ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 листопада 2023 року м. Житомир справа № 240/23078/23
категорія 112010201
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Нагірняк М.Ф., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Житомирського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
ОСОБА_1 звернулася до суду із позовом до Житомирського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, в якому просить:
- визнати протиправними дії Житомирського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо відмови їй у підготовці та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 року;
- зобов'язати Житомирський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області оновлену довідку про розмір її грошового забезпечення станом на 01.01.2023 року.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що Позивач проходила дійсну службу в органах виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України. Зазначає, що на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу та деяких інших осіб", якою визнано складові та порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України, з 01.01.2023 року набула право на перерахунок пенсії згідно статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
В подальшому Позивач звернулася до Відповідача із заявою про оформлення та надання їй нової довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку його пенсії відповідно до постанови №704 станом на 01.01.2023 року з обов'язковим зазначенням в ній відомостей про розміри посадового окладу та окладу за військовим званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом відповідно на 01.01.2023 року, на відповідний тарифний коефіцієнт.
Однак, Відповідач повідомив про відсутність підстав для оформлення нової довідки, що, на переконання Позивача, порушує його право на належне соціальне забезпечення.
Ухвалою суду від 07.08.2023 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику.
Відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому вказує, що пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" № 704 від 30 серпня 2017 року було установлено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 % розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.
Відповідно до п.1 постанови КМ України від 21 лютого 2018 р. № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" Позивачу було видано відповідну довідку для проведення перерахунку його пенсії. В подальшому Кабінет Міністрів України жодних змін до пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 щодо збільшення розміру грошового забезпечення військовослужбовців не вносив.
Більш того, постановою КМ України від 12 травня 2023 року № 481 внесено зміни до п.4 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704, в якій прямо передбачено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу та деяких інших осіб розраховуються виходячи з розміру 1762 гривні та визначаються шляхом множення на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14. По цій причині відсутні підстави для видачі довідки Позивачу та відповідно для задоволення позовних вимог.
Розглянувши в порядку письмового провадження подані сторонами документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення на них, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позов не підлягає задоволенню за таких підстав.
Судом встановлено, що Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Як вбачається із матеріалів справи, 28.06.2023 року Позивач звернулася до Відповідача із заявою, в якій просила підготувати та видати (направити на адресу Позивача) нову довідку про розмір його (Позивача) грошового забезпечення станом на 01.01.2023 року, в якій розміри посадового окладу та окладу за спеціальним званням обчислити шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом відповідно на 01.01.2023 рік, на відповідний тарифний коефіцієнт.
За результатами розгляду звернення Позивача Відповідач листом від 17.07.2023 повідомив Позивача про направлення на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області нової довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 01.01.2023 року про відмову у підготовці та наданні нової довідки для перерахунку пенсії з 01.01.2023 року, оскільки після 21.02.2018 рішень про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб, у зв'язку із збільшенням з 01.01.2023 року грошового забезпечення Кабінетом Міністрів не приймалося.
Спірні відносини між сторонами в даній справі щодо підстав та порядку проведення перерахунку пенсії врегульовано правовими нормами Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 року № 2262-XII (надалі - Закон № 2262-XII).
Безспірно, відповідно до положень частини четвертої статті 63 Закону № 2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Тобто, в розумінні вказаної правової норми підставою для проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-XII, є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом. А умови і порядок проведення такого перерахунку законодавцем делеговано Кабінету Міністрів України.
Суд враховує, що саме у відповідності до вказаних положень статті 63 Закону № 2262-XII п.1 постанови КМ України від 21 лютого 2018 р. № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" було передбачено проведення перерахунку пенсій, призначених у відповідності до вказаного Закону, у зв'язку із прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017р. № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (надалі - постанова № 103).
Сторони визнають, що у відповідності до вимог п.1 постанови № 103 та під час її дії для перерахунку пенсії Позивачу Відповідачем була направлена відповідна довідка до територіального органу Пенсійного фонду України і такий перерахунок проведено.
Суть спору між сторонами по даній справі зведена виключно до наявності чи відсутності підстав, передбачених чинними законодавством, для проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до вимог Закону №2262-ХІІ, станом на 01.01.2023р. та наявності чи відсутності у Відповідача обов'язку підготувати та видати безпосередньо Позивачу нову довідку про розмір його грошового забезпечення для такого перерахунку пенсії.
Суд погоджується із доводами Позивача, що постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу та деяких інших осіб" (надалі - Постанова №704) збільшені складові грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України.
Більш того, положення п.4 Постанови №704 з урахуванням Постанови Шостого апеляційного адміністративного суду № 826/6453/18 від 29.01.2020 року передбачають, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.
Вказане судове рішення згідно положень ст.325 КАС України набрало чинності з дати її прийняття - з 29.01.2020 року.
Відповідно до частини другої статті 265 КАС України нормативно-правовий акт, в тому числі постанова КМ України, втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.
Більш того, постановою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 19.01.2022 р. у справі № 826/9052/18 підтверджено неправомірність дій Кабінету Міністрів України при прийнятті постанови від 21 лютого 2018 року № 103 в частині внесення змін до пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704.
Таким чином, з 29.01.2020 року розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.
Як зазначено в ст.7 Закону України "Про державний бюджет на 2019 рік", розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 1 січня 2019 року - 1921 гривню.
Як зазначено в ст.7 Закону України "Про державний бюджет на 2020рік", розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 1 січня 2020 року - 2102 гривні.
Відповідно до вимог ст.7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2021 рік" від 15 грудня 2020 року № 1082-IX розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб з 1 січня 2021 року становив 2270,00 гривень, а розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який застосовується для визначення посадових окладів працівників інших державних органів, оплата праці яких регулюється спеціальними законами, а також працівників податкових і митних органів - 2102,00 гривні.
Аналогічно відповідно до вимог ст.7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2022 рік" від 2 грудня 2021 року № 1928-IX розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб з 1 січня 2022 року становив 2481,00 гривню, а розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який застосовується для визначення посадових окладів працівників інших державних органів, оплата праці яких регулюється спеціальними законами, а також працівників податкових і митних органів - 2102,00 гривні.
Відповідно до вимог ст.7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2023 рік" від 3 листопада 2022 року № 2710-IX розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб з 1 січня 2023 року становив 2684,00 гривні, а розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який застосовується для визначення посадових окладів працівників інших державних органів, оплата праці яких регулюється спеціальними законами, а також працівників податкових і митних органів - 2102,00 гривні.
Суд враховує, що відповідно до вимог ст.2 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" військова служба є державною службою особливого характеру. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Як зазначено в ст.43 цього ж Закону, фінансове забезпечення заходів, пов'язаних з організацією військової служби і виконанням військового обов'язку, здійснюється за рахунок і в межах коштів Державного бюджету України.
Пільги, компенсації та гарантії, передбачені цим Законом, надаються за рахунок і в межах бюджетних асигнувань на утримання відповідних бюджетних установ.
Аналогічно, в розумінні вимог ст.9, 23 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" фінансування витрат, пов'язаних з реалізацією цього Закону, в тому числі щодо грошового забезпечення військовослужбовців, здійснюється за рахунок коштів, що передбачаються в Державному бюджеті України на відповідний рік.
Тобто, Позивач не врахував, що законодавець на 2023 рік для визначення посадових окладів працівників інших державних органів, оплата праці яких регулюється спеціальними законами, до яких відносяться військовослужбовці, не змінював розміри прожиткового мінімуму для визначення посадового окладу та окладу за військовим званням.
Зазначене свідчить, що з 01.01.2023 року не змінилися розміри посадового окладу та окладу за військовим званням, які призводять для збільшення розміру грошового забезпечення, що враховується для проведення перерахунку призначеної пенсії Позивачу саме з 01.01.2023 року.
Одночасно суд враховує та погоджується із доводами Відповідача, що Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 (справа № 826/3858/18) п.1 постанови № 103, що передбачала проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-XII, визнано протиправним та скасовано.
Тобто, станом на 01.01.2023 року в розумінні вимог статті 63 Закону № 2262-XII відсутнє рішення Кабінету Міністрів України, яке б передбачало умови, порядок та розміри проведення перерахунку пенсій, призначених у відповідності до вказаного Закону.
Крім того, суд наголошує, що алгоритм дій державних органів, в тому числі Відповідача, в процесі такого перерахунку врегульовано правовими нормами Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (далі - Порядок).
Так, пунктом 2 Порядку №45 визначено, що Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.
Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Як зазначено в пункті 3 Порядку №45, на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Тобто, на Відповідача покладено функції зі складання довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій військовослужбовців у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Разом з тим, Відповідач як уповноважений орган саме на підставі списків Головних управлінь Пенсійного фонду України, а не за зверненням осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, готує довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подає їх головним управлінням Пенсійного фонду України, а не безпосередньо особам, пенсії яких підлягають перерахунку.
Зазначене свідчить, що у Відповідача відповідно до положень Порядку №45 відсутній обов'язок за зверненням Позивача підготувати та надати йому (Позивачу) довідку за відповідною формою про розмір грошового забезпечення, що враховується для проведення чергового перерахунку пенсії з 01.01.2023 року.
Такий обов'язок у Відповідача виникне відповідно до положень Порядку №45 виключно на підставі списків Головного управління Пенсійного фонду України і саме на адресу цього Головного управління Пенсійного фонду України така довідка підлягає направленню.
Суд зазначає, що Позивач за наявності у нього права на перерахунок пенсії з 01.01.2020 року у зв'язку із збільшенням грошового забезпечення військовослужбовців, зумовлених збільшенням розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом, помилково визначив спосіб захисту порушеного права шляхом зобов'язання саме Відповідача вчинити певні дії - підготувати та надати йому оновлену довідку про розмір його (Позивача) грошового забезпечення станом на 01.01.2023 року.
Одночасно суд враховує, що за приписами положень ст.19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Зазначене свідчить, що суд не може в розумінні вказаних положень ст.19 Конституції України зобов'язати Відповідача здійснити певні дії, які вказані у позові, але не передбачені вимогами Порядку №45.
Суд враховує доводи Відповідача, що постановою КМ України від 12 травня 2023 р. № 481 внесено зміну до пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" відповідно до якої розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу та деяких інших осіб розраховуються виходячи з розміру 1762 гривні та визначаються шляхом множення на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.
Разом з тим, вказані зміни не підлягають врахуванню при визначенні розмірів посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців до прийняття такої постанови.
Одночасно суд зазначає про безпідставність клопотання Відповідача про залишення позову без розгляду по причині пропуску Позивачем строків звернення до суду. Відповідач не врахував, що за приписами частини третьої статті 51 Закону № 2262-XII перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Таким чином, позовні вимоги Позивача до Житомирського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки не ґрунтуються на вимогах чинного законодавства, а тому є безпідставними і задоволенню не підлягають.
Відповідно до вимог ст.ст.139-143 КАС України підстави для відшкодування або стягнення судових витрат по даній справі відсутні.
Керуючись статтями 2, 3, 6-10, 72-77,90, 241-246,262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
В задоволенні позову ОСОБА_1 до Житомирського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки відмовити в повному обсязі.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя М.Ф. Нагірняк