Справа № 727/8031/23
Провадження № 1-кп/727/384/23
ВИРОК
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 листопада 2023 року Шевченківського районного суду м. Чернівці у складі:
головуючого судді: ОСОБА_1
секретаря: ОСОБА_2
з участю прокурора: ОСОБА_3
захисника: ОСОБА_4
розглянувши у закритому судовому засіданні в порядку спеціального судового провадження за відсутності обвинуваченого (in absentia) кримінальне провадження, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №22022130000000368 від 16.08.2022 року відносно:
ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Луганськ, громадянина України, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
за обвинуваченням у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.7 ст.111-1 КК України,
ВСТАНОВИВ:
З березня 2022 року, більш точний час встановити за об'єктивних причин не виявилось можливим, ОСОБА_5 , будучи громадянином України, усвідомлюючи російську агресію проти України, переслідуючи свої особисті інтереси, маючи умисел на зайняття посади в незаконному правоохоронному органі, створеному на тимчасово окупованій території Троїцької територіальної громади Сватівського району Луганської області, реалізуючи його, вступив у злочинну змову з окупаційними військами рф і представниками так званої «ЛНР» та отримавши від них пропозицію на зайняття посади заступника начальника у незаконному правоохоронному органі «Троїцький районний відділ внутрішніх справ Міністерства внутрішніх справ Луганської народної Республіки» (мовою оригіналу «Троицкий районный отдел внутренних дел Министерства внутренних дел Луганской Народной Республики»), в порушення вимог Конституції та Законів України добровільно, умисно погодився на вказану пропозицію.
Продовжуючи реалізацію свого злочинного умислу, ОСОБА_5 у березні 2022 року, більш точний час встановити за об'єктивних причин не виявилось можливим, будучи громадянином України, діючи зі своїх особистих мотивів та бажання, погоджуючись на пропозицію представників окупаційної адміністрації держави-агресора - російської рфдерації та представників незаконних збройних формувань так званої «ЛНР», умисно, протиправно, добровільно зайняв посаду в незаконно створеному правоохоронному органі, а саме - заступника начальника«Троїцького районного відділу внутрішніх справ Міністерства внутрішніх справ Луганської народної Республіки» (мовою оригіналу «Троицкого районного отдела внутренних дел Министерства внутренних дел Луганской Народной Республики»), що діє на території Троїцької територіальної громади Сватівського району Луганської області.
Таким чином ОСОБА_5 обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.7 ст.111-1 КК України, тобто у добровільному зайнятті громадянином України посади в незаконних правоохоронних органах, створених на тимчасово окупованій території.
Таким чином, ОСОБА_5 , обґрунтовано обвинувачується у добровільному зайнятті громадянином України посади в незаконних правоохоронних органах, створених на тимчасово окупованій території, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.7 ст.111-1 КК України.
Судовий розгляд у межах даного кримінального провадження здійснювався за відсутності обвинуваченого (in absentia), ОСОБА_5 , який показань суду не надавав та будь-яких клопотань від останнього на адресу суду також не надходило.
При цьому, дане кримінальне провадження здійснювалось за обов'язковою участю захисника, який був забезпечений державою з Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги в Чернівецькій області.
Повістки про виклик обвинуваченого ОСОБА_5 , а також інформацію про процесуальні документи надсилались та публікувались відповідно до вимог ст. 323 КПК.
Таким чином, суд вважає, що наявні у справі документи свідчать про відмову ОСОБА_5 , який в свою чергу повинен був знати про розпочате кримінальне провадження, від здійснення свого права предстати перед українським судом та захищати себе безпосередньо в такому суді, а так само свідчить про його наміри від ухилення від кримінальної відповідальності.
В той же час, ухилення обвинуваченого ОСОБА_5 від правосуддя, суд оцінює як реалізацію останнім його невід'ємного права на свободу від самозвинувачення чи самовикриття (п/п. «g» п. 3 ст. 14 Міжнародного пакту про громадянські і політичні права, ст. 63 Конституції України), як одну з ключових гарантій презумпції невинуватості.
Захисник у судовому засіданні зазначив, що не мав можливості зв'язатися з обвинуваченим і з'ясувати в нього правову позицію щодо пред'явленого обвинувачення.
Так, судом визнано загальновідомим і таким, що не потребує доказуванню в межах даного провадження, що тимчасова окупація з боку РФ частини території України, яка розпочалася із збройного конфлікту, викликаного російською військовою агресією, починаючи з 20 лютого 2014 року та повномасштабного вторгнення РФ на територію України 24 лютого 2022 року, а також анексія з боку РФ частини території України є загально відомими фактами, які за хронологією подій: а) констатовані нормативними, хоча і засудженими з точки зору міжнародного права, актами РФ, а також «нормативними актами» самопроголошених суб'єктів на території України, законність яких не визнається державою Україна, проте прийнятих судом у даному випадку до уваги, оскільки вирішується питання про відповідальність за вчинення кримінального правопорушення, внаслідок якого були прийняті такі акти; б) встановлені національними нормативно-правовими актами, які є обов'язковими для застосування на території України; в) засуджені міжнародними актами колективного реагування, - а відтак ці факти не потребують окремого судового доказування.
На підтвердження винуватості ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.7 ст.111-1 КК України, стороною обвинувачення надано наступні докази, які були досліджені судом:
Повідомлення заступника начальника 3 управління ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях № 78/3/33/4949 від 16.08.2022 про виявлення кримінального правопорушення, про те, що Сватівським РВ 3 управління ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях отримано інформацію щодо неправомірних дій з боку громадянина України ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Луганськ Луганської області, який в умовах воєнного стану перейшов на бік ворога, з власної згоди був призначений окупаційною владою рф та фактично виконує обов'язки заступника начальника Троїцького РВ ВС т.зв. «МВС ЛНР» (т.1 а.с.4).
Акт огляду Інтернет сторінки від 26.07.2022: офіційного сайту «Генеральної прокуратури» т.зв. «ЛНР» за посиланням у месенджері «Telegram» https://t/me/gplnr/702, де розміщена стаття під назвою (мовою оригіналу): « ІНФОРМАЦІЯ_2 проведено совещание по вопросам обеспечения гуманитарной помощью детей переселенцев, а также, по вопросам обеспечения жизнедеятельности Троицкого района. В совещании приняли участие и.о. прокурора Троицкого района ЛНР, представители МГБ ЛНР, Троицького РОВД МВД ЛНР и Уполномоченный по правам человека в ЛНР и представители Администрации Троицкого района провели встречу с жителями района и вынужденными переселенцами, на которой обсуждались вопросы пенсионного обеспечения, выплаты пособий и организации их выезда в Российскую Федерацию». В ході огляду фотоматеріалу зафіксовано, як у будівлі т.зв. «адміністрації Троїцького району ЛНР» було проведено нараду серед представників силових структур та псевдо керівника району з питань функціонування та життєзабезпечення Троїцької селищної ради. На даному заході також був присутній заступник начальника Троїцького РВ ВС т.зв. «МВС ЛНР» ОСОБА_5 . Указане підтверджується також оглядом матеріалів на офіційному сайті « ІНФОРМАЦІЯ_3 » за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_4 , де виявлено публікацію, в якій йдеться про участь заступника начальника Троїцького РВ ВС т.зв. «МВС ЛНР» на нараді проведеної керівництвом т.зв. «адміністрації Троїцького району ЛНР», зокрема текст публікації (мовою оригіналу): «Омбудсмен ЛНР ОСОБА_6 с рабочим визитом посетила освобожденный Троицкий район Республики. 30.04.2022 Уполномоченный Виктория Сердюкова с рабочим визитом посетила освобожденный Троицкий район ЛНР, где встретилась с Главой Администрации Троицкого района ОСОБА_7 , его заместителем ОСОБА_8 , а также исполняющим обязаности прокурора Троицкого района ЛНР ОСОБА_9 и заместителем начальника Троицкого РУВД МВД ЛНР Костантином Плахотнюком…» (т.1 а.с.5-8).
Протокол огляду Інтернет сторінки від 19.10.2022, яким оглянуто офіційний сайт «Генеральної прокуратури» т.зв. «ЛНР» за посиланням у месенджері «Telegram» https://t/me/gplnr/702, де ІНФОРМАЦІЯ_5 розміщена стаття під назвою (мовою оригіналу): « ІНФОРМАЦІЯ_2 проведено совещание по вопросам обеспечения гуманитарной помощью детей переселенцев, а также, по вопросам обеспечения жизнедеятельности Троицкого района. В совещании приняли участие и.о. прокурора Троицкого района ЛНР, представители МГБ ЛНР, Троицького РОВД МВД ЛНР и Уполномоченный по правам человека в ЛНР и представители Администрации Троицкого района провели встречу с жителями района и вынужденными переселенцами, на которой обсуждались вопросы пенсионного обеспечения, выплаты пособий и организации их выезда в Российскую Федерацию». В ході огляду фотоматеріалу зафіксовано, як у будівлі т.зв. «адміністрації Троїцького району ЛНР» було проведено нараду серед представників силових структур та псевдо керівника району з питань функціонування та життєзабезпечення Троїцької селищної ради. На даному заході також був присутній заступник начальника Троїцького РВ ВС т.зв. «МВС ЛНР» ОСОБА_5 . Указане підтверджується також оглядом матеріалів на офіційному сайті « ІНФОРМАЦІЯ_3 » за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_4 , де виявлено публікацію від 03.05.2022, в якій йдеться про участь заступника начальника Троїцького РВ ВС т.зв. «МВС ЛНР» на нараді проведеної керівництвом т.зв. «адміністрації Троїцького району ЛНР», зокрема текст публікації (мовою оригіналу): «Омбудсмен ЛНР ОСОБА_6 с рабочим визитом посетила освобожденный Троицкий район Республики. 30.04.2022 Уполномоченный Виктория Сердюкова с рабочим визитом посетила освобожденный Троицкий район ЛНР, где встретилась с Главой Администрации Троицкого района ОСОБА_7 , его заместителем ОСОБА_8 , а также исполняющим обязаности прокурора Троицкого района ЛНР ОСОБА_9 и заместителем начальника Троицкого РУВД МВД ЛНР ОСОБА_10 …» (т.1 а.с.22-34).
Протокол пред'явлення особи для впізнання від 25.09.2022 з фототаблицею і пояснювальною довідкою, згідно якого свідок ОСОБА_11 з осіб зображених на фотознімках заявив, що впізнає на фото №1 ОСОБА_5 (т.1 а.с.40-42).
Протокол огляду Інтернет-сторінки від 25.09.2022, згідно якого за участю свідка ОСОБА_11 оглянуто офіційний сайт «Генеральної прокуратури» т.зв. «ЛНР» за посиланням у месенджері «Telegram» https://t/me/gplnr/702, де ІНФОРМАЦІЯ_5 розміщена стаття під назвою (мовою оригіналу): « ІНФОРМАЦІЯ_2 проведено совещание по вопросам обеспечения гуманитарной помощью детей переселенцев, а также, по вопросам обеспечения жизнедеятельности Троицкого района. В совещании приняли участие и.о. прокурора Троицкого района ЛНР, представители МГБ ЛНР, Троицького РОВД МВД ЛНР и Уполномоченный по правам человека в ЛНР и представители Администрации Троицкого района провели встречу с жителями района и вынужденными переселенцами, на которой обсуждались вопросы пенсионного обеспечения, выплаты пособий и организации их выезда в Российскую Федерацию». Також оглянуто фотоматеріал на офіційному сайті « ІНФОРМАЦІЯ_3 » за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_4 , де виявлено публікацію від 03.05.2022, в якій йдеться про участь заступника начальника Троїцького РВ ВС т.зв. «МВС ЛНР» на нараді проведеної керівництвом т.зв. «адміністрації Троїцького району ЛНР», зокрема текст публікації (мовою оригіналу): «Омбудсмен ЛНР ОСОБА_6 с рабочим визитом посетила освобожденный Троицкий район Республики. 30.04.2022 Уполномоченный ОСОБА_6 с рабочим визитом посетила освобожденный Троицкий район ЛНР, где встретилась с Главой Администрации Троицкого района ОСОБА_7 , его заместителем ОСОБА_8 , а также исполняющим обязаности прокурора Троицкого района ЛНР ОСОБА_9 и заместителем начальника Троицкого РУВД МВД ЛНР ОСОБА_10 …». На вказаних фотозображеннях свідок ОСОБА_11 серед інших осіб впізнав громадянина України ОСОБА_5 (т.1 а.с.43-46).
Протокол пред'явлення особи для впізнання від 27.09.2022 з фототаблицею і пояснювальною довідкою, згідно якого свідок ОСОБА_12 з осіб зображених на фотознімках заявив, що впізнає на фото №1 ОСОБА_5 (т.1 а.с.52-54).
Протокол огляду Інтернет-сторінки від 27.09.2022, згідно якого за участю свідка ОСОБА_12 оглянуто офіційний сайт «Генеральної прокуратури» т.зв. «ЛНР» за посиланням у месенджері «Telegram» https://t/me/gplnr/702, де ІНФОРМАЦІЯ_5 розміщена стаття під назвою (мовою оригіналу): « ІНФОРМАЦІЯ_2 проведено совещание по вопросам обеспечения гуманитарной помощью детей переселенцев, а также, по вопросам обеспечения жизнедеятельности Троицкого района. В совещании приняли участие и.о. прокурора Троицкого района ЛНР, представители МГБ ЛНР, Троицького РОВД МВД ЛНР и Уполномоченный по правам человека в ЛНР и представители Администрации Троицкого района провели встречу с жителями района и вынужденными переселенцами, на которой обсуждались вопросы пенсионного обеспечения, выплаты пособий и организации их выезда в Российскую Федерацию». Також оглянуто фотоматеріал на офіційному сайті « ІНФОРМАЦІЯ_3 » за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_4 , де виявлено публікацію від 03.05.2022, в якій йдеться про участь заступника начальника Троїцького РВ ВС т.зв. «МВС ЛНР» на нараді проведеної керівництвом т.зв. «адміністрації Троїцького району ЛНР», зокрема текст публікації (мовою оригіналу): «Омбудсмен ЛНР ОСОБА_6 с рабочим визитом посетила освобожденный Троицкий район Республики. 30.04.2022 Уполномоченный ОСОБА_6 с рабочим визитом посетила освобожденный Троицкий район ЛНР, где встретилась с Главой Администрации Троицкого района ОСОБА_7 , его заместителем ОСОБА_8 , а также исполняющим обязаности прокурора Троицкого района ЛНР ОСОБА_9 и заместителем начальника Троицкого РУВД МВД ЛНР ОСОБА_10 …». На вказаних фотозображеннях свідок ОСОБА_12 серед інших осіб впізнав громадянина України ОСОБА_5 (т.1 а.с.55-58).
Протокол пред'явлення особи для впізнання від 28.09.2022 з фототаблицею і пояснювальною довідкою, згідно якого свідок ОСОБА_13 з осіб зображених на фотознімках заявив, що впізнає на фото №1 ОСОБА_5 (т.1 а.с.63-65).
Протокол огляду Інтернет-сторінки від 28.09.2022, згідно якого за участю свідка ОСОБА_13 оглянуто офіційний сайт «Генеральної прокуратури» т.зв. «ЛНР» за посиланням у месенджері «Telegram» https://t/me/gplnr/702, де ІНФОРМАЦІЯ_5 розміщена стаття під назвою (мовою оригіналу): « ІНФОРМАЦІЯ_2 проведено совещание по вопросам обеспечения гуманитарной помощью детей переселенцев, а также, по вопросам обеспечения жизнедеятельности Троицкого района. В совещании приняли участие и.о. прокурора Троицкого района ЛНР, представители МГБ ЛНР, Троицького РОВД МВД ЛНР и Уполномоченный по правам человека в ЛНР и представители Администрации Троицкого района провели встречу с жителями района и вынужденными переселенцами, на которой обсуждались вопросы пенсионного обеспечения, выплаты пособий и организации их выезда в Российскую Федерацию». Також оглянуто фотоматеріал на офіційному сайті « ІНФОРМАЦІЯ_3 » за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_4 , де виявлено публікацію від 03.05.2022, в якій йдеться про участь заступника начальника Троїцького РВ ВС т.зв. «МВС ЛНР» на нараді проведеної керівництвом т.зв. «адміністрації Троїцького району ЛНР», зокрема текст публікації (мовою оригіналу): «Омбудсмен ЛНР ОСОБА_6 с рабочим визитом посетила освобожденный Троицкий район Республики. 30.04.2022 Уполномоченный ОСОБА_6 с рабочим визитом посетила освобожденный Троицкий район ЛНР, где встретилась с Главой Администрации Троицкого района ОСОБА_7 , его заместителем ОСОБА_8 , а также исполняющим обязаности прокурора Троицкого района ЛНР ОСОБА_9 и заместителем начальника Троицкого РУВД МВД ЛНР ОСОБА_10 …». На вказаних фотозображеннях свідок ОСОБА_13 серед інших осіб впізнав громадянина України ОСОБА_5 (т.1 а.с.66-69).
Протокол пред'явлення особи для впізнання від 30.09.2022 з фототаблицею і пояснювальною довідкою, згідно якого свідок ОСОБА_14 з осіб зображених на фотознімках заявив, що впізнає на фото №1 ОСОБА_5 (т.1 а.с.74-76).
Протокол огляду Інтернет-сторінки від 30.09.2022, згідно якого за участю свідка ОСОБА_14 оглянуто офіційний сайт «Генеральної прокуратури» т.зв. «ЛНР» за посиланням у месенджері «Telegram» https://t/me/gplnr/702, де ІНФОРМАЦІЯ_5 розміщена стаття під назвою (мовою оригіналу): « ІНФОРМАЦІЯ_2 проведено совещание по вопросам обеспечения гуманитарной помощью детей переселенцев, а также, по вопросам обеспечения жизнедеятельности Троицкого района. В совещании приняли участие и.о. прокурора Троицкого района ЛНР, представители МГБ ЛНР, Троицького РОВД МВД ЛНР и Уполномоченный по правам человека в ЛНР и представители Администрации Троицкого района провели встречу с жителями района и вынужденными переселенцами, на которой обсуждались вопросы пенсионного обеспечения, выплаты пособий и организации их выезда в Российскую Федерацию». Також оглянуто фотоматеріал на офіційному сайті « ІНФОРМАЦІЯ_3 » за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_4 , де виявлено публікацію від 03.05.2022, в якій йдеться про участь заступника начальника Троїцького РВ ВС т.зв. «МВС ЛНР» на нараді проведеної керівництвом т.зв. «адміністрації Троїцького району ЛНР», зокрема текст публікації (мовою оригіналу): «Омбудсмен ЛНР ОСОБА_6 с рабочим визитом посетила освобожденный Троицкий район Республики. 30.04.2022 Уполномоченный ОСОБА_6 с рабочим визитом посетила освобожденный Троицкий район ЛНР, где встретилась с Главой Администрации Троицкого района ОСОБА_7 , его заместителем ОСОБА_8 , а также исполняющим обязаности прокурора Троицкого района ЛНР ОСОБА_9 и заместителем начальника Троицкого РУВД МВД ЛНР ОСОБА_10 …». На вказаних фотозображеннях свідок ОСОБА_14 серед інших осіб впізнав громадянина України ОСОБА_5 (т.1 а.с.77-80).
Протокол огляду від 22.06.2023, яким оглянуто інформацію з веб-сайту «Миротворець» стосовно громадянина України ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Луганськ Луганської області, проживаючий за адресою АДРЕСА_1 (колишній виконувач обов'язків начальника т.зв. «ГАИ ЛНР», з 07.09.2015 переховується від органів досудового розслідування за ч.1 ст.258-3 КК України) (т.1 а.с.146-150).
Протокол огляду від 22.06.2023, яким оглянуто інформацію з сайту Інтернет-мережі під назвою «Министерство внутренних дел Луганской Народной Республики. Териториальные органы ІНФОРМАЦІЯ_6 », де наявна інформацію про діяльність т.зв. «Троїцького РВ ВС МВС ЛНР» - «телефон дежурной части: (0-256)2-19-45». Крім того оглянуто публікацію під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_7 », датований 23.04.2022, що містить наступний текст (мовою оригіналу): «В освобожденных городах Луганской Народной Республики проводится планомерная работа по открытию отделений миграционной службы. «Очередное Отделение миграционной службы Министерства внутренних дел Луганской Народной Республики открыто на освобожденной територии. Жители Троицкого района Республики теперь имеют возможность, как подать заявление на получение паспорта ЛНР, так и получить все предусмотренные законодательством услуги» - сообщил начальник УМС МВД ЛНР ОСОБА_15 . Отделение миграционной службы Троицкого РОВД МВД ЛНР рас положено по адресу: ЛНР, пгт Троицкое, пр.Победи, д.60». Також оглянуто інформацію за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_8 від ІНФОРМАЦІЯ_9 під назвою (мовою оригіналу): «Мечты всех детей без исключения должны сбываться. Так в День святителя Николая Чудотворца личный состав Троицкого РОВД МВД ЛНР во главе с врио начальника, полковником полиции ОСОБА_16 , подарили детям с особами потрібностями грушки и сладости». Також оглянуто інформацію за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_8 від ІНФОРМАЦІЯ_10 під назвою (мовою оригіналу): « ІНФОРМАЦІЯ_6 » (т.1 а.с.153-160).
Відповідь Сватівського РВ 3 управління ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях, згідно якої встановлено, що ОСОБА_5 у період з 2015 - по 2020 р.р. на тимчасово окупованій території України Луганської області виконував обов'язки начальника т.зв. «УГИБДД МВД ЛНР», що підтверджується відповідними посиланнями в мережі Інтернет. Згідно реєстрів системи МВС вищевказана особа знаходиться в розшуку за ч.1 ст.258-3 КК України. 06.03.2022 територія Троїцької селищної ради Сватівського району Луганської області була захоплена російськими окупаційними військами та військовими підрозділами т.зв. «ЛНР». Наприкінці березня 2022 року на території Троїцької селищної ради Сватівського району Луганської області почала свою незаконну діяльність т.зв. «адміністрація Троїцького району ЛНР», а також її структурні підрозділи. Крім цього, наприкінці березня 2022 року на вищевказаній території окупаційною владою РФ було створено незаконний правоохоронний орган т.зв. «Троицкий РО ВД МВД ЛНР», участь в якому добровільно прийняли, як місцеві мешканці Троїцької селищної ради так і інші мешканці території Луганської області. Зокрема, наприкінці березня 2022 року (більш точної дати не відомо) на посаду заступника начальника «Троицкого РО ВД МВД ЛНР» до липня 2022 року, після чого згідно оперативних даних ОСОБА_5 було переведено на інше місце несення служби. Також встановлено, що з квітня 2023 року окупаційною владою РФ було призупинено діяльність «Троицкого РО ВД МВД ЛНР», а незаконну правоохоронну діяльність на території Троїцької селищної ради наразі здійснює «Сватовский РО ВД МВД ЛНР». За отриманими даними ОСОБА_5 на даний час знаходиться на тимчасово окупованій території Луганської області. Згідно даних системи обміну інформації «Аркан» ОСОБА_5 у період з 01.01.2022 по 14.06.2023 державний кордон України не перетинав (т.1 а.с.167-168).
Протокол огляду від 14.06.2023, яким оглянуто інформацію з сайту Інтернет-мережі під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_11 », де 06.08.2015 розмыщено інформацію із назвою «ГИБДД ЛНР в ходе рейдов в Луганске выявила болем 20 нарушений правил перевозки пасажиров» - сообщил начальник управления ІНФОРМАЦІЯ_6 ». Оглядом сайту виявлено фотоматеріал, на якому зображено ОСОБА_5 (т.1 а.с.170-176).
Протокол огляду від 24.05.2023, яким оглянуто інформацію з веб-сайту «Миротворець» стосовно громадянина України ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Луганськ Луганської області, проживаючий за адресою АДРЕСА_1 (колишній виконувач обов'язків начальника т.зв. «ГАИ ЛНР», з 07.09.2015 переховується від органів досудового розслідування за ч.1 ст.258-3 КК України) (т.1 а.с.177-186).
Протокол огляду від 25.05.2023, яким оглянуто інформацію з сайту Інтернет-мережі під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_12 », де наявна інформацію про діяльність т.зв. «Троїцького РВ ВС МВС ЛНР» - «телефон дежурной части: (0-256)2-19-45». Оглядом підтверджено діяльність т.зв. Троїцького РВ ВС МВС ЛНР (т.1 а.с.187-189).
Протокол огляду від 04.07.2023, яким оглянуто інформацію з сайту Інтернет-мережі соціальної мережі «Однокласники» у групі « ІНФОРМАЦІЯ_13 » за відповідним посиланням, датована 03.05.2022, під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_14 проведено совещание по вопросам обеспечения гуманитарной помощью детей переселенцев, а также, по вопросам обеспечения жизнедеятельности Троицкого района. В совещании приняли участие и.о. прокурора Троицкого района ЛНР, представители МГБ ЛНР, Троицького РОВД МВД ЛНР и Уполномоченный по правам человека в ЛНР и представители Администрации Троицкого района провели встречу с жителями района и вынужденными переселенцами, на которой обсуждались вопросы пенсионного обеспечения, выплаты пособий и организации их выезда в Российскую Федерацию. Затем работниками прокуратуры Троицкого района ЛНР совместно с работниками следственного отдела следственного Управления по Троицкому району Генеральной прокуратуры ЛНР была организована и передана гуманитарная помощь детям (в семьи переданы продукты питания)». В ході огляду фотоматеріалыв зафіксовано, як у будівлі т.зв. «адміністрації Троїцького району ЛНР» було проведено нараду серед представників силових структур та псевдо керівника району з питань функціонування та життєзабезпечення Троїцької селищної ради. На даному заході також був присутній заступник начальника Троїцького РВ ВС т.зв. «МВС ЛНР» ОСОБА_5 . Оглядом підтверджено діяльність ОСОБА_5 у т.зв. Троїцькому РВ ВС МВС ЛНР (т.1 а.с.190-194).
Висновок судової фотопортретної експертизи №СЕ-19/126-23/5475-ФП від 29.06.2023, згідно якого у файлі «w700h474_wm» (який знаходиться в папці «Луганский Информационный Центр - ГИБДД ЛНР_files») та зразку зовнішності ОСОБА_5 зображена одна й та ж сама особа. Тобто, висновком експерта підтверджено особу ОСОБА_5 за співставленням фото з сайту «Луганский Информационный Центр», де розміщена стаття під назвою (мовою оригіналу): «ГИБДД ЛНР в ходе рейдов в Луганске выявила болем 20 нарушений правил перевозки пасажиров» - сообщил начальник управления ГИБДД МВД ЛНР ОСОБА_17 ». (т.2 а.с.35-45).
Висновок судової фотопортретної експертизи №СЕ-19/126-23/5875-ФП від 12.07.2023, згідно якого у файлі «w700h474_wm» (який знаходиться в папці «Луганский Информационный Центр - ГИБДД ЛНР_files») та файлі «2.jpg» (з протоколу огляду від 04.07.2023, яким оглянуто інформацію з сайту Інтернет-мережі соціальної мережі «Однокласники» у групі « ІНФОРМАЦІЯ_13 » за відповідним посиланням, датована ІНФОРМАЦІЯ_5 , під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_14 проведено совещание по вопросам обеспечения гуманитарной помощью детей переселенцев, а также, по вопросам обеспечения жизнедеятельности Троицкого района». Особа чоловічої статі, що одягнена у форму військового зразку, перша по рахунку зліва на право) зображена одна й та ж сама особа. Тобто, висновком експерта підтверджено особу ОСОБА_5 за співставленням фото з сайту «Луганский Информационный Центр», де розміщена стаття під назвою (мовою оригіналу): « ІНФОРМАЦІЯ_15 » - сообщил начальник управления ГИБДД МВД ЛНР ОСОБА_17 », а також з сайту Інтернет-мережі соціальної мережі «Однокласники» у групі « ІНФОРМАЦІЯ_13 » за відповідним посиланням, датована ІНФОРМАЦІЯ_5 , під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_14 проведено совещание по вопросам обеспечения гуманитарной помощью детей переселенцев, а также, по вопросам обеспечения жизнедеятельности Троицкого района» (т.2 а.с.52-63).
Ухвалою слідчого судді Шевченківського районного суду м. Чернівці від 13.07.2023 року про надання дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні за підозрою ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.7 ст.111-1 КК України встановлено, що останній умисно переховується від слідства та суду на тимчасово окупованій території.
Допитані в судовому засіданні свідки, а саме: свідок ОСОБА_13 показав, що у березні 2022 року під час окупації Троїцького району Луганської області працівники так званої «поліції ЛНР» відібрали у нього автомобіль. Перемовини про повернення йому автомобіля вів ОСОБА_5 , який займав посаду «заступника начальника у незаконному правоохоронному органі «Троїцький районний відділ внутрішніх справ Міністерства внутрішніх справ Луганської народної Республіки». Приблизно в липні 2022 року він виїхав на підконтрольну територію. Пізніше він впізнав ОСОБА_5 по фотознімку, який надали йому під час проведення досудового розслідування.
Свідок ОСОБА_12 показав, що станом на березень 2022 року працював у судовій охороні Троїцького районного суду Луганської області. В березні місяці 2022 року, під час окупації Троїцького району Луганської області працівники так званої «поліції ЛНР» проводили у його квартирі обшук, як у колишнього працівника правоохоронного органу. Одним з осіб хто проводив обшук був ОСОБА_5 , який займав посаду «заступника начальника у незаконному правоохоронному органі «Троїцький районний відділ внутрішніх справ Міністерства внутрішніх справ Луганської народної Республіки». Після цього він виїхав на підконтрольну територію. Пізніше він впізнав ОСОБА_5 по фотознімку, який надали йому під час проведення досудового розслідування.
Будь-яких інших доказів в ході судового розгляду сторонами, які були вільними у використанні своїх прав у межах та у спосіб, визначених КПК України, враховуючи, що суд, зберігаючи об'єктивність та неупередженість у ході розгляду даного кримінального провадження створив їм необхідні умови для реалізації ними їхніх процесуальних прав та виконання процесуальних обов'язків, надано не було.
Одночасно слід зазначити, що суд не покладає в обґрунтування даного вироку в якості доказів вини ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.7 ст.111-1 КК України, наступні матеріали та процесуальні документи, що надані стороною обвинувачення: витяги з ЄРДР, постанову про визначення групи прокурорів, постанови про визначення слідчих, постанови про зупинення та відновлення досудового розслідування, повідомлення про підозру та виклик до слідчого ОСОБА_5 , постанови про оголошення у розшук підозрюваного ОСОБА_5 , протоколи огляду веб-сайті Офісу Генерального прокурора та у газеті «Урядовий кур'єр», повістки про виклик підозрюваного ОСОБА_5 , доручення про надання безоплатної правової допомоги, постанови про доручення призначити захисника для здійснення безоплатної правової допомоги у кримінальному провадженні, повістки про виклик, клопотання про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, ухвалу слідчого судді Шевченківського районного суду м. Чернівці про обрання запобіжного заходу, оскільки за своїм змістом вказані документи не містять ознак доказів, що мають значення для вирішення кримінального провадження, а лише засвідчують відповідність окремих проведених слідчих та процесуальних дій вимогам закону та належними особами.
Таким чином, розглянувши кримінальне провадження з дотриманням положень ч.1 ст.337 КПК України, в межах висунутого обвинувачення, суд за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному й неупередженому дослідженні всіх обставин кримінального провадження, керуючись законом, оцінивши кожний доказ, наданий стороною обвинувачення, з точки зору належності, допустимості, достовірності, а сукупність зібраних доказів - з точки зору достатності та взаємозв'язку, вважає зазначені докази належними, допустимими, достовірними та в сукупності достатніми для прийняття рішення про винуватість обвинуваченого ОСОБА_5 у вчиненні ним інкримінованого кримінального правопорушення, передбаченого ч.7 ст.111-1 КК України, поза розумним сумнівом.
Виходячи з зазначеного, судом достовірно встановлено, що ОСОБА_5 добровільно, будучи громадянином України, зайняв посаду в незаконних правоохоронних органах, створених на тимчасово окупованій території, тобто вчинив кримінальне правопорушення, передбачене ч.7 ст. 111-1 КК України.
У відповідності до ст.12 КК України, кримінальне правопорушення передбачене ч.7 ст.111-1 КК України відноситься до особливо тяжкого злочину.
Особі, яка вчинила кримінальні правопорушення, має бути призначене покарання необхідне й достатнє для її виправлення і попередження нового кримінального правопорушення.
Обираючи обвинуваченому ОСОБА_5 вид та розмір покарання, суд враховує ступінь тяжкості вчиненого ним кримінального правопорушення, яке віднесене до категорії особливо тяжких злочинів, обставини його вчинення, характер діяння, форму й ступінь вини, мотив вчинення кримінального правопорушення, дані про особу обвинуваченого та обставини, що пом'якшують та обтяжують його покарання.
Обставини, відповідно до ч. 1 ст. 66 КК України, які пом'якшують покарання обвинуваченого ОСОБА_5 , судом не встановлені.
Обставиною, яка обтяжує його покарання, є вчинення злочину з використанням умов воєнного стану.
Приймаючи до уваги характер, ступінь тяжкості та суспільну небезпеку скоєного ОСОБА_5 кримінального правопорушення, особу обвинуваченого, відсутність пом'якшуючих та наявність обтяжуючих покарання обставин, суд вважає, що обвинуваченому необхідно призначити покарання у виді позбавлення волі строком у межах санкції встановленої ч.7 ст.111-1 КК України, з позбавленням права обіймати посади в органах державної влади, органах місцевого самоврядування та в органах, що надають публічні послуги, з застосування додаткового покарання у виді конфіскації майна.
Також, призначаючи покарання суд враховує, що згідно ч.1 ст.59 КК України покарання у виді конфіскації майна полягає в примусовому безоплатному вилученні у власність держави всього або частини майна, яке є власністю засудженого і що згідно ч.2 ст.52 КК України конфіскація майна відноситься до додаткових видів покарання.
При цьому, з огляду на вчинення ОСОБА_5 суспільно-небезпечного кримінального правопорушення у сфері злочинів проти основ Національної безпеки України, а також відсутність обставин, передбачених ст. 66 КК України, що пом'якшують покарання та істотно знижують ступінь тяжкості вчинених ним кримінального правопорушення, суд, при призначенні покарання ОСОБА_5 не вбачає підстав для застосування положень ст. 69 КК України.
Таке покарання стосовно ОСОБА_5 на переконання суду, є необхідним та достатнім для його виправлення і попередження вчинення ним та іншими особами кримінальних правопорушень.
Початок строку відбування покарання ОСОБА_5 слід обраховувати з моменту звернення вироку до виконання, тобто із дня фактичного його затримання.
Відповідно до вимог ст.124 КПК України, процесуальні витрати на залучення експертів підлягають стягненню з обвинуваченого на користь держави.
Речові докази по справі відсутні.
На підставі викладеного, керуючись ст. 124, 368, 370, 374 КПК України, суд,
УХВАЛИВ:
ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винним у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.7 ст.111-1 КК України та призначити йому покарання у виді 15 (п'ятнадцяти) років позбавлення волі з позбавленням права обіймати посади в органах державної влади, органах місцевого самоврядування та в органах, що надають публічні послуги строком на 15 (п'ятнадцяти) років з конфіскацією майна, яке є його особистою власністю.
Початок строку відбування покарання ОСОБА_5 , обраховувати з моменту звернення вироку до виконання, тобто із дня фактичного його затримання.
Залишити ОСОБА_5 запобіжний захід у виді тримання під вартою до набрання вироком законної сили.
Строк додаткового покарання у виді позбавлення права обіймати посади в органах державної влади, органах місцевого самоврядування та в органах, що надають публічні послуги, обчислювати з моменту відбуття основного покарання.
Витрати на залучення експертів для проведення експертизи, які становлять 5736 (п'ять тисяч сімсот тридцять шість) грн. стягнути з ОСОБА_5 .
На вирок можуть бути подані учасниками судового провадження апеляційні скарги до Чернівецького апеляційного суду через Шевченківський районний суд м. Чернівці протягом тридцяти днів з моменту його проголошення.
Копію вироку негайно після його проголошення вручити учасникам судового провадження.
Суддя ОСОБА_1