Рішення від 13.11.2023 по справі 200/5599/23

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 листопада 2023 року Справа№200/5599/23

Донецький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Кравченко Т.О.,

розглянув в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

05 жовтня 2023 року до Донецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі - відповідач, ГУ ПФУ в Донецькій області), надісланий через підсистему ЄСІТС «Електронний суд» 04 жовтня 2023 року, в якому позивач просив:

- визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Донецькій області стосовно відмови щодо перерахунку та виплати основного розміру пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки від 31 липня 2023 року № 8, виданої Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області, про види і розміри грошового забезпечення прапорщика служби цивільного захисту ОСОБА_1 , на отримання яких має право відповідно до чинного законодавства у разі звільнення зі служби станом на 25 липня 2020 року;

- зобов'язати ГУ ПФУ в Донецькій області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки від 31 липня 2023 року № 8, виданої Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області про види і розмірі грошового забезпечення прапорщика служби цивільного захисту ОСОБА_1 , на отримання яких має право відповідно до чинного законодавства у разі звільнення зі служби станом на 25 липня 2020 року із зазначенням таких видів грошового забезпечення (додаткових видів грошового забезпечення): посадовий оклад - 3 080,00 грн, оклад за військовим званням - 950,00 грн, відсоткова надбавка за вислугу років (35%) - 1 410,50 грн, надбавка за особливості проходження служби (50%) - 2 720,25 грн, індексація - 226,29 грн, премія (113%) - 3 480,40 грн, всього - 11 867,44 грн, із виплатою різниці між фактично отриманою та належною до сплати суми пенсії за період з 26 липня 2020 року (дата призначення пенсії) до моменту здійснення перерахунку пенсії.

Заяви, клопотання учасників справи. Процесуальні дії у справі.

06 жовтня 2023 року суд постановив ухвалу про прийняття позовної заяви та відкриття провадження у справі; вирішив розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами; встановив строк для подання заяв по суті справи; витребував у відповідача докази.

Про прийняття позовної заяви та відкриття провадження у справі учасники справи повідомлені в порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України (далі - КАС).

Відповідно до ч. 1 ст. 262 КАС розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи за правилами загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі.

Розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження у випадках, визначених ст. 263 цього Кодексу, розпочинається через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі (ч. 2 ст. 262 КАС).

Як на час прийняття позовної заяви та відкриття провадження в адміністративній справі, так і на час розгляду справи по суті триває широкомасштабна військова агресія російської федерації, яка слугувала підставою для введення в Україні з 24 лютого 2022 року 05 години 30 хвилин воєнного стану Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-ІХ «Про затвердження Указу Президента України про введення воєнного стану».

Указом Президента України від 26 липня 2023 року № 451/2023 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 27 липня 2023 року № 3275-ІХ «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», строк дії воєнного стану продовжений з 05 години 30 хвилин 18 серпня 2023 року строком на 90 діб.

Стислий виклад позиції позивача та заперечень відповідача.

В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Донецькій області як отримувач пенсії за вислугу років відповідно до Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262), яка йому призначена з 26 липня 2020 року довічно.

Позивач вказував на те, що 22 лютого 2023 року звернувся до ГУ ПФУ в Донецькій області з заявою про надання довідки про види грошового забезпечення, що враховані при призначенні пенсії.

Листом від 07 березня 2023 року ГУ ПФУ в Донецькій області повідомило про неможливість надання запитуваних позивачем документів в умовах воєнного стану.

Після цього позивач звернувся до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області (далі - ГУ ДСНС у Донецькій області) з приводу виготовлення довідки про розмір його грошового забезпечення із зазначенням його додаткових видів станом на 25 липня 2020 року (на момент звільнення зі служби) та отримав довідку про розмір грошового забезпечення від 31 липня 2023 року № 8.

Згідно з довідкою від 31 липня 2023 року № 8 станом 25 липня 2020 року (на момент звільнення) позивач мав право на отримання таких видів грошового забезпечення (додаткових видів грошового забезпечення): посадовий оклад - 3 080,00 грн, оклад за військовим званням - 950,00 грн, відсоткова надбавка за вислугу років (35%) - 1 410,50 грн, надбавка за особливості проходження служби (50%) - 2 720,25 грн, індексація - 226,29 грн, премія (113%) - 3480,40 грн, а разом - 11 867,44 грн.

Разом з листом ГУ ПФУ в Донецькій області від 23 серпня 2023 року позивач отримав протокол за пенсійною справою № 0504019715, згідно з яким основний розмір пенсії його обчислений із суми грошового забезпечення - 10 089,42 грн.

30 серпня 2023 року позивач звернувся до пенсійного органу з заявою про перерахунок призначеної йому пенсії згідно з довідкою від 31 липня 2023 року № 8.

Однак листом від 28 вересня 2023 року пенсійний орган відмовив в перерахунку, посилаючись на відсутність підстав для його проведення.

Вважаючи такі дії відповідача протиправними, позивач звернувся до суду з цим позовом.

В обґрунтування заявлених вимог позивач наводив норми ч. 3 ст. 43, ч. ч. 1-2, 4 ст. 63 Закону № 2262, п. 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (далі - Порядок № 45).

Зазначив, що 30 серпня 2017 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова КМУ № 704), якою затвердив тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років.

Позивач покликався на п. 2 Постанови КМУ № 704 і зазначив, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Стверджував, що Постанова КМУ № 704 набрала чинності з 01 січня 2018 року у зв'язку з чим у нього виникли підстави для перерахунку пенсії.

Вказував на те, що 21 лютого 2018 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова КМУ № 103), п. п. 1 і 2, якої передбачений перерахунок з 01 січня 2018 року пенсій, призначених згідно з Законом № 2262 до 01 березня 2018 року, з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення зі служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01 березня 2018 року відповідно до Постанови КМУ № 704.

Крім того, Постановою КМУ № 103 внесені зміни до Порядку № 45.

Зокрема, абз. 1 п. 5 Порядку № 45 в редакції Постанови КМУ № 103 передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Позивач вказував на те, що в Додатку 2 до Порядку № 45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку Постановою № 103 викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

Згідно з рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, визнано протиправними та нечинними п. п. 1 і 2 Постанови КМУ № 103 та зміни до п. 5 і додатку 2 Порядку № 45.

Позивач доводив, що оскільки зміни, внесені Постановою КМУ № 103 в додаток 2 до Порядку № 45, визнані протиправними та нечинними, з 05 березня 2019 року - з дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.

Водночас алгоритм дій, який повинні вчинити, зокрема, відповідач у зв'язку із втратою чинності положеннями п. п. 1, 2 Постанови КМУ № 103 та змін до п. 5 і додатку 2 Порядку № 45 не змінився.

Позивач покликався на те, що після набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення,і стверджував, що має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою КМУ № 704 відповідно до вимог ст. ст. 43 і 63 Закону № 2262 та ст. 9 Закону № 2011.

Наведена позиція повністю узгоджується із висновком, викладеним у рішенні Верховного Суду від 17 грудня 2019 року у зразковій адміністративній справі № 160/8324/19.

З огляду на викладене позивача доводив, що, отримавши довідку від 31 липня 2023 року № 8, що враховує додаткові складові грошового забезпечення, пенсійний орган був зобов'язаний провести перерахунок пенсії з 26 липня 2020 року, тобто з дати її призначення.

Просив задовольнити позов.

Відповідач позов не визнав, надав відзив на позовну заяву; доводив, що у спірних правовідносинах діяв в межах повноважень, в порядку та способом, що визначені законодавством.

Зазначив, що відповідно до п. 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб» (далі - Порядок № 393) пенсія обчислюється з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Відповідач вказував на те, що середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці розрахована на підставі довідки від 17 серпня 2020 року № 6/04/3522 про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії ОСОБА_1 за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону №2262, а саме в розмірі 4 648,92 грн ((57 120,00 грн + 54 454,00 грн) : 24)).

На підставі грошового атестату від 17 серпня 2020 року № 17 та довідки від 17 серпня 2020 року № 6/04/3522 грошове забезпечення ОСОБА_1 встановлено у розмірі 10 089,42 грн та складається з посадового окладу - 3 080,00 грн, окладу за військове звання - 950,00 грн, процентної надбавки за вислугу років 35% - 1 410,50 грн, середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці, у тому числі надбавка за специфічні умови проходження служби і премія - 4 648,92 грн.

При розрахунку грошового забезпечення для обчислення розміру пенсії позивача відповідач виходив з того, що індексація не входить до переліку щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій; надбавка за особливості проходження служби та премія відповідно до Порядку № 393 враховані до складу грошового забезпечення як середньомісячна сума за 24 останні місяці, а розміри інших складових, вказаних в довідці від 31 липня 2023 року № 8 (посадовий оклад, оклад за військове звання та відсоткова надбавка за вислугу років), співпадають з встановленими складовими грошового забезпечення ОСОБА_1 .

З огляду на це пенсійний орган стверджував, що довідка від 31 липня 2023 року № 8 не може бути взята до уваги для перерахунку пенсії позивача.

Відповідач наводив норму ч. 4 ст. 63 Закону № 2262, згідно з якою перерахунок пенсії проводиться у разі якщо змінюється розмір хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України, і зазначав, що інших умов щодо проведення перерахунку законодавством не передбачено.

Просив відмовити в позові.

Обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин, з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини. Докази відхилені судом, та мотиви їх відхилення.

На виконання вимог ст. 90 КАС суд оцінив докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні; оцінив належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, виходячи з того, що жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили.

Відповідно до положень ч. 1 ст. 77 КАС кожна особа повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.

За правилами абз. 1 ч. 2 ст. 77 КАС в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З'ясовуючи чи мали місце обставини, якими обґрунтовуються вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, а також чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, суд встановив наступне.

Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що встановлено на підставі паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_2 .

Постійне місце проживання позивача зареєстровано за адресою: АДРЕСА_1 , про що свідчить штамп про реєстрацію місця проживання, проставлений в паспорті.

Позивач має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій (посвідчення серії НОМЕР_3 , видане Державною службою з надзвичайних ситуацій України 17 червня 2016 року.

Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ідентифікаційний код: 13486010) зареєстроване як юридична особа 26 липня 2002 року, про що 09 червня 2005 року до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесений відповідний запис.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Донецькій області.

З 26 липня 2020 року позивачу призначена пенсія за вислугу років на підставі Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262), що підтверджено посвідченням серії НОМЕР_4 , виданим Пенсійним фондом України 23 лютого 2021 року, а також матеріалами пенсійної справи № 0504019715 (МНС).

На час виникнення спірних правовідносин позивач отримував пенсію в загальному розмірі 7 997,88 грн.

Як свідчить протокол за пенсійною справою № 0504019715 (МНС) від 23 серпня 2023 року, пенсія позивача обчислена наступним чином:

вид пенсії - за вислугу років;

дата звернення - 09 вересня 2020 року;

умови призначення - вислуга років 29,9 (календарна 13,4) у розмірі 54% грошового забезпечення;

військове звання - прапорщик;

посада - фельдшер рятувального відділення 38 державної пожежно-рятувальної частини 6 державного пожежно-рятувального загону ГУ ДСНС у Донецькій області;

дата і причина звільнення - 25 липня 2020 року, ст. 176-1 п. запас;

грошове забезпечення для обчислення пенсії:

- посадовий оклад - 3 080,00 грн;

- оклад за військове звання - 950,00 грн;

- процентна надбавка за вислугу років 35% - 1 410,50 грн;

- середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці, у тому числі надбавка за специфічні умови проходження служби 50%, премія - 4 648,92 грн;

в тому числі сума грошового забезпечення для обчислення пенсії - 10 089,42 грн;

основний розмір пенсії - 54% грошового забезпечення (вислуга років 29, з урахуванням трудового стажу) у розмірі - 5 448,29 грн;

з урахуванням індексації - 7 434,63 грн;

індексація базового ОСНП 2022 (5 448,29*0,140) - 762,76 грн;

індексація базового ОСНП 2023 (6 211,05*0,197) - 1 223,58 грн;

вид підвищення або надбавка до пенсії:

учасник АТО бойових дій (ст. 6) - 523,25 грн;

учасник бойових дій - 40,00 грн;

щомісячна доплата до 100 грн

50024 Доплата до 100 грн індексації 01 березня 2023 року - 0,00 грн;

всього призначено - 7 997,88 грн;

призначити згідно з Законом № 2262 загальний розмір пенсії за пенсійною справою щомісячно в сумі 7 997,88 грн з 26 липня 2020 року довічно.

Отже, на час виникнення спірних правовідносин основний розмір пенсії за вислугу років позивача був розрахований, виходячи із суми грошового забезпечення, у складі якої враховані не лише основні, а й додаткові види грошового забезпечення.

31 липня 2023 року 6 державний пожежно-рятувальний загін ГУ ДСНС у Донецькій області видав колишньому прапорщику служби цивільного захисту ОСОБА_1 , фельдшеру 38 ДПРЧ 6 ДПРЗ, довідку № 8 про розмір грошового забезпечення.

В цій довідці 6 державний пожежно-рятувальний загін ГУ ДСНС у Донецькій області навів такі відомості:

«ІІ. Види і розміри грошового забезпечення, на отримання яких має право відповідно до чинного законодавства у разі звільнення зі служби станом на 25 липня 2020 року:

1. посадовий оклад - 3 080,00 грн;

2. оклад за військовим званням - 950,00 грн;

3. відсоткова надбавка за вислугу років 35% - 1 410,50 грн;

4. надбавка за особливості проходження служби 50% - 2 720,25 грн;

[…]

7. індексація - 226,29 грн;

8. премія 113% - 3 480,40 грн;

всього - 11 867,44 грн.

Розмір надбавок обчислено з урахуванням вислуги років станом на день звільнення: 13 років 04 місяці 06 днів у календарному обчисленні, для обчислення надбавки за вислугу років - 13 років 04 місяці 06 днів, […].

Відповідно до наказу ГУ ДСНС у Донецькій області від 23 липня 2020 року № 174о/с виключено зі списків особового складу 25 липня 2020 року.

[…]

Довідка видана для подання в органи пенсійного забезпечення для призначення (проведення перерахунку) пенсії».

Суд зауважує, що в довідці від 31 липня 2023 року № 8 6 державний пожежно-рятувальний загін ГУ ДСНС у Донецькій області не вказав підставу її видачі (постанова Кабінету Міністрів України про підвищення розміру складових грошового забезпечення чи про введення додаткових видів грошового забезпечення, рішення суду, звернення заявника тощо).

Також в довідці від 31 липня 2023 року № 8 не конкретизована мета її видачі - для призначення пенсії, (однак пенсія позивачу призначена ще з 26 липня 2020 року), або для перерахунку пенсії, (якщо так - то з якої саме дати та на якій правовій підставі).

30 серпня 2023 року через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України ОСОБА_1 звернувся до ГУ ПФУ в Донецькій області з заявою про перерахунок пенсії (ВЕБ-05001-Ф-С-23-201698).

В цій заяві позивач зазначив, що згідно з протоколом за пенсійною справою № 0504019715 з 26 липня 2020 року йому довічно призначена пенсія, обчислена з грошового забезпечення в сумі 10 089,42 грн.

Разом з цим позивач вказав на те, що в довідці від 31 липня 2023 року № 8, яка видана ГУ ДСНС у Донецькій області, про види і розміри грошового забезпечення, на отримання яких має право відповідно до чинного законодавства у разі звільнення зі служби станом на 25 липня 2020 року (на момент звільнення) зазначені такі види грошового забезпечення (додаткові види грошового забезпечення): посадовий оклад - 3 080,00 грн, оклад за військовим званням - 950,00 грн, відсоткова надбавка за вислугу років (35) - 1 410,50 грн, надбавка за особливості проходження служби (50%) - 2 720,25 грн, індексація - 226,29 грн, премія (113%) - 3 480,40 грн, всього - 11 867,44 грн.

У зв'язку з цим позивач просив пенсійний орган провести з 26 липня 2020 року перерахунок призначеної йому пенсії згідно з вищезазначеною довідкою, врахувавши всі види грошового забезпечення (додаткові види грошового забезпечення).

До заяви від 30 серпня 2023 року ВЕБ-05001-Ф-С-23-201698 позивач долучив довідку про розмір грошового забезпечення від 31 липня 2023 року № 8.

Відповідач розглянув заяву ОСОБА_1 від 30 серпня 2023 року в порядку, визначеному Законом України «Про звернення громадян».

За наслідками розгляду цієї заяви листом від 28 вересня 2023 року № 18737-17228/О-02/8-0500/23 ГУ ПФУ в Донецькій області відмовило ОСОБА_1 в перерахунку пенсії згідно з довідкою від 31 липня 2023 року № 8.

Відмову у проведенні перерахунку пенсійних орган обґрунтував таким.

Перерахунок раніше призначених пенсій передбачений ст. 63 Закону № 2262.

Відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону № 2262 перерахунку підлягають пенсії, які призначені за цим Законом, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Згідно з п. 1 Порядку № 45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262 пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміни розмір хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262.

На теперішній час постанов Кабінету Міністрів України щодо проведення перерахунку пенсій означений категорії не приймалось.

Інших умов щодо проведення перерахунку законодавством не передбачено.

Враховуючи викладене, пенсійний орган дійшов висновку про відсутність підстав для проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 згідно з довідкою від 31 липня 2023 року № 8.

Позивачу роз'яснено, що у разі незгоди з відповіддю пенсійного органу, він може оскаржити дії або бездіяльність пенсійного органу до вищого органу в порядку підпорядкування або до суду.

Ухвалою від 06 жовтня 2023 року суд витребував у відповідача пенсійну справу (копії матеріалів електронної пенсійної справи) ОСОБА_1 з усіма наявними в ній матеріалами; всі матеріали, що слугували підставою для призначення позивачу пенсії за вислугу років з 26 липня 2020 року, в тому числі довідку про грошове забезпечення, яка була врахована під час призначення пенсії; рішення про призначення позивачу пенсії за вислугу років; заяву ОСОБА_1 від 30 серпня 2023 року № ВЕБ-05001-Ф-С-23-201698.

В повному обсязі витребувані докази відповідач суду не надав.

Листом від 09 листопада 2023 року № 0500-0902-7/95863 ГУ ПФУ в Донецькій області повідомило про неможливість надання протоколу про призначення пенсії, покликаючись на те, що архів пенсійних справ знаходиться в м. Донецьк, який внесено до переліку тимчасово непідконтрольних населених пунктів згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2014 року № 1085-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення».

Суд критично оцінює таке твердження відповідача, оскільки пенсія позивачу призначена в липні 2020 року, на момент її призначення ГУ ПФУ в Донецькій області було переміщено та здійснювало свою діяльність на підконтрольній органам державної влади України території, тож залишається незрозумілим, у який спосіб матеріали пенсійної справи ОСОБА_1 опинилися в м. Донецьку.

З огляду на неповне виконання відповідачем ухвали від 06 жовтня 2023 року в частині витребування доказів, справа розглянута по суті за наявними у ній матеріалами.

Дослідивши матеріали, які ГУ ДСНС у Донецькій області надало до ГУ ПФУ в Донецькій області для призначення пенсії відповідно до Закону № 2262 прапорщику служби цивільного захисту ОСОБА_1 , виключеному з кадрів ДСНС України, де він займав посаду фельдшера рятувального відділення 38 державної пожежно-рятувальної частини 6 державного пожежно-рятувального загону ГУ ДСНС у Донецькій області, з 25 липня 2020 року (лист від 31 серпня 2020 року № 5001-5150/5014, отриманий пенсійним органом 09 вересня 2020 року та зареєстрований за вхідним № 1112/8), суд встановив таке.

Разом з поданням про призначення пенсії від 27 серпня 2020 року № 1489 ГУ ДСНС у Донецькій області пенсійному органу довідку про розмір грошового забезпечення від 17 серпня 2020 року № 6/01/3523, грошовий атестат від 17 серпня 2020 року та довідку про додаткові види грошового забезпечення від 17 серпня 2020 року № 6/01/3522.

Так, в довідці від 17 серпня 2020 року № 6/01/3523 про розмір грошового забезпечення 6 державний пожежно-рятувальний загін ГУ ДСНС у Донецькій області навів такі відомості:

«ІІ. Види і розміри грошового забезпечення, на отримання яких має право відповідно до чинного законодавства у разі звільнення зі служби станом на 25 липня 2020 року:

1. посадовий оклад - 3 080,00 грн;

2. оклад за військовим званням - 950,00 грн;

3. відсоткова надбавка за вислугу років 35% - 1 410,50 грн;

4. надбавка за особливості проходження служби 50% - 2 720,25 грн;

[…]

7. індексація - 226,29 грн;

8. премія 113% - 3 480,40 грн;

всього - 11 867,44 грн.

Розмір надбавок обчислено з урахуванням вислуги років станом на день звільнення: 13 років 04 місяці 06 днів у календарному обчисленні, для обчислення надбавки за вислугу років - 13 років 04 місяці 06 днів, […].

Відповідно до наказу ГУ ДСНС у Донецькій області від 23 липня 2020 року № 174о/с виключено зі списків особового складу 25 липня 2020 року.

[…]

Довідка видана для подання в органи пенсійного забезпечення для призначення (проведення перерахунку) пенсії».

Грошовий атестат № 17 (від 17 серпня 2020 року № 6/04/3521), виданий 6 державним пожежно-рятувальним загоном ГУ ДСНС у Донецькій області, засвідчує, що фельдшеру 38 державної пожежно-рятувальної частини 6 державного пожежно-рятувального загону прапорщику служби цивільного захисту ОСОБА_1 за посадою були встановлені наступні види грошового забезпечення (для встановлення пенсії):

а) оклад за спеціальним званням - 950,00 грн;

б) посадовий оклад - 3 080,00 грн;

в) надбавка за вислугу років у розмірі 35% - 1 410,50 грн;

г) надбавка за особливості проходження служби 50% - 2 720,25 грн;

ґ) премія 113% - 3 480,40 грн;

[…]

е) індексація - 226,29 грн.

Вислуга років станом на 25 липня 2020 року відповідно до наказу ГУ ДСНС у Донецькій області від 23 липня 2020 року № 174о/с.

Грошовий атестат був виданий у зв'язку зі звільненням на пенсію.

В довідці від 17 серпня 2020 року № 6/04/3522 про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», наведені відомості про те, що в період з 01 липня 2018 року по 30 червня 2020 року додаткові види грошового забезпечення ОСОБА_1 становили: надбавка за особливості проходження служби - 2 380,00 грн, індексація - 137,67 грн та премія - 2 268,92 грн.

На час розгляду справи по суті позивач отримує пенсію за вислугу років в загальному розмірі 7 997,88 грн; основний розмір пенсії обчислений із грошового забезпечення в загальній сумі 10 089,42 грн, в тому числі посадовий оклад - 3 080,00 грн; оклад за військове звання - 950,00 грн; процентна надбавка за вислугу років 35% - 1 410,50 грн; середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці у тому числі надбавка за специфічні умови проходження служби 50%, премія - 4 648,92 грн, про що свідчить протокол за пенсійною справою № 0504019715 (МНС) від 20 жовтня 2023 року.

Отже, як на час призначення пенсії, так і на час виникнення спірних правовідносин, основний розмір пенсії ОСОБА_1 був розрахований з суми його грошового забезпечення, у складі якої враховані не лише основні, а й додаткові його види.

Основні види грошового забезпечення (посадовий оклад, оклад за військове звання та відсоткова надбавка за вислугу років) враховані в розмірах, вказаних в грошовому атестаті № 17 та в довідці про грошове забезпечення від 17 серпня 2020 року № 6/04/3523, розміри цих складових аналогічні тим, що вказані в довідці від 31 липня 2023 року № 8.

Додаткові види грошового забезпечення (надбавка за особливості проходження служби та премія) враховані в розмірах, вказаних в довідці від 17 серпня 2020 року № 6/04/3522 про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Між тим, у складі грошового забезпечення для обчислення розміру пенсії не врахована індексація, незважаючи на те, що вона вказана і в грошовому атестаті № 17, і в довідці від 17 серпня 2020 року № 6/04/3522 про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Будь-які інші докази щодо предмета доказування учасники справи не надали.

Норми права, які застосував суд, мотиви їх застосування.

Висновки суду по суті позовних вимог.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на службі в органах внутрішніх справ, визначає Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262).

Ч. 3 ст. 43 Закону № 2262 передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Процитована норма ст. 43 міститься в розділі V «Обчислення пенсії» Закону № 2262, тобто в загальному розділі, та безпосередньо визначає складові грошового забезпечення для обчислення пенсій. При цьому під обчисленням слід розуміти процес отримання результату за допомогою дій над числами, кожне з яких є конкретним цифровим вираженням розміру складових грошового забезпечення.

У разі, якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку (ч. 18 ст. 43 Закону № 2262).

Порядок перерахунку пенсій врегульований розділом VIII «Порядок перерахунку пенсій» Закону № 2262.

Згідно з ч. ч. 1 та 2 ст. 63 Закону № 2262 перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій (ч. 4 ст. 63 Закону № 2262).

Отже, Кабінету Міністрів України надано право встановлювати умови та порядок перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.

Кабінет Міністрів України постановою від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393» затвердив Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійний забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок № 45).

Порядок № 45 визначає алгоритм дій, який повинні вчинити, зокрема територіальний орган Пенсійного фонду України та державний орган, з якого осіб, яким призначено пенсію відповідно до Закону № 2262 було звільнено із служби, для реалізації перерахунку раніше призначених пенсій.

П. 1 Порядку № 45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Згідно із п. 2 Порядку № 45 Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС, Службі судової охорони (далі - державні органи).

Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено Порядком № 45 (п. 3 Порядку № 45).

Відповідно до п. 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені ч. ч. 2 і 3 ст. 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Згідно з абз. 1 п. 5 Порядку № 45 під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

За правилами п. 6 Порядку № 45 відповідною вважається посада, яка за класифікаційними характеристиками, зокрема назвою, розміром посадового окладу, функціональністю та організаційним рівнем підрозділу у структурі органу (організації, установи, військової частини тощо) прирівнюється до посади, з якої особа була звільнена.

П. 9 Порядку № 45 визначено, що Пенсійний фонд України та його головні управління мають право перевіряти правильність складення довідок.

Питання подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою Правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1 «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок № 3-1).

Відповідно до п. 23 Порядку № 3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому ст. 63 Закону № 2262. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Згідно з п. 24 Порядку № 3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі ст. 63 Закону № 2262 уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, є збільшення рівня грошового забезпечення діючих військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262, що може бути реалізовано двома шляхами:

- через централізований механізм повідомлень та інформувань територіального органу Пенсійного фонду України органами влади, у спосіб, визначений п. п. 1-3 Порядку № 45;

- за відповідною заявою пенсіонера та доданими до неї документами.

Виходячи з викладеного, суд наголошує на тому, що заява пенсіонера та додані до неї документи, які дають право на подальше підвищення пенсії (довідка про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій), є підставою для перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за Законом № 2262, але за умови, якщо видача такої довідки державним органом, з якого особа була звільнена із служби, якщо інше не передбачено Порядком № 45, обумовлена зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

Строки перерахунку призначених пенсій регламентуються положеннями ст. 51 Закону № 2262, ч. ч. 2 і 3 якої визначено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Повертаючись до обставин цієї справи суд зауважує, що видача 6 державним пожежно-рятувальним загоном ГУ ДСНС у Донецькій області довідки від 31 липня 2023 року № 8 не була обумовлена зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з Законом № 2262, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

Суд зазначає, що Закон № 2262 пов'язує виникнення права на перерахунку раніше призначеної пенсії за вислугу років зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

Між тим сам по собі факт видачі уповноваженим органом нової довідки про розмір грошового забезпечення не є підставою для перерахунку пенсії.

Суд встановив, що в довідці від 31 липня 2023 року № 8 про розмір грошового забезпечення 6 державний пожежно-рятувальний загін ГУ ДСНС України у Донецькій області навів відомості про складові грошового забезпечення, якими ОСОБА_1 був забезпечений на день звільнення зі служби.

Ці відомості тотожні тим, що вказані в довідці від 17 серпня 2020 року № 6/04/3523 про розмір грошового забезпечення, яка була подана до пенсійного органу разом з поданням ГУ ДСНС у Донецькій області про призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років, і наявна в матеріалах його пенсійної справи.

Зміни розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення за посадою фельдшера 38 державної пожежно-рятувальної частини 6 державного пожежно-рятувального загону ГУ ДСНС у Донецькій області, з якої був звільнений позивач, не відбулося, нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії для зазначеної категорії осіб не вводились.

За цих обставин суд погоджується з аргументами пенсійного органу про відсутність правових підстав для проведення ОСОБА_1 перерахунку пенсії за вислугу років згідно з довідкою про розмір грошового забезпечення від 31 липня 2023 року № 8.

З огляду на встановлені фактичні обставини та правове регулювання спірних правовідносин суд дійшов висновку, що вимоги позивача про визнання протиправними дій ГУ ПФУ в Донецькій області стосовно відмови щодо перерахунку та виплати основного розміру пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки від 31 липня 2023 року № 8, виданої ГУ ДСНС у Донецькій області, про види і розміри грошового забезпечення прапорщика служби цивільного захисту ОСОБА_1 , на отримання яких має право відповідно до чинного законодавства у разі звільнення зі служби станом на 25 липня 2020 року, не підлягають задоволенню.

Позовні вимоги в частині зобов'язання ГУ ПФУ в Донецькій області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки від 31 липня 2023 року № 8, виданої ГУ ДСНС у Донецькій області про види і розмірі грошового забезпечення прапорщика служби цивільного захисту ОСОБА_1 , на отримання яких має право відповідно до чинного законодавства у разі звільнення зі служби станом на 25 липня 2020 року із зазначенням таких видів грошового забезпечення (додаткових видів грошового забезпечення): посадовий оклад - 3 080,00 грн, оклад за військовим званням - 950,00 грн, відсоткова надбавка за вислугу років (35%) - 1 410,50 грн, надбавка за особливості проходження служби (50%) - 2 720,25 грн, індексація - 226,29 грн, премія (113%) - 3 480,40 грн, всього - 11 867,44 грн, із виплатою різниці між фактично отриманою та належною до сплати суми пенсії за період з 26 липня 2020 року (дата призначення пенсії) до моменту здійснення перерахунку пенсії, мають похідний характер від вимоги про визнання протиправними дій пенсійного органу, а тому також не підлягають задоволенню.

Щодо доводів позивача про те, що загальна сума його грошового забезпечення на день звільнення зі служби згідно з довідкою від 31 липня 2023 року № 8 становила 11 867,44 грн, а основний розмір його пенсії обчислений, виходячи з грошового забезпечення в сумі 10 089,42 грн, суд зазначає таке.

Відповідно до п. 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб» пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів:

- відповідного окладу за посадою (для поліцейських, відряджених до органів державної влади, установ та організацій із залишенням на службі в Національній поліції, які отримували при цьому грошове забезпечення та звільнені із служби безпосередньо з посад у таких органах, установах та організаціях, - відповідних окладів, установлених за рівнозначними (аналогічними) посадами в Національній поліції), окладу/доплати за військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту - щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки/доплати за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням;

- щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Таким чином, під час призначення пенсії ГУ ПФУ в Донецькій області обґрунтовано врахувало у складі грошового забезпечення ОСОБА_1 посадовий оклад - 3 080,00 грн, оклад за військове звання - 950,00 грн та процентну надбавку за вислугу років - 1 410,50 грн в розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною позивачем перед звільненням, і відображених в грошовому атестаті № 17 (від 17 серпня 2020 року № 6/04/3521).

Також під час призначення пенсії ГУ ПФУ в Донецькій області правомірно врахувало у складі грошового забезпечення ОСОБА_1 щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премію в розмірах за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Йдеться про надбавку за особливості проходження служби - 2 380,00 грн та премію - 2 268,92 грн, що відповідає даним, наведеним в довідці від 17 серпня 2020 року № 6/04/3522 про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Суд зауважує, що в довідці від 17 серпня 2020 року № 6/04/3522 про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім надбавки за особливості проходження служби і премії, також вказана індексація, сума якої для нарахування пенсії становить 137,67 грн.

Верховний Суд в постанові від 03 квітня 2019 року у справі № 638/9697/17 сформулював висновок про те, що індексація грошового забезпечення має систематичний (щомісячний) характер, а її правова природа полягає у підтриманні купівельної спроможності рівня заробітної плати (грошового забезпечення) внаслідок її знецінення через подорожчання споживчих товарів і послуг, а тому вона має бути врахована у складі грошового забезпечення військовослужбовців для розрахунку пенсії за вислугу років, що забезпечує дотримання пенсійних прав осіб, звільнених з військової служби, як складової конституційного права на соціальний захист. В іншому випадку, не врахування індексації при обрахунку пенсії за вислугу років призвело б до застосування для визначення розміру пенсії знеціненого грошового забезпечення.

Отже, ОСОБА_1 мав право на включення до складу грошового забезпечення для обчислення основного розміру пенсії за вислугу років суми індексації згідно з довідкою від 17 серпня 2020 року № 6/04/3522 про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Під час призначення позивачу пенсії за вислугу років з 26 липня 2020 року ГУ ПФУ в Донецькій області не врахувало у складі грошового забезпечення для обчислення основного розміру пенсії суму індексації.

Між тим, правомірність дій (бездіяльності) пенсійного органу щодо обчислення основного розміру пенсії за вислугу років під час її призначення, в тому числі щодо неврахування у складі грошового забезпечення для обчислення основного розміру пенсії суми індексації, не є предметом спору у справі, що розглядається.

З огляду на предмет та підстави позову, який розглядається у цій справі, а також враховуючи, що з часу призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років минуло більше трьох років суд не вважає за можливе виходити за межі первісно заявлених позовних вимог та надавати оцінку правомірності дій пенсійного органу під час призначення пенсії.

Таким чином, у задоволенні позову слід відмовити повністю.

Решта доводів та заперечень сторін висновків суду по суті позовних вимог не спростовують.

Розподіл судових витрат.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС судові витрати розподілу не підлягають.

Керуючись ст. ст. 2, 12, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 250, 251, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

1. У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 , місце проживання: АДРЕСА_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Донецькій області (ідентифікаційний код: 13486010, місцезнаходження: Донецька обл., м. Слов'янськ, пл. Соборна, буд. 3) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.

2. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

3. Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

4. Повне судове рішення складено 13 листопада 2023 року.

Суддя Т.О. Кравченко