Рішення від 10.11.2023 по справі 600/3433/23-а

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 листопада 2023 р. м. Чернівці Справа № 600/3433/23-а

Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Анісімова О.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Квартирно-експлуатаційного відділу м. Чернівці про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

I. РУХ СПРАВИ

1.1. ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Квартирно-експлуатаційного відділу м. Чернівці (далі - відповідач), в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність КЕВ м. Чернівці, щодо відмови у здійсненні підготовки, оформлення документів та передання у власність ОСОБА_1 квартири за адресою: АДРЕСА_1 , яка раніше була надана йому як службове житло;

- зобов'язати КЕВ м. Чернівці підготувати, оформити документи та передати у власність ОСОБА_1 квартиру за адресою: АДРЕСА_1 , яка раніше була надана йому як службове житло із доплатою грошової компенсації за належне йому для отримання житлового приміщення зі складом сім'ї.

1.2. Ухвалою суду від 29.05.2023 року відкрито провадження у даній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

ІІ. ОБСТАВИНИ СПРАВИ ТА АРГУМЕНТИ СТОРІН

Позиція позивача

2.1. Згідно поданої до суду позовної заяви, письмових пояснень та доданих до них матеріалів, позиція позивача обґрунтовується наступним.

2.2. Так позивач зазначає, що з 27.03.1992 року перебуває на черзі громадян, які потребують поліпшення житлових умов, включений до списків осіб, які мають право на першочергове одержання жилих приміщень з 30.10.2007 року, а з 09.12.2009 року на позачергове одержання жилих приміщень. Згідно наказу начальника Чернівецького гарнізону від 16.07.2007 року № 32 отримав службову квартиру.

2.3. 07.07.2021 року звернувся до відповідача із заявою про надання інформації щодо прийняття житловою комісією військової частини НОМЕР_1 рішення щодо зняття статусу «службове житло» із квартири АДРЕСА_1 , яка раніше була надана йому як службове житло. У вказаній квартирі зареєстровані та проживають три сім'ї військовослужбовців, у зв'язку із чим починаючи з 2010 року, неодноразово звертався до голови житлової комісії з клопотаннями про виділення житла для постійного проживання або виключення із числа службового житла раніше отриманої квартири.

2.4. Квартирно-експлуатаційний відділ м. Чернівці листом від 13.07.2021 року зазначив, що забезпечити житлом за рахунок Міністерства оборони України шляхом виключення квартири з числа службових за адресою АДРЕСА_1 , мають право 4 осіб, а саме: ОСОБА_1 , дружина - ОСОБА_2 ; донька: ОСОБА_3 ; син - ОСОБА_4 . Також повідомлено, що решту членів сім'ї позивача мають право бути зараховані на облік потребуючих поліпшення житлових умов до моменту одержання з державного житлового фонду жилого приміщення для постійного проживання.

2.5. Не погоджуючись із відповіддю Квартирно-експлуатаційного відділу м. Чернівці, я звернувся до Чернівецького окружного адміністративного суду м. Чернівці з позовною заявою з проханням:

- визнати протиправною бездіяльність Квартирно-експлуатаційного відділу м. Чернівці щодо не розгляду його звернення від 07.07.2021;

- зобов'язати Квартирно-експлуатаційний відділ м. Чернівці розглянути його звернення від 07.07.2021 у відповідності до вимог Закону України "Про звернення громадян".

2.6. Чернівецький окружний адміністративний суд м. Чернівці у справі № 600/5750/21-а виніс рішення: Адміністративний позов задовольнити повністю. Визнав протиправною бездіяльність Квартирно-експлуатаційного відділу м. Чернівці щодо не розгляду його звернення від 07.07.2021. Зобов'язав Квартирно-експлуатаційний відділ м. Чернівці розглянути його звернення від 07.07.2021 у відповідності до вимог Закону України "Про звернення громадян".

2.7. В подальшому на підставі постанови Сьомого апеляційного адміністративного суду від 21.12.2022 - апеляційну скаргу Квартирно-експлуатаційного відділу м. Чернівці залишено без задоволення, а рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 05 липня 2022 року - без змін.

2.8. Вказує, що 23.02.2023 року на виконання рішення Чернівецького окружного адміністративного суду м. Чернівці у справі № 600/ 5750/21-а було надано відповідь аналогічно попередній.

2.9. Враховуючи вищенаведене, вважає бездіяльність Квартирно-експлуатаційного відділу м. Чернівці протиправною, адже КЕВ м. Черніці має розглянути питання щодо зняття статусу «службове житло» із квартири АДРЕСА_2 (десять) осіб - підполковник у відставці ОСОБА_1 , дружина - старший прапорщик у відставці ОСОБА_2 , працівник ЗС України в/ч НОМЕР_2 зі стажем у ЗС України більше 30 років (звільнена з військової служби у відставку за станом здоров'я), син ОСОБА_4 капітан в/ч НОМЕР_3 (учасник бойових дій) - склад сім'ї чотири особи та донька ОСОБА_3 , старший солдат військової служби за контрактом в/ч НОМЕР_1 (мати трьох малолітніх дітей - багатодітна сім'я) склад сім'ї чотири особи.

Позиція відповідача

2.10. До суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому представник відповідача просить відмовити у задоволенні позовних вимог з огляду на наступне.

2.11. Так, представник відповідача зазначає, що у своїй заяві (зверненні) від 07.07.2021 2.11. Так, представник відповідача зазначає, що у своїй заяві (зверненні) від 07.07.2021 до КЕВ м. Чернівці ОСОБА_1 - Позивач вказував на те, що його донька та син із своїми сім'ями продовжують проживати разом з ним, оскільки власного житла не мають. Як зазначає Позивач його діти після прийняття до лав Збройних Сил України, керуючись пунктом 25 Розділу VI Наказу Міністерства оборони України № 380 від 31.07.2018 «Про затвердження Інструкції з організації забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями» (далі - Інструкція), виявили бажання і залишилися перебувати на черзі осіб, що потребують поліпшення житлових умов разом з Позивачем.

до КЕВ м. Чернівці ОСОБА_1 - Позивач вказував на те, що його донька та син із своїми сім'ями продовжують проживати разом з ним, оскільки власного житла не мають. Як зазначає Позивач його діти після прийняття до лав Збройних Сил України, керуючись пунктом 25 Розділу VI Наказу Міністерства оборони України № 380 від 31.07.2018 «Про затвердження Інструкції з організації забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями» (далі - Інструкція), виявили бажання і залишилися перебувати на черзі осіб, що потребують поліпшення житлових умов разом з Позивачем.2.12. В пункті 25 Розділу VI Інструкції говориться про те, що члени сім'ї військовослужбовця, призвані або прийняті на військову службу мають право залишатися на обліку в складі сім'ї військовослужбовця. Наголошує, що ОСОБА_1 відповідно до Витягу з наказу від 02.12.2009 року № 765 звільнений з лав Збройних Сил України в статусі підполковник запасу, що у свою чергу призводить до зміни його категорії із військовослужбовця на військовозобов'язаного, а відповідно до частини 9 статті 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» це два різних поняття: військовослужбовці - особи, які проходять військову службу; військовозобов'язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави, ким і являється ОСОБА_1 , у зв'язку із його звільненням з лав Збройних Сил України та набуттям статусу підполковник запасу.

2.13. Зазначає, що в пункті 25 Розділу VI Інструкції йдеться про членів сім'ї військовослужбовця, призвані або прийняті на військову службу, тобто такі особи, як: ОСОБА_5 , онука Позивача, 2008 р.н., ОСОБА_6 , внучка Позивача, 2011 р.н., ОСОБА_7 , онук Позивача, 2018 р.н., ОСОБА_7 , онук Позивача, 2018 р.н., ОСОБА_8 , онук Позивача, 2015 р.н., ОСОБА_9 онук Позивача, 2018 р.н., не могли бути призвані або прийняті на військову службу, так як є неповнолітніми, у зв'язку з не виповненням їм 18 років

2.14. При цьому, позивач жодним чином не довів постійного проживання, а також ведення з ним спільного господарства, з тим переліком осіб, яких він вважає, в даній позовній заяві, членами сім'ї, натомість до позовної заяви Позивач надав довідку від 07.04.2023 № 79, яка підтверджує перебування ОСОБА_4 - сина Позивача на військовій службі у військовій частині НОМЕР_3 , а також довідку від 13.04.2023 № 350/486/300/1/392, яка підтверджує перебування ОСОБА_3 на військовій службі у військовій частині НОМЕР_1 с. Рідківці військової частини НОМЕР_4 АДРЕСА_3 , Вказані довідки є прямим доказом, що Позивач та ті особи, які він вказує членами своєї сім'ї постійно не проживають з ним та не ведуть з ним спільного господарства.

2.15. Повідомляє, що згідно з витягом з Протоколу від 26.04.2021 року № 41 засідання (об'єднаної) житлової комісії військової частини НОМЕР_1 було прийнято рішення про клопотання стосовно виключення із числа службового житла квартири АДРЕСА_4 та надати її підполковнику запасу ОСОБА_1 на склад сім'ї чотири особи для постійного проживання. На момент звільнення (Витяг з наказу від 02.12.2009 № 765) ОСОБА_1 з лав Збройних Сил України до його особової справи було внесено 4 (четверо) осіб, а саме: сам - ОСОБА_1 , дружина - ОСОБА_2 1964 р.н., донька - ОСОБА_3 1985 р.н. та син - ОСОБА_4 1991 р.н. (згідно довідки від 21.06.2010 № 31), тобто відомостей про зміни у складі сім'ї до моменту звільнення ОСОБА_1 з лав Збройних Сил України до особової справи внесено не було.

2.16. Окрім цього, позивачем, під час клопотання про надання йому житлового приміщення та грошової компенсації, жодним чином не доведено, що ним не було використано право на безоплатну приватизацію житла.

ІІІ. ОБСТАВИНИ ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ

3.1. Дослідженням матеріалів справи та згідно аргументів сторін, судом встановлено, що ОСОБА_1 надано як службове житло квартиру за адресою: АДРЕСА_1 .

3.2. Згідно Протоколу від 15.01.2019 року № 17 засідання житлової комісії військової частини НОМЕР_1 (затверджене наказом Т.в.о. командира військової частини НОМЕР_1 від 25.01.2019 року №16 ад) було прийнято рішення, керуючись пунктом 13 розділу VI наказу Міністерства оборони України від 31.07.2018 року №380 та відповідно до довідки про перевірку житлових умов, внести зміни в облікову справу підполковника запасу ОСОБА_1 , що потребує поліпшення житлових умов та зарахувати разом з ним на облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов та включення до списків осіб, які мають право на першочергове чи позачергове одержання жилих приміщень наступних членів сім'ї: дружина - ОСОБА_2 1964 р.н., донька - ОСОБА_3 1985 р.н., син - ОСОБА_4 1991р.н., невістка - ОСОБА_10 1992 р.н., внучка - ОСОБА_5 2008 р.н, внучка - ОСОБА_6 2011 р.н., внук - ОСОБА_8 2015 р.н., внук - ОСОБА_9 2018 р.н., внук - ОСОБА_7 2018 р.н.

3.3. Також згідно витягу з Протоколу №34 від 29.05.2020 року засідання (об'єднаної) житлової комісії військової частини НОМЕР_1 було прийнято рішення, відповідно до ст. 12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», п. 3 Постанови Кабінету Міністрів України від 03.08.2006 року № 1081 та п.10 р. VІІ Наказу Міністерства Оборони України від 31.07.2018 року №380, клопотати про виключення із числа службового житла квартири АДРЕСА_4 та надати її підполковнику запасу ОСОБА_1 на склад сім'ї десять осіб для постійного проживання з подальшим залишенням його та сім'ї на підставі ст.ст.34, 40, 47 ЖК України та п.54 постанови КМУ від 11.12.1984 року № 470 (зі змінами), на квартирному обліку та в списках першочерговиків та позачерговиків.

3.4. 23.04.2021 року ОСОБА_1 звернувся до командира військової частини НОМЕР_1 із рапортом, згідно якого просив відповідно до пункту 10 Розділу VІI Наказу Міністерства оборони України № 380 від 31.07.2018 року «Про затвердження Інструкції з організації забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями» розглянути на засіданні житлової комісії та оформити документи про виключення із числа службового житла квартири за адресою АДРЕСА_1 (житловою площею 54,40 кв.м.) та надати її для постійного проживання йому та його сім'ї у складі 4-х осіб: ОСОБА_1 , дружина - ОСОБА_2 , донька - ОСОБА_3 , син - ОСОБА_4 .

3.5. Згідно Протоколу від 26.04.2021 року № 41 засідання (об'єднаної) житлової комісії військової частини НОМЕР_1 (затверджене наказом Т.в.о. командира військової частини НОМЕР_1 від 25.04.2021 року №76 ад) було прийнято рішення відповідно до ст.12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», п. 3 Постанови Кабінету Міністрів України від 03.08.2006 року №1081 та п.10 розділу VII Наказу Міністерства Оборони України від 31.07.2018 року №380 клопотати про виключення із числа службового житла квартири АДРЕСА_4 та надати її підполковнику запасу ОСОБА_1 на склад сім'ї чотири особи для постійного проживання.

3.6. 07.07.2023 року позивач звернувся до Квартирно-експлуатаційного відділу м. Чернівці із заявою, згідно якої просив прийняти рішення щодо зняття статусу «службове житло» із квартири АДРЕСА_1 , яка раніше була надана йому як службове житло.

3.7. Як повідомлено позивачем, та не заперечується представником відповідача, Квартирно-експлуатаційний відділ м. Чернівці листом від 13.07.2021 року зазначив, що забезпечити житлом за рахунок Міністерства Оборони України шляхом виключення квартири з числа службових за адресою АДРЕСА_1 , мають право 4 осіб, а саме: ОСОБА_1 , дружина - ОСОБА_2 ; донька: ОСОБА_11 ; син - ОСОБА_4 . Також повідомлено, що решту членів сім'ї позивача мають право бути зараховані на облік потребуючих поліпшення житлових умов до моменту одержання з державного житлового фонду жилого приміщення для постійного проживання.

3.8. Судом також встановлено, що рішенням Чернівецького окружного адміністративного суду від 05.07.2022 року у справі № 600/5750/21-а позов ОСОБА_1 до Квартирно-експлуатаційного відділу м. Чернівці про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії задоволено повністю; визнано протиправною бездіяльність Квартирно-експлуатаційного відділу м. Чернівці щодо не розгляду звернення ОСОБА_1 від 07.07.2021 року; зобов'язано Квартирно-експлуатаційний відділ м. Чернівці розглянути звернення ОСОБА_1 від 07.07.2021 у відповідності до вимог Закону України “Про звернення громадян”.

3.9. На виконання рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 05 липня 2022 року у справі №600/5750/21-а Квартирно-експлуатаційний відділ м. Чернівці листом від 23.02.2023 року №576/405 повідомив ОСОБА_1 про те, що на момент звільнення (згідно витягу з наказу №765 від 02.12.2009 року) в особову справу підполковника запасу ОСОБА_1 внесено 4 (четверо осіб), а саме: він, дружина - ОСОБА_2 1964 р.н., донька ОСОБА_3 1985 р.н., син ОСОБА_4 1991 р.н. (згідно довідки №31 від 21.06.2010 року). Враховуючи вищевикладене забезпечення житлом за рахунок Міністерства Оборони України шляхом виключення квартири з числа службових за адресою АДРЕСА_1 за рахунок Міністерства оборони України мають право 4 (четверо осіб), а саме: ОСОБА_1 , дружина - ОСОБА_2 1964 р.н., донька ОСОБА_3 1985 р.н., син ОСОБА_4 -1991 р.н. Разом з цим повідомлено, що згідно статті 39 Житлового кодексу України громадяни також беруться на облік потребуючих поліпшення житлових умов також за місцем проживання - виконавчим комітетом районної, міської, районної в місті, селищної, сільської Ради народних депутатів за участю громадської комісії з житлових питань, створюваної при виконавчому комітеті, тобто решту членів сім'ї мають право бути зараховані на облік потребуючих поліпшення житлових умов до моменту одержання з державного житлового фонду жилого приміщення для постійного проживання.

3.10. Також судом встановлено, що згідно довідки виписки з домової книги про склад сім'ї та реєстрацію Квартирно-експлуатаційного відділу м. Чернівці №523 від 07.11.2022 року, за адресою АДРЕСА_1 зареєстровано 10 (десять) чоловік: ОСОБА_1 1964 р.н., дружина - ОСОБА_2 1964 р.н., донька - ОСОБА_3 1985 р.н., син - ОСОБА_4 1991р.н., невістка - ОСОБА_10 1992 р.н., внучка - ОСОБА_5 2008 р.н, внучка - ОСОБА_6 2011 р.н., внук - ОСОБА_8 2015 р.н., внук - ОСОБА_9 2018 р.н., внук - ОСОБА_7 2018 р.н.

3.11. Згідно довідки військової частини НОМЕР_2 від 10.05.2023 року №76 ОСОБА_1 на підставі рішення ЛКК №76 від 10.05.2023 року - потребує проживання в окремій кімнаті.

ІV. РЕЛЕВАНТНІ ДЖЕРЕЛА ПРАВА ТА ПОЗИЦІЯ СУДУ

4.1. Згідно частини 1 статті 12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» держава забезпечує військовослужбовців жилими приміщеннями або за їх бажанням грошовою компенсацією за належне їм для отримання жиле приміщення на підставах, у порядку і відповідно до вимог, встановлених Житловим кодексом Української РСР та іншими нормативно-правовими актами.

4.2. При цьому, особам з інвалідністю внаслідок війни та прирівняним до них особам, відповідно до пункту 18 статті 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», надаються пільги щодо позачергового забезпечення житлом осіб, які потребують поліпшення житлових умов, у тому числі за рахунок жилої площі, що передається міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади, підприємствами та організаціями у розпорядження місцевих рад та державних адміністрацій.

4.3. Згідно статей 1, 9, 31 Житлового кодексу Української PCP та статті 12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», держава забезпечує військовослужбовців жилими приміщеннями або за їх бажанням грошовою компенсацією за належне їм для отримання жиле приміщення на підставах, у межах норм і відповідно до вимог, встановлених Житловим кодексом Української PCP, іншими законами, в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

4.4. Відповідно до статті 118 ЖК Української РСР службові жилі приміщення призначаються для заселення громадянами, які у зв'язку з характером їх трудових відносин повинні проживати за місцем роботи або поблизу від нього. Жиле приміщення включається до числа службових рішенням виконавчого комітету районної, міської, районної в місті ради.

4.5. Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей визначає Закон України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», який також встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі.

4.6. Статтею 5 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» визначено, що учасниками бойових дій є особи, які брали участь у виконанні бойових завдань по захисту Батьківщини у складі підрозділів всіх видів і родів ЗСУ, як в воєнний, так і в мирний час. Учасникам бойових дій надаються зокрема, такі пільги, як першочергове забезпечення житлом осіб, що потребують поліпшення житлових умов.

4.7. Відповідно до статті 12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» держава забезпечує військовослужбовців жилими приміщеннями або за їх бажанням грошовою компенсацією за належне їм для отримання жиле приміщення на підставах, у порядку і відповідно до вимог, встановлених ЖК Української РСР та іншими нормативно-правовими актами.

Військовослужбовці (крім військовослужбовців строкової військової служби) та члени їх сімей, які проживають разом із ними, забезпечуються службовими жилими приміщеннями, що повинні відповідати вимогам житлового законодавства.

Військовослужбовцям, які мають вислугу на військовій службі 20 років і більше, та членам їх сімей надаються жилі приміщення для постійного проживання або за їх бажанням грошова компенсація за належне їм для отримання жиле приміщення. Такі жилі приміщення або грошова компенсація надаються їм один раз протягом усього часу проходження військової служби за умови, що ними не було використано право на безоплатну приватизацію житла з урахуванням особливостей, визначених пунктом 10 цієї статті.

4.8. Статтею 125 ЖК Української РСР передбачено, що осіб, які пропрацювали на підприємстві, в установі, організації, що надали їм службове жиле приміщення, не менш як десять років, не може бути виселено із службового житла.

4.9. Порядком забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03 серпня 2006 року №1081 (далі - Порядок №1081), а саме пунктом 3 встановлено, що військовослужбовцям, які мають вислугу на військовій службі 20 років і більше, та членам їх сімей надається житло для постійного проживання. Забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житлом для постійного проживання проводиться шляхом надання один раз протягом усього часу проходження військової служби житла новозбудованого, виключеного з числа службового, вивільненого або придбаного у фізичних чи юридичних осіб, надання кредиту для спорудження (купівлі) житла.

4.10. Тобто, Порядком №1081 на сьогодні передбачено чотири способи забезпечення житлом військовослужбовців, які мають вислугу на військовій службі 20 років і більше: 1) наданням один раз протягом усього часу проходження військової служби житла новозбудованого; 2) надання один раз протягом усього часу проходження військової служби житла, виключеного з числа службового; 3) надання один раз протягом усього часу проходження військової служби житла, вивільненого або придбаного у фізичних чи юридичних осіб; 4) надання кредиту для спорудження (купівлі) житла.

4.11. У пункті 11 Порядку №1081 встановлено механізм виключення житлового приміщення з числа службового, передбачено, що виключення житлового приміщення з числа службового провадиться згідно з рішенням виконавчого органу районної, міської, районної у місті ради за клопотанням начальника гарнізону, командира військової частини та квартирно-експлуатаційного органу.

4.12. Пунктом 10 розділу VII Інструкції з організації забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями, затвердженої Наказом Міністерства оборони України від 31 липня 2018 року №380, зареєстрованої у Міністерстві юстиції України 06 вересня 2018 року (далі - Інструкція №380), передбачено, що військовослужбовці, які мають вислугу на військовій службі 20 років і більше, а також особи, звільнені з військової служби за станом здоров'я, віком, у зв'язку із скороченням штатів, особи з інвалідністю І чи ІІ групи, члени сімей військовослужбовців, які загинули (померли) або пропали безвісти під час проходження військової служби, що забезпечені службовими житловими приміщеннями незалежно від місця його знаходження, мають право на виключення цього житла з числа службового та забезпечення ним для постійного проживання за умови перебування на обліку та в порядку, визначеному пунктами 3-7 цього розділу.

Виключення квартир із числа службових для забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей здійснюється на підставі клопотання КЕУ, КЕВ (КЕЧ) району за встановленим порядком.

4.14. Поряд з цим, суд звертає увагу на положення розділу Х Інструкції №380, яким встановлений порядок передавання квартир (будинків) у власність громадян.

4.15. Так, підготовка, оформлення документів та передання у власність громадян квартир (будинків) здійснюються уповноваженими на це органами приватизації, створеними при КЕУ, КЕВ (КЕЧ) районів, у повному господарському віданні або оперативному управлінні яких знаходиться державний житловий фонд, в порядку, передбаченому Законом України «Про приватизацію державного житлового фонду» (пункт 1 розділу Х Інструкції №380).

4.16. Передання квартир (будинків) у власність громадян з доплатою, безоплатно чи з компенсацією відповідно до статті 5 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» оформлюється свідоцтвом про право власності на квартиру (будинок), кімнату в комунальній квартирі, яке реєструється в органах приватизації і не потребує нотаріального посвідчення (пункт 2 розділу Х Інструкції №380).

4.17. Передання займаних квартир (будинків) здійснюється в приватну (спільну сумісну, спільну часткову) власність за письмовою згодою всіх повнолітніх членів сім'ї, які постійно мешкають у цих квартирах (будинках), кімнатах у комунальній квартирі, у тому числі тимчасово відсутніх, за якими зберігається право на житло, з обов'язковим визначенням уповноваженого власника (пункт 3 розділу Х Інструкції №380).

4.18. Орган приватизації за потреби уточнює необхідні для розрахунків дані залежно від складу сім'ї і розміру загальної площі квартири, оформлює відповідні розрахунки та видає розпорядження органу приватизації щодо квартир (будинків), кімнат у комунальних квартирах (пункт 3 розділу Х Інструкції №380).

4.19. Передання квартир (будинків) у власність громадян здійснюється на підставі рішень відповідних органів приватизації, що приймаються не пізніше місяця з дня одержання заяви громадянина (пункт 4 розділу Х Інструкції №380).

4.20. Органи приватизації видачу свідоцтв про право власності на об'єкти нерухомого майна проводять на спеціальних бланках, зразки та описи яких затверджені наказом Міністерства юстиції України від 22 квітня 2003 року № 39/5 (п.1-6 розділу Х Інструкції) (пункт 5 розділу Х Інструкції №380).

4.21. Відповідно до норми частини 10 статті 8 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» органи приватизації не мають права відмовити мешканцям квартир (будинків), кімнат (гуртожитків) у приватизації займаного ними житла, за винятком випадків, передбачених законом. Так, зокрема у статті 2 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» вказано, що не підлягають приватизації: квартири музеї; квартири (будинки), розташовані на територіях закритих військових поселень, підприємств, установ та організацій, природних та біосферних заповідників, національних парків, ботанічних садів, дендрологічних, зоологічних, регіональних ландшафтних парків, парків пам'яток садово-паркового мистецтва, історико-культурних заповідників, музеїв; кімнати в гуртожитках; квартири (будинки), які перебувають в аварійному стані (в яких неможливо забезпечити безпечне проживання людей); квартири (кімнати, будинки), віднесені у встановленому порядку до числа службових, а також квартири (будинки), розташовані в зоні безумовного (обов'язкового) відселення, забрудненій внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС.

4.22. Отже, з аналізу вказаних норм матеріального права можна дійти висновку, що приватизація державного житлового фонду це відчуження квартир (будинків) спрямована на створення умов для здійснення права громадян на вільний вибір способу задоволення потреб у житлі.

4.23. Відповідач не заперечує, та матеріали справи підтверджують, що будинок за адресою АДРЕСА_5 знаходиться на балансі та належить Міністерству оборони України.

4.24. У свою чергу, позивач суду повідомив, що з 27.03.1992 року перебуває на черзі громадян, які потребують поліпшення житлових умов, включений до списків осіб, які мають право на першочергове одержання жилих приміщень з 30.10.2007 року, а з 09.12.2009 року на позачергове одержання жилих приміщень. Згідно наказу начальника Чернівецького гарнізону від 16.07.2007 року № 32 ОСОБА_1 надано як службове житло квартиру за адресою: АДРЕСА_1 .

4.25. Зазначені вище обставини відповідачем не заперечуються.

4.26. Рішення (об'єднаної) житлової комісії військової частини НОМЕР_1 від 26.04.2021 року (протокол від 26.04.2021 року № 41 засідання (об'єднаної) житлової комісії військової частини НОМЕР_1 затверджений наказом Т.в.о. командира військової частини НОМЕР_1 від 25.04.2021 року №76 ад), відповідно до ст.12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», п. 3 Постанови Кабінету Міністрів України від 03.08.2006 року №1081 та п.10 розділу VII Наказу Міністерства Оборони України від 31.07.2018 року №380, визначено клопотати про виключення із числа службового житла квартири АДРЕСА_4 та надати її підполковнику запасу ОСОБА_1 на склад сім'ї чотири особи для постійного проживання.

4.27. Зважаючи на те, що службовий статус наданої як службове житло квартири значно обмежує можливість реалізації встановлених чинним житловим законодавством прав на набуття права на отримання постійного житла шляхом зняття статусу «службове» з вказаної квартири, позивач звернувся до відповідача з відповідним з відповідним проханням щодо зняття статусу «службове житло» із квартири АДРЕСА_1 , яка раніше була надана йому як службове житло.

4.28. Як зазначено судом раніше, у пункті 11 Порядку №1081 встановлено механізм виключення житлового приміщення з числа службового, яким передбачено, що виключення житлового приміщення з числа службового провадиться згідно з рішенням виконавчого органу районної, міської, районної у місті ради за клопотанням начальника гарнізону, командира військової частини та квартирно-експлуатаційного органу. Пунктом 10 розділу VII Інструкції № 380, передбачено, що військовослужбовці, які мають вислугу на військовій службі 20 років і більше, а також особи, звільнені з військової служби за станом здоров'я, віком, у зв'язку із скороченням штатів, особи з інвалідністю І чи ІІ групи, члени сімей військовослужбовців, які загинули (померли) або пропали безвісти під час проходження військової служби, що забезпечені службовими житловими приміщеннями незалежно від місця його знаходження, мають право на виключення цього житла з числа службового та забезпечення ним для постійного проживання за умови перебування на обліку та в порядку, визначеному пунктами 3-7 цього розділу. Виключення квартир із числа службових для забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей здійснюється на підставі клопотання КЕУ, КЕВ (КЕЧ) району за встановленим порядком.

4.29. На цей час не прийнято у встановленому порядку жодних правових норм, які б обмежували встановлену пунктом 10 Інструкції № 380 та пунктом 3 Порядку №1081 житлову пільгу щодо можливості реалізації права позивача на виключення його квартири з числа службових.

4.30. Конституційний Суд неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, які потребують додаткових гарантій держави, зокрема, гарантії соціального захисту. До них, насамперед, належать громадяни, які відповідно до ст. 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме у Збройних Силах України, органах СБУ, податковій, міліції, прокуратурі, тощо (рішення КСУ від 06.07.1999 р. № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20.03.2002 р. № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій, гарантій).

4.31. З огляду на викладене, суд вважає, що позивачем дотримано всі умови, що визначені Інструкцією № 380, зокрема, позивач є особою, звільненою з військової служби, має календарну вислугу на військовій службі 27 років, перебуває на квартирному обліку (у черзі громадян, які потребують поліпшення житлових умов) з 1992 року, а отже, має право на забезпечення житлом, зокрема, право на виключення житла з числа службового та забезпечення ним для постійного проживання.

4.32. Натомість, судом встановлено, що відповідачем не надано доказів на підтвердження обґрунтованості відмови у поданні клопотання за заявою військовослужбовця про розгляд питання про виключення житла з числа службового при наявності для цього правових підстав. Зазначена бездіяльність відповідача обмежує права позивача на забезпечення житлом, гарантовані Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».

4.33. Зазначені правові висновки викладені у постановах Верховного Суду від 12 листопада 2020 року у справі № 640/10473/19, від 03 лютого 2021 року у справі № 636/1480/19, від 04 березня 2020 року у справі № 636/1514/19, від 18 лютого 2021 року у справі №636/3680/19, провадження № 61-9428св20, що свідчить про сталість судової практики у спірних правовідносинах.

V. ВИСНОВКИ СУДУ

5.1. Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. На розвиток зазначених положень Конституції України частиною другою статті 2 КАС України визначені критерії законності рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, яким є відповідач.

5.2. Відповідно до частин 1 та 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

5.3. Відповідачами не доведено суду правомірність своїх дій щодо не вжиття заходів щодо приватизації квартири, яка надана позивачу у службове користування.

5.4. Водночас, суд враховує те, що по спірній квартирі існує неузгодженість питання щодо складу членів сім'ї ОСОБА_1 , на яких також розповсюджується дія вищенаведених норм нормативно-правових актів по приватизації житла.

5.5. Так, згідно довідки виписки з домової книги про склад сім'ї та реєстрацію Квартирно-експлуатаційного відділу м. Чернівці №523 від 07.11.2022 року, за адресою АДРЕСА_1 зареєстровано 10 (десять) чоловік: ОСОБА_1 1964 р.н., дружина - ОСОБА_2 1964 р.н., донька - ОСОБА_3 1985 р.н., син - ОСОБА_4 1991р.н., невістка - ОСОБА_10 1992 р.н., внучка - ОСОБА_5 2008 р.н, внучка - ОСОБА_6 2011 р.н., внук - ОСОБА_8 2015 р.н., внук - ОСОБА_9 2018 р.н., внук - ОСОБА_7 2018 р.н.

5.6. Натомість, рішенням (об'єднаної) житлової комісії військової частини НОМЕР_1 від 26.04.2021 року (протокол від 26.04.2021 року № 41 засідання (об'єднаної) житлової комісії військової частини НОМЕР_1 затверджений наказом Т.в.о. командира військової частини НОМЕР_1 від 25.04.2021 року №76 ад), відповідно до ст.12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», п. 3 Постанови Кабінету Міністрів України від 03.08.2006 року №1081 та п.10 розділу VII Наказу Міністерства Оборони України від 31.07.2018 року №380, визначено клопотати про виключення із числа службового житла квартири АДРЕСА_4 та надати її підполковнику запасу ОСОБА_1 на склад сім'ї чотири особи, а саме: ОСОБА_1 , дружина ОСОБА_2 1964 р.н., донька ОСОБА_3 1985 р.н., син ОСОБА_4 1991 р.н.

5.7. Однак, суд наголошує, що обов'язок по підготовці, оформленні документів та передання у власність громадян квартир (будинків) покладено саме на уповноважені на це органи приватизації, створені при КЕУ, КЕВ (КЕЧ) районів, у повному господарському віданні або оперативному управлінні яких знаходиться державний житловий фонд, в порядку, передбаченому Законом України «Про приватизацію державного житлового фонду».

5.8. Суд наділений лише повноваженнями перевірити правильність дій Квартирно-експлуатаційного відділу м. Чернівці (уповноваженого органу приватизації, що створений при ньому) у контексті застосування нормативно-правових приписів, що регулюють спірні правовідносини. Враховуючи, що жодних дій по підготовці, оформленні документів та передання у власність квартири за адресою АДРЕСА_1 , Квартирно-експлуатаційним відділом м. Чернівці (уповноваженим органом приватизації, що створений при ньому) вчинено не було, то відповідно судом не може бути надана оцінка таким діям.

5.9. У свою чергу, щодо вимоги позивача про доплату грошової компенсації за належне йому для отримання житлового приміщення зі складом сім'ї, то суд зазначає, що чинне законодавство передбачає право на забезпечення військовослужбовців жилими приміщеннями або за їх бажанням грошовою компенсацією за належне їм для отримання жиле приміщення. У цій справі суду на надано жодного доказу того, що позивач звертався до відповідача з будь-якими заявами щодо отримання грошової компенсації за належне йому для отримання жиле приміщення. Суд наголошує, що судовому захисту підлягає порушене, а не ілюзорне право.

5.10. Таким чином, з метою надання ефективного захисту порушеному права позивача, суд з урахуванням положень частини 2 статті 9 КАС України, вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та обрати спосіб захисту, який є доцільним та відповідає меті адміністративного судочинства, а саме:

- визнати протиправною відмову Квартирно-експлуатаційного відділу м. Чернівці в організації, у встановленому Інструкцією забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями, затвердженої наказом Міністерства Оборони України № 380 від 31.07.2018 року, Порядку забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2006 року №1081, порядку реалізації права ОСОБА_1 на житлову пільгу - виключення з числа службових квартири за адресою АДРЕСА_1 для забезпечення постійного проживання;

- зобов'язати Квартирно-експлуатаційний відділ м. Чернівці вчинити дії щодо організації, у встановленому Інструкцією забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями, затвердженої наказом Міністерства Оборони України № 380 від 31.07.2018 року, Порядку забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2006 року №1081, порядку реалізації права ОСОБА_1 на житлову пільгу - виключення з числа службових квартири за адресою АДРЕСА_1 для забезпечення постійного проживання.

5.11. За таких обставин суд прийшов до висновку, що зазначений позов підлягає задоволенню частково з підстав викладених у його мотивувальній частині.

5.12. Суд також зазначає, що інші доводи сторін, наведені у заявах по суті справи, вищезазначених висновків суду не спростовують.

VІІ. РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ

6.1. Статтею 139 КАС України вирішено питання розподілу судових витрат. Зокрема, відповідно до її частини 1 при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

6.2. У цій справі позивач не сплачував судовий збір, оскільки звільнений від нього відповідно до Закону України “Про судовий збір” від 08.07.2011 року, №3674-VI. Доказів понесення інших судових витрат суду надано не було. Таким чином, суд не присуджує та не стягує у цій справі судові витрати.

На підставі викладеного, керуючись статтями 73-77, 90, 241-246, 250 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Позов ОСОБА_1 до Квартирно-експлуатаційного відділу м. Чернівці про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.

2. Визнати протиправною відмову Квартирно-експлуатаційного відділу м. Чернівці в організації, у встановленому Інструкцією забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями, затвердженої наказом Міністерства Оборони України № 380 від 31.07.2018 року, Порядку забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2006 року №1081, порядку реалізації права ОСОБА_1 на житлову пільгу - виключення з числа службових квартири за адресою АДРЕСА_1 для забезпечення постійного проживання.

3. Зобов'язати Квартирно-експлуатаційний відділ м. Чернівці вчинити дії щодо організації, у встановленому Інструкцією забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями, затвердженої наказом Міністерства Оборони України № 380 від 31.07.2018 року, Порядку забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2006 року №1081, порядку реалізації права ОСОБА_1 на житлову пільгу - виключення з числа службових квартири за адресою АДРЕСА_1 для забезпечення постійного проживання.

4. В іншій частині у задоволенні позову відмовити.

Згідно статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення (складання).

Повне найменування учасників процесу:

Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_5 ).

Відповідач - Квартирно-експлуатаційний відділ м. Чернівці (м. Чернівці, вул. Українська, буд. 43, код ЄДРПОУ 08179180).

Суддя О.В. Анісімов