ПЕРШИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 листопада 2023 року справа №200/2549/23
м. Дніпро
Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Компанієць І.Д., суддів: Блохіна А.А., Казначеєва Е.Г.,
розглянув в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 07 серпня 2023 року у справі № 200/2549/23 (головуючий І інстанції Аканов О.О.) за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просив:
- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у призначенні пенсії за вислугою років;
- зобов'язати відповідача призначити пенсію за вислугою років відповідно до закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби”, починаючи з дня звернення з заявою про призначення пенсію як такому, що має на день звільнення з органів внутрішніх справ України 24 роки 00 місяців 17 днів вислуги в пільговому обчисленні.
В обґрунтування позиву зазначив, що його звільнено зі служби в поліції з 19.04.2016.
На момент звільнення календарна вислуга років станом на 19.04.2016 складала 15 років 08 місяців 03 дні.
Відповідно до наказу ГУНП в Донецькій області № 30 о/с від 21.01.2022, вислуга років позивача станом на 19.04.2016 у пільговому обчисленні складає 24 роки 00 місяців 17 днів.
Позивач брав участь в АТО в період з 07.04.2014 по 19.04.2016.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 29 серпня 2022 року у справі № 200/3682/22, зокрема, з визнано протиправними дії Головного управління Національної поліції в Донецькій області щодо зобов'язано Головне управління Національної поліції в Донецькій області оформити та направити необхідні документи до відповідного органу Пенсійного фонду України для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років згідно з Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб”, відповідно до вислуги років, яка становить 24 роки 00 місяців 17 днів.
На виконання рішення ГУНП в Донецькій області направлено до ГУ ПФУ в Донецькій області подання про призначення пенсії за вислугу років позивачу з відповідним пакетом документів.
Проте, пенсійний орган, відмовив в призначенні пенсії за вислугу років у зв'язку з відсутністю необхідної календарної вислуги років, передбаченої п. “а” ст. 12 Закону № 2262.
Такі дії відповідача є протиправними.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 07 серпня 2023 року в задоволенні позовних вимог відмовлено.
Не погодившись з рішенням, позивач звернувся з апеляційною скаргою, в якій посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просив скасувати рішення суду першої інстанції, прийняти постанову, якою позов задовольнити в повному обсязі.
Обґрунтування апеляційної скарги.
Суд першої інстанції, відмовляючи в задоволенні позову, не врахував, що зміни, внесені до Порядку № 393 від 14.02.2023, не можуть бути застосовані до спірних правовідносин, оскільки у позивача право щодо кратності зарахування служби в АТО для призначення пенсії за вислугу років виникло до внесення цих змін, це право встановлено судовим рішенням, яке набрало законної сили.
Враховуючи режим роботи суддів та працівників апарату Першого апеляційного адміністративного суду з часу введення на території України правового режиму воєнного стану, з метою збереження життя та здоров'я, а також забезпечення безпеки суддів та працівників апарату суду, дана постанова прийнята колегією суддів за умови наявної можливості доступу колегії суддів до матеріалів адміністративної справи.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України суд апеляційної інстанції розглядає справу у порядку письмового провадження.
Суд, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, розглядаючи апеляційну скаргу в межах викладених доводів, встановив наступне.
Фактичні обставини справи.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, що підтверджується паспортом серії НОМЕР_1 , має статус учасника бойових дій відповідно до посвідчення НОМЕР_2 .
Згідно з наказом ГУ НП у Донецькій області від 19.04.2016 № 93 о/с (по особовому складу) майора поліції ОСОБА_1 , старшого інспектора з особливих доручень управління превентивної діяльності ГУНП в Донецькій області з 19.04.2016 звільнено зі служби в поліції за п. 7 ч. 1 ст. 77 (за власним бажанням).
Вислуга років на 19.04.2016 у календарному обчисленні та для виплати одноразової грошової допомоги складає - 15 років 08 місяців 03 дні.
Наказом Головного управління Національної поліції в Донецькій області від 21.01.2022 № 30 о/с внесено зміни до наказу від 14.09.2016 № 93 о/с в частині звільнення позивача. Визначено вислугу років на 19 квітня 2016 у календарному обчисленні та для виплати грошової допомоги - 15 років 08 місяців 04 дні, у пільговому обчисленні - 24 роки 00 місяців 17 днів.
Згідно посвідчення серія НОМЕР_2 від 22.06.2016 ОСОБА_1 є учасником бойових дій.
Довідкою ГУ НП у Донецькій області від 25.11.2020 № 7240/05/12-2020 підтверджується, що майор поліції ОСОБА_1 дійсно в період з 07.04.2014 по 06.11.2015, з 07.11.2015 до 19.04.2016 брав безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України районі/районах проведення антитерористичної операції на території Донецької області.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 29 серпня 2022 року у справі № 200/3682/22, залишеним без змін постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 23.02.2023, зокрема, зобов'язано Головне управління Національної поліції в Донецькій області оформити та направити необхідні документи до відповідного органу Пенсійного фонду України для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років згідно з Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб”, відповідно до вислуги років, яка становить 24 роки 00 місяців 17 днів.
На виконання рішення суду Головним управлінням Національної поліції в Донецькій області в березні 2023 року направлено до ГУ ПФУ в Донецькій області подання про призначення пенсії за вислугу років позивачу з необхідним пакетом документів.
Рішенням відповідача від 03.04.2023 № 2986109011 позивачу відмовлено в призначенні пенсії відповідно до Закону № 2262 в зв'язку з відсутністю необхідної календарної вислуги років, передбаченої п. «а» ст. 12 Закону № 2262.
В рішенні зазначено, що відповідно до п. “а” ст. 12 Закону № 2262 для призначення пенсії за вислугу років особам, які звільнились зі служби в період з 1 жовтня 2015 року по 30 вересня 2016 року, на день звільнення необхідно мати вислугу 22 календарних роки та 6 місяців і більше.
Проте, за наданими документами загальна вислуга років позивача станом на день звільнення 19.04.2016 становить 24 років 00 місяці 17 днів, в календарному обчисленні - 15 років 08 місяців 03 дні.
Отже, у позивача відсутня необхідна календарна вислуга років 22,6 календарних роки і більше, що обумовлює відсутність підстав для призначення йому пенсії за вислугу років за ст. 12 Закону № 2262.
Суд першої інстанції, відмовляючи в задоволенні позову, виходив з того, що на час звернення позивача з заявою про призначення пенсії, подання ГУ НП в Донецькій області до ГУ ПФУ в Донецькій області документів 29.03.2023 про призначення пенсії позивачу за вислугу років, редакція Порядку № 393 зазнала змін, відповідно до яких зарахування строку участі в АТО на пільгових умовах до вислуги років застосовується виключно для визначення розміру пенсії, а не для її призначення, як передбачала попередня редакція Порядку № 393.
Оцінка суду.
На підставі частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Положеннями статті 4 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 № 1788-ХІІ визначено, що умови, норми та порядок пенсійного забезпечення військовослужбовців, а також осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейських та членів їхніх сімей встановлюються Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Їм надається також право на одержання пенсій на підставах, передбачених цим Законом, незалежно від місця проходження військової служби. При цьому всі види грошового забезпечення військовослужбовців, а також осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейських враховуються нарівні із заробітною платою робітників і службовців.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на службі в органах внутрішніх справ, є, зокрема Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (у редакції чинній на час звільнення позивача зі служби в органах внутрішніх справ) (далі - Закон № 2262-ХІІ).
Відповідно до пункту "а" частини першої статті 12 Закону № 2262-ХІІ право на пенсію за вислугу років мають особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, інші особи, зазначені в пунктах "б"-"д", "ж" статті 1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, зокрема, якщо вони звільнені зі служби, зокрема, з 1 жовтня 2015 року по 30 вересня 2016 року і на день звільнення мають вислугу 22 календарних роки та 6 місяців і більше.
До календарної вислуги років зараховується також період, зазначений у частині другій статті 17 цього Закону.
Згідно з частиною четвертою статті 17 Закону № 2262-ХІІ при призначенні пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, враховуються тільки повні роки вислуги років або страхового стажу без округлення фактичного розміру вислуги років чи страхового стажу в бік збільшення.
Пунктами "а", «з», "й" абзацу 1 статті 17 Закону № 2262-ХІІ визначено, що особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби і військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д" статті 12 цього Закону, які мають право на пенсію за цим Законом, до вислуги років для призначення пенсії зараховуються: військова служба; військова служба у збройних силах, органах внутрішніх справ, Національній поліції, органах державної безпеки держав - учасниць Співдружності Незалежних Держав та інших військових формуваннях, створених законодавчими органами цих держав, Об'єднаних Збройних Силах Співдружності Незалежних Держав.
Вислуга років (у тому числі на пільгових умовах) у цьому випадку обчислюється в порядку, встановленому законодавством держав - учасниць Співдружності Незалежних Держав, на території яких військовослужбовці, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, проходили військову службу, службу в органах внутрішніх справ, Національній поліції, органах державної безпеки, якщо інше не встановлено відповідними міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України; служба у військовому резерві під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, під час безпосередньої участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів.
На підставі статті 17-1 Закону № 2262-ХІІ порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
На виконання зазначених вимог Закону № 2262-ХІІ постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 затверджено Порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей (у редакції чинній на час звільнення позивача зі служби в органах внутрішніх справ) (далі - Порядок № 393) (далі - в редакції, чинній на час звільнення позивача 19.04.2016 року).
За приписами підпункту "а" пункту 3 Порядку № 393 до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, а саме особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони, особам, зазначеним у пункті "ж" статті 1-2 такого Закону зараховується на пільгових умовах один місяць служби за три місяці: період проходження служби у військовому резерві під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, під час безпосередньої участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів.
Отже, статтею 17 Закону № 2262-ХІІ визначено види служби та періоди часу, які зараховуються до вислуги років для призначення пенсії, а статтею 17-1 Закону № 2262-ХІІ встановлено, що порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Законом № 2262-ХІІ передбачені пільгові умови для призначення пенсій за вислугу років, які встановлюються урядом, шляхом прийняття підзаконних нормативно-правових актів.
Порядком № 393 визначено, зокрема, порядок обчислення та призначення пенсій за вислугу років. Вказана постанова є підзаконним нормативно-правовим актом, мета якого конкретизувати нормативне регулювання з метою вирішення питань, що виникають з приводу призначення пенсії за вислугу років, зокрема, і на пільгових умовах.
При цьому Порядок № 393 (п. 2-1) на час звільнення позивача зі служби 19.04.2016 передбачав обчислення календарної вислуги років з пільговим врахуванням періоду участі в АТО.
Верховний Суд в постанові від 03.03.2021 у справі № 805/3923/18-а дійшов висновку, що основним актом, на підставі якого здійснюється обчислення періоду проходження військової служби для зарахування його до стажу є Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Пільгове обчислення періоду проходження військової служби є похідним від визначальної підстави і може визначатись іншими підзаконними нормативно-правовими актами, зокрема, Порядком № 393.
Можливість пільгового обчислення вказаного періоду пов'язується, насамперед, зі спеціальним статусом, якого особи набули в результаті виконання відповідної роботи, яка визначена у законодавчому порядку.
Також, Верховний Суд у постанові від 14.04.2021 у справі № 480/4241/18 дійшов висновку, що передбачена Порядком № 393 можливість пільгового зарахування окремих видів служби спрямована на реалізацію Закону № 2262-ХІІ і положенням цього Закону не суперечить.
Матеріали справи свідчать, що вислуга років позивача станом на час звільнення зі служби - 19.04.2016 становила, з урахуванням пільгового стажу, 24 роки 00 місяців 17 днів, тобто її розмір відповідає умовам, визначеним пунктом "а" частини першої статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Тому рішення ГУ ПФУ в Донецькій області про відмову позивачу в призначенні пенсії за вислугу років з посиланням на відсутність у позивача необхідної вислуги років згідно з вимогами п. "а" ст. 12 Закону № 2262-ХІІ та недосягнення відповідного віку є протиправним та підлягає скасуванню, а відповідач зобов'язаний призначити позивачу пенсію за вислугу років відповідно до п. «а» ст.12 Закону № 2262.
Посилання відповідача на постанову Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року № 119, якою було внесено зміни до п. 3 Порядку № 393, відповідно до яких зарахування строку, у даному випадку, участі в АТО на пільгових умовах до вислуги років застосовується виключно для визначення розміру пенсії, а не для призначення пенсії, як передбачала попередня редакція вказаного підпункту, є безпідставними з огляду на наступне.
Відповідно до частини першої статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Конституційний Суд України у своїх рішеннях від 13 травня 1997 року № 1-зп, від 09 лютого 1999 року № 1-рп/99, від 05 квітня 2001 року № 3-рп/2001 та від 13 березня 2012 року № 6-рп/2012 зазначив щодо незворотності дії в часі законів та інших нормативно-правових актів: закони та інші нормативно-правові акти поширюють свою дію тільки на ті відносини, які виникли після набуття законами чи іншими нормативно-правовими актами чинності; дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється із втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце; дія закону та іншого нормативно-правового акта не може поширюватися на правовідносини, які виникли і закінчилися до набрання чинності цим законом або іншим нормативно-правовим актом.
Таким чином, зміст правовідносин, зокрема, прав та обов'язків особи, не може змінюватися зі зміною законодавчих норм.
Загальні норми щодо права громадян України на державне пенсійне забезпечення містить Закон України від 05.11.1991 № 1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон № 1788).
Стаття 4 Закону № 1788 передбачає, що умови, норми та порядок пенсійного забезпечення військовослужбовців, а також осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейських та членів їхніх сімей встановлюються Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Їм надається також право на одержання пенсій на підставах, передбачених цим Законом, незалежно від місця проходження військової служби. При цьому всі види грошового забезпечення військовослужбовців, а також осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейських враховуються нарівні із заробітною платою робітників і службовців.
Згідно із частиною першою статті 7 Закону № 1788 звернення за призначенням пенсії може здійснюватися у будь-який час після виникнення права на пенсію.
На підставі пункту «а» частини першої статті 12 Закону № 2262 пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах б-д, ж статті 1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, за умови якщо вони звільнені зі служби і на день звільнення мають певну вислугу років.
З огляду на викладене, до спірних правовідносин слід застосовувати порядок обчислення вислуги років для визначення права позивача на пенсію відповідно до Порядку№ 393, чинного на день звільнення позивача зі служби, тобто станом на 19.04.2016.
При цьому суд зазначає, що для ефективного захисту порушених прав позивача необхідно визнати протиправним та скасувати саме рішення ГУ ПФУ в Донецькій області від 03.04.2023 про відмову в призначенні пенсії, оскільки саме воно має негативні наслідки для позивача, а не дії, як вважав позивач.
З огляду на викладене, позов ОСОБА_1 підлягає частковому задоволенню.
Статтею 242 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Відповідно до положень частини першої статті 317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового судового рішення у відповідній частині або зміни рішення є неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; неправильне застосування норм матеріального або порушення норм процесуального права.
Суд апеляційної інстанції вважає, що суд першої інстанції неправильно застосував норми матеріального права, що обумовлює часткове задоволення апеляційної скарги, скасування рішення суду першої інстанції з прийняттям постанови про часткове задоволення позову.
Відповідно до ст.139 КАС України підлягає стягненню на користь позивача з відповідача за рахунок бюджетних асигнувань судові витрати по справі в загальному розмірі 2684 грн (1073,60 грн + 1610,40 грн).
Керуючись статтями 308, 311, 315, 317, 321, 322, 325, 327, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 07 серпня 2023 року у справі № 200/2549/23 - задовольнити частково.
Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 07 серпня 2023 року у справі № 200/2549/23 - скасувати.
Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій протиправним, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області № 2986109011 від 03.04.2023 про відмову ОСОБА_1 в призначенні пенсії за вислугу років.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області призначити ОСОБА_1 пенсію за вислугу років відповідно до п. “а” ст. 12 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб” з дня звернення з заявою про призначення пенсії, як такому, що має на день звільнення 24 роки 00 місяців 17 днів вислуги років.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ЄДРПОУ: 13486010, адреса: пл. Соборна, 3, м. Слов'янськ, 84122) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_3 , адреса: АДРЕСА_1 ) судові витрати по справі в розмірі 2684 (дві тисячі шістсот вісімдесят чотири) гривні.
Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з дати її прийняття 13 листопада 2023 року та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення в порядку, передбаченому ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повне судове рішення складено 13 листопада 2023 року.
Головуючий суддя І.Д. Компанієць
Судді А.А. Блохін
Е.Г. Казначеєв