Справа № 161/14801/23
Номер провадження: 3/161/4514/23
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
місто Луцьк 14 листопада 2023 року
Луцький міськрайонний суд Волинської області в особі судді Івасюти Л.В., за участю захисника особи, яка притягується до адміністративної відповідальності - Куденьчука О.А., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення відносно
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , -
- за ч.1 ст. 191 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
ВСТАНОВИВ:
До Луцького міськрайонного суду Волинської області надійшли матеріали справи про адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст. 191 КУпАП, відносно ОСОБА_1 .
З протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАВ № 799587 від 23.08.2023 вбачається, що ОСОБА_1 23.08.2023 о 22 год. 15 хв. порушив правила зберігання зброї, зберігалась поза сейфом за адресою: АДРЕСА_1 , чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст. 191 КУпАП.
В судовому засіданні захисник особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, адвокат Куденьчук О.А. у відповідності до раніше поданих письмових пояснень, просив закрити провадження у справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст. 191 КУпАП, відносно ОСОБА_1 у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення. Зазначив, що суть адміністративного правопорушення, яка викладене у протоколі не відповідає ознакам складу адміністративного правопорушення, зазначеного у ч.1 ст.191 КУпАП, у протоколі не розкрита об'єктивна сторона правопорушення та не вказано порушення кого саме нормативно-правового акту допустив ОСОБА_1 .
Заслухавши пояснення захисника особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, дослідивши матеріали справи та надані докази, суддя установив таке.
Протокол про адміністративне правопорушення повинен відповідати вимогам ст. 256 КУпАП, а саме там повинні бути зазначені: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу порушника; місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення порушника; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Як на підтвердження факту вчинення ОСОБА_1 , адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.191 КУпАП, орган, що склав протокол про адміністративне правопорушення відносно останнього долучив до матеріалів справи наступні документи: протокол про адміністративне правопорушення серії ВАБ № 799587 від 23.08.2023, рапорт від 23.08.2023, протокол прийняття заяви про кримінальне правопорушення та іншу подію від 23.08.2023, письмові пояснення ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 від 23.08.2023.
Ч.1 ст. 191 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за порушення правил зберігання, носіння або перевезення нагородної, вогнепальної мисливської чи холодної зброї, а також пневматичної зброї калібру понад 4,5 міліметра і швидкістю польоту кулі понад 100 метрів за секунду і бойових припасів громадянами, які мають відповідний документ дозвільного характеру, виданий уповноваженим державним органом на зберігання зазначеної зброї.
Ст. 191 КУпАП передбачає відповідальність саме за порушення відповідних «Правил зберігання, носіння або перевезення зброї», тобто є бланкетною нормою і відсилає до нормативно-правового акту, що регулює певні правовідносини, однак уповноваженою особою на складання протоколу про адміністративне правопорушення не зазначено, які конкретні норми Правил та Інструкції порушив ОСОБА_1 .
З протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАБ № 799587 від 23.08.2023 не можливо встановити, яка зброя є предметом правопорушення, що свідчить про те, що в ньому не розкрита об'єктивна сторона правопорушення.
Таким чином, в протоколі про адміністративне правопорушення серії ВАБ № 799587 від 23.08.2023 не зазначено суть правопорушення, а формулювання обвинувачення у викладеній в протоколі формі не відповідає диспозиції і не відображає усіх ознак правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 191 КУпАП.
Суддя не вправі самостійно змінювати на шкоду особі фабулу, викладену у протоколі про адміністративне правопорушення, яка, по суті, становить виклад обвинувачення у вчиненні певного правопорушення, винуватість у скоєнні якого певною особою має доводитися в суді; суддя також не має права самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення. Адже діючи таким чином, суд неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що є порушенням ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі Конвенція).
Так, ч. 1 ст. 6 Конвенції передбачає, що «кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який ... встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення». Відповідно до ч.2 ст.6 Конвенції «кожен, кого обвинувачено у вчиненні кримінального правопорушення, вважається невинуватим доти, доки його вину не буде доведено в законному порядку».
Особа може бути притягнута до адміністративної відповідальності лише за наявності в її діях складу адміністративного правопорушення, який має бути встановлений судом тільки після всебічної та повної оцінки усіх доказів по справі.
Постанова судді про притягнення до адміністративної відповідальності згідно зі ст. 283 КУпАП має ґрунтуватися на обставинах, встановлених при розгляді справи, тобто на достатніх і незаперечних доказах.
Згідно зі ст. 7 Кодексу України про адміністративні правопорушення ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням, інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Тобто особа може бути притягнута до адміністративної відповідальності лише у тому разі, якщо її вину у вчиненні правопорушення буде доведено поза розумним сумнівом, на підставі належних та допустимих доказів із дотриманням встановленої законом процедури.
Встановлення винуватості чи невинуватості особи здійснюється на підставі оцінки доказів, якими, згідно ст.251 КУпАП є, зокрема, дані протоколу про адміністративне правопорушення.
Відповідно до пункту 1 статті 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у випадку відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Таким чином, враховуючи, що органами національної поліції не дотримано відповідного доказового забезпечення, керуючись положеннями частини 3 статті 62 Конституції України стосовно тлумачення сумнівів щодо доведеності вини на користь обвинуваченої особи, суддя дійшов висновку про необхідність закриття провадження у справі за відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення передбаченого ч.1 ст.191 КУпАП.
Керуючись ст.ст. 7, 247, 251, 256, 283, 284, 287 КУпАП, на підставі ч. 1 ст. 191 КУпАП, суддя,-
ПОСТАНОВИВ:
Провадження у справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.191 КУпАП, відносно ОСОБА_1 закрити за на підставі п.1 ст. 247 КУпАП.
Постанова судді може бути оскаржена до Волинського апеляційного суду через Луцький міськрайонний суд протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя Луцького міськрайонного суду Волинської області Л.В. Івасюта