ПЕРШИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 листопада 2023 року справа №200/18953/21
м. Дніпро
Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Компанієць І.Д., суддів: Гайдара А.В., Казначеєва Е.Г.,
за участі секретаря судового засідання Азарової К.В.,
представника відповідача Лаврушиної К.О.,
розглянув у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Донецькій області на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 21 березня 2023 року у справі № 200/18953/21 (головуючий І інстанції Загацька Т.В.) за позовом комунального підприємства "Маріупольводоканал" до Головного управління ДПС у Донецькій області про визнання протиправними та скасування податкового повідомлення-рішення, рішення про застосування штрафних санкцій, вимоги про сплату боргу (недоїмки), -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просив:
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Донецькій області від 18.10.2021 № 12021/05-99-07-11 за формою “ПС” з податку на доходи фізичних осіб на загальну суму 1020,0 грн;
- визнати протиправним та скасувати Рішення від 18.10.2021 № 12026/05-99-07-11 про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним податковим органом або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску на загальну суму штрафної санкції 2173270,23 грн;
- визнати протиправним та скасувати вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 18.10.2021 № 12017/05-99-07-11 на загальну суму недоїмки 9871636,97 грн.
В обґрунтування позову зазначив, що не отримував повідомлення щодо допущених помилок у податковому розрахунку за 4 квартал 2020 року за реєстраційним номером 4705666 від 27.01.2021.
Крім того, фізичні особи, перелік яких наведено у акті перевірки, у трудових відносинах з підприємством не знаходилися, дані по таким особам підприємством не надавались.
З усіх перелічених порушень у акті перевірки від 14.09.2021 підприємством порушено терміни надання звіту про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску за жовтень 2015 року, у зв'язку з чим сплачено штрафні санкції у розмірі 170,0 грн.
Також, відповідно до п.9-4 розділу VIII “Прикінцеві та перехідні положення” Закону № 2464 в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, м. Маріуполь визначено у переліку населених пунктів, де проводилася антитерористична операція.
Позивачем податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску за реєстраційним номером за 1 квартал 2021 року було надано до податкового органу 20.04.2021 та зареєстровано за № 9091442428. Вищевказаний розрахунок було прийнято ГУ ДПС у Донецькій області без зауважень, однак до підсистеми не було втягнуто додатки у повному обсязі (відсутні додатки 1,4,5,6).
Також, протягом періоду з 12.05.2021 по 23.07.2021 підприємство намагалось надати до податкового органу відкориговану звітність, у зв'язку з чим формувалось та надавалось до податкового органу уточнюючі податкові розрахунки сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску за 1 квартал 2021 року, однак жодного разу подані уточнюючі розрахунки прийнято не було.
Після звернення у телефонному режимі на “гарячу лінію ДПС” 31.05.2021, підприємством 04.06.2021 на адресу ГУ ДПС у Донецький області надіслано лист з проханням сторнувати нарахування, проведені відповідно до показників раніше наданої звітності в особовому рахунку платника та не признавати Податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску за реєстраційним номером 9091442428 від 20.04.2021 як податкову звітність. Відповіді за звернення від податкового органу отримано не було.
Підприємству роз'яснено, що неприйняття електронною системою розрахунку пов'язане з тим, що програмне забезпечення по даному виду розрахунків потребує доопрацювання, та існуючий стан програми не дозволяє прийняти уточнення розрахунку та зняти актуальність податкового розрахунку за реєстраційним номером 9091442428 від 20.04.2021.
Відповідач є спеціально уповноваженим органом, працівники якого є відповідальними за достовірність відображення в інформаційній системі органів ДПС первинних показників.
Таким чином, податковим органом не здійснено належних та достатніх дій для усунення проблеми неможливості подання відповідного звіту шляхом приведення інформаційної системи до відповідності.
Крім того, з 1 березня 2020 року по теперішній час на території України діють карантинні обмеження, пов'язані з запобіганням поширенню на території України короно вірусної хвороби (COVID-19), штрафні санкції за подання звітності, та відповідно несвоєчасне нарахування єдиного соціального внеску, не підлягають нарахуванню.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 21 березня 2023 року позов задоволено.
Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Донецькій області від 18.10.2021 № 12021/05-99-07-11 за формою “ПС” з податку на доходи фізичних осіб на загальну суму 1020,0 грн.
Визнано протиправним та скасовано рішення від 18.10.2021 № 12026/05-99-07-11 про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним податковим органом або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску на загальну суму штрафної санкції 2173270,23 грн.
Визнано протиправним та скасовано вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 18.10.2021 № 12017/05-99-07-11 на загальну суму недоїмки 9871636,97 грн.
Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Донецькій області на користь комунального підприємства "Маріупольводоканал" судовий збір у розмірі 22700,00 грн.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідач звернувся з апеляційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, невідповідність висновків суду фактичним обставинам справи, просив скасувати рішення суду першої інстанції, прийняти постанову, якою відмовити в задоволенні позову у повному обсязі.
Обґрунтування апеляційної скарги.
Перевіркою встановлено, зокрема, порушення позивачем підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16, пункту 18.1 статті 18, пункту 51.1 статті 51, підпункту б) пункту 176.2 статті 176 Податкового кодексу України, пунктів 3.1, 3.2, 3.3, 3.4, 3.5, 3.6, 3.11 розділу III, пункт 1 розділу IV Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 13 січня 2015 року № 4, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 30 січня 2015 року за № 111/26556 в частині подання КП "МАРІУПОЛЬСЬКЕ ВУВКГ" з помилками Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку за 2-4 квартали 2018 року, 1-4 квартали 2019 року, 1-4 квартали 2020 року, що призвело до зміни платника податку та не надання Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску за 1 квартал 2021 року, строк подання 11.05.2021, фактично на момент перевірки надано не в повному обсязі”.
Факт перебування платників єдиного внеску на обліку в органах доходів i зборів, розташованих на території населених пунктів, де проводилася антитерористична операція, є підставою для зупинення застосування до таких платників заходів впливу, стягнення i відповідальності за порушення Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 8 липня 2010 року № 2464-VI.
Отже, за порушення, виявлені перевіркою в частині несвоєчасного нарахування єдиного внеску за жовтень 2015 року з граничним строком нарахування 20.11.2015 в сумі 2009508,42 грн (фактично єдиний внесок був нарахований 24.11.2015 згідно звіту № 1525899609, наданого 24.11.2015) застосовуються штрафні санкції.
Також, за даними Інформаційної системи ДПС КП "МАРІУПОЛЬВОДОКАНАЛ" за реєстраційним номером № 9091442428 подано податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску без додатків 1, 5 ,6.
Враховано інформацію платника податків, що Податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску за реєстраційним номером № 9091442428 - подано не в повному обсязі.
Також порушення - не нарахування єдиного внеску за І квартал 2021 року, не входять до переліку порушень, за які не застосовуються штрафні санкції відповідно підпункту 9 11.1 пункту 9 розділу VІІІ “Прикінцеві та перехідні положення” Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування”.
Платник податків не використав своє право, відповідно до статті 52 Податкового кодексу України, на отримання індивідуальної податкової консультації з цього питання та не звернувся до контролюючих органів з заявою на отримання індивідуальної податкової консультації з цього питання.
Враховуючи режим роботи суддів та працівників апарату Першого апеляційного адміністративного суду з часу введення на території України правового режиму воєнного стану, з метою збереження життя та здоров'я, а також забезпечення безпеки суддів та працівників апарату суду, дана постанова прийнята колегією суддів за умови наявної можливості доступу колегії суддів до матеріалів адміністративної справи.
Представник відповідача підтримала доводи апеляційної скарги.
Суд, заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення учасників судового процесу, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, розглядаючи апеляційну скаргу в межах викладених доводів, встановив наступне.
Фактичні обставини справи.
Комунальне підприємство "Маріупольводоканал" (код ЄДРПОУ 03361508, місце реєстрації: 87555, Донецька обл., м. Маріуполь, вул. Соборна, буд. 7) пройшов передбачену законодавством процедуру державної реєстрації, зареєстрований у якості юридичної особи 16.02.1994, основний вид діяльності 36.00 забір, очищення та постачання води.
Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні ДПС у Донецькій області.
Головним управлінням ДПС у Донецькій області проведено документальну планову виїзну перевірку комунального підприємства “Маріупольводоканал” з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства, правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.10.2014 по 31.03.2021.
За результатами перевірки складено акт № 9944/05-99-07-17/03361508 від 14.09.2021, відповідно до якого встановлено порушення КП “Маріупольводоканал”, крім іншого:
- пункту 5 “підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16, пункту 18.1 статті 18, пункту 51.1 статті 51, підпункту б) пункту 176.2 статті 176 Податкового кодексу України, пунктів 3.1, 3.2, 3.3, 3.4, 3.5, 3.6, 3.11 розділу III, пункт 1 розділу IV Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 13 січня 2015 року № 4, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 30 січня 2015 року за № 111/26556 в частині подання КП "МАРІУПОЛЬСЬКЕ ВУВКГ" з помилками Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку за 2-4 квартали 2018 року, 1-4 квартали 2019 року, 1-4 квартали 2020 року, що призвело до зміни платника податку та не надання Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску за 1 квартал 2021 року, строк подання 11.05.2021, фактично на момент перевірки надано не в повному обсязі;
- пунктів 1 та 4 частини другої статті 6, частини четвертої статті 7, частини другої статті 9 Закону України від 08 липня 2010 року № 2464-VI “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування” із змінами і доповненнями, пункту 51.1 статті 51, підпункту “б” пункту 176.2 статті 176 Податкового кодексу України, абзацу другого пункту 3 розділу ІІ, розділу ІІІ, пункт 1 розділу IV Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 13 січня 2015 року № 4, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 30 січня 2015 року за № 111/26556 в частині несвоєчасного нарахування єдиного внеску за жовтень 2015 року з граничним строком нарахування 20.11.2015 в сумі 2009508,42 грн (фактично єдиний внесок був нарахований 24.11.2015 згідно звіту № 1525899609, наданого 24.11.2015) та не нарахування єдиного внеску за І квартал 2021 року з граничним строком нарахування 11.05.2021 в сумі 9871636,97 грн, в тому числі: за січень 2021 року в сумі 3431219,29 грн, за лютий 2021 року - 3083609,33 грн, за березень 2021 року - 3356808,35 грн (фактично єдиний внесок на дату складання акту перевірки не нараховано в у зв'язку з поданням звіту у не повному обсязі).
На підставі акту перевірки Головним управлінням ДПС України у Донецькій області прийнято:
- податкове повідомлення-рішення від 18.10.2021 № 12021/05-99-07-11 за формою “ПС” з податку на доходи фізичних осіб на загальну суму 1020,00 грн;
- рішення про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним податковим органом або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску від 18.10.2021 № 12026/05-99-07-11 на загальну суму штрафної санкції 2173270,23 грн;
- вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 18.10.2021 № 12017/05-99-07-11 на загальну суму недоїмки 9871636,97 грн.
За результатами адміністративного оскарження КП “Маріупольводоканал” спірних рішень та вимоги, рішенням ДПС України від 24.11.2021 № 26567/6/99-00-06-02-01-06 скарга підприємства залишена без задоволення.
Відповідно до акту перевірки № 9944/05-99-07-17/03361508 від 14.09.2021: “Перевіркою встановлено, що КП “МАРІУПОЛЬСЬКЕ ВУВКГ” декілька раз було надані Податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску за 1 квартал 2021року, а саме:
20.04.2021 - звітний Податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску за реєстраційним номером № 9091442428 - вважається поданим;
11.05.2021 - звітний Податковий розрахунок ... за реєстраційним номером № 9091442428 - вважається неподаним (порушення Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку ..., затвердженого Наказом Мінфіна України від 13.01.2015 № 4, зареєстрованого у Мінюсті 30.01.2015 за № 111/26556, а саме у рядку 032 вказано Кодифікатор адміністративно-територіальної одиниці, але при цьому у рядку 033 не вказано найменування відокремленого підрозділу, що є обов'язковим для заповнення);
22.04.2021 - звітний Податковий розрахунок ... за реєстраційним номером № 9094412740 - вважається неподаним;
11.05.2021 - новий звітний Податковий розрахунок ... за реєстраційним номером № 9116644466 - вважається неподаним;
11.05.2021 - новий звітний Податковий розрахунок ... за реєстраційним номером № 9117745699 - вважається неподаним;
11.05.2021 - новий звітний Податковий розрахунок ... за реєстраційним номером № 9116594487 - вважається неподаним;
12.05.2021 - уточнюючий Податковий розрахунок ... за реєстраційним номером № 9119666521 - вважається неподаним;
12.05.2021 - звітний Податковий розрахунок ... за реєстраційним номером № 9120218626 - вважається неподаним;
13.05.2021 - уточнюючий Податковий розрахунок ... за реєстраційним номером № 9121450208 - вважається неподаним;
13.05.2021 - уточнюючий Податковий розрахунок ... за реєстраційним номером № 9122389085 - вважається неподаним;
13.05.2021 - уточнюючий Податковий розрахунок ... за реєстраційним номером № 9121467107 - вважається неподаним;
14.05.2021 - уточнюючий Податковий розрахунок ... за реєстраційним номером № 9124989137 - вважається неподаним;
14.05.2021 - уточнюючий Податковий розрахунок ... за реєстраційним номером № 9126696882 - вважається неподаним;
17.05.2021 - уточнюючий Податковий розрахунок ... за реєстраційним номером № 9129120425 - вважається неподаним;
19.05.2021 - уточнюючий Податковий розрахунок ... за реєстраційним номером № 9130649680 - вважається неподаним;
19.05.2021 - уточнюючий Податковий розрахунок ... за реєстраційним номером № 9131000745 - вважається неподаним;
20.05.2021 - уточнюючий Податковий розрахунок ... за реєстраційним номером № 9131756472 - вважається неподаним;
20.05.2021 - уточнюючий Податковий розрахунок ... за реєстраційним номером № 9131886276 - вважається неподаним;
20.05.2021 - уточнюючий Податковий розрахунок ... за реєстраційним номером № 9132067555 - вважається неподаним;
21.05.2021 - уточнюючий Податковий розрахунок ... за реєстраційним номером № 9133201043 - вважається неподаним;
28.05.2021 - уточнюючий Податковий розрахунок ... за реєстраційним номером № 9140471223 - вважається неподаним;
28.05.2021 - уточнюючий Податковий розрахунок ... за реєстраційним номером № 9140596691 - вважається неподаним;
31.05.2021 - уточнюючий Податковий розрахунок ... за реєстраційним номером № 9142230317 - вважається неподаним;
04.06.2021 - уточнюючий Податковий розрахунок ... за реєстраційним номером № 9146965477 - вважається неподаним.
В матеріалах справи також містяться копії квитанцій № 1 та № 2 про надіслання вказаних Податкових розрахунків до податкового органу: від 20.09.2021, 01.11.2021, 11.05.2021, 12.05.2021, 13.05.2021, 14.05.2021, 17.05.2021, 19.05.2021, 20.05.2021, 21.05.2021, 28.05.2021, 04.06.2021, 20.09.2021, 22.10.2021.
Крім того, позивачем подано виписки по рахунку та платіжні доручення про сплату КП “Маріупольводоканал” єдиного внеску: №8325 від 04.01.2021, №8337 від 05.01.2021, № 223 від 06.01.2021, №28 від 06.01.2021,№75 від 11.01.2021, №130 від 12.01.2021, №204 від 12.01.2021, №229 від 13.01.2021, №239 від 14.01.2021, №278 від 14.01.2021, №325 від 15.01.2021, №338 від 16.01.2021, №343 від 18.01.2021, №351 від 19.01.2021, №358 від 20.01.2021, №364 від 21.01.2021, №375 від 21.01.2021, №391 від 22.01.2021, №397 від 25.01.2021, №416 від 26.01.2021, №412 від 26.01.2021, №437 від 27.01.2021, №449 від 29.01.2021, №463 від 01.02.2021, №467 від 01.02.2021, №458 від 01.02.2021, №534 від 02.02.2021, №528 від 02.02.2021, №592 від 03.02.2021, №605 від 03.02.2021, №602 від 03.02.2021, №588 від 03.02.2021, №661 від 04.02.2021, №235 від 05.02.2021, №669 від 05.02.2021, №705 від 05.02.2021, №643 від 05.02.2021, №665 від 05.02.2021, №651 від 05.02.2021, №711 від 08.02.2021, №719 від 09.02.2021, №723 від 09.02.2021, №748 від 10.02.2021, №767 від 11.02.2021, №758 від 11.02.2021, №815 від 12.02.2021, №855 від 15.02.2021, №859 від 15.02.2021, №871 від 16.02.2021, №867 від 16.02.2021, №876 від 17.02.2021, №886 від 17.02.2021, №898 від 18.02.2021, №890 від 18.02.2021, №239 від 19.02.2021, № 906 від 19.02.2021, № 914 від 19.02.2021, № 924 від 22.02.2021, № 931 від 23.02.2021, № 941 від 24.02.2021, № 960 від 25.02.2021, № 948 від 25.02.2021, № 966 від 26.02.2021, № 977 від 01.03.2021, № 981 від 01.03.2021, № 974 від 01.03.2021, № 995 від 02.03.2021, № 989 від 02.03.2021, №1002 від 03.03.2021, №1005 від 03.03.2021, №1010 від 03.03.2021, №244 від 05.03.2021, №1072 від 05.03.2021, №1016 від 05.03.2021, №1027 від 05.03.2021, №1019 від 05.03.2021, №1087 від 09.03.2021, №1091 від 09.03.2021, №1112 від 10.03.2021, №1116 від 11.03.2021, №1127 від 12.03.2021, №1134 від 15.03.2021, №1143 від 16.03.2021, №1140 від 16.03.2021, №1140 від 16.03.2021, №1160 від 17.03.2021, №1167 від 18.03.2021, №251 від 19.03.2021, №1178 від 19.03.2021, №1188 від 19.03.2021, №1196 від 22.03.2021, №1204 від 23.03.2021, №1217 від 24.03.2021, №1235 від 26.03.2021, №1255 від 30.03.2021, №1275 від 31.03.2021, №1304 від 01.04.2021, №1278 від 01.04.2021, №1359 від 07.04.2021, №1339 від 07.04.2021, №1337 від 07.04.2021, №1554 від 01.12.2015, №1180 від 07.10.2015, №1181 від 07.10.2021, №1203 від 12.10.2015, №1202 від 12.10.2015, №1218 від 13.10.2015, №1217 від 13.10.2015, №1229 від 15.10.2015, №1230 від 15.10.2015, №1264 від 20.10.2015, №1263 від 20.10.2015, №1298 від 23.10.2015, №1299 від 23.10.2015, №1318 від 27.10.2015, №1319 від 27.10.2015, №1332 від 28.10.2015, №1331 від 28.10.2015, №1389 від 06.11.2015,№1388 від 06.11.2015, №1398 від 09.11.2015, №1397 від 09.11.2015, №1405 від 10.11.2015, №1406 від 10.11.2015, №1414 від 11.11.2015, №1413 від 11.11.2015, №1423 від 12.11.2015, №1422 від 12.11.2015, №1434 від 13.11.2015, №1433 від 13.11.2015, №1447 від 16.11.2015, №1446 від 16.11.2015, №1455 від 17.11.2015, №1454 від 17.11.2015, №1461 від 18.11.2015, №1462 від 18.11.2015, №1469 від 19.11.2015, №1468 від 19.11.2015, №1477 від 20.11.2015, №1475 від 20.11.2015, №1478 від 20.11.2015, №1479 від 20.11.2015, №1474 від 20.11.2015, №1476 від 20.11.2015.
Також позивачем долучено до матеріалів справи копії листів від 02.08.2021 № 62.8.2-50304-62.17.1, від 02.08.2021 № 62.8.2-50297-62.17.1, від 29.07.2021 № 62.8.2-49628-62.17.1, від 28.07.2021 № 62.8.2-49287-62.17.1, від 04.06.2021 № 62.5-35652-62.17.1.
Суд першої інстанції, задовольняючи позов, виходив з того, що позивач, за період нарахування штрафних санкцій (жовтень 2015 та 2 квартал 2018) був звільнений від відповідальності за несвоєчасне нарахування сум єдиного внеску до закінчення АТО відповідно до п.9-4 «Прикінцеві і перехідні положення» Закону № 2464. Позивач надав належні докази сплати єдиного внеску та наявності некоректної роботи програмного забезпечення ДПС України.
Оцінка суду.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно частини другої статті 1 Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування” від 8 липня 2010 року № 2464-VI (далі Закон № 2464) виключно цим Законом визначаються принципи збору та ведення обліку єдиного внеску, платники єдиного внеску, порядок нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску, розмір єдиного внеску, орган, що здійснює збір та веде облік єдиного внеску, його повноваження та відповідальність, склад, порядок ведення та використання даних Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, порядок здійснення державного нагляду за збором та веденням обліку єдиного внеску.
На підставі пункту 1 частини другої статті 6 Закону № 2464 платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Частиною восьмою статті 9 Закону № 2464 встановлено, що платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.
Відповідно до частини першої статті 25 Закону № 2464 рішення, прийняті органами доходів і зборів та органами Пенсійного фонду з питань, що належать до їх компетенції відповідно до цього Закону, є обов'язковими до виконання платниками єдиного внеску, посадовими особами і застрахованими особами.
Положення цієї статті поширюються лише на тих платників, які відповідно до цього Закону зобов'язані нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Згідно пункту 3 частини одинадцятої статті 25 Закону № 2464 орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску штрафні санкції за донарахування органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків зазначеної суми за кожний повний або неповний звітний період, за який нараховано таку суму, але не більше як 50 відсотків суми донарахованого єдиного внеску.
На підставі пункту 3 частини другої розділу VII Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 20 квітня 2015 року № 449 (далі - Інструкція № 449) для розрахунку зазначеного штрафу кількість звітних періодів розраховується, починаючи з місяця, на який припадає термін подання звітності за період, за який донараховано (обчислено) суми єдиного внеску, та закінчується місяцем, на який припадає отримання таким платником акта перевірки від органу доходів і зборів або в якому він подав звітність, де зазначено такі донараховані суми.
Законом України “Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції” № 1669-VII від 2 вересня 2014 року(далі - Закон № 1669-VII), який набрав чинності з 15 жовтня 2014 року, визначені тимчасові заходи для забезпечення підтримки суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції.
Підпунктом 8 пункту 4 статті 11 “Прикінцеві та перехідні положення” Закону № 1669-VII внесені зміни до Закону № 2464-VІ, а саме підпункт “б” розділу VIII “Прикінцеві та перехідні положення” (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) доповнено пунктом 9-3 (пункт 9-4 в редакції Закону з 13 березня 2015 року) такого змісту:
“9-4.Платники єдиного внеску, визначені статтею 4 Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування”, які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України “Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції”, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України “Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року “Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України” від 14 квітня 2014 року № 405/2014, звільняються від виконання своїх обов'язків, визначених частиною другою статті 6 Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування”, на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану.
Підставою для такого звільнення є заява платника єдиного внеску, яка подається ним до органу доходів і зборів за основним місцем обліку або за місцем його тимчасового проживання у довільній формі не пізніше тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення антитерористичної операції.
Відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені цим Законом за невиконання обов'язків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, до платників єдиного внеску, зазначених у цьому пункті, не застосовуються.
Недоїмка, що виникла у платників єдиного внеску, які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України “Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції”, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України “Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року “Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України” від 14 квітня 2014 року № 405/2014, визнається безнадійною та підлягає списанню в порядку, передбаченому Податковим кодексом України для списання безнадійного податкового боргу”.
Указом Президента України від 14 квітня 2014 року № 405/2014 введено в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року “Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України”.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 2 грудня 2015 року № 1275-р “Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, та визнання такими, що втратили чинність, деяких розпоряджень Кабінету Міністрів України” м. Маріуполь віднесено до населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція.
Отже, перебування платників єдиного внеску на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, де проводилася антитерористична операція, є підставою для зупинення застосування до таких платників заходів впливу та стягнення і відповідальності за порушення Закону № 2464.
Місто Маріуполь Донецької області, на території якого розташовано податковий орган (Маріупольська ОДПІ), де перебуває на обліку позивач як платник єдиного внеску, входить до Переліків населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція.
Враховуючи дію абзацу третього пункту 9-4 розділу VIII “Прикінцеві та перехідні положення” Закону № 2464-VІ (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) до позивача, як платника єдиного внеску, не застосовуються відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені цим Законом за невиконання обов'язків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції.
Таким чином, позивач звільнявся від відповідальності за несвоєчасне нарахування сум єдиного внеску з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції за умови перебування його на обліку органу доходів і зборів, розташованому на території населеного пункту, де проводилася така операція (протягом спірного періоду згідно редакції Закону № 2464 VІ, чинної на момент виникнення спірних правовідносин).
Як свідчать матеріали справи, нарахування штрафних санкцій позивачу відбулося за жовтень 2015 року та 2 квартал 2018 року, тобто за період, коли відповідальність за невиконання обов'язків платника єдиного внеску не застосовувалася, що було передбачено пунктом 9-4 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 2464.
Таким чином, застосування до позивача штрафних санкцій за несвоєчасне нарахування єдиного внеску за жовтень 2015 року та подання з помилками Податкового розрахунку за 2 квартал 2018 року є протиправним.
При цьому, Закон № 2464 не скасовував обов'язків платника єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а надавав їм можливість на період антитерористичної операції не виконувати обов'язки щодо сплати єдиного внеску у встановлені строки (своєчасно) та в повному обсязі.
Щодо виявленого під час проведення перевірки порушення, яке полягало в не нарахуванні єдиного внеску за І квартал 2021 року з граничним строком нарахування 11.05.2021 в сумі 9871636,97 грн , в тому числі: за січень 2021 року в сумі 3431219,29 грн, за лютий 2021 року - 3083609,33 грн, за березень 2021 року - 3356808,35 грн (фактично єдиний внесок на дату складання акту перевірки не нараховано в у зв'язку з поданням звіту у не повному обсязі) суд зазначає наступне.
Пунктами 1 та 4 частини другої статті 6 Закону № 2464) встановлено, що платники єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі ЄВ), перелік яких визначений частиною першою статті 4 Закону № 2464, зобов'язані своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати ЄВ, подавати звітність, у тому числі про основне місце роботи працівника, про нарахування ЄВ в розмірах, визначених відповідно до Закону № 2464, у складі звітності з податку на доходи фізичних осіб (єдиного податку) до податкового органу за основним місцем обліку платника ЄВ у строки та порядку, встановлені Податковим кодексом України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI із змінами та доповненнями.
Відповідно до пункту 4 статті 8 Закону № 2464 порядок нарахування, обчислення і сплати єдиного внеску визначається Законом № 2464, в частині адміністрування - Податковим кодексом України, та прийнятими відповідно до них нормативно- правовими актами центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Згідно пункту 54.1. статті 54 ПК України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
Законами України від 19 вересня 2019 року № 115 “Про внесення змін до Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування” щодо подання єдиної звітності з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та податку на доходи фізичних осіб” (далі - Закон № 115) та № 116-IX “Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо подання єдиної звітності з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування і податку на доходи фізичних осіб” (далі - Закон № 116) змінено порядок подання звітності про нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок).
Зокрема, передбачено щоквартальне подання звітності про нарахування єдиного внеску в розмірах, визначених відповідно до Закону № 2464, у складі звітності з податку на доходи фізичних осіб (єдиного податку) до податкового органу за основним місцем обліку платника єдиного внеску у строки та порядку, встановлені Кодексом.
На підставі пунктів 1,4 частини другої статті 6 Закону № 2464 з 01 січня 2021 року звітні відомості з нарахування єдиного внеску повинні становити невід'ємну частину відповідної податкової звітності. Форма, за якою подається звітність про нарахування єдиного внеску у складі звітності з податку на доходи фізичних осіб (єдиного податку), встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, за погодженням з Пенсійним фондом України та фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Наказом Міністерства фінансів України від 15.12.2020 № 773 “Про внесення змін до наказу Міністерства фінансів України від 13 січня 2015 року № 4” затверджено форми Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску (далі - Розрахунок) та Порядок заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску (далі - Порядок).
Відповідно до підпункту "б" пункту 176.2 статті 176 ПК України особи, які відповідно до цього Кодексу мають статус податкових агентів, та платники єдиного внеску, зобов'язані подавати у строки, встановлені Кодексом для податкового кварталу, податковий розрахунок суми доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, а також суми утриманого з них податку до контролюючого органу за місцем свого розташування. Такий розрахунок подається лише у разі нарахування сум зазначених доходів платнику податку податковим агентом протягом звітного періоду. Запровадження інших форм звітності з зазначених питань не допускається.
Пунктом 48.3 статті 48 ПК України визначено перелік основних обов'язкових реквізитів, які повинна містити податкова декларація.
У окремих випадках, коли це відповідає сутності податку або збору та є необхідним для його адміністрування, форма податкової декларації додатково може містити обов'язкові реквізити з переліку наведених у пункті 48.4 статті 48 Кодексу.
Враховуючи вимоги Кодексу та Порядку, особливості адміністрування податку на доходи фізичних осіб, військового збору, єдиного внеску, до основних реквізитів обов'язкових до заповнення для всіх типів Розрахунку, віднесено інформацію, що міститься в рядках з 01 по 05 (крім рядків 033 - 035, які заповнюються виключно у випадках, визначених пунктом 1 розділу III Порядку), а також інформацію про додатки та їх кількість, що визначені в рядку 06 цього Розрахунку, а також на останній сторінці проставляється дата подання Розрахунку платником єдиного внеску, підписи посадових осіб платника єдиного внеску, дані про підписантів та печатка (за наявності).
Відповідні обов'язкові реквізити є також обов'язковими до заповнення за їх наявності у додатках до Розрахунку.
Підпунктом "б" пункту 176.2 статті 176 ПК України та абзацом другим пункту 3 розділу II Порядку визначено, що у разі якщо відокремлений підрозділ юридичної особи не уповноважений нараховувати, утримувати і сплачувати (перераховувати) податок до бюджету, податковий розрахунок за такий підрозділ подає юридична особа до контролюючого органу за основним місцем обліку.
Розрахунок містить зокрема, але не виключно:
- рядок 032 - в якому зазначається код Кодифікатора за місцезнаходженням платника або його відокремленого підрозділу, якщо Розрахунок подається податковим агентом за його відокремлений підрозділ.
Цей рядок заповнюється виключно податковими агентами при поданні Розрахунку за відокремлений підрозділ.
Додатки до Розрахунку, що містять відомості про суми нарахованого єдиного внеску, не містять рядків, де зазначається код Кодифікатора за місцезнаходженням платника або його відокремленого підрозділу, якщо Розрахунок подається податковим агентом за його відокремлений підрозділ.
При поданні платником Розрахунку головним підприємством такий Розрахунок містить інформацію щодо сум нарахованого єдиного внеску по застрахованих особах головного підприємства і всіх його структурних підрозділах.
Розрахунки та додатки до них, що містять виключно відомості щодо сум нарахованого єдиного внеску по застрахованих особах відокремлених структурних підрозділів, не подаються головним підприємством.
Саме заповнення чи не заповнення цього рядка стало підставою виникнення спірних правовідносин, оскільки податковий орган не приймав в електронному вигляді звітність позивача, наприкінці зазначивши в акті, що звітність була подана не в повному обсязі (11.05.2021 - звітний Податковий розрахунок ... за реєстраційним номером № 9091442428 - вважається неподаним (порушення Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку ..., затвердженого Наказом Мінфіна України від 13.01.2015 № 4, зареєстрованого у Мінюсті 30.01.2015 за № 111/26556, а саме у рядку 032 вказано Кодифікатор адміністративно-територіальної одиниці, але при цьому у рядку 033 не вказано найменування відокремленого підрозділу, що є обов'язковим для заповнення).
Як свідчать матеріали справи позивач подавав Податковий розрахунок за 1 квартал 2015 року без змін, однак внаслідок електронної обробки були виявлені вже інші види помилок.
Позивач неодноразово звертався на гарячу лінію ДПС України та отримав відповідь, що єдиною можливістю подання звітності є видалення із системи попереднього Розрахунку та надання нового.
Також позивачем направлені відповідні листи до ДПС України, Пенсійного фонду України, Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття, Фонду соціального страхування України, та позивач застосовував усі можливі засоби щодо вирішення вказаної проблеми.
Також доказом наявності некоректної роботи програмного забезпечення ДПС України є лист Комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Верховної Ради України від 09.07.2021 № 04-32/12-2021/225975, яким підтверджено факт некоректної роботи програмного забезпечення податкового органу, що призвело до неможливості подання податкового розрахунку та отримання другої квитанції багатьма платниками податків в Україні.
Отже, позивачем надано як докази сплати єдиного внеску, так і докази наявності некоректної роботи програмного забезпечення ДПС України, які свідчать, що позивач за обставин, які від нього не належали, не мав можливості направити Податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску за 1 квартал 2021 року засобами електронного зв'язку.
Відповідачем вищезазначені докази не спростовані.
З огляду на вищевикладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про задоволення адміністративного позову.
Статтею 242 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
За приписами пункту 1 частини першої статті 316 КАС України суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвали судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.
Оскільки судове рішення в межах доводів апеляційних скарг є обґрунтованим, ухваленим з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційних скарг не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстав для їх задоволення та скасування рішення суду першої інстанції не вбачається.
Керуючись статтями 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 327, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Донецькій області на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 21 березня 2023 року у справі № 200/18953/21 - залишити без задоволення.
Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 21 березня 2023 року у справі № 200/18953/21 - залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з дати її прийняття 13 листопада 2023 року.
Касаційна скарга на судове рішення подається протягом тридцяти днів до Верховного Суду з дня складання повного судового рішення в порядку, визначеному ст. 328 КАС України.
Повне судове рішення складено 13 листопада 2023 року.
Головуючий суддя І.Д. Компанієць
Судді А.В. Гайдар
Е.Г. Казначеєв