Рішення від 06.11.2023 по справі 922/3198/23

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,

тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41

_______________________________________________________________________

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06.11.2023м. ХарківСправа № 922/3198/23

Господарський суд Харківської області у складі:

судді Чистякової І.О.

за участю секретаря судового засідання Татаурова В.А.

розглянувши за правилами загального позовного провадження справу

за позовом Комунального підприємства "Харківські теплові мережі" (61037, місто Харків, вул. Мефодіївська, буд. 11, ідентифікаційний код 31557119)

до Фізичної особи-підприємця Запорожця Дмитра Івановича ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 )

про стягнення 233 999,12 грн.

за участю представників сторін:

позивача - не з'явився

відповідача - адвоката Рижкова І.П.

ВСТАНОВИВ:

Комунальне підприємство "Харківські теплові мережі" (позивач) звернулось до Господарського суду Харківської області із позовною заявою до Фізичної особи-підприємця Запорожця Дмитра Івановича (відповідач) про стягнення з урахуванням заяви про зменшення розміру позовних вимог 233 999,12 грн, з яких:

- 231479,56 грн заборгованість за індивідуальним договором про надання послуги з постачання теплової енергії від 31.10.2021, яка утворилась за період з грудня 2021 року по лютий 2023 року;

- 307,72 грн абонентська плата за індивідуальним договором про надання послуги з постачання теплової енергії від 31.10.2021, що утворилась за період з грудня 2021 року по лютий 2023 року;

- 2211,84 грн технічне обслуговування та поточний ремонт внутрішньобудинкових систем теплопостачання багатоквартирних будинків житлового фонду комунальної та інших форм власності за публічним договором від 01.07.2022, що утворилась за період з липня 2022 року по лютий 2023 року.

Позивач також просить покласти на відповідача судові витрати.

Позовні вимоги обгрунтовані неналежним виконанням відповідачем зобов'язань щодо сплати вартості спожитої теплової енергії та абонентської плати за період з грудня 2021 р. по лютий 2023 р. за індивідуальним договором про надання послуги з постачання теплової енергії від 31.10.2021 та щодо сплати послуг з технічного обслуговування та поточний ремонт внутрішньобудинкових систем теплопостачання багатоквартирних будинків житлового фонду комунальної та інших форм власності за період з липня 2022 р. по лютий 2023 р. за публічним договором з технічного обслуговування та поточного ремонту внутрішньобудинкових систем теплопостачання багатоквартирних будинків житлового фонду комунальної та інших форм власності від 01.07.2022

Ухвалою Господарського суду Харківської області від 21.07.2023 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі №922/3198/23. Справу вирішено розглядати за правилами загального позовного провадження. Призначено підготовче засідання на 07 серпня 2023 року о 12:00. Встановлено відповідачу п'ятнадцятиденний строк з дня вручення цієї ухвали для подання відзиву на позовну заяву. Встановлено позивачу строк для подання відповіді на відзив - протягом 5 днів з дня отримання відзиву на позов. Встановлено відповідачу строк для подання заперечення - протягом 5 днів з дня отримання відповіді на відзив.

В підготовчому засіданні постановлено ухвалу без виходу до нарадчої кімнати, яку занесено до протоколу судового засідання 07.08.2023 про відкладення підготовчого засідання на 21.08.2023 о 14:00 год.

14.08.2023 через підсистему "Електронний суд" від представника відповідача - адвоката Рижкова І.П. надійшла заява (вх.№21467) про продовження процесуального строку для подання відзиву на позовну заяву.

В підготовчому засіданні постановлено ухвалу без виходу до нарадчої кімнати, яку занесено до протоколу судового засідання 21.08.2023, про відкладення підготовчого засідання на 11.09.2023 о 12:30 год та продовження процесуального строку для подання відзиву на позовну заяву - до 28.08.2023 включно.

31.08.2023 через підсистему "Електронний суд" від представника відповідача - адвоката Рижкова І.П. надійшов відзив на позовну заяву, який зареєстрований 31.08.2023 за вх.№21467, в якому він просив суд поновити пропущений процесуальний строк для подання відзиву, прийняти та долучити до матеріалів справи відзив.

Свої заперечення проти позову відповідач обгрунтовує зокрема тим, що відповідач є власником нежитлових приміщень, розташованих за адресою: м. Харків, майдан Конституції, 2/2. 01.10.2020 між позивачем та ФОП Запорожцем Д.І. було укладено договір №17914 купівлі-продажу теплової енергії в гарячій воді (далі - договір №17914), предметом якого є постачання теплової енергії в гарячій воді в обсягах згідно з додатком 1 до цього договору. Внаслідок чергового ракетного обстрілу центру міста в березні 2022 року та влучання в будівлю "Будинку профспілок", розташованого навпроти будинку по майдану Конституції, 2/2, ударною хвилею було повністю зруйновано вітражні вікна приміщень Запорожця Д.І. утворився різкий перепад температури всередині приміщень і як наслідок цього рідина всередині радіаторів замерзла, що призвело до руйнації радіаторів. У зв'язку з цим, зруйновані радіатори було знято, а нових не поставлено, опалення приміщення в опалювальний період 2022-2023 не відбувалося.

Також, відповідач зазначає, що пунктом 10.1 договору №17914 встановлено, що цей договір набуває чинності з дня його підписання та діє до 31.12.2025. В пункті 10.2 договору №17914 зазначено, що договір припиняє свою дію у випадках: закінчення строку, на який він був укладений, якщо сторони виконали свої зобов'язання; взаємної згоди сторін про його припинення; прийняття відповідного рішення Господарським судом; ліквідації однієї із сторін. Жодної з підстав, наведених в пункті 10.2 договору №17914, не настало. Відповідно до пункту 8.1 договору розбіжності та спори між сторонами, пов'язані з виконанням, зміною та розірванням цього договору, вирішуються шляхом проведення переговорів, письмових повідомлень, укладенням додатків та/або додаткових угод до договору. У відповідності до розділу 8 договору №17914 вказаний договір розірваний сторонами не був. Підсумовуючи викладене, відповідач вважає, що твердження позивача про те, що з 01.12.2021 правовідносини між сторонами регулювалися не договором №17914, а індивідуальним договором про надання послуги з постачання теплової енергії від 31.10.2021, спростовується обставинами справи, наявними в матеріалах справи та долученими до відзиву доказами та змістом договору №17914.

Крім того, відповідач зазначає, що позивачем розрахунки вартості послуги за період з 01.12.2021 по 31.03.2022 здійснені не за умовами договору №17914, а за умовами Індивідуального договору про надання послуги з постачання теплової енергії від 31.10.2021, що є безпідставним та необґрунтованим, а тому розрахунки позивача за цей період відхиляються відповідачем.

Також, відповідач вважає, що на підставі рішення Харківського міського голови Ігоря Терехова він як споживач звільнений від оплати послуг з 24.02.2022 по 31.05.2022.

Відповідач зазначає, що не отримував рахунків-фактур за спожиту теплову енергію за січень 2021, за період з січня 2022 по лютий 2023, на абонентну плату за послуги з постачання теплової енергії за період з січня 2022 по лютий 2023, на обслуговування ВМС за період з січня 2022 по лютий 2023, а також акт звіряння. Крім того, за інформацією із сайту АТ “УКРПОШТА” лист з трек-номером 6100355254999 не був вручений адресату та повернутий відправнику. Тобто, позивач не довів того, що належним чином направив відповідачу рахунки-фактури та акти звіряння за спірний період.

Щодо нарахувань за публічним договором від 01.07.2022 відповідачем зазначено, що однією з позовних вимог КП “ХТМ” є вимога стягнути 2 211,84 грн за технічне обслуговування та поточний ремонт внутрішньобудинкових систем теплопостачання багатоквартирних будинків житлового фонду комунальної та інших форм власності за публічним договором від 01.07.2022, що утворилася за період з липня 2022 по лютий 2023. На аркушах справи 17-20 міститься публічний договір з технічного обслуговування та поточного ремонту внутрішньобудинкових систем теплопостачання багатоквартирних будинків житлового фонду комунальної та інших форм власності від 01.07.2022 (далі - Публічний договір від 01.07.2022). Позивач стверджує, що публічний договір від 01.07.2022 був оприлюднений на офіційному сайті в мережі Інтернет 01.06.2022. Однак, на офіційному сайті КП “ХТМ” відсутня інформація про оприлюднення публічного договору від 01.07.2022. Натомість наявна інформація, датована 09.08.2022 про те, що обслуговування внутрішньобудинкових систем теплопостачання та постачання гарячої води, які буде надавати КП “Харківські теплові мережі”, це не новий вид послуг. Раніше оплата за обслуговування ВБС включалася до тарифу КП “Жилкомсервис”. КП “Харківські теплові мережі” було підрядною організацією по обслуговуванню ВБС у КП “Жилкомсервіс”. В цій інформації наведені і тарифи на послугу. Отже, відповідач вважає твердження позивача про те, що ним було дотримано вимоги Закону №2189 та оприлюднено у встановленому порядку публічний договір від 01.07.2022, не відповідає дійсності. Також, постановою Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 №830 затверджено Типовий індивідуальний договір про надання послуги з постачання теплової енергії з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем. Такого типового договору як “Типовий договір з технічного обслуговування та поточного ремонту внутрішньобудинкових систем теплопостачання багатоквартирних будинків житлового фонду комунальної та інших форм власності” ні постановою Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 №830, ні іншим актом Кабінету Міністрів України не затверджувалося. Тобто, для укладення саме такого договору взагалі відсутні правові підстави. Крім того, згідно з пунктом 1 публічного договору від 01.07.2022 останній укладається з метою надання послуг з технічного (у т.ч. аварійного) обслуговування та поточного ремонту внутрішньобудинкових систем теплопостачання споживачу у багатоквартирному будинку. Отже, вказана послуга надається співвласнику багатоквартирного житлового будинку незалежно від того, яким чином останній використовує належне йому майно. Договір №17914 був укладений з КП “ХТМ” власником приміщень не як громадянином, а як фізичною особою-підприємцем, оскільки приміщення використовуються ним в господарській діяльності. Однак, стороною публічного договору від 01.07.2022 має бути не фізична особа-підприємець, а саме фізична особа ОСОБА_1 як власник Приміщень та співвласник багатоквартирного будинку. Враховуючи зазначене, спірні правовідносини між КП “ХТМ” та ОСОБА_1 як власником приміщень та співвласником багатоквартирного житлового будинку літ. А-7 по майдану Конституції, 2/2 у м. Харкові підлягають вирішенню в порядку цивільного, а не господарського судочинства. На підставі викладеного, провадження у справі №922/3198/23 в частині позовних вимог про стягнення 2 211,84 грн за технічне обслуговування та поточний ремонт внутрішньобудинкових систем теплопостачання багатоквартирних будинків житлового фонду комунальної та інших форм власності за публічним договором від 01.07.2022, що утворилася за період з липня 2022 по лютий 2023 підлягає закриттю відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 231 ГПК України із роз'ясненням позивачу, що розгляд даної позовної вимоги віднесено в порядку цивільного судочинства до юрисдикції Червонозаводського районного суду м. Харкова за правилами виключної підсудності.

Ухвалою суду від 06.09.2023 відмовлено в задоволенні клопотання представника відповідача про поновлення процесуального строку для подання відзиву на позовну заяву у справі №922/3198/23. Продовжено строк для подання відзиву на позовну заяву у справі №922/3198/23 до 31.08.2023 включно та прийнято його до розгляду.

11.09.2023 через підсистему "Електронний суд" від представника відповідача - адвоката Рижкова І.П. надійшли клопотання про долучення доказів (вх.№24377, №26476).

11.09.2023 через підсистему "Електронний суд" від позивача надійшла заява про зменшення розміру позовних вимог (вх.№24446), в якій він просив суд стягнути з відповідача на користь позивача заборгованість в сумі 291218,32 грн, з яких: 57219,20 грн вартість спожитої теплової енергії за договором купівлі-продажу теплової енергії в гарячій воді №17914 від 01.10.2020 за період з лютого 2020 року по листопад 2021 року, 231479,56 грн заборгованість за індивідуальним договором про надання послуги з постачання теплової енергії від 31.10.2021, яка утворилась за період з грудня 2021 року по лютий 2023 року, 307,72 грн абонентська плата за Індивідуальним договором про надання послуги з постачання теплової енергії від 31.10.2021, що утворилась за період з грудня 2021року по лютий 2023 року, 2211,84 грн технічне обслуговування та поточний ремонт внутрішньобудинкових систем теплопостачання багатоквартирних будинків житлового фонду комунальної та інших форм власності за публічним договором від 01.07.2022, що утворилась за період з липня 2022 року по лютий 2023 року.

11.09.2023 через підсистему "Електронний суд" від позивача надійшло клопотання (вх.№24482), в якому зазначено, що у прохальній частині позову позивачем допущено технічну описку щодо періоду заборгованості за індивідуальним договором про надання послуги з постачання теплової енергії від 31.10.21, а саме: замість грудень 2021 по лютий 2023 вказано грудень 2022 по лютий 2023, що підтверджується розрахунком заборгованості о/р17801-9204, який надано разом з позовною заявою, а тому позивач просить суд вважати вірним період стягнення заборгованості вартості спожитої теплової енергії на потреби опалення без укладання договору, що утворилась з грудня 2021 по лютий 2023.

11.09.2023 через підсистему "Електронний суд" від представника відповідача - адвоката Рижкова І.П. надійшла заява (вх.№24465) про залишення позову без розгляду на підставі п. 2 ч. 1 ст. 226 ГПК України у зв'язку з неподанням до позову жодних документів, що підтверджують повноваження підписанта позовної заяви Панасейко О.Ю. на представництво інтересів позивача у цій справі.

11.09.2023 через підсистему "Електронний суд" від представника відповідача - адвоката Рижкова І.П. надійшло клопотання про долучення доказів, яке зареєстровано 12.09.2023 за вх. №24655.

В підготовчому засіданні постановлено ухвалу без виходу до нарадчої кімнати, яку занесено до протоколу судового засідання 11.09.2023 про продовження строку підготовчого провадження на 30 днів та відкладення підготовчого засідання на 02.10.2023 о 09:30 год, а також прийнято до розгляду заяву відповідача про залишення позову без розгляду та клопотання про долучення доказів.

15.09.2023 через підсистему "Електронний суд" від представника позивача надійшла заява про продовження строку для подання відповіді на відзив (вх.№25078).

15.09.2023 через підсистему "Електронний суд" від позивача надійшла відповідь на відзив (вх.№25087), в якій позивач зазначає, що договір купівлі - продажу теплової енергії в гарячій воді №17914 від 01.10.2020 втратив свою чинність 31.11.2021 у зв'язку зі зміною в законодавстві.

З 31.11.2021 набув чинності індивідуальний договір про надання послуги з постачання теплової енергії від 31.10.2021.

Факт отримання відповідачем послуги з постачання теплової енергії у опалювальний період 2021-2022, 2022-2023 за вказаним індивідуальним договором є фактом приєднання споживача до умов договору (акцептування договору). Факт отримання теплової енергії підтверджується актами про підключення та відключення опалення на початку та наприкінці опалюваного сезону 2021-2022, 2022-2023 рр.

Щодо надання послуги з технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем теплопостачання позивачем зазначено, що згідно ч. 1 ст. 14 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" співвласниками багатоквартирного житлового будинку за адресою: м. Харків, майдан Конституції 2/2 не була обрана модель договірних відносин. Згідно з п.7 ст.13 Закону України “Про житлово-комунальні послуги” до дати обрання співвласниками багатоквартирного будинку однієї з моделей організації договірних відносин, визначених частиною першою цієї статті, та/або досягнення згоди з виконавцем про розмір плати за обслуговування внутрішньобудинкових систем багатоквартирного будинку, що забезпечують надання відповідної комунальної послуги, між виконавцем відповідної комунальної послуги та кожним співвласником укладається публічний договір приєднання відповідно до вимог частини п'ятої статті 13 цього Закону. Раніше ця оплата дійсно входила до тарифу КП "Жилкомсервіс" та по відношенню до КП "Жилкомсервіс". З 1 липня 2022 року набрав чинності публічний договір з технічного обслуговування та поточного ремонту внутрішньобудинкових систем теплопостачання багатоквартирних будинків житлового фонду комунальної та інших форм власності та публічний договір з технічного, який опублікований на офіційному сайті КП “Харківські теплові мережі” в мережі Інтернет www.hts.kharkov.ua 01 червня 2022 року, текст договору розміщено в розділі "Теплозбут". Даний договір укладений з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України. Відповідно до положень пункту 30 Договору, цей договір набирає чинності з моменту акцептування його споживачем, але не раніше ніж через 30 днів з моменту опублікування і діє протягом одного року з дати набрання чинності. Відповідно до п. 4 Договору фактом приєднання споживача до умов договору (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які свідчать про його бажання укласти договір, зокрема шляхом оплати рахунка, отриманого від виконавця послуги, або фактичного отримання послуги. Факт отримання відповідачем послуги підтверджується актом готовності до опалювального сезону 2021-2022 №178/4339 від 20.05.2021, 2022-2023 № 170/4867 від 18.08.2022. Відповідно до п.2 рішення виконавчого комітету Харківської міської ради від 08.06.2022 за №163, комунальним підприємствам Харківської міської ради, що надають житлово-комунальні послуги на території м. Харкова, з 01 червня 2022 р. вжити заходи щодо перерахунку грошових зобов'язань фізичним особам громадянам України - споживачам (відповідно до отриманих споживачами пільг та субсидій на оплату житлово-комунальних послуг), що сплатили за житлово-комунальні послуги, які нараховані за період з 24 лютого 2022 року до 31 травня 2022 року включно, відповідно до пункту 1 цього рішення. Так, дійсно мешканцям міста Харкова фізичним особам громадянам України КП "Харківські теплові мережі" був проведений перерахунок грошових зобов'язань, що сплатили за житлово-комунальні послуги, які нараховані за період з 24 лютого 2022 року до 31 травня 2022 року включно. Однак, дане рішення не стосуються юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, тому підстав щодо перерахунку грошових зобов'язань по Фізичній особі-підприємцю Запорожцю Дмитру Івановичу не має.

29.09.2023 через підсистему "Електронний суд" від представника відповідача - адвоката Рижкова І.П. надійшло клопотання про долучення доказів (вх.№26476).

В підготовчому засіданні постановлено ухвалу без виходу до нарадчої кімнати, яку занесено до протоколу судового засідання 02.10.2023 про відкладення підготовчого засідання на 09.10.2023 о 14:40 год.

В підготовчому засіданні 02.10.2023 постановлено, зокрема ухвали суду, які занесені до протоколу судового засідання про задоволення клопотання відповідача про долучення доказів, про прийняття до розгляду уточнення позовних вимог та про зменшення розміру позовних вимог, відмовлено у задоволенні клопотання позивача про продовження строку для подання відповіді на відзив, проте суд за власної ініціативи продовжив цей строк та прийняв відповідь на відзив до розгляду.

05.10.2023 через підсистему "Електронний суд" від представника відповідача надійшло заперечення, яке зареєстроване 06.10.2023 за вх.№27140, в якому він просив суд провадження у справі закрити на підставі п. 1 ч. 1 ст. 231 ГПК України у зв'язку з тим, що спір не підлягає вирішенню в порядку господарського судочинства, оскільки приміщення належать на праві приватної власності відповідачу як фізичній особі. Представник відповідача також просить стягнути з позивача на користь відповідача понесені відповідачем судові витрати на професійну правничу допомогу, попередній (орієнтовний) розмір яких складає 10 000,00 грн.

06.10.2023 через підсистему "Електронний суд" від представника позивача надійшла заява про зменшення розміру позовних вимог (вх.№ 27186), в якій вона просила суд стягнути з відповідача на користь позивача заборгованість в сумі 234159,22 грн, з яких: 160,10 грн вартість спожитої теплової енергії за договором купівлі-продажу теплової енергії в гарячій воді №17914 від 01.10.2020, за період з лютого 2020 року по листопад 2021 року; 231479,56 грн заборгованість за індивідуальним договором про надання послуги з постачання теплової енергії від 31.10.21, яка утворилась за період з грудня 2021 року по лютий 2023 року; 307,72 грн абонентська плата за індивідуальним договором про надання послуги з постачання теплової енергії від 31.10.21, що утворилась за період з грудня 2021 року по лютий 2023 року; 2211,84 грн технічне обслуговування та поточний ремонт внутрішньобудинкових систем теплопостачання багатоквартирних будинків житлового фонду комунальної та інших форм власності за публічним договором від 01.07.2022, що утворилась за період з липня 2022 р. по лютий 2023 р. Крім того, позивач просив повернути судовий збір в розмірі 963,55 грн у зв'язку зі зменшенням розміру позовних вимог.

Також, 09.10.2023 через підсистему "Електронний суд" від представника позивача надійшла заява про зменшення розміру позовних вимог (вх.№ 27360), в якій вона просила суд стягнути з відповідача на користь позивача заборгованість в сумі 233999,12 грн, з яких: 231479,56 грн заборгованість за індивідуальним договором про надання послуги з постачання теплової енергії від 31.10.21, яка утворилась за період з грудня 2021 року по лютий 2023 року; 307,72 грн абонентська плата за індивідуальним договором про надання послуги з постачання теплової енергії від 31.10.21, що утворилась за період з грудня 2021 року по лютий 2023 року; 2211,84 грн технічне обслуговування та поточний ремонт внутрішньобудинкових систем теплопостачання багатоквартирних будинків житлового фонду комунальної та інших форм власності за публічним договором від 01.07.2022, що утворилась за період з липня 2022 р. по лютий 2023 р.

Також, 09.10.2023 через підсистему "Електронний суд" від представника позивача надійшли пояснення (вх.№27362) щодо правоустановчих документів КП “Харківські теплові мережі”, щодо заборгованості за постачання теплової енергії з грудня 2021 по лютий 2023 року та щодо розрахунків позивача за Індивідуальним договором та публічним договором.

Ухвалою суду від 16.10.2023 відмовлено в задоволенні клопотання відповідача про залишення позову без розгляду. Прийнято до розгляду заяву позивача (вх.№27360 від 09.10.2023) про зменшення розміру позовних вимог. Вирішено розгляд справи продовжувати з урахуванням зменшення розміру позовних вимог до 233 999,12 грн. Заяву позивача про зменшення розміру позовних вимог (вх.№27186 від 06.10.2023) залишено без розгляду в частині зменшення розміру позовних вимог до 234 159,22 грн та прийнято до розгляду клопотання щодо повернення судового збору. Залишено без розгляду додаткові пояснення позивача (вх.№27362 від 09.10.2023). Закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті в судовому засіданні на 18 жовтня 2023 року о 14:00.

В підготовчому засіданні постановлено ухвалу без виходу до нарадчої кімнати, яку занесено до протоколу судового засідання 18.10.2023 про оголошення перерви в судовому засіданні з розгляду справи по суті до 15:00 год 06.11.2023.

Представник позивача у судове засідання 06.11.2023 не з'явився, про дату, час та місце цього судового засідання повідомлений належним чином.

Розглянувши матеріали справи, всебічно та повно з'ясувавши обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши в сукупності докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, вислухавши думку представника відповідача, суд встановив наступне.

Як вбачається з матеріалів справи, фізична особа-підприємець Запорожець Дмитро Іванович є власником нежитлових приміщень 1-го поверху №№LIV, LIX, LX, LXI, LXIa, LXII, антресолі LXXIX, LXXX, LXXXIII, LIII загальною площею 299,9 кв.м., розташованих за адресою: м. Харків, майдан Конституції, 2/2 на підставі договору купівлі-продажу нежитлових приміщень від 30.07.2018 та нежитлового приміщення підвалу №№XXIV, XXV, XXVI загальною площею 39,1 кв.м., розташованого за адресою: м. Харків, майдан Конституції, 2/2 на підставі договору купівлі-продажу нежитлових приміщень від 01.08.2018.

01.10.2020 між Комунальним підприємством “Харківські теплові мережі” (Теплостачальна організація) та фізичною особою - підприємцем Запорожцем Дмитром Івановичем (Споживач) було укладено договір купівлі - продажу теплової енергії в гарячій воді №17914 (далі-договір №17914).

Відповідно до умов договору №17914 Теплопостачальна організація бере на себе зобов'язання постачати Споживачеві теплову енергію в гарячій воді в потрібних йому обсягах, а споживач зобов'язується оплачувати одержану теплову енергію за встановленими тарифами (цінами) в терміни, передбачені цим договором.

Згідно Додатку №4 до договору №17914 постачання теплової енергії в гарячій воді здійснюється позивачем до нежитлових приміщень відповідача, які розташовані за адресою: м. Харків, майдан Конституції, б. 2/2, загальною площею 338,00 кв.м., а саме: до магазину непродовольчих товарів та до складу (підвалу), власником яких є відповідач на підставі вказаних вище договорів купівлі-продажу від 30.07.2018 та від 01.08.2018.

Нежитлові приміщення відповідача за адресою: м. Харків, майдан Конституції, б. 2/2 розташовані в будинку з централізованою системою опалення, теплопостачання якого здійснює КП “Харківські теплові мережі”. Система опалення зазначених приміщень є невід'ємною частиною централізованої системи опалення будинку в цілому.

Постачання теплової енергії на потреби опалення у житлові будинки позивач здійснював на підставі розпоряджень Харківського міського голови про початок та кінець опалювальних сезонів 2021-2022, 2022-2023 років.

Згідно з п. 10.1. договору №17914 цей договір набуває чинності з дня його підписання та діє до 31.12.2025.

Відносини, що виникають у процесі надання та споживання житлово-комунальних послуг регулює Закон України "Про житлово-комунальні послуги" від 09.11.2017 № 2189-VII.

Законом України "Про внесення змін до розділу IV "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання" щодо термінів застосування фінансових санкцій за порушення законодавства у сфері комерційного обліку теплової енергії та водопостачання та до розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення» Закону України "Про житлово-комунальні послуги" щодо уточнення порядку введення в дію Закону від 07.06.2018 № 2454-VIII, який набув чинності з 09.06.2018, внесені зміни до прикінцевих положень нової редакції Закону України “Про житлово-комунальні послуги”, згідно з якими Закон "Про житлово-комунальні послуги" (№ 2189-VIII) набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування та вводиться в дію з 1 травня 2019 року. Зокрема, внесено зміни щодо регулювання суспільних відносин, пов'язаних із наданням послуги з управління багатоквартирним будинком.

Відповідно до п.3 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про житлово-комунальні послуги" договори про надання комунальних послуг, укладені до введення в дію цього Закону, зберігають чинність на умовах, визначених такими договорами, до дати набрання чинності договорами про надання відповідних комунальних послуг, укладеними за правилами, визначеними цим Законом. У разі якщо договорами про надання комунальних послуг, укладеними до введення в дію цього Закону, передбачено більш ранній строк їх припинення, такі договори вважаються продовженими на той самий строк і на тих самих умовах. Договори про надання комунальних послуг, у тому числі із співвласниками багатоквартирних будинків, які не прийняли рішення про модель організації договірних відносин з виконавцями комунальних послуг, мають бути укладені виконавцями відповідних комунальних послуг протягом двох місяців з дня набрання чинності рішенням Кабінету Міністрів України про затвердження типових публічних договорів приєднання про надання комунальних послуг.

Відповідно до п.4 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про житлово-комунальні послуги" співвласники багатоквартирних будинків незалежно від обраної ними форми управління багатоквартирним будинком можуть прийняти рішення про модель організації договірних відносин з виконавцями комунальних послуг (крім послуг з постачання та розподілу електричної енергії і послуг з постачання та розподілу природного газу) щодо кожного виду комунальної послуги згідно з частиною першою статті 14 цього Закону та укласти з виконавцями комунальних послуг письмові договори про надання відповідних комунальних послуг.

Згідно з ч. 1 ст. 14 Закону України “Про житлово-комунальні послуги”, за рішенням співвласників багатоквартирного будинку, прийнятим відповідно до закону, з виконавцем відповідної комунальної послуги (крім послуг з постачання та розподілу природного газу і послуг з постачання та розподілу електричної енергії) укладається договір про надання комунальних послуг, а саме:

1) індивідуальний договір з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем, що укладається кожним співвласником багатоквартирного будинку самостійно, за умови що співвласники прийняли рішення про вибір відповідної моделі організації договірних відносин та дійшли згоди з виконавцем комунальної послуги щодо розміру плати за обслуговування внутрішньобудинкових систем багатоквартирного будинку;

2) колективний договір, що укладається від імені та за рахунок усіх співвласників багатоквартирного будинку управителем або іншою уповноваженою співвласниками особою;

3) договір про надання комунальних послуг з колективним споживачем, що укладається з об'єднанням співвласників багатоквартирного будинку або іншою юридичною особою, яка об'єднує всіх співвласників такого будинку та в їхніх інтересах укладає відповідний договір.

Відповідно до ч. 5 ст. 13 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" у разі якщо співвласники багатоквартирного будинку не прийняли рішення про вибір моделі договірних відносин та не уклали з виконавцем комунальної послуги відповідний договір (крім послуг з постачання та розподілу природного газу і послуг з постачання та розподілу електричної енергії), з ними укладається індивідуальний договір про надання комунальної послуги, що є публічним договором приєднання. Такі договори вважаються укладеними, якщо протягом 30 днів з дня опублікування тексту договору на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування та/або на веб-сайті виконавця послуги співвласники багатоквартирного будинку не прийняли рішення про вибір моделі договірних відносин та не уклали відповідний договір з виконавцем комунальної послуги. При цьому розміщується повідомлення про місце опублікування тексту договору у загальнодоступних місцях на інформаційних стендах та/або рахунках на оплату послуг.

На підставі ч. 5 ст. 13 Закону України "Про житлово-комунальні послуги", Правил надання послуги з постачання теплової енергії, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 №830 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 08.09.2021 №1022) та Правил надання послуги з постачання гарячої води, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1182 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 08.09.2021 №1023), на офіційному сайті КП "Харківські теплові мережі" www.hts.kharkov.ua в мережі Інтернет 31.10.2021 було розміщено індивідуальний договір про надання послуги з постачання теплової енергії (далі - індивідуальний договір).

Згідно з п. 1-3 індивідуального договору цей договір є публічним договором приєднання, який встановлює порядок та умови надання послуги з постачання теплової енергії для потреб опалення або на індивідуальний тепловий пункт для потреб опалення та приготування гарячої води (далі - послуга) індивідуальному споживачу (далі - споживач). Цей договір укладається сторонами з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України. Інформування споживача про намір зміни ціни/тарифу на послугу здійснюється виконавцем відповідно до Порядку інформування споживачів про намір зміни цін/тарифів на комунальні послуги з обґрунтуванням такої необхідності, затвердженого наказом Мінрегіону від 5 червня 2018 р. № 130.

Відповідно до п. 5 індивідуальний договору предметом договору є зобов'язання Комунального підприємства "Харківські теплові мережі" (виконавця) надавати споживачу послугу відповідної якості та в обсязі відповідно до теплового навантаження будинку, а споживач зобов'язується своєчасно та в повному обсязі оплачувати надану послугу в строки і на умовах, що визначені цим договором.

За приписами ст. 14 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" плата виконавцю комунальної послуги за індивідуальним договором, який є публічним договором приєднання, складається з:

- плати за послуги, що розраховується виходячи з розміру затверджених цін/тарифів на відповідну комунальну послугу та обсягу спожитих комунальних послуг, визначено відповідно до законодавства;

- плати за абонентське обслуговування, граничний розмір якої визначається Кабінетом Міністрів України.

У позовній заяві зазначено, що оскільки спірні нежитлові приміщення відповідача розташовані в багатоквартирному житловому будинку за адресою: м. Харків, майдан Конституції, 2/2, співвласниками якого не була обрана модель договірних відносин, а договір купівлі - продажу теплової енергії в гарячій воді №17914 від 01.10.2020 втратив свою чинність 31.11.2021, адже починаючи з 01.12.2021 надання послуги з постачання теплової енергії відповідачу за цією адресою здійснюється на підставі індивідуального договору про надання послуги з постачання теплової енергії від 31.11.2021.

Згідно з п. 51 індивідуального договору цей договір набирає чинності з моменту акцептування його споживачем, але не раніше ніж через 30 днів з моменту опублікування і діє протягом одного року з дати набрання чинності.

Відповідно до п. 4 індивідуального договору фактом приєднання споживача до умов договору (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які свідчать про його бажання укласти договір, зокрема надання виконавцю підписаної заяви-приєднання (додаток), сплата рахунка за надану послуги, факт отримання послуги.

Відтак отримання відповідачем послуги з постачання теплової енергії у опалювальний період 2021-2022, 2022-2023 є фактом приєднання споживача до умов договору (акцептування договору).

За твердженням позивача факт отримання відповідачем теплової енергії на потреби опалення приміщень підтверджується актами про підключення опалення №178/11997 від 25.10.2021, №178/13586 від 01.11.2022 та відключення опалення №178/13260 від 19.03.2022, на початку та прикінці опалюваного сезону до житлової будівлі в цілому. Вищезазначені акти на підключення та відключення опалення в опалювальних сезонах 2021-2022, 2022-2023 підписані та скріплені печатками уповноважених представників КП "Харківські теплові мережі" та балансоутримувача будинку.

Відповідно до п. 5 індивідуального договору про надання послуги з постачання теплової енергії виконавець зобов'язується надавати споживачу послугу відповідної якості та в обсязі відповідно до теплового навантаження будинку, а споживач зобов'язується своєчасно та в повному обсязі оплачувати надану послугу в строки і на умовах, що визначені цим договором.

Пунктом 32 індивідуального договору про надання послуги з постачання теплової енергії передбачено, що плата за абонентське обслуговування нараховується щомісяця. Початок і закінчення розрахункового періоду для розрахунку за платою за абонентське обслуговування завжди збігаються з початком і закінченням календарного місяця відповідно.

Згідно з п. 30 індивідуального договору про надання послуги з постачання теплової енергії споживач вносить однією сумою плату виконавцю, яка складається з плати за послугу, плати за абонентське обслуговування.

Позивачем направлялися відповідні рахунки-фактури відповідачу.

По особовому рахунку відповідача (17801-9204) за останнім обліковується заборгованість по індивідуальному договору про надання послуги з постачання теплової енергії за спожиту теплову енергію на потреби опалення в сумі 231479,56 грн, яка утворилась за період з грудня 2021 року по лютий 2023 року та заборгованість з абонентської плати за спожиту теплову енергію в сумі 307,72 грн, яка утворилась за період з грудня 2021 року по лютий 2023 року.

Крім того, відповідно до частини 5 статті 13 частини 1 статті 14 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" з 01.07.2022 набрав чинності публічний договір з технічного обслуговування та поточного ремонту внутрішньобудинкових систем теплопостачання багатоквартирних будинків житлового фонду комунальної та інших форм власності, який опублікований на офіційному сайті КП "Харківські теплові мережі" в мережі Інтернет www.hts.kharkov.ua 01.06.2022.

Згідно з п. 1 публічного договору цей договір є публічним договором, який укладається з метою надання послуг з технічного (у тому числі з аварійного) обслуговування та поточного ремонту внутрішньо будинкових систем теплопостачання (далі - послуга), Споживачу у багатоквартирному будинку. Цей договір укладається сторонами з урахуванням статей 11, 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України.

Відповідно до положень п. 30 публічного договору цей договір набирає чинності з моменту акцептування його споживачем, але не раніше ніж через 30 днів з моменту опублікування і діє протягом одного року з дати набрання чинності.

За умовами п. 4 публічного договору фактом приєднання споживача до умов договору (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які свідчать про його бажання укласти договір, зокрема шляхом оплати рахунка, отриманого від виконавця послуги, або фактичного отримання послуги.

За твердженням позивача, факт отримання відповідачем послуги підтверджується актами готовності до опалювального сезону 2021-2022 №178/4339 від 20.05.2021, 2022-2023 № 170/4867 від 18.08.2022, які підписані та скріплені печатками уповноважених представників КП "Харківські теплові мережі" та балансоутримувача будинку.

Відповідно до п.5 публічного договору виконавець зобов'язується надати споживачу послуги з технічного обслуговування та поточного ремонту внутрішньо будинкових систем теплопостачання, а споживач зобов'язується своєчасно та в повному обсязі оплатити виконавцю надані послуги затвердженою вартістю в строки та умови зазначені цим Договором.

Пунктом 6 публічного договору з технічного обслуговування та поточного ремонту внутрішньобудинкових систем теплопостачання багатоквартирних будинків житлового фонду комунальної та інших форм власності передбачено, що технічне обслуговування та поточний ремонт внутрішньобудинкових систем теплопостачання проводиться відповідно до переліку адрес будинків, зазначених у Додатку 1, та включає комплекс робіт, які визначені на підставі Правил утримання жилих будинків та прибудинкових територій, затверджених наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 17.05.2005 № 76, Примірного переліку послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій та послуг з ремонту приміщень, будинків, споруд, затверджених наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 10.08.2004 № 150.

Відповідно до п. 13 публічного договору з технічного обслуговування та поточного ремонту внутрішньобудинкових систем теплопостачання багатоквартирних будинків житлового фонду комунальної та інших форм власності, розрахунковим періодом для оплати послуг є календарний місяць. Плата за послуги сплачується споживачем виконавцю щомісяця. Початок і закінчення розрахункового періоду завжди збігаються з початком і закінченням календарного місяця відповідно.

У позовній заяві зазначено, що відповідачу направлялися рахунки-фактури за послуги з технічного обслуговування та поточного ремонту внутрішньобудинкових систем теплопостачання багатоквартирних будинків житлового фонду.

Проте, за твердженням позивача, внаслідок неналежного виконання відповідачем зобов'язань за індивідуальним та публічним договором у відповідача станом на 01.07.2023 утворилась заборгованість в сумі 233 999,12 грн, з яких:

- 231479,56 грн заборгованість відповідача за індивідуальним договором про надання послуги з постачання теплової енергії від 31.10.2021, яка утворилась за період з грудня 2021 року по лютий 2023 року;

- 307,72 грн абонентська плата за індивідуальним договором про надання послуги з постачання теплової енергії від 31.10.2021, що утворилась за період з грудня 2021 року по лютий 2023 року;

- 2211,84 грн технічне обслуговування та поточний ремонт внутрішньобудинкових систем теплопостачання багатоквартирних будинків житлового фонду комунальної та інших форм власності за публічним договором від 01.07.2022, що утворилась за період з липня 2022 р. по лютий 2023 р.

Вищенаведені обставини стали підставою для звернення позивача до суду з цим позовом.

Надаючи правову кваліфікацію доказам, які надані до матеріалів справи та викладеним обставинам з урахуванням фактичних та правових підстав позовних вимог, суд виходить з наступного.

Предметом спору у цій справі є питання щодо наявності або відсутності підстав для стягнення з відповідача заборгованості з оплати вартості спожитої теплової енергії та абонентської плати за індивідуальним договором, та заборгованості з оплати послуг з поточного ремонту внутрішньобудинкових систем теплопостачання багатоквартирних будинків житлового фонду комунальної та інших форм власності за публічним договором у заявленому позивачем розмірі.

Щодо клопотання відповідача про закриття провадження у справі на підставі п. 1 ч. 1 ст. 231 ГПК України, наполягаючи на тому, що приміщення належать на праві приватної власності відповідачу і у заявлені позивачем періоди використовувалося ним як фізичною особою, а не фізичною особою-підприємцем, суд зазначає наступне.

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 231 ГПК України господарський суд закриває провадження у справі, якщо спір не підлягає вирішенню в порядку господарського судочинства.

Визначення юрисдикції спору має важливе значення для практичної реалізації принципу доступу до правосуддя.

Критеріями розмежування судової юрисдикції, тобто передбаченими законом умовами, за яких певна справа підлягає розгляду за правилами того чи іншого виду судочинства, є суб'єктний склад правовідносин, предмет спору та характер спірних матеріальних правовідносин у їх сукупності. Крім того, таким критерієм може бути пряма вказівка в законі на вид судочинства, у якому розглядається визначена категорія справ.

Відповідно до статті 1 ГПК України господарський процесуальний кодекс України визначає юрисдикцію та повноваження господарських судів, встановлює порядок здійснення судочинства у господарських судах.

Частинами другою, третьою статті 4 ГПК України визначено, що юридичні особи та фізичні особи-підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.

До господарського суду у справах, віднесених законом до його юрисдикції, мають право звертатися також особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб.

Отже за загальним правилом критеріями належності справи до господарського судочинства в сукупності є суб'єктний склад учасників спору та характер спірних правовідносин.

Зокрема, відповідно до пункту 1 частини першої статті 20 ГПК України господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають у зв'язку зі здійсненням господарської діяльності, та інші справи у визначених законом випадках, зокрема, справи у спорах, що виникають при укладанні, зміні, розірванні і виконанні правочинів у господарській діяльності, крім правочинів, стороною яких є фізична особа, яка не є підприємцем, а також у спорах щодо правочинів, укладених для забезпечення виконання зобов'язання, сторонами якого є юридичні особи та (або) фізичні особи - підприємці.

Отже справи у спорах що виникають при укладанні, зміні, розірванні і виконанні правочинів у господарській діяльності, а також у спорах щодо правочинів, укладених для забезпечення виконання зобов'язання, сторонами якого є юридичні особи та (або) фізичні особи - підприємці розглядаються в порядку господарського судочинства, а інші - за правилами цивільного судочинства.

Згідно зі статтями 15, 16 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання, і право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

За змістом положень указаних норм права суд шляхом вчинення провадження у справах здійснює захист осіб, права й охоронювані законом інтереси яких порушені або оспорюються. Розпорядження своїм правом на захист є приписом цивільного законодавства і полягає в наданні особі, яка вважає свої права порушеними, невизнаними або оспорюваними, можливості застосувати способи захисту, визначені законом або договором.

Установивши наявність у особи, яка звернулася з позовом, суб'єктивного матеріального права або охоронюваного законом інтересу, про захист яких подано позов, суд з'ясовує наявність чи відсутність факту їх порушення або оспорення і відповідно ухвалює рішення про захист порушеного права або відмовляє позивачу в захисті, встановивши безпідставність та (або) необґрунтованість заявлених вимог.

Відповідно до ч. 1 ст. 24 ЦК України людина як учасник цивільних відносин вважається фізичною особою.

У статтях 25, 26 цього ж Кодексу передбачено, що здатність мати цивільні права та обов'язки (цивільну правоздатність) мають усі фізичні особи. Цивільна правоздатність фізичної особи виникає у момент її народження та припиняється у момент її смерті. Усі фізичні особи є рівними у здатності мати цивільні права та обов'язки. Фізична особа здатна мати усі майнові права, що встановлені цим Кодексом, іншим законом. Фізична особа здатна мати інші цивільні права, що не встановлені Конституцією України, цим Кодексом, іншим законом, якщо вони не суперечать закону та моральним засадам суспільства. Фізична особа здатна мати обов'язки як учасник цивільних відносин.

Кожна фізична особа має право на підприємницьку діяльність, яка не заборонена законом (стаття 42 Конституції України). Це право закріплено й у статті 50 ЦК України, у якій передбачено, що право на здійснення підприємницької діяльності, яку не заборонено законом, має фізична особа з повною цивільною дієздатністю.

Тобто фізична особа, яка бажає реалізувати своє конституційне право на підприємницьку діяльність, після проходження відповідних реєстраційних та інших передбачених законодавством процедур за жодних умов не втрачає і не змінює свого статусу фізичної особи, якого вона набула з моменту народження, а лише набуває до нього нової ознаки - підприємця. При цьому правовий статус ФОП сам по собі не впливає на будь-які правомочності фізичної особи, зумовлені її цивільною право- і дієздатністю, та не обмежує їх.

Відповідно до статті 42 ГК України підприємництво - це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб'єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.

Відтак, підприємець - це юридичний статус фізичної особи, який засвідчує право цієї особи на заняття самостійною, ініціативною, систематичною, на власний ризик господарською діяльністю з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.

Власник має право використовувати своє майно для здійснення підприємницької діяльності (частина перша статті 320 ЦК України).

Тобто, фізична особа, яка є власником, зокрема, нерухомого майна, має право використовувати його для здійснення підприємницької діяльності.

Відповідно до частини першої статті 58 ГК України суб'єкт господарювання підлягає державній реєстрації як юридична особа чи фізична особа - підприємець у порядку, визначеному законом.

Згідно з частиною першою статті 128 цього ж Кодексу громадянин визнається суб'єктом господарювання у разі здійснення ним підприємницької діяльності за умови державної реєстрації його як підприємця без статусу юридичної особи відповідно до статті 58 цього Кодексу.

Відповідно до частини другої статті 50 ЦК України фізична особа здійснює своє право на підприємницьку діяльність за умови її державної реєстрації в порядку, встановленому законом.

Відповідно до частини третьої статті 128 ГК України громадянин може здійснювати підприємницьку діяльність безпосередньо як підприємець або через приватне підприємство, що ним створюється.

Фізична особа, яка в установленому законом порядку набула статус підприємця, не втрачає свого статусу фізичної особи. Натомість згідно з частиною восьмою статті 4 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань” фізична особа - підприємець позбавляється статусу підприємця з дати внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань запису про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності цією фізичною особою.

Фізична особа, яка бажає реалізувати своє конституційне право на підприємницьку діяльність, після проходження відповідних реєстраційних та інших передбачених законодавством процедур не позбавляється статусу фізичної особи, а набуває до свого статусу фізичної особи нової ознаки - суб'єкта господарювання. Вирішення питання про юрисдикційність спору залежить від того, виступає фізична особа - сторона у відповідних правовідносинах - як суб'єкт господарювання чи ні, та від визначення цих правовідносин як господарських.

Вказані правові висновки сформовані Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 21.08.2019 у справі № 922/4239/16 (Провадження № 12-102гс19).

Згідно інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань на час подання позивачем до суду позову ОСОБА_1 зареєстрований як фізична особа-підприємець та основним видом діяльності якого є КВЕД 68.20 надання в оренду і експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна.

Факт ведення підприємницької діяльності фізичною особою-підприємцем Запорожцем Дмитром Івановичем у спірних нежитлових приміщеннях підтверджується наявними у матеріалах справи копіями актів про підключення №178/11997 від 25.10.2021, №178/13586 від 01.11.2022 та актом про відключення №178/13260 від 19.03.2022 від опалення на початку та прикінці опалюваного сезону 2021-2022, 2022-2023 до будівлі в цілому, де в Додатку до акту підключення/відключення споживача до/від джерела теплової енергії в переліку споживачів, що розташовані в житловому будинку за адресою: м. Харків, майдан Конституції 2/2 зазначено: “17801-9204 ФОП Запорожець Д.І.”

Вказані акти та Додаток до акту підписані та скріплені печатками уповноважених представників Комунального підприємства “Харківські теплові мережі” та балансоутримувача будинку Комунального підприємства “Жилкомсервіс”.

Крім того, факт ведення відповідачем підприємницької діяльності в спірних нежитлових приміщеннях в період дії індивідуального та публічного договору підтверджується наявною у справі копією протоколу огляду від 04.09.2023, складеного слідчим СВ ВП №1 ХРУП №1 ГУНП в Харківській області, на підставі ЄРДР № 12023221140000991 від 02.09.2023, за участю представника власника приміщення Рижкова Івана Петровича, в якому зазначено, що на момент обстрілу приміщення знаходилась студія, де продавалися меблі.

Більш того, використання спірних нежитлових приміщень для здійснення підприємницької діяльності підтверджується договором купівлі - продажу теплової енергії в гарячій воді №17914 від 01.10.2020, який припинив свою дію 01.12.2021, та який було укладено позивачем саме з фізичною особою - підприємцем Запорожцем Дмитром Івановичем.

При цьому, доказів спростування факту використання спірних нежитлових приміщень для здійснення підприємницької діяльності відповідачем не надано, а в матеріалах справи такі докази відсутні.

Відповідно до частин першої, другої статті 3 ГК України під господарською діяльністю у цьому Кодексі розуміється діяльність суб'єктів господарювання у сфері суспільного виробництва, спрямована на виготовлення та реалізацію продукції, виконання робіт чи надання послуг вартісного характеру, що мають цінову визначеність. Господарська діяльність, що здійснюється для досягнення економічних і соціальних результатів та з метою одержання прибутку, є підприємництвом, а суб'єкти підприємництва - підприємцями. Господарська діяльність може здійснюватись і без мети одержання прибутку (некомерційна господарська діяльність).

Згідно зі статтями 173, 179 цього ж Кодексу господарським зобов'язанням визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, у силу якого один суб'єкт господарювання зобов'язаний вчинити певну дію господарського характеру, а інший суб'єкт має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку. Майново-господарські зобов'язання, які виникають між суб'єктами господарювання або між суб'єктами господарювання і негосподарюючими суб'єктами - юридичними особами на підставі господарських договорів, є господарсько-договірними зобов'язаннями.

Підсумовуючи вищенаведене суд констатує, що правовідносини, які виникли між сторонами у цій справі, є господарсько-правовими, оскільки існує спір між Комунальним підприємством “Харківські теплові мережі” та фізичною особою-підприємцем Запорожцем Дмитром Івановичем саме як суб'єктом господарювання і цей спір пов'язаний зі здійсненням останнім підприємницької діяльності, а саме використання спірних нежитлових приміщень для здійснення підприємницької діяльності, що відповідає основному виду його діяльності, у зв'язку з чим справа не підсудна суду загальної юрисдикції, а спір між сторонами повинен розглядатися за правилами господарського судочинства.

З огляду на викладене, в задоволенні клопотання відповідача про закриття провадження у справі слід відмовити.

Згідно зі ст. 11 ЦК України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Відповідно до ст. 629 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

Згідно зі ст. 628 ЦК України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства. Договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Згідно зі ст. 525, 526 ЦК України одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту.

Статтею 530 ЦК України встановлено, що у разі, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Відповідно до частин 1-3 статті 275 ГК України за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду споживачеві (абоненту), який зобов'язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується. Відпуск енергії без оформлення договору енергопостачання не допускається. Предметом договору енергопостачання є окремі види енергії з найменуванням, передбаченим у державних стандартах або технічних умовах.

Взаємовідносини між теплопостачальними організаціями та споживачами теплової енергії визначені Правилами користування тепловою енергією, затвердженими Постановою Кабінету Міністрів України №1198 від 03.10.2007 (далі - Правила), відповідно до п.3 яких споживач теплової енергії - це фізична особа, яка є власником будівлі або суб'єктом підприємницької діяльності, чи юридична особа, яка використовує теплову енергію відповідно до договору.

Пунктом 4 Правил визначено, що користування тепловою енергією допускається лише на підставі договору купівлі-продажу теплової енергії, укладеного між споживачем і теплопостачальною організацією, крім підприємств, що виробляють та використовують теплову енергію для цілей власного виробництва.

Частиною 6 статті 19 Закону України "Про теплопостачання" передбачено, що споживач повинен щомісячно здійснювати оплату теплопостачальній організації за фактично отриману теплову енергію.

Відповідно до абз.6 п.40 Правил користування тепловою енергією, до обов'язків споживача теплової енергії, зокрема, належить вчасно проводити розрахунки за спожиту теплову енергію та здійснювати інші платежі відповідно до умов договору та цих Правил.

За приписами п.37 Правил надання послуги з постачання теплової енергії споживач не звільняється від оплати послуги, отриманої ним до укладення відповідного договору.

З аналізу наведених вище положень законодавства вбачається, що споживачі зобов'язані оплатити послуги, якщо вони фактично користувалися ними у строки, встановлені договором або законом.

Щодо встановлення тарифів, які застосовує позивач у відносинах із відповідачем, суд зазначає наступне.

Відповідно до ст.16 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" надання комунальних послуг та надання послуги з управління багатоквартирним будинком здійснюються безперервно, крім часу перерв на: проведення ремонтних і профілактичних робіт згідно з будівельними нормами і правилами, правилами технічної експлуатації і користування, положеннями про проведення поточного і капітального ремонтів та іншими нормативно-правовими актами; міжопалювальний період для систем опалення виходячи з кліматичних умов згідно з нормативно-правовими актами; ліквідацію наслідків аварії.

Згідно частині 1 статті 10 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" ціни (тарифи) на житлово-комунальні послуги встановлюються за домовленістю сторін, крім випадків, коли відповідно до закону ціни (тарифи) є регульованими. У такому разі ціни (тарифи) встановлюються уповноваженими законом державними органами або органами місцевого самоврядування відповідно до закону.

Постановою Національною комісією, що здійснює регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 07.07.2021 № 1085 (далі - НКРЕКП) внесені зміни до постанови НКРЕКП від 22.03.2017 № 308 “Про затвердження Ліцензійних умов провадження господарської діяльності у сфері теплопостачання”. У зв'язку з внесеними змінами починаючи з 08.07.2021 повноваження щодо ліцензування в сфері виробництва, транспортування та постачання теплової енергії (крім виробництва теплової енергії на теплоелектроцентралях, теплоелектростанціях, атомних електростанціях, когенераційних установках та установках з використанням альтернативних джерел енергії) перейшли до обласних та Київської міської державних адміністрацій, а встановлення тарифів на теплову енергію (у тому числі її виробництво, транспортування та постачання) та відповідні комунальні послуги суб'єктам природних монополій починаючи з 08.07.2021 відноситься до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад місцевого самоврядування згідно з підпунктом 2 пункту “а” частини першої статті 28 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”.

Згідно з п. 1.5 Постанови НКРЕКП “Про порядок формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання” № 1174 від 25.06.2019 тарифи формуються для таких категорій споживачів: для потреб населення; для потреб бюджетних установ; для потреб інших споживачів.

Відповідно до листа НКРЕКП від 24.03.2015 № 2712/15/61-15 “Щодо надання роз'яснення” тарифи “для населення” розповсюджуються тільки на громадян, які використовують житло виключно для проживання (для реалізації конституційного права громадянина на житло), і не розповсюджуються на громадян, які використовують житло у інший не заборонений чинним законодавством спосіб.

Рішенням виконавчого комітету Харківської міської ради №933 від 24.11.2021 “Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування, постачання та послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води комунальному підприємству “Харківські теплові мережі” для споживачів м. Харкова”, встановлено тариф для категорії інші споживачі (крім населення) - 3477,25 грн за Гкал.

Рішенням виконавчого комітету Харківської міської ради №1050 від 30.12.2021 “Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування, постачання та послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води комунальному підприємству “Харківські теплові мережі” для споживачів м. Харкова”, встановлено тариф для категорії інші споживачі (крім населення) - 5546,12 грн за Гкал.

Як вказано судом вище, позивачем направлялися відповідачу рахунки-фактури за послуги з постачання теплової енергії, в яких зазначено тариф який застосовується до споживача.

Суд зазначає, що направлення рахунків на дійсну адресу відповідача є достатнім для того, щоб вважати їх направлення належним, оскільки отримання цих рахунків відповідачем перебуває поза межами контролю позивача.

Судом установлено, що надання послуги з постачання теплової енергії відповідачу у спірні нежитлові приміщення та за абонентську плату за спожиту теплову енергію починаючи з 01.12.2021 здійснюється на підставі індивідуального договору про надання послуги з постачання теплової енергії від 31.10.2021.

Надання послуги з технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем теплопостачання здійснюється на підставі публічного договору з технічного обслуговування та поточного ремонту внутрішньобудинкових систем теплопостачання багатоквартирних будинків житлового фонду комунальної та інших форм власності від 01.07.2022.

Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України № 219 від 15.08.2018 затверджено Порядок обслуговування внутрішньобудинкових систем теплопостачання, водопостачання, водовідведення та постачання гарячої води (із змінами і доповненнями, внесеними наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 11.08.2021 № 197) (далі - Наказ).

Порядок поширюється на управителів або інших осіб, уповноважених співвласниками багатоквартирного будинку на виконання робіт з технічного обслуговування та поточного ремонту внутрішньобудинкових систем теплопостачання, водопостачання, водовідведення та постачання гарячої води, а також виконавців комунальних послуг з постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення у разі укладення з ними споживачами індивідуальних договорів про надання такої послуги з використанням та обслуговуванням внутрішньобудинкових мереж.

Виконавець забезпечує функціонування та підтримку в робочому стані елементів внутрішньобудинкових систем відповідно до заданих параметрів і режимів роботи (п.6.Наказу).

Технічне обслуговування складається з комплексу робіт, спрямованих на підтримку справності елементів системи чи заданих параметрів та режимів роботи обладнання внутрішньобудинкових систем за допомогою огляду, налагодження, регулювання і випробування систем, заміни швидкозношуваних елементів, заправки витратними матеріалами, змащення тощо та не включає обслуговування вузлів комерційного обліку (п.7.Наказу).

Поточний ремонт внутрішньобудинкових систем багатоквартирного будинку складається з комплексу робіт, що спрямовані на систематичне та своєчасне підтримання експлуатаційних якостей інженерного обладнання. Поточний ремонт має проводитися з періодичністю, що забезпечує ефективну експлуатацію в періодах між капітальним ремонтом (п.8.Наказу).

Згідно з п. 31 індивідуального договору вартістю послуги є встановлений відповідно до законодавства тариф на теплову енергію, який визначається як сума тарифів на виробництво, транспортування та постачання теплової енергії. Розмір тарифу зазначається на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування та/або на веб-сайті виконавця https://hts.kharkov.ua/docs/2021_tarifi_1051.pdf. У разі зміни зазначеного тарифу протягом строку дії цього договору новий розмір тарифу застосовується з моменту його введення в дію без внесення сторонами додаткових змін до цього договору. Виконавець зобов'язаний забезпечити їх оприлюднення на своєму офіційному веб-сайті. У разі прийняття уповноваженим органом рішення про зміну ціни/тарифу на послугу виконавець у строк, що не перевищує 15 днів з дати введення їх у дію, повідомляє про це споживачу з посиланням на рішення відповідного органу.

За змістом п. 32 індивідуального договору розрахунковим періодом для оплати обсягу спожитої послуги є календарний місяць. Плата за абонентське обслуговування нараховується щомісяця. У разі застосування двоставкових тарифів умовно-постійна частина тарифу нараховується щомісяця. Початок і закінчення розрахункового періоду для розрахунку за платою за абонентське обслуговування завжди збігаються з початком і закінченням календарного місяця відповідно.

Пунктом 30 індивідуального договору споживач вносить однією сумою плату виконавцю, яка складається з: плати за послугу, визначеної відповідно до Правил надання послуги з постачання теплової енергії, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 серпня 2019 р. № 830 (Офіційний вісник України, 2019 р., № 71, ст. 2507), - в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 8 вересня 2021 р. № 1022, та Методики розподілу, що розраховується виходячи з розміру затвердженого уповноваженим органом тарифу та обсягу її споживання; плати за абонентське обслуговування в розмірі, визначеному виконавцем, але не вище граничного розміру, визначеного Кабінетом Міністрів України, інформація про яку розміщується на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування та/або на веб-сайті виконавця https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/808-2019-п#Text. У разі застосування двоставкового тарифу на послугу з постачання теплової енергії плата за послугу з постачання теплової енергії визначається як сума плати, розрахованої виходячи з умовно-змінної частини тарифу (протягом опалювального періоду), а також умовно-постійної частини тарифу (протягом року).

В даному випадку розрахунок заборгованості за спожиту теплову енергію та абонентську плату здійснено позивачем не на підставі зазначеної у п. 30 індивідуального договору Методики розподілу, а розрахунковим способом згідно з нормативним документом “Норми та вказівки по нормуванню витрат палива та теплової енергії на опалення житлових та громадських споруд, а також на господарсько-побутові потреби в Україні” КТМ 204 України 244-94, позивачем розрахунковим способом згідно з нормативним документом “Норми та вказівки по нормуванню витрат палива та теплової енергії на опалення житлових та громадських споруд, а також на господарсько-побутові потреби в Україні” КТМ 204 України 244-94, із урахуванням наявного у справі погодженого Комунальним підприємством "Харківські теплові мережі" 03.07.2020 розрахунку теплового навантаження на опалення спірних приміщень, яке було розраховано на замовлення відповідача інженером проектувальником - фізичною особою-підприємцем Акімовим Валентином Сергійовичем.

Згідно з п.14 Правил у багатоквартирних будинках, у яких на день набрання чинності Закону України від 9 листопада 2017 р. № 2189-VIII “Про житлово-комунальні послуги” не менш, як половина квартир та нежитлових приміщень була відокремлена (відключена) від мереж централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води, власники квартир та нежитлових приміщень, приєднаних до таких мереж, не зобов'язані, але мають право виключно за власним рішенням у встановленому Мінрегіоном Порядку відокремити (відключити) від них свою квартиру чи нежитлове приміщення та влаштувати систему індивідуального теплопостачання (опалення та/або гарячого водопостачання) у такій квартирі чи нежитловому приміщенні.

Актом готовності до опалювального сезону 2022-2023 № 170/4867 від 18.08.2022 та актом підключення №178/13586 від 01.11.2022 система опалення будинку була приведена до робочого стану.

Доказів відключення нежитлових приміщень відповідача від єдиної централізованої системи опалення багатоквартирного будинку за вказаною адресою матеріали справи не містять.

Згідно зі статтею 14 Закону України “Про житлово-комунальні послуги” плата виконавцю комунальної послуги за індивідуальним договором, який є публічним договором приєднання, складається з: - плати за послуги, що розраховується виходячи з розміру затверджених цін/тарифів на відповідну комунальну послугу та обсягу спожитих комунальних послуг, визначено відповідно до законодавства; - плати за абонентське обслуговування, гранічний розмір якої визначається Кабінетои Міністрі України.

Неможливо погодитись з відповідачем по справі стосовно необхідності застосування Методики розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг, затверджених Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України 22.11.2018 №315 (далі-Методика).

Оскільки відповідно до п.1 Методики ця методика розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг передбачає, зокрема, розподіл обсягу спожитої теплової енергії у будівлі (визначеної згідно з показаннями комерційних приладів обліку теплової енергії або розрахунковим методом по максимальному тепловому навантаженню будинку).

Відповідно до роз'яснень Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, щодо застосування Методики розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг, затвердженої наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 22.11.2018 № 315, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 28.12.2018 за № 1502/32954 нарахування та оплата комунальних послуг здійснюється відповідно до вимог чинного законодавства та договорів, укладених між споживачами комунальних послуг та виконавцями цих послуг.

Відповідно до п. 6 публічного договору технічне обслуговування та поточний ремонт внутрішньобудинкових систем теплопостачання проводиться відповідно до переліку адрес будинків, зазначених у Додатку 1, та включає комплекс робіт, які визначені на підставі Правил утримання жилих будинків та прибудинкових територій, затверджених наказом Державного комітету України з питань житловокомунального господарства від 17.05.2005 № 76, Примірного переліку послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій та послуг з ремонту приміщень, будинків, споруд, затверджених наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 10.08.2004 № 150.

Методика розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг, затверджена наказом Мінрегіоном від 22.11.2018 № 315, зареєстрованим в Мін'юсті 28.12.2018 за № 1502/32954 (далі - Методика), встановлює порядок розподілу обсягів спожитих комунальних послуг з постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання. Відповідно до Закону України “Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання” та Закону України від 9 листопада 2017 року № 2189-VIII “Про житлово-комунальні послуги” (далі - Закон № 2189) на виконання яких розроблена та затверджена Методика, комунальними послугами є, зокрема послуги: з постачання теплової енергії, з постачання гарячої води, з централізованого водопостачання, з централізованого водовідведення. Відносини, що виникатимуть у процесі надання саме цих комунальних послуг споживачам регулюватимуться Законом № 2189-VIII, який вводиться в дію з 01.05.2019.

На сьогодні діють норми Закону України від 24.06.2004 № 1875-IV “Про житлово-комунальні послуги”, відповідно до якого мешканці багатоквартирних будинків - споживачі отримують комунальні послуги: з централізованого опалення, з централізованого постачання гарячої води, з централізованого постачання холодної води, з централізованого водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем).

Ці послуги є відмінними від тих, що надаватимуться виконавцями комунальних послуг згідно із Законом № 2189.

По-перше, змінюватимуться умови надання послуг споживачам (співвласники багатоквартирного будинку визначатимуть моделі організації договірних відносин у своєму будинку та укладатимуть відповідні договори із виконавцем).

По-друге, для виконавців послуг мають бути переглянуті тарифи на комунальні послуги, які встановлювалися до моменту введення в дію Закону № 2189.

По-третє, плата виконавцю відповідної комунальної послуги залежатиме від обраної співвласниками моделі договірних відносин.

По-четверте, на виконання Закону № 2189, враховуючи його вимоги та особливості надання послуг споживачам, Кабінетом Міністрів України буде затверджено правила надання (постачання) комунальних послуг (крім послуг з постачання та розподілу природного газу і з постачання та розподілу електричної енергії) та типові договори про надання (постачання) цих послуг.

Так, 30.09.2021 між Кабінетом Міністрів, НАК “Нафтогаз України”, Офісом Президента України, Всеукраїнською асоціацією органів місцевого самоврядування “Асоціація міст України” та палатою місцевих влад Конгресу місцевих та регіональних влад підписано Меморандум про взаєморозуміння щодо врегулювання проблемних питань у сфері постачання теплової енергії та постачання гарячої води в опалювальному періоді 2021/2022 рр. (далі - Меморандум).

Пунктом 2 Меморандуму передбачено недопущення застосування до кінцевих споживачів комунальних послуг (населення) тарифів на послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води, встановлених уповноваженими органами, розмір яких перевищуватиме розмір тарифів на вказані комунальні послуги, що застосовувалися до відповідних споживачів в кінці опалювального періоду 2020/2021 років.

На виконання Меморандуму виконавчим комітетом Харківської міської ради було прийняте рішення від 27.10.2021 № 872 (із змінами, внесеними рішенням від 30.12.2021 № 1051), яким зобов'язало Комунальне підприємство “Харківські теплові мережі” з 06.10.2021 та протягом опалювального періоду 2021-2022 року застосовувати тарифи для категорії населення у розмірах, що не перевищують розмір тарифів на послуги з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води, що діяли в кінці опалювального сезону 2020-2021 років.

Постановою Кабінету Міністрів України від 29.04.2022 № 502 “Деякі питання регулювання діяльності у сфері комунальних послуг у зв'язку із введенням в Україні воєнного стану” рекомендовано органам, уповноваженим встановлювати тарифи, протягом дії воєнного стану в Україні не підвищувати тарифи на теплову енергію для населення та застосовувати їх до споживача (населення) на рівні тарифів, що застосовувалися станом на 24 лютого 2022 року.

Законом України “Про особливості регулювання відносин на ринку природного газу та у сфері теплопостачання під час дії воєнного стану та подальшого відновлення їх функціонування” від 29.07.2022 № 2479-IX введено мораторій на підвищення тарифів на теплову енергію (її виробництво, транспортування та постачання) і послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води для всіх категорій споживачів протягом дії воєнного стану в Україні та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано.

На виконання вищезазначених нормативних актів виконавчий комітет Харківської міської ради рішенням від 12.10.2022 № 302 “Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування, постачання та послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води Комунальному підприємству “Харківські теплові мережі” для споживачів м. Харкова”, зобов'язав Комунальне підприємство “Харківські теплові мережі” протягом дії воєнного стану в Україні та шести місяців після місяця, у якому воєнний стан буде припинено або скасовано, для всіх категорій споживачів застосовувати тарифи на рівні тарифів, що застосовувались станом на 24 лютого 2022 року.

Наприкінці опалювального періоду 2020-2021 рр. для Комунального підприємств “Харківські теплові мережі” діяли тарифи, встановлені наступними постановою НКРЕКП 10.12.2018 № 1776 “Про встановлення тарифів на послуги з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води, що надаються населенню Комунальним підприємством “Харківські теплові мережі”.

Згідно з рішенням виконавчого комітету Харківської міської ради від 12.10.2022 № 302 “Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування, постачання та послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води Комунальному підприємству “Харківські теплові мережі” для споживачів м. Харкова” тарифи для населення становлять:

- на послугу з постачання теплової енергії:

для абонентів житлових будинків з будинковими та квартирними приладами обліку теплової енергії - 1539,50 грн. за 1 Гкал (з ПДВ);

для абонентів житлових будинків без будинкових та квартирних приладів обліку теплової енергії - 39,38 грн. за 1 кв. м за місяць (з ПДВ).

- на послугу з постачання гарячої води:

за умови підключення рушникосушильників до систем централізованого постачання гарячої води - 93,22 грн. за 1 куб. м (з ПДВ);

за відсутності рушникосушильників - 86,32 грн. за 1 куб. м (з ПДВ).

Відповідно до встановлених тарифів частині населення проводиться нарахування за послугу з постачання теплової енергії за Гкал (по показаннях приладу обліку), а частині згідно з розміром опалюваної площі квартири - по тарифу 39,38 грн. за 1 кв.м.

Отже впровадження розподілу послуг з постачання теплової енергії згідно з вимогами Методики розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг можливе після відміни відповідним органом дії тарифу на послугу з постачання теплової енергії.

Оскільки, ні спірні приміщення відповідача, ні житловий будинок, у якому вони розташовані, не обладнані приладами обліку теплової енергії, тому розрахунок вартості спожитої відповідачем теплової енергії на потреби опалення здійснювався позивачем розрахунковим способом згідно з нормативним документом “Норми та вказівки по нормуванню витрат палива та теплової енергії на опалення житлових та громадських споруд, а також на господарсько-побутові потреби в Україні” КТМ 204 України 244-94, із урахуванням розрахунку теплового навантаження на опалення спірних приміщень, яке було розраховано на замовлення відповідача інженером проектувальником - фізичною особою-підприємцем Акімовим Валентином Сергійовичем.

Згідно з пунктом 23 “Правил користування тепловою енергією”, затвердженних Постановою Кабінету Міністрів України №1198, у споживачів, що не мають приладів комерційного обліку, обсяг фактично спожитої теплової енергії розраховується відповідно до теплового навантаження, визначеного у договорі, з урахуванням середньомісячної фактичної температури теплоносія в теплових мережах теплопостачальної організації, середньомісячної температури зовнішнього повітря та кількості годин (діб) роботи тепловикористального обладнання в розрахунковому періоді.

Обсяг теплової енергії на опалення (Pт.е.оп.1) визначається відповідно до КТМ 204 України 244-94 Норми та вказівки по нормуванню витрат палива та теплової енергії на опалення житлових та громадських споруд, а також на господарськопобутові потреби в Україні за формулою 2.11:

Pт.е.оп.1=Qоп*(tв.п.-tз.п.)/(tв.п.-tср.)*Топ, де:

Qоп - теплове навантаження на опалення, Гкал/годину (0,019494 Гкал/год теплове навантаження першого поверху та теплове навантаження підвалу 0,000446Гкал/год).

Розрахунок теплового навантаження було виконано незалежною особою ФОП Акімов В.С. на замовлення ФОП Запорожця Д.І та погоджено КП “Харківські теплові мережі”:

tв.п. - температура внутрішнього повітря у приміщенні (15С підвал, 16С перший поверх -табл.2.2 КТМ 204 України 244-94);

tз.п. - середня температура зовнішнього повітря за місяць, С ( згідно показань гідромедцентру);

tср. - температура зовнішнього повітря по м. Харкову для проектування будівель та споруд (“-” 23?С Додаток 1 стор.336 КТМ 204 України 244-94);

Топ - кількість годин подачі опалення за звітний місяць, годин;

Коп- кофіциєнт розподілу теплової енергії.

З 01.07.2022 технічне обслуговування систем гарячого водопостачання та технічне обслуговування систем центрального опалення згідно з постановами № 1023 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 року №1182 та № 1022 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 21 серпня 2019 року № 830" здійснюється виконавцем послуг - Комунальним підприємством "Харківські теплові мережі".

Разом з цим, як вказано судом вище, з 01.07.2022 набрав чинності публічний договір з технічного обслуговування та поточного ремонту внутрішньо-будинкових систем теплопостачання багатоквартирних будинків житлового фонду комунальної та інших форм власності, який опублікований на офіційному сайті КП "Харківські теплові мережі" в мережі Інтернет www.hts.kharkov.ua 01.06.2022.

Відповідно до положень пункту 30 договору договір набирає чинності з моменту акцептування його споживачем, але не раніше ніж через 30 днів з моменту опублікування і діє протягом одного року з дати набрання чинності.

Згідно з п. 4 договору фактом приєднання споживача до умов договору (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які свідчать про його бажання укласти договір, зокрема шляхом оплати рахунка, отриманого від виконавця послуги, або фактичного отримання послуги.

Факт отримання відповідачем послуги підтверджується актом готовності до опалювального сезону 2021-2022 №178/4339 від 20.05.2021, 2022-2023 № 170/4867 від 18.08.2022.

Вказані акти підписані та скріплені печатками уповноважених представників КП "Харківські теплові мережі" та балансоутримувача будинку.

Відповідно до п. 5 публічного договору виконавець зобов'язується надати споживачу послуги з технічного обслуговування та поточного ремонту внутрішньобудинкових систем теплопостачання, а споживач зобов'язується своєчасно та в повному обсязі оплатити виконавцю надані послуги затвердженою вартістю в строки та умови зазначені цим Договором.

За умовами п. 11 публічного договору з технічного обслуговування та поточного ремонту внутрішньобудинкових систем постачання гарячої води багатоквартирних будинків житлового фонду комунальної та інших форм власності вартість послуги з технічного (у тому числі з аварійного) обслуговування внутрішньобудинкових систем теплопостачання складає 0,818 грн. за 1 кв.м. опалювальної площі.

З матеріалів справи убачається, що позивачем направлялися відповідачу рахунки-фактури за послуги з постачання теплової енергії та послуги з технічного обслуговування та поточного ремонту внутрішньобудинкових систем теплопостачання багатоквартирних будинків житлового фонду за спірний період.

Суд відхиляє доводи відповідача стосовно відсутності опалення в нежитлових приміщеннях в опалювальний період 2022-2023 за адресою: м. Харків, майдан Конституції 2/2 у зв'язку з демонтажем радіаторів опалення в наслідок ракетного удару в березні 2022 року в будівлю “Будинку профспілок”, з огляду на таке.

Згідно з Актом відключення опалення №178/13260 від 19.03.2022 позивачем були проведені заходи щодо усунення течі по стояку системи опалення та відключення опалення будівлі, що були спричинені ракетним ударом в березні 2022 з боку РФ.

Відповідно до ст. 24 Закону України "Про теплопостачання", п. 40 Правил користування тепловою енергією, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 03.10.2007 № 1198, споживач зобов'язаний забезпечувати належний стан обслуговування та безпечну експлуатацію власної системи теплоспоживання; у міжопалювальний період виконувати обов'язкові обсяги робіт з підготовки до опалювального періоду та оформити акт про готовність об'єкта до опалювального періоду.

Нежитлові приміщення, які розташовані за адресою: майдану Конституції 2/2 знаходяться в контурі житлового будинку та мають загальну систему опалення. Система централізованого опалення належних відповідачу нежитлових приміщень - спільна з системою централізованого опалення будинку, що гідравлічно та теплотехнічно поєднує всі приміщення. Підключення та відключення послуг з постачання теплової енергії та постачання гарячої води у нежитлові приміщення здійснюється разом з будинком.

Обслуговування внутрішньобудинкових систем теплопостачання, водопостачання, водовідведення та постачання гарячої води багатоквартирного будинку (далі - внутрішньобудинкові системи) здійснюється виконавцем та включає комплекс робіт з технічного обслуговування та проведення поточного ремонту внутрішньобудинкових систем від зовнішньої поверхні стіни будинку до точки приєднання житлового (нежитлового) приміщення протягом усього періоду їх експлуатації (п.4. Наказу).

Обслуговування систем теплопостачання, водопостачання, водовідведення та постачання гарячої води в межах житлового (нежитлового) приміщення від точки приєднання здійснюється його власником (співвласниками) (п.5.Наказу).

Відповідно до статті 322 ЦК України тягар утримання майна покладений на власника, якщо інше не передбачено законом або договором.

Отже, відповідач повинен підключити опалювальні прилади.

Питання відключення від мереж централізованого опалення регулюється “Правилами надання послуг з постачання теплової енергії”, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 № 830 (далі - Правила №830) та Порядком відключення споживачів від систем централізованого опалення та постачання гарячої води”, затвердженим наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва, та житлово-комунального господарства України від 26.07.2019 № 169, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27.08.2019 № 982/33953 (далі - Порядок).

Крім того, згідно з п.14 Правил у багатоквартирних будинках, у яких на день набрання чинності Закону України від 9 листопада 2017 № 2189-VIII “Про житлово-комунальні послуги” не менш, як половина квартир та нежитлових приміщень була відокремлена (відключена) від мереж централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води, власники квартир та нежитлових приміщень, приєднаних до таких мереж, не зобов'язані, але мають право виключно за власним рішенням у встановленому Мінрегіоном Порядку відокремити (відключити) від них свою квартиру чи нежитлове приміщення та влаштувати систему індивідуального теплопостачання (опалення та/або гарячого водопостачання) у такій квартирі чи нежитловому приміщенні.

Актом готовності до опалювального сезону 2022-2023 No 170/4867 від 18.08.2022 та актом підключення No178/13586 від 01.11.2022 система опалення будинку була приведена до робочого стану.

Доказів відключення нежитлових приміщень відповідача від єдиної централізованої системи опалення багатоквартирного будинку за вказаною адресою матеріали справи не містять.

Щодо заборгованості за період з лютого 2022 по травень 2022 та її списання, суд зазначає наступне.

Відповідно до п.2 рішення виконавчого комітету Харківської міської ради від 08.06.2022 за №163, комунальним підприємствам Харківської міської ради, що надають житлово-комунальні послуги на території м. Харкова, з 01 червня 2022 вжити заходи щодо перерахунку грошових зобов'язань фізичним особам громадянам України - споживачам (відповідно до отриманих споживачами пільг та субсидій на оплату житлово-комунальних послуг), що сплатили за житлово-комунальні послуги, які нараховані за період з 24 лютого 2022 року до 31 травня 2022 року включно, відповідно до пункту 1 цього рішення.

Як стверджує позивач, дійсно мешканцям міста Харкова фізичним особам громадянам України Комунальним підприємством "Харківські теплові мережі" був проведений перерахунок грошових зобов'язань, що сплатили за житлово-комунальні послуги, які нараховані за період з 24 лютого 2022 року до 31 травня 2022 року включно.

Однак дане рішення не стосуються юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців, тому підстав щодо перерахунку грошових зобов'язань по фізичній особі-підприємцю Запорожцю Дмитру Івановичу не має, з чим суд погоджується.

З огляду на вказані обставини, позивачем належним чином доведено факт надання послуги з постачання теплової енергії відповідачу у спірні нежитлові приміщення за адресою: м. Харків, майдан Конституції 2/2 та з технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем теплопостачання у вказані у позовній заяві періоди.

Отже матеріалами справи підтверджується факт наявності заборгованості відповідача за невиконання зобов'язань з оплати теплової енергії за індивідуальним договором в сумі 231479,56 грн, яка утворилась за період з грудня 2021 року по лютий 2023 року, з оплати послуг за абонентську плату за спожиту теплову енергію за індивідуальним договором в сумі 307,72 грн, яка утворилась за період з грудня 2021 року по лютий 2023 року та з оплати послуг з технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем теплопостачання за публічним договором в сумі 2211,84 грн, яка утворилась за період з липня 2022 року по лютий 2023 року.

При цьому, відповідач контррозрахунку вказаної заборгованості та доказів, які б спростовували наведені у позовній заяві обставини або доказів сплати ним заборгованості, суду не надав.

За умовами п. 41 індивідуального договору відповідач взяв на себе зобов'язання оплачувати надану послугу за ціною/тарифом, встановленими відповідно до законодавства, а також вносити плату за абонентське обслуговування у строки, встановлені цим договором.

Згідно з п. 19.2. публічного договору споживач зобов'язаний оплачувати надані йому послуги/виконані роботі, на умовах та у строки встановлені публічним договором.

Згідно зі ст. 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Відповідно до статті 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Згідно з частинами 1, 2 статті 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Принцип рівності сторін у процесі вимагає, щоб кожній стороні надавалася розумна можливість представляти справу в таких умовах, які не ставлять цю сторону у суттєво невигідне становище відносно другої сторони (п.87 Рішення Європейського суду з прав людини у справі "Салов проти України" від 06.09.2005).

У Рішенні Європейського суду з прав людини у справі "Надточий проти України" від 15.05.2008 зазначено, що принцип рівності сторін передбачає, що кожна сторона повинна мати розумну можливість представляти свою сторону в умовах, які не ставлять її в суттєво менш сприятливе становище в порівнянні з опонентом.

Змагальність означає таку побудову судового процесу, яка дозволяє всім особам - учасникам певної справи відстоювати свої права та законні інтереси, свою позицію у справі.

Принцип змагальності є процесуальною гарантією всебічного, повного та об'єктивного з'ясування судом обставин справи, ухвалення законного, обґрунтованого і справедливого рішення у справі.

Підсумовуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача про стягнення з відповідача заборгованості за індивідуальним договором про надання послуги з постачання теплової енергії від 31.10.2021, яка утворилась за період з грудня 2021 року по лютий 2023 року в сумі 231 479,56 грн, заборгованості з абонентської плати за індивідуальним договором про надання послуги з постачання теплової енергії від 31.10.2021, що утворилась за період з грудня 2021 року по лютий 2023 року в сумі 307,72 грн та заборгованості за технічне обслуговування та поточний ремонт внутрішньобудинкових систем теплопостачання багатоквартирних будинків житлового фонду комунальної та інших форм власності за публічним договором від 01.07.2022, що утворилась за період з липня 2022 року по лютий 2023 року в сумі 2 211,84 грн, є обґрунтованими та такими, що підтверджено матеріалами справи.

Щодо розподілу судового збору, суд зазначає наступне.

Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Пунктом 1 частини 1 статті 7 Закону України "Про судовий збір" визначено, що сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі зменшення розміру позовних вимог або внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом.

Ураховуючи те, що позивачем було зменшено розмір позовних вимог, судовий збір у розмірі 963,55 грн, сплачений позивачем за подання до суду даної позовної заяви підлягає поверненню з Державного бюджету, решта сума судового збору у розмірі 3 509,99 грн покладається на відповідача.

На підставі викладеного та керуючись ст. 6, 8, 19, 124, 129 Конституції України, ст. 173, 179, 193, 275 Господарського кодексу України, ст. 11, 509, 525, 526, 530 Цивільного кодексу України та ст. 4, 20, 73-75, 77, 80, 118, 129, 165, 177, 178, 203, 233, 236-240, 241, 252 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю в сумі 233 999,12 грн.

Стягнути з Фізичної особи-підприємця Запорожця Дмитра Івановича ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) на користь Комунального підприємства "Харківські теплові мережі" (61037, місто Харків, вул. Мефодіївська, буд. 11, ідентифікаційний код 31557119) заборгованість за Індивідуальним договором про надання послуги з постачання теплової енергії від 31.10.2021, яка утворилась за період з грудня 2021 року по лютий 2023 року в сумі 231 479,56 грн, заборгованість з абонентської плати за Індивідуальним договором про надання послуги з постачання теплової енергії від 31.10.2021, що утворилась за період з грудня 2021року по лютий 2023 року в сумі 307,72 грн та заборгованість за технічне обслуговування та поточний ремонт внутрішньобудинкових систем теплопостачання багатоквартирних будинків житлового фонду комунальної та інших форм власності за Публічним договором від 01.07.2022, що утворилась за період з липня 2022 року по лютий 2023 року в сумі 2 211,84 грн.

Після набрання рішенням законної сили видати наказ в установленому порядку.

Судові витрати у справі у вигляді судового збору у розмірі 3 509,99 грн покласти на відповідача: Фізичну особу-підприємця Запорожця Дмитра Івановича ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ).

Стягнути з Фізичної особи-підприємця Запорожця Дмитра Івановича ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) на користь Комунального підприємства "Харківські теплові мережі" (61037, місто Харків, вул. Мефодіївська, буд. 11, ідентифікаційний код 31557119) судовий збір в сумі 3 509,99 грн.

Після набрання рішенням законної сили видати наказ в установленому порядку.

Заяву представника позивача про повернення судового збору в сумі 963,55 грн - задовольнити.

Управлінню державної казначейської служби України у Шевченківському районі м. Харкова повернути Комунальному підприємству "Харківські теплові мережі" (61037, місто Харків, вул. Мефодіївська, буд. 11, ідентифікаційний код 31557119) з Державного бюджету судовий збір у розмірі 963,55 грн, сплачений до Господарського суду Харківської області платіжною інструкцією № 11510 від 02.06.2023, відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 7 Закону України "Про судовий збір".

Позивач: Комунальне підприємство "Харківські теплові мережі" (61037, місто Харків, вул. Мефодіївська, буд. 11, ідентифікаційний код 31557119).

Відповідач: Фізична особа-підприємець Запорожець Дмитро Іванович ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ).

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене безпосередньо до Східного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складання повного тексту рішення відповідно до ст. 256, 257 Господарського процесуального кодексу України та з урахуванням п.п.17.5 п.17 розділу XI "Перехідних положень" Господарського процесуального кодексу України.

Учасники справи можуть одержати інформацію по справі зі сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою http://court.gov.ua/.

Повне рішення складено "14" листопада 2023 р.

Суддя І.О. Чистякова