Постанова від 14.11.2023 по справі 155/1701/23

Справа №155/170/23

Провадження №3/155/788/23

ГОРОХІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 листопада 2023 року місто Горохів

Суддя Горохівського районного суду Волинської області Яремчук С.М., розглянувши матеріали адміністративної справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , який зареєстрований в АДРЕСА_1 , проживає в АДРЕСА_2 , гранатометника 1 відділення 3 взводу роти охорони першого відділу ІНФОРМАЦІЯ_1 ,

за вчинення адміністративного правопорушення передбаченого ч. 3 ст. 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення

ВСТАНОВИЛА:

13 листопада 2023 року в Горохівський районний суд Волинської області з ІНФОРМАЦІЯ_2 надійшла справа про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення ним адміністративного правопорушення передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП.

Вивчивши матеріали справи про адміністративне правопорушення приходжу до наступного висновку.

Відповідно до вимог ст. 278 КУпАП при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення суддя повинен перевірити, чи правильно складений протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.

Згідно з ч. 1 ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.

Аналогічні вимоги до змісту протоколу про адміністративне правопорушення встановлені Інструкцією зі складання протоколів та оформлення матеріалів про військові адміністративні правопорушення, затвердженої Наказом МО України від 23 жовтня 2021 року №329.

Відповідно до чинного законодавства України протокол про адміністративне правопорушення (статті 251, 256 Кодексу) є офіційним документом і основним джерелом доказів у справі, оскільки саме він має містити повні та точні відомості про вчинення правопорушення, його кваліфікацію, дані про потерпілих, свідків, якщо вони є. Саме протокол про адміністративне правопорушення є документом, у якому формулюється суть правопорушення.

Однак, всупереч цим вимогам в протоколі ЛРТЦК №178 про військове адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 172-20 КУпАП від 10 листопада 2023 року не зазначено місця та часу вчинення правопорушення.

Окрім того, суддя звертає увагу, що суб'єктом вчинення правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП являються військовослужбовці, військовозобов'язані та резервісти під час проходження зборів на території військових частин, військових об'єктів.

Проте, всупереч вищевикладеному, матеріали справи не містять відомостей про те, що ОСОБА_1 дійсно являється суб'єктом вчинення правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП. Так, зокрема, суду не надано копії організаційно-розпорядчого документа (наказу, розпорядження, тощо) про те, що останній проходить службу у першому відділі ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Також у матеріалах справи відсутні докази, що ОСОБА_2 є начальником ІНФОРМАЦІЯ_3 та, відповідно до Інструкції зі складання протоколів та оформлення матеріалів про військові адміністративні правопорушення, затвердженої Наказом МО України від 23 жовтня 2021 року №329, уповноважений на складання протоколів про адміністративні правопорушення.

Санкція ч. 3 ст. 173 КУпАП передбачає альтернативну відповідальність, саме: накладення штрафу від однієї до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арешт з утриманням на гауптвахті на строк від десяти до п'ятнадцяти діб.

У матеріалах справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП відсутні будь-які характеризуючі дані щодо особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, що унеможливлює прийняття у справі законного й обґрунтованого судового рішення та призначення відповідного вмотивованого адміністративного стягнення оскільки, розмір та види адміністративного стягнення передбачені санкцією статті суттєво різняться за своєю суттю та важкістю.

Стаття 245 КУпАП визначає, що завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне і повне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Статтею 252 КУпАП визначено, що орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Суддя звертає увагу на те, що обов'язок щодо збирання доказів та оформлення матеріалів про військове адміністративне правопорушення покладається на уповноважену посадову особу, яка складає протокол. Наслідком недотримання цієї вимоги є повернення протоколу до відповідного органу для належного оформлення.

Допущені при оформленні вищеказаного протоколу порушення вимог КУпАП та Інструкції зі складання протоколів та оформлення матеріалів про військові адміністративні правопорушення, затвердженої Наказом Міністерства оборони України від 23 жовтня 2021 року №329, не дають можливості повно та об'єктивно розглянути дану справу.

Таким чином, враховуючи невідповідність зазначеного матеріалу про адміністративне правопорушення вимогам ст. 256 КУпАП, суддя, без усунення вищевказаних недоліків, позбавлений можливості прийняти законне та обґрунтоване рішення по справі, а тому даний адміністративний матеріал підлягає поверненню до ІНФОРМАЦІЯ_2 для належного оформлення.

Постановою Пленуму Верховного Суду України за №14, від 23 грудня 2005 року, визнано правильною практику судів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені без дотримання вимог, передбачених ст. 256 КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення.

При доопрацюванні адміністративних матеріалів необхідно усунути вищенаведені недоліки із врахуванням при цьому положень ст. 38 КУпАП щодо строків накладення адміністративного стягнення.

Керуючись ст. 256, 278 КУпАП, суддя

ПОСТАНОВИЛА:

Матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , за вчинення ним адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 повернути до ІНФОРМАЦІЯ_2 для належного оформлення.

Постанова є остаточною і оскарженню не підлягає.

Суддя Горохівського районного суду

Волинської області Яремчук С.М.