Справа №705/5149/23
3/705/2609/23
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01.11.2023 м. Умань
Суддя Уманського міськрайонного суду Черкаської області Піньковський Роман Володимирович, розглянувши матеріали, які надійшли з Управління патрульної поліції в Черкаській області ДПП, про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.127-1 КУпАП, -
ВСТАНОВИВ:
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД №040240 від 22.09.2023, ОСОБА_1 02.08.2023 о 11 годині 46 хвилин в м.Умань по вул.Залізняка 2/в, будучи посадовою особою ВП ТОВ «Омега-Авто», технічним керівником дільниці №9, видав протокол перевірки технічного стану т.з. 01159-00502-23 ВХ.в 34543 на т.з. Богдан А- 092Н2 д.н. НОМЕР_1 з порушенням п.8.1, додатку 1 Вимог до перевірки конструкції т.з., його складників та порядку проведення ОТК та п.6.1., 6.1.5 ДСТУ 3649:2010, а саме до реєстру результатів проведення ОТК внесена фотоматеріали процесу проведення такого контролю на яких зафіксовано т.з. з відсутнім ліхтарем освітлення номерного знаку, чим порушив вимоги ПКМУ 137 від 30.01.2012. Код невідповідності згідно з додатком 5 4.08.010, за що відповідальність передбачена ч.1 ст.127-1 КУпАП.
В судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, надав до суду заяву, відповідно до якої свою вину не визнав та зазначив, що він при проведенні обов'язкового технічного контролю керувався наказом Міністерства інфраструктури України №710 та Національними стандартами України, зокрема, ДСТУ 3649:2010. Згідно п.6.1.1, п.6.1.3 та п.6.1.5 ДСТУ 3649:2010 ліхтар освітлення номерного знаку був в наявності та розташувався відповідно до особливості конструкції заднього бампера. Перевірка працездатності ліхтаря освітлення номерного знаку, який вмонтований в корпус тримача номерного знаку здійснюється у разі увімкнення габаритних ліхтарів, що було і зроблено. На фото задньої частини автобуса на гальмівному стенді увімкнені тільки сигнали гальмування, що передбачено Постановою Кабінету Міністрів України №137 від 30 січня 2012 року. Працездатність ліхтаря освітлення номерного знаку фото фіксацією не передбачено, а перевіряється органолептичним методом контролю працівником - експертом. Отже, ним протокол перевірки технічного стану транспортного засобу Богдан А 092Н2 н.з. НОМЕР_2 від 02.08.2023 року видано на повністю справний та комплектний КТЗ.
Суд, дослідивши письмові матеріали справи, врахувавши позицію особи, яка притягується до відповідальності, дійшов такого висновку.
Відповідно до ст.280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Ч.1 ст.127-1 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за видачу документа про технічну справність транспортного засобу, що підлягає обов'язковому технічному контролю, з порушенням порядку проведення перевірки технічного стану такого транспортного засобу.
Згідно положень ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, тощо.
Суд всебічно, повно і об'єктивно дослідивши всі докази в справі про адміністративне правопорушення, прийшов до висновку про наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.127-1 КУпАП.
Факт вчинення правопорушення та винуватість ОСОБА_1 підтверджується дослідженими у справі доказами, а саме: протоколом про адміністративне правопорушення серії ААД №040240 від 22.09.2023; рапортом інспектора ВБДР УПП в Черкаській області ДПП Прилуцького В.Б.; листом Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Черкаській області від 08.08.2023 за №31/23-1744; довідкою від 22.09.2023 №9497/64/111/24-2023, виданою управлінням ПП в Черкаській області. Зазначені докази, які були досліджені судом, не викликають будь-яких об'єктивних сумнівів в їх достовірності.
На підставі наведеного вище, з урахуванням встановлених обставин справи, які підтверджені належними та допустимими доказами, що в сукупності узгоджуються між собою, суд приходить до переконання, що своїми діями ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.127-1 КУпАП.
Разом з цим, при вирішенні питання про накладення стягнення суд враховує характер вчиненого правопорушення, яке фактично не спричинило суттєвих негативних наслідків для охоронюваних законом інтересів держави, фізичних та юридичних осіб, особу порушника, його ставлення до вчиненого, ступінь його вини, а також майновий стан.
Відповідно до ст. 22 КУпАП, при малозначності вчиненого адміністративного правопорушення орган (посадова особа), уповноважений вирішувати справу, може звільнити порушника від адміністративної відповідальності і обмежитись усним зауваженням.
Встановлені обставини справи в своїй сукупності суд визнає такими, що свідчать про малозначність вчиненого правопорушення, а тому у даному конкретному випадку суд вважає за можливе звільнити ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності та обмежитись оголошенням йому усного зауваження.
Згідно із ч.3 ст.284 КУпАП при оголошенні усного зауваження виноситься постанова про закриття провадження у справі про адміністративне правопорушення.
Керуючись ст.ст.22, 127, 245, 251, 252, 268, 280, 283-285 КУпАП, суд -
ПОСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на підставі ст. 22 КУпАП звільнити від адміністративної відповідальності, передбаченої ч.1 ст.127-1 КУпАП, у зв'язку з малозначністю вчиненого адміністративного правопорушення та оголосити йому усне зауваження.
Справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ознаками ч.1 ст.127-1 КУпАП - закрити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова може бути оскаржена шляхом подачі апеляційної скарги до Черкаського апеляційного суду області через Уманський міськрайонний суд Черкаської області протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя: Р.В. Піньковський