Постанова від 13.11.2023 по справі 360/1293/21

ПЕРШИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 листопада 2023 року справа №360/1293/21

м. Дніпро

Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Компанієць І.Д., суддів: Гайдара А.В., Казначеєва Е.Г.,

розглянув в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Луганського окружного адміністративного суду від 19 липня 2023 року у справі № 360/1293/21 (головуючий І інстанції Чернявська Т.І.) за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Луганській області, Генерального штабу Збройних Сил України про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії, стягнення моральної шкоди, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулася до суду з позовом, в якому, з урахуванням уточнених позовних вимог, просила:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Луганській області щодо не включення позивача ОСОБА_1 в період з червня 2018 року по січень 2020 року до клопотань про проведення ротації особового складу, що надавались Командуванню об'єднаних сил Збройних Сил України для залучення поліцейських Головного управління Національної поліції в Луганській області до участі в Операції Об'єднаних Сил;

-зобов'язати Головне управління Національної поліції України в Луганській області внести зміни до клопотань про проведення ротації особового складу, що надавались Командуванню об'єднаних сил Збройних Сил України для залучення поліцейських Головного управління Національної поліції в Луганській області до участі в Операції Об'єднаних Сил, включивши до них ОСОБА_1 як поліцейського, яка перебувала у складі сил і засобів здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в період з червня 2018 року по січень 2020 року;

- зобов'язати Генеральний штаб Збройних Сил України на підставі оновлених клопотань Головного управління Національної поліції в Луганській області, в яких ОСОБА_1 буде зазначена як така, що в період з червня 2018 року по січень 2020 року перебувала у складі сил і засобів здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, внести зміни до відповідних наказів Генерального штабу Збройних Сил України та наказів Командувача об'єднаних сил (по стройовій частині), включивши до них інформацію про ОСОБА_1 як поліцейського, яка виконувала службові завдання у складі сил і засобів здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в період з червня 2018 року по січень 2020 року;

- зобов'язати Головне управління Національної поліції в Луганській області здійснити розрахунок вислуги років ОСОБА_1 в період з червня 2018 року по січень 2020 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 “Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей” та зарахувати вказану вислугу до стажу служби шляхом внесення змін до наказу Головного управління Національної поліції в Луганській області від 22 лютого 2021 року № 101 о/с;

- зобов'язати Головне управління Національної поліції в Луганській області здійснити розрахунок та виплату середнього заробітку на користь ОСОБА_1 за час затримки розрахунку із виплати заробітної плати (грошового забезпечення) за період з 27 лютого 2021 року до моменту здійснення повного розрахунку на підставі ст. 116 та ч. 1 ст. 117 Кодексу законів про працю України;

- стягнути з Головного управління Національної поліції України в Луганській області на користь ОСОБА_1 відшкодування моральної шкоди у сумі 1200000 грн.

В обґрунтування позову зазначила, що з 2000 року по 06.11.2015 проходила службу в органах внутрішніх справ, з 07.11.2015 перебувала на службі в Лисичанському відділі поліції Головного управління Національної поліції в Луганській області.

26.02.2021 позивача звільнено з роботи через хворобу на підставі п. 2 ч. 1 ст. 77 Закону України “Про Національну поліцію”.

В період з червня 2018 року по січень 2020 року позивач залучалась до несення служби на блокпосту БП 2П007 “західна околиця н.п. Лисичанськ в напрямку н.п. Бахмут”.

26.12.2020 звернулась до Лисичанського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Луганській області з заявою про надання інформації щодо безпосередньої участі позивача в проведенні ООС на території Луганської області.

Отримала інформацію, що за період з 01.06.2018 по 01.03.2020 за документами в графі № 2 “Вид наряду”, графі № 3 “Посада, звання, прізвище, ініціали”, графі № 4 “Дата і час отримання”, графі № 8 “Дата і час прийняття” наявні записи із зазначенням прізвища “ ОСОБА_2 ”.

19.02.2021 звернулась до ГУ НП в Луганській області з вимогою надати довідку про безпосередню участь в ОСС, здійсненні заходів із забезпечення Національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях.

Отримала відповідь, що відповідно до наказів Генерального штабу Збройних Сил України та наказів Командувача об'єднаних сил (по стройовій частині) позивач не є такою, що перебувала у складі сил і засобів здійснення заходів із забезпечення Національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях.

У відповіді зазначено, що залучення поліцейських до участі в ООС здійснюється згідно з вимогами Інструкції від 21 квітня 2020 року № 17, шляхом включення їх до клопотання щодо проведення ротації особового складу, що надаються Командуванню об'єднаних сил.

Таким чином, залучення позивача до служби на блокпосту в Луганській області здійснювалось із грубим порушенням Інструкції № 17, оскільки відповідачем протиправно не включено позивача до клопотань щодо проведення ротації особового складу в період, коли вона залучалась до несення служби на блокпосту БП 2П007 з червня 2018 року по січень 2020 року.

Як наслідок, позивач без включення до клопотань про проведення ротації особового складу виконувала завдання-заходи із забезпечення Національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях.

Проте, у спірний період винагорода за безпосередню участь у заходах із забезпечення Національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях позивачу не виплачувалась, а вислуга років у вказаний період не обраховувалась на пільгових умовах.

Протиправні дії відповідача спричинили позивачу моральну шкоду, яка полягає у стражданні та приниженні внаслідок протиправних дій.

Відповідачем порушено строки розрахунку з позивачем при звільненні, що обумовлює відповідно до ст. 116, ч. 1 ст. 117 КЗпП України виплату відповідачем на користь позивача середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні з 27 лютого 2021 року до моменту здійснення повного розрахунку.

Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 19 липня 2023 року в задоволенні позову відмовлено.

Не погодившись з рішенням, позивач звернулася з апеляційною скаргою, в якій посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просила скасувати рішення суду першої інстанції, прийняти постанову, якою позов задовольнити в повному обсязі.

Обґрунтування апеляційної скарги.

Суд першої інстанції дійшов неправильного висновку, що позивач при залученні по несення служби на блокпосту виконувала свої службові обов'язки, визначені Наказом № 2076 і тому, таке залучення не є безумовною підставою для визнання того, що позивач здійснювала безпосередню участь в ООС.

При цьому суд першої інстанції не врахував особливий порядок служби позивача відповідно до ст. 8 Закону від 18.01.2018 № 2268.

Залучаючи позивача до несення служби на блокпосту, відповідач повинен був здійснити свої дискреційні повноваження, а саме - включити позивача-поліцейського до клопотань про проведення ротації особливого складу, як передбачено Інструкцією № 17.

Суд першої інстанції безпідставно відмовив в задоволенні клопотання позивача про витребування доказів у відповідача - письмових документів, які підтверджують безпосередню участь позивача в ООС.

Протиправними діями відповідача позивачу спричинена моральна шкода, яка відшкодовується незалежно від наявності майнової шкоди.

Враховуючи режим роботи суддів та працівників апарату Першого апеляційного адміністративного суду з часу введення на території України правового режиму воєнного стану, з метою збереження життя та здоров'я, а також забезпечення безпеки суддів та працівників апарату суду, дана постанова прийнята колегією суддів за умови наявної можливості доступу колегії суддів до матеріалів адміністративної справи.

Апеляційним судом витребувано у Луганського окружного адміністративного суду справу, однак суд першої інстанції листом повідомив, що всі документи у цій справі сформовано в електронному вигляді та експортовано в КП “Діловодство спеціалізованого суду”.

Верховний Суд листом від 19.08.2022 № 2097/0/2-22 на лист вх. № 1730/0/1-22 щодо надання Науково-консультативною радою при Верховному Суді висновку з питань, пов'язаних з електронним адміністративним судочинством повідомив, що підстав для звернення до НКР щодо надання вченими-членами НКР наукових висновків немає. Суд проводить розгляд справи за матеріалами судової справи у паперовій або електронній формі в порядку, визначеному Положенням про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему та/або положеннями, що визначають порядок функціонування її окремих підсистем (модулів) (ч. 9 ст. 18 КАС України).

Відповідно до листів Державної судової адміністрації України від 01.08.2018 № 15-14040/18, від 13.09.2018 № 15-17388/18 судами забезпечено сканування та експортування в підсистему “Електронний суд” матеріалів всіх судових справ, як перебували в провадженні суддів станом на 01.08.2018. Тобто вказана підсистема містить усі матеріали судової справи.

Отже, враховуючи зазначені листи, апеляційний суд вважає за можливе здійснити апеляційний перегляд за документами, наявними в підсистемі “Електронний суд”.

Сторони в судове засідання не прибули, про час, дату та місце апеляційного розгляду справи повідомлені належним чином, тому за ч. 1 ст. 311 КАС України суд апеляційної інстанції розглядає справу у порядку письмового провадження.

Суд, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, розглядаючи апеляційну скаргу в межах викладених доводів, встановив наступне.

Фактичні обставини справи.

ОСОБА_1 проходила публічну службу у період з 07 серпня 2000 року по 06 листопада 2015 року в органах МВС України, а у період з 07 листопада 2015 року по 26 лютого 2021 року в Головному управлінні Національної поліції в Луганській області.

Згідно з дублікатом послужного списку від 28 вересня 2015 року ОСОБА_1 у період з 26 грудня 2016 року по 29 листопада 2018 року проходила службу на посаді інспектора сектору превенції Лисичанського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Луганській області, а у період з 30 листопада 2018 року по 01 лютого 2021 року - на посаді старшого інспектора сектору превенції Лисичанського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Луганській області.

Відповідно до посадової інструкції № 106/111/35-2019 старшого інспектора сектору превенції Лисичанського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Луганській області Залюшної Тетяни Олексіївни, затвердженої начальником Лисичанського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Луганській області 15 червня 2019 року, інспектор сектору превенції, на якого покладено обов'язки із забезпечення публічної безпеки та порядку, контролює несення служби нарядів, задіяних на охорону публічного порядку та безпеки на території обслуговування Лисичанського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Луганській області, та забезпечує розрахунок, координацію всіх сил та засобів, задіяних на охорону публічного порядку (пункт 1.4).

Згідно з листом Лисичанського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Луганській області від 19 січня 2021 року № 2049/111/35-2021 та довідкою відділу поліції № 3 Сєвєродонецького районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Луганській області від 02 грудня 2021 року № 52415/111/35-2021 у книгах нарядів Лисичанського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Луганській області за період з червня 2018 року по січень 2020 року, що використовувались для обліку зброї, боєприпасів та спеціальних засобів (видачі зброї, боєприпасів, спеціальних засобів і контролю своєчасності їх повернення) у графі № 2 “Вид наряду”, графі № 3 “Посада, звання, прізвище ініціали”, графі № 4 “Дата і час отримання”, графі № 8 “Дата і час прийняття” в наявності записи із зазначенням прізвища “ ОСОБА_2 ”.

Наказом Головного управління Національної поліції в Луганській області від 31 травня 2018 року № 2076 “Про здійснення певних заходів із забезпечення охорони публічної безпеки і порядку на території Луганської області” серед іншого начальнику Лисичанського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Луганській області наказано з 01 червня 2018 року до особливого розпорядження залучити підпорядкованих працівників поліції до виконання завдань на блокпостах та постах поліції у такому розрахунку, зокрема блокпост БП 2П007 “західна околиця н.п. Лисичанськ в напрямку н.п. Бахмут” - цілодобово двох працівників Лисичанського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Луганській області (старший за організацію несення служби на блокпосту та працівник, відповідальний за перевірку громадян за базами даних НПУ та ГУНП) (підпункт 1.1).

Згідно з пунктом 2 наказу Головного управління Національної поліції в Луганській області від 31 травня 2018 року № 2076 “Про здійснення певних заходів із забезпечення охорони публічної безпеки і порядку на території Луганської області” серед іншого на блокпосту БП 2П007 “західна околиця н.п. Лисичанськ в напрямку н.п. Бахмут” несуть службу 20 працівників роти патрульної служби поліції особливого призначення “Херсон” Головного управління Національної поліції в Херсонській області.

Пунктом 5 наказу Головного управління Національної поліції в Луганській області від 31 травня 2018 року № 2076 “Про здійснення певних заходів із забезпечення охорони публічної безпеки і порядку на території Луганської області” наказано кінологічному центру Головного управління Національної поліції в Луганській області з 01 червня 2018 року до особливого розпорядження залучити до виконання визначених завдань зокрема на блокпосту БП 2П007 працівників кінологічної служби зі службовими собаками.

Відповідно до підпункту 6.3 пункту 6 наказу Головного управління Національної поліції в Луганській області від 31 травня 2018 року № 2076 “Про здійснення певних заходів із забезпечення охорони публічної безпеки і порядку на території Луганської області” основними завданнями особового складу, який залучається до несення служби на блокпостах визначено: недопущення проникнення на підконтрольну територію диверсійно-розвідувальних груп незаконних збройних формувань, а також їх посібників, виявлення та припинення розвідувальних заходів незаконних збройних формувань; перевірка документів осіб, які перетинають блокпости на пости поліції, що їх посвідчують, з метою встановлення тих, хто перебувають в розшуку за електронними базами даних; контроль за рухом транспортних засобів, товарів (вантажів), що перевозяться транспортними засобами, на наявність відповідного дозволу на перевезення вантажу (товару), його відповідність даним, зазначеним у такому дозволі, а також на наявність заборонених предметів та речовин (зброя, боєприпаси, вибухівка, наркотичні засоби, тощо); недопущення витоку заборонених товарів (вантажів) з тимчасово неконтрольованої території та відповідно перевезення таких товарів (вантажів) на контрольовану територію; запобігання вчиненню терористичних актів та інших протиправних діянь.

Підпунктом 6.4 пункту 6 наказу Головного управління Національної поліції в Луганській області від 31 травня 2018 року № 2076 “Про здійснення певних заходів із забезпечення охорони публічної безпеки і порядку на території Луганської області” основними завданнями старшого за організацію несення служби на блокпостах визначено: налагодження взаємодії, здійснення контролю та організація несення служби працівниками поліції на визначених блокпостах; негайне інформування чергової частини територіального відділу поліції та оперативного штабу Управління превентивної діяльності Головного управління Національної поліції в Луганській області за всіма фактами затримання на блокпостах громадян, транспортних засобів, надзвичайних подій, виявлення адміністративних правопорушень тощо.

Згідно з підпунктом 6.5 пункту 6 наказу Головного управління Національної поліції в Луганській області від 31 травня 2018 року № 2076 “Про здійснення певних заходів із забезпечення охорони публічної безпеки і порядку на території Луганської області” основними завданнями працівника поліції, відповідального за перевірку громадян за базами даних НПУ та ГУНП, визначено проведення якісної перевірки громадян та транспортних засобів за максимальною кількістю баз.

В наказі Головного управління Національної поліції в Луганській області від 03 грудня 2018 року № 4227 “Про організацію залучення поліцейських до складу сил і засобів Об'єднаних Сил”, визначено, що до складу сил і засобів Об'єднаних Сил для здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Луганській області можуть бути залучені сили поліції (поліцейські) в розрізі таких підрозділів Головного управління Національної поліції в Луганській області (апарат та територіальні підрозділи): керівництво, слідче управління, управління карного розшуку, управління зв'язку та телекомунікацій, управління протидії наркозлочинності, управління оперативно-технічних заходів, управління оперативної служби, управління превентивної діяльності, управління кадрового забезпечення, вибухотехнічний відділ, кінологічний центр, батальйон поліції особливого призначення, батальйон патрульної служби поліції особливого призначення “Луганськ-1”, Станично-Луганський відділ поліції, Новоайдарський відділ поліції, Попаснянський відділ поліції.

Отже, наказом Головного управління Національної поліції в Луганській області від 03 грудня 2018 року № 4227 “Про організацію залучення поліцейських до складу сил і засобів Об'єднаних Сил” не передбачено можливості залучення поліцейських Лисичанського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Луганській області до складу сил і засобів Об'єднаних Сил для здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Луганській області.

Разом з цим наказом Головного управління Національної поліції в Луганській області від 31 травня 2018 року № 2076 “Про здійснення певних заходів із забезпечення охорони публічної безпеки і порядку на території Луганської області” передбачено можливість з 01 червня 2018 року до особливого розпорядження залучати двох працівників Лисичанського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Луганській області до виконання завдань на блокпосту БП 2П007 “західна околиця н.п. Лисичанськ в напрямку н.п. Бахмут”: 1) старшого за організацію несення служби на блокпосту (основними завданнями якого визначено лише налагодження взаємодії, здійснення контролю та організація несення служби працівниками поліції на визначених блокпостах; негайне інформування чергової частини територіального відділу поліції та оперативного штабу Управління превентивної діяльності Головного управління Національної поліції в Луганській області за всіма фактами затримання на блокпостах громадян, транспортних засобів, надзвичайних подій, виявлення адміністративних правопорушень тощо) та 2) працівника, відповідального за перевірку громадян за базами даних НПУ та ГУНП (основними завданнями якого визначено виключно проведення якісної перевірки громадян та транспортних засобів за максимальною кількістю баз).

Основні завдання, визначені підпунктом 6.3 пункту 6 наказу Головного управління Національної поліції в Луганській області від 31 травня 2018 року № 2076 “Про здійснення певних заходів із забезпечення охорони публічної безпеки і порядку на території Луганської області” особовому складу, який залучається до несення служби на блокпостах, не стосуються двох працівників Лисичанського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Луганській області, які залучаються до виконання завдань на блокпосту БП 2П007 “західна околиця н.п. Лисичанськ в напрямку н.п. Бахмут”, оскільки для них основні завдання визначені окремо підпунктами 6.4, 6.5 пункту 6 наказу Головного управління Національної поліції в Луганській області від 31 травня 2018 року № 2076 “Про здійснення певних заходів із забезпечення охорони публічної безпеки і порядку на території Луганської області”.

На запит від 19 лютого 2021 року про надання довідки про безпосередню участь в ООС позивач отримала від Головного управління Національної поліції в Луганській області лист від 04 березня 2021 року за № 1164/111/19/05-2021, в якому зазначено, що відповідно до наказів Генерального штабу Збройних Сил України та наказів Командувача об'єднаних сил (по стройовій частині) ОСОБА_1 не є такою, що перебувала у складі сил і засобів здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях. Отже, підстави для надання запитуваної довідки відсутні.

Листом від 05 квітня 2021 року за № 313/окпос/29/1521 Військова частина НОМЕР_1 ІІ повідомила ОСОБА_1 , що її не було включено до списку осіб, тобто поліцейських, які перебували у складі ООС в зв'язку з відсутністю відповідного клопотання керівництва за місцем проходження служби, а саме Головного управління Національної поліції в Луганській області.

Головне управління Національної поліції в Луганській області листом від 18 березня 2021 року за № 906/111/21-2021 та Департамент превентивної діяльності Національної поліції України листом від 05 квітня 2023 року за № 20/7/01-3-146 повідомили позивача, що з початком проведення ООС на блокпостах виконували завдання із зупинки, перевірки відповідних документів, проведення поверхневої перевірки, огляду транспортних засобів та осіб, які перетинають блокпости на території Луганської області, працівники полків (батальйонів, рот) патрульної служби поліції особливого призначення та працівники зведених загонів Головних управлінь Національної поліції інших областей, які включені до складу сил та засобів Операції Об'єднаних Сил.

Співробітники Головного управління Національної поліції в Луганській області з моменту початку проведення Операції Об'єднаних Сил залучалися до чергування на блокпостах виключно для здійснення інформаційно-пошукової та інформаційно-аналітичної роботи в межах реалізації своїх повноважень, визначених Законом України “Про Національну поліцію”, а саме для перевірки громадян та транспортних засобів за обліками Інформаційного порталу Національної поліції України.

Такі працівники безпосередньо не заступають старшими за організацію несення служби на блокпостах, не виконують завдання, пов'язані із зупинкою транспортних засобів і осіб, що перетинають блокпости, проведенням їх поверхневої перевірки та огляду, а лише здійснюють їх перевірку за інформаційними обліками Головного управління Національної поліції в Луганській області та Національної поліції України.

Суд першої інстанції, відмовляючи в задоволенні позову, виходив з того, що виконання позивачем своїх службових обов'язків, а саме перевірки громадян та транспортних засобів у спірний період на блокпосту БП 2П007, не є безумовною та обов'язковою підставою для її залучення до складу сил і засобів об'єднаних сил здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях.

Оцінка суду.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з частиною першою статті 3 Закону України «Про Національну поліцію» від 02 липня 2015 року № 580-VIІI (далі - Закон № 580) у своїй діяльності поліція керується Конституцією України, міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, цим та іншими законами України, актами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, а також виданими відповідно до них актами Міністерства внутрішніх справ України, іншими нормативно-правовими актами.

Повноваження поліції визначені статтею 23 Закону № 580

На підставі частини першої статті 23 Закону № 580 поліція відповідно до покладених на неї завдань:

- здійснює превентивну та профілактичну діяльність, спрямовану на запобігання вчиненню правопорушень (пункт 1);

- вживає заходів з метою виявлення кримінальних, адміністративних правопорушень; припиняє виявлені кримінальні та адміністративні правопорушення (пункт 3);

- вживає заходів для забезпечення публічної безпеки і порядку на вулицях, площах, у парках, скверах, на стадіонах, вокзалах, в аеропортах, морських та річкових портах, інших публічних місцях (пункт 10);

- регулює дорожній рух та здійснює контроль за дотриманням Правил дорожнього руху його учасниками та за правомірністю експлуатації транспортних засобів на вулично-дорожній мережі (пункт 11).

Відповідно до частини першої статті 25 Закону № 580 (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) поліція здійснює інформаційно-аналітичну діяльність виключно для реалізації своїх повноважень, визначених цим Законом.

Згідно з частиною другою статті 25 Закону № 580 поліція в рамках інформаційно-аналітичної діяльності:

1) формує бази (банки) даних, що входять до єдиної інформаційної системи Міністерства внутрішніх справ України;

2) користується базами (банками) даних Міністерства внутрішніх справ України та інших органів державної влади;

3) здійснює інформаційно-пошукову та інформаційно-аналітичну роботу;

4) здійснює інформаційну взаємодію з іншими органами державної влади України, органами правопорядку іноземних держав та міжнародними організаціями.

Як визначено частиною третьою статті 25 Закону № 580 поліція може створювати власні бази даних, необхідні для забезпечення щоденної діяльності органів (закладів, установ) поліції у сфері трудових, фінансових, управлінських відносин, відносин документообігу, а також міжвідомчі інформаційно-аналітичні системи, необхідні для виконання покладених на неї повноважень.

Указом Президента України від 30 квітня 2018 року № 116/2018 “Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 30 квітня 2018 року “Про широкомасштабну антитерористичну операцію в Донецькій та Луганській областях” введено в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 30 квітня 2018 року “Про широкомасштабну антитерористичну операцію в Донецькій та Луганській областях”, на заміну формату широкомасштабної антитерористичної операції, яка була запроваджена у 2014 році.

Також, Президентом України підписано Наказ “Про початок операції Об'єднаних сил із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі та стримування збройної агресії Російської Федерації на території Донецької та Луганської областей”.

Згідно з цим Наказом з 14:00 год. 30 квітня 2018 року розпочалась операція Об'єднаних сил із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі та стримування збройної агресії Російської Федерації на території Донецької та Луганської областях, відповідно до плану операції Об'єднаних сил.

Крім того, Президент України підписав Наказ Верховного Головнокомандувача “Про затвердження положення про Об'єднаний оперативний штаб ЗСУ”.

Об'єднаний оперативний штаб Збройних Сил України через відповідні органи військового управління здійснює планування, організацію та контроль виконання заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, спрямування, координацію і контроль за діяльністю військово-цивільних чи військових адміністрацій (у разі їх утворення) у Донецькій та Луганській областях з питань національної безпеки і оборони.

Відповідно до частини першої статті 8 Закону України від 18 січня 2018 року № 2268-VIII “Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях”, (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), (далі - Закон № 2268) для забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях:

1) Генеральним штабом Збройних Сил України за погодженням з відповідними керівниками залучаються та використовуються сили і засоби (особовий склад та спеціалісти окремих підрозділів, військових частин, зброя, бойова техніка, спеціальні і транспортні засоби, засоби зв'язку та телекомунікацій, інші матеріально-технічні засоби) Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань (Служби безпеки України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Національної гвардії України, Державної прикордонної служби України, Управління державної охорони України, Державної спеціальної служби транспорту), правоохоронних органів спеціального призначення, Міністерства внутрішніх справ України, Національної поліції України, розвідувальних органів України, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, а також працівники закладів охорони здоров'я;

2) у зонах безпеки, прилеглих до району бойових дій діє особливий порядок, що передбачає надання органам сектору безпеки і оборони, іншим державним органам України спеціальних повноважень, необхідних для здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації. Межі зон безпеки, прилеглих до району бойових дій, визначаються начальником Генерального штабу - Головнокомандувачем Збройних Сил України за поданням Командувача об'єднаних сил.

На підставі статті 9 Закону № 2268 стратегічне керівництво силами та засобами Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, Міністерства внутрішніх справ України, Національної поліції України, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, які залучаються до здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, здійснює Генеральний штаб Збройних Сил України.

Керівництво силами та засобами Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, Міністерства внутрішніх справ України, Національної поліції України, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, які залучаються до здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації безпосередньо у Донецькій та Луганській областях, здійснює Командувач об'єднаних сил, який призначається Президентом України за поданням начальника Генерального штабу - Головнокомандувача Збройних Сил України.

Командувач об'єднаних сил реалізує свої повноваження через Об'єднаний оперативний штаб Збройних Сил України. Повноваження Командувача об'єднаних сил визначаються положенням про Об'єднаний оперативний штаб Збройних Сил України, яке розробляється Генеральним штабом Збройних Сил України та затверджується Верховним Головнокомандувачем Збройних Сил України за поданням Міністра оборони України.

Об'єднаний оперативний штаб Збройних Сил України через відповідні органи військового управління здійснює планування, організацію та контроль виконання заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, спрямування, координацію і контроль за діяльністю військово-цивільних чи військових адміністрацій (у разі їх утворення) у Донецькій та Луганській областях з питань національної безпеки і оборони.

Військовослужбовці, працівники правоохоронних органів та інші особи, які залучаються до здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, на час проведення таких заходів підпорядковуються Командувачу об'єднаних сил, рішення якого є обов'язковими до виконання.

Втручання будь-яких осіб незалежно від посади в управління заходами із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях не допускається.

На виконання п. 1 ст. 8 Закону № 2268 Генеральним штабом Збройних Сил України розроблено Інструкцію про порядок підготовки, подання на підпис, реєстрації, доведення та зберігання наказів Генерального штабу Збройних Сил України “Про залучення особового складу до сил і засобів здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях”, яка затверджена наказом Генерального штабу Збройних Сил України від 23 квітня 2018 року № 165 (далі - Інструкція № 165).

21 квітня 2020 року наказом Головнокомандувача Збройних Сил України затверджено нову Інструкцію про порядок підготовки, подання на підпис, реєстрації, доведення та зберігання наказів Генерального штабу Збройних Сил України “Про залучення особового складу до сил і засобів здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях” (далі - Інструкція № 17) та визнано такою, що не застосовується Інструкцію № 165.

Положеннями Інструкції № 165 та № 17 передбачалось, що підставою для включення особового складу до проекту наказу “Про залучення особового складу до сил і засобів здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях” є клопотання відповідних керівників щодо залучення визначеного особового складу, подані до командування об'єднаних сил Збройних Сил України та Командувачу об'єднаних сил Апарату Головнокомандувача Збройних Сил України. Всі клопотання підлягають обов'язковому погодженню Командувачем об'єднаних сил Апарату Головнокомандувача Збройних Сил України і лише після прийняття ним позитивного рішення визначений особовий склад включається до проекту наказу Генерального штабу Збройних Сил України “Про залучення особового складу до сил і засобів здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях”.

Аналіз вищезазначених нормативно-правових актів свідчить, що для включення, зокрема, поліцейського, до проекту наказу “Про залучення особового складу до сил і засобів здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях”, необхідна наявність клопотання відповідного керівника поліції щодо залучення, зокрема, певного поліцейського, до складу таких сил і засобів.

Відповідно до пункту 3 розділу ІІ Інструкції про розміри та умови виплати винагороди поліцейським за безпосередню участь у заходах із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях чи в антитерористичній операції, інших заходах в умовах особливого періоду, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06 квітня 2016 року № 259 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 28 квітня 2016 року за № 657/28787, підтвердженням безпосередньої участі в Заходах для виплати винагороди є наказ центрального органу управління поліцією про визначення граничної чисельності поліцейських, що можуть бути залучені в Заходах, накази про відрядження (залучення) поліцейських до складу сил та засобів (у межах визначеної центральним органом управління граничної чисельності) та витяг із розпорядчого документа одного із органів військового управління (Генерального штабу Збройних сил України, штабу АТО, Об'єднаного оперативного штабу Збройних сил України, штабів оперативно-тактичних угруповань, інших уповноважених органів) про включення і виключення поліцейських до (зі) складу сил та засобів, що беруть безпосередню участь у Заходах.

Таким чином, вирішення питання про включення поліцейського до складу сил та засобів, що беруть безпосередню участь в заходах із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, відноситься до дискреційних повноважень органу військового управління (штабу операції ОС чи штабу АТО, штабу оперативно-тактичного угруповання), а визначення конкретних осіб у клопотаннях про проведення ротації особового складу Головного управління Національної поліції в Луганській області, в межах затвердженої граничної чисельності поліцейських, які будуть залучатися (вилучатися) до (зі) складу сил і засобів Операції Об'єднаних Сил для здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, належить до повноважень Головного управління Національної поліції в Луганській області.

Як свідчать матеріали справи, на виконання завдань, визначених Законом № 2268, бойових розпоряджень командування Об'єднаних сил № 257/дск, № 254/дск, № 260/дск, № 259/дск, № 252/дск від 29.05.2018, листа заступника Командувача ОС з питань застосування сил і засобів НПУ № 313/ОКП ОС/29/884 від 31.05.2018 Головним управлінням Національної поліції в Луганській області 31 травня 2018 року прийнято Наказ № 2076 «Про здійснення певних заходів із забезпечення охорони публічної безпеки і порядку на території Луганської області».

Зокрема, пунктом 1.1 цього наказу, начальнику Лисичанського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Луганській області наказано з 01 червня 2018 року до особливого розпорядження залучити підпорядкованих працівників поліції до виконання завдань на блокпостах та постах поліції у такому розрахунку, зокрема блокпост БП 2П007 «західна околиця н.п. Лисичанськ в напрямку н.п. Бахмут» - цілодобово двох працівників Лисичанського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Луганській області (старший за організацію несення служби на блокпосту та працівник, відповідальний за перевірку громадян за базами даних НПУ та ГУНП)

Суд звертає увагу, що зазначений пункт наказу містить вимогу про залучення двох працівників Лисичанського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Луганській області до виконання завдань на блокпостах та постах поліції, а не до складу сил і засобів Об'єднаних Сил для здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Луганській області.

Крім того, Наказ ГУ НП в Луганській області № 2076 містить назву «Про здійснення певних заходів із забезпечення охорони публічної безпеки і порядку на території Луганської області» і в назві жодним чином не йдеться про залучення поліцейських до складу сил і засобів ОС.

В свою чергу, наказом Головного управління Національної поліції в Луганській області від 03 грудня 2018 року № 4227 “Про організацію залучення поліцейських до складу сил і засобів Об'єднаних Сил”, визначено, що до складу сил і засобів Об'єднаних Сил для здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Луганській області можуть бути залучені сили поліції (поліцейські) в розрізі таких підрозділів Головного управління Національної поліції в Луганській області (апарат та територіальні підрозділи): керівництво, слідче управління, управління карного розшуку, управління зв'язку та телекомунікацій, управління протидії наркозлочинності, управління оперативно-технічних заходів, управління оперативної служби, управління превентивної діяльності, управління кадрового забезпечення, вибухотехнічний відділ, кінологічний центр, батальйон поліції особливого призначення, батальйон патрульної служби поліції особливого призначення “Луганськ-1”, Станично-Луганський відділ поліції, Новоайдарський відділ поліції, Попаснянський відділ поліції.

Отже, наказом Головного управління Національної поліції в Луганській області від 03 грудня 2018 року № 4227 “Про організацію залучення поліцейських до складу сил і засобів Об'єднаних Сил” не передбачено залучення поліцейських Лисичанського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Луганській області до складу сил і засобів Об'єднаних Сил.

Накази Головного управління Національної поліції в Луганській області від 31 травня 2018 року № 2076 та від 03 грудня № 4227 є чинними, в установленому законом порядку не скасовувалися, не визнавалися протиправними.

При цьому, наказ Головного управління Національної поліції в Луганській області від 03 грудня 2018 року № 4227 не скасовує та не доповнює наказ від 31 травня 2018 року № 2076, обидва накази є окремими розпорядчими документами.

Таким чином, оскільки наказом Головного управління Національної поліції в Луганській області від 03 грудня 2018 року № 4227 поліцейські Лисичанського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Луганській області, в якому в спірний період проходила службу позивач, не залучалися до складу сил і засобів ОС, а наказом Головного управління Національної поліції в Луганській області від 31 травня 2018 року № 2076 визначено про залучення двох працівників Лисичанського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Луганській області тільки до виконання завдань на блокпостах та постах поліції в межах забезпечення охорони публічної безпеки і порядку на території Луганської області, а не до складу сил і засобів Об'єднаних Сил, - тому відсутні підстави вважати протиправними дії (бездіяльність) Головного управління Національної поліції в Луганській області щодо не включення позивача в період з червня 2018 року по січень 2020 року до клопотань про проведення ротації особового складу, що надавались Командуванню об'єднаних сил Збройних Сил України для залучення поліцейських Головного управління Національної поліції в Луганській області до участі в Операції Об'єднаних Сил.

Зазначене обумовлює відсутність підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Луганській області про визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо не включення ОСОБА_1 в період з червня 2018 року по січень 2020 року до клопотань про проведення ротації особового складу, що надавались Командуванню об'єднаних сил Збройних Сил України для залучення поліцейських Головного управління Національної поліції в Луганській області до участі в Операції Об'єднаних Сил.

Інші позовні вимоги ОСОБА_1 є похідними від зазначеної, тому також не підлягають задоволенню.

Суд не приймає доводи апелянта, що суд першої інстанції безпідставно відмовив в задоволенні клопотання позивача про витребування доказів у відповідача - письмових документів, які підтверджують безпосередню участь позивача в ООС, оскільки, як свідчать матеріали справи, позивач зверталася до суду з клопотанням про витребування доказів від Генерального штабу Збройних Сил України, Національної поліції України та Головного управління Національної поліції в Луганській області, а саме роз'яснень (інформації), які за нормами КАС України не відносяться до письмових, речових і електронних доказів, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи.

Суд при прийнятті рішення враховує позицію Європейського суду з прав людини, сформовану, зокрема у справах «Салов проти України» (заява № 65518/01; пункт 89), «Проніна проти України» (заява № 63566/00; пункт 23) та «Серявін та інші проти України» (заява № 4909/04; пункт 58): принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення.

Позивачем -апелянтом не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов'язаний оцінити, виконуючи свої зобов'язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

За практикою Європейського суду з прав людини пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи (див. "Руїз Торія проти Іспанії" (Ruiz Toriya v. Spaine), рішення від 09.12.1994, Серія A, № 303-A, параграф 29). Водночас, відповідь суду повинна бути достатньо детальною для відповіді на основні (суттєві) аргументи сторін.

З урахуванням зазначеного суд не надає оцінку іншим доводам апелянта, оскільки вони не мають суттєвого впливу на рішення суду за результатами вирішення цього спору.

Статтею 242 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

За приписами пункту 1 частини першої статті 316 КАС України суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвали судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.

Оскільки судом першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги правильно встановлені обставини справи, судове рішення в цій частині є обґрунтованим, ухваленим з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування рішення суду першої інстанції не вбачається.

Керуючись статтями 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 327, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Луганського окружного адміністративного суду від 19 липня 2023 року у справі № 360/1293/21 - залишити без задоволення.

Рішення Луганського окружного адміністративного суду від 19 липня 2023 року у справі № 360/1293/21 - залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття 13 листопада 2023 року.

Касаційна скарга на судове рішення подається протягом тридцяти днів до Верховного Суду з дня складання повного судового рішення в порядку, визначеному ст. 328 КАС України.

Повне судове рішення складено 13 листопада 2023 року.

Головуючий суддя І.Д. Компанієць

Судді А.В. Гайдар

Е.Г. Казначеєв