Постанова від 09.11.2023 по справі 380/12003/23

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 листопада 2023 рокуЛьвівСправа № 380/12003/23 пров. № А/857/15853/23

Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого судді - Носа С. П.,

суддів - Кухтея Р. В., Шевчук С. М.;

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційні скарги Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області та ОСОБА_1 на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 26 липня 2023 року у справі № 380/12003/23 (головуючий суддя Чаплик І.Д., м. Львів) за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

30 травня 2023 року Львівським окружним адміністративним судом зареєстровано позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області у проведенні перерахунку раніше призначеної ОСОБА_1 пенсії, виходячи із розміру грошового забезпечення, зазначеного в довідці Головного управління ДСНС України у Львівській області від 09.05.2023 №46-ДВ/5807 та виплати перерахованого пенсійного забезпечення без обмеження його максимальним розміром; зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області у відповідності до норм ст.ст. 43, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених військової служби, та деяких інших осіб» здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 з 01.02.2023 пенсії, виходячи із розміру грошового забезпечення, зазначеного в довідці Головного управління ДСНС України у Львівській області від 09.05.2023 №46-ДВ/5807, без обмеження його максимальним розміром, з урахуванням уже виплачених сум.

В обґрунтування вимог позовної заяви вказано, що позивачу призначено пенсію за вислугу років на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області безпідставно не здійснює йому перерахунок пенсії з 01.02.2023 на підставі оновленої довідки Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області від 09.05.2023 №46-ДВ/5807 про розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.01.2023.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 26 липня 2023 року позов задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо непроведення ОСОБА_1 перерахунку та виплати з 01.02.2023 пенсії на підставі довідки Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області №46-ДВ/5807 від 09.05.2023. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити з 01 лютого 2023 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області №46-ДВ/5807 від 09.05.2023 про розмір грошового забезпечення, виданої станом на 01.01.2023 з урахуванням окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення і премії з урахуванням раніше виплачених сум. В решті позовних вимог відмовлено.

Не погоджуючись з прийнятим рішенням, відповідачем - Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області, подано апеляційну скаргу, в якій висловлено прохання скасувати оскаржуване рішення суду першої інстанції та прийняти постанову, якою позов залишити без задоволення.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги вказано, що перерахунок пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Відтак вимоги позивача щодо проведення виплати пенсії з 01.02.2023 на підставі довідки від 09.05.2023 №46-ДВ/5807 є безпідставними.

Крім того, не погоджуючись з прийнятим рішенням, позивачем - ОСОБА_1 , подано апеляційну скаргу, в якій висловлено прохання скасувати оскаржуване рішення суду першої інстанції та прийняти постанову, якою позов задовольнити повністю.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги вказано, що оскаржуване судове рішення створює підстави для неналежного виконання цього ж рішення та порушення прав позивача, шляхом виплати пенсії в обмеженому розмірі.

Позивачем надіслано до суду апеляційної інстанції відзив на апеляційну скаргу відповідача, в якому висловлено прохання відмовити в задоволенні апеляційної скарги відповідача.

Враховуючи, що рішення суду першої інстанції ухвалено у справі незначної складності, суд апеляційної інстанції в порядку ст.311 КАС України розглядає справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, оскільки справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів. В силу вимог ч.4 ст.229 КАС України якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги (частина перша статті 308 КАС України).

Заслухавши суддю-доповідача, проаналізувавши матеріали справи, доводи апеляційних скарг та відзиву на апеляційну скаргу відповідача, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про те, що апеляційні скарги необхідно залишити без задоволення, а оскаржуване рішення залишити без змін з таких підстав.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 21 лютого 2023 року у справі №380/1122/23 зобов'язано Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.02.2023 пенсії.

Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 03 травня 2023 року апеляційні скарги ОСОБА_1 та Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області залишено без задоволення, а рішення Львівського окружного адміністративного суду від 21 лютого 2023 року в справі №380/1122/23 без змін.

Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області на виконання вказаного рішення суду виготовило довідку №46-ДВ/5807 від 09.05.2023 про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2023 із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії для перерахунку пенсії.

Вказану довідку №46-ДВ/5807 від 09.05.2023 Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області направило на адресу ГУ ПФУ у Львівській області листом від 09.05.2023 № 5804-3014/5807 для здійснення перерахунку, про що також повідомило позивача.

Позивач звернувся до відповідача із заявою від 22.05.2023 про перерахунок пенсії, проте, своїм листом від 29.05.2023 за №1300-5203-8/76582 відповідач повідомив позивача про відсутність підстав для проведення перерахунку пенсії згідно з одержаною довідкою №46-ДВ/5807 від 09.05.2023 про розмір грошового забезпечення, оскільки рішенням суду від 21.02.2023 у справі №380/1122/23 жодних зобов'язань на Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області не покладено.

Згідно із ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Судом апеляційної інстанції здійснено перевірку висновків суду першої інстанції щодо відповідності дій відповідача вимогам ч. 2 ст. 2 КАС України, внаслідок чого суд апеляційної інстанції погоджується з такими та вважає за необхідне зазначити наступне.

Правовідносини у сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі, та деяких інших осіб, врегульовані Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Питання перерахунку раніше призначених пенсій регулюється ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Тобто, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 45, затвердженим постановою КМУ №45 від 13.02.2008 (далі - Порядок №45), повідомляють орган Пенсійного фонду.

Апеляційний суд встановив те, що Головне управління ДСНС України у Львівській області видало довідку №46-ДВ/5807 від 09.05.2023 про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2023 року.

Отже, відповідач мав обов'язок здійснити перерахунок пенсії позивача з урахуванням складових грошового забезпечення вказаних у довідці.

При цьому, у відповідача відсутні повноваження щодо повернення довідки, наданої уповноваженим органом, оскільки повернення довідки не передбачено Порядком № 45, у якому є тільки одне юридично допустиме повноваження пенсійного органу, а саме, прийняти довідку для здійснення перерахунку пенсії, про що в нормативному акті зазначено наступним чином: «на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі».

Отже, відповідач протиправно не здійснив перерахунок пенсії позивача на підставі довідки Головного управління ДСНС України у Львівській області від 09.05.2023 №46-ДВ/5807.

Цей висновок є підставою для задоволення позову в частині.

Щодо позовної вимоги про здійснення перерахунку пенсії позивача без обмеження максимальним розміром, то відповідно до статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.

Як вірно вказано судом першої інстанції, позовні вимоги про виплату пенсії без обмеження максимальним розміром є передчасними, оскільки відповідач ще не здійснив перерахунок пенсії позивача саме на підставі вказаної довідки №46-ДВ/5807 від 09.05.2023. Водночас, за статтею 5 КАС України, захисту підлягають лише порушені права та законні інтереси осіб, а не ті, які можуть бути порушені у майбутньому.

Оскільки в цій частині відсутні порушені права позивача, підстав для задоволення позовних вимог у цій частині немає.

Статтею 316 КАС України передбачено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись статтями 241, 250, 308, 311, 316, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційні скарги Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області та ОСОБА_1 - залишити без задоволення, а рішення Львівського окружного адміністративного суду від 26 липня 2023 року у справі №380/12003/23 - без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених пунктом другим частини п'ятої статті 328 КАС України, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів.

Головуючий суддя С. П. Нос

судді Р. В. Кухтей

С. М. Шевчук