10.11.2023
ЄУН №337/6506/23
Провадження №2-о/337/320/2023
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 листопада 2023 року Хортицький районний суд м. Запоріжжя
у складі: головуючого судді Кучерук І.Г.,
за участю секретаря Нетяга М.І.,
розглянувши в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою заявника ОСОБА_1 , заінтересована особа: Дніпровський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Запоріжжі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) про встановлення факту смерті,
ВСТАНОВИВ:
10 листопада 2023 року ОСОБА_1 , звернулася до суду із заявою, в якій просить встановити факт смерті громадянки України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження село Семенівка Мелітопольського району Запорізької області, померла ІНФОРМАЦІЯ_2 в селі Плодородне Мелітопольського району Запорізької області, Україна.
Ухвалою судді від 10 листопада 2023 року у справі відкрито окреме провадження і призначено до відкритого судового розгляду.
В судове засідання заявник не з'явилася, відповідно до заяви просить розгляду справу без її участі.
Заінтересована особа у судове засідання не з'явилася. Заперечень проти заяви на адресу суду не надано.
За таких обставин, та враховуючи, що розгляд даної справи відповідно до вимог частини другої статті 317 ЦПК України здійснюється невідкладно, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності заявника та представника заінтересованої особи на підставі наявних у справі доказів.
Відповідно до ст. 247 ч.2 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає заяву обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню, виходячи з такого.
Відповідно до наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України 22.12.2022 № 309 (зі змінами) с. Плодородне Мелітопольського району Запорізької області входить до переліку територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або, які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), на якій органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупована територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України.
Згідно з ч. 1-2 ст. 4 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» на тимчасово окупованій території на строк дії цього Закону поширюється особливий правовий режим перетину меж тимчасово окупованої території, вчинення правочинів, проведення виборів та референдумів, реалізації інших прав і свобод людини і громадянина. Правовий режим тимчасово окупованої території передбачає особливий порядок забезпечення прав і свобод громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території.
Частиною 1 ст. 17 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» передбачено, що у разі порушення положень цього Закону державні органи України застосовують механізми, передбачені законами України та нормами міжнародного права, з метою захисту миру, безпеки, прав, свобод і законних інтересів громадян України, які перебувають на тимчасово окупованій території, а також законних інтересів держави Україна.
Частинами 2, 3, 4 ст.9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України передбачено, що будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законодавством України. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків. Встановлення зв'язків та взаємодія органів державної влади України, їх посадових осіб, органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб з незаконними органами (посадовими особами), створеними на тимчасово окупованій території, допускається виключно з метою забезпечення національних інтересів України, захисту прав і свобод громадян України.
За положеннями ст. 18 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території.
Відповідно до ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» - державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі документа про смерть встановленої форми, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою ; рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.
Згідно п. 8 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті. Статтею 317 ЦПК України визначено особливості провадження у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України.
Положеннями ч. 1, 2 ст. 317 ЦПК України передбачено, що заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України. Справи про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду.
Заявниця є донькою ОСОБА_2 , що підтверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 від 05.05.1960 року, копією свідоцтва про укладення шлюбу заявниці серії НОМЕР_2 від 07.08.1982 року, копією паспорта ОСОБА_1 серії НОМЕР_3 виданого Хортицьким РВ УМВС України в Запорізькій області від 08.06.2000 року, копією паспорта ОСОБА_2 серії НОМЕР_4 виданого Михайлівським РВ УМВС України в Запорізькій області від 01.02.1996 року.
Згідно медичного свідоцтва про смерть ОСОБА_2 серії НОМЕР_5 від 10.10.2023 року та свідоцтва про смерть ОСОБА_2 серії НОМЕР_6 від 11.10.2023 року, місцем смерті останньої зазначено Запорізька область, Михайлівський район, с. Плодородне.
Проаналізувавши вимоги діючого законодавства, з'ясувавши повно, всебічно та об'єктивно усі обставини справи, оцінивши надані суду докази в їх сукупності з точки зору їх належності, допустимості, достатності і взаємозв'язку, суд вважає встановленим та доведеним той факт, що мати заявниці ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_3 в с. Плодородне, Михайлівського району, Запорізької області, яке знаходиться на тимчасово окупованій території Україні.
Факт смерті підтверджується поясненнями самої заявниці в заяві, копією медичного свідоцтва про смерть ОСОБА_2 серії НОМЕР_5 від 10.10.2023 року та свідоцтва про смерть ОСОБА_2 серії НОМЕР_6 від 11.10.2023 року, які суд вважає необхідним прийняти до уваги при ухваленні рішення.
Суд враховує, що с. Плодородне Михайлівського району Запорізької області знаходиться на тимчасово окупованій території, де державні органи влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження і відповідно заявник немає можливості отримати свідоцтво про смерть батька у відповідності до вимог діючого на території України законодавства, а також підтвердити відповідний факт в позасудовому порядку заявник також не має можливості.
Встановлення факту смерті ОСОБА_2 , необхідно заявниці для проведення державної реєстрації смерті компетентним органом виконавчої влади України, отримання допомоги на поховання та оформлення спадщини.
Таким чином, суд приходить до висновку, що є передбачені законом підстави для задоволення заяви, надані докази достатніми та переконливими, вважає за необхідне заяву задовольнити.
Керуючись ст. ст. 315-319 ЦПК України, ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», ст. ст. 1, 4, 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», суд,-
УХВАЛИВ:
Заяву задовольнити.
Встановити факт смерті громадянки України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження село Семенівка Мелітопольського району Запорізької області, померла ІНФОРМАЦІЯ_2 в селі Плодородне Мелітопольського району Запорізької області, Україна.
Судовий збір віднести на рахунок держави.
Рішення суду підлягає негайному виконанню.
Копію рішення невідкладно надіслати до виконання до органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення для державної реєстрації смерті особи.
Рішення може бути оскаржене до Запорізького апеляційного суду протягом 30 днів.
Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Суддя: