Справа 556/2722/23
Номер провадження 2-о/556/244/2023
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
31.10.2023 року. смт. Володимирець
Володимирецький районний суд Рівненської області в складі:
головуючого судді Іванків О.В.,
при секретарі Кньовець Н.П.,
з участю заявника ОСОБА_1 ,
представника заявниці адвоката Луницької С.М.,
представника заінтересованої особи Ковалик Х.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Володимирець в режимі відеоконференції справу в порядку окремого провадження за заявою представника заявниці адвоката Луницької Світлани Михайлівни в інтересах ОСОБА_1 , заінтересована особа Управління державної міграційної служби в Рівненській області про встановлення факту, що має юридичне значення,-
ВСТАНОВИВ:
До суду звернулася представник заявниці адвокат Луницька Світлана Михайлівна в інтересах ОСОБА_1 , заінтересована особа Управління державної міграційної служби в Рівненській області із заявою в порядку окремого провадження про встановлення факту, що має юридичне значення.
Свою заяву обґрунтовує тим, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , народилася в місті Донецьк Донецької області, що підтверджується свідоцтвом про народження, виданим Відділом реєстрації актів цивільного стану Київського районного управління юстиції у м.Донецьку Донецької області серія НОМЕР_1 від 03.06.2009 р. Батьками заявниці в свідоцтві про народження вказані: батько - ОСОБА_2 та мати - ОСОБА_3 , які є громадянами України. Після початку військової агресії РФ ї повномасштабного вторгнення в Україну 24 лютого 2022 року ОСОБА_1 , виїхала за кордон у Республіку Польща, де перебуває і в даний час. ОСОБА_1 , 01.08.2023 р. звернулася до Генерального консульства України у Вроцлаві щодо ідентифікації її особи та перевірки належності до громадянства України з метою отримання паспорта громадянки України вперше, оскільки такого паспорту вона не отримувала. Однак у відповіді Генерального консульства України у Вроцлаві від 23.08.2023р. зазначено, що за результатами спільних перевірок, проведених в Генеральному консульстві України у Вроцлаві та Міністерстві закордонних справ України інформація щодо її особи в Реєстрі ЄІАС УМП не виявлена, тому підтвердити особу ОСОБА_1 і її громадянство не вдалося. З урахуванням викладеного, ОСОБА_1 необхідно встановити (підтвердити) її особу, для видачі документів, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України. Оскільки відсутнє документальне підтвердження наявності у ОСОБА_1 , громадянства України заявниця та її представник були змушені звернутися до суду з заявою про встановлення факту, що має юридичне значення, оскільки іншого шляху для підтвердження даного факту не існує, що і стало підставою на звернення до суду.
Ухвалою суду від 25 вересня 2023 року було відкрито окреме провадження по даній справі.
Заявниця та її представник в судовому засіданні підтримали заявлені вимоги, пояснили, що ОСОБА_4 дійсно народилась ІНФОРМАЦІЯ_2 в м.Донецьк, де постійно проживала разом з батьками та іншими членами сім"ї, навчалась в декількох навчальних закладах. З початком повномасштабного вторгнення рф до України разом з матір"ю та молодшою сестрою виїхала за кордон. Для отримання паспорта громадянина України необхідним є встановлення особи заявниці, і єдиним можливим для цього способом є звернення до суду. Просили задовольнити заявлені вимоги.
Представник заінтересованої особи - Управління ДМС в Рівненській області - Ковалик Х.М. у судовому засіданні заперечувала проти задоволення заявлених вимог, пояснила, що чинним законодавством дійсно передбачено процедуру ідентифікації особи, таку процедуру ОСОБА_1 може пройти в Україні при зверненні до відповідного територіального підрозділу ДМС України. Разом з тим, досліджених в даному судовому засіданні доказів недостатньо для встановлення особи ОСОБА_1 , у зв"язку з чим, враховуючи, що мала місце зміна анкетних даних особи ОСОБА_1 , просила відмовити в задоволенні заяви.
Заслухавши пояснення учасників судового розгляду та їх представників, дослідивши та оцінивши докази у справі в їх сукупності, вивчивши матеріали справи, суд вважає заявлені вимоги такими, що підлягають задоволенню, з наступних підстав.
У відповідності до ст. 293 ЦПК України, окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності оспорюваних прав.
У ст. 315 ЦПК України наведено перелік фактів, що мають юридичне значення, і можуть бути встановлені судом в порядку окремого провадження, проте він не є вичерпним. Відповідно до ч. 2 ст. 315 ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Аналогічна позиція відображена в п.1 Постанови Пленуму Верховного Суду України "Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення" №5 від 31 березня 1995 року, якою передбачено, що в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо: згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов'язується з наступним вирішенням спору про право.
Як вбачається зі ст.ст.24-28 ЦК України, людина як учасник цивільних відносин вважається фізичною особою. Цивільна правоздатність фізичної особи виникає у момент її народження та припиняється у момент її смерті. Фізична особа набуває прав та обов'язків і здійснює їх під своїм ім'ям. Ім'я фізичної особи, яка є громадянином України, складається із прізвища, власного імені та по батькові, якщо інше не випливає із закону або звичаю національної меншини, до якої вона належить. Ім'я фізичній особі надається відповідно до закону.
Таким чином, ідентифікація людини як фізичної особи у відповідності з чинним законодавством України здійснюється на підставі її анкетних даних - імені, по-батькові, прізвища, дати народження, відомостей про присвоєння РНОКПП та інших відомостей, закріплених у відповідних документах, що видаються упровноваженими державними органами у встановленому законом порядку.
Як вбачається зі ст.7 Конвенції про права дитини (20 листопада 1989 року), ратифікованої постановою Верховної Ради України від 27 лютого 1991 року №789-XII, дитина має бути зареєстрована зразу ж після народження і з моменту народження має право на ім'я і набуття громадянства, а також, наскільки це можливо, право знати своїх батьків і право на їх піклування.
Положеннями ст.7 Закону України «Про громадянство України» передбачено, що особа, батьки або один з батьків якої на момент її народження були громадянами України, є громадянином України. Особа, яка має право на набуття громадянства України за народженням, є громадянином України з моменту народження.
Таким чином, суд констатує, що здатність осіб реалізовувати більшість своїх прав, як правило, залежить від їхньої можливості надати документи, що засвідчують особу, таких як свідоцтво про народження, офіційне посвідчення особи, паспорт, свідоцтво про шлюб тощо. Без документів особа позбавлена можливості отримати доступ до таких базових послуг, як охорона здоров'я та соціальні послуги, можуть виникати труднощі щодо свободи пересування, перешкоди з роботою, з орендою житла, відкриттям банківського рахунку; крім того, за відсутності документа, що посвідчує особу заявниці, вона позбавлена можливості довести свій юридичний зв'язок із державою Україна, до громадянства якої особа себе відносить.
Порядок оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України врегульовано Постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 р. № 302 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2016 р. № 745).
З даного Порядку вбачається, що паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України. Паспорт виготовляється у формі картки, що містить безконтактний електронний носій. Кожен громадянин України, який досяг 14-річного віку, зобов'язаний отримати паспорт.
Ідентифікація особи, на ім'я якої оформляється паспорт і стосовно якої відсутня інформація в базах даних Реєстру, здійснюється відповідно до наявних державних та єдиних реєстрів, інших інформаційних баз, що перебувають у власності держави або підприємств, установ та організацій.
Разом з тим, із сукупності досліджених судом документів вбачається, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженка м.Донецьк, паспорта громадянина України не отримувала, відомості відносно такої особи відсутні в будь-яких державних реєстрах, що підтверджується в т.ч. і відповіддю Генерального консульства України у Вроцлаві від 23.08.2023 р.
Як вбачається з п.43 вказаного Порядку, у разі неподання особою, яка досягла 18-річного віку, документів з фотокартками, проводиться процедура встановлення особи шляхом надсилання запитів щодо перевірки документів та інформації, зазначеної заявником у письмовому зверненні, зокрема до МВС, Національної поліції, Мін'юсту, органів ДФС, навчальних закладів, військових частин, військових комісаріатів, установ виконання покарань, для отримання інформації з наявних державних та єдиних реєстрів, інших інформаційних баз, що перебувають у власності держави або підприємств, установ та організацій, у тому числі фотокартки особи, яка дасть змогу ідентифікувати особу. В процесі перевірки береться до уваги вся інформація, яку повідомив заявник. Одночасно проводиться перевірка за даними обліку територіальних органів та територіальних підрозділів ДМС. Перевірка стосовно осіб, які проживають на тимчасово окупованій території України проводиться, зокрема, за даними Державного реєстру виборців шляхом надсилання запитів до відповідних відділів ведення Державного реєстру виборців. Крім того, у виключних випадках за відсутності фотокартки особи та за результатами перевірок, за якими особу не ідентифіковано, з метою встановлення особи проводиться опитування родичів, сусідів, які були зазначені у письмовому зверненні.
За змістом ст.ст.1, 3 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупована Російською Федерацією територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Враховуючи викладене, приймаючи до уваги, що на час досягнення заявницею 14-ти річного віку м.Донецьк перебувало на тимчасово окупованій території України, у зв'язку з чим паспорт громадянина України їй не видавався, також відсутні і відомості щодо ОСОБА_1 в інших державних реєстрах України, суд вважає можливим встановлення її особи на підставі наявних письмових доказів та показань свідків.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 в місті Донецьк Донецької області народилась ОСОБА_1 , батьками якої є батько - ОСОБА_2 та мати - ОСОБА_3 , які є громадянами України, що підтверджується повторним свідоцтвом про народження виданим Відділом реєстрації актів цивільного стану Київського районного управління юстиції у м.Донецьку Донецької області серія НОМЕР_1 від 03.06.2009 р.
22.10.2009 року на ім'я ОСОБА_1 видано довідку про присвоєння їй ідентифікаційного номеру НОМЕР_2 .
Допитана в судовому засіданні свідок ОСОБА_3 пояснила суду, що ІНФОРМАЦІЯ_2 вона народила доньку ОСОБА_5 , це присутня разом з нею на відеозв'язку особа. Доньку вона знає з часу її народження, проживала разом з нею весь час, в м.Донецьку, де ОСОБА_5 навчалась в різних навчальних закладах. З початку повномасштабного вторгнення рф до України родина залишила Донецьк і перебуває в даний час в Республіці Польща. Особу доньки свідок підтвердила. На запитання представника заінтересованої особи ОСОБА_3 пояснила, що при народженні доньки свідок не перебувала в шлюбі з батьком дитини, а в подальшому, після укладення з ОСОБА_6 шлюбу, буди внесені відповідні зміни і до документів ОСОБА_5 .
Допитана в судовому засіданні неповнолітня ОСОБА_7 ІНФОРМАЦІЯ_3 пояснила, що заявниця - це її рідна сестра, її звати ОСОБА_1 , вона народилась ІНФОРМАЦІЯ_2 в м.Донецьк. Свідок знає сестру все своє життя і впевнена в її особі. До 24.02.2022 року родина проживала в м.Донецьк, а зараз переїхала до Польщі.
Свідки ОСОБА_8 , ОСОБА_9 в судовому засіданні також підтвердили особу заявниці, яку вони знають як ОСОБА_1 .
Що стосується обставин зміни анкетних даних ОСОБА_1 , підтверджених Повним витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про народження, то з цього приводу судом встановлено наступне.
З вказаного Повного витягу вбачається, що ІНФОРМАЦІЯ_4 в м.Донецьк народилась дитина жіночої статі, якій було присвоєно ім'я ОСОБА_10 ; її матір'ю є ОСОБА_11 ІНФОРМАЦІЯ_5 громадянка України, мешканка м.Донецьк, батьком вказаний ОСОБА_12 , без вказівки про дату народження, громадянство та місце реєстрації. Реєстрація дитини проведена за заявою матері, відомості про батька дитини до актового запису про народження внесено зі слів матері у відповідності до правил, визначених ст.135 СК України.
Зокрема, як вбачається з ч.1 вказаної норми, при народженні дитини у матері, яка не перебуває у шлюбі, у випадках, коли немає спільної заяви батьків, заяви батька або рішення суду, запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень провадиться за прізвищем та громадянством матері, а ім'я та по батькові батька дитини записуються за її вказівкою.
Наведене не суперечить поясненням свідка ОСОБА_3 про те, що на час народження доньки ОСОБА_5 вона не перебувала у шлюбі із батьком дитини.
В подальшому, 03 червня 2009 року у відповідності до ст.126 СК України, на підставі спільної заяви про визнання батьківства, до актового запису про народження дитини ОСОБА_10 було внесено відповідні зміни, а саме - її батьком вказано ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , громадянина України, мешканця м.Донецьк, крім того, змінено прізвище матері з « ОСОБА_13 » на « ОСОБА_14 », у відповідності до актового запису про реєстрацію шлюбу №609 від 01.11.2008 року. Того ж числа, тобто 03.06.2009 року, Відділом реєстрації актів цивільного стану Київського районного управління юстиції у м.Донецьку Донецької області було видано повторне свідоцтво про народження ОСОБА_1 , серія НОМЕР_1 .
Співпадіння таких відомостей, як ім'я, по-батькові та дати народження матері дитини, послідовна зміна її прізвища з « ОСОБА_13 » на « ОСОБА_14 » внаслідок укладення шлюбу, тотожність повторного свідоцтва про народження, яке було видано після визнання батьківства ОСОБА_1 , та того, яке надане заявницею, на думку суду, поза розумним сумнівом доводять ту обставину, що народжена ІНФОРМАЦІЯ_2 в м.Донецьк дитина жіночої статі, якій при народженні було присвоєно ім'я « ОСОБА_10 », у встановленому законом порядку, а саме після визнання батьківства, з 03.06.2009 року змінила анкетні дані на ОСОБА_1 і з того часу іменується саме так.
Сукупність досліджених судом обставин в їх сукупності, на думку суду, дають можливість ідентифікувати особу заявниці, що є підставою для задоволення її заяви.
Отже, керуючись наведеними вище нормами законодавства та враховуючи вищезазначені правові висновки, приймаючи до уваги значення, яке має встановлення особи для реалізації майнових та особистих немайнових прав заявниці, включаючи отримання нею паспорта громадянина України, враховуючи, що досліджені судом докази є логічними, послідовними, достовірними та достатніми, а також та враховуючи відсутність можливості надати інші документи які знаходяться на тимчасово окупованій території України, де внаслідок військової агресії рф органи державної влади України тимчасово не діють, суд приходить до висновку, заяву ОСОБА_15 , в інтересах ОСОБА_1 , про встановлення факту, що має юридичне значення слід задовольнити в повному обсязі.
Відповідно до вимог ч. 7 ст. 294 ЦПК України судові витрати, пов'язані з розглядом справи окремого провадження заявнику не відшкодовуються.
Керуючись ст.ст. 4, 12, 81, 263-265, 268, 315-319 ЦПК України , Постановою Пленуму Верховного Суду України "Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення" №5 від 31 березня 1995 року, суд, -
УХВАЛИВ:
Заяву ОСОБА_15 в інтересах ОСОБА_1 , заінтересована особа Управління державної міграційної служби в Рівненській області про встановлення факту, що має юридичне значення - задовольнити.
Встановити особу ОСОБА_1 , яка народилась ІНФОРМАЦІЯ_2 в місті Донецьк Донецької області, батьком якої є ОСОБА_2 - громадянин України, матір'ю якої є ОСОБА_3 - громадянка України.
Судові витрати віднести за рахунок заявниці.
Повний текст рішення буде проголошено 06 листопада 2023 року.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Рівненського апеляційного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 30-ти денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право подати апеляційну скаргу протягом тридцяти днів з дня вручення йому такого рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя: О.В. Іванків
Повний текст рішення складено 06 листопада 2023 року
Учасники процесу:
Заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ), мешканка АДРЕСА_1 .
Зацікавлена особа: Управління державної міграційної служби в Рівненській області юридична адреса: 33028, м.Рівне, вул.16 Липня, 16, код ЄДРПОУ 37829784.