Рішення від 08.11.2023 по справі 161/9716/23

Справа № 161/9716/23

Провадження № 2/161/2783/23

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 листопада 2023 року місто Луцьк

Луцький міськрайонний суд Волинської області в складі:

головуючого - судді Крупінської С.С.,

секретаря - Лесько Б.Я.,

відповідача - ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Луцьку цивільну справу за позовом акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Волиньгаз» до ОСОБА_1 про відшкодування завданих збитків,

ВСТАНОВИВ:

АТ «Оператор газорозподільної системи «Волиньгаз» (надалі - АТ «Волиньгаз») звернулось в суд з позовом до ОСОБА_1 про відшкодування завданих збитків.

Свій позов обґрунтовує тим, що 29.11.2022 року представниками АТ «Волиньгаз» за адресою: АДРЕСА_1 у будинку ОСОБА_1 під час огляду її приладу обліку газу було виявлено, що корпус лічильника «Intergaz G4», заводський номер 00254591, 1995 року випуску пофарбований, про що було складено відповідний акт обстеження вузла обліку газу та акт про порушення № VL002016. Вказаний лічильник було знято для проведення експертизи, про що було складено протокол демонтажу лічильника газу від 29.11.2022 року.

В той же день, лічильник було упаковано в пакет, який було опломбовано з встановленням номерної пломби на пакеті 0261063, для його захисту від зовнішнього втручання до дня проведення експертизи.

В акті експертизи ЗВТ та/або пломб № ВЛ0001267 від 07.12.2022 року зафіксовано, що цілісність пломби на упаковці не порушена, що свідчить про те, що лічильник прибув на експертизу належно упакованим та цей пакет було опломбовано.

Зазначає, що 07.12.2022 року було проведено експертизу вказаного приладу обліку газу, в ході якої було підтверджено несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ: потертості та подряпини на корпусі під лічильним механізмом в напрямку до магнітної муфти та у місці розташування магнітної муфти, що свідчить про викривлення даних обліку природного газу лічильника і в подальшому комісією АТ «Волиньгаз» було розглянуто акт про порушення №VL№002016 без участі відповідача та прийнято рішення провести визначення необлікованих об'ємів природного газу та їх вартості у відповідності до абзацу 1 пункту 1 глави 3 розділу ХІ Кодексу газороздільних систем з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) з 30.06.2022 року до дня виявлення порушення.

На виконання протокольного рішення відділом комерційного балансування AT «Волиньгаз» за період, передбачений вимогами чинного законодавства, було визначено обсяги необлікованих об'ємів природного газу, які становлять у вартісному еквіваленті - 11702,13 грн.

З врахуванням заяви про зменшення позовних вимог, просить суд стягнути із ОСОБА_1 на користь АТ «Волиньгаз» 4877,40 грн. вартості необлікованих (донарахованих) об'ємів та обсягів природного газу, 1976,03 грн. відшкодування вартості експертизи лічильника газу та 2684 грн. витрат по сплаті судового збору.

В судове засідання представник позивача не з'явився, надав суду заяву про розгляд справи у його відсутності та підтримав позовні вимоги з врахуванням зменшених позовних вимог.

Відповідач в судовому засіданні проти задоволення позову не заперечила, просила звільнити її від сплати судового збору оскільки є інвалідом дитинства ІІ групи.

Заслухавши пояснення відповідача, дослідивши письмові докази в справі, суд прийшов до висновку, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивач АТ «Волиньгаз» є оператором газорозподільної системи - суб'єктом господарювання, що на підставі постанови НКРЕКП № 813 від 16.06.2017 року із змінами, внесеними постановою НКРЕКП № 914 від 31.05.2019 року здійснює діяльність з розподілу природного газу.

Взаємовідносини між оператором газорозподільної системи та несанкціонованими споживачами, які втручаються в роботу газорозподільної системи, у тому числі шляхом несанкціонованого втручання в роботу газорозподільної системи, регулюються Кодексом газорозподільних систем, затвердженим Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 року № 2494 (далі - Кодекс ГРМ).

Постановою НКРЕКП № 2498 від 30.09.2015 року затверджено «Типовий договір розподілу природного газу», який у відповідності до п.1.1 є публічним, регаламентує порядок та умови переміщення природного газу з метою фізичної доставки Оператором ГРМ обсягів природного газу, які належать споживачам (їх постачальникам), до об'єктів споживачів, а також правові засади санкціонованого відбору природного газу з газорозподільної системи.

Згідно п.1.2. Типового договору, умови цього договору однакові для всіх споживачів України та розроблені відповідно до ЗУ «Про ринок природного газу» і Кодексу газорозподільних систем.

Пунктом 1.3 Типового договору встановлено, що Договір розподілу газу є договором приєднання, який укладається з урахуванням вимог статей 633,634,641 та 642 ЦК України на невизначений строк. Фактом приєднання споживача до умов цього Договору (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти договір, зокрема надання підписаної споживачем заяви-приєднання за формою, наведеною у додатку 1 (для побутових споживачів) або у додатку 2 (для споживачів, що не є побутовими) до цього договору, та/або сплата рахунку оператора ГРМ, та/або документально підтверджене споживання природного газу.

Відповідач ОСОБА_1 перебуває в правовідносинах з АТ «Волиньгаз», як з Оператором ГРМ, з доступу до газорозподільної системи в межах приєднаної потужності газифікованого об'єкта.

Відтак, за цим Типовим договором відповідач зобов'язаний виконувати його умови, та несе передбачену законом відповідальність за невиконання чи неналежне виконання своїх зобов'язань (Розділ VІІІ Договору).

Згідно п.2.3 Типового договору, крім договору сторони зобов'язуються керуватись Законом України «Про ринок природного газу» та Кодексом газорозподільних систем.

З матеріалів справи судом встановлено, що 29.11.2022 року представниками АТ «Волиньгаз» у житловому будинку відповідача ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 , було виявлено, що корпус лічильника «Intergaz G4», заводський номер 00254591, 1995 року випуску пофарбований, про що було складено відповідний акт обстеження вузла обліку газу та акт про порушення № VL002016 (а.с.11,13-14).

Вказаний лічильник було знято для проведення експертизи, про що було складено протокол демонтажу лічильника газу від 29.11.2022 (а.с. 12).

При цьому, будь-яких зауважень чи заперечень щодо зняття лічильника на експертизу зі сторони ОСОБА_1 не поступало.

Згідно протоколу демонтажу лічильника газу для проведення експертизи від 29.11.2022 року, який був засвідчений ОСОБА_1 своїм підписом, лічильник було упаковано в пакет, який було опломбовано з встановленням номерної пломби на пакеті 0261063 для його захисту від зовнішнього втручання до дня проведення експертизи (а.с. 12).

Таким чином, лічильник газу типу «Intergaz G4», (заводський номер 00254591), який належав відповідачу для його захисту від зовнішнього втручання до дня проведення експертизи представником позивача було поміщено в спеціальний для цього призначений пакет та цей пакет було опломбовано (а.с. 12).

Як вбачається із акту експертизи ЗВТ та/або пломб № ВЛ0001267 від 07.12.2022 року, цілісність пломби на пакувальній тарі не порушена, що свідчить про передачу належного ОСОБА_1 лічильника на експертизу належно упакованим та опломбованим (а.с.15).

07.12.2022 року було проведено експертизу приладу обліку газу - лічильник газу типу типу «Intergaz G4», (заводський номер 00254591), в ході якої виявлено несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ: потертості та подряпини на корпусі під лічильним механізмом в напрямку до магнітної муфти та у місці розташування магнітної муфти, що свідчить про викривлення даних обліку природного газу лічильника (а.с.15-19).

Згідно з п. 8 гл. 5 розділу XI Кодексу газорозподільних систем, акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення.?

08.12.2022 року комісією з розгляду актів про порушення AT «Оператор газорозподільної системи «Волиньгаз» було прийнято рішення провести визначення необлікованих об'ємів природного газу та їх вартості у відповідності до абзацу 1 п. 1 глави 3 розділу XI Кодексу газорозподільних систем, за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) з 30.06.2022 року до дня виявлення порушення.

Судом також встановлено, що на засідання комісії, на якій розглядався акт про порушення № 002016 від 29.11.2022 року усіма членами комісії з розгляду актів про порушення було підтримано вищевказане рішення, будь-яких зауважень відносно нього чи окремої думки під час розгляду даного акту висловлено не було (а.с. 20-23).

У відповідності до п. 1 глави 3 розділу XI Кодексу газорозподільних систем, яким передбачено, що «у разі виявлення оператором ГРМ несанкціонованого газопроводу або несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу розрахунок об'єму не облікованого природного газу здійснюється за граничними об'ємами споживання природного газу населенням з урахуванням усіх газових приладів та пристроїв споживача (фізичної особи) за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення».

Як вбачається із акту розрахунку не облікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості, сума збитків, завданих несанкціонованим втручанням ОСОБА_1 в роботу засобу вимірювальної техніки становить 11702,13 грн., яка була розрахована виходячи з опалювальної площі 72,70 кв.м. помешкання за адресою: АДРЕСА_1 за період з 30.06.2022 року по 28.11.2022 року (а.с. 24).

Відповідно до ст.526 ЦК України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог ЦК України, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов і вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Відповідно до ч.2 ст.13 Закону України «Про ринок природного газу», споживач зобов'язаний, зокрема: укласти договір про постачання природного газу; забезпечувати своєчасну та повну оплату вартості природного газу згідно з умовами договорів; не допускати несанкціонованого відбору природного газу; забезпечувати безперешкодний доступ уповноважених представників оператора газотранспортної системи, оператора газорозподільної системи до вузлів обліку природного газу та з метою встановлення вузлів обліку газу; припиняти (обмежувати) споживання природного газу відповідно до вимог законодавства та умов договорів.

У разі порушення або невиконання своїх обов'язків споживач несе відповідальність згідно із законом (ч.3 ст.13 Закону України «Про ринок природного газу»).

Розподіл природного газу здійснюється на підставі та на умовах договору розподілу природного газу в порядку, передбаченому Кодексом газорозподільних систем та іншими нормативно-правовими актами (ст. 40 Закону України «Про ринок природного газу»).

Відповідно до п. 3 ч. 3 ст. 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», споживач зобов'язаний забезпечувати цілісність обладнання приладів (вузлів) обліку комунальних послуг відповідно до умов договору та не втручатися в їхню роботу.

Відповідно до ч. 4 ст. 319 ЦК України, власність зобов'язує. Належність приладу обліку газу відповідачу покладає на нього в тому числі обов'язок не допускати втручань у нього, внаслідок яких відбувається несанкціонований відбір природного газу.

Відповідно до п.п. 3 п. 1 глави 2 розділу ХІ КГС до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об'ємів (обсягів) природного газу, належать, зокрема, несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу).

У відповідності до п. 1 глави 3 розділу XI Кодексу газорозподільних систем, у разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого газопроводу або несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу розрахунок об'єму не облікованого природного газу здійснюється за граничними об'ємами споживання природного газу населенням з урахуванням усіх газових приладів та пристроїв споживача (фізичної особи) за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення».

Із наведеного вище слідує, що розрахунок об'єму необлікованого природного газу був здійснений за граничними об'ємами споживання природного газу населення з урахуванням усіх газових приладів та пристроїв споживача за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення.

Судом також встановлено, що в процесі слухання справи за наслідками проведеного перерахунку відображеного в акті -розрахунку необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості № 547 від 23.10.2023 року, суму матеріального збитку (вартість необлікованого газу) було зменшено до 4877,40 грн.

24.10.2023 року за вих.№ 43003 1-сл-6496-1023 ОСОБА_1 направлялась вимога про відшкодування завданих збитків в розмірі 4877,40 грн., однак відповідачка вимоги не усунула, збитки не сплатила.

Відповідно до ч. 1 ст. 1166 ЦК України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної чи юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Щодо вимоги про відшкодування вартості експертизи лічильника в сумі 1976,03 гривень, то відповідно до п. 8 глави 9 розділу X Кодексу газорозподільних систем, якщо за результатами експертизи або позачергової чи експертної повірки ЗВТ буде підтверджений факт несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, у всіх випадках витрати, пов'язані з демонтажем, транспортуванням, монтажем ЗВТ, та витрати, пов'язані з експертизою або позачерговою чи експертною повіркою ЗВТ, компенсуються за рахунок споживача (сторони, відповідальної за збереження ЗВТ). При цьому якщо сам ЗВТ за результатами експертизи або позачергової чи експертної повірки буде визнаний таким, що непридатний до подальшої експлуатації та потребує ремонту, витрати, пов'язані з ремонтом ЗВТ або встановленням нового ЗВТ, мають бути компенсовані за рахунок споживача (сторони, відповідальної за збереження ЗВТ).

Згідно рахунку на оплату №72013855 від 07.12.2022 року вартість експертизи лічильника складає 1976,03 гривень (а.с. 26).

З огляду на наведене, позовні вимоги підлягають до задоволення у повному обсязі.

Згідно ст. 141 ЦПК України понесені позивачем і документально підтверджені судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 2684 грн. підлягають стягненню з відповідача на користь позивача.

Згідно п.9 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору звільняються особи з інвалідністю I та II груп.

З копії посвідчення серії НОМЕР_1 року вбачається, що ОСОБА_1 є інвалідом з дитинства ІІ групи, тому з держави слід стягнути в користь позивача 2684 грн. сплаченого судового збору.

Керуючись ст.ст.82,89,131,141,229,247,263,264,280,354 ЦПК України, ст.ст. 610, 611, 625 ЦК України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути із ОСОБА_1 на користь Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Волиньгаз» 4877 (чотири тисячі вісімсот сімдесят сім) грн. 40 коп. вартості необлікованих (донарахованих) об'ємів та обсягів природного газу та 1976,03 грн. (одну тисячу дев'ятсот сімдесят шість гривень три копійки) витрат, понесених позивачем за експертизу лічильника

Стягнути з держави в користь Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Волиньгаз» 2684 (дві тисячі шістсот вісімдесят чотири) грн. 00 коп. сплаченого судового збору.

Рішення суду може бути оскаржено до Волинського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.

Позивач: Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Волиньгаз» (Волинська обл., м. Луцьк, вул. Івана Франка 12; ЄДРПОУ 03339459).

Відповідач: ОСОБА_1 , ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП - НОМЕР_2 ).

Повний текст рішення суду складено 08 листопада 2023 року.

Суддя Луцького міськрайонного суду

Волинської області С.С.Крупінська