ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 листопада 2011 р. № 2а-9330/11/1370
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого - судді Хоми О.П.,
з участю секретаря судового засідання Куч Ю.М.,
з участю позивача ОСОБА_1 ,
представника відповідачів Ольшанської Н.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до прокурора Львівської області Ковбасюка Віталія Васильовича, заступника прокурора Львівської області Білецького Ігоря Альфредовича про визнання протиправною владну управлінську діяльність та неправомірними дій і бездіяльності,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 22.08.2011 року звернувся до суду з позовом до прокурора Львівської області Ковбасюка Віталія Васильовича з вимогами визнати протиправною владну управлінську діяльність та бездіяльність відповідача, які полягають в тому, що відсутня відповідь на його скаргу від 01.04.2011 року, яка скерована відповідачу з Львівської обласної державної адміністрації та стосується державних інтересів, а також в тому, що чиняться перешкоди його, позивача, запису на особистий прийом громадян прокурором області; визнати протиправною особисту бездіяльність відповідача, яка полягає в тому, що він ухиляється від особистого розгляду та надання відповіді на цю скаргу за особистим підписом. З урахуванням заяви про зміни до адміністративного позову від 13.09.2011 року, просить визнати протиправними дії заступника голови Львівської області ОСОБА_2 щодо надання відписки від 18.08.2011 року, яка суперечить нормам ст. ст. 7,18,19,22,29 Закону України «Про звернення громадян», Наказу Генерального прокурора України № 9гн та Інструкції № 9гн від 21.06.2011 року, п.3.9., п.3.11 Інструкції з діловодства в органах прокуратури.
Позивач ОСОБА_1 в судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю з підстав, викладених в позовній заяві, заяві про зміни до адміністративного позову та додаткових письмових поясненнях. Просив позов задовольнити.
Представник відповідачів Ольшанська Н.М. в судовому засіданні проти позову заперечила з підстав, викладених в запереченнях на позовну заяву. Додатково пояснила, що в прокуратуру Львівської області не надходила скарга ОСОБА_1 , подана ним 01.04.2011 року на особистому прийомі громадян голові Львівської обласної державної адміністрації щодо припинення діяльності Міжшкільного навчально-виробничого комбінату Сихівського району м. Львова, розташованого по вул. П.Мирного,13 у м. Львові, тому така і не була предметом розгляду прокурором Львівської області Ковбасюком В.В. Відповідь на скаргу ОСОБА_1 від 09.08.2011 року надана заступником прокурора Білецьким І.А. 18.08.2011 року у відповідності до вимог Закону України «Про звернення громадян», Закону України «Про прокуратуру'та Інструкції про організацію роботи з розгляду і вирішення звернень та особистого прийому в органах прокуратури України, затвердженої наказом Генеральної прокуратури України №9гн від 21.06.2011 р. Просила відмовити в задоволенні позову.
Суд, заслухавши пояснення сторін, з'ясувавши обставини, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, дійшов висновку, що позов не підлягає до задоволення, мотивуючи це наступним.
Частиною другою статті 19 Конституції України зобов'язано органи державної влади та їх посадових осіб діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та Законами України.
Закон України «Про звернення громадян'від 2 жовтня 1996 року № 393/96-ВР регулює питання практичної реалізації громадянами України наданого їм Конституцією України права вносити в органи державної влади, об'єднання громадян відповідно до їх статуту пропозиції про поліпшення їх діяльності, викривати недоліки в роботі, оскаржувати дії посадових осіб, державних і громадських органів(далі -Закон № 393/96-ВР).
01.04.2011 року ОСОБА_1 на особистому прийомі громадян подав голові Львівської обласної державної адміністрації ОСОБА_3 скаргу щодо ситуації, яка склалася навколо приміщення Міжшкільного навчально-виробничого комбінату Сихівського району м. Львова, розташованого по вул. П.Мирного,13 у м. Львові (а.с.16-17).
Позивач ствердив, що вказана скарга була направлена з Львівської обласної державної адміністрації в прокуратуру Львівської області для розгляду особисто прокурором області ОСОБА_4 , однак останній не забезпечив її належного розгляду, оскільки відсутня відповідь на цю скаргу, що свідчить про ухиляння відповідача від особистого розгляду та надання відповіді за особистим підписом, тому така владна управлінська діяльність і бездіяльність є протиправними.
Представник відповідачів ОСОБА_5 в судовому засіданні пояснила, що 14.04.2011 року з Львівської обласної державної адміністрації в прокуратуру Львівської області поступила скарга ОСОБА_1 не від 01.04.2011 року, а від 23.03.2011 року (т.1, а.с.238) та представила суду для огляду Книгу обліку звернень громадян та юридичних осіб за період з 15.03.2011 року по 17.06.2011 року, фотокопія якої долучена до матеріалів справи (т.1, а.с.166).
Як вбачається з вказаної Книги обліку звернень громадян та юридичних осіб, скарга ОСОБА_1 від 01.04.2011 року до прокуратури Львівської області за вказаний проміжок часу не надходила.
Цей факт підтверджується також листом Львівської обласної державної адміністрації від 18.10.2011 року за №1181/1-21, особисто долученим ОСОБА_1 до справи № 2а-8884/11/1370 за його позовом до голови Львівської обласної державної адміністрації, виконуючого обов'язки голови - заступника голови Львівської обласної державної адміністрації про визнання протиправною владну управлінську діяльність та бездіяльність і визнання неправомірними дій, оглянутої судом під час розгляду даної справи.
З листа Львівської обласної державної адміністрації від 18.10.2011 року за №1181/1-21, копія якого долучена до матеріалів даної справи (т.2, а.с.17), вбачається, що скарга ОСОБА_1 від 01.04.2011 року була скерована для розгляду до головного управління освіти і науки облдержадміністрації, до прокуратури Львівської області дана скарга не направлялась.
Встановлені судом фактичні обставини, підтверджені матеріалами справи, свідчать про безпідставність позовних вимог ОСОБА_1 в частині визнання протиправною владної управлінської діяльності та бездіяльності прокурора Львівської області Ковбасюка В.В. щодо невжиття заходів та ненадання відповіді на скаргу позивача від 01.04.2011 року, оскільки така в прокуратуру Львівської області не надходила.
Відповідно до пункту 1 статті 6 Закону України «Про прокуратуру'органи прокуратури України становлять єдину централізовану систему, яку очолює Генеральний прокурор України, з підпорядкуванням нижчестоящих прокурорів вищестоящим.
Відповідно до статті 12 цього Закону прокурор розглядає заяви і скарги про порушення прав громадян та юридичних осіб, крім скарг, розгляд яких віднесено до компетенції суду (ч.1) та проводить особистий прийом громадян (ч.3).
Стаття 56 Закону України «Про прокуратуру» містить роз'яснення поняття «прокурор», під яким у статті 8, частині четвертій статті 9, частинах першій, другій, третій статті 12, частині першій статті 20, статтях 34, 35, 36, 44, 45, частинах першій, четвертій і шостій статті 46, частині першій статті 46-1, частині першій статті 47, статтях 48, 49, 50, 50-1, частині п'ятій статті 52 і статті 55 цього Закону слід розуміти: Генеральний прокурор України та його заступники, підпорядковані прокурори та їх заступники, старші помічники і помічники прокурора, начальники управлінь і відділів, їх заступники, старші прокурори і прокурори управлінь і відділів, які діють у межах своєї компетенції.
Порядок розгляду звернень громадян органами прокуратури України регулюється нормами Закону України «Про прокуратуру», Закону України «Про звернення громадян», Інструкцією про організацію роботи з розгляду і вирішення звернень та особистого прийому в органах прокуратури України, затвердженою наказом Генеральної прокуратури України №9гн від 21.06.2011 р.
Інструкцією про організацію роботи з розгляду і вирішення звернень та особистого прийому в органах прокуратури України, затвердженою наказом Генеральної прокуратури України №9гн від 21.06.2011 р. встановлюється порядок розгляду і вирішення звернень громадян, службових та інших осіб, запитів і звернень народних депутатів України, депутатів місцевих рад, а також прийому громадян, службових та інших осіб у Генеральній прокуратурі України, прокуратурах Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва і Севастополя, військових прокуратурах регіонів та Військово-Морських Сил України, Дніпровській екологічній прокуратурі, міських, районних, міжрайонних і прирівняних до них прокуратурах.
Регламентом прокуратури Львівської області, затвердженим наказом прокурора Львівської області від 08 листопада 2005 року за наступними змінами та доповненнями та розробленим відповідно до Конституції України, Закону України «Про прокуратуру'та інших законодавчих актів, міжнародно-правових договорів, наказів, інструкцій розпоряджень, вказівок Генерального прокурора та прокурора області, визначені організація, засади і порядок діяльності прокуратури Львівської області (т.1, а.с.90-91).
При цьому організація розгляду документів визначена розділом 6 Регламенту (т.1, а.с.64-65, 243-250).
Відповідно до п.6.2 Регламенту передбачено, що прокурору області подаються на розгляд документи, які надійшли на його ім'я від Президента України, Голови Верховної Ради України та його заступників, Генерального прокурора України та його заступників, Глави Адміністрації Президента України та його заступників, Кабінету Міністрів України, Конституційного Суду України, Верховного Суду України, голів вищих спеціалізованих судів України, Вищої ради юстиції України, Вищої ради юстиції України, Державної судової адміністрації України, Центральної виборчої комісії України, Служби безпеки України, Державної податкової адміністрації України, Державної митної служби України, Державної прикордонної служби України, Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, Секретаря Ради національної безпеки та оборони України, перших керівників міністерств,державних комітетів, інших центральних органів державної виконавчої влади, обласних і районних (в межах області) органів влади й управління, судових та правоохоронних органів, державних установ іноземних країн і міжнародних організацій (їх представництв), запити і звернення народних депутатів України та депутатів органів місцевого самоврядування обласного рівня, звернення керівників комітетів і комісій Верховної Ради України та Львівської обласної ради, звернення Героїв України, Героїв Радянського Союзу, Героїв Соціалістичної Праці, інвалідів Великої Вітчизняної війни, скарги на дії заступників прокурора області, документи з кадрових питань, інформації про результати розгляду документів прокурорського реагування, що підписувалися прокурором області а також з актуальних питань, що викликали підвищену увагу громадськості та засобів масової інформації, направляються за підписом Генерального прокурора України або особи, що виконує його обов'язки.
Заступникам прокурора області згідно пункту 6.3 Регламенту подаються на розгляд згідно із закріпленими напрямками діяльності звернення інших керівників обласних органів та відомств, доручення заступників Генерального прокурора України, що надходять на їхнє ім'я, начальників управлінь, відділів Генеральної прокуратури України, адресовані керівництву прокуратури області, спеціальні повідомлення міськрайпрокурорів про скоєні злочини, інформації підпорядкованих міськрайпрокурорів щодо виконання рішень колегії, оперативних, міжвідомчих та координаційних нарад, що знаходяться на їх контролі, інформації про серйозні порушення законності, інформації про тяжкі злочини, відповіді про розгляд документів прокурорського реагування, скарги на рішення керівників структурних підрозділів, старших помічників.
Начальникам самостійних структурних підрозділів у відповідності до пункту 6.4 Регламенту передаються на розгляд інші, віднесені до їх компетенції документи: інформації про виконання доручень прокуратури області, що стосуються розгляду конкретних звернень, розслідування злочинів, розгляду судами справ; звернення громадян та юридичних осіб, щодо рішень, прийнятих підлеглими працівниками або керівництвом підпорядкованими прокуратурами, а також з питань тривалого зволікання, неприйняття ними рішень, залишення їх без розгляду.
09.08.2011 року ОСОБА_1 направив на ім'я прокурора Львівської області рекомендованим листом з повідомленням про вручення повторну скаргу від 09.08.2011 року щодо забезпечення розгляду його заяв-скарг, які стосуються порушення Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції'та норм ч.4 ст.190, ст.191, ч.2 ст.192, ст.ст.194, 364, 366, 397 КК України при вирішенні питання відчуження приміщення Міжшкільного навчально-виробничого комбінату Сихівського району м. Львова, розташованого по вул. П.Мирного,13 у м. Львові (т.1, а.с.30-31).
У даній скарзі ОСОБА_1 вказує також на те, що 08.08.2011 року йому було відмовлено у прийнятті та реєстрації звернення до прокурора області та відмовлено у запису на особистий прийом громадян прокурором області.
Зазначена скарга зареєстрована прокуратурою Львівської області 11.08.2011 року за №9664 та цього ж числа прокурором Львівської області Ковбасюком В.В. дано доручення своїм заступникам Білецькому І.А. та Ліушу І.І. організувати перевірку звернення (т.2, а.с.27-30).
За результатами перевірки звернення позивача від 09.08.2011 року йому 18.08.2011 року було надано дві відповіді: за №19-5349-10 щодо відмови в запису на особистий прийом до прокурора області за підписом ОСОБА_2 (т.2,а.с.30) та за №06/2-2643-11 щодо незаконних дій посадових осіб Міжшкільного навчально-виробничого комбінату Сихівського району м. Львова та законності відчуження нежитлового приміщення, в якому розташований цей МНВК, за підписом начальника відділу нагляду за розслідуванням кримінальних справ слідчими органів прокуратури ОСОБА_6 (т.2, а.с.33).
Згідно наказів прокурора Львівської області №24 від 31 березня 2011 року та №44 від 15 червня 2011 року щодо розподілу обов'язків між керівниками прокуратури Львівської області на заступника прокурора ОСОБА_7 покладено, зокрема, відповідальність за стан організації роботи з питань слідчого управління, на заступника прокурора Білецького І.А. -з питань відділу з питань розгляду листів і прийому громадян (т.2, а.с.21-22).
Виходячи з функціонального розподілу обов'язків між керівниками прокуратури Львівської області, організації і порядку діяльності прокуратури Львівської області, визначених у відповідності до вимог чинного законодавства, відповідь від 18.08.2011 року за №19-5349-10 щодо відмови в запису на особистий прийом до прокурора області за підписом ОСОБА_2 надана останнім в межах його повноважень.
Судом не здобуто доказів на підтвердження доводів позивача про те, що 08.08.2011 року йому було відмовлено у прийнятті та реєстрації звернення до прокурора області та відмовлено у запису на особистий прийом громадян прокурором області, а також доказів на підтвердження порушень з боку відповідачів вимог Закону України «Про звернення громадян», Інструкції про порядок розгляду і вирішення звернень та особистого прийому в органах прокуратури України, затвердженої наказом Генерального прокурора України від 21.06.2011 року № 9гн.
Крім цього, ОСОБА_1 в судовому засіданні ствердив, що 20 вересня 2011 року він був на особистому прийомі громадян, який проводився прокурором Львівської області Ковбасюком В.В.
Враховуючи наведене, суд дійшов переконання, що відповідачі діяли на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені законами та іншими нормативними актами України, тому позов є безпідставним.
Відповідно до положень статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України не підлягають відшкодуванню понесені позивачем судові витрати.
Керуючись ст. ст. 7-14, 69-71, 86, 87, 94, 159, 160-163,167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні позову відмовити.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення.
У разі застосування судом ч.3 ст.160 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили в строк та в порядку, передбаченому ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови виготовлений 21 листопада 2011 року.
Суддя Хома О.П.