Справа № 344/21397/23
Провадження № 2-а/344/223/23
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 листопада 2023 року м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області в складі:
головуючої судді Пастернак І.А.
секретаря Устинської Н.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Управління Державної міграційної служби України в Івано-Франківській області до громадянина Федеративної Республіки Нігерія ОСОБА_1 про затримання з метою ідентифікації з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні
ВСТАНОВИВ:
Представник Управління Державної міграційної служби України в Івано-Франківській області звернувся із адміністративним позовом до громадянина Федеративної Республіки Нігерія ОСОБА_1 про затримання з метою ідентифікації з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні. В обгрунтування позовних вимог зазначив, що 11.11.2023 року до Управління ДМС України в Івано-Франківській області надійшло повідомлення Управління патрульної поліції в Івано-Франківській області про те, що 11.11.2023 року виявлено громадянина Федеративної Республіки Нігерія ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 за адресою АДРЕСА_1 , який порушує громадський порядок. Також у зазначеної особи відсутні документи, що посвідчують особу. З метою з?ясування правового статусу та підстав подальшого перебування на території України громадянина Федеративної Республіки Нігерія ОСОБА_1 було запрошено до адміністративного приміщення УДМС в Івано-Франківській області та проведено відповідну перевірку. Документ, що посвідчує особу та дає право перетину державного кордону в ОСОБА_1 відсутній. Особу ОСОБА_1 встановлено за допомогою Єдиної інформаційної аналітичної системи управління міграційними процесами та по довідці про особу оформленої УДМС в Івано-Франківській області 11.06.2022 року. У ході перевірки встановлено, що відповідно до інформації, яка міститься в інтегрованій міжвідомчій інформаційно-телекомунікаційній системі щодо контролю осіб, транспортних засобів та вантажів, які перетинають державний кордон "Аркан" громадянин Федеративної Республіки Нігерія ОСОБА_1 в?їхав на територію України 15.12.2021 року по паспорту громадянина Федеративної Республіки Нігерія № НОМЕР_1 по довгостроковій візі Y04535639 терміном дії до 22.02.2022 року. Отже, ОСОБА_1 перевищив встановлений термін перебування в Україні та знаходиться в Україні незаконно, за що 11.11.2023 року останнього було притягнуто до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 2 статті 203 КУПАП та накладено штраф у розмірі 3400 грн. Одночасно, в ході проведення перевірки було встановлено, що 11.06.2022 року громадянина Федеративної Республіки Нігерія ОСОБА_1 було притягнуто до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 1 статті 203 КУпАП та накладено штраф у розмірі 1700 грн. Накладений штраф ОСОБА_1 не сплатив. Також, стосовно ОСОБА_1 УДМС в Івано-Франківській області 05.10.2022 року прийнято рішення про заборону в?їзду в Україну ОСОБА_1 , терміном на 3 роки. Разом з тим, відповідно до інформації Івано-Франківського районного управління поліції ГУНП в Івано-Франківській області 11.11.2023 року було внесено відомості до ЄРДР за фактом незаконного зберігання наркотичних засобів ОСОБА_1 за ч. 1 статті 309 КК України. В період з 11.06.2022 року по 11.11.2023 року жодних дій щодо припинення вчинення правопорушення та виїзду з території України не вчиняв. Враховуючи викладені обставини, а також відсутність в ОСОБА_1 документу, що посвідчує особу та дає змогу перетину державного кордону України останнього було затримано у порядку частини 2 статті 262 КУПАП на строк визначений частиною 2 статті 263 КУпАП, - 72 години та поміщено до Волинського ПТПІ.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі з підстав зазначених в позовній заяві.
Представник відповідача в судовому засіданні щодо позовних вимог заперечила, просила відмовити.
Відповідач в судовому засіданні просив відмовити у задоволенні позову.
Заслухавши пояснення учасників процесу, розглянувши та дослідивши подані сторонами документи і матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
Відповідно до статті 289 Кодексу адміністративного судочинства України за наявності обґрунтованих підстав вважати, що іноземець або особа без громадянства, стосовно якої подано адміністративний позов про примусове видворення, ухилятиметься від виконання рішення про її примусове видворення, перешкоджатиме проведенню процедури видворення чи реадмісії відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію або якщо існує ризик її втечі, а так само у разі відсутності в іноземця або особи без громадянства, яка вчинила порушення законодавства України з прикордонних питань або про правовий статус іноземців, документа, що дає право на виїзд з України, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, його територіальним органом чи підрозділом, органом охорони державного кордону або Служби безпеки України подається до місцевого загального суду як адміністративного суду за місцезнаходженням цих органів (підрозділів) або за місцезнаходженням пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, позовна заява про застосування судом до іноземця або особи без громадянства одного з таких заходів:
1) затримання іноземця або особи без громадянства з метою ідентифікації та (або) забезпечення видворення за межі території України;
2) затримання іноземця або особи без громадянства з метою забезпечення її передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію;
3) взяття іноземця або особи без громадянства на поруки підприємства, установи чи організації;
4) зобов'язання іноземця або особи без громадянства внести заставу.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином Федеративної Республіки Нігерія.
Як зазначив представник позивача, 11.11.2023 року до Управління ДМС України в Івано-Франківській області надійшло повідомлення Управління патрульної поліції в Івано-Франківській області про те, що 11.11.2023 року виявлено громадянина Федеративної Республіки Нігерія ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 за адресою АДРЕСА_1 , який порушує громадський порядок.
З метою з'ясування правового статусу та підстав подальшого перебування на території України громадянина Федеративної Республіки Нігерія ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 останнього було доставлено до адміністративного приміщення УДМС в Івано-Франківській області, яке знаходиться за адресою: м.Івано-Франківськ, вул. Ак. Гнатюка, буд. 29 та проведено відповідну перевірку.
У ході перевірки встановлено, що відповідно до інформації, яка міститься в інтегрованій міжвідомчій інформаційно-телекомунікаційній системі щодо контролю осіб, транспортних засобів та вантажів, які перетинають державний кордон Аркан громадянин Федеративної Республіки Нігерія ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 в'їхав на територію України 15.12.2021 року по паспорту громадянина Федеративної Республіки Нігерія № НОМЕР_1 по довгостроковій візі Y04535639 терміном дії до 22.02.2022 року.
Враховуючи викладене, громадянин Федеративної Республіки Нігерія ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перевищив встановлений термін перебування в Україні та знаходиться в Україні незаконно, за що останнього було притягнуто до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 2 статті 203 КУпАП та накладено штраф у розмірі 3400 грн.
Одночасно встановлено, що громадянин Федеративної Республіки Нігерія ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , 11.06.2022 року було притягнуто до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 1 статті 203 КУпАП та накладено штраф у розмірі 1700 грн.
Відтак, Відповідач перебуває на території України нелегально, не має правових підстав для подальшого перебування в Україні.
Керуючись статтею 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» перевіривши наявність чи відсутність обставин щодо заборони примусового повернення чи примусового видворення або видачі чи передачі іноземця та особи без громадянства, визначених статтею 31 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» 11.11.2023 УДМС в Івано-Франківській області прийнято рішення про примусове видворення з України громадянина Федеративної Республіки Нігерія ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Відповідно до пункту 16 частини першої статті 1 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» (далі Закон) паспортний документ іноземця це документ, виданий уповноваженим органом іноземної держави або статутною організацією ООН, що підтверджує громадянство іноземця, посвідчує особу іноземця або особу без громадянства, надає право на в'їзд або виїзд з держави і визнається Україною.
Пунктом 1 розділу VI Інструкції про примусове повернення і примусове видворення з України іноземців та осіб без громадянства, затвердженої наказом МВС, Адміністрації Держприкордонслужби та Служби безпеки України 23.04.2012 № 353/271/150, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 21.05.2012 за № 806/21119, визначено, що якщо іноземець не має документів, що посвідчують особу, орган ДМС, орган охорони державного кордону України або орган СБУ вживають заходів щодо його ідентифікації та документування.
Відповідно до п. 14 ст. 1 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» (далі - Закон) нелегальний мігрант - іноземець або особа без громадянства, які перетнули державний кордон поза пунктами пропуску або в пунктах пропуску, але з уникненням прикордонного контролю і невідкладно не звернулися із заявою про надання статусу біженця чи отримання притулку в Україні, а також іноземець або особа без громадянства, які законно прибули в Україну, але після закінчення визначеного їм терміну перебування втратили підстави для подальшого перебування та ухиляються від виїзду з України.
Частиною 3 статті 3 розділу І Закону зазначено, що іноземці та особи без громадянства зобов'язані неухильно додержуватися Конституції та законів України, інших нормативно-правових актів, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей, інтереси суспільства та держави.
Відповідно до пункту 7 частини 1 Закону статті 1 іноземці та особи без громадянства, які перебувають на території України на законних підставах, - іноземці та особи без громадянства, які в установленому законодавством чи міжнародним договором України порядку в'їхали в Україну та постійно або тимчасово проживають на її території, або тимчасово перебувають в Україні.
Відповідно до пункту 8 частини 1 статті 1 Закону іноземці та особи без громадянства, які постійно проживають в Україні, - іноземці та особи без громадянства, які отримали посвідку на постійне проживання, якщо інше не встановлено законом.
Відповідно до пункту 9 частини 1 статті 1 Закону іноземці та особи без громадянства, які тимчасово перебувають на території України, - іноземці та особи без громадянства, які перебувають на території Україні протягом дії візи або на період, установлений законодавством чи міжнародним договором України, або якщо строк їх перебування на території України продовжено в установленому порядку.
Відповідно до пункту 10 частини 1 статті 1 Закону іноземці та особи без громадянства, які тимчасово проживають в Україні, - іноземці та особи без громадянства, які отримали посвідку на тимчасове проживання, якщо інше не встановлено законом.
Однак, документи які б підтверджували законне перебування Відповідача на території України відсутні, що унеможливлює його ідентифікацію.
Діючий паспортний документ, що дає право на виїзд з України, у Відповідача відсутній.
Враховуючи викладені обставини, а також відсутність в ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 документу, що посвідчує особу та дає змогу перетину державного кордону України останнього було затримано у порядку частини 2 статті 262 КУпАП на строк визначений частиною 2 статті 263 КУпАП, - 72 години та поміщено до Волинського ПТПІ.
В абзаці першому пункту 4 статті 30 Закону зазначено, що іноземці та особи без громадянства, які не мають законних підстав для перебування на території України, затримані в установленому порядку та підлягають примусовому видворенню за межі України, у тому числі прийняті відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію, розміщуються в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, протягом строку, необхідного для їх ідентифікації та забезпечення примусового видворення, (реадмісії) за межі України, але не більш як на вісімнадцять місяців.
Частиною 1 статті 289 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що за наявності обґрунтованих підстав вважати, що іноземець або особа без громадянства, стосовно якої подано адміністративний позов про примусове видворення, ухилятиметься від виконання рішення про її примусове видворення, перешкоджатиме проведенню процедури видворення чи реадмісії відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію або якщо існує ризик її втечі, а так само у разі відсутності в іноземця або особи без громадянства, яка вчинила порушення законодавства України з прикордонних питань або про правовий статус іноземців, документа, що дає право на виїзд з України, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, його територіальним органом чи підрозділом, органом охорони державного кордону або Служби безпеки України подається до місцевого загального суду як адміністративного суду за місцезнаходженням цих органів (підрозділів) або за місцезнаходженням пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, позовна заява про застосування судом до іноземця або особи без громадянства одного з таких заходів: 1) затримання іноземця або особи без громадянства з метою ідентифікації та (або) забезпечення видворення за межі території України.
Згідно з пунктом 7 цього Положення Державна міграційна служба України здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи та територіальні підрозділи.
Згідно з Положенням УДМС в Івано-Франківській області, затвердженого наказом ДМС від 14.02.2015 № 19, УДМС в Івано-Франківській області є територіальним органом ДМС та їй підпорядковується.
Таким чином, позивачем у справах про примусове видворення іноземців та осіб без громадянства за межі території України може бути Державна міграційна служба України безпосередньо або її територіальні органи чи підрозділи, зокрема, УДМС в Івано-Франківській області.
Оцінюючи належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, беручи до уваги те, що Відповідач є нелегальним мігрантом, знаходиться на території України без законних на те підстав, існує ризик його втечі, працівниками УДМС в Івано-Франківській області для здійснення його ідентифікації необхідна достатня кількість часу, позовні вимоги є підставними, з огляду на що слід затримати громадянина Федеративної Республіки Нігерія ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з метою його ідентифікації з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України, строком на три місяці. Вказаного строку, на думку Суду, буде достатньо для ідентифікації Відповідача.
Враховуючи, що позовні вимоги є обґрунтовані частково, суд приходить до висновку про необхідність задоволення позову частково.
На підставі викладеного та керуючись Законом України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», ст.ст. 6, 7, 9, 72-77,241-246, 289, 371 Кодексу адміністративного судочинства України , суд -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов - задоволити частково.
Затримати громадянина Федеративної Республіки Нігерія ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України, строком на три місяці.
В решті вимог позову - відмовити.
Рішення суду допустити до негайного виконання.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Суддя Пастернак І.А.