ч.ч. 1, 6 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків встановлених ЦПК України. Докази не можуть ґрунтуватися на припущеннях.
При подачі позову до суду позивачем було сплачено судовий збір в розмірі 2684,00 грн., тому відповідно до ст. 141 ЦПК України, сума сплаченого судового збору підлягає стягненню з відповідача на користь позивача.
На підставі викладеного та керуючись п.п. 2, 6, 8, 10, 12 Порядку призначення та виплати тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме, ст.ст. 15, 1212, 1213 ЦК України, ст.ст. 10, 12, 13, 19, 76-81, 89, 141, 259, 263-265, 268, 352, 354 ЦПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
Задовольнити позов Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради кошти надміру виплаченої допомоги за період з 01.03.2021 року по 30.11.2021 року в розмірі 7725,00 грн. (сім тисяч сімсот двадцять п'ять гривень 00 коп.).
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради витрати на оплату судового збору в сумі 2684,00 грн. (дві тисячі шістсот вісімдесят чотири гривні 00 коп.).
Рішення може бути оскаржене шляхом подачі апеляційної скарги до Вінницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивач: Департамент соціальної політики Вінницької міської ради, місцезнаходження: 21050, м. Вінниця, вул. Соборна, 50, код ЄДРПОУ 38782790.
Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП: НОМЕР_1 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 .
Повний текст рішення суду складений 15.11.2023 року.
Суддя: