ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 листопада 2023 року Справа № 160/22611/23
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі: головуючого - судді Кучми К.С., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області від 16.08.2023 року у формі листа про розгляд звернення за №39161-30790/3-01/8-0400/23 про відмову у перерахунку пенсії відповідно до ст.8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці";
- зобов'язати відповідача повторно розглянути його заяву про перерахунок пенсії від 14.07.2023 року з урахуванням норми ст.8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці у розмірі" у розмірі 80% заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до ст.40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з якої обчислюється пенсія, з урахуванням часу його перебування на інвалідності у зв'язку з професійним захворюванням до стажу роботи із шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і у пільгових розмірах.
В обґрунтування заявлених вимог зазначено, що позивач з 19.01.2021 року перебуває на обліку в Головному управлінні ПФУ в Дніпропетровській області та отримує пенсію по інвалідності. Позивач звернувся до відповідача із заявою про здійснення перерахунку пенсії, з урахуванням норми статті 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" у розмірі 80 % заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з якої обчислюється пенсія, з урахуванням часу перебування на інвалідності у зв'язку з професійним захворюванням. Проте, відповідач відмовив у здійсненні такого перерахунку пенсії з підстави відсутності у позивача 15 років шахтарського стажу. Позивач не погоджуючись з такою позицією відповідача, посилається на ч.4 ст.9 Закону України "Про охорону праці" в якому зазначено, що час перебування на інвалідності у зв'язку з нещасним випадком або професійним захворюванням зараховується до стажу роботу для призначення пенсії за віком і також до стажу роботи із шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і в пільгових розмірах у порядку, встановленому Законом.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 08.09.2023 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі. Призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.
На виконання вимог ухвали суду 05.10.2023 року відповідач надав відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що час перебування на інвалідності у зв'язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням зараховується до стажу роботи із шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і у пільгових розмірах. Згідно із частиною третьої статті 24 Закону № 1058-IV страховий стаж враховується в одинарному розмірі, крім випадків, передбачених цим Законом. За кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала та дає право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року. Отже, пільговий порядок обчислення стажу роботи застосовується виключно в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах та за вислугу років. Відповідно до вищезазначеного, при обчисленні пенсії по інвалідності до страхового стажу зараховується додаткові роки з дня встановлення інвалідності до дня досягнення віку, передбаченого ст.26 Закону № 1058, при обчисленні пенсії по інвалідності в розмірі пенсії за віком, додаткові роки з дня встановлення інвалідності до дня досягнення віку, передбаченого ст.26 Закону № 1058-IV до страхового стажу не зараховується. З огляду на вищезазначене, відсутні підстави для обчислення розміру пенсії позивача з урахуванням норми ст.8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці у розмірі" у розмірі 80% заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до ст.40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". За таких обставин, відповідач проси суд у задоволенні позову відмовити в повному обсязі.
Дослідивши матеріали справи, враховуючи позицію позивача, викладену у позовній заяві, враховуючи позицію відповідача, викладену у відзиві на позовну заяву, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному та об'єктивному розгляді обставин справи, суд встановив наступні обставини справи.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області з 19.01.2021 р. та отримує пенсію по інвалідності ІІІ групи внаслідок трудового каліцтва (за актом Н1/П4) в розмірі 50% пенсії за віком, обчисленої згідно із ст.33 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 р. № 1058-IV.
14.07.2023 позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив здійснити перерахунок його пенсії з урахуванням норми ст.8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці у розмірі" у розмірі 80% заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до ст.40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з якої обчислюється пенсія, з урахуванням часу його перебування на інвалідності у зв'язку з професійним захворюванням до стажу роботи із шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії.
Листом від 16.08.2023 року "Про розгляд звернення" відповідач повідомив позивача, зокрема, про наступне: "Відповідно до пункту 4 частини 1 статті 24 Закону №1058, час перебування на інвалідності у зв'язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням зараховується до стажу роботи із шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і у пільгових розмірах. Страховий стаж Вам зараховано по 31.07.2022 р., що складає 51 рік 04 місяці 11 днів, у тому числі пільговий стаж роботи за Списком № 1 - 14 повних років та додатковий стаж - 20 років 12 днів, де індивідуальний коефіцієнт страхового стажу із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1% становить 0,51333. Заробітна плата розрахована за даними, які містяться в системі персоніфікованого обліку за період з 01.07.2003 р. по 30.11.2020 р., де індивідуальний коефіцієнт заробітної плати після оптимізації - 3,36141. Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії з урахуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески за 2018 - 2020 роки складає 30652,06 грн. (9118,81 грн. х 3,36141). Загальний розмір пенсії, станом на 01.08.2023 р., складає 8 569,75 грн. Враховуючи зазначене, Ви не маєте 15 років шахтарського стажу, підстави для перерахунку пенсії згідно статті 8 Закону № 345 відсутні".
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, а також регулювання порядку формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, визначені Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 р. № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV).
Статтею 24 Закону № 1058-VI передбачено, що час перебування на інвалідності у зв'язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням зараховується до страхового стажу для призначення пенсії за віком, а також до страхового стажу роботи із шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і у пільгових розмірах.
Статтею 1 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" від 02.09.2008 р. № 345-VI (далі - Закон № 345-VI) визначено, що дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.
Статтею 8 Закону № 345-VI передбачено, що мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Суд звертає увагу, що статтею 8 Закону № 345-VI передбачено не окремий вид пенсії, а додаткову соціальну гарантію шахтарям.
Мінімальний розмір пенсії у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, є додатковою гарантією для шахтарів, які працювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків за Списком № 1, яка встановлена на випадок, коли після розрахунку у встановленому законом порядку розміру відповідної пенсії за віком така пенсія буде менша ніж три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Аналогічний висновок викладений у постанові Верховного Суду від 13.11.2019 у справі № 345/763/17.
При цьому, виходячи з положень наведеної норми, до кола працівників, на яких поширюється дія Закону № 345-VI та встановлені пільги, належать тільки працівники, зазначені у Списку № 1, які були зайняті на підземних роботах повний робочий день.
Верховний Суд у постанові від 22.09.2021 р. у справі № 640/390/20 наголосив, що для призначення пенсії згідно із Законом № 345-VI необхідно мати стаж підземних робіт не менше ніж 15 років для чоловіків.
Відповідно до ч.5 ст.56 Закону України "Про пенсійне забезпечення" час перебування на інвалідності у зв'язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням зараховується до стажу роботи для призначення пенсії за віком, а також до стажу роботи із шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і у пільгових розмірах.
Відповідна гарантія встановлена і положеннями частини четвертої статті 9 Закону України "Про охорону праці", згідно із якими час перебування на інвалідності у зв'язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням зараховується до стажу роботи для призначення пенсії за віком, а також до стажу роботи із шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і в пільгових розмірах у порядку, встановленому законом.
Пунктом 6 частини четвертої статті 10 Закону України "Про пенсійне забезпечення", зокрема, внесено зміни до Закону № 1058-IV шляхом доповнення частини першої статті 24 вказаного Закону абзацом четвертим такого змісту: "Час перебування на інвалідності у зв'язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням зараховується до страхового стажу для призначення пенсії за віком, а також до страхового стажу роботи із шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і у пільгових розмірах".
Верховний Суд у постанові від 18.04.2019 р. у справі №392/17/17, за результатами аналізу наведених правових норм, дійшов висновку, що законодавець зараховує час перебування на інвалідності у зв'язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням до стажу роботи тільки для призначення пенсії за віком, а також до стажу роботи із шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і у пільгових розмірах відповідно до статей 13,14 Закону України "Про пенсійне забезпечення". Отже, до пільгового стажу позивача зараховується період до того часу, коли позивач вийшов на пенсію за віком на пільгових умовах.
Аналогічна позиція викладена у постановах Верховного Суду від 05.12.2019 у справі №185/8991/16-а, від 18.04.2019 у справі №392/17/17.
Отже, до пільгового стажу особи зараховується період до того часу, коли останній вийшов на пенсію за віком на пільгових умовах.
З матеріалів справи вбачається, що позивач отримує пенсію по ІІІ групі інвалідності відповідно до норм Закону № 1058-IV.
Відповідно до акту розслідування причин виникнення хронічного професійного захворювання від 10.04.2019 року комісія провела розслідування причин виникнення хронічного професійного захворювання та дійшла висновку про наявність шкідливих умов праці: згідно з Державними санітарними нормами правилами "Гігієнічна класифікація праці за показниками шкідливості та небезпечності фактор виробничого середовища, важкості та напруженості трудового процесу", затвердженими Наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08.04.2014 р. № 248 оцінка умов праці електрослюсар підземного гірничомонтажної дільниці № 5 ФІЛІЇ "ПАВЛОГРАДСЬКЕ УМДР ГШО" ПрАТ "ДТЕК ПАВЛОГРАДВУГІЛЛЯ" ОСОБА_1 .
24.05.2019 року позивачу первинно встановлено 25% втрати професійної працездатності без встановлення інвалідності з повторним переоглядом 15.05.2021 року.
01.02.2021 року висновком МСЕК позивачу встановлено 30% втрати професійної працездатності та встановлено 3 групу інвалідності з 19.01.2021 року з повторним переоглядом 15.01.2023 року.
Висновком МСЕК від 07.02.2023 року позивачу встановлено 40% втрати професійної працездатності та повторно встановлено 3 групу інвалідності з 01.02.2023 року з повторним переоглядом 15.01.2025 року.
Разом з тим, судом не встановлено факту звернення позивача за призначенням пенсії за віком на пільгових умовах та призначення йому такої пенсії, відтак зарахування часу його перебування на інвалідності у зв'язку з професійним захворюванням до пільгового стажу із шкідливими умовами, на даний час не є можливим, оскільки не узгоджується з наведеними приписами законодавства.
З урахуванням наведеного, та враховуючи те, що позивач не набув необхідного стажу на підземних роботах, що дає право на перерахунок пенсії відповідно до статті 8 Закону №345-VI (не менш як 15 років), тому суд дійшов висновку про правомірність відмови відповідача у перерахунку пенсії відповідно до вимог статті 8 Закону № 345-VI.
Суд також застосовує позицію ЄСПЛ, сформовану в пункті 58 рішення у справі "Серявін та інші проти України" (№ 4909/04): згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" (Ruiz Torija v. Spain) №303-A, пункт 29).
Відповідно до ч.2 ст.2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Частиною 1 ст.9 КАС України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
В силу частини першої статті 72 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ч.3 ст.90 КАС України, суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позову, з викладених вище підстав.
Відповідно до статті 139 КАС України судові витрати між сторонами не розподіляються.
На підставі викладеного, та керуючись ст.ст.8, 9, 72, 77, 132, 139, 241-246, 250, 262 КАС України, суд,
УХВАЛИВ:
Відмовити повністю у задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул.Набережна Перемоги, 26, м.Дніпро, 49094, код ЄДРПОУ 21910427) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст.255 КАС України та може бути оскаржене в порядку та у строки, встановлені ст.ст.295, 297 КАС України.
Суддя К.С. Кучма