Ухвала від 10.11.2023 по справі 916/4142/23

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

65119, м. Одеса, просп. Шевченка, 29, тел.: (0482) 307-983, e-mail: inbox@od.arbitr.gov.ua

веб-адреса: http://od.arbitr.gov.ua

________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

УХВАЛА

про залучення співвідповідача

"10" листопада 2023 р.м. Одеса Справа № 916/4142/23

Господарський суд Одеської області у складі судді Петренко Н.Д.,

розглянувши клопотання позивача об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Трі-умф" про залучення співвідповідача /вх. № 39048/23 від 31.10.2023/ у справі № 916/4142/23

за позовом: об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Трі-умф" /ЄДРПОУ 40805386, адреса - 65069, м. Одеса, пр-т. Добровольського, 79, e-mail: valentynborogan@gmail.com/

до відповідача: територіальної громади міста Одеси в особі Одеської міської ради /ЄДРПОУ 26597691, адреса - 65026, м. Одеса, пл. Думська, 1, e-mail: legal_department@omr.gov.ua/

про стягнення внесків на обслуговування/утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території у розмірі 10 368,00 грн

ВСТАНОВИВ:

21.09.2023 об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Трі-умф" звернулося до Господарського суду Одеської області з позовною заявою /вх. № 4694/23/ до територіальної громади міста Одеси в особі Одеської міської ради про стягнення внесків на обслуговування/утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території за період з 01.08.2020 по 01.09.2023 у розмірі 10 368,00 грн.

У позовній заяві позивач просить справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження.

Позов обґрунтовано порушенням відповідачем як співвласником будинку зобов'язань зі сплати внесків на обслуговування/утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території ОСББ "Трі-умф".

Позов пред'явлено на підставі ст.ст. 385, 526 ЦК України, Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку", Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку", Закону України "Про житлово-комунальні послуги".

Ухвалою суду від 26.09.2023 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі № 916/4142/23; постановлено справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження, в порядку ст.ст.247-252 ГПК України без повідомлення учасників справи у порядку письмового провадження.

31.10.2023 на адресу суду надійшло клопотання позивача об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Трі-умф" про залучення співвідповідача /вх. № 39048/23/ у справі № 916/4142/23, в якому позивач просить поновити строк на подання даного клопотання та залучити до участі співвідповідача - виконавчий комітет Одеської міської ради.

В обґрунтування клопотання позивач посилається на те, що Одеська міська рада не є розпорядником та одержувачем бюджетних коштів, а тому у разі прийняття рішення про задоволення позовних вимог, виконати таке рішення буде неможливо.

Відповідно до ч. 1 ст. 46 ГПК України сторони користуються рівними процесуальними правами.

Статтею 47 ГПК України передбачено, що позов може бути пред'явлений спільно кількома позивачами або до кількох відповідачів. Кожен із позивачів або відповідачів щодо іншої сторони діє в судовому процесі самостійно. Участь у справі кількох позивачів і (або) відповідачів (процесуальна співучасть) допускається, якщо: предметом спору є спільні права чи обов'язки кількох позивачів або відповідачів; права або обов'язки кількох позивачів чи відповідачів виникли з однієї підстави; предметом спору є однорідні права і обов'язки.

Відповідно до ст. 48 ГПК України, суд першої інстанції має право за клопотанням позивача до закінчення підготовчого провадження, а у разі розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження - до початку першого судового засідання, залучити до участі у ній співвідповідача. Про залучення співвідповідача чи заміну неналежного відповідача постановляється ухвала. За клопотанням нового відповідача або залученого співвідповідача розгляд справи починається спочатку.

Відповідно до пп. 1 п. 9 Прикінцевих та перехідних положень Бюджетного кодексу України від 08 липня 2010 року №2456-VI, рішення суду про стягнення (арешт) коштів держаного бюджету (місцевих бюджетів) виконується виключно Казначейством України. Зазначені рішення передаються до Казначейства України виключно для виконання.

Згідно з абз.1 пп. 2 п. 9 та абз. 2 п. 2 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого Постановою КМУ від 03 серпня 2011 року №845, органи казначейства змушені повертати виконавчі документи у разі, якщо боржником зазначено не розпорядника бюджетних коштів.

Статтею 1 Закону України „Про місцеве самоврядування в України" визначено, що виконавчі органи рад - органи, які відповідно до Конституції України та цього Закону створюються сільськими, селищними, міськими, районними в містах (у разі їх створення) радами для здійснення виконавчих функцій і повноважень місцевого самоврядування у межах, визначених цим та іншими законами.

Відповідно до ч.1, ч. 2 ст. 11 Закону України „Про місцеве самоврядування", виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи. Виконавчі органи сільських, селищних, міських, районних у містах рад є підконтрольними і підзвітними відповідним радам, а з питань здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади - також підконтрольними відповідним органам виконавчої влади.

У відповідності до ст. 51 Закону України „Про місцеве самоврядування в України" виконавчим органом сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради є виконавчий комітет ради, який утворюється відповідною радою на строк її повноважень. Після закінчення повноважень ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної у місті ради її виконавчий комітет здійснює свої повноваження до сформування нового складу виконавчого комітету.

Згідно з ч. 2 ст. 64 Закону України „Про місцеве самоврядування в України", сільські, селищні, міські, районі в містах (у разі їх створення) ради та їх виконавчі органи самостійно розпоряджаються коштами відповідних місцевих бюджетів, визначають напрями їх використання. При цьому, як зазначав позивач, згідно з пп. 27 п. 1 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні", виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання: як прийняття рішень щодо передачі коштів з відповідного місцевого бюджету".

Статтею 2 Бюджетного Кодексу України визначено, що головні розпорядники бюджетних коштів - бюджетні установи в особі їх керівників, які відповідно до статті 22 цього Кодексу отримують повноваження шляхом встановлення бюджетних призначень.

Згідно з ст. 22 Бюджетного Кодексу України Головними розпорядниками бюджетних коштів можуть бути виключно: 1) за бюджетними призначеннями, визначеними законом про Державний бюджет України, - установи, уповноважені забезпечувати діяльність Верховної Ради України, Президента України, Кабінету Міністрів України в особі їх керівників; міністерства, Національне антикорупційне бюро України, Конституційний Суд України, Верховний Суд, вищі спеціалізовані суди, Вища рада правосуддя та інші органи, безпосередньо визначені Конституцією України, в особі їх керівників, а також Державна судова адміністрація України, Національна академія наук України, Національна академія аграрних наук України, Національна академія медичних наук України, Національна академія педагогічних наук України, Національна академія правових наук України, Національна академія мистецтв України, інші установи, уповноважені законом або Кабінетом Міністрів України на реалізацію державної політики у відповідній сфері, в особі їх керівників; 2) за бюджетними призначеннями, визначеними рішенням про бюджет Автономної Республіки Крим, - уповноважені юридичні особи (бюджетні установи), що забезпечують діяльність Верховної Ради Автономної Республіки Крим та Ради міністрів Автономної Республіки Крим, а також міністерства та інші органи влади Автономної Республіки Крим в особі їх керівників; 3) за бюджетними призначеннями, визначеними іншими рішеннями про місцеві бюджети, - місцеві державні адміністрації, виконавчі органи та апарати місцевих рад (секретаріат Київської міської ради), структурні підрозділи місцевих державних адміністрацій, виконавчих органів місцевих рад в особі їх керівників. Якщо згідно із законом місцевою радою не створено виконавчий орган, функції головного розпорядника коштів відповідного місцевого бюджету виконує голова такої місцевої ради.

Пунктом 1.1. Положення про Виконавчий комітет Одеської міської ради, визначено, що Виконавчий комітет Одеської міської ради є виконавчим органом Одеської міської ради, який створюється радою на період її повноважень відповідно до Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні", Статуту територіальної громади міста Одеси та Регламенту ради.

Відтак, господарський суд погоджується із доводами позивача, що Одеська міська рада, не є розпорядником коштів місцевого бюджету м. Одеси та не має рахунків в органах державного казначейства. У зв'язку із чим, суд зазначає, що з метою захисту прав позивача та подальшого реального виконання рішення суду у даній справі, стягнення присуджених грошових коштів у разі задоволення позовних вимог, має здійснювася з рахунку розпорядника бюджетних коштів місцевого бюджету міста Одеси - Виконавчого комітету Одеської міської ради.

Вказаний висновок суду узгоджується із правовою позицією, викладеною в постанові Верховного Суду від 14.05.2020 року у справі № 916/1952/17.

З урахуванням вказаного, враховуючи викладену у клопотанні позицію позивача, якому згідно законодавства надано право самостійно визначати коло відповідачів, до яких пред'явлений позов, приймаючи до уваги встановлене процесуальним законодавством право позивача на звернення до суду із заявою про залучення співвідповідача, господарський суд приходить до висновку, що з метою повного, всебічного та об'єктивного розгляду справи, клопотання позивача об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Трі-умф" про залучення співвідповідача /вх. № 39048/23 від 31.10.2023/ у справі № 916/4142/23 підлягає задоволенню, так як обґрунтоване та доведене.

Керуючись ст.ст. 46, 48, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України суд

УХВАЛИВ:

1. Клопотання позивача об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Трі-умф" про залучення співвідповідача /вх. № 39048/23 від 31.10.2023/ у справі № 916/4142/23 - задовольнити.

2. Залучити до участі у справі в якості співвідповідача виконавчий комітет Одеської міської ради /ЄДРПОУ 04056919, адреса - 65026, м. Одеса, пл. Думська, 1/.

3. Зобов'язати позивача направити залученому співвідповідачу копію позовної заяви з додатками у строк протягом 2 днів з дня отримання даної ухвали.

4. Встановити залученому співвідповідачу строк для подання відзиву на позов із урахуванням вимог ст.165 ГПК України, протягом 15 днів з дня вручення ухвали. У зазначений строк відповідач має право надіслати суду відзив на позовну заяву, який повинен відповідати вимогам ст. 165 ГПК України, і всі письмові та електронні докази (які можливо доставити до суду), висновки експертів і заяви свідків, що підтверджують заперечення проти позову. Відповідно до вимог ч. 5 ст. 165 ГПК України, одночасно з надісланням (наданням) відзиву до суду, копія відзиву та доданих до нього документів повинна бути надіслана іншим учасникам справи.

5. Повідомити залученого співвідповідача, що у відповідності до ч. 4 ст. 48 ГПК України, за клопотанням залученого співвідповідача розгляд справи починається спочатку.

Інформацію по справі можна отримати за веб-адресою: http://od.arbitr.gov.ua.

Ухвала буде складена та підписана 10.11.2023.

Ухвала набрала законної сили 10.11.2023 та оскарженню не підлягає.

Суддя Н.Д. Петренко