Рішення від 13.11.2023 по справі 755/13170/22

Справа №:755/13170/22

Провадження № 2/755/443/23

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"13" листопада 2023 р. Дніпровський районний суд м. Києва в складі: головуючого судді - Катющенко В.П., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження, без повідомлення сторін, цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації до ОСОБА_1 , третя особа: Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про стягнення надміру виплачених коштів, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач, Управління соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації (далі-Управління), звернулося до Дніпровського районного суду м. Києва з позовом, в якому просить суд: 1. стягнути з ОСОБА_1 суму богу 7 789,36 грн на користь Управління соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації призначення платежу: субсидія за період з травня 2018 року по січень 2019 року, ОСОБА_1 , Дніпровський район; 2. стягнути з ОСОБА_1 суму боргу 6 609 грн 51 коп. на користь Управління соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації, призначення платежу: субсидія за період з лютого 2019 року по вересень 2019 року, ОСОБА_1 , Дніпровський район; 3. стягнути з ОСОБА_1 суму боргу 36 977 грн 85 коп. на користь Київського міського центру по нарахуванню у здійсненню соціальних виплат, призначення платежу: субсидія в грошовій формі за період з жовтня 2019 року по квітень 2022 року, ОСОБА_1 , Дніпровський район; 4. стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації судовий збір в сумі 2 481,00 грн.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач посилається на те, що ОСОБА_1 (далі - Відповідач) звернувся до Управління із заявою від 01.08.2015 про призначення житлової субсидії. В заяві від 01.08.2015 відповідач погодився своїм підписом з текстом наступного змісту: «Я та особи, які зареєстровані (фактично проживають) у житловому приміщенні/будинку, даємо згоду на обробку персональних даних про сім'ю, доходи, майно, що необхідні для призначення житлової субсидії, та оприлюднення відомостей щодо її призначення. У разі зміни обставин, які можуть вплинути на отримання житлової субсидії (зміни складу осіб, які зареєстровані (фактично проживають), джерел доходу, переліку отримуваних житлово-комунальних послуг, придбання майна, товарів або оплати послуг на суму, що перевищує 50 тис. гривень), зобов'язуюся протягом місяця повідомити про це структурний підрозділ з питань соціального захисту населення». В розділі II «Всі види доходів осіб, які зареєстровані (фактично проживають) у житловому приміщенні/будинку, у тому числі від розміщення депозитів, здачі майна в оренду за період з січня 2014 р. до 31 грудня 2014 р.» декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії від 01.08.2015 відповідач вказав себе, ОСОБА_1 , вид доходу - пенсія; джерело доходу - Пенсійний фонд». В декларації від 01.08.2015 відповідач погодився своїм підписом з текстом наступного змісту: «Я усвідомлюю, що в разі подання мною у неповному обсязі або недостовірних відомостей про осіб, які зареєстровані (фактично проживають) у житловому приміщенні/будинку, їх доходи і витрати мені може бути відмовлено у призначенні житлової субсидії або припинено її надання. У такому разі зобов'язуюся повернути надміру перераховану (виплачену) суму житлової субсидії у подвійному розмірі». Вищезазначені заява та декларація надійшли на адресу Управління поштою 28.09.2015. Рішеннями Управління від 21.11.2015 відповідачу була призначена житлова субсидій.

Рішеннями Управління від 22.09.2016, 12.07.2017, 10.04.2018 відповідачу відповідно до п.16 Положення № 848 (в редакції, що діяло до 01.10.2019) і надалі проводилося автоматичне призначення житлової субсидії.

Листом Управління від 01.06.2018 №37/02-7671 відповідачу повідомлено, що йому не призначено субсидію з травня 2018 року, оскільки за інформацією підприємств-надавачів житлово-комунальних послуг в нього є заборгованість з оплати та запропоновано документально підтвердити сплату заборгованості (копія рахунку з оплатою) або укладення договору про її реструктирізацію (копія договору) та подати нові заяву та декларацію ц призначення субсидії. 25.06.2018 на адресу Управління поштою надійшла заява відповідача від 09.06.2018, в якій відповідач просив, зокрема, «структурні підрозділи з питань соціального захисту населення самостійно здійснити розрахунок на наступний сезон для його домогосподарства, яке отримувало житлову субсидію у попередньому сезоні», стверджуючи про відсутність заборгованості та надавши копію ухвали Дніпровського районного суду м. Києва від 26.01.2012 у справі № 2-С-2604-3/2012 р., якою скасовано судовий наказ № 2-Н-422/1 виданий 11.11.2010 про стягнення з відповідача на користь Комунального підприємства по утриманню житлового господарства Дніпровського району м. Києва у розмірі 5 082,45 грн та витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи 30,00 грн, а всього 5 112,45 грн скасовано. Управління листом від 05.07.2018 №37/12-9469 звернулося до Департаменту соціальної політики КМДА, яким просило надати роз'яснення чи може Управління, враховуючи, що контроль за цільовим використанням коштів державного бюджету у вигляді субсидій покладається на структурні підрозділи з питань соціального захисту населення, не враховувати інформацію, яка надана підприємствами надавачами послуг станом на 2018 рік і враховувати ухвалу суду. Враховуючи надану відповідачем ухвалу суду, якою скасовано судовий наказ № 2-Н-422/1 виданий 11.11.2010 про стягнення з відповідача на користь Комунального підприємства по утриманню житлового господарства Дніпровського району м. Києва, рішенням Управління від 12.07.2018 Відповідачу була призначена житлова субсидія. Водночас, Управління листом від 11.07.2018 №37/12-9767 звернулося до «Керуючої компанії з обслуговування житлового фонду Дніпровського району м. Києва» з проханням надати роз'яснення яким чином, зокрема, по домогосподарству Відповідача, по якому є ухвала суду, якою скасовано судовий наказ № 2-Н-422/1 виданий 11.11.2010 про стягнення з відповідача на користь КП по утриманню житлового господарства Дніпровського району м. Києва, Керуючою компанією обліковується заборгованість і як, за таких умов, Управлінню розглядати право мешканців, зокрема, ОСОБА_1 на отримання субсидії з урахуванням вимог чинного законодавства. Комунальне підприємство «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Дніпровського району м. Києва» листом від 30.07.2018 № 103/45-4546 повідомило Управління, що, заборгованості з утримання будинків, споруд та прибудинкової території перед КП, зокрема, по відповідачу немає.

Рішеннями Управління від 12.07.2018 відповідачу була призначена житлова субсидія.

Листом Управління від 24.09.2018 №37/02-12844 заявнику повідомлено, що постановою КМУ від 27.04.2018 №329 внесено суттєві зміни до Постанови № 848, для отримання субсидії необхідно (до 10.10.2018) письмово, у будь-який зручний спосіб (особисто або поштою), надати до Управління інформацію про сімейний стан повнолітніх зареєстрованих (одружений або неодружений), реквізити паспорта, ідентифікаційні коди, джерела доходів та розмір доходів членів їх сім'ї, які зареєстровані за іншою адресою; задекларувати наявність (відсутність) у зареєстрованих осіб та членів їх сім'ї автомобіля, з дати випуску якого менше 5 років. Вищезазначена постанова Уряду набрала чинність 01.05.2018 року. Постанова Уряду від 27.04.2018 №329 була опублікована в офіційних виданнях газети «Урядовий кур'єр» від 28.04.2018 №83 та інформаційному бюлетені «Офіційний Вісник України» від 15.05.2018 № 37. Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 27.04.2018 № 329 установлено, що з 1 травня 2018 р. призначення житлової субсидії здійснюється лише після подання нових заяви і декларації, якщо у складі домогосподарства є: особи, члени сім'ї яких не зареєстровані за адресою домогосподарства. На адресу Управління поштою надійшла заява («інформація») відповідача від 10.10.2018 наступного змісту: «За моєю адресою АДРЕСА_1 , я, ОСОБА_1 є зареєстрованою особою, що проживає у даному господарстві у кількості 1 особи (однієї). Інших осіб, що мали би входити до складу моєї сім'ї, або вести сумісне господарство - немає, та за даною адресою не зареєстровано.

Рішеннями Управління від 04.07.2019, 22.10.2019, 20.11.2019 відповідачу призначалася субсидія

Відповідно до п. 24 Положення № 848, житлова субсидія розраховується на всіх членів домогосподарства. До складу домогосподарства включаються всі особи, що зареєстровані в житловому приміщенні (будинку) (для орендарів, внутрішньо переміщених осіб - особи, які фактично проживають). На таких осіб розраховуються соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування і їх доходи враховуються під час призначення житлової субсидії. Під час призначення житлової субсидії враховуються також доходи членів сім'ї особи із складу домогосподарства у разі, коли їх зареєстроване (фактичне) місце проживання відмінне від адреси домогосподарства.

Згідно п. 50-1 Положення № 848 проведення перевірки достовірності даних, що надійшли від осіб, які звертаються за призначенням житлових субсидій, здійснюється на підставі даних, зокрема отриманих шляхом автоматизованого доступу. Згідно витягу з Реєстру територіальної громади міста Києва про зареєстрованих/знятих з реєстрації осіб у житловому приміщенні за адресою: АДРЕСА_1 зареєстрований ОСОБА_1 з 23.10.1984. Управління перевірило інформацію з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта від 06.08.2021 №269418648. Листом Управління від 19.08.2021 № 37/02/62-10703 та від 08.09.2021 № 37/02/62-10703 відповідачу повідомлено, що для вирішення питання щодо призначення субсидії необхідно терміново з'явитись до Управління та надати інформацію щодо його сімейного стану (в разі одруження копію свідоцтва про шлюб) та повідомлено, що зазначені документи та інформацію можна надіслати на електронну адресу Управління DniprRUSZN@kmda.gov.ua , поштою, або надати особисто через скриньку розміщену на території Управління. Однак, ОСОБА_1 не надав Управлінню витребувану інформацію.

Згідно пункту 78 Положення № 848 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 14.08.2019 № 807 яка набрала чинність 01.10.2019) після закінчення строку отримання житлової субсидії структурні підрозділи з питань соціального захисту населення самостійно здійснюють призначення житлової субсидії на наступний сезон для домогосподарств, які отримували житлову субсидію у попередньому сезоні.

Враховуюче зазначене, рішеннями Управління від 20.04.2021, 22.09.2021, 04.11.2021, 14.12.2021, 19.01.2022, 21.02.2022, 15.04.2022 відповідачу і надалі проводилося автоматичне призначення житлової субсидії.

Листом Управління від 10.06.2022 № 37/02-4227 направлено запит до відділу реєстрації актів цивільного стану Дніпровського районного управління юстиції з проханням надати інформацію щодо реєстрації шлюбу громадянина ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Дніпровський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) листом від 10.06.2022 № 1495/21.4-87 повідомив Управління, що за даними Державного реєстру актів цивільного стану громадян виявлено актовий запис про шлюб ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , актовий запис №569 від 11.04.1986 року. Станом на теперішній час відмітка про припинення даного шлюбу у актовому записі про шлюб відсутня.

Листом Управління від 13.06.2022 № 37/02-4340 відповідача повідомлено про те, що в травні 2022 року до Управління надійшла інформація про наявність по домогосподарству заборгованості за послугу «утримання будинку та прибудинкової території» в сумі - 8 047,75 грн, про що ОСОБА_1 було проінформовано в телефонному режимі 07.06.2022. ОСОБА_1 з'явився до Управління з поясненнями щодо подовження судових розбирань з приводу заборгованості (копія судової ухвали від 26.01.2012 долучена до особової справи). В особистій розмові з'ясувалось, що ОСОБА_1 перебуває в зареєстрованому шлюбі. В зв'язку з цим ОСОБА_1 було надано роз'яснення щодо умов призначення субсидії у разі, коли подружжя, чоловік та дружина, зареєстровані за різними адресами, а також, запропоновано подати нові заяву та декларацію, задекларувати особисті дані дружини та надати інформацію щодо її джерел доходу. Вищезазначеним листом Управління повідомило Відповідача про необхідність подати нові заяву та декларацію, надати довідку про доходи дружини за період з 01.07.2017 по 31.12.2021. На адресу Управління поштою надійшла заява Відповідача від 10.06.2022 (вх. від 15.06.2022 № 1928), в якій він просив: «структурні підрозділи з питань соціального захисту населення самостійно здійснити призначення житлової субсидії на наступний період для мого домогосподарства». Позивач відмічає, що надіслана відповідачем заява не відповідає затвердженій формі заяві про призначення та надання житлової субсидії визначеній Положенням № 848. Відповідач взагалі не надіслав декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії затвердженої форми визначену Положенням № 848, в позиції розділу II «Дані про членів сім'ї осіб із складу домогосподарства незалежно від реєстрації їх місця проживання (фактичного місця проживання)» якого необхідно вказати «сімейний зв'язок з особою із складу домогосподарства». Крім того, в заяві від 10.06.2022 відповідач взагалі не повідомляє жодної інформації про сімейний стан, та не надав витребуваних Управлінням документів про доходи дружини.

Згідно інформації про задеклароване/зареєстроване місце проживання особи ОСОБА_2 від 29.06.2022 № 81458178 задеклароване/зареєстроване місце проживання за адресою АДРЕСА_3 з 05.08.1999 року.

Управління листом від 29.06.2022 № 37/02-5328 надало відповідь відповідачу щодо змін законодавства, необхідності подати нові заяву та декларацію, надати довідку про доходи дружини за період з 01.07.2017 по 31.12.2021. На адресу Управління поштою надійшла заява відповідача від 03.07.2022 в якій відповідачем повідомлено, що «11.04.1986 у Дніпровському ЗАГС м. Києва зареєстровано шлюб між ним та гр. ОСОБА_2 , але з серпня 1999 року ми не проживаємо спільно та не пов'язані спільним побутом, тобто не складаєм сім'ю в розумінні Сімейного кодексу України», та просив «структурні підрозділи з питань соціального захисту населення самостійно здійснити призначення житлової субсидії на наступний період для мого домогосподарства, яке отримувало житлову субсидію у попередньому періоді». Управління листом від 12.07.2022 №37/02-6357 звернулось з запитом до Керуючої компанії з обслуговування житлового фонду Дніпровського району в м. Києві» з проханням надати роз'яснення щодо заборгованості відповідача, враховуючи надані ним судові рішення якими заборгованість скасована. Комунальне підприємство «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Дніпровського району міста Києва» листом від 22.07.2022 № 103/45-1726 повідомила Управління, що згідно наявної інформації програмно-апаратного комплексу «Єдина Система Автоматизованого нарахування» по о/р НОМЕР_4 ( АДРЕСА_1 ) станом на 01.07.2022 існує заборгованість за надані послуги в сумі 8 727,82 грн. За період з 01.06.2015 по 30.06.2022 заборгованості за надані послуги перед підприємством немає. Листом Управління від 22.07.2022 № 37/02-7243 відповідача повторно повідомлено, щодо змін законодавства, необхідності подати нові заяву та декларацію, надати довідку про доходи дружини за період з 01.07.2017 по 31.12.2021. Крім того, відповідача повідомлено, що згідно наявної інформації програмно-апаратного комплексу «Єдина Система Автоматизованого нарахування» по його домогосподарству обліковується заборгованість в сумі 8 727,82 грн та повідомлено, що для вирішення питання щодо скасування заборгованості необхідно звернутися до Комунального підприємства «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Дніпровського району міста Києва» з належним чином засвідченою копією судового рішення.

Згідно пункту 9 Положення № 848 (в редакції Постанови КМУ № 329) житлова субсидія розраховується на всіх членів домогосподарства. До складу включаються особи, що зареєстровані і фактично проживають в житловому приміщенні (будинку), на яких розраховуються соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування і доходи яких враховуються під час призначення житлової субсидії.

Відповідач не подав до Управління в 2018 році та пізніше нову заяву та декларацію на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 27.04.2018 № 329 та приховав факт про члена сім'ї (дружину) яка не зареєстрована за адресою домогосподарства.

Враховуючи, що відповідач не повідомив Управління про виникнення обставин, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на визначення права на призначення житлової субсидії та на визначення її розміру (сімейний стан, доходи дружини) рішенням Управління від 04.08.2022 відповідачу припинено надання субсидії. На адресу Управління поштою надійшла заява відповідача від 05.08.2022 (вх. від 08.08.2022 № 3744), в якій відповідач стверджує, що «на час подачі заяви про призначення житлової субсидії у моєму домогосподарстві за адресою АДРЕСА_1 , я, ОСОБА_1 є зареєстрованою особою, що проживає у даному житловому приміщенні у кількості 1 особи (однієї), підстав для подачі нової заяви та декларації на призначення субсидії не існувало, оскільки ні склад сім'ї, ні склад зареєстрованих осіб у моєму домогосподарстві не змінився - з серпня 1999 року, гр. ОСОБА_2 , з якою зареєстровано шлюб 11.04.1986 р. у Дніпровському ЗАГС м. Києва не проживаємо спільно, не пов'язані спільним побутом», та просив «структурні підрозділи з питань соціального захисту населення згідно п. 78 Положення, самостійно здійснити призначення житлової субсидії на наступний період для мого домогосподарства, яке отримувало житлову субсидію у попередньому періоді». Листом Управління від 16.08.2022 №37/02-9194 відповідача повторно повідомлено, щодо змін законодавства, необхідності подати нові заяву та декларацію, надати довідку про доходи дружини за період з 01.07.2017 по 31.12.2021. Позивач вважає, що відсутність відмітки про припинення шлюбу у актовому записі про шлюб, норми Сімейного Кодексу України, норм, Положення № 848, дружина Відповідача ОСОБА_2 є членом сім'ї особи із складу домогосподарства (чоловіка ОСОБА_1 ), а, отже відповідач не подав Управлінню своєчасно відомості про його сімейний стан, доходи дружини, що вплинуло на встановлення права на призначення житлової субсидії та визначення її розміру.

З метою повернення коштів Управління листом від 03.10.2022 №37/18-12615 повідомило відповідача про необхідність повернути отриману ним надміру житлову субсидію за період з травня 2018 року по квітень 2022 року у розмірі 51 376,22 грн у зв'язку ненаданням інформації щодо сімейного стану та доходів дружини. Поштове відправлення за трек-номером 0212506722800 вручено особисто 11.10.2022.

Станом на день подання позовної заяви відповідачем не повернута отримана ним субсидія без достатніх правових підстав.

Ухвалою Дніпровського районного суду м. Києва від 04.01.2023 відкрито провадження у цій справі за правилами спрощеного провадження, без повідомлення сторін, яким роз'яснено їх процесуальні права подати заяви по суті справи і визначено відповідні процесуальні строки.

Згідно вимог ч. 13 ст. 7 ЦПК України розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо цим Кодексом не передбачено повідомлення учасників справи. У такому випадку судове засідання не проводиться.

Відповідно до ст. 274 Цивільного процесуального кодексу України в порядку спрощеного позовного провадження розглядаються малозначні справи, справи, що виникають з трудових відносин, а також може бути розглянута будь-яка інша справа, віднесена до юрисдикції суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.

За змістом ст. 279 ЦПК України розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи в порядку загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі. Суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін. При розгляді справи у порядку спрощеного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.

03.02.2023 до суду надійшов відзив на позовну заяву, у якому відповідач позов не визнав, проси відмовити у його задоволенні. Обґрунтовуючи заперечення відповідач посилається на те, що підставою для стягнення позивач вказав на те, що він під час призначення субсидії, не повідомив про зміни у складі моєї сім'ї: не вказав, що до членів сім'ї осіб із складу його домогосподарства, крім нього, входить дружина, незалежно від реєстрації її місця проживання (фактичного місця проживання), та він не подав до Управління соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві (далі - Управління) державної адміністрації в 2018 році та пізніше нову заяву та декларацію на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 27.04.2018 № 329 та приховав факт про члена сім'ї (дружину) яка не зареєстрована за адресою домогосподарства, а тому це вплинуло на встановлення його права на житлову субсидію. 01.08.2015 він направив на адресу Управління заяву про призначення субсидії, та декларацію про склад сім'ї домогосподарства, та матеріальний стан. Вищезазначені заява та декларація надійшли на адресу Управління поштою 28.09.2015. Рішеннями Управління від 21.11.2015 йому була призначена житлова субсидія. На час призначення субсидії він був одружений на ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , з якою з 05.08.1999 не проживає спільно, не пов'язаний спільним побутом, не складає сім'ю, мешкає та зареєстровані в різних квартирах, кожен веде власне домогосподарство. Дружина зареєстрована та мешкає за адресою: АДРЕСА_3 з 05.08.1999. З цього часу, й досі сімейні особисті немайнові та майнові відносини вони не підтримують. згідно ч.2, ст.3 Сімейного Кодексу України стверджується, що сім'ю складають особи, які спільно проживають та пов'язані спільним побутом. Зауважує, що у позовній заяві відсутні відомості про те що гр. ОСОБА_2 ( ОСОБА_2 ) пов'язана з ним спільним побутом та спільно проживає з ним. Тому не можливо стверджувати, що вона є членом його сім'ї. І, хоча закон передбачає, що подружжя вважається сім'єю і тоді, коли дружина та чоловік у зв'язку з навчанням, роботою, лікуванням, необхідністю догляду за батьками, дітьми та з інших поважних причин не проживають спільно, у позовній заяві відсутні відомості про те що гр. ОСОБА_2 ( ОСОБА_2 ) не проживає зі мною з вказаних, або з інших поважних причин. З травня 2022 року йому було припинено призначення субсидії, та неодноразово надсилались Листи Управління з вимогою подати нову заяву та декларацію для отримання субсидії, мотивуючи тим, що згідно Постанови КМУ від 21.10.1995 № 848 громадянин, якому призначено житлову субсидію, зобов'язаний протягом 30 календарних днів поінформувати уповноважений орган про зміни складу зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) членів домогосподарств. Таку заяву та декларацію він подати не міг, так як це не відображало дійсних обставин сім'ї у складі його домогосподарства, які не змінилися з 21.11.2015, з моменту призначення житлової субсидії. Про що він повідомляв Управління Листом 10.10.2018 та устно пізніше. Також, він нагадував Управлінню, що Положенням Постанови №848 встановлено, що після закінчення строку отримання житлової субсидії уповноважені органи самостійно здійснюють призначення житлової субсидії на наступний період для домогосподарств, які отримували житлову субсидію у попередньому періоді, якщо у складі сім'ї домогосподарства не відбулося змін, як у його випадку. Але Управління неправомірно, не у відповідності з вимогами Постанови №848 припинило надавати йому житлову субсидію, вимагаючи подання ним заяви та декларації, що не відповідають вимогам Постанови №848, та не відображають дійсних обставин його домогосподарства. Отже вимоги позивача повернути кошти, посилаючись до ст. 1212 ЦК України про безпідставність їх набуття та збереження ним вважає помилковими, так як отримання цих коштів у вигляді житлової субсидії відбулось законно, на підставі його заяви та декларації, за рішенням Управління соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації 21.11.2015.

10.02.2023 до суду надійшли письмові пояснення третьої особи, відповідно до яких Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат повністю підтримує позовну заяву Управління та повідомляє, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Дніпровської районної у м. Києві державної адміністрації та отримував щомісячну адресну допомогу як внутрішньо переміщена особа для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг відповідно до Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг (далі - Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 № 505 «Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг». Пунктом 3 Порядку № 505 від 01.10.2014 визначено, що для призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк уповноважений представник сім'ї подає заяву, в якій повідомляє про відсутність змін, що впливають на призначення грошової допомоги, а також пред'являє довідки всіх членів сім'ї про взяття на облік осіб. ОСОБА_1 звернувся до Управління із заявою від 01.08.2015 про призначення житлової субсидії. Пунктом 2 постанови КМУ від 27.04.2018 № 329 установлено, що з 01.05.2018 призначення житлової субсидії здійснюється лише після подання нових заяви і декларації якщо у складі домогосподарства є особи чи члени сім ї які не зареєстровані за адресою домогосподарства. 10.10.2018 на юридичну адресу Управління надійшла заява відповідача наступного змісту, в якому зазначив що проживає один і інших осіб, що мали входити до складу сім ї відсутні. Листом Управління від 10.06.2022 № 37/02-4227 направлено запит до відділу актів цивільного стану Дніпровського районного управління юстиції з проханням надати інформацію щодо реєстрації шлюбу громадянина ОСОБА_1 . Дніпровський відділ державної реєстраціє актів цивільного стану повідомив Управління, що за даними Державного реєстру актів цивільного стану громадян виявлено актовий запис № 569 від 11.04.1986 про шлюб. Листом Управління від 16.08.2022 № 37/02-9194 відповідача повторно повідомлено, щодо змін законодавства, необхідності подати нові заяву та декларацію, надати довідку про доходи дружини за період з 01.07.2017 по 31.12.2021. Оскільки Відповідач не мав права отримувати житлову субсидію йому було надміру виплачено кошти у сумі 51 376,22 гун. Відповідно до пункту 11 Порядку суми грошової допомоги, виплачені надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями, повертаються уповноваженим представником сім'ї на вимогу уповноваженого органу. Станом на сьогоднішній день відповідачем кошти в добровільному порядку не повернуті.

Інших заяв по суті справи не надходило.

Таким чином, суд у порядку спрощеного позовного провадження без виклику у судове засідання сторін, дослідивши письмові докази, наявні у матеріалах справи, всебічно перевіривши обставини на яких вони ґрунтуються, у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин, встановив наступні обставини та дійшов до наступних висновків.

Відповідно до частини першої статті 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Відповідно до частини першої статті 19 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.

Загальні підстави для виникнення зобов'язання у зв'язку з набуттям, збереженням майна без достатньої правової підстави визначені нормами глави 83 ЦК України.

Згідно частини першої статті 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Згідно зі статтею 1215 ЦК України не підлягає поверненню безпідставно набуті: 1) заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача; 2) інше майно, якщо це встановлено законом.

Велика Палата Верховного Суду у постанові від 16 січня 2019 року у справі № 753/15556/15-ц (провадження № 14-445цс18) зазначила, що правильність здійснених розрахунків, за якими була проведена виплата, а також добросовісність набувача презюмуються і відповідно тягар доказування наявності рахункової помилки та недобросовісності набувача покладається на платника відповідних грошових сум.

Положення «Про порядок призначення житлових субсидій», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів від 21.10.1995 №848, визначає механізм використання коштів, передбачених у державному бюджеті Мінсоцполітики для виплати пільг і житлових субсидій громадянам на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу у грошовій формі, умови призначення та порядок надання громадянам житлових субсидій.

Судом встановлено, що відповідач, ОСОБА_1 звернувся до Управління соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації із заявою від 01.08.2015 про призначення житлової субсидії.

В заяві від 01.08.2015 відповідач погодився своїм підписом з текстом наступного змісту: «Я та особи, які зареєстровані (фактично проживають) у житловому приміщенні/будинку, даємо згоду на обробку персональних даних про сім'ю, доходи, майно, що необхідні для призначення житлової субсидії, та оприлюднення відомостей щодо її призначення. У разі зміни обставин, які можуть вплинути на отримання житлової субсидії (зміни складу осіб, які зареєстровані (фактично проживають), джерел доходу, переліку отримуваних житлово-комунальних послуг, придбання майна, товарів або оплати послуг на суму, що перевищує 50 тис. гривень), зобов'язуюся протягом місяця повідомити про це структурний підрозділ з питань соціального захисту населення».

В розділі II «Всі види доходів осіб, які зареєстровані (фактично проживають) у житловому приміщенні/будинку, у тому числі від розміщення депозитів, здачі майна в оренду за період з січня 2014 р. до 31 грудня 2014 р.» декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії від 01.08.2015 відповідач вказав себе, ОСОБА_1 , вид доходу - пенсія; джерело доходу - Пенсійний фонд».

В декларації від 01.08.2015 відповідач погодився своїм підписом з текстом наступного змісту: «Я усвідомлюю, що в разі подання мною у неповному обсязі або недостовірних відомостей про осіб, які зареєстровані (фактично проживають) у житловому приміщенні/будинку, їх доходи і витрати мені може бути відмовлено у призначенні житлової субсидії або припинено її надання. У такому разі зобов'язуюся повернути надміру перераховану (виплачену) суму житлової субсидії у подвійному розмірі».

Вищезазначені заява та декларація надійшли на адресу Управління поштою 28.09.2015.

Рішеннями Управління від 21.11.2015 відповідачу була призначена житлова субсидія.

Згідно пункту 16 Положення № 848 (в редакції, що діяло до 01.10.2019) після закінчення строку отримання житлової субсидії структурні підрозділи з питань соціального захисту населення самостійно здійснюють призначення житлової субсидії на наступний строк для домогосподарств, які отримували житлову субсидію у попередньому сезоні.

Рішеннями Управління від 22.09.2016, 12.07.2017, 10.04.2018 відповідачу і надалі проводилося автоматичне призначення житлової субсидії.

Листом Управління від 01.06.2018 №37/02-7671 відповідачу повідомлено, що йому не призначено субсидію з травня 2018 року, оскільки за інформацією підприємств-надавачів житлово-комунальних послуг в нього є заборгованість з оплати та запропоновано документально підтвердити сплату заборгованості (копія рахунку з оплатою) або укладення договору про її реструктирізацію (копія договору) та подати нові заяву та декларацію для призначення субсидії.

Відповідач звернувся до Управління з заявою від 09.06.2018, в якій просив, зокрема, «структурні підрозділи з питань соціального захисту населення самостійно здійснити розрахунок на наступний сезон для його домогосподарства, яке отримувало житлову субсидію у попередньому сезоні», стверджуючи про відсутність заборгованості та надавши копію ухвали Дніпровського районного суду м. Києва від 26.01.2012 у справі № 2-С-2604-3/2012, якою скасовано судовий наказ № 2-Н-422/1 виданий 11.11.2010 про стягнення з відповідача на користь Комунального підприємства по утриманню житлового господарства Дніпровського району м. Києва у розмірі 5 082,45 грн та витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи 30,00 грн, а всього 5 112,45 грн скасовано.

Управління листом від 05.07.2018 №37/12-9469 звернулося до Департаменту соціальної політики КМДА, яким просило надати роз'яснення чи може Управління, враховуючи, що контроль за цільовим використанням коштів державного бюджету у вигляді субсидій покладається на структурні підрозділи з питань соціального захисту населення, не враховувати інформацію, яка надана підприємствами надавачами послуг станом на 2018 рік і враховувати ухвалу суду.

Рішенням Управління від 12.07.2018 відповідачу була призначена житлова субсидія.

Також, Управління листом від 11.07.2018 №37/12-9767 звернулося до «Керуючої компанії з обслуговування житлового фонду Дніпровського району м. Києва» з проханням надати роз'яснення яким чином, зокрема, по домогосподарству відповідача, по якому є ухвала суду, якою скасовано судовий наказ № 2-Н-422/1 виданий 11.11.2010 про стягнення з відповідача на користь КП по утриманню житлового господарства Дніпровського району м. Києва, Керуючою компанією обліковується заборгованість і як, за таких умов, Управлінню розглядати право мешканців, зокрема, ОСОБА_1 на отримання субсидії з урахуванням вимог чинного законодавства.

Комунальне підприємство «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Дніпровського району м. Києва» листом від 30.07.2018 № 103/45-4546 повідомило Управління, що заборгованості з утримання будинків, споруд та прибудинкової території перед КП, зокрема, по відповідачу немає.

Листом Управління від 24.09.2018 №37/02-12844 відповідачу повідомлено, що постановою КМУ від 27.04.2018 №329 внесено зміни до Постанови № 848, для отримання субсидії необхідно (до 10.10.2018) письмово, у будь-який зручний спосіб (особисто або поштою), надати до Управління інформацію про сімейний стан повнолітніх зареєстрованих (одружений або неодружений), реквізити паспорта, ідентифікаційні коди, джерела доходів та розмір доходів членів їх сім'ї, які зареєстровані за іншою адресою; задекларувати наявність (відсутність) у зареєстрованих осіб та членів їх сім'ї автомобіля, з дати випуску якого менше 5 років.

Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 27.04.2018 № 329 установлено, що з 1 травня 2018 призначення житлової субсидії здійснюється лише після подання нових заяви і декларації, якщо у складі домогосподарства є: особи, члени сім'ї яких не зареєстровані за адресою домогосподарства.

Відповідач 10.10.2018 надав до Управління Інформацію згідно із якою, за його адресою АДРЕСА_1 , він, ОСОБА_1 є зареєстрованою особою, що проживає у даному господарстві у кількості 1 особи (однієї). Інших осіб, що мали би входити до складу його сім'ї, або вести сумісне господарство - немає, та за даною адресою не зареєстровано».

Рішеннями Управління від 04.07.2019, 22.10.2019, 20.11.2019 відповідачу призначалася субсидія.

Відповідно до п. 24 Положення № 848, житлова субсидія розраховується на всіх членів домогосподарства. До складу домогосподарства включаються всі особи, що зареєстровані в житловому приміщенні (будинку) (для орендарів, внутрішньо переміщених осіб - особи, які фактично проживають). На таких осіб розраховуються соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування і їх доходи враховуються під час призначення житлової субсидії.

Під час призначення житлової субсидії враховуються також доходи членів сім'ї особи із складу домогосподарства у разі, коли їх зареєстроване (фактичне) місце проживання відмінне від адреси домогосподарства .

Згідно п. 50-1 Положення № 848 проведення перевірки достовірності даних, що надійшли від осіб, які звертаються за призначенням житлових субсидій, здійснюється на підставі даних, зокрема отриманих шляхом автоматизованого доступу.

Згідно витягу з Реєстру територіальної громади міста Києва про зареєстрованих/знятих з реєстрації осіб у житловому приміщенні за адресою: АДРЕСА_1 , в квартирі зареєстрований ОСОБА_1 з 23.10.1984.

Листом Управління від 19.08.2021 № 37/02/62-10703 відповідачу повідомлено, що для вирішення питання щодо призначення субсидії необхідно терміново з'явитись до Управління та надати інформацію щодо його сімейного стану (в разі одруження копію свідоцтва про шлюб) та повідомлено, що зазначені документи та інформацію можна надіслати на електронну адресу Управління DniprRUSZN@kmda.gov.ua , поштою, або надати особисто через скриньку розміщену на території Управління.

Листом Управління від 08.09.2021 № 37/02/62-10703 Відповідачу повідомлено, що для вирішення питання щодо призначення субсидії необхідно терміново з'явитись до Управління та надати оригінали та копії паспортів, кодів та інформацію щодо сімейного стану всіх зареєстрованих. У разі якщо чоловік/дружина зареєстровані за іншою адресою, подається нова заява та декларація. Зазначені документи та інформацію пропонувалося надіслати на електронну адресу Управління DniprRUSZN@kmda.gov.ua , поштою, або надати особисто через скриньку розміщену на території Управління.

Доказів того, що відповідач надав Управлінню витребувану інформацію, матеріали справи не містять.

Згідно пункту 78 Положення № 848 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 14.08.2019 № 807 яка набрала чинність 01.10.2019) після закінчення строку отримання житлової субсидії структурні підрозділи з питань соціального захисту населення самостійно здійснюють призначення житлової субсидії на наступний сезон для домогосподарств, які отримували житлову субсидію у попередньому сезоні.

Враховуюче зазначене, рішеннями Управління від 20.04.2021, 22.09.2021, 04.11.2021, 14.12.2021, 19.01.2022, 21.02.2022, 15.04.2022 відповідачу і надалі проводилося автоматичне призначення житлової субсидії.

Згідно телефонограми Управління від 07.06.2022 останнє повідомило Відповідача по телефонному номеру НОМЕР_1 о 14:30 год. про необхідність сплатити заборгованість.

Листом Управління від 10.06.2022 № 37/02-4227 направлено запит до відділу реєстрації актів цивільного стану Дніпровського районного управління юстиції з проханням надати інформацію щодо реєстрації шлюбу громадянина ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2

Дніпровський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) листом від 10.06.2022 № 1495/21.4-87 повідомив Управління, що за даними Державного реєстру актів цивільного стану громадян виявлено актовий запис про шлюб ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , актовий запис №569 від 11.04.1986 року. Станом на теперішній час відмітка про припинення даного шлюбу у актовому записі про шлюб відсутня.

Листом Управління від 13.06.2022 № 37/02-4340 відповідача повідомлено про необхідність подати нові заяву та декларацію, надати довідку про доходи дружини за період з 01.07.2017 по 31.12.2021.

15.06.2022 до Управління надійшла заява відповідача від 10.06.2022, в якій останній просив структурні підрозділи з питань соціального захисту населення самостійно здійснити призначення житлової субсидії на наступний період для мого домогосподарства.

При цьому, як слушно вказує позивач, надіслана відповідачем до Управління заява від 10.06.2022 не відповідає затвердженій формі заяві про призначення та надання житлової субсидії визначеній Положенням № 848 та відповідачем не подано декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії затвердженої форми визначену Положенням № 848, в позиції розділу II «Дані про членів сім'ї осіб із складу домогосподарства незалежно від реєстрації їх місця проживання (фактичного місця проживання)» якого необхідно вказати «сімейний зв'язок з особою із складу домогосподарства». Також, в заяві від 10.06.2022 відповідач не повідомляє жодної інформації про сімейний стан, та не надає витребуваних Управлінням документів про доходи дружини.

Згідно витягу з Реєстру територіальної громади міста Києва про зареєстрованих/знятих з реєстрації осіб у житловому приміщенні за адресою: АДРЕСА_3 , ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , зареєстрована 05.08.1999.

Згідно інформації про задеклароване/зареєстроване місце проживання особи ОСОБА_2 від 29.06.2022 № 81458178 задеклароване/зареєстроване місце проживання за адресою АДРЕСА_3 з 05.08.1999 року.

Управління листом від 29.06.2022 № 37/02-5328 надало відповідь Відповідачу щодо змін законодавства, необхідності подати нові заяву та декларацію, надати довідку про доходи дружини за період з 01.07.2017 по 31.12.2021.

11.07.2022 на адресу Управління надійшла заява відповідача від 03.07.2022, в якій останній повідомляє, що 11.04.1986 у Дніпровському ЗАГС м. Києва зареєстровано шлюб між ним та гр. ОСОБА_2 , але з серпня 1999 року вони не проживають спільно та не пов'язані спільним побутом, тобто не складають сім'ю в розумінні Сімейного кодексу України, та просив структурні підрозділи з питань соціального захисту населення самостійно здійснити призначення житлової субсидії на наступний період для мого домогосподарства, яке отримувало житлову субсидію у попередньому періоді.

Управління листом від 12.07.2022 №37/02-6357 звернулось з запитом до Керуючої компанії з обслуговування житлового фонду Дніпровського району в м. Києві» з проханням надати роз'яснення щодо заборгованості відповідача, враховуючи надані ним судові рішення якими заборгованість скасована.

Комунальне підприємство «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Дніпровського району міста Києва» листом від 22.07.2022 № 103/45-1726 повідомила Управління, що згідно наявної інформації програмно-апаратного комплексу «Єдина Система Автоматизованого нарахування» по о/р НОМЕР_4 ( АДРЕСА_1 ) станом на 01.07.2022 існує заборгованість за надані послуги в сумі 8 727,82 грн. За період з 01.06.2015 по 30.06.2022 заборгованості за надані послуги перед підприємством немає.

Листом Управління від 22.07.2022 № 37/02-7243 відповідача повторно повідомлено, щодо змін законодавства, необхідності подати нові заяву та декларацію, надати довідку про доходи дружини за період з 01.07.2017 по 31.12.2021. Крім того, відповідача повідомлено, що згідно наявної інформації програмно-апаратного комплексу «Єдина Система Автоматизованого нарахування» по його домогосподарству обліковується заборгованість в сумі 8 727,82 грн та повідомлено, що для вирішення питання щодо скасування заборгованості необхідно звернутися до Комунального підприємства «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Дніпровського району міста Києва» з належним чином засвідченою копією судового рішення.

08.08.2022 до Управління надійшла заява відповідача від 05.08.2022, в якій відповідач стверджує, що на час подачі заяви про призначення житлової субсидії у його домогосподарстві за адресою АДРЕСА_1 , він, ОСОБА_1 є зареєстрованою особою, що проживає у даному житловому приміщенні у кількості 1 особи (однієї), підстав для подачі нової заяви та декларації на призначення субсидії не існувало, оскільки ні склад сім'ї, ні склад зареєстрованих осіб у моєму домогосподарстві не змінився - з серпня 1999 року він та гр. ОСОБА_2 , з якою зареєстровано шлюб 11.04.1986 у Дніпровському ЗАГС м. Києва не проживає спільно, не пов'язані спільним побутом, та просив структурні підрозділи з питань соціального захисту населення згідно п. 78 Положення, самостійно здійснити призначення житлової субсидії на наступний період для мого домогосподарства, яке отримувало житлову субсидію у попередньому періоді.

Листом Управління від 16.08.2022 №37/02-9194 відповідача повторно повідомлено, щодо змін законодавства, необхідності подати нові заяву та декларацію, надати довідку про доходи дружини за період з 01.07.2017 по 31.12.2021.

З метою повернення коштів Управління листом від 03.10.2022 №37/18-12615 повідомило відповідача про необхідність повернути отриману ним надміру житлову субсидію за період з травня 2018 року по квітень 2022 року у розмірі 51 376,22 грн у зв'язку ненаданням інформації щодо сімейного стану та доходів дружини, який вручений відповідачу 11.10.2022.

Згідно пункту 24 Положення № 848 житлова субсидія розраховується на всіх членів домогосподарства.

До складу домогосподарства включаються всі особи, що зареєстровані в житловому приміщенні (будинку) (для орендарів, внутрішньо переміщених осіб - особи, які фактично проживають). На таких осіб розраховуються соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування і їх доходи враховуються під час призначення житлової субсидії.

Під час призначення житлової субсидії враховуються також доходи членів сім'ї особи із складу домогосподарства у разі, коли їх зареєстроване (фактичне) місце проживання відмінне від адреси домогосподарства (крім доходів одного з подружжя, якщо обом більше 60 років і вони проживають у сільській місцевості або селищах міського типу, доходів батьків у разі призначення субсидії студентам, які зареєстровані у гуртожитку за місцем навчання, та доходів одного з батьків дитини у разі призначення субсидії другому з батьків з дитиною у разі, коли батьки розлучені або не перебували у шлюбі, а також осіб, які вважаються безвісно відсутніми за рішенням суду або мають правовий статус осіб, зниклих безвісти). При цьому соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування за адресою домогосподарства на таких осіб не розраховуються.

Аналогічні норми визначалися пунктами 9, 10 Положення № 848 в редакції постанови КМУ від 27.04.2018 № 329.

Зокрема, згідно пункту 9 Положення № 848 (в редакції Постанови КМУ № 329) житлова субсидія розраховується на всіх членів домогосподарства.

До складу включаються особи, що зареєстровані і фактично проживають в житловому приміщенні (будинку), на яких розраховуються соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування і доходи яких враховуються під час призначення житлової субсидії.

Під час призначення житлової субсидії враховуються також доходи членів сім'ї особи із складу домогосподарства у разі, коли їх зареєстроване (фактичне) місце проживання відмінне від адреси домогосподарства.

Згідно пункту 10 Положення № 848 (в редакції Постанови КМУ №329) для розрахунку житлової субсидії враховуються доходи членів домогосподарства, членів сім'ї особи із складу домогосподарства, зазначених у пункті 9 цього Положення, які досягли 14-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються такі доходи.

Пунктом 13 Постанови № 848 (в редакції Постанови №329) визначено, що громадянин несе відповідальність за подані відомості про доходи, майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на визначення права на призначення житлової субсидії та на визначення її розміру.

Відповідно до пункту 16 Постанови № 848 (в редакції Постанови № 329) громадянин, якому призначено житлову субсидію, зобов'язаний протягом 30 календарних днів проінформувати структурний підрозділ з питань соціального захисту населення про обставини для перерахунку призначеної житлової субсидії, зокрема: зміни у складі сім'ї члена домогосподарства.

Зазначена норма закріплена в пункті 90 Положення № 848 в чинній редакції про обов'язок громадянина, якому призначено житлову субсидію, протягом 30 календарних днів поінформувати структурний підрозділ з питань соціального захисту населення про виникнення обставин, зокрема щодо зміни у складі сім'ї члена домогосподарства.

Згідно абзацу 5 пункту 119 Положення № 848 в чинній редакції за рішенням уповноваженого органу надання раніше призначеної житлової субсидії припиняється, у тому числі за поданням управителів, об'єднань, виконавців комунальних послуг у разі, коли громадянин не повідомив уповноваженому органу про обставини, зазначені у пункті 90 цього Положення, протягом 30 календарних днів з дня їх виникнення.

Відповідач не подав до Управління в 2018 році та пізніше нову заяву та декларацію на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 27.04.2018 № 329 та приховав факт про члена сім'ї (дружину) яка не зареєстрована за адресою домогосподарства.

Згідно п. 50-1 Положення № 848 проведення перевірки достовірності даних, що надійшли від осіб, які звертаються за призначенням житлових субсидій, здійснюється на підставі даних, зокрема отриманих шляхом автоматизованого доступу.

Згідно п. 119 Положення № 848 за рішенням уповноваженого органу надання раніше призначеної житлової субсидії припиняється, у тому числі за поданням управителів, об'єднань, виконавців комунальних послуг у разі, коли: домогосподарству припинено надання житлово-комунальної послуги (послуг); громадянин не виконує зобов'язання за договором про реструктуризацію заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг; у заяві та/або декларації громадянин зазначив недостовірні дані, що вплинуло на встановлення права на житлову субсидію або визначення її розміру на суму, яка перевищує 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день призначення житлової субсидії; громадянин не повідомив уповноваженому органу про обставини, зазначені у пункті 90 цього Положення, протягом 30 календарних днів з дня їх виникнення

Таким чином, враховуючи, що відповідач не повідомив Управління про виникнення обставин, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на визначення права на призначення житлової субсидії та на визначення її розміру (сімейний стан, доходи дружини) рішенням Управління від 04.08.2022 відповідачу припинено надання субсидії.

Відповідно до ст. 1166 Цивільного кодексу України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Згідно ст. 1212 Цивільного кодексу України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Не підлягає поверненню безпідставно набуті: 1) заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача. (ст. 1215 Цивільного кодексу України)

Відповідно до ст. 12 ЦПК України учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до ст.89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Аналізуючи вищевикладені обставини, оцінюючи надані сторонами докази в їх сукупності, з позиції належності та допустимості кожного з них, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

У порядку ст. 141 ЦПК України з відповідача на користь позивача підлягає до стягненню судовий збір в сумі 2 481 грн.

Враховуючи наведене та керуючись ст.ст. 1166, 1212, 1215 Цивільного кодексу України, ст.ст. 76-81, 89, 141, 178, 258, 259, 263-265, 268, 273, 275, 279, 354, 355 ЦПК України, суд -

УХВАЛИВ:

Позов Управління соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації (код ЄДРПОУ: 37397200, м. Київ вул. Остафія Дашкевича, 7-А, корп.1) до ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП: НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 ), третя особа: Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат (код ЄДРПОУ: 22886300, 03165, м. Київ, пр-т Л. Гузара, 7) про стягнення надміру виплачених коштів - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації (код ЄДРПОУ 37397200, УДКСУ у Дніпровському p-ні м. Києва, р/р UA698201720355109015001077873, призначення платежу: субсидія за період з травня 2018 року по січень 2019 року, ОСОБА_1 , Дніпровський район) суму боргу в розмірі 7 789 (сім тисяч сімсот вісімдесят дев'ять) гривень 36 (тридцять шість) копійок.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації (код ЄДРПОУ 37397200, УДКСУ у Дніпровському р-ні м. Києва, р/р НОМЕР_3 , призначення платежу: субсидія за період з лютого 2019 року по вересень 2019 року, ОСОБА_1 , Дніпровський район) суму боргу в розмірі 6 609 (шість тисяч шістсот дев'ять) гривень 51 (п'ятдесят одну) копійку.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Київського міського центру по нарахуванню у здійсненню соціальних виплат (код ЄДРПОУ 22886300, Держказначейська служба України; м. Київ, р/р UA798201720343120008000054086, призначення платежу: субсидія в грошовій формі за період з жовтня 2019 року по квітень 2022 року, ОСОБА_1 , Дніпровський район) суму боргу в розмірі 36 977 (тридцять шість тисяч дев'ятсот сімдесят сім) гривень 85 (вісімдесят п'ять) копійок.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації (код ЄДРПОУ 37397200, УДКСУ у Дніпровському, р/р UA108201720344260005000077873) судовий збір в сумі 4 481 (дві тисячі чотириста вісімдесят одна) гривня.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 ЦПК України.

Суддя: