Ухвала від 13.11.2023 по справі 300/1731/23

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

"13" листопада 2023 р. справа № 300/1731/23

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Скільського І.І., розглянувши в письмовому провадженні заяву ОСОБА_1 від 28.10.2023 про ухвалення додаткового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Івано-Франківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся в суд з позовною заявою до Івано-Франківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - відповідач, Івано-Франківський обласний ТЦК та СП), у якій просить:

- визнати протиправною відмову Івано-Франківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки в підготовці та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2022 з урахуванням у ній щомісячних основних та додаткових видів грошового забезпечення, в якій посадовий оклад та оклад за військовим званням визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, передбачений пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 за №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб»;

-зобов'язати Івано-Франківський обласний територіальний центр комплектування га соціальної підтримки підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області нову довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2022 для перерахунку з 01.02.2022 пенсії ОСОБА_1 з урахуванням щомісячних основних та додаткових видів грошового забезпечення, в якій посадовий оклад, оклад за військовим званням визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 за №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (в первинній редакції).

Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 18.10.2023 задоволено позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області: визнано протиправною відмову Івано-Франківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки в підготовці та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2022 з урахуванням у ній щомісячних основних та додаткових видів грошового забезпечення, в якій посадовий оклад та оклад за військовим званням визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, передбачений пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 за №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб». Зобов'язано Івано-Франківський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2022 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-XII “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.02.2022 пенсії ОСОБА_1 .

03.11.2023 через канцелярію Івано-Франківського окружного адміністративного суду надійшла заява ОСОБА_1 від 28.10.2023 про ухвалення додаткового рішення в цій адміністративній справі №300/1731/23. Вказана заява від 28.10.2023 мотивована тим, що ОСОБА_1 в позовних вимогах просив суд зобов'язати Івано-Франківський обласний територіальний центр комплектування га соціальної підтримки підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області нову довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2022 для перерахунку з 01.02.2022 пенсії ОСОБА_1 з урахуванням щомісячних основних та додаткових видів грошового забезпечення, в якій посадовий оклад, оклад за військовим званням визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 за №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (в первинній редакції).

Натомість, у резолютивній частині рішення суд зобов'язав Івано-Франківський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2022 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-XII “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.02.2022 пенсії ОСОБА_1 .

ОСОБА_1 звернув увагу на те, що у резолютивній частині судового рішення від 18.10.2023 у справі за №300/1731/23 суд, зобов'язуючи відповідача підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2022 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-XII “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.02.2022 пенсії ОСОБА_1 , помилково не зазначив слова «з урахуванням у ній основних та додаткових видів грошового забезпечення», які мають вирішальне значення для формування довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2022, згідно Додатку 8 до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (пункт 3 розділу II).

Відповідно до частини третьої статті 252 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд, що ухвалив рішення, ухвалює додаткове судове рішення в тому самому складі протягом десяти днів з дня надходження відповідної заяви. Додаткове судове рішення ухвалюється в тому самому порядку, що й судове рішення. У разі необхідності суд може розглянути питання ухвалення додаткового судового рішення в судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, не перешкоджає розгляду заяви.

З огляду на те, що рішення від 18.10.2023 в адміністративній справі № 300/1731/23 прийнято за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), суд дійшов висновку здійснювати розгляд заяви ОСОБА_1 про ухвалення додаткового рішення також в письмовому провадженні.

Що стосується суті заяви позивача від 28.10.2023 про винесення додаткового рішення, то суд вказує на таке.

Згідно з частиною першою статті 252 КАС України суд, що ухвалив судове рішення, може за заявою учасника справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, якщо:

1) щодо однієї із позовних вимог, з приводу якої досліджувалися докази, чи одного з клопотань не ухвалено рішення;

2) суд, вирішивши питання про право, не визначив способу виконання судового рішення;

3) судом не вирішено питання про судові витрати.

Наведений перелік підстав, за яких може бути постановлене додаткове рішення, є вичерпним.

Суд звертає увагу на те, що статтею 252 КАС України передбачено процесуальний інститут додаткового судового рішення, яким вирішуються окремі правові вимоги, котрі не вирішені основним рішенням, та за умови, якщо з приводу позовних вимог досліджувались докази (для рішень) або вирішені не всі клопотання (для ухвал). Крім того, додаткове судове рішення може прийматися, якщо судом при ухваленні основного судового рішення не визначено способу його виконання або не вирішено питання про судові витрати.

Таким чином, додаткове судове рішення є засобом усунення недоліків основного рішення, яким вирішено спір по суті позовних вимог за результатами судового розгляду справи, але судом не прийнято рішення щодо якоїсь з позовних вимог.

Під час ухвалення рішення від 18.10.2023 Івано-Франківський окружний адміністративний суд дослідив питання, які вказані позивачем у заяві від 28.10.2023 про винесення додаткового рішення, а саме: зобов'язав Івано-Франківський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2022 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-XII “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.02.2022 пенсії ОСОБА_1 .

Прохання позивача, викладене в позовній заяві, щодо зобов'язання відповідача підготувати та надати до пенсійного органу довідку про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2022 «із урахування у ній основних та додаткових видів грошового забезпечення», не є окремою позовною вимогою.

Суд звертає увагу на те, що предметом спору була правомірність дій Івано-Франківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо відмови позивачу у підготовці та наданні довідки до пенсійного органу про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2022.

При цьому, суд у рішенні від 18.10.2023 зазначив про те, що у ОСОБА_1 з 01.01.2022 виникло право на отримання нової довідки із включенням основних та додаткових видів грошового забезпечення, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт.

Отже, згадане право ОСОБА_1 на отримання та направлення відповідачем до пенсійного органу нової довідки із включенням основних та додаткових видів грошового забезпечення, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт не потребує додаткового судового захисту.

Адміністративний суд при вирішенні справи обирає такий спосіб захисту, який буде ефективним, виходячи з предмету спору.

Ефективним є такий спосіб судового захисту, який відновить вже порушене право позивача, а не гіпотетично можливо порушене в майбутньому право особи при здійсненні перерахунку пенсії на виконання цього судового рішення.

Суд вважає, що резолютивна частина судового рішення має бути чіткою, без зайвої деталізації (тим паче, коли певні обставини не є спірними та не потребують додаткового захисту).

Судове рішення від 18.10.2023 у цій справі відповідає таким вимогам. Відтак відсутні підстави для ухвалення додаткового судового рішення, викладеним у частині першій статті 252 КАС України.

Також суд звертає увагу на те, що якщо позивач не згідний з судовим рішенням від 18.10.2023 в справі № 300/1731/23, в тому числі з обсягом задоволених позовних вимог, то такі доводи можуть бути зазначені в апеляційній скарзі на рішення Івано-Франківський окружний адміністративний суд від 18.10.2023, однак не можуть бути підставами для ухвалення додаткового судового рішення з огляду на вимоги частини першої статті 252 КАС України.

Відповідно до частини четвертої статті 252 КАС України про відмову в ухваленні додаткового рішення суд постановляє ухвалу.

За таких обставин суд дійшов висновку відмовити в задоволенні заяви ОСОБА_1 про ухвалення додаткового судового рішення в справі № 300/1731/23.

Керуючись статями 243, 248, 252 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

відмовити в задоволенні заяви ОСОБА_1 від 28.10.2023 про ухвалення додаткового судового рішення в справі № 300/1731/23.

Ухвалу суду може бути оскаржено в порядку, встановленому Кодексом адміністративного судочинства України. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.

Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Суддя /підпис/ Скільський І.І.