ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
10 листопада 2023 року Справа № 280/4224/23 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Артоуз О.О., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Запорізького обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю (69002, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 75, оф. 226, ЄДРПОУ 20508338) до Товариства з обмеженою відповідальністю «СПІВДРУЖНІСТЬ АВІА БУД» (69068, м. Запоріжжя, вул. Офіцерська, буд. 32, ЄДРПОУ 34535784) про стягнення суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю у 2022 році,
ВСТАНОВИВ:
16 червня 2023 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Запорізького обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю (далі - позивач) до Товариства з обмеженою відповідальністю «СПІВДРУЖНІСТЬ АВІА БУД» (далі - відповідач) про стягнення суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю у 2022 році, відповідно до якої позивач просить суд:
стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "СПІВДРУЖНІСТЬ АВІА БУД" на користь Запорізького обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю суму адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю у 2022 році у розмірі 799 844,19 грн.
Позовну заяву мотивовано тим, що згідно ч. 1 ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських об'єднань осіб з інвалідністю, фізичних осіб які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю у розмірі 4% (чотирьох відсотків) середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця. Відповідно до Розрахунку сум адміністративно-господарських санкцій, що підлягають сплаті у зв'язку з невиконанням нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю за 2022 рік, надісланого відповідачу, середньооблікова чисельність штатних працівників, що працювали у Відповідача, за рік склала 380 осіб, таким чином, середньооблікова чисельність осіб з інвалідністю, відповідно до нормативу, встановленого ч. 1 ст. 19 Закону, ТОВ "СПІВДРУЖНІСТЬ АВІА БУД" повинна складати 15 осіб. Середньооблікова чисельність штатних працівників, яким встановлена інвалідність, у роботодавця склала 11 осіб, що є менше ніж встановлено нормативом. З огляду на вказане, позивач звернувся до суду з даним позовом до суду.
Ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 21.06.2023 позовну заяву залишено без руху, надано позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви шляхом подання до суду: доказів доплати судового збору у розмірі 11 997,66 грн.
11 липня 2023 року на адресу суду від позивача надійшла копія платіжної інструкції від 06.07.2023 № 560 про сплату судового збору у справі на суму 11 997,66 грн.
З 02 липня 2023 року по 13 серпня 2023 року суддя Артоуз О.О. перебувала у відпустці.
Ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 14.08.2023 відкрито спрощене позовне провадження у справі та прийнято рішення здійснювати розгляд справи без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) та без проведення судового засідання.
31 серпня 2023 року на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву. Відповідач вважає позовну заяву про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені необгрунтованною та такою, що не підлягає задоволенню. Відповідача зазначає, що підприємство створило 20 робочих місць для осіб з інвалідністю. Навіть якщо погодитись з позицією позивача, середньооблікова кількість осіб з інвалідністю складає 16,13 осіб, а не 11, як стверджує позивач. Також, посилаючись на постанову Верховного Суду від 21.11.2022 по справі № 400/3957/21 відповідач вказує, що перевірки Держпраці з питання невиконання ТОВ «Співдружність Авіа Буд» нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю не проводилась. Відповідач вважає, що позивач належними та допустимими доказами та у встановлений законом порядок не довів наявність порушень з боку відповідача у зв'язку із чим просить суд відмовити у задоволенні позову.
Ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 18.09.2023 вирішено перейти до розгляду справи за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 02 жовтня 2023 року о 10 год. 00 хв.
Ухвалою суду від 02.10.2023 відкладено підготовче засідання в справі на 24 жовтня 2023 року о 10:15 год.
Ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 24.10.2023 задоволено заяву представника відповідача про закінчення підготовчого провадження та перехід до розгляду справи по суті, закінчено підготовче провадження у справі та призначено справу до розгляду по суті у порядку письмового провадження.
Таким чином, суд дійшов висновку про можливість розгляду даної справи на підставі наявних в матеріалах справи доказів.
На підставі матеріалів справи, судом встановлено наступні обставини.
Відповідач - Товариство з обмеженою відповідальністю «СПІВДРУЖНІСТЬ АВІА БУД» (далі - ТОВ «СПІВДРУЖНІСТЬ АВІА БУД»), код ЄДРПОУ 34535784, адреса місцезнаходження юридичної особи: Україна, 69068, Запорізька обл., місто Запоріжжя, пр. Моторобудівників, будинок 42а.
Згідно розрахунку сум адміністративно-господарських санкцій, що підлягають сплаті у зв'язку з невиконанням нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю середньооблікова численність штатних працівників облікового складу за 2022 рік 380 осіб. Середньооблікова численність штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлено інвалідність, осіб - 11. Норматив робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю 15 осіб. Кількість робочих місць, призначених для працевлаштування осіб з інвалідністю і не зайнятих особами з інвалідністю для роботодавців, у яких працює 26 осіб і більше (03-02), одиниць 4.
До відповідача застосовано адміністративно-господарську санкцію за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю у сумі 764 377,19 грн.
Розрахунок сум адміністративно-господарських санкцій, що підлягають сплаті у зв'язку з невиконанням нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю розміщено в електронному кабінеті роботодавця на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України 17.04.2023.
У зв'язку із не сплатою адміністративно-господарських санкцій відповідачу нараховано пеню у розмірі 35 467,00 грн.
Доказів сплати відповідачем вказаних сум адміністративно-господарських санкцій та пені суду не надано.
При вирішенні спору щодо стягнення з відповідача сум адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю та пені суд виходить наступного.
Згідно приписів частини 2 статті 2 КАС України, відповідно до яких у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють: чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії): безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з частиною 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Частиною 2 статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.
Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.
Основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні і гарантії їх рівних з усіма іншими громадянами можливостей для участі в економічній, політичній і соціальній сферах життя суспільства, створення необхідних умов, які дають можливість особам з інвалідністю ефективно реалізувати права та свободи людини і громадянина та вести повноцінний спосіб життя згідно з індивідуальними можливостями, здібностями і інтересами визначає Закон України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» від 21.03.1991 № 875-ХІІ (далі - Закон України №875-XII).
Згідно з ч. 1 ст. 17 Закону України №875-XII з метою реалізації творчих і виробничих здібностей осіб з інвалідністю та з урахуванням індивідуальних програм реабілітації їм забезпечується право працювати на підприємствах, в установах, організаціях, а також займатися підприємницькою та іншою трудовою діяльністю, яка не заборонена законом.
Відмова в укладенні трудового договору або в просуванні по службі, звільнення за ініціативою адміністрації, переведення особи з інвалідністю на іншу роботу без її згоди з мотивів інвалідності не допускається, за винятком випадків, коли за висновком медико-соціальної експертизи стан його здоров'я перешкоджає виконанню професійних обов'язків, загрожує здоров'ю і безпеці праці інших осіб, або продовження трудової діяльності чи зміна її характеру та обсягу загрожує погіршенню здоров'я осіб з інвалідністю (частина 3 статті 17 Закону України № 875-XII).
Відповідно до положень частини 1 статті 18 Закону України №875-XII забезпечення прав осіб з інвалідністю на працевлаштування та оплачувану роботу, в тому числі з умовою про виконання роботи вдома, здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємств, установ, організацій чи до державної служби зайнятості.
Згідно з частиною 1 статті 19 Закону України №875 для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських об'єднань осіб з інвалідністю, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю у розмірі 4 відсотки середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.
Частиною 2 статті 19 Закону України №875 передбачено, що підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських об'єднань осіб з інвалідністю, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті та з урахуванням вимог статті 18 цього Закону, і здійснюють працевлаштування осіб з інвалідністю у рахунок нормативу робочих місць. При розрахунках кількість робочих місць округлюється до цілого значення.
Відповідно до частини 4 статті 19 Закону України №875-XII виконанням нормативу робочих місць у кількості, визначеній згідно з частиною першою цієї статті, вважається працевлаштування підприємством, установою, організацією, у тому числі підприємством, організацією громадських об'єднань осіб з інвалідністю, фізичною особою, яка використовує найману працю, осіб з інвалідністю, для яких це місце роботи є основним.
Згідно з частиною 6 статті 19 Закону №875-XII Пенсійний фонд України у порядку та за формою, встановленими Пенсійним фондом України за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення, надає Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю інформацію:
про створення підприємствами, установами, організаціями, фізичними особами, які використовують найману працю, робочих місць для осіб з інвалідністю, про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю;
необхідну для обчислення кількості робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю підприємствами, установами, організаціями, фізичними особами, які використовують найману працю, відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті.
Частинами 11 та 12 статті 19 Закону України №875-XII передбачено, що Фонд соціального захисту осіб з інвалідністю щороку до 10 березня в автоматизованому режимі з використанням даних Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування та Централізованого банку даних з проблем інвалідності здійснює визначення підприємств, установ та організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських об'єднань осіб з інвалідністю, фізичних осіб, які використовують найману працю, які не забезпечили виконання у попередньому році нормативу робочих місць, визначеного згідно з частиною першою цієї статті, та надсилає їм розрахунок сум адміністративно-господарських санкцій, що підлягають сплаті у зв'язку з невиконанням нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю за попередній рік, обчислених відповідно до статті 20 цього Закону.
Розрахунок надсилається у формі електронного документа через електронні кабінети підприємств, установ та організацій, фізичних осіб, які використовують найману працю, на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду України у формі та порядку, визначених Фондом соціального захисту осіб з інвалідністю спільно з Пенсійним фондом України.
Судом встановлено, що ТОВ «СПІВДРУЖНІСТЬ АВІА БУД» є юридичною особою та відноситься до категорії суб'єктів підприємницької діяльності, яким відповідно до статті 19 Закону України №875-ХІІ встановлюється норматив робочих місць для забезпечення працевлаштування осіб з інвалідністю, який у відповідача повинен складати 4 відсотки середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік.
Середньооблікова чисельності штатних працівників облікового складу у 2022 році становила 380 осіб, що не оспорюється сторонами.
Відповідно норматив робочих місць для забезпечення працевлаштування осіб з інвалідністю для відповідача становить 15 осіб.
Як підтверджується наданими відповідачем довідкою від 28.08.2023 № 14, копіями наказів про прийняття на роботу, довідками до акту огляду МСЕК щодо кожного з працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлено інвалідність, у відповідача у спірний період працювало 18 осіб з інвалідністю, що становить 16,3 од.
Доказів у спростування таких обставин позивачем не надано, як не надано і доказів на підтвердження наявності іншої середньооблікової кількості штатних працівників відповідача, а також працівників, яким встановлено інвалідність.
Виходячи з встановлених обставин та викладених вище норм чинного законодавства, суд дійшов висновку, що матеріалами справи підтверджується виконання відповідачем у 2022 році нормативу щодо працевлаштування осіб з інвалідністю, встановленого Законом, а отже, підстави для виконання обов'язку у відповідача зі сплати адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу - відсутні.
Згідно з частинами 1 та 2 статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Відповідно до частин 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Суд, відповідно до статті 90 КАС України, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Отже, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві вимоги позивача є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, судові витрати належить покласти на позивача.
Керуючись статтями 90, 139, 241-246, 250, 251, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
У задоволенні позовної заяви Запорізького обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю (69002, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 75, оф. 226, ЄДРПОУ 20508338) до Товариства з обмеженою відповідальністю «СПІВДРУЖНІСТЬ АВІА БУД» (69068, м. Запоріжжя, вул. Офіцерська, буд. 32, ЄДРПОУ 34535784) про стягнення суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю у 2022 році відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі в 30-денний строк з дня його проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення
Рішення у повному обсязі складено та підписано 10 листопада 2023 року.
Суддя О.О. Артоуз