РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 листопада 2023 року справа № 580/8217/23
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Гайдаш В.А.,
розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження у приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Мошнівської сільської ради Мошнівської територіальної громади про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
До Черкаського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Мошнівської сільської ради Мошнівської територіальної громади (далі - відповідач), в якому позивач просить:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача, яка полягає у не прийнятті рішення за клопотанням позивача про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою (у разі необхідності відповідно до норм законодавства) для подальшого продажу у власність шляхом викупу та/або проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки по АДРЕСА_1 , площею 1 га, кадастровий номер 7124989500:04:001:0279, з цільовим призначенням (код КВЦПЗ): для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості (11.02);
- зобов'язати відповідача розглянути клопотання позивача про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою (у разі необхідності відповідно до норм законодавства) для подальшого продажу у власність шляхом викупу та/або проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки по АДРЕСА_1 , площею 1 га, кадастровий номер 7124989500:04:001:0279 та прийняти відповідне рішення з урахуванням висновків суду.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що 18.04.2023 він звернувся до Центру надання адміністративних послуг Мошнівської сільської ради Мошнівської територіальної громади з клопотанням про надання дозволу на розробку проекту землеустрою про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою (у разі необхідності відповідно до норм законодавства) для подальшого продажу у власність шляхом викупу та/або проведення експертної грошової оцінки вищезазначеної земельної ділянки. До клопотання були надані усі необхідні документи. Однак відповідач протиправно у місячний строк не розглянув клопотання позивача, не прийняв обґрунтованого і вмотивованого рішення та/або про проведення експертної грошової оцінки вищезазначеної земельної ділянки або вмотивованої відмови.
Ухвалою судді Черкаського окружного адміністративного суду від 13.09.2023, з врахуванням вимог ст. 122 КАС України, прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі, вирішено здійснити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.
Відповідачем до суду подано відзив на позовну заяву, в якому останній просить відмовити в задоволенні позову, оскільки ним не вчинено бездіяльності із прийняття по суті рішення у формі розпорядчого документа за результатами розгляду заяви позивача про надання дозволу на розробку проекту землеустрою про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою (у разі необхідності відповідно до норм законодавства) для подальшого продажу у власність шляхом викупу та/або проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки, оскільки рішенням Мошнівської сільської ради від 06.10.2023 №41-21/VIII, яким внесено зміни у рішення Мошнівської сільської ради від 09.06.2023 №37-31/VIII «Про розгляд клопотання гр. ОСОБА_1 щодо проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки», відмовлено позивачу у наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою саме для подальшого продажу у власність шляхом викупу та/або проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки.
Дослідивши матеріали справи, всебічно та повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, суд зазначає наступне.
Із наявних матеріалів справи судом встановлено, що 18.04.2023 позивач звернувся до Центру надання адміністративних послуг Мошнівської сільської ради Мошнівської територіальної громади з клопотанням про надання дозволу на розробку проекту землеустрою про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою (у разі необхідності відповідно до норм законодавства) для подальшого продажу у власність шляхом викупу та/або проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки по АДРЕСА_1 , площею 1 га, кадастровий номер 7124989500:04:001:0279.
Мошнівською сільською радою рішенням від 09.06.2023 №37-31/VIII «Про розгляд клопотання гр. ОСОБА_1 щодо проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки» вирішено: Гр. ОСОБА_1 замовити нормативну грошову оцінку (станом на 01.06.2023 року) земельної ділянки площею 1,00 га кадастровий номер 7124989500:04:001:0279, розташованої за адресою: АДРЕСА_1 , цільове призначення - для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості (11.02) для подальшого укладання договору оренди.
Позивач вважаючи, що Мошнівською сільською радою протиправно не вирішено питання щодо надання дозволу на розробку проекту землеустрою про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою для подальшого продажу у власність шляхом викупу та/або проведення експертної грошової оцінки вищезазначеної земельної ділянки, тому звернувся до суду із вказаним позовом за захистом своїх прав та інтересів.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд враховує, що Конституція України (стаття 14) гарантує право власності на землю. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Законом, що регулює земельні правовідносини, є Земельний кодекс України (надалі ЗК України) від 25.10.2001 №2768-III (далі ЗК України), а також прийняті відповідно до Конституції України та цього Кодексу нормативно-правові акти.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 128 Земельного кодексу України, продаж громадянам і юридичним особам земельних ділянок державної (крім земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти, які підлягають приватизації) та комунальної власності для потреб, визначених цим Кодексом, провадиться місцевими державними адміністраціями, Радою міністрів Автономної Республіки Крим або органами місцевого самоврядування в межах їх повноважень.
Згідно з ч. 2 ст. 128 Земельного кодексу України, громадяни та юридичні особи, зацікавлені у придбанні земельних ділянок у власність, подають заяву (клопотання) до відповідного органу виконавчої влади або сільської, селищної, міської ради чи державного органу приватизації. У заяві (клопотанні) зазначаються місце розташування земельної ділянки, її цільове призначення, розміри та площа, а також згода на укладення договору про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки.
До заяви (клопотання) додаються: документ, що посвідчує право користування земельною ділянкою (у разі його наявності), та документи, що посвідчують право власності на нерухоме майно (будівлі та споруди), розташоване на цій земельній ділянці (у разі наявності на земельній ділянці будівель, споруд);
б) копія установчих документів для юридичної особи, а для громадянина - копія документа, що посвідчує особу.
г) копія свідоцтва про реєстрацію постійного представництва з правом ведення господарської діяльності на території України - для юридичних осіб, створених та зареєстрованих відповідно до законодавства іноземної держави.
У силу приписів ч. 3 ст. 128 ЗК України орган державної влади, Рада міністрів Автономної Республіки Крим або орган місцевого самоврядування у місячний строк розглядає заяву (клопотання) і приймає рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (якщо такий проект відсутній) та/або про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки (крім земельних ділянок площею понад 50 гектарів для розміщення відкритих спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд) чи про відмову в продажу із зазначенням обґрунтованих причин відмови.
При цьому, згідно з ч. 5 ст. 128 ЗК України підставою для відмови в продажу земельної ділянки є: а) неподання документів, необхідних для прийняття рішення щодо продажу такої земельної ділянки; б) виявлення недостовірних відомостей у поданих документах; в) якщо щодо суб'єкта підприємницької діяльності порушена справа про банкрутство або припинення його діяльності; г) встановлена цим Кодексом заборона на передачу земельної ділянки у приватну власність; ґ) відмова від укладення договору про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки.
Як встановлено судом, що 18.04.2023 позивач звернувся до Центру надання адміністративних послуг Мошнівської сільської ради Мошнівської територіальної громади з клопотанням про надання дозволу на розробку проекту землеустрою про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою (у разі необхідності відповідно до норм законодавства) для подальшого продажу у власність шляхом викупу та/або проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки по АДРЕСА_1 , площею 1 га, кадастровий номер 7124989500:04:001:0279.
Відповідно до ч. 1 ст. 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» (далі - Закон №280/97-ВР) сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Пунктом 34 ч. 1 ст. 26 Закону №280/97-ВР передбачено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання, як вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 59 Закону №280/97-ВР рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.
Таким чином, згідно вказаних норм, питання надання дозволу на розробку проекту землеустрою, поділу земельних ділянок тощо відповідач має вирішувати за наслідками розгляду відповідного клопотання на пленарному засіданні із прийняттям відповідного рішення.
Матеріалами справи підтверджено, що Мошнівською сільською радою рішенням від 09.06.2023 №37-31/VIII «Про розгляд клопотання гр. ОСОБА_1 щодо проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки» вирішено: Гр. ОСОБА_1 замовити нормативну грошову оцінку (станом на 01.06.2023 року) земельної ділянки площею 1,00 га кадастровий номер 7124989500:04:001:0279, розташованої за адресою: АДРЕСА_1 , цільове призначення - для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості (11.02) для подальшого укладання договору оренди.
Крім того, рішенням Мошнівської сільської ради від 06.10.2023 №41-21/VIII, яким внесено зміни у рішення Мошнівської сільської ради від 09.06.2023 №37-31/VIII «Про розгляд клопотання гр. ОСОБА_1 щодо проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки», яким доповнено та викладено його у такій редакції, зокрема: « 1.1. Заява гр. ОСОБА_1 не підлягає до задоволення, оскільки депутатами Мошнівської сільської ради прийняте одноголосне рішення щодо передачі земельної ділянки площею 1,00 га кадастровий номер 7124989500:04:001:0279, розташованої за адресою: АДРЕСА_1 , цільове призначення - для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості (11.02) виключно в оренду».
Таким чином, Мошнівською сільською радою не вчинено бездіяльність щодо не прийняття по суті рішення у формі розпорядчого документа за результатами розгляду клопотання ОСОБА_1 від 18.04.2023, оскільки за результатами розгляду його клопотання відповідачем прийнято по суті рішення від 09.06.2023 №37-31/VIII (з урахуванням внесення до нього змін рішенням від 06.10.2023 №41-21/VIII), яке не є предметом розгляду цієї адміністративної справи, тому суд перевіривши наявні у справі докази, вважає заявлені позовні вимоги такими, що не підлягають до задоволення.
Підсумовуючи наведене, оцінивши наявні в матеріалах справи докази в їх сукупності, виходячи з системного аналізу положень законодавства України, суд приходить до висновку, що адміністративний позов не підлягає до задоволення.
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
При цьому в силу положень частини 2 статті 77 вказаного кодексу в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись ст. ст. 2, 90, 139-143, 242-246, 250, 255 КАС України, суд,
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову відмовити повністю.
Копію рішення направити особам, які беруть участь у справі.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду у строк, встановлений статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Віталіна ГАЙДАШ