ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 вересня 2023 року Справа № 160/19469/23
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Ніколайчук С.В.
розглянув в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін у письмовому провадженні адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Державної установи "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Дніпропетровській області" (49045, м.Дніпро, вул.Полігонна, 16, код ЄДРПОУ 08805223) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії
УСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Державної установи "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Дніпропетровській області", в якій просить:
- визнати протиправною бездіяльність Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Дніпропетровській області»» (ЄДРПОУ: 08805223) щодо не видачі ОСОБА_1 (паспорт: серії НОМЕР_1 , виданий Бабушкінським РВ ДМУ УМВС України в Дніпропетровській області 08.12.1997 р.) довідки про розмір грошового забезпечення із зазначенням премії у розмірі 100%.
- зобов'язати Державну установу «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Дніпропетровській області»» (ЄДРПОУ: 08805223) видати ОСОБА_1 (паспорт: серії НОМЕР_1 , виданий Бабушкінським РВ ДМУ УМВС України в Дніпропетровській області 08.12.1997 р.) довідку про розмір грошового забезпечення із зазначенням премії у розмірі 100%.
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначив, що на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Дніпропетровській області» про розмір грошового забезпечення №33/24-/С-312 від 07.05.2021. Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області починаючи з 01.12.2019 року проведено перерахунок та здійснюється виплата пенсії. При виготовленні довідки, відповідачем зменшено розмір премії, що вплинуло на розмір пенсії позивача.
Водночас позивач зазначає, що під час його звільнення зі служби з правом на пенсію його грошовим атестатом встановлено премію у розмірі 100%. Позивач звернувся до відповідача із заявою про формування оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення зазначенням премії 100%. У цій заяві позивач звернув увагу відповідача на те, що відповідачу необхідно врахувати відсотки складової грошового забезпечення премії у розмірі 100%, які визначені грошовим атестатом позивача № 49 від 05.05.2010 року. Відповідач відмовив позивачу у видачі оновленої довідки. Позивач не погодився з такими діями відповідача, тому звернувся з цим позовом до суду для захисту своїх прав.
Ухвалою від 07 серпня 2023 року суд відкрив провадження в цій адміністративній справі, призначив справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Копія ухвали від 07 серпня 2023 року отримана представником відповідача, проте станом на день прийняття рішення відповідач правом на надання відзиву не скористався.
В силу ч. 4 ст. 124, ч. 8 ст.126 Кодексу адміністративного судочинства України суд вважає відповідача належним чином повідомленим про можливість подання відзиву у зазначені строки та належним чином повідомленим про судовий розгляд справи.
Відповідачем, на виконання ст.162 Кодексу адміністративного судочинства України, не було надіслано до суду письмового відзиву на адміністративний позов та не було повідомлено про поважність причин ненадання відзиву.
Відповідно до ч. 6 ст.162 Кодексу адміністративного судочинства України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Згідно з ч. ч. 5, 8 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. При розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.
Суд, дослідив матеріали справи, з'ясував всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та відзив, оцінив докази, які мають значення для розгляду і вирішення позову по суті, проаналізував застосування норм матеріального та процесуального права, встановив таке.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з 2010 року.
Позивачу призначена пенсія по лінії МВС України, за вислугу років, як працівнику органів внутрішніх справ, у відповідності до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Відповідно до грошового атестату від № 49 від 05.05.2010 року про види грошового забезпечення позивача (для встановлення пенсії), визначені види грошового забезпечення, у тому числі, премія у розмірі 100%.
07.05.2021 року Державною установою “Територіальне медичне об'єднання МВС України по Дніпропетровській області” на виконання рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 14.05.2019 по справі №826/12704/18 та постанови Великої Палати Верховного Суду від 17.12.2019 по справі №160/8324/19 та у відповідності до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45, було надано довідку №33/24-/С-312 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , яке складається з наступних складових, а саме: посадовий оклад - 4300,00 грн.; оклад за спеціальним званням полковник поліції - 2400,00 грн.; надбавка за стаж служби в поліції 50% - 3350,00 грн.; надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції 100% - 10050,00 грн.; надбавка за службу в умовах режимних обмежень 15 % - 6454,00 грн.; премія 53,96 %-11194,00 грн.; всього 31939,00 грн.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду у справі №160/12157/21 від 27.09.2021 позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправною відмову та зобов'язання вчинити певні дії задоволено частково. Визнано протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Дніпропетровській області» про розмір грошового забезпечення №33/24-/С-312 від 07.05.2021. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести з 01.12.2019 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Дніпропетровській області» про розмір грошового забезпечення №33/24-/С-312 від 07.05.2021, без обмеження максимального розміру пенсії, з урахуванням раніше здійснених виплат. У задоволенні решти позовних вимог - відмовлено.
На підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Дніпропетровській області» про розмір грошового забезпечення №33/24-/С-312 від 07.05.2021 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області починаючи з 01.12.2019 року проведено перерахунок та здійснюється виплата пенсії.
На думку позивача, при виготовленні довідки, відповідач зменшив розмір премії з 100 % на 53,96%, з чим позивач не погоджується та звернувся до відповідача з заявою про надання роз'яснення підстав зменшення розміру премії.
Листом від 12.05.2023 року № 33/24-1599 відповідач надав відповідь позивачу, де зазначив, що відповідно до листа Національної поліції за прирівняною посадою, з якої звільнено позивача з органів внутрішніх справ, середній розмір надбавки за специфічні умови проходження служби складає 100% (відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званям та надбавки за стаж служби), середній розмір премії складає 53,96% грошового забезпечення.
Вважаючи дії відповідача протиправними позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, доводам позивача, викладеним в позовній заяві, суд врахував такі норми чинного законодавства, які діяли на момент виникнення спірних правовідносин, та релевантні їм джерела права.
За приписами статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з нормами статті 22 Конституції України, права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон №2262-ХІІ).
Відповідно до ч.1 ст.1 Закону №2262-ХІІ, особи з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особи, які мають право на пенсію за цим Законом при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції та на службі на посадах начальницького складу в Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Бюро економічної безпеки України, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.
Згідно із п.7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1, для призначення пенсії за вислугу років і по інвалідності подається, серед інших документів, грошовий атестат, або довідка про розмір грошового забезпечення, і довідка про додаткові види грошового забезпечення, які заявник отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби.
Станом на час призначення пенсії позивачу 15.03.2016 діяв наказ МВС України від 23.04.2015 №475 «Про затвердження Інструкції про виплату грошового забезпечення та одноразової грошової допомоги при звільненні особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту».
Згідно із розділом ХХ цієї Інструкції «Грошові атестати», при переміщеннях по службі, переведеннях, а також при звільненні осіб рядового і начальницького складу фінансовий підрозділ (бухгалтерія) зобов'язаний задовольнити їх усіма належними видами грошового забезпечення і про виплачені суми зробити відповідні записи в грошовому атестаті (додаток 7).
Грошовий атестат особам рядового і начальницького складу видається:
в усіх випадках переміщення по службі з одного органу управління (підрозділу) до іншого, у тому числі при направленні у навчальні заклади для навчання. У тому разі, коли грошовий атестат з будь-яких причин при вибутті не був виданий, фінансовий підрозділ (бухгалтерія) зобов'язаний надіслати цей атестат за новим місцем служби вибулого;
при направленні з органу управління (підрозділу) для подальшого проходження служби до військових формувань або правоохоронних органів;
при відрядженні до органів державної влади та в інших випадках, коли особу рядового і начальницького складу залишено на службі;
при звільненні у запас або відставку з призначенням пенсії.
Особам, які звільняються з призначенням пенсії, грошовий атестат на руки не видається, а передається разом з іншими документами у відповідний підрозділ управління Пенсійного фонду України для призначення пенсії.
Грошовий атестат видається під розписку в журналі, де реєструються грошові атестати. Крім того, у журналі зазначаються:
номер і дата видачі грошового атестата;
прізвище, ім'я та по батькові власника атестата, займана ним посада, звання;
куди вибув власник атестата;
до якого часу виплачено грошове забезпечення, з якого окладу і які виплачені надбавки.
Грошові атестати розбірливо заповнюються і підписуються керівником органу управління (підрозділу) та начальником фінансової служби (бухгалтерії), після чого скріплюються печаткою.
Грошові атестати без печатки чи підпису, з підчистками або заздалегідь не обумовленими виправленнями, а також неправильно заповнені вважаються недійсними.
У грошовому атестаті має бути підпис його власника, що підтверджує правильність записів за проведеними розрахунками.
Особі, яка прибула до нового місця служби і не надала грошового атестата (у зв'язку із втратою або з інших причин), виплачується грошове забезпечення, починаючи з першого числа наступного за поточним місяця, на підставі рапорту, у якому прибулий вказує причину неподання грошового атестата, розмір грошового забезпечення за останнім місцем роботи та дату отримання атестата.
Одночасно начальник фінансової служби (бухгалтерії) запитує дублікат грошового атестата за колишнім місцем служби зазначеної особи, і в разі невідповідності даних рапорту та дубліката грошового атестата здійснюється перерахунок грошового забезпечення, яке було видано.
При переведенні осіб рядового і начальницького складу, військовослужбовців до органів управління (підрозділів) ДСНС України з інших військових формувань, створених відповідно до чинного законодавства, підтвердження (корінці) грошових атестатів, заповнені відповідно до основної частини, завірені підписами керівника установи і начальника фінансового підрозділу (бухгалтерії), скріплені гербовою печаткою, надсилаються листом до підрозділу, з якого прибула особа рядового і начальницького складу, у термін не більше одного місяця.
Відповідно до грошового атестату від 05.05.2010 року № 49 про види грошового забезпечення позивача (для встановлення пенсії), визначені види грошового забезпечення, у тому числі, премія у розмірі 100%.
Частиною 1 статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» №2011-XII від 20 грудня 1991 року (далі - Закон №2011-XII) визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Згідно із частиною 2 статті 9 Закону №2011-ХІІ, до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (частина 3 статті 9 Закону №2011-ХІІ).
Статтею 43 Закону №2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону №2262-XII, згідно з якою, перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. Перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Отже, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.
Кабінет Міністрів України 13 лютого 2008 року прийняв Постанову №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. №393» (далі - Порядок №45).
Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Абзацом 1 пункту 5 Порядку №45 в редакції постанови №103 передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
У Додатку 2 до Порядку 45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку постановою №103 було викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, в адміністративній справі №826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.
Суд зазначає, що в компетенцію Уряду входить прийняття, зміна чи припинення дії Порядку №45.
Проте зміни внесені постановою №103, зокрема до додатку 2 до Порядку №45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, відтак з 05 березня 2019 року - дня набрання законної сили рішенням у справі №826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку №45, яка діяла до зазначених змін.
Водночас алгоритм дій, який повинні вчинити, зокрема відповідач у зв'язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 постанови №103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45 не змінився.
Пунктом 3 Порядку №45 передбачено, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Тобто, на відповідача покладено функції по складанню довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством після надходження від територіального пенсійного органу списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку за формою згідно із додатком 1 до Порядку №45.
З матеріалів справи видно, що 07.05.2021 року відповідач видав довідку № 33/24/С-312 про розмір грошового забезпечення позивача, визначеного станом на 05 березня 2019 року. Згідно з цією довідкою, розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, надбавки за стаж служби в поліції, надбавки за особливості проходження служби, надбавка за службу в умовах режимних обмежень, премії.
Отже, до довідки були включені всі, передбачені законодавством, складові грошові забезпечення військовослужбовця, які мають враховуватися під час перерахунку пенсії позивача, призначеної відповідно до Закону №2262-ХІІ.
У цій довідці розмір премії позивача у складі грошового забезпечення для перерахунку пенсії визначена у розмірі 53,96 %.
30 серпня 2017 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову №704, яка набрала чинності 01 березня 2018 року та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Зокрема, Постановою №704 установлено такі додаткові види грошового забезпечення:
- надбавка за особливості проходження служби в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, порядок та умови виплати якої визначається керівниками державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов'язків за посадою (абзац четвертий підпункту 1 пункту 5 постанови № 704);
- надбавка за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу (пункт 6 Постанови № 704).
Підпунктом 2 пункту 5 постанови №704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.
Із системного аналізу зазначених норм слідує, що Постанова №704 не містить імперативної вказівки на конкретний відсоток надбавки за особливості проходження служби, надбавки за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовця чи премії. В той же час, граничні розміри надбавок визначаються керівником державного органу в межах видатків, затверджених на грошове забезпечення, залежно від розміру посадового окладу, виконуваних обов'язків та напрямку діяльності відповідного підрозділу.
Зазначене, в свою чергу, дає підстави для висновку, що надбавка за особливості проходження служби військовослужбовцями та премія мають тимчасовий характер, а їх виплата дозволена за наявності підстав та тільки у межах асигнувань, затверджених на грошове забезпечення для утримання військовослужбовців. Розмір такої премії встановлюється керівником органу за місцем проходження служби.
Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06 квітня 2016 року № 260 затверджено Порядок та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (далі - Порядок №260).
Відповідно до положень пункту 12 розділу ІІ Порядку № 260 розміри премії встановлюються за рішенням керівників органів поліції відповідно до затверджених ними положень про преміювання та наявного фонду грошового забезпечення. Виплата премій поліцейським здійснюється за наказами керівників органів поліції. Накази про преміювання поліцейських видаються до 25 числа кожного місяця на підставі списків начальників структурних підрозділів органу поліції, погоджених з фінансовим підрозділом у частині розміру фонду преміювання. Виплата премії проводиться щомісяця в останній день місяця за поточний місяць разом з виплатою грошового забезпечення.
Таким чином, розмір премії прямо залежить від наявного фонду грошового забезпечення та встановлюється за рішенням керівників органів поліції, тобто розмір премії має змінний характер.
Як зазначив відповідач у листі від 12.05.2023 року № 33/24-1599 за інформацією Національної поліції України середній розмір премії за прирівняною посадою, з якою звільнено позивача з органів внутрішніх справ , середній розмір премії складає 53,96 % грошового забезпечення.
Такий розмір премії і був встановлений відповідачем у наданій позивачу довідці від 07.05.2021 року № 33/24/С-312 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку премії станом 05.03.2019.
За викладених вище обставин, у Державної установи "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Дніпропетровській області" відсутні правові підстави для підготовки і надання до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області нової довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05.03.2019 із зазначенням премії у розмірі 100% відповідно до грошового атестату № 49 від 05.05.2010 року
Частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Статтею 90 КАС України передбачено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Згідно із ч.2 ст.2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Таким чином, суд зробив висновок, що Держава установа "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Дніпропетровській області" діяло на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені законодавством України.
За викладених обставин, позовні вимоги у цій справі задоволенню не підлягають.
Підстави для розподілу судових витрат, відповідно до положень статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, відсутні, оскільки у задоволенні позову відмовлено.
Керуючись статтями 2, 9, 77, 78, 90, 139, 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
У задоволенні позовних ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Державної установи "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Дніпропетровській області" (49045, м.Дніпро, вул.Полігонна, 16, код ЄДРПОУ 08805223) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в порядку та строки, передбачені статтями 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст рішення суду складено 13.11.2023 року
Суддя С.В. Ніколайчук