Постанова від 01.11.2023 по справі 760/20614/23

Справа № 760/20614/23

Провадження № 3/760/7160/23

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01.11.2023 року суддя Солом'янського районного суду м. Києва Сергієнко Г.Л., розглянувши справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла з ГУ ДПС у м.Києві ДПС України, щодо ОСОБА_1 , директора ТОВ «Експрестрейд ЛТД» (код 43585406), за фактом вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.155-1 КУпАП,-

ВСТАНОВИВ:

До Солом'янського районного суду м. Києва надійшла справа про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , директора ТОВ «Експрестрейд ЛТД», за вчинення правопорушення, передбаченого ч.1 ст.155-1 КУпАП.

Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення № 30222 від 31.08.2023 року ОСОБА_1 , директор ТОВ «Експрестрейд ЛТД», порушив порядок проведення розрахунків, а саме: проведено розрахункові операції без застосування РРО та без видачі відповідних розрахункових документів встановленої форми та змісту, не забезпечено програмування РРО - при реалізації підакцизної групи товару в розрахунковому документі не вірно зазначено код УКТЗЄД для підакцизного товару, також не забезпечено ведення обліку товарів за місцем реалізації, до перевірки не надано документи, що підтверджують походження товару, чим порушено п.1, п.2, п.11 та п.12 ст. 3 Закону України від 06.07.1995 р. №265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», зафіксовано актом (довідкою) фактичної перевірки від 17.08.2023 року, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.155-1 КУпАП.

Дослідивши протокол про адміністративне правопорушення № 30222 від 31.08.2023 року та додані до нього матеріали, заслухавши пояснення захисника ОСОБА_1 - адвоката Алфьорова Г.І., суд дійшов до наступного висновку.

Згідно з ч.1 ст.9 КУпАП України адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Відповідно до ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно зі ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.

Судом досліджено протокол про адміністративне правопорушення № 30222 від 31.08.2023 року, згідно з яким ОСОБА_1 , директор ТОВ «Експрестрейд ЛТД», порушив порядок проведення розрахунків, а саме: проведено розрахункові операції без застосування РРО та без видачі відповідних розрахункових документів встановленої форми та змісту, не забезпечено програмування РРО - при реалізації підакцизної групи товару в розрахунковому документі не вірно зазначено код УКТЗЄД для підакцизного товару, також не забезпечено ведення обліку товарів за місцем реалізації, до перевірки не надано документи, що підтверджують походження товару, чим порушено п.1, п.2, п.11 та п.12 ст. 3 Закону України від 06.07.1995 р. №265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», зафіксовано актом (довідкою) фактичної перевірки від 17.08.2023 року, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.155-1 КУпАП.

В судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, про день, час та місце розгляду справи повідомлявся своєчасно. Захисник ОСОБА_1 - адвокат Алфьоров Г.І. просив суд закрити провадження у справі про адміністративне правопорушення за ч. 1 ст.155-1 КУпАП відносно ОСОБА_1 у зв'язку із відсутністю в його діях події та складу адміністративного правопорушення та істотного порушення норм процесуального права.

Так, частиною 1 статті 155-1 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за порушення встановленого законом порядку проведення розрахунків у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг.

Аналіз змісту диспозиції ч. 1 ст. 155-1 КУпАП дає підстави дійти висновку про те, що об'єктом правопорушень, передбачених вказаною статтею, є суспільні відносини у сфері здійснення розрахункових операцій.

При цьому, ч. 1 ст. 156 КУпАП є бланкетною нормою, що відсилає до спеціального законодаства.

Зокрема, Закон України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 №265/95ВР зі змінами та доповненнями визначає правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій та програмних реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг. Дія його поширюється на усіх суб'єктів господарювання, їх господарські одиниці та представників (уповноважених осіб) суб'єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції у готівковій та/або безготівковій формі.

Статтею 3 вищевказаного закону передбачено вичерпний перелік обов'язків суб'єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для виконання платіжної операції.

Частиною 1 ст. 55 Господарського кодексу України визначено, що суб'єктами господарювання визнаються учасники господарських відносин, які здійснюють господарську діяльність, реалізуючи господарську компетенцію (сукупність господарських прав та обов'язків), мають відокремлене майно і несуть відповідальність за своїми зобов'язаннями в межах цього майна, крім випадків, передбачених законодавством.

Згідно з ч. 2 ст. 55 Господарського кодексу України суб'єктами господарювання є: 1) господарські організації - юридичні особи, створені відповідно до Цивільного кодексу України, державні, комунальні та інші підприємства, створені відповідно до цього Кодексу, а також інші юридичні особи, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані в установленому законом порядку; 2) громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані відповідно до закону як підприємці.

Разом із тим, відповідно до санкції ч.1 ст.155-1 КУпАП адміністративному стягненню за порушення вимог вказаної статті підлягають особи, які здійснюють розрахункові операції, та посадові особи.

Системне тлумачення вищевказаних норм законодавства України дає підстави дійти висновку, що суб'єктом адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.55 КУпАП, є суб'єкти господарювання (посадові особи, до компетенції яких належить організація здійснення розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг) та особи, які здійснюють розрахункові операції відповідно до своїх функціональних обов'язків.

Накладення стягнення за порушення порядку проведення розрахункових операцій на інших осіб не передбачено, внаслідок чого порушення порядку проведення розрахункових операцій з боку інших осіб не становить складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1ст.155-1 КУпАП.

Об'єктивна сторона правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 155-1 КУпАП, полягає у порушенні встановленого законом порядку проведення розрахунків у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг.

Пунктом 11 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі громадського харчування та послуг» встановлюється обов'язок проводити розрахункові операції через реєстратори розрахункових операцій та/або через програмні реєстратори розрахункових операцій для підакцизних товарів з використанням режиму програмування із зазначенням коду товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД, найменування товарів, цін товарів та обліку їх кількості, а також із зазначенням цифрового значення штрихового коду марки акцизного податку (серія та номер) при роздрібній торгівлі алкогольними напоями.

При цьому, відомості, викладені у протоколі про адміністративне правопорушення №30222 від 31.08.2023 року, не містить інформації, який код товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД було фактично визначено при здійсненні розрахункової операції та який код товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД мав бути визначений, не зазначено які саме товари реалізовувались, коли і під час якої розрахункової операції не роздруковано або видано невідповідні розрахункові документи встановленої форми та змісту.

Крім того, п.12 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі громадського харчування та послуг» встановлюється обов'язок вести в порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів, здійснювати продаж лише тих товарів, що відображені в такому обліку. Порядок та форма обліку товарних запасів для фізичних осіб - підприємців, у тому числі платників єдиного податку, встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику. При цьому суб'єкт господарювання зобов'язаний надати контролюючим органам на початок проведення перевірки документи (у паперовій або електронній формі), що підтверджують облік та походження товарних запасів (зокрема, але не виключно, документи щодо інвентаризації товарних запасів, документи про отримання товарів від інших суб'єктів господарювання та/або документи на внутрішнє переміщення товарів), які на момент перевірки знаходяться у місці продажу (господарському об'єкті).

Водночас у протоколі про адміністративне правопорушення № 30222 від 31.08.2023 року не визначено, що ТОВ «Експрестрейд ЛТД» здійснює господарську діяльність у сфері торгівлі або громадського харчування або послуг.

Єдиними доказами порушення покладених на ОСОБА_1 функціональних обов'язків щодо здійснення розрахункових операцій, на думку ГУ ДПС у м.Києві, є протокол про адміністративне правопорушення та копія акту фактичної перевірки, при цьому вказані докази не містять посилань на посадову інструкцію чи інший документ, якими на ОСОБА_1 покладено вищезазначені обов'язки (статут підприємства, тощо).

Крім того, слід урахувати, що доданий до протоколу про адміністративне правопорушення акт (бланк №006783) складено 11.08.2023 у присутності ОСОБА_2 (адміністратор залу) та саме вона визначена в акті фактичної перевірки (бланк №006783) як суб'єкт господарювання.

Інших доказів на підтвердження винуватості ОСОБА_1 матеріали адміністративної справи не містять.

Крім того, згідно з ч. 2 ст. 254 КУпАП протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається не пізніше двадцяти чотирьох годин з моменту виявлення особи, яка вчинила правопорушення, у двох примірниках, один із яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.

Однак, подія правопорушення, на думку ГУ ДПС України у м.Києві, була 03.08.2023 року, фактично перевірка (бланк №006783) проведена у період часу з 08.08.2023 по 11.08.2023 року у присутності ОСОБА_2 (адміністратор залу), разом із тим, протокол про адміністративне правопорушення №30222 складено 31.08.2023 року у відношенні директора ТОВ «Експрестрейд ЛТД» ОСОБА_1 , тобто з порушенням КУпАП.

Відповідно до ст.62 Конституції України ніхто не зобов'язаний доводити свою невинуватість у вчиненні злочину. Обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.

Європейський суд з прав людини в своїх рішеннях, зокрема, у справах "Кобець проти України" від 14.02.2008, "Берктай проти Туреччини" від 08.02.2001, "Леванте проти Латвії" від 07.11.2002, неодноразово вказує, що оцінюючи докази, суд застосовує принцип доведення" за відсутності розумних підстав для сумніву", що може бути результатом цілої низки ознак або достатньо вагомих, чітких і узгоджених між собою неспростовних презумпцій.

Отже, суд доходить висновку про відсутність в діях ОСОБА_1 складу правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 155-1 КУпАП.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.

На підставі викладеного, оцінюючи дослідженні докази, суд приходить до висновку, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад правопорушення, передбачений ч. 1 ст. 155-1 КУпАП, а отже провадження по справі підлягає закриттю.

На підставі викладеного та керуючись стст. 155-1 ч. 1, 247, 252, 283, 284 КУпАП, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Закрити провадження у справі про адміністративне правопорушення за ч. 1 ст. 155-1 КУпАП щодо ОСОБА_1 , директора ТОВ «Експрестрейд ЛТД», на підставі п.1 ч.1 ст. 247 КУпАП у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.

Постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з моменту винесення до Київського апеляційного суду через Солом'янський районний суд міста Києва.

Суддя Сергієнко Г.Л.